Dauwtrappen voor Euterpe Venray en millenniumdoelen Startersdag Tuinprijs voor Rien van Mierlo Collecte Kankerbestrijding Stuntshow terug in Venray Rennen voor Lesotho PEEL EN MAAS Donderdag 16 oktober 2008 - Pagina 9 Het stuntteam van de Stunt Movie Production komt voor de tweede maal op zondag 19 okto ber naar Venray met een show met stunts die men normaal alleen op het witte doek ziet. De zware monstertrucks zorgen voor spek takel. De show wordt gegeven op het parkeerterrein van sportpark De Wetteling vanaf 15.00 uur. Het wordt een bloedstollend spekta kel met salto's draaiende auto's, razende quads, motoren die meter slange en hoge sprongen maken en dwars door vuur voorbij stui ven. Naast snelheid ziet men ook pure behendigheid. Zo gaat Gino met een auto op twee wielen rijden. Ook worden er levensge vaarlijke stunts uitgevoerd met voertuigen die dwars door de 'wall of flre' vlammen. Het team is dus allround en is dan ook werk zaam voor films en televisiese ries. Zo werkte het team mee aan diverse James Bondfilms en series als Tatort en Cobra. Nu kan het publiek de stunts live aanschou wen in een 90 minuten durende Borderline De Stichting Wilskracht en de GGZ Noord- en Midden-Limburg houden op donderdag 16 oktober van 19-00 tot 21.00 uur een infor matieavond in Venlo over bor derline persoonlijkheidsstoornis. Deze stoornis wordt onder andere gekenmerkt door sterk impulsief handelen, stemmingswisselingen, agressie en zelfbeschadiging. Tij dens de bijeenkomst leggen erva ringsdeskundigen en een psychi ater uit wat de stoornis inhoudt en wat het betekent om er mee te leven. Ook worden tips en hand vatten gegeven, die kunnen hel pen bij het omgaan met iemand met borderline. De avond wordt gehouden in de Bantuin aan het Pastoor Kierkelsplein in Venlo. Aanmelden kan bij Informatie centrum Geestelijke Gezondheid, GGZ Noord- en Midden-Limburg, via telefoon (0478)527066 of via e-mail igg@ggznml.nl. show.Alles verpletterend, acht ton zwaar en reusachtig zijn de Mon ster Trucks. Met hun twee meter hoge wielen en 1400 pk, verplet teren de kolossale gevaartes nor male auto's alsof het speelgoed auto's zijn. De Powerbox maakt metershoge sprongen bovenop de reeds verpulverde auto's. Ondanks veel training en calculaties zijn de stunts levensgevaarlijk. Onlangs is Peter Winter tijdens opnames voor een filmproductie zwaar gewond geraakt aan zijn been en teamlei der Gino Winter kan de breuken en kneuzingen die hij in zijn 30- jarige loopbaan heeft opgelopen al niet meer tellen. Gino Winter is de leider van het gezelschap. Hij trad als vier jarige al op met zijn motorfietsje in de Helldriver Show van zijn opa Fredy Winter. Zoon Peter (12) is nu al een ware stuntman. De groep bestaat dan ook vooral uit familie versterkt door een aan tal gast stuntmannen. De kassa is vanaf een uur voor aanvang van de show geopend. Een puber in huis Bij Synthese start op maandag 20 oktober de cursus Een puber in huis. De cursus is bestemd voor ouders en opvoeders van pubers in de leeftijd van 12 tot en met 17 jaar. Tijdens de cursus wordt aandacht besteed aan de veranderingen van kinderen in de puberteit. Daarbij komen prettige, maar ook de lastige kanten van het omgaan met pubers aan bod. Ouders krijgen informatie over manieren waarop zij een goed contact met hun puber kunnen bevorderen en ruzie kunnen voor komen. De gespreksonderwerpen in de cursus zijn: veranderingen in de puberteit, ontwikkeling van het zelfbeeld, omgaan met alledaagse opvoedsituaties, ver schillende opvoedingsstijlen en experimenteergedrag met alcohol en drugs. Aanmelden kan bij Syn these via telefoon (0485)348080 of (077)3978500. Kiwanis Rooyse Ladies houdt op zondag 26 oktober voor de vijfde keer de Wandeling voor het Goede Doel en steunt daarmee Konink lijke Harmonie Euterpe. Euterpe bestaat binnenkort 150 jaar en de vereniging bloeit als nooit te voren, onder meer door de inten sieve begeleiding van jeugdige muzikanten. De vereniging weet jeugdige muzikanten te boeien en te binden door steeds weer verrassende activiteiten met hen uit te voeren. Van groot belang is tevens, dat de jeugdleden gebruik kunnen maken van goede muziek instrumenten. Met de opbrengst van de wandeling blijft het moge lijk voor Euterpe om te investeren in nieuwe muziekinstrumenten. Onder leiding van een tiental gid sen vanuit de Venrayse groengroe- peringen is de start om 8.00 uur bij de Boschhuizerbergen (ingang Maasheseweg/splitsing Smakt) om te dauwtrappen door het Ven rayse groen. De gidsen laten alle mooie dingen van de natuur op de vroege morgen zien. De dames van de Kiwanis Rooyse Ladies zor gen voor een goede verzorging voor de inwendige mens. Ook ligt er een leuke presentie voor iedereen klaar. Verder wordt er voor de kinderen weer een wed strijd gehouden. Tenslotte zorgt het jeugdorkest van Koninklijke Harmonie Euterpe voor een spe ciale muzikale omlijsting van deze herfstwandeling. Inschrijven kan tot uiterlijk 20 oktober via www. kiwanisderooyseladiesnl Tijdens de zesde Derdewereld dag in Venray is ruim aandacht besteed aan de millenniumdoe len en de betekenis hiervan voor Venray. Ike Busser, Bert Linskens, Gerda van Stelten, Jos Waals vertel den ieder op een eigen manier hoe belangrijk het is hieraan te wer ken. Ook gaven zij alle vier aan dat ook de mensen en dus de politiek in Venray, zij het kleinschalig, aan een eerlijke verdeling van leefmo- gelijkheden in de wereld kan mee werken. Bij de informatiestand over de millenniumdoelen werd geïnteresseerden gevraagd aan te geven welke van de acht doelen ze het belangrijkste en welke het minst belangrijk vonden. Eerst reactie van de bezoekers was stee vast 'ze zijn allemaal belangrijk' en 'ze hangen zo nauw met elkaar samen dat je ze niet afzonderlijk kan waarderen'. Ofschoon dit waar is, hebben mensen van het Mondiaal Platform toch gevraagd de keuze te maken mede omdat het platform wil zien hoe het in Venray het beste aandacht kan vragen voor de derde wereld. 180 bezoekers hebben aan dit onder zoek meegedaan. Als belangrijkste doelen waar echt iets aan moet gebeuren sprongen er twee uit. Voor bestrijding van de armoede, doel 1, de armoede halveren en minder mensen honger, koos 36 procent. Als tweede belangrijkste doel kwam doel 2 eruit. Ieder een naar School, onderwijs is een basisrecht: vond 26 procent. Zoals genoemd vonden de bezoekers alle doelen belangrijk maar als dan toch een doel als minst belangrijk aangewezen moest worden koos 28 procent voor doel 3 Mannen en vrouwen zijn gelijkwaardig. Mondiaal Platform Venray gaat de uitkomsten vergelijken met elders en de verdere betekenis hiervan onderzoeken. Daarna gaat zij kij ken hoe deze resultaten mee te nemen bij verdere activiteiten gericht op het versterken van de relatie tussen mensen daar en mensen hier. Voor de achtste keer op rij houdt de Kamer van Koophandel Limburg op zaterdag 1 november een Startersdag. Iedereen die met het idee rondloopt voor zichzelf te beginnen of dit reeds gedaan heeft is deze dag van 10.00 tot 16.00 uur van harte welkom. Dit jaar vindt de Startersdag plaats op drie locaties in Limburg. Het aantal Nederlanders dat nadenkt over het starten van een eigen onderneming groeit ieder jaar. Een kwart van hen heeft al con crete plannen voor deze start. Tij dens de Startersdag kan iedereen, onafhankelijk van de fase van de start, zich vrijblijvend laten infor meren door vele experts zoals de Belastingdienst, Delta Lloyd, NOvAA, UWV en CWI. Naast een informatiemarkt en vele lezingen biedt de Kamer van Koophandel de startende ondernemer meer, namelijk het Netwerkcafé. Hier kan men netwerken met aanwe zige bedrijven en collega-starters. De Startersdag wordt gehouden bij Onderwijsboulevard Den Hul ster in Venlo. Kijk voor meer infor matie en aanmelden op www.kvk. nl/startersdaglimburg De in de eerste week van sep tember gehouden collecte voor KWF kankerbestrijding heeft dit jaar in Venray 10484,21 opge bracht. Naast de huis aan huis col lecte heeft KWF Kankerbestrijding 5994,20 ontvangen als opbrengst van collectes bij begrafenissen en crematies. Dat is te danken aan de medewerking van de begrafe nisondernemingen in Venray en omgeving. Maar ook aan de wens die overledenen en nabestaanden uiten om een bijdrage te leveren aan de bestrijding van kanker. Naast de opbrengst van de collec te, landelijk ruim 10 miljoen euro, ontvangt KWF kankerbestrijding jaarlijks circa 40 miljoen euro aan legaten. KWF Kankerbestrijding gebruikt de ontvangen gelden voor voorlichting en onderzoek naar het ontstaan van kanker en naar genezingsmethoden. KWF Kankerbestrijding doet zelf geen onderzoek maar financiert onder zoek dat aan universiteiten en onderzoek instituten gedaan wordt. KWF Kankerbestrijding is in 1949 opgericht naar aanleiding van de troonsafstand van koningin Wilhelmina. Tijdens de afgelopen 59 jaar zijn grote vorderingen gemaakt waardoor de overlevings kans en de kwaliteit van leven van kankerpatiënten is toegenomen. Maar de strijd tegen deze ziekte is nog steeds hard nodig. Meer informatie over KWF Kanker bestrijding is te vinden op de website, www.kwfkanker- bestrijding.nl. Voor informatie over de afdeling Venray kan men contact opnemen met mevrouw E. Stok-Steijvers via telefoon (0478)586659- Daar kan men zich ook opgegeven om als vrijwilli ger om middels collecteren een bijdrage te leveren aan de strijd tegen kanker. VieCuri in Venray eerste medisch centrum in Limburg met hoofdhuidkoeler Basisschool De Stek in Castenray is vorige week donderdag gestart met de jaarlijkse projectweek. De kinderen hebben zelf een thema mogen bedenken: sport. Donder dagmorgen werd er in het kader van dit thema een sponsorloop gehouden op de speelplaats van de school. De opbrengst van de sponsorloop gaat naar een school in Lesotho, een van de armste lan den in Afrika. Voor honderd euro kan een kind daar een jaar lang naar school. Jubileum wordt gevierd met dansfestival op zondag 9 november Dansverenging Opanka bestaat dertig jaar. Dit jubile um wordt gevierd op zondag 9 november. Zowel de jonge als de oudere garde van de vereni ging zal dan een aantal (inter nationale) dansen demonstre ren. Truus Offermanns (50) en Jolanda Jaspers (40), beiden lid van het bestuur, over het verleden, heden en toekomst van de dansvereniging. In 1978 werd in Venray een dansvereniging opgericht. Een internationale dansvereniging zelfs. Niet de Nederlandse dan sen, maar choreografieën uit de Balkan en Israël stonden centraal. En nog steeds ligt bij Opanka de nadruk op internationale dansen. Truus Offermanns: "In de tijd dat Opanka werd opgericht, waren volksdansen uit die zuidelijke lan den echt een hype. De groepsdan- sen waren veel populairder dan bijvoorbeeld linedance. Er waren zelfs wachtlijsten." Offermanns licht de keuze voor dansen uit de Balkan toe. "In bij voorbeeld Tsjechië en Hongarije zie je veel parendansen. Hoe zui delijker je vervolgens gaat, hoe meer er 'samen' wordt gedanst. Met samen bedoel ik dan een hele groep. De dansen die wij bij Opanka instuderen, vereisen geen directe danspartner. Soms vervul len wel enkele vrouwen een 'man nenrol' als de choreografie dit ver eist." De Balkaninvloed in eigenlijk het duidelijkst herkenbaar in de naam van de vereniging. Een opank is namelijk een dansschoen die typerend is voor de Balkan- landen. Jolanda Jaspers, penning meester van Opanka: "De echte opanken dragen we eigenlijk alleen bij Bulgaarse en Joegosla vische dansen. Bij die kostuums horen ze echt thuis." Dansvereniging Opanka kent drie afdelingen: kids- en street- dance voor de jongeren, twee recreatieve groepen en een demonstratiegroep. Jaspers: "Zo'n 25 tot 30 kinderen dansen in onze vereniging. Zij dansen niet inter nationaal. Er is veel concurrentie in de regio Venray. Ons voordeel is echter dat we een vereniging zijn. Hierdoor is de contributie laag." De recreatieve en demonstratie- groep bestaat louter uit dames. "Er is ooit één man lid geweest, maar helaas nu niet meer." De demonstratiegroep geeft regelmatig optredens op festivals, straatfeesten en in verzorgingshui zen. Begin deze maand waren ze nog van de partij bij een folklore- festival in Walcheren. Jaspers: "Dat was een leuk dagje uit. Je ziet tij dens zo'n festival dat er toch veel mensen met internationale dans bezig zijn." Offermanns vult aan: "Na onze deelname aan dit festival voelen we ons toch weer minder een uitstervend ras. Want zo voelt het soms een beetje. Heel veel mensen denken dat onze dansen oubollig zijn. Dat imago heeft deze sport helaas. In de praktijk is internationale dans echter heel pittig en vermoeiend." Enige conditie is dus wel ver eist voor het dansen. Jaspers: "Tij dens een demonstratie voeren we meestal twee of drie internationa le dansseries van vijftien minuten uit in de kostuums die horen bij dat land. Dit is conditioneel best zwaar." Dansvereniging Opanka organi seert in het kader van haar dertig jarig jubileum op zondag 9 novem ber een dansfestival. Dit festival vindt plaats in het gemeenschaps huis in Ysselsteyn. Offermanns: "Tijdens het festival zullen vier groepen optredens verzorgen. Van Opanka treden de jeugdgroepen en de demonstratiegroep op. Daar naast hebben we onze collega dansgroepen uit Deurne en Heeze ook uitgenodigd. Iedere groep zal twee dansseries demonstreren. Voor onze eigen demonstratie groep is deze zondag de primeur voor de nieuwe Roemeense serie. Daarvoor zijn we nu ongeveer zes maanden aan het trainen." Met de demonstratie hoopt de vereniging ook nieuwe leden te werven. Jaspers: "Het ledenaan tal loopt helaas terug de laatste jaren. Dit is jammer, want Opanka is een enorm gezellige vereniging. Ons motto is 'ontspanning door inspanning'. Dat onze vereniging erg gezellig is, blijkt wel uit het feit dat er bijna nooit leden stop pen omdat ze het niet meer leuk vinden. Alleen door verhuizing of door een blessure haken er af. Het is een hele trouwe groep. Er is zelfs één persoon die al sinds het begin lid is: Nellie Nabuurs." Alle trainingen van dansvereni ging Opanka vinden plaats op maandag: voor de basisschool- jeugd in basisschool De Vlaswei, voor alle overige groepen in wijk centrum Veltum. De kaartverkoop voor het dansfestival is gestart op 22 september. Iedere maandag is er van 19.15 tot 19.45 uur voor verkoop in het wijkcentrum. Meer informatie: www.opanka.nl Als eerste medisch centrum in Limburg beschikt VieCu ri over een hoofdhuidkoe ler. Stichting Roparun heeft het apparaat gesponsord en geschonken aan de dagbehan deling oncologie van VieCuri in Venray. De hoofdhuidkoe ler kan haarverlies bij patiën ten die chemotherapie volgen, mogelijk tegenhouden. Het Multidisciplinair Oncologisch Centrum (MOC) van VieCuri probeert het apparaat bij een aantal vormen van kanker uit. De eerste resultaten van de proef zijn volgens unithoofd patiëntenzorg Martien Massoeurs heel hoopgevend. "Enkele patiën ten hebben hun eigen haar behou den." Jolanda Wilbers kan dat beamen. Zij is de eerste patiënte die de hoofdhuidkoeler uitpro beert. "Na vier kuren chemothera pie heb ik nog steeds mijn eigen haren." Haarverlies is een ingrijpende bijwerking van chemotherapie. Uit onderzoeken naar de kwaliteit van leven van patiënten met kan ker blijkt dat meer dan de helft van de deelnemers haarverlies als een van de meest ingrijpende bijwerkingen van chemothera pie ervaart. In tegenstelling tot een bijwerking als misselijkheid, waarvoor verschillende medicij nen worden gegeven, was er voor haarverlies lang geen remedie. De hoofdhuidkoeler blijkt nu haarver lies bij sommige patiënten te kun nen tegenhouden. "Het principe van de hoofd huidkoeler is dat de koeling de bloedvaten in de hoofdhuid ver nauwt", legt Martien Massoeurs uit. "Daardoor komt er minder cytostatica - dat zijn medicijnen die worden gebruikt bij de behan deling van kanker - bij de haar wortels. De koeling beïnvloedt ook de celstofwisseling, waardoor er minder beschadiging van de haarwortel door de cytostatica is." Bij het MOC in Venray wordt de koelkap ongeveer een half uur voordat de chemotherapie begint op het hoofd van de patiënt geplaatst. Gedurende de hele toe- dieningstijd van de cytostatica en anderhalf uur daarna blijft de koelkap op. Hoewel het effect van de hoofdhuidkoeler afhankelijk is van de soort chemotherapie, blijkt uit onderzoeken dat tot dusver zestig tot tachtig procent van de gebruikers tevreden is over het resultaat. VieCuri zet de hoofdhuidkoe ler in voor een select groepje patiënten met kanker. Daar zijn meerdere redenen voor. Het is nog niet wetenschappelijk bewe zen of hoofdhuidkoeling bij elke chemotherapie werkt. VieCuri wil eerst de effecten testen van het apparaat, voordat het breder wordt ingezet. Patiënten moeten gemotiveerd zijn om een behan deling met de hoofdhuidkoeler te ondergaan. Het is immers geen luxebehandeling. En VieCuri heeft maar één hoofdhuidkoeler, dus de capaciteit is beperkt. Jolanda Wilbers (36) is de eerste patiënte van VieCuri bij wie de hoofdhuidkoeler wordt toegepast. Afgelopen zomer werd bij haar borstkanker geconstateerd. Over het aanbod om de hoofdhuidkoe ler uit te proberen, hoefde ze niet lang na te denken."Het is toch wel heel confronterend als je haar uit valt en je kaal wordt. Dan wordt kanker ook voor de buitenwereld zo zichtbaar." Na vier kuren blijkt dat de hoofdhuidkoeler effect heeft. "De haren bovenop mijn hoofd zijn dunner geworden, maar ik ben niet kaal. De haaruitval valt mee. Mensen die mij kennen, zien dat er iets aan de hand is. Maar als je mij de eerste keer ontmoet, ver moed je niet dat ik chemothera pie volg. Na de eerste kuur vond ik 's ochtends wel plukken haar op het hoofdkussen, maar dat is daarna minder geworden. Geluk kig maar. Dat ik mijn eigen haar kan behouden, is goed voor mijn eigenwaarde." De hoofdhuidkoeler ziet eruit als een wielrenhelm. De helm is aangesloten op een apparaat dat ervoor zorgt dat de hoofdhuid- koeler voortdurend vijf graden onder het vriespunt is. "Het vriest op mijn hoofd", grapt Jolanda Wil bers. "Mijn haren zijn bevroren. De eerste tien minuten voelt het heel vervelend aan. Dan krijg ik hoofd pijn, maar dat ebt langzaam weg. Verder heb ik er geen last van." Massoeurs is blij en trots dat het MOC in Venray de beschikking heeft over een hoofdhuidkoeler. "We zijn het eerste ziekenhuis in Limburg met zo'n apparaat. Dat is een meetwaarde voor onze patiënten, het geeft iets extra's aan het MOC, aan ons team en aan de behandeling." In de categorie groter dan 500 m2 heeft Rien van Mierlo Tuinen uit Deurne de eerste prijs in de wacht gesleept met zijn tuin aan de Schimmelpennincklaan in Eindhoven. De officiële prijsuitrei king vond plaats in Paleis het Loo in Apeldoorn. De winnende tuin bestempelde de jury als volgt:'Dit is een tuin die met veel gevoel door een profes sional met verstand van zaken is gemaakt. Hij straalt rust uit en de aanleg van de tuin getuigt van vak werk en is uitstekend uitgevoerd'. Alle ingezonden tuinen werden beoordeeld door een onafhanke lijk vakkundige jury in opdracht van het Hoveniers Informatie centrum. Gekeken is naar onder andere het ontwerp, de materi aalkeuze, beplantingsplan, creati viteit, originaliteit en de kwaliteit van de aanleg. Naast deze criteria betrokken de juryleden ook de wensen en eisen van de tuineige- naar bij de beoordeling. Op www. rienvanmierlotuinen.nl. is de win nende tuin in beeld gebracht. www.rienvanmierlotuinen.nl Niet meer kaal Opanka danst al dertig jaar internationaal na chemotherapie www.rienvanmierlotuinen.nl VAN MIERLO] Helmondseweg 1

Peel en Maas | 2008 | | pagina 9