Steeds minder ruimte voor Hangjongeren 'Parkeergeld niet voor kleine ergernissen' 'Meer aandacht straatnamen' www, p-nagelbijten.nl t'll ,St0| Kurstjens PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 16 oktber 2008 - Pagina 5 Onderzoeksrapport: 'Vier van zes doelen niet gehaald' Het grondbeleid van de gemeente Venray schiet op enkele onderdelen tekort. Zo worden vier van de zes doel stellingen niet gehaald. Dat concludeert Rigo Research en Advies dat in opdracht van de rekenkamercommissie een onderzoek deed naar het grondexploitatiebeleid van 2004 tot 2007. In de ingelaste vergadering van dinsdag 21 oktober bespreekt de gemeen teraad het onderzoeksrapport. Bijna alle bouwprojecten waar bij de gemeente actief betrokken is leveren winst op. Het grondbe drijf heeft Venray geen windeieren gelegd. Het huishoudboekje van de gemeente kan jaarlijks op vele tonnen extra rekenen door winst gevende grondexploitaties. Dit geldt zowel voor woningbouw als voor de ontwikkeling van bedrij venterreinen. De enige uitzonde ring is de Gouden Leeuw waarop de gemeente al 2,7 miljoen euro verlies nam. Mede door de dure grondverwerving en de verplaat sing van de zittende bedrijven. De verwachting is dat de Gouden Leeuw straks quitte zal spelen. Alhoewel Rigo wijst op financiële risico's. Want het kost de ontwik kelaar nogal moeite de woningen op de markt te zetten, zo meldt het rapport. Een tegenvaller had de gemeente ook bij de Korenmo len in Leunen. Door een fout van de Staatscourant werd de publi catie van het gemeentelijk voor keursrecht op de grond een dag te vroeg gepubliceerd. Projectont wikkelaar Hurks reageerde alert en kaapte het perceel voor de neus van de gemeente weg. Des ondanks leverde het bouwproject nog een winst van twee ton op. De gemeente heeft zes doelstel lingen met het grondbedrijf. Het streven is naar zoveel mogelijk winst, kwaliteit, maatschappelijke waarden en invloed van bewo ners. Daarbij kiest de gemeente de gewenste projectontwikkelaar en moeten prijsopdrijvingen worden voorkomen.Rigo noemt de doelen lastig meetbaar, weinig tijdsge bonden en soms niet realistisch. Zo gaat het streven naar kwaliteit en winst niet altijd hand in hand. De gemeente geeft voorrang aan de kwaliteit en het veiligstellen van 'maatschappelijke waarden'. Hiermee worden ondermeer cul tureel erfgoed en natuur bedoeld. De andere vier doelen komen in de praktijk nauwelijks aan bod, zo stelt het rapport. Het college spreekt dit in een schriftelijke reactie tegen. "Daar wordt wel degelijk rekening mee gehouden. Bij ieder project worden de doelen afgewogen waarbij het belang van alle facetten wordt beoordeeld", aldus B en W. Als voorbeeld wordt een bouwproject genoemd met een hoge kwaliteit van de openba re ruimte maar met als gevolg een lagere winst. "In een ander project kan dit andersom zijn." De gemeente is niet altijd suc cesvol bij het vroegtijdig verwer ven van gronden. De selectie van marktpartijen waarmee wordt samengewerkt is niet transpa rant. Het beleid is onduidelijk en het is vaak een toevalstreffer. De informatievoorziening aan de gemeenteraad is uitgebreid maar niet altijd helder. Veel informatie staat niet in de paragraaf over het grondbeleid. Er is geen onderlinge samenhang of verwijzing tussen de diverse nota's. De beleidsnota grondbedrijf (1995) is verouderd en het overzicht ontbreekt. Toch kan Rigo er niet omheen dat het grondbedrijf al jarenlang flinke winsten maakt. Het onder zoeksbureau voegt er aan toe dat het niet meetbaar is of dit ook de maximaal haalbare winst is. De gunstige financiële resultaten worden als een van de sterke pun ten genoemd. Met het risicoma nagement heeft de gemeente op hoofdlijnen voldoende grip op de risico's van de grondexploitaties. In 2004 is de nota grondbedrijf geëvalueerd met de keuze voor voorzetting van een actief grond beleid. Rigo vindt dat de visie ontbreekt of het in Venray nog wel nodig is om actief gronden te verwerven.Ook is er geen visie op de samenwerking met private par tijen. De gemeente werkt bij de ontwikkeling steeds vaker samen met projectontwikkelaars waarbij de kosten en opbrengsten worden gedeeld. Zoals in Brabander/Aan den Heuvel met Loobeek bv. Ook bij de bedrijventerreinen de Hulst II en de Blakt geldt een zogeheten PPS (publiek private samenwer- king)-constructie. Op zich is dit een goed middel om de risico's te beperken. Tot slot concludeert het onder zoeksrapport dat een meerjaren- visie op de grondexploitaties ont breekt. Met het oog op de hoogte van de risicoreserve is het van belang om te weten of grondaan kopen op nieuwe locaties nog wenselijk zijn. De belangrijkste aanbeveling is dat de gemeente een helder beleidskader moet opstellen. Met duidelijke doelen die met het grondbeleid worden nagestreefd. En met welke strategie deze doe len bereikt zullen worden. Venrayse gemeentepolitie deed jarenlang mee Onlangs Verscheen het boek De Airborne wandeltocht, het jaarlijks eerbetoon aan de gevallenen in de slag om Arnhem. Leden de Venrayse gemeentepolitie liepen jaren lang mee met de tocht. En daar verhaalt het boek mede over. Oud-agent Anne Beuving liep de tocht inmiddels 39 keer en komt in het boek uitgebreid aan het woord. In de Tweede Wereldoorlog zijn veel slachtoffers gevallen. Elk jaar zijn er veel herdenkingen, tochten en evenementen die ons daar weer even bij doen stilstaan. De Airbornetocht in Oosterbeek, sinds 1947 telkens op de eerste zaterdag in september, neemt in dat rijtje een bijzondere plaats in. Alleen al vanwege het feit dat er zo veel mensen op de been zijn; zo'n dertig- tot vijfendertigdui zend deelnemers lopen mee met de grootste dagmars ter wereld. Het boek geeft een beeld van de wandeltocht in de loop der jaren aan de hand van anekdotes en foto's van organisatoren en deel nemers. Venraynaar Anne Beuving is er daar een van. Anne Beuving, gepensioneerd agent van wat indertijd nog de Venrayse gemeentepolitie heette, deed in 1970 voor het eerst mee aan de Airborne tocht. "Collega Dirk Krouwel, toen net werkzaam in Venray, had de tocht al enkele keren gelopen en bracht het initi atief mee. In Venray zijn ook enke le militaire begraafplaatsen, dat maakt je erg bewust van de offers die voor de oorlog zijn gebracht. Daarom hebben wij daarom indertijd doorgezet dat leden van het korps de tocht gingen mee lopen", vertelt Beuving (66). "Dat die werd georganiseerd door de politiesportvereniging Renkum hielp natuurlijk wel mee. "Vanaf die eerste keer was Anne Beuving er elk jaar weer bij. Elk jaar de tocht van 25 kilometer. "Het is een prachtig evenement, alleen al het wandelen in de mooie omgeving van Oosterbeek is zeer de moeite waard. Maar de route voert ook altijd langs enkele begraafplaatsen en herdenkingsmonumenten", weet hij. "Daar houden de wan delaars halt, en zijn altijd even stil. Die stilte, die raakt me altijd weer." In die eerste jaren liep bijna de helft van het Venrayse korps mee. "Planners hielden daar op voor hand al rekening mee." Inmiddels is Anne Beuving echter een van de laatste deelnemers uit het korps. "Samen met voormalige collega's die inmiddels inVenlo en Eindho ven wonen." Slechts één keer liet hij verstek gaan. Dat was in 1987, toen de deelnemers bij het verza melen bij het politiebureau verna men dan een van hun collega's die nacht was overleden. "Daar waren we zo stuk van dat we het niet konden opbrengen om ons nog op te pakken." Een ander memora bel jaar was 1997. Toen liep Anne Beuving de tocht voor het eerst individueel. Samen met collega Herman Kramer, die die keer voor de 25e keer van de partij was. "Lady Di werd die dag begraven. Daardoor was de sfeer voelbaar bedrukt", herinnert hij zich. Een leuke bijzonderheid was dat de korpschef en zijn echtgenote na afloop van de tocht altijd hun opwachting maakten. "Wij gingen dan ergens eten", vertelt Beuving. "Zij brachten bloemen mee, en reikten dan ook de herinnerings medailles uit. En daarmee was een traditie geboren, want ook zijn opvolgers hebben dat altijd trouw gedaan." In het boek haalt Beuving, mede aan de hand van foto's, volop herinneringen op. Omdat hij gedurende zijn militaire dienstplicht al een keer meedeed, wordt de Airborne wandeltocht van volgend jaar zijn veertigste. Veertig kilometer loopt hij bij die gelegenheid. "Ik wil er gewoon altijd bij zijn", zegt hij. Om te blij ven herdenken. Dat schrijft ook de auteur Laurens vanAggelen in het voorwoord van het boek: "Hoe onvoorstelbaar ook en voor velen zo lang geleden, het moet her dacht worden. Herdenken maakt waakzaam." De Airborne wandeltocht (ISBN 978 90 79763 01 6) is te koop bij de boekhandel en kost 29,90 euro. De parkeerwachters mogen behalve het bekeuren van foutparkeerders ook optre den tegen de kleine ergernis sen in het winkelcentrum. Ze kunnen bijvoorbeeld bonnen uitschrijven voor het fietsen in de Grotestraat. Henk Bis- schops (PvdA) vindt dat deze werkzaamheden niet meer betaald mogen worden van het parkeergeld. De parkeerwachters zijn buiten gewone opsporingsambtenaren (boa's). Sinds een paar jaar zijn ze bevoegd als toezichthouders in de openbare ruimte op te treden tegen overlast en kleine ergernis sen. Ze worden volledig betaald van het parkeergeld. "Het par- keerbedrijf staat financieel toch al onder druk. Het is moeilijk kosten dekkend te maken", zei Bisschops maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Hij stelde voor het werk van de boa's onder te brengen bij het regionaal bureau Handhaving. "Daar hoort het ook thuis." Burge meester Waals kon melden dat dit in 2009 ook gaat gebeuren. "De parkeerwachters worden volgend jaar ondergebracht bij het bureau Handhaving dat zetelt in Keizers- veld. De kosten van toezicht op het parkeren, moeten dan weer worden verrekend met het par- keerbedrijf." Het CDA vindt dat er meer aandacht moet komen voor de straatnamen. "Als een straat naar een persoon is genoemd, dan staat nergens vermeld wat hij of zij heeft betekend voor de samenleving", zei Sieb Nijs- sen (CDA) maandag in de com missie Stedelijk Beheer. "Dit zou wel moeten gebeuren. Als er straks een straat naar Jos Waals wordt genoemd, dan moet er als bijschrift onder staan 'burgemeester van 1991 totstelde Nijssen voor. Ook vindt het CDA dat er beter op de spelling gelet moet worden. Het Henseniusplein zou Hensche- niusplein moeten heten. Wiske Koster (CDA) wees erop dat er geen uniformiteit is. Zo is er een Deken Thielenstraat en een Dkn Berdenstraat. De Van Berlostraat in Leunen wordt met een klein v geschreven terwijl de Van Mont- fortstraat in Ysselsteyn met de hoofdletter V begint. "En zo kan ik nog wel een poos doorgaan. Het gebeurt nu hapsnap", aldus Koster. Burgemeester Waals gaf het CDA geen ongelijk. "Bij nieuwe borden moeten we inderdaad beter let ten op eenduidigheid." Waals zei dat het niet altijd mogelijk is om tevens een onderschrift met uit leg op de bordjes te zetten. "We kunnen ook op de gemeentepa gina het motief van de straatnaam keuze uitleggen." een abonnement waard 3 3 3 .tedscomicart. n I Omstreden nertsenhouderij weer voor Raad van State Een juridische truc om na drie vernietigde milieuvergun ningen de vestiging van een grote nertsen- en kippenhou- derij er toch door te krijgen. Dat noemen omwonenden de pogingen van de omstreden kippenhouder Huub van Deur zen uit Boekei om een bedrijf te vestigen aan de Twistweg in Vredepeel. Ze eisten bij de Raad van State dat de vier de vergunning alvast wordt geschorst, om te voorkomen dat Van Deurzen aan de slag kan. De rechtszaak kwam op een heel bijzonder moment, want de Tweede Kamer behandelde name lijk diezelfde dag het wetsvoorstel voor afschaffing van de nertsen houderij in Nederland. "Maar het is aan Van Deurzen zelf om te beslissen of hij zijn project toch nog wil doorzetten", zei voorzit ter W Hammerstein van de Raad van State. Een doorzetter is Van Deurzen zeker. Hij was jaren vaste klant van de Raad vanwege zijn megakippenhouderij in Groes- beek die hij op last van de Raad moest stopzetten. In Groesbeek wil hij desondanks op kleine schaal verder gaan. In Vredepeel gebeurt nu hetzelfde. De Raad van State zette al drie keer eerder een streep door zijn milieuvergunning voor vestiging van de kippen- en nertsenhouderij, omdat dit zou leiden tot een onaanvaardbare stankoverlast voor omwonenden. Het project is nu in twee delen gesplitst. Het ene bedrijf wordt nu door Huub van Deurzen geleid. Het andere bedrijf komt op naam van zijn broer Jos, waarvoor ook een milieuvergunning in de maak is. Voordeel van deze constructie is dat nu per geval wordt bekeken of aan de milieueisen kan worden voldaan. En een klein bedrijf doet dat eerder dan een groot bedrijf. De Van Deurzens hebben daarbij handig gebruik gemaakt van een wijziging van de milieuregels. Vóór die wijziging zou de ver vuiling van het milieu van beide bedrijven worden opgeteld en dan worden bekeken of ze wel kunnen worden vergund. Na de wijziging is van optelling geen sprake meer. Een woordvoerster van de gemeente Venray zegt dat hier niet onrechtmatig wordt gehan deld. Dat zou pas het geval zijn als blijkt dat de broers in de praktijk toch gewoon samen één bedrijf blijken te runnen. Maar daarvoor is gewaarschuwd. Maar de woord voerder van omwonenden heeft toch zware problemen met de rol van de gemeente. Zo zou de gemeente hebben geaccepteerd dat de Van Deurzens voortbordu ren op een oude vergunningaan vraag voor één grote nertsen- en kippenhouderij. Nu er sprake is van twee bedrijven, is die aan vraag volgens omwonenden niet meer geldig. Er zouden nieuwe aanvragen moeten worden gedaan voor beide afzonderlijke bedrij ven. Volgens de woordvoerder van omwonenden is ook hier een truc toegepast. Zouden er nieuwe aanvragen moeten komen dan geldt nieuwere regelgeving en die staat een vergunning in de weg. "De inspanningen van Van Deur zen zijn er niet op gericht om de belasting van het milieu te vermin deren, maar om uitsluitend een vergunning binnen te halen", stelt de woordvoerder van omwonen den. De gemeentewoordvoerster: "Truc of geen truc, wij hebben geoordeeld over een aanvraag en die kon niet worden geweigerd." De Raad van State doet over twee weken uitspraak. 'Parkeerverbod Mgr. Hanssenstraat' Tineke Lamers (Samenwerking) wil dat het parkeerverbod weer terugkomt in de Mgr. Hanssen straat in Oostrum. Vanwege de bouwwerkzaamheden op het ter rein van de voormalige Rabobank, is er vanwege de verkeersveilig heid tijdelijk een parkeerverbod geweest. "Dit is nu weer opgehe ven. Voorheen mocht er maximaal twee uur geparkeerd worden", zei Lamers maandag in de commis sie Stedelijk Beheer. "Winkeliers zien nu dat de vrije parkeerplaat sen worden bezet door auto's van treinreizigers. Of er staan auto's die te koop worden aangeboden. Daarom zou op het eerste stuk van de Mgr. Hanssenstraat de maximum parkeertijd van twee uur weer ingesteld moeten wor den", vindt het commissielid. Burgemeester Waals kon er maandag geen uitsluitsel over geven. Hij zegde toe het door te spelen aan wethouder Van der Broeck. 'Meer variatie weekmarkt' Het CDA pleit voor meer vari atie en kwaliteit van de Venrayse weekmarkt. "We moeten streven naar een beter aanbod", zei Sieb Nijssen maandag in de commis sie Stedelijk Beheer. Burgemees ter Waals erkende het. "We gaan kijken hoe we tot een kwaliteits verbetering kunnen komen. Maar we moeten er ook rekening mee houden dat op de markt de ver grijzing toeslaat." 'Pand Dingus niet gesloopt' Het pand Hoenderstraat 10, het voormalige onderkomen van jongerensoos Dingus, wordt niet gesloopt. Dat meldde burgemees ter Waals maandag in de commis sie Stedelijk Beheer op een vraag van Tineke Lamers (Samenwer king). Het gebouw werd in het voorjaar van 2006 gesloten en dicht gespijkerd. "Het vervalt in rap tempo. Het wordt een steeds grotere rotzooi", zei Lamers die zich afvroeg waarom er geen onderhoud gepleegd wordt. Waals zei dat het pand Dingus evenals de naastgelegen witte huizen worden opgenomen in het bestemmings plan voor de hoek noordwest. "Het zijn belangrijke historische gebouwen en bovendien een gemeentelijk monument", aldus Waals. Komend jaar komt het plan centrum noordwest in de gemeenteraad. "De raad zal dan een uitspraak moeten doen, wat er met de gebouwen gaat gebeu ren. Renovatie en onderhoud gaan wel een paar centen kosten. Maar dat laat ik graag over aan het poli tieke debat", zei Waals. Een dag later verbaasde wethouder Teu- nissen de commissieleden dat het pand Dingus wordt verkocht. "We willen ervan af. Daarom wordt er geen onderhoud meer gepleegd. Het zit in de stille verkoop." Mantelzorg De Steunpunten Mantelzorg van Synthese en Vorkmeer houden samen een workshop voor man- telzorgers uit de gemeenten Ven ray, Horst aan de Maas, Sevenum, Meerlo-Wanssum, Arcen-Velden, Gennep, Mook Middelaar, Helden, Kessel, Maasbree en Meijel.Aan de hand van een speciaal voor deze workshop door de Steunpunten Mantelzorgondersteuning Syn these en Vorkmeer ontwikkelde 'mantelzorgbalanstest' wordt in beeld gebracht hoe de balans tus sen zorg, werk en privé eruitziet. Tevens worden er praktische handreikingen gegeven waarmee men zelf verder kan. De workshop wordt gehouden op maandag 3 november van 19-30 tot 21.30 uur in het Activiteitencentrum aan de Kerkstraat in Panningen en op maandag 17 november van 19-30 tot 21.30 uur Aan de Singel, Westsingel 5a in Venray. Wie aan deze workshop wil deelnemen maar zelf geen vervangende zorg kan regelen wordt geholpen bij het vinden van een oplossing. Per workshop kunnen maximaal veer tien mensen deelnemen. Aanmel den kan bij Steunpunt Mantelzorg Synthese Venray, Ankie Bongers via telefoon (0478)517317, via e- mail a.bongers@synthese.nl. of bij Steunpunt Mantelzorg regio Helden bij Vorkmeer, Piet Selen, via telefoon (077)3077350, e-mail p.selen@vorkmeer.nl. contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 CDA kapittelt bosbeheerder Het CDA vindt dat stichting De Marke zich alleen moet bezighou den met het onderhoud en de ver zorging van de Venrayse bossen. "Onze zorg is dat de activiteiten steeds meer verlegd worden. Van beheerder naar bezwaarmaker", zei Sieb Nijssen (CDA) maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Het steekt het CDA dat De Marke bezwaarprocedures is gestart tegen enkele agrarische onder nemers rondom de bossen. De Marke voert alle vele jaren het beheer van de gemeentebossen uit. "Een organisatie die voor de gemeente het beheer doet, mag niet tegelijkertijd andere ontwik kelingen remmen. Dat is inconse quent", reageerde burgemeester Waals die verder niet vooruit wil lopen op de kwestie. "Want bin nenkort hebben we een gesprek met De Marke. Dan zullen we dit aan de orde stellen." De PvdA denkt er anders over dan het CDA. "Een natuurbeheer der heeft te maken met tegen strijdige belangen. Dus zo vreemd is het bezwaar maken niet", zei Henk Bisschops (PvdA). V ■v E N R A yM ,T. 0478-514468 j '"jj Tandenschield nagels restijlen Onze nagelstijliste geeft uw nagels weer aanzien. Grondbedrijf winstgevend, maar het kan beter Wandelend eerbetoon aan gevallenen Slag om Arnhem Tandenschield is een doorzichtig plaatje waarmee uw ondertanden beschermd worden, en uw tanden geen grip meer hebben op uw nagels. Het effect is dat u dus niet meer kunt bijten.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5