'Eenzijdigheid centrum-west doorbreken' Wauw, speciaal voor jou! Gemeente gaat werktrajecten zelf uitvoeren Verkeersplan voor Landweert tl t) t/ Kurstjens PAKKANS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Goedkope woningen, lage inkomens en veel ouderen Ook de wijk centrum-west heeft nu een eigen wijkont wikkelingsplan. Alhoewel er geen sprake is van een echte, samenhangende wijk. Het gebied bevindt zich tussen de Langeweg en de Noordsingel, Westsingel en Zuidsingel. In het noorden is de St. Jozef- weg de begrenzing en in het zuiden vormen de Paterslaan en de Kruisstraat de afbake ning. De wijk is van oudsher sterk op het centrum gericht en de meeste woningen zijn gebouwd in de jaren vijftig en zestig. Na Brukske telt centrum-west de meeste lage inkomens (vaak geen inkomens uit arbeid) en de goedkoopste woningen van Ven- ray. Er wonen relatief veel oude ren die er al lang wonen en ze zijn ook niet van plan op korte termijn te verhuizen. Centrum-west wordt doorsneden door de uitvalswegen Hoenderstraat, Merseloseweg, Kempweg en Langstraat. Daardoor wordt de wijk opgeknipt in vier deelgebieden die onderling ver schillen. Een overeenkomst is dat er overal veel ouderen wonen. Dit komt mede door de vele voorzie ningen in de wijk. Ontmoetings centrum de Kemphaan, verzor gingshuis Schuttersveld, de Hoge Beek, Ambachtkwartier en het St. Joriskwartier. De wijk telt ruim3.500 inwo ners. Er staan 1848 woningen waarvan 1.128 huurwoningen (61 procent) die hoofdzakelijk van Wonen Venray zijn. De gemiddel de WOZ-waarde van de woningen is 176.417 euro. Dit is na de wijk Brukske het laagste van Venray. De kleinere en goedkope wonin gen zijn ideaal voor jongeren en starters. Maar de meeste ouderen zijn niet van plan te verhuizen. Om de eenzijdige samenstelling te doorbreken, gaat Wonen Venray niet op grote schaal slopen zoals in Veltum en straks in Brukske. De verkoop van huurwoningen is een middel. Starters krijgen zo een kans om op een gunstige loca tie een eigen woning te kopen. Omdat veel verouderde wonin gen moeilijk verkoopbaar zijn, zal Wonen Venray ze eerst moeten opknappen. Oudere huurwonin gen voldoen vaak niet meer aan de eisen van deze tijd. Zo verloopt de verkoop van kleine woningen aan het Molenpad en Reekgraaf- straat moeizaam. In het noorden (rondom basisschool de Toverbal) en het midden van de wijk (omge ving de Kemphaan) zijn de groot ste concentraties sociale huurwo ningen. Sloop en herbouw mogen het karakter van de vijftigerjaren wijk niet veranderen. Het doel is een betere ruimtelijke indeling en een divers woningaanbod. Het gebied kent weinig voor zieningen. Dat is vanwege de lig ging nabij het centrum ook niet echt nodig. De wijk kent een hoge bebouwingsdichtheid en weinig groen.Toch wordt dit door de bewoners niet als een nadeel ervaren. Op loopafstand liggen het Vlakwater en het Odapark terwijl de wijk toch ruim van opzet oogt. Het karakter van de wijk typeert zich het best als eenvou dig. Er is ook voldoende parkeer gelegenheid alhoewel er veertig, vijftig jaar geleden bij de bouw niet echt rekening met auto's is gehouden. De wijk oogt redelijk netjes en schoon met meestal goed verzorgde voortuinen. Er is nauwelijks leegstand er zijn geen sporen van graffiti of vandalisme. De bewoners voelen zich thuis in de buurt en geven het cijfer 7,4 aan hun woonomgeving. Het is er rustig wonen. Minder tevre den zijn de wijkbewoners over ontmoetingsplekken voor jonge ren. Het onveiligheidsgevoel is toegenomen door de reeks brand stichtingen in noord-west. Aan de Westsingel ligt verzorgingshuis Schuttersveld met de aanleunwo ningen. Het verzorgingshuis vol doet niet meer aan de eisen van de tijd. De woningen zijn te klein en verouderd. Het gebouw zal straks worden gesloopt. Dat geldt wellicht ook voor het gebouw 'De Clockert' op de hoek de Mer- seloseweg-Bergweg. De Clockert is tijdelijk in gebruik door de Volksuniversiteit, de GGD, het Groene Kruis, het Rode Kruis en de stichting Peuterspeelzalen. De herbouw van Schuttersveld zal bestaan uit een combinatie van wonen en zorg. Vooral voor oude ren die nog zelfstandig willen en kunnen blijven wonen. Er wordt gedacht aan grondgebonden nultredenwoningen in zowel de huur- als de koopsector. De komst van deze woningtypen maakt het voor ouderen ook mogelijk te ver huizen binnen de eigen wijk. De toekomst van de twee scholen de Toverbal en Focus is nog onzeker. Als de expertisecampus in Braban der er daadwerkelijk komt, dan zullen beide scholen naar deze wijk vertrekken. Voor centrum west is het wenselijk basisschool de Toverbal met de kinderopvang te behouden. Gezien de ligging als centrale ontmoetingsplek in de buurt noord-west. Mocht de school vertrekken dan is een andere maatschappelijke functie de beste oplossing. De plek van Focus aan het Groenewoltsepad- Vendel lijkt het meest geschikt voor woningbouw. Een andere plek die herontwikkeld kan wor den is het gebied tussen de Kruit- weg en Gerbrandystraat. In de voormalige basisschool is nu nog Gilde Opleidingen gevestigd. Als de school vertrekt dan kan het groen er opgewaardeerd worden. Door een verbinding te maken met het nabijgelegen Oda park door middel van groen en kunst. Anke Barents zet activiteitenclub op voor kinderen met een beperking Anke Barents (33) intro duceert een nieuw project: Wauw!, voor kinderen met een licht verstandelijke of motori sche beperking. Iedere woens dagmiddag wordt er aan de hand van een thema een leuke creatieve activiteit voor deze doelgroep opgezet. Op 22 oktober is van 13.30 tot 17.00 uur de eerste middag: een kijk- middag mét activiteiten zodat geïnteresseerden kunnen zien wat dit nieuwe project inhoudt. Anke Barents organiseert iedere woensdag in het wijkgebouw op 't Nipperke aan de St. Odastraat 41 in Venray een middag voor mensen met een lichte beperking. Dit kunnen mensen met een spier ziekte zijn, met autisme of bijvoor beeld met een andere vorm van beperking of achterstand. De aller jongsten (4-10 jaar) mogen van 13-30 tot 15.00 uur aan de bak. Een half uur later, om 15-30 uur, kunnen tieners van 10-15 jaar hun creativiteit kwijt bij Wauw! Bij voldoende animo zal er 's avonds van 18.30 tot 20.00 uur een jonge rengroep (15-21 jaar) komen. Aan iedere woensdag zal een thema worden gekoppeld, bijvoorbeeld Halloween, indianen, piraten, gla- mourmiddag, lego/playmobile- wedstrijd, kerst, muziek en dans, maskers maken, sieraden maken, heksen, mega mandy, circus, etc. Anke Barents: "Bij deze midda gen wordt er natuurlijk wel reke ning gehouden met de wensen van de kinderen. De jongeren groep zal geen sprookjesmiddag willen en een groep met voorna melijk jongens zal geen prinses- senmiddag willen volgen. Daar kijk ik natuurlijk wel naar. Ik zal de kinderen ook vragen wat ze zelf leuk vinden en hier op inspelen. Het werken met thema's maakt het concept uniek." AFFINITEIT "Ik werk zelf in de zorg en heb een zoon met een spierziekte, waardoor hij een ontwikkelings achterstand heeft. Ik ben erg cre atief. Mijn affiniteit met de doel groep is dan ook groot. Ik zag dat kinderen bij gewone verenigingen vaak moeilijk contact krijgen met andere kinderen zonder handi cap. In een groep met alleen maar kinderen met een beperking is het gemakkelijker om contacten te leggen. Je bent in zo'n groep gewoon één van de kinderen en niet die ene jongen die anders is. Er zijn in Venray nog niet zoveel groepen voor kinderen met een handicap. Er is een scouting groep en er zijn enkele G-sporten zoals het G-voetbal en G-atletiek, maar een activiteitengroep zoals Wauw! is er nog niet. Toch is er wel behoefte aan. Ik heb een mail gestuurd naar een aantal ouders van kinderen met een beperking en de reacties waren lovend. Een moeder mailde me bijvoorbeeld snel terug dat ze in de zomer vakantie al aan het denken was welke activiteit leuk zou zijn voor haar kind en dat dit echt een uit komst is. Kinderen hebben school en therapie en willen ook wel iets waar ze gewoon lol kunnen maken. Dat is dan ook direct mijn belangrijkste motivatie: kinderen een plek bieden waar ze kunnen zijn wie ze zijn en waar ze ple zier beleven. Daarnaast hoop ik met Wauw! een positieve bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van het kind en tegelijkertijd een steun te zijn voor het gezin.Als de kinderen bij Wauw! zijn, kunnen de ouders bijvoorbeeld extra tijd besteden aan de andere kinderen van het gezin." "Toen ik nog maar net met het project was begonnen, moest ik mijn documenten opslaan op de computer. Ik had nog geen naam voor het project, maar vond het wel een geweldig idee. Daarom noemde ik het 'wauw!'. De eer ste mensen die ik over het pro ject vertelde, reageerden ook met 'wauw!'Vandaar dat ik deze naam heb behouden. De term 'speciaal voor jou' slaat op de kinderen. Het zijn speciale kinderen die speciale begeleiding verdienen. Er mogen dan ook maximaal vijf a zes kinde ren per groep komen knutselen. Door de groep klein te houden, krijgen de kinderen de persoonlij ke aandacht en begeleiding die ze verdienen. Tijdens deze woensda gen helpt een vriendin mee en is er ook nog een vrijwilliger in het buurthuis aanwezig, zodat er altijd twee begeleiders zijn. Als er op den duur meer animo is, kunnen we extra groepen op de zaterdag of in de avonduren ontvangen. De meeste kinderen hebben een per soonsgebonden budget, waaruit dit kan worden betaald.Als dit nog niet is aangevraagd, kan ik daar bij helpen." Voor meer informatie: www. wauwspeciaalvoorjou.vpweb.nl Falende reïntegratiebedrijven aan de kant gezet De gemeente Venray gaat vanaf komend jaar de bij standontvangers zelf begelei den naar een passende baan. De afgelopen jaren waren de werktrajecten uitbesteed aan reïntegratiebedrijven die alles behalve succesvol bleken. Het heeft de gemeenten een ver mogen gekost terwijl de resul taten nihil waren. De reïntegratiebedrijven slaag den er nauwelijks in de bijstand- contactlenzen ontvangers aan werk te helpen. Het is niet alleen in Venray een probleem. Landelijk zijn er al mil jarden euro's gestopt in peperdu re trajecten die niets opleverden. Het gaat vooral om mensen die al langer een bijstanduitkering ont vangen en die een grotere afstand hebben tot de arbeidsmarkt. De benadering heeft zich te weinig op deze doelgroep gericht. Er zal veel meer maatwerk geleverd moeten worden. De gemeente Venray denkt het voortaan veel beter zelf te kunnen. De formatie wordt uitgebreid met vijf integratieconsulenten, waar van er twee een tijdelijk contract krijgen voor twee jaar. Het doel is het dat het aantal bijstandont vangers met 10 procent daalt. Het laatste jaar is het aantal vrij stabiel gebleven, rond de 480. Ook de samenwerking tussen CWI, LTWV en de gemeente moet vruchten gaan afwerpen. Een jaar geleden is op initiatief van de gemeente Venray een pilotpro- ject gestart. Dit wordt binnenkort geëvalueerd. Het college heeft ingestemd met de inbesteding van de reïntegratie die bekostigd wordt uit het werkdeel van de WWB, dat de gemeente van het rijk ontvangt. Sinds 2004, met de invoering van de Wet Werk en Bij stand (WWB), zijn de gemeenten zelf geheel financieel verantwoor delijk voor de uitvoering van de bijstand. Naast een meer resul taatgerichte manier van werken, zal de dienstverlening aan de uit keringsgerechtigden verbeteren. Ze zullen sneller aan een passend traject geholpen worden waarbij meer rekening wordt gehouden met de mogelijkheden en vaardig heden van de klant. Volgend jaar komt er een verkeersplan voor de wijk Landweert. Dat meldde wet houder Elly van Dijck (PvdA) maandag in de commissie Ste delijk Bekeer. Op 27 augustus tijdens de presentatie van het wijkontwikkelingsplan (wop) kwamen er veel reacties over gevaarlijke verkeerssituaties in Landweert. Niet alle knelpunten konden worden meegenomen in het onderdeel verkeer van het plan. "Onze grootste zorg is de verkeers veiligheid", zei Tineke Lamers (Samenwerking). "De inrichting van de wegen staat ter discussie. Het verkeersplan zou worden teruggekoppeld naar de bewo ners, maar dat is niet gebeurd." Wethouder Van Dijck meldde dat in 2009 het verkeersplan aan de wijk gepresenteerd zal worden. "En dit zal niet bijten met het wijkontwikkelingsplan." Ook CDA, WD en PvdA uitten hun zorgen over de verkeerson veiligheid. Esther van Wamelen (PvdA) wilde, vooruitlopend op het verkeersplan, alvast een nood maatregel door de aanleg van 30- km zones bij de scholen. Volgens Van Dijck is het lastig. "Ik weet niet of dit kan. Het lijkt me beter het op te nemen in het totale ver keersplan." De opheffing van het Activi teiten Platform Landweert is de grootste zorg van het CDA. "Het organiseren van activiteiten is het cement voor het samenleven in een wijk", zei Sieb Nijssen. Het uitvoeringsprogramma telt drie prioriteiten. Als eerste moet de betrokkenheid van de wijkbewo ners met hun omgeving vergroot worden. Het zwerfafval staat op de tweede plaats gevolgd door meer aandacht voor jongeren. Ingeborg de Barbanson (WD) vond de opkomst van 120 wijkbewoners 'mager' bij de presentatieavond. "En dit in een wijk waarin 6.700 mensen wonen." Leo Everaerts (Lokaal Aktief) betreurde het dat de Zorggroep zich heeft teruggetrokken uit het bouwplan voor het circusterrein. "We hopen dat er elders in de wijk sociale huurwoningen voor ouderen en gehandicapten terug- Waals woord ontnomen over Landweert Maandag stond in de commis sie Stedelijk Beheer het wijkont wikkelingsplan Landweert op de agenda. Nadat alle partijen hun zegje hadden gedaan, gaf voorzit ter John Michels het woord aan burgemeester Waals om te rea geren. Die stak van wal maar hij werd al snel onderbroken door wethouder Elly van Dijck (PvdA) die op de ambtenarentribune zat. "Ho, ho ik denk dat dit tot mijn portefeuille behoort", riep Van Dijck die snel opstond om een microfoon te zoeken. Een beetje verbaasd legde Waals er zich bij neer. Blijkbaar schort er iets aan de communicatie binnen het col lege. Markt moet wijken voor ijsbaan Een groot deel van de markt kramen op het Schouwburgplein moet eind dit jaar vijf weken wij ken voor het schaatsevenement 'Venray on Ice'. Net als in voor gaande jaren komt de ijsbaan met randactiviteiten op het Schouw burgplein. Het winterfestival wordt dit jaar vanwege Sinterklaas niet op vrijdag geopend maar op zondag 7 december. Het evene ment duurt tot en met zondag 4 januari 2009- Dit betekent dat een gedeelte van de weekmarkt op het Schouwburgplein op de maanda gen 8,15,22 en 29 december 2008 en 5 januari 2009 verplaatst moet worden. De kramen krijgen zo veel mogelijk een alternatieve plek zo dicht mogelijk bij het Schouwburg plein, zodat de marktkooplieden een graantje kunnen meepikken van de vele bezoekers die het win terfestival trekt. Toch lukt het niet alle kramen rondom het Schouw burgplein en Henseniusplein neer te zetten. Net als vorig jaar zullen er marktkramen geplaatst worden in de Grotestraat/hoek Passage en op de Grote Markt. Activiteiten Koningskerkje In het kader van de lopende tentoonstelling worden in het Koningskerkje in Vierlingsbeek extra activiteiten gehouden. Op dinsdag 21 oktober is er van 19-30 tot 22.00 uur de mogelijkheid tot een avondje aquarelleren. De min of meer abstracte landschappen van Paul Corvers vormen een mooie aanleiding om ook iets met landschappen te gaan doen. De aquarelavond wordt begeleid door Kristianne Tummers. De aquarel avond is bedoeld voor beginners en gevorderden. Ook kinderen van groep 3 tot en met 8 komen aan de beurt. Woensdag 22 okto ber kunnen zij van 14.00 tot 15-30 uur aan de slag: tekenen, knippen, plakken en echt schilderen. De opzet is om net zulke landschap pen te maken als Corvers.Aanmel- den voor beide activiteiten kan via telefoon (0478)631401. Verder is er op donderdag 23 oktober een Tweegesprek. Vervolg voorpagina Noodplan voor goedkope woningen Ook Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) uitte kritiek op Wonen Venray. "Ze zijn verplicht voor hun doelgroep te bouwen. Maar er is al twee jaar geen woning meer opge leverd. De prestatieafspraken met de gemeente blijken niets waard te zijn",zeiVan den Hoek."Het kan toch niet dat er in Veltum honderd woningen zijn gesloopt, terwijl er niets voor terugkomt." "Het is droevig", concludeer de Frans van der Kruijf (WD). "Er wordt meer gesloopt dan gebouwd. De toekomst biedt wei nig hoop. Het roer zal drastisch om moeten. Het is treurig dat het niet lukt het aantal koopap partementen te verminderen. De wethouder moet krachtiger optre den." De politiek stak de draak met de 'task force' van gemeente en Wonen Venray. "Dit gaat nergens over", zei Marius Emons (PvdA). "Het baart ons ernstige zorgen. Er wordt niets gebouwd voor de soci ale huur terwijl de plannen voor duurdere appartementen dood leuk doorgaan. Wethouder, wat gaan we doen", vroeg de PvdA'er zich af. Theo Mulders (Samenwer king) wilde weten of plannen voor koopappartementen zijn om te zetten naar huur. "Er is toch een norm van 30 procent afgesproken. Er moeten harde eisen gesteld worden aan de bouwplannen." Paul Litjens (CDA) hoorde het relaas van de wethouder aan. "Veel woorden, weinig woningen. HansTeunissen toonde zich nog strijdbaar. "Ook ik ben allerminst tevreden. Ik doe er alles aan het roer om te gooien", zei de wet houder die toch lichtpunten aan de horizon ziet. In 2010 komen grote bouwprojecten zoals op het circusterrein in Landweert (50 procent huur), de biologische school (30 procent huur), Veltum en Brabander tot uitvoering. De oogst in deze collegeperiode is echter uiterst mager. Geen goed rapport voor Teunissen die zegt op korte termijn weinig te kunnen doen. Behalve het voorkomen van sloop en de genoemde opkoop- maatregel. "En ik overweeg buiten Wonen Venray andere wonings tichtingen te benaderen die wel huurwoningen willen bouwen." Projectontwikkelaars willen hun winst halen en zullen de plannen niet bijstellen. "Zij bouwen ook niet voor leegstand. Als de wonin gen niet verkocht worden, dan wordt er helemaal niet gebouwd. Dat merk ik dagelijks", aldus Teu nissen die doelde op Brabander en de Gouden Leeuw. "Stilstand is voor iedereen slecht, dan stokt ook de doorstroming." komen. Dit is van belang voor de integratie." Wethouder Van Dijck vertelde dat de activiteitencommissie nieuw leven wordt ingeblazen. "Er is nu een wijkontwikkelings plan zodat het duidelijk is er moet gebeuren. We kunnen nu aan de slag." Ze was het niet eens met de WD, dat de opkomst laag was. "Er moesten zelfs stoelen worden bijgezet. Want we hadden minder mensen verwacht. Niet alleen de opkomst maar ook de inbreng was goed." Overeenkomsten Incasso's Aansprakelijkheid Julicher Meijer Auto gestolen Bij een inbraak aan de Westsin gel is in de nacht van zaterdag op zondag een grijze Ford Mondeo gestolen. De inbrekers kwamen de woning vermoedelijk binnen via een bovenlicht waarna ze onder andere de autosleutels meenamen. Vervolgens zijn ze er met de auto vandoor gegaan. De waarde van de buit is onbekend. Dieselolie gestolen Bij een inbraak in een bedrijf aan de Beekweg in Vredepeel is tussen donderdag 22.00 uur en vrijdag 01.00 uur 2000 liter die selolie uit de loods ontvreemd. Naast de diefstal hebben ze ook een beeldscherm vernield. De dieven hebben vermoedelijk toe gang tot het bedrijf gekregen door een deur te forceren. De politie onderzoekt de inbraak en vraagt getuigen die mogelijk iets gezien of gehoord hebben contact op te nemen via 0900-8844. Wandelaar geschept Bij een verkeersongeval op de Stationsweg is maandag omstreeks 21.25 uur een 42-jarige wandelaar uit Venray gewond geraakt. Bij het oversteken van een zebrapad op de Stationsweg werd de man geschept door een auto, bestuurd door een 75-jarige automobilist uit Wanssum. De man uit Venray is met rugklachten overgebracht naar het ziekenhuis. TIJDELIJK VAN €600.- NÜ VOOR €229.- ÉN HET 2E PAK VOOR €159.-! MAN WOMAN PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Donderdag 16 oktober 2008 - Pagina 3 Noorderhof 20 Venray 0478-550630 niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 -52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray JE KUNT MAAR EEN KEER EEN EERSTE INDRUK MAKEN GEHELE VOORRAAD KOSTUUMS PAUL BROUWER MODE WILHELMINASTRAAT 2 VENRAY TEL 0478-51 09 43

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3