Gemeente Venray Sta rtkwa I ificatie goed voor iedereen Subsidies voor evenementen Theaterstuk over alcohol en jongeren afkoppelen regenwater Subsidie voor Subsidieverwerving loont Week van de geschiedenis PEEL EN MAAS Gemeentehuis Openingstijden Week 42 Alle organisatoren van evenementen kunnen bij de gemeente een aanvraag indienen voor financiële ondersteuning van hun evenement. Of het evenement ook in aanmerking komt voor een bijdrage, beoordeelt de gemeente aan de hand van het geldend evenementenbeleid. De sluitingsdatum voor aanvragen is 30 oktober 2008. Voor 1 januari 2009 zijn alle aanvragen behandeld. De organisatoren die in 2008 subsidie hebben ontvangen, moeten voor 2009 opnieuw een aanvraag indienen. Een aanvraagformulier is op te vragen bij de afdeling Veiligheid Handhaving, telefonisch bereikbaar via (0478) 52 33 33 of via e-mail: gemeente@venray.nl. Centrum op de schop Presentatie wijkontwikkelingsplan voor bewoners Centrum-West locatie: aula Gilde-opleidingen Westsingel 1 datum: donderdag 23 oktober tijd: 19.30 tot circa 21.30 uur. *vs Venray, focus op mensen Donderdag 16 oktober 2008 - Pagina 19 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 Het Raaylandcollege wil in het kader van alcoholpreventie een theaterstuk over jongeren en alcohol aan de eerstejaars leerlingen presenteren. De gemeente Venray heeft besloten om de theatervoorstelling te subsidiëren met een bedrag van 5.565 euro aangezien het Raaylandcollege hier geen budget voor heeft. Het voorkomen en bestrijden van voortijdig school verlaten staat in Venray hoog op de agenda. Immers, jongeren met een startkwalifi catie hebben veel betere kansen op de arbeidsmarkt. Op 6 oktober is RMC-trajectbegeleider Ineke Lensen door de burgemeester beëdigd als leerplichtambtenaar. "Daarmee hebben we iets meer handvatten om jongeren in beweging te krijgen." Ineke Lensen was binnen de gemeente Venray al werkzaam als traject begeleider voor de Regionale Meld- en Coördinatiefunctie (RMC) voortijdig school verlaten, die werkt voor de gemeenten Venray, Gennep, Bergen, Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum. Het RMC probeert jongeren in de leeftijd van 18 tot 23 jaar die binnen het onderwijs uitval len te begeleiden naar (een andere) school of een combinatie van leren en werken. Zodat zij uiteindelijk de school verlaten met minimaal een start kwalificatie - een diploma havo, VWO of MBO niveau 2. Daarmee vergroten zij namelijk hun kans op een duurzame positie op de arbeidsmarkt. De gemeente Venray stimuleert huiseigenaren hun regenpijpen van de riolering af te koppelen. Afkoppelen op eigen terrein beloont de gemeente met 5 euro per m2. Hierbij geldt het aantal vierkante meters van het betref fende dak of terras. Iedereen die nu regenwater loost op de riolering kan subsidie aanvragen voor het afkoppelen op eigen terrein. Met dit bedrag gaan mensen zelf aan de slag. Ze koppelen zelf de regenbuis af en zorgen ervoor dat het regenwater op hun eigen perceel in de bodem trekt. De gemeenteraad heeft voor vier jaar lang elk jaar een bedrag van 100.000 euro ter beschikking gesteld. Klimaat In Nederland groeit het besef dat we de natuur moeten beschermen en milieuvervuiling moeten voorkomen. Ook een veranderend klimaat dwingt ons tot het zoeken naar nieuwe oplossingen voor nieuwe problemen. Hevigere regenbuien zullen ervoor zorgen dat er nog meer en vaker ongezuiverd rioolwater in het milieu komt dan nu al gebeurt. Door minder regenwater in het riool te lozen, voorkomen we dat riolen overbelast raken tijdens hevige regenbuien. Afkoppelen Minder regenwater in het riool bereiken we door bij verharde oppervlakken zoals daken en terrassen, die nu het regenwater opvangen en via buizen naar het riool leiden, het regenwater in de bodem te infiltreren. Afkoppelen, zoals we dit noemen, is dus een middel om wateroverlast en milieu vervuiling te voorkomen. Bijkomend voordeel bij afkoppelen is dat de rioolwaterzuivering beter werkt en dat de binnenstedelijke verdroging wordt tegengegaan. Informatie Meer informatie over afkoppelen van regenwater en het aanvraagformu lier vindt u op: www.venray.nl Wonen Leven Wonen Bouwen. Leerplichtambtenaar Ineke Lensen is nu beëdigd tot leerplichtambtenaar. Daarnaast heeft zij ook nog haar bevoegdheid tot buitengewoon opsporingsambtenaar (BOA) gehaald. Daarmee is zij bevoegd om een proces-verbaal op te maken tegen leerlingen tot 18 jaar die verzuimen of uitvallen. "De problemen worden steeds complexer, waardoor het moeilijker wordt om jongeren te sturen. Als leerplichtambtenaar en BOA heb ik nu ook middelen om op te treden", zegt Lensen. Spijbelen is vaak een eerste signaal dat er iets niet klopt. "Dan ga ik samen met school, jongere en ouders in gesprek en ik leg de jongere zijn recht om te leren uit. De meesten gaan uiteindelijk weer terug naar school. Maar als je door problemen thuis of psycho-sociale problemen niet naar school gaat of kunt, dan zijn andere wegen nodig: hulpverlening of begelei ding. Het uiterste middel is een proces-verbaal met afschrift naar de Raad voor de Kinderbescherming. Soms is zo'n dwangmiddel nodig. Ik ben dus geen hulpverlener, meer een regisseur. En kan daarbij in elk geval de afwe ging maken: handhaven of zorg verlenen. Want wij doen er op alle gebieden alles aan om in elk geval hulp te kunnen bieden." Eén contactpersoon Voor de MBO-opleidingen, met leerlingen uit meerdere gemeenten, is het ook overzichtelijker. In plaats van een leerplichtambtenaar in elke gemeente heb ben zij nu één contactpersoon voor al hun leerlingen van 16 tot 23 jaar. "En juist die samenwerking met school is belangrijk", zegt Lensen. "Wij kunnen namelijk alleen samen de registratie sluitend maken." En daarin gaan Venray en de regiogemeenten een stapje verder dan andere. "Wij gaan aan de slag met zowel de leerplichtige leerlingen tot 18 jaar als de niet-leerplichtige leerlingen van het MBO tot hun 23e. Wij willen namelijk dat iedereen met een startkwalificatie de maatschappij in kan gaan. Zonder startkwalificatie zijn mensen eerder werkloos en raken ook eerder van het rechte pad af. Venray wil een goede plek in de maatschappij voor iedereen. Dat is uiteindelijk goed voor de jongere zelf, goed voor de economie en goed voor de maatschappij." Jongeren onder de 16 jaar drinken steeds vaker alcohol en veelal in grote hoeveelheden gedurende de week en/of in het weekeinde. Deze grote hoeveelheid brengt onherstelbare schade aan op jonge leeftijd. En vaak is er een verband met agressie, criminaliteit, verstoring van de openbare orde en verkeersonveiligheid. De schadelijke effecten zijn vaak niet bekend bij de ouders en ze weten dikwijls niet hoe ze hier in de opvoeding mee moeten omgaan. Preventieplan In het kader van 'de gezonde en veilige school' heeft het Raayland college samen met GGD, GGZ, Synthese en Halt een preventieplan opgesteld. Er worden afspraken gemaakt over activiteiten voor alle leerjaren op het gebied van alcohol, leefstijl, omgaan met elkaar en veiligheid. Voorstelling De voorstelling is een onderdeel van het uitgebreide aanbod in het kader van alcoholpreventie. Het is ontwikkeld in opdracht van de GGD Zuid-Oost-Brabant. Het interactieve theaterstuk confronteert jongeren met herkenbare situaties waarin ook de rol van de ouders wordt belicht. Zo komt de vraag aan bod: hoe communiceer je met je ouders over alcohol? Binnen dit thema wordt samen met GGZ en GGD een ouderavond georganiseerd zodat er ook in de thuissituatie over kan worden gesproken. De gemeente Venray heeft sinds 1 september 2007 een adviseur subsidieverwerving in dienst. Een recente jaarrapportage toont aan dat de adviseur subsidieverwerving van toe gevoegde waarde is voor de gemeentelijke organisatie. De functie is in het leven geroepen om de gemeentelijke organisatie bewust te maken van de mogelijk heden om subsidie aan te vragen voor plannen en projecten die bijdragen aan het bereiken van de gemeentelijke doelstellingen. Uitgangspunt zijn de gemeentelijke strategische visie (2015) en het collegeprogramma (2006-2010). Eerder of beter Met behulp van extra middelen door subsidies is het mogelijk om projecten eerder of beter uit te voeren. Geslaagde voorbeelden zijn SelectaDNA (Brukske) en de ontsluitingsweg naar De Blakt. Bovendien is de mogelijkheid van een extra subsidie van belang voor de bestuurders die moeten beslissen welke plannen uitgevoerd gaan worden. Extra opbrengst Samen met Roermond en Venlo is Venray een van de weinige gemeentelijke organisaties in Noord- Limburg die subsidieverwerving structureel in de organisatie heeft verankerd. Maar dat het zin heeft, bewijst de extra opbrengst van ruim 300.000 euro die de gemeente Venray in het afgelopen jaar heeft gegenereerd. Overeenkomsten De gemeente moet inzicht hebben in waar en wanneer subsidies te verkrijgen zijn. De adviseur subsidieverwerving richt zijn blik dan ook op de hogere overheden en de (private) fondsen. Het gaat erom de overeenkomsten te zien in de doelstellingen van de gemeente en eventuele subsidieverstrekkers. Om de kansen te vergroten zal de gemeente de markt actief moeten verkennen. Van 11 tot en met 19 oktober vindt de Week van de Geschiede nis plaats. Het thema dit jaar is 'Verhalen van Nederland'. Een gevarieerd programma is opgesteld door BiblioNu Venray, Historisch Platform Venray, Museum 't Freulekeshuus en het gemeentearchief Venray. Afgelopen zaterdag 11 oktober was de activiteit 'Zwetsen in de kroeg'. Gezien het mooie weer werd er niet alleen in de kroeg maar ook op het terras volop gezwetst over hoe het vroeger was: het boerenleven, uitgaan, het rijke Roomse leven, enzovoort. Kleurrijke personen Komende zaterdag 18 oktober vertelt Frans van de Pas tussen 11.00 en 13.00 uur over historische en kleurrijke personen en families uit het Venrayse verleden. Van 10.00 tot 16.00 uur organiseert De Nederlandse Genealogische Vereniging afd. Land van Cuijk en Ravenstein een genealogische dag. De activiteiten vinden plaats in het gemeentehuis van Venray, toegang is gratis. Internaat Jerusalem In museum 't Freulekeshuus draait op zondag 19 oktober van 14.00 tot 17.00 uur alles om de vraag hoe het leven op internaat Jerusalem er vroeger uitzag. Oud-leerlingen en docenten vertellen verhalen over wat zij hebben meegemaakt. Ook zijn er foto's te bezichtigen die laten zien hoe het internaat er in de jaren '50 uitzag. Museum 't Freulekeshuus is gratis toegankelijk. M A R KTSTR SCHOUTEN SCHOUW BURG- HENSENIUS- po"stRAat c korte A strAAt Centrum op de schop 1. t/m 24 oktober: Grotestraat, gedeelte Henseniusplein-Passage 2. van 20 oktober t/m 7 november: Grotestraat, gedeelte Passage- Schoutenstraatje. Infopunt bibliotheek Heeft u gedurende de werkzaamheden vragen over het project Centrum op schop? Kijk dan op www.venray.nl banner Centrum op de schop. Of loop even binnen bij het infopunt in de bibliotheek. Elke dinsdag houdt de gemeente daar spreekuur van 11.00 tot 13.00 uur. Ongemak Waar gewerkt wordt, ontstaat ongemak. Om dit ongemak zoveel mogelijk te beperken, liggen aan weerszijden van de werkzaamheden zogenoemde open matten. Hoewel deze erg licht zijn en daardoor makkelijk schuiven, is dit de beste oplossing. Loopplanken zijn erg star en wippen daardoor op; rubber matten zijn niet waterdoorlatend en daarmee snel glibberig en vuil. De aannemer gaat vanaf nu nog meer aandacht besteden aan de ondergrond waardoor de matten vlakker liggen en beter tegen elkaar aansluiten. Wij hopen op uw begrip.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 19