CAI stopt met activiteiten maken' 'Huis vochtdicht Groep Geleide Wapens oefent Wijncursus bij Plus u IKL herstelt nat elzenbroek mode centrum fPffiHÉl# TbcclllcÉ Thuiszorg nodig? PEEL EN MAAS Zondag 5 oktober Limburgse molendag De Stichting CAI stopt met haar activiteiten. Tal vanVenrayse clubs en verenigingen deden de afgelo pen jaren een beroep op de stich ting om ICT-projecten te kunnen realiseren. De pot is echter bijna leeg. Lopende aanvragen worden voor het einde van 2008 afgehan deld. De Stichting CAI heeft haar doel bijna bereikt. Zij werd begin jaren tachtig opgericht om het Venrayse kabelnet aan te leggen en te beheren. Later werd dit net verkocht aan Essent. Stichting CAI nam toen de taak op zich om de daaruit verkregen middelen op een verantwoorde manier terug te laten vloeien naar de Venrayse gemeenschap. Venrayse clubs of verenigingen die efficiënter wil den werken met behulp van ICT- toepassingen konden een beroep doen op de stichting en financi ële steun aanvragen. De Venrayse bibliotheek, Zorgcentrum Beuken rode, Lokale Omroep Venray, SV Venray, het Castenrayse gemeen schapshuis de Wis, Hospice Zenit, basisschool St. Jan de Doper in Merselo, ouderenontmoetings- R. van Bakel uit Vredepeel krijgt van de gemeente toe stemming om voor de winter kozijnen in zijn half afge bouwde woning te plaatsen. Zodat het pand niet nog ver der vervalt en het vochtdicht gemaakt kan worden. Eind mei 2007 werd de ver bouwing van de boerderij aan de Vredeweg 5 stilgelegd door de gemeente met een last onder dwangsom. Van Bakel had zon der bouwvergunning de boer derij grotendeels gesloopt en herbouwd. De eigenaar was al jarenlang tevergeefs bezig om een bedrijfswoning te mogen bouwen waarin zijn gezin meer ruimte zou krijgen. De gemeente heeft toege zegd, dat zodra de bouwvergun ning getoetst en akkoord bevon den is, de bouw deels voortgezet kan worden. Omdat de bouw in strijd is met het bestemmingsplan, moet er door de provincie een verklaring van geen bezwaar wor den afgegeven. Dit verzoek wordt Plus is voor de vijfde keer is uitgeroepen tot beste wijn supermarkt van Nederland. In geen enkele andere super markt treft men zoveel ster wijnen aan als bij Plus. Om de klant bekend te maken met de wijnen van Plus en meer inzicht te geven in deze drank kan men zich bij Plus inschrij ven voor een professionele wijncursus. Tijdens deze cursus die uit zes lesavonden bestaat, wordt men wegwijs gemaakt in de wijnwe reld. Onder leiding van Michel van Tuyl, wijndocent van drankenstu die.nl, worden wijnen uit diverse landen en regio's behandeld. Er wordt ingegaan op de geschiede nis en de samenstelling ervan. Elke avond worden er tien soor ten wijn geproefd en beoordeeld, waarbij men tevens les krijgt in het ontdekken van kleur geur en smaak van de wijn. Tevens geeft VanTuyl uitleg geven over de com binatie van wijn en gerechten. Wie verder wil de vinologie kan de cursus voor een meerprijs afron den met een erkend examen. Na dit examen is men in de gelegen heid om het wijnbrevet te halen, centrum De Kemphaan en Rooy- net - het digitale geheugen van Venray' - zijn enkele van de vele organisaties die in de afgelopen jaren een substantiële ondersteu ning van de stichting CAI kregen voor de uitvoering van projecten die zonder die steun wellicht niet mogelijk waren geweest. "De stichting CAI stopt voor het einde van het jaar met haar activiteiten, omdat het geld dan echt op is", zo laat de stichting bij monde van penningmeester Hans Schaeffers weten. "Wij treuren daar echter niet om, omdat daar mee het doel is bereikt." Concreet betekent dit dat de stichting sinds 1 september geen nieuwe aanvra gen meer in behandeling neemt. Zij heeft namelijk al niet meer voldoende middelen om de reeds ingediende aanvragen te honore ren. Om verwarring te voorkomen heeft Stichting CAI haar website inmiddels uit de lucht gehaald. "Er komen nog enkele grote pro jecten aan", zegt CAI-voorzitter Victor Weijs. "Lopende aanvragen worden dit jaar nog behandeld. Totdat het geld helemaal op is." binnenkort door de gemeente bij de provincie ingediend. Vooruit lopend hierop heeft Van Bakel gevraagd om het pand vóór de winter te mogen voorzien van kozijnen. Vooral met het oog op het behoud van de nieuw aan gebrachte houten bouwdelen en de wering van vocht. Het col lege wil een uitzondering maken zodat verdere kapitaalvernietiging wordt voorkomen. Tevens betekent het een ver betering van het aanzicht van het pand. De gemeente is niet scheu tig met het verlenen van gedoog- toestemmingen. Het is zelfs onge wenst omdat het kan leiden tot precedentwerking. Want degene die de wet heeft overtreden dient de gevolgen daarvan zelf te dra gen, zo redeneert het college. Bovendien heeft Van Bakel het bouwverbod willens en wetens genegeerd. Omdat de bouw al meer dan vijf kwartalen stilligt en het slechts om een beperkte bouwactiviteit gaat, krijgt hij nu toch toestemming. om daarna de vinologenopleiding te volgen. De lessen vinden plaats in de kantine van Plus G. van Dijck op de volgende donderdagen: 22 en 29 januari, 5 en 12 februari en 5 en 12 maart. Opgeven kan tot en met 15 december bij de klanten service van Plus G. van Dijck. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Willy Jans sen of Mark Nabuurs via telefoon nummer (0478)553900. t Mooi de Mooiste Kindermode Zondag 5 oktober is de Lim burgse molendag. De enige nog regelmatig malende windmolen uit de regio Ven ray, molen Nooit Gedacht in Merselo, nodigt iedereen uit om een kijkje te nemen. Niet alleen je ogen, maar ook je oren zullen worden geprik keld. Zangkoren uit Venray en Merselo treden op bij de molen. Dit is één van de acties van de vernieuwde stichting Nooit Gedacht. Sinds een paar maanden heeft stichting Nooit Gedacht een her start gemaakt. Er is een nieuw bestuur met enthousiaste mensen. "Dat is wel nodig, want het is erg moeilijk om aan geld te komen voor het onderhoud van de molen. Met nieuwe mensen krijg je nieu we ideeën die voor sponsors kun nen zorgen," vertelt Pieter Weerts, secretaris van de stichting Nooit Gedacht. De kersverse stichting heeft een viertal nieuwe activiteiten ontplooid. De eerstvolgende acti viteit is dat er tijdens de Limburg se Molendag op 5 oktober koren naar de molen komen. En dan hebben we het niet over graan dat voor voedsel wordt bewerkt. Er komen zangkoren uit de regio naar de molen. Om half één treedt closeharmonygroep Confetti uit Venray op: een groep enthousiaste zangers en muzikanten met een gevarieerd repertoire. Confetti zingt zowel onder begeleiding van een combo als a capella. Het repertoire van Confetti maakt het optreden voor een breed publiek toegankelijk. Een uur later staat Happy Sound uit Merselo op de planken. Dit koor heeft een modern repertoire, maar brengt ook 'African Songs' ten gehore. De prachtige choreografie, make-up en kleding geven het een extra dimensie. Naast het optreden van deze twee zangkoren draait de molen van 11.00 tot 16.00 uur en zijn er rondleidingen. De stichting heeft nog meer activiteiten op de agenda staan. "We willen op tweede pinkster dag de 'dag van de wind' organi seren. Dit wordt een groot evene ment, waarbij we ook anderen die iets met wind te maken hebben, willen betrekken. Denk aan zei lers, vliegeraars, luchtballonnen en zweefvliegers. Door deze dag heel breed te organiseren, hopen we dat het project gaat leven en dat we een brede regionale betrokkenheid krijgen. Verder is er jaarlijks de Monumentendag in het tweede weekeinde van sep- Op zaterdag 4 oktober krijgt Castenray er weer een weg- kruis bij. De Stichting Heem kundig Genootschap plaatst als herinnering aan 75 jaar parochie Castenray en aan het Jaar van het Religieus Erfgoed op de hoek van de Roffert en de Tunnelweg een memorie- kruis. De locatie van het wegkruis is een zeer historische plek. Onder de oude eik waar het kruis komt te staan, stond jarenlang tijdens de jaarlijkse sacramentsprocessie een rustaltaar. Ook werden vóór 1929, toen Castenray nog niet het recht had om overledenen op een eigen kerkhof te begraven, de doden uit de buurt langs deze plek naar het kerkhof in Oirlo vervoerd. De Roffert werd in die tijd de Kleine Lijkweg genoemd. De oude eik geeft tevens de grens aan van de vroegere gemeente Oirlo met de gemeente Venray. Om deze grens af te bakenen, heeft Oirlonaar Piet Martens zaliger ooit drie witte ringen om de stam van de eik geschilderd. ZOLDER Het kruis komt van de zolder boven de garage van de pastorie. Wellicht heeft het vroeger op het kerkhof gestaan. Het corpus is een kopie van het houten corpus dat voorheen aan het kruis op de hoek Castenrayseweg/Klein Oirlo hing. Dit houten corpus staat nu op het priesterkoor in de Casten rayse kerk. De kopie werd enkele jaren voor de viering van 50 jaar parochie gemaakt door Emely Gossens-van Bragt. Een aantal jaren geleden is de Stichting Krui sen en Kapellen in de gemeente Venray begonnen met het vervan gen van de kruisbeelden. Er kwa men vrijwel overal kruisbeelden van kunsthars te hangen. Deze zijn door de hardheid van het mate- tember. Er was dit jaar een kleine monumentenmarkt en mensen konden een rondleiding in de molen krijgen. De zaterdag was nog druilerig, maar we hadden een prachtige herfstzondag met veel zon en een goede wind. We kunnen dan ook terugkijken op een mooi en drukbezocht monu- mentenweekeinde "Het hoofddoel van de activi teiten is om meer bekendheid aan de molen te geven, zodat we ook meer vrienden en sponsors kunnen binnenhalen. Een molen riaal veel vandalismebestendiger. Het kruisbeeld van Emely Gossens werd bij het heemkundig genoot schap afgeleverd en wordt nu dus weer in gebruik genomen. Castenrayer Jan Weijs heeft het zwaar beschadigde kruis helemaal opgeknapt en ook het kruisbeeld kreeg van hem weer een mooie kleur. Dagenlang is hij bezig geweest om er iets prachtigs van te maken en mede dankzij hem wordt de betreffende locatie een markant religieus punt, een herin nering aan een belangrijke gebeur tenis en een monument van vroe gere volksdevotie. Op zaterdag 4 oktober zal pastoor Huub van Horne het wegkruis inzegenen. Deze datum is bewust gekozen, omdat het de feestdag is van St. onderhouden kost veel geld en daar krijgen we subsidies voor. Om alles kostendekkend te krij gen, hebben we naast deze subsi dies nog zeker 10.000 euro nodig. We hebben zes jaar de tijd om dit bij elkaar te krijgen en daar gaan we dan ook voor. Hiervoor zijn we afhankelijk van sponsors en gif ten. Bedrijven kunnen ons vanaf 100 euro per jaar sponsoren en particulieren vanaf 20 euro per jaar. Op dit moment hebben we twaalf bedrijven die ons financieel ondersteunen. Vrienden en spon sors willen we jaarlijks tijdens de Franciscus. De pastoor zal vooraf gaand aan de inzegening vertellen welke bijzondere relatie er is tus sen deze heilige en de kruisdood van Jezus Christus. Om 18.00 uur is het vertrek bij de kerk in Cas tenray. Tijdens een korte en sobe re ceremonie vindt de inzegening plaats. Vervolgens wordt er door de kinderen een bloemenhulde gebracht en zal Koos Swinkels, voorzitter van de Stichting Krui sen en Kapellen in de gemeente Venray, een toespraak houden. Het geheel wordt muzikaal opgeluis terd door het Kinderkoor Cajeko en door een ensemble van de Fan fare Dorpsklank. Aansluitend aan de inzegening vindt in de Casten rayse parochiekerk een gezinsvie ring plaats. Nationale Molendag in het zon netje zetten. We noemen deze dag dan ook 'Vrienden van de molen dag'. Verder proberen we via onze nieuwe website www.molenmer- selo.nl informatie te geven over de molen, bijvoorbeeld over de geschiedenis en de activiteiten. Ook is het een wens om op den duur de molen iedere zaterdag te kunnen laten draaien. Op dit moment is dat nog twee keer per maand. Om volledig te kunnen draaien, hebben we echter wel meer molenaars nodig. Daar zijn we dan ook nog naar op zoek." Jan Weijs heeft het zwaar beschadigde kruis helemaal opgeknapt en ook het kruisbeeld kreeg van hem weer een mooie kleur. Dorpsradenoverleg Venray De Stichting Dorpsradenoverleg Venray houdt een vergadering op maandag 6 oktober vanaf 20.00 uur in gemeenschapshuis Gelder- koel in Heide. Op de agenda staat onder meer informatie en stand van zaken leefbaarheidonderzoek en een toelichting door wethou der Hans Teunissen met betrek king tot de nota huisvesting bui tenlands werknemers. Thema-avond over dwangstoornissen GGZ Noord- en Midden-Limburg houdt op woensdag 22 oktober in het kader van de Landelijke Dag Psychische Gezondheid 2008 een thema-avond over dwangstoornis sen. De avond duurt van 19-30 tot 21.30 uur en wordt gehouden in De Rooijerie aan de Grote Markt in Venray. Wat is een dwangstoor nis? Waaraan is het te herkennen? Hoe kan het een leven bepalen? Beleef het mee aan de hand van filmfragmenten, ervaringsverhalen en informatie, waardoor duide lijk wordt wat het leven met een dwangstoornis kan betekenen. Het verschil tussen het gewone dagelijkse moeten en een dwang stoornis. De dwang kan zo ver gaan dat hij alle tijd opslokt en een normaal dagelijks functione ren onmogelijk maakt. Het serieu ze thema wordt af en toe op een luchtige manier benaderd. Ook is er tijdens de avond voldoende ruimte om vragen te stellen aan een deskundige. Voor aanmelding en informatie kan men contact opnemen met het Informatiecen trum Geestelijke Gezondheid, via e-mail igg@ggznml.nl. of via tele foon (0478)527066. Op vrijdag 10 oktober is de Landelijke Dag Psychische Gezondheid, met als dit jaar het thema dwangstoornis sen. In heel Nederland worden verschillende activiteiten gehou den om extra aandacht te beste den aan dit thema. Uitgebreide informatie over dwangstoornissen en alle activiteiten vindt men op www.dwangstoornissen.nl. en www. gezond lintburg .nl De stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen in Limburg (IKL) voert her stelwerk uit aan het oorspron kelijke hakhout in een nat broekbos aan de Baggerweg bij Brukske in Venray. In het verleden oogstten de boe ren uit Brukske hier hun brand-, gerief- en timmerhout door toe passing van hakhoutbeheer. Na de Tweede Wereldoorlog werd dit geregeld gebruik beëindigd en groeide het 'hakhout' uit tot een bos met opgaande bomen zonder de ondergroei die gebruikelijk is in zo'n bos. Door de maatregelen van IKL krijgt dit cultuurhistorisch waardevol bos zijn oorspronke lijk karakter terug. De zwarte els is de belangrijkste boom in het broekbos aan de Baggerweg. De begroeiing in het bos werd vroe ger met een bepaalde regelmaat nagenoeg geheel gekapt. Kenmer kend voor veel loofhoutsoorten is dat de stobben, die na het kap pen achterblijven, in het voorjaar opnieuw uitstoelen. Op de stobben ontwikkelt zich dan binnen enkele jaren een dich te struikachtige begroeiing die na een aantal jaren opnieuw geoogst kon worden. Bij het toepassen van hakhoutbeheer werden niet veel bomen gespaard omdat lichttoe- treding tot de stobben essentieel is voor het opnieuw uitlopen van de stobben. Deze dagen wordt een brede rand van circa 20 meter aan de noordzijde van het bos grotendeels gekapt. Een beperkt aantal oudere opgaande bomen worden daarbij gespaard. Het deel dat gekapt wordt zal aanvanke lijk erg kaal ogen. Op de stobben ontwikkelen zich in het voorjaar weer uitlopers die snel uit zul len groeien tot een dichte stru weelachtige begroeiing die erg in trek is bij insecten, zangvogels en kleine zoogdieren. Het herstel van het oorspronkelijke hakhout in het broekbos aan de Bagger weg vormt een onderdeel van het zorgplan dat IKL heeft opge steld voor de gemeente Venray. In samenwerking met de gemeente voert IKL sinds 2006 een project uit voor landschapszorg in Venray. Het gaat daarbij onder andere om onderhoud en herstel van kleine landschapselementen, bescher ming van bedreigde planten en dieren, herstel van cultuurhistori sche waarden en het activeren en begeleiden van groepen en indivi duele vrijwilligers die zelf aan de slag gaan in natuur en landschap. De activiteiten van IKL in de gemeente Venray worden jaarlijks gebundeld in de vorm van een jaarprogramma en de gemeente draagt bij in de kosten van uit voering van dit programma. Naast het werk van IKL aan dit broek bos aan de Baggerweg wordt ook nog gewerkt aan vijftien andere Vervolg voorpagina Dorpsraad Leunen dreigt met opstappen "We weten dat het complex is, maar we verwachten nu einde lijk dat de gemeente eens kleur bekent. Ook naar de verenigingen toe. De gemeente heeft toch een taak voor de leefbaarheid en de sociale voorzieningen in het dorp. Leunen is een van de grootste dor pen van Venray. Als je ziet welke voorzieningen er in Oostrum en Ysselsteyn zijn, dan komt Leunen en maar bekaaid vanaf", vindt Van de Leur die evenmin te spreken is over de medewerking van Wonen Venray. "Hun sociale betrokken heid blijkt toch niet zo groot. De woningcorporatie is afwachtend en kijkt gewoon heel kil naar de cijfers." Jeroen van de Leur vraagt zich openlijk af of het niet tijd wordt voor een compleet nieuwe bezet ting van de dorpsraad. Mogelijk dat er dan wel een doorbraak geforceerd kan worden. "De moed zakt ons in de schoenen. We wor den constant met een kluitje het riet ingestuurd. We zijn allemaal vrijwilligers die er heel veel tijd en energie in steken. We doen het niet uit eigen belang maar we zet ten ons in voor het dorp. Dan is het heel frustrerend dat we door de gemeente niet serieus worden genomen en dat het centrumplan zo uitzichtloos is. Terwijl het toch ons paradepaardje is. Het is het meest zichtbare project in het dorp." groene elementen verspreid over de gemeente Venray. Het gaat om twee houtwallen, twee houtsin gels, vier loofbossen en zeven gemengde bossen met een totale oppervlakte van twintig hecta res. De werk bestaat vooral uit het verwijderen van Amerikaanse vogelkers uit de gemengde bos sen en het afzetten van loofhout (hakhoutbeheer) bij de overige landschapselementen. Daarnaast gaat IKL ook over tot de inrich ting van vier winterverblijven voor vleermuizen in bunkers van de Peel-Raamstelling langs het DefensiekanaalIn 2005 en 2006 richtte IKL overigens al 32 bun kers in voor dit doel. Ten slotte nemen zes basisscholen in Venray deel aan het adoptieproject kleine landschapelementen van IKL en ondersteunt IKL verder diverse activiteiten door vrijwilligers. Automobilist rijdt tegen boom Een 21-jarige man uit Polen is zondagavond omstreeks 20.30 uur met zijn auto tegen een boom gereden. De man reed over de Brugpas in Veulen en haalde met hoge snelheid diverse automobilis ten in. Door nog onbekende oor zaak botste hij vervolgens tegen een boom. Hij raakte bekneld in zijn auto en moest bevrijd wor den door de brandweer. De Pool is met een flinke beenwond over gebracht naar het ziekenhuis. De man was waarschijnlijk onder invloed van alcohol. Gewonde bij verkeersongeval Bij een verkeersongeval op de A73 in Venray is dinsdag omstreeks 09:15 uur een 44-jarige auto mobiliste uit Venlo lichtgewond geraakt. Het ongeval is vermoe delijk ontstaan toen een 43-jarige automobiliste uit Venray een voor ganger wilde inhalen. Ze zag hier bij echter de vrouw uit Venlo over het hoofd, die reeds bezig was de 43-jarige vrouw in te halen. Een botsing kon niet meer worden voorkomen. De 44-jarige vrouw is ter controle overgebracht naar het ziekenhuis. FAUNALAND VAN GROOTEL Eenheden van de Groep Geleide Wapens (GGW) nemen deel aan de internationale oefening Joint Warrior in het noorden van Groot-Brittan- nië. Vanuit luchtmachtbasis De Peel worden op donderdag 2 en vrijdag 3 oktober onge veer 80 voertuigen in colon nes van De Peel naar IJmuiden verplaatst. Naar verwachting zal de normale verkeersdoor- stroom door de verplaatsing niet worden gehinderd. In colonnes van maximaal twin tig voertuigen zal de eenheid zich op donderdag 2 en vrijdag 3 okto ber vanuit De Peel verplaatsen via deA59,A2,A9 enA22 om vervol gens in IJmuiden verscheept te worden naar het Groot-Brittannië. Donderdag 16 en vrijdag 17 okto ber keert de eenheid terug naar de thuisbasis in De Peel. Joint War rior wordt tweemaal per jaar geor ganiseerd door het Britse minis terie van Defensie. Naast Britse eenheden nemen nog acht natio naliteiten deel, waaronder Neder land met Patriot-eenheden van de luchtmacht, een vlootverband van de marine en een verkenningseen heden van de landmacht. Tijdens de oefening worden de militairen getraind op alle aspecten van luchtverdediging, waaronder het uitschakelen van vliegtuigen en het opereren in de omgeving van stoorzenders. Tijdens de oefening worden door vliegtuigen dagelijks tachtig tot honderd missies gevlogen. De GGW opereert tijdens de oefening met de PAC3 (Patriot Advanced Capability), een gemoderniseerde versie van de Patriot. De Patriot is het enige wapensysteem in Euro pa dat naast het uitschakelen van vliegtuigen en helikopters in staat is een dreiging van ballistische raketten tegen te gaan. Op zaterdag 4 oktober V t "7 «WW Bel (0478) 52 62 62 proteion thuiszorg noord-limburg Donderdag 2 oktober 2008 - Pagina 7 Zangkoren treden op bij molen in Merselo www.mooidemooistemode.nl mode en schoenen voor dames, heren, tieners en kindere n Roggel - Boxtel - Panningen - Horst .algemene info 0475-491384 DIERENSPECIAALZAAK VENRAY-HORST Inzegening wegkruis in Castenray huishoudelijke en persoonlijke verzorging verpleging gespec. thuisbegeleiding zorgboerderijen dagvoorzieningen zorg tv consultatie voor senioren zorgalarmering www.thuiszorgnoordlimburg.nl 'tijd voor mensen 'tijd voor wensen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7