Nog te veel plannen voor appartementen in Venray Genieten bij voedselbank Half december kiest Merselo nieuwe dorpsraad Suikerfeest in EVA Ysselsteyn blij met afblazen mob-complex ïh Lagere celstraf voor pyromanen Buurtbus in Smakt? Dorpsraad stoort zich aan politiek Verhouden pyromaan steefct hele gevangenis aan Kurstjens PEEL EN MAAS mode centrum PEEL EN MAAS Gemeente streeft naar bouw 200 woningen per jaar Voor de komende vijftien jaar zijn er bouwplannen voor 1.870 woningen in de plaats Venray, exclusief de kerk dorpen. Dit zijn er meer dan genoeg om te voldoen aan de vraag. De gemeente is wel ver ontrust over het nog steeds te grote aantal appartementen (47 procent). Uit het woning marktonderzoek van Compa- nen, in 2007, blijkt dat slechts 14 procent van mensen die willen verhuizen interesse heeft in hoogbouw. Het is voor de gemeente heel lastig om het aantal appartemen ten in de bouwplannen terug te dringen. Want hoogbouw zorgt voor een hoger rendement dan grondgebonden woningen. De projectontwikkelaars willen graag hun beoogde exploitaties halen. Toch zal de markt op den duur zijn werk doen. Door de geringe vraag zullen bouwplannen niet doorgaan of op de lange baan worden geschoven. Geen enkele projectontwikkelaar gaat bouwen voor leegstand. In het nieuwe bouwplan van St. Anna is het wel gelukt het aantal appartementen terug te brengen, van 210 naar 170. Het nieuwe GSP (globaal stedenbouwkundig plan) is aangepast aan de veranderende behoefte. Met meer grondgebon den woningen in vergelijking met het vorige plan. Het totale bouw programma is teruggebracht van ruim 350 naar circa 285 wonin gen. Omdat er voldoende plan nen op de plank liggen, verleent de gemeente geen medewerking meer aan grootschalige bouwpro jecten. Voor kleinere initiatieven blijft wel ruimte, mits het geen hoogbouw is. Het streven is om jaarlijks in de gemeente tweehonderd woningen te bouwen. In 2007 bleef het aan tal op een magere 131 steken. In de eerste helft van 2008 zijn er 43 woningen gerealiseerd. Het ging voornamelijk om drie projecten: Leunen (elf woningen), Oostrum (zestien startersappartementen aan de Mgr. Hanssenstraat) en twaalf woningen in Brabander. Het is te vroeg om nu al con clusies te trekken voor het gehele jaar. Want in december worden vaak de meeste woningen opgele verd. Opvallend is dat er opnieuw in de huursector geen woningen gebouwd zijn. Ook in 2007 wist Wonen Venray geen enkele nieu we huurwoning aan haar bestand toe te voegen. De gemeente vindt dit een zorgelijke ontwikke ling. De zogeheten taskforce van gemeente en woningcorporatie moet voor een ommekeer zorgen. Het eerste resultaat is dat Wonen Venray het terrein van de voor malige biologische school heeft gekocht. Maar hier wordt niet voor 2013 gebouwd. Er zijn ook nog geen aantallen of typen woningen bekend. Wonen Venray zal eerst een concreet plan uitwerken. Twee bouwlocaties zijn verge vorderd in aanbouw. Binnenkort worden de twaalf woningen tus sen de Dr. Poelsstraat en Wilhel- minastraat opgeleverd. Ook het complex van acht woningen in de hoek Noordsingel-St. Jozefweg nadert zijn voltooiing. De supermarkt van Jan Linders gaat binnenkort verhuizen naar de plek van garage Van Haren aan de Raadhuisstraat. Op de vrijkomen de locatie komen vijf woningen. Drie grondgebonden woningen aan de Bongerdstraat en twee twee-onder-een-kapwoningen aan de Stationsweg. Van de 1.870 woningen zijn er meer dan de helft (971) gepland in de periode tot en met 2012. Daar bij is nog geen rekening gehouden met de nieuwbouw in het master- plan Brukske en de woningbouw op de locatie van basisschool de Keg inVeltum. De bouwplannen voor de komende vijf jaar zijn verder. De Gouden Leeuw (112), Langstraat 2 (8), Schoolstraat (12), De la Roy/Gasstraat (35), Julianasingel (3), slagerij Drabbels (28), Vlak water/Ruimte voor ruimte (28), Hoenderstraat/Merseloseweg (3), Biezevenneke (l),Veltum-centrum (169), circusterrein Landweert (72), tennispark Landweert (35), Bosweg (5), St. Anna (85), Braban der-Laagheide (57),Brabander-Aan den Heuvel (190), Beekweg/Ruim- te voor ruimte (38) en Servaashof (100). Een nieuwe bouwlocatie is het voormalige Hermes-busstation aan de Julianasingel. Er wordt een plan ontwikkeld met grondgebon den, levensloopbestendige wonin gen die passen bij de omliggende woningbouw en de buurt. Ver moedelijk kan dit bouwproject in 2013 worden opgeleverd. Tot die tijd wordt bekeken of het terrein tijdelijk als parkeergelegenheid kan worden ingericht. Donderdagavond genoten de bezoekers van Voedselbank Venray van een heerlijke maaltijd in de protestantse kerk Het Zonnelied in Brukske. In een ontspannen sfeer hadden ongeveer 70 bezoekers, families met kinderen, een fijne avond. Deze avond was aangebo den door de stichting De Schakel uit Cuijk, een islamitische organi satie, die vanwege de ramadan dit gebaar maakte naar een speciale groep mensen binnen de Venrayse gemeenschap. In een aantal grote pannen werd het dampende eten aangevoerd, eten dat was bereid door meerdere mensen van De Schakel. Vrijwilligers van stichting De Schakel en Voedselbank Venray deelden samen het eten uit aan de bezoekers. Na een smakelijke aard appelsoep volgde een rijstschotel met een heerlijke salade en kip. Een toetje van gedroogde vruch ten in honingzoete siroop maakte de maaltijd compleet. Mensen met diverse culturele achtergronden zorgden samen voor een geslaagd festijn. Hebt u belangstelling om bij te dragen als donateur of als vrijwilliger aan de Voedselbank Venray, dan kunt u contact met De bezoekers van de voedsel bank genoten van een heerlijke maaltijd. de organisatie opnemen via het mobiele nummer 06 508 604 18. Een van de vrijwilligers zal u dan te woord staan. Nog dit jaar, waarschijnlijk half december, komen er ver vroegde dorpsraadverkiezin gen in Merselo. De complete dorpsraad, die acht personen telt, stelt collectief zijn functies beschikbaar. Het is nog niet bekend wie van de dorpsraad leden zich herkiesbaar stelt. Nadat de dorpsraad tot bij de Raad van State bezwaar aanteken de tegen de komst van het nieuwe racecircuit in Vredepeel, ontstond er tweespalt in het dorp. Na de dorpspeiling van augustus heeft de dorpsraad het bezwaar weer ingetrokken. Alle tumult in het dorp heeft diepe sporen achter gelaten. De dorpsraadleden willen daarom niet wachten op de vol gende verkiezingen die eind 2009 zouden worden gehouden. "Drie jaar geleden zijn wij gekozen. Door deze vervroegde verkiezin gen willen we bevestigd zien dat de bewoners vertrouwen hebben in de dorpsraad", zegt voorzitter Theo Zegers, die met wil zeggen of hij herkiesbaar is. "Nee, daar wil ik niet op vooruitlopen." De dorpsraad heeft de laatste maanden flink onder vuur gele gen. Een aantal Merselonaren uitte zware kritiek. Met het uitschrij ven van vervroegde verkiezingen biedt de dorpsraad de bewoners de kans om nieuwe leden aan te dragen. "Er staan enkele grote pro jecten op stapel", zegt Zegers."We vinden het heel belangrijk dat de dorpsraad het vertrouwen heeft van de inwoners. We dachten altijd dat dat wel goed zat, maar de laatste tijd klinken er ook heel andere geluiden. Er is toch heel wat gebeurd" Bij projecten als de schaaps compagnie, dorp in het groen, het Loobeekdal en woningbouw is de dorpsraad nauw betrok ken. Zegers: "De dorpsraad doet belangrijk werk. Het is ook mooi om te doen. Maar niet als je merkt dat mensen niet meer tevreden zijn. Daarom willen we nu de dorpsbewoners de kans geven om nieuwe kandidaten aan te dragen, die hen kunnen vertegenwoordi gen. Wellicht dat er anderen zijn waarin meer vertrouwen is. Want steun en vertrouwen zijn toch van wezenlijk belang voor het functi oneren." In moedercentrum EVA aan de Paterslaan in Venray wordt op woensdag 8 oktober gevierd dat er in Venray veel verschillende culturen samen leven. De middag is een mooie gelegenheid om eikaars cul tuur beter te leren kennen. Vrouwen kunnen samen pra ten onder het genot van een drankje en buitenlandse hapjes. Het samenzijn duurt van 13-30 tot 16.00 uur. Elke vrouw is welkom en mag haar kinderen meebren gen. Aanmelden kan via telefoon nummer (0478)510035, via e-mail moederce@planet.nl. of persoon lijk bij het moedercentrum. EVA is niet alleen voor moeders maar voor alle vrouwen, autochtoon en allochtoon uit de gemeente Ven ray en omgeving. In het centrum kunnen vrouwen activiteiten orga niseren of er aan deelnemen. Hier door leert men van elkaar omdat ieder een eigen achtergrond en cultuur heeft. Door samen te wer ken geven vrouwen de multicultu rele samenleving van vandaag en de toekomst vorm. Het moeder centrum kent geen lidmaatschap. Elke vrouw kan vrijblijvend bin nenlopen. Het besluit van de gemeente om af te zien van grootscha lige opvang van buitenlandse werknemers op het mob-com plex, is goed ontvangen in Ysselsteyn. Zowel de dorps raad als de actiecomités van de Timmermannsweg en de Moostdijk reageren verheugd. Vorige week woensdagavond werden ze in het gemeentehuis op de hoogte gebracht door wet houder Teunissen (Lokaal Aktief). "Het was voor ons toch enigszins een verrassing", zegt Jan van de Pas, secretaris van de dorpsraad. "Vanaf het begin hebben wij voor gesteld om groepen buitenlandse werknemers te spreiden. Want zo'n grootschalige opvang op een plek, dat leek ons niet goed." In juni had de dorpsraad nog een gesprek op het gemeente huis.Toen bleek nog niets van het loslaten van het mob-complex. De gemeente wilde hier vijfhon derd werknemers in een campus onderbrengen. "Maar de laatste tijd hoorden we ook andere gelui den", zegt Van de Pas. "We zijn ook blij dat er nu een beleid is waarin de handhaving en controle goed geregeld zijn. Want op ver schillende plaatsen in Ysselsteyn verblijven al langer buitenlandse werknemers." De vrees van de dorpsraad is ook weggenomen dat mogelijk een derde partij het mob-complex verwerft om er Polen te huisves ten. De gemeente heeft het eerste recht van koop van Defensie. De onderhandeling over de aankoop gaan gewoon door. "We hebben de toezegging gekregen dat de gemeente niet toestaat dat er via een omweg toch buitenlandse werknemers ondergebracht wor den", aldus Van de Pas. De gemeen teraad neemt op dinsdag 4 novem ber een definitief besluit over het afblazen van het mob-complex. Auto gestolen Bij een inbraak in een woning aan de Eikenlaan is tussen vrijdag avond 23.00 uur en zaterdagoch tend 05.00 uur een personenauto ontvreemd. Onbekenden wisten via de achterzijde van de woning het pand binnen te betreden. Naast de auto werden een digitale camera en een portemonnee ont vreemd. De politie onderzoekt de inbraak. Politiecontrole Bij een bromfietscontrole heeft de politie in Venray donderdag 25 bromfietsen, een motor en een auto aan een controle onderwor pen. Daarbij zijn in totaal dertien bekeuringen uitgeschreven voor een te hoge snelheid (4x), geluid (2x), gladde band (2x), het niet hebben van een kentekenplaat (2x) en overige overtredingen (3x). Daarnaast zijn vijf kenteken bewijzen voor brom/snorfietsen ingevorderd, omdat ze niet aan de eisen voldeden. UJ UJ UJ Venrays Museum heeft bestuur De stichting Venrays Muse um is formeel opgericht. Op 24 september vond de aller eerste bestuursvergadering plaats. Het Venrays Museum is een samenvoeging van 't Freu- lekeshuus en het museum van GGZ Noord- en Midden-Lim burg op Servaashof. Het nieuwe bestuur bestaat uit Wim de Cloe (voorzitter), Ernest Raedts (vice-voorzitter), Paul Gij- sen (penningmeester), Alphons van Nispen tot Pannerden, Ber nard Ruijten, Peter Platzbeecker, Jacques Oomen en Fun Sijbers. Als adviseurs zijn Bert Lerou en Gerard de Beijer aan het bestuur verbonden. Met het passeren van de statuten is de stichting Venrays Museum een feit geworden. Daar mee is een lange voorbereidings periode afgesloten. Enkele jaren geleden hebben de besturen van beide musea een samenwerkings overeenkomst gesloten. De opzet is één nieuw museum in Venray. Voorlopig wordt de werknaam Venrays Museum gehanteerd. Het museum wordt ook daadwer kelijk een nieuw museum: voor de geest én de regionale cultuur. Tevens biedt het een podium voor geschiedenis en beleving en er worden educatieve projecten opgezet. Het museum wordt gevestigd op Servaashof in Venray, in de voormalige kapel en de voormali ge keuken van het psychiatrische instituut. De verbouwingen zijn inmiddels in gang gezet. De ope ning is gepland in 2010. Het bestuur is bezig het bedrijfs plan verder uit te werken en om de benodigde financiële midde len te verwerven. In de komende weken vinden in 't Freulekeshuus (Venrayse fotografen) en in het psychiatriemuseum (De ziel en zin van de psychiatrie) de laatste exposities plaats die door beide musea zelfstandig en onafhanke lijk van elkaar zijn georganiseerd. De exposities die hierna volgen vinden plaats onder verantwoor delijkheid van het bestuur van het Venrays Museum. Suikerfeest Activiteiten Vereniging Brukske Aktief houdt op zaterdag 4 okto ber van 14.00 tot 16.00 uur een suikerfeestmiddag voor de kinde ren van Brukske in het wijkcen trum De Kiosk. De kinderen gaan een verrassing maken en deze wordt later aangeboden aan de bewoners bij de afdeling GGZ in Venray. Ook voor de jeugd is er een verrassing. Op maandagavond 6 oktober vanaf 19.00 uur wordt er in De Kiosk een cursus bloem schikken gegeven. Er zijn nog plaatsen vrij en hiervoor kan men zich aanmelden bij Mayra Abdoel via telefoon 06-15281566. Nederland Leest De derde editie van de campag ne Nederland Leest wordt gehou den van vrijdag 17 oktober tot en met vrijdag 14 november. In verband met deze actie wil Bibli- oNu graag in contact komen met deelnemers en begeleiders van leeskringen. Dit jaar is het boek Twee Vrouwen van Harry Mulisch gratis verkrijgbaar bij de biblio theek. Daarnaast ontvangt men persoonlijk een uitnodiging voor de avond met Karin Giphart of Susan Smit op 12 en 13 november. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Juul de Bont via telefoon (0478)581970 of via e- mail jdebont@biblionu.nl. niet ontvangen? Bel 582877! Drie jaar gevangenisstraf, waarvan één jaar voorwaarde lijk, eiste het Openbaar Minis terie (OM) tegen de 22-jarige Thijs G. en de 21-jarige Jovan T. De twee Venrayse mannen hebben dit jaar in Venray en Oostrum veelvuldig brand gesticht. De rechtbank in Roermond veroordeelde het tweetal ook, maar sprak een aanmerkelijk lagere straf uit dan waarom het OM had gevraagd: achttien maan den cel, waarvan twaalf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De tijd dat de twee brandstichters in voorarrest zaten, gaat van de zes maanden af die ze daadwerkelijk moeten 'uitzitten'. De twee mannen zijn verantwoor delijk voor brandstichting van een auto op 24 en 30 mei dit jaar in Venray en van een auto op 30 mei in Oostrum. Daarnaast hebben ze op 30 mei in Venray een caravan in brand gestoken. Een dag later was het tweetal volgens justitie opnieuw actief in Venray: twee auto's gingen in rook op. Op 7 juni was het weer raak: opnieuw werd een auto in brand gestoken. G. en T. hebben op 30 mei in Oostrum opzettelijk brand gesticht bij een woning aan de Randenrade. Een brandstichting van een auto op 31 mei in Venray mislukte. De recht bank veroordeelde het tweetal ook tot een schadevergoeding, die oploopt tot enkele duizenden euro's. contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 De kans bestaat dat het Ven rayse kerkdorp Smakt volgend jaar toch aangesloten wordt op het openbaar vervoer. De gemeente Venray heeft bij de provincie Brabant een ver zoek ingediend om de buurt bus Boxmeer-Venray voortaan over Smakt te laten rijden. Het is een langgekoesterde wens van Smakt om aangesloten te wor den op het lijngebonden openbaar vervoer. Ook de gemeente Venray ervaart het als een gemis. Er rijdt wel een trein door het dorp, maar er is geen halteplaats. Smakt telt weliswaar slechts 220 inwoners, maar jaarlijks wordt het dorp vanwege de viering van St. Jozef door duizenden pelgrims bezocht. Het dorp ligt bovendien aan het bekende Pieterpad. Binnen het vervoersysteem van de provincie Limburg is het niet mogelijk om Smakt te ontsluiten. Het dorp ligt pal tegen de provinciegrens met Brabant. De enige mogelijkheid is een aanpassing van de route van buurtbus 255 Boxmeer-Venray die door het Brabantse buurdorp Holthees rijdt. Het voorstel van de gemeente is om de route van deze buurtbus te wijzigen. De huidige route loopt van Boxmeer, Vier lingsbeek, Holthees, Maashees naar Venray als eindpunt. De gewenste route zou zijn van Vierlingsbeek eerst naar Maashees, dan naar Holthees en via Smakt naar Ven ray. Deze nieuwe route is slechts 600 meter langer en vergt onge veer twee minuten extra rijtijd. De gemeente heeft het voorstel al besproken met vervoerder Arriva. De vervoerskundige, de buurtbus coördinator en de buurtbusver eniging hebben er weinig proble men mee. De enige obstakels zijn enkele hoge verkeersdrempels en plateaus in Smakt. De gemeente is bereid de obstakels te verlagen of mogelijk anders de route iets aan te passen. Mogelijk kan de aanpas sing van de dienstregeling al per 14 december 2008 ingaan. gestuurd over de besluiteloosheid rondom het centrum plan. "De gemeenteraad kan zich veel beter daar druk over maken Dan over de belangen van drie individuele bewoners." Het politieke tumult over de bouw van drie woningen aan de Molenhofweg in Leunen, is ver keerd gevallen bij de dorpsraad. Een meerderheid van de gemeen teraad wil, in afwijking van de ruimtelijke visie van Leunen, toch de bebouwing van drie percelen in de groene buffer tussen Leunen en Venray toestaan. Dorpsraadvoorzit ter Jeroen van de Leur begrijpt het politieke gekrakeel niet."Nog geen jaar geleden is de ruimtelijke visie vastgesteld. Daar staat de dorpsraad nog altijd volledig achter. Wij wil len niet dat er straks overal in het groen huizen worden gebouwd", zegt Van de Leur. De dorpsraad vreest voor precedentwerking als de drie perceeleigenaren aan de Molenhofweg hun zin krijgen. "Dit zet voor anderen ook de deur op een kier. Wij snappen de gemeen teraad niet. De ruimtelijke visie heeft zo toch geen enkele waarde meer." De dorpsraad heeft aan alle politieke partijen een alarmbrief I1€€III€É1 Donderdag 2 oktober 2008 - Pagina 5 vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Mooi de Mooiste Schoenen www.mooidemooistemode.nl mode en schoenen voor dames, heren, tieners en kinderen Roggel - Boxtel - Panningen - Horst algemene info 0475-491384 ZÜttiDU cptjjmj

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5