Fototentoonstelling in 't Freulekeshuus ÊUè. Boek over Molukkers Hoofdact Zomaarpop Kinderboekenweek bij Van den Munckhof Expositie Groei en Verstilling Mariakapel Concertreis Vriendenkring Poëzie centraal mode centrum PEEL EN MAAS Donderdag 2 oktober 2008 - Pagina 21 In Museum 't Freulekeshuus aan de Eindstraat in Venray wordt van 3 oktober tot en met 1 maart 2009 een Venray- se fototentoonstelling gehou den. Op deze tentoonstelling zijn ongeveer 150 foto's te zien zijn van de Venrayse foto grafen Peter Swenker, Gerard Kruijsen, uit de collectie van Jan van der Putten en van de Venrayse Fotoclub. De keuze is gemaakt uit de rijke fotoverzameling van het Gemeen tearchief Venray en van Museum 't Freulekeshuus. Swenker heeft in Venray veel foto's gemaakt van dorpsgezichten, industriële gebouwen, klassenfoto's en fami liefoto's. Kruijsen fotografeerde vooral mensen, kunst en architec tuur. Van de Venrayse fotoclub is een selectie monumentenfoto's te zien, gemaakt in de jaren 1980. In de museumcollectie bevinden zich de oudste foto's van de Grote Kerk en van het oude standbeeld van Henschenius uit 1882 door de Roermondse beeldhouwer J.A. Oor. Deze tentoonstelling is een mooie gelegenheid om deze foto's eens aan het grote publiek te tonen, 't Freulekeshuus bezit ruim 150 foto's van Swenker. Deze zijn in 2004 door de fotograaf zelf aan het museum geschonken, een half jaar voor zijn dood. Swenker was een beroepsfotograaf die werk zaam was in Venray van 1948 tot 1971. Hij maakte fotoreportages van religieuze beelden en van Ven rayse architectuur. Ook maakte bruidsreportages, familiefoto's en illustraties voor Venrayse publica ties. Kruijsen (1939) volgde de Foto vakschool in Den Haag, de Avond academie Industriële vormgeving in Eindhoven en de Foto-Schule Martha Hoepfner in Hofheim. Hij had van 1962 tot 1985 een foto studio in Venray en werkte vanaf die tijd in en vanuit Gennep. Tegenwoordig is zijn fotostudio gevestigd in Ottersum. Venray telt veel monumenten. In 1987 is daar een serie foto's van gemaakt door de Venrayse Fotoclub in het kader van de Open Monumentendag van dat jaar. Een keuze uit deze serie vormt ook een onderdeel van de tentoonstelling. In de foto verzameling van 't Freulekeshuus bevinden zich de oudste foto's van enkele beelden van de Grote Kerk en van het oude standbeeld van Henschenius. Dit is waarschijnlijk de enig overgebleven afbeelding van dit beeld, vervaardigd door de Roermondse beeldhouwer J.A. Oor in 1881. De foto's zijn gemaakt door de fotograaf J.WA. van Dijck, die samen met zijn vader een fotostu dio had in Venray tussen 1870 en 1893- Het museum is geopend op woensdag, zaterdag, zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Een werkgroep presenteert op zaterdag 4 oktober een boek over 55 jaar Molukkers in Venlo en Blerick in het Lim burgs Museum in Venlo. Een jaar of zes geleden ontstond het idee een boek te schrijven over de groep Molukkers die in 1953 in kamp Blerick neer streek. Het zou mooi passen in het kader van vijftig jaar Molukkers in Venlo en Blerick in 2003- Er werd een werkgroep geformeerd en een auteur was snel gevonden. Sjeng Ewalds uit Venray bleek bereid deze taak op zijn schou ders te nemen. Ewalds is arts bij de GGD, gehuwd met een Moluk se en geïnteresseerd in de regio nale geschiedenis, met als speciaal aandachtsgebied de relatie tussen Nederland en Indonesië. In 1992 verscheen er al een boekwerkje over het woonoord Vlakwater in Venray van zijn hand. Er werden fondsen geworven om het boek te kunnen financieren en, het spreekt voor zich, er werd onder zoek gedaan naar de geschiede nis in de meest brede zin van het woord. Er werden interviews afgenomen met de vaders en de moeders, de kinderen ervan en hun kinderen. Hoe zij de komst naar Nederland ervoeren, hoe ze leefden in het barakkenkamp, de verhuizing naar het Hagerhof en hoe uiteindelijk een groep men sen uit een totaal andere cultuur erin slaagde volledig in de Venlose samenleving te integreren. Al ging dat met veel vallen en opstaan, veelal veroorzaakt door weder zijds onbegrip. Toch bleek uitein delijk de tijd te kort het boek al in 2003 te realiseren. Alle teksten en gescande foto's leken een onze kere toekomst op de harde schij ven van de diverse computers tegemoet te gaan.Tot in 2007 Max Hattu Ewalds opnieuw met de vraag benaderde of deze bereid was het niet afgemaakte karwei alsnog te klaren, maar dan in het kader van 55 jaar aanwezigheid van Molukkers in Venlo en Ble rick. Hij bleek daar geen bezwaar tegen te hebben, integendeel zelfs. Er werd wederom een werkgroep geformeerd onder voorzitterschap van Max Hattu. De werkgroep ging voortvarend te werk en zie, op 4 oktober wordt het boek Dari laut Maluku naar de Maas, 55 jaar Molukkers inVenlo- Blerick in het Limburgs Museum in Venlo gepresenteerd. Een fotorijk boek waarin uitvoerig wordt inge gaan op de komst van de Moluk kers naar Blerick, de geschiedenis, de ontwikkelingen die volgden en de huidige situatie van een groep mensen die eigenlijk terug zou keren naar hun geliefde vaderland. De geschiedenis is bekend. Ze ble ven hier en vormen tegenwoordig een substantieel deel van de Ven lose bevolking. De Molukkers, een halve eeuw geleden nog Ambo nezen genoemd, integreerden en drukten nadrukkelijk hun stempel op de samenleving in Venlo en Blerick. Ook zij zijn anno 2008 Veur Altièd Venlonaer. Op zaterdag 4 oktober is om 11.00 uur de inloop onder muzi kale begeleiding van Tasilo Pieck. Vanaf 11.30 uur is er het wel komstwoord door voorzitter Max Hattu en een welkomstlied door Martinus Sitaniapessy. Daarna worden de eerste exemplaren uitgereikt aan burgemeester Bruis van Venlo en de heer Mual. Daarna is er een diapresenta tie door auteur Sjeng Ewalds en muziek door Chris Thenu, Jacques Paul Joosten en Ruud. Kakisina verzorgt een dansuitvoering en verder is er nog muziek door Gino en JiriTaihuttu en Martinus Sita niapessy. Bij voldoende belangstel ling wordt het muziek-, dans- en diaprogramma van 13.00 tot 14.00 uur herhaald. In OJC Watjang?!? in Oirlo vindt in het weekeinde van 11 en 12 oktober de 23ste editie van het Zomaarpopfestival plaats. In totaal gaan vijftien acts optreden. Het publiek kan genieten van onder meer Jeremy's, SAT2D en Kensing ton. De hoofdact van zaterdag is Nobody Beats The Drums. Deze driekoppige formatie bestaat uit dj Sjam Sjamsoedin, vj Rogier van der Zwaag en toetsenist/keyjay Jori Collignon. Het trio beschikt inmiddels over een geheel eigen geluid en uitstraling. Naast deze dj-formatie is er ook een optreden door de band Antillectual. Deze punkrockformatie, afkomstig uit Nijmegen, reist een paar dagen na het optreden op Zomaarpop de hele wereld rond. Verder is er een optreden van de feestband Boys From The County Hell. Deze band afkomstig uit Horst speelt traditionele Ierse folkmuziek met de melodie van The Dubliners, de punk van The Pogues en een vleugje cajun van The Waterboys. Zie www.zomaarpop.nl. voor meer informatie. Boekhandel Van den Munck hof, Hofstraat 6 in Venray, staat van 11 tot en met 11 oktober ook het in teken van de Kinderboekenweek. En dat betekent veel verrassingen voor kinderen die in deze periode een kinderboek in de boekhandel kopen en een optreden van een clown op woensdag 8 oktober. Het thema van de Kinderboe kenweek is dit jaar 'poëzie'. Bij aankoop van een kinderboek (ter waarde van minimaal tien euro) ontvangen de kinderen gratis het boekje Vlammen, geschreven door Hans Hagen, over een heftige week in het leven van Bo. Boven dien mogen de kinderen ook nog eens grabbelen voor een leuk cadeautje, want het is tenslotte feest voor hen en boekhandel Van den Munckhof geeft dan graag nog een extra presentje weg. Behalve het gratis boekje is er voor de Kinderboekenweek ook een schit terend prentenboekje gemaakt door Charlotte Dematons met als titel Fiets, over een jongetje en de zoektocht naar zijn fiets. Dit boekje kost slechts twee euro vijf tig. Voor beide boekjes geldt ech ter: op op! Maar er is nog meer! In de Van den Munckhof-folder die huis aan huis en op scholen wordt bezorgd, staat een prijs vraag. Iedereen die aan deze 'wed strijd' meedoet, kan er een prach tige brandweerauto mee winnen. Deze auto is tijdens de Kinderboe kenweek te bewonderen is in de etalage van boekhandel Van den Munckhof. En als we het dan toch over de brandweerauto hebben, speciaal voor boekhandel Van den Munckhof is het boekje Spuit Elf wordt kampioen geschreven. Dit boekje kost nu slechts 4,95 euro. Omdat ook dit een actieboek is, geldt hier weer voor: op op! Het houdt niet op met feesten, want woensdag 8 oktober zal Clown Belle van 15.00 - 17.00 uur aan wezig zijn in de boekhandel om voor de kinderen ballonnen te vouwen goocheltrucjes te doen en grappen met hen uit te halen. Eigenlijk zou het feest dan 11 oktober afgelopen zijn maar kin deren kunnen in de herfstvakantie een speurtocht lopen die begint bij het VW. Ze kunnen zelf bepa len op welke dag zij deze tocht lopen. Deze speurtocht staat in het kader van het Woon Event en de kinderen komen ook langs boekhandel Van den Munckhof. Indien zij het juiste antwoord op de bijbehorende vraag weten, maken ze eveneens kans om deze brandweerauto te winnen. Mis schien hebben ze dan ook al mee gedaan aan de prijsvraag uit de folder. Geen probleem, zo hebben ze twee keer kans om deze prijs te winnen! Het feest kan dus niet op bij boekhandel Van den Munckhof, waar alle kinderen, en uiteraard hun ouders of verzorgers, van harte welkom zijn. In de Mariakapel in Holthees wordt op vrijdag 10 oktober vanaf 19.30 uur de expositie Groei en Verstilling geopend. Bezoekers van de kapel kun nen dan genieten van sculp turen vervaardigd door de Astense beeldend kunstenaar Leny Verschuuren. De titel Groei en Verstilling ver wijst enerzijds naar de permanen te ontwikkeling die de kunstenaar doormaakt, waarbij steeds meer de essentie van het bestaan centraal komt te staan, en alle overbodige ballast wordt afgelegd. Anderzijds verwijst de titel van de expositie naar de plaats waar de expositie gehouden wordt: de Mariakapel in Holthees, een plek waar verstilling plaats heeft gevonden, een plek die sober is, en in die zin onder steunend bij de zoektocht naar de essentie van het leven. De expo sitie wordt geopend door Victor Wijnhoven uit Boxmeer, een goede vriend van de kunstenaar, en muzikaal worden opgeluisterd door zijn vrouw Diny, een in de regio bekende pianiste. De exposi tie is verder te bezoeken op zater dag 11 en zondag 12 oktober, op zaterdag 18 en zondag 19 okto ber en op zaterdag 25 en zondag 26 oktober, telkens van 11.00 tot 17.00 uur. Verschuuren is geboren in Breda, maar woont en werkt al geruime tijd in het Brabantse Asten. Na diverse opleidingen op het gebied van tekenen en schil deren nam zij boetseerlessen bij beeldhouwer en bronsgieter Jan Kip, docent aan het Centrum voor de Kunsten in Almelo. In Brabant volgde ze lessen keramische vorm geving bij Lou Manche in Eind hoven en behaalde ze de akten Creatieve Handvaardigheid A en B, en volgde lessen in beeldhou wen bij André Maas, docent aan de Kunstacademie in Eindhoven. Vanaf dat moment heeft ze haar keus gemaakt: zij maakt alleen nog beeldhouwwerk in steen. Ver schuuren heeft talrijke exposities op haar naam staan onder meer in Almelo, Eindhoven, Helmond,Til burg, Roermond, Berkel Enschot, Venray, Ulvenhout, St. Oedenrode, en Knokke in België. Haar werk bevindt zich in diverse openbare gebouwen en bij particulieren in binnen- en buitenland. Fanfare Vriendenkring Over- loon brengt komend weekeinde een bezoek aan het Noord Duitse Seisingen waar zij zaterdagavond een concert gaan verzogen. Na het jubileumjaar 2007 is er tijd vrijgemaakt voor een ont spannen driedaagse concertreis. Vorig jaar september vonden de laatste van de zeven uitvoeringen plaats van William Shakespeare's De Storm een coproductie met Het Overloons toneel, een van de hoogtepunten van het jubi leumjaar. Vriendenkring heeft voorheen diverse landen bezocht waaronder Tsjechië, Oostenrijk en Duitsland. Zondagmorgen wordt er een ochtendconcert gegeven in de naburige oud-legerplaats Seedorf. Ook Blaaskapel Freunde Echo is van de partij en geeft na afloop van beide concerten optre dens. Zondagavond komt de fan fare weer aan in Overloon. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo mogen kinderen zon dagmiddag appeltjes rijgen en vast maken aan een droogrekje. Overtollig fruit kan men ook ver werken tot sap. Hoe dat in z'n werk gaat wordt gedemonstreerd het Dionysos-gilde dat hiervoor speciale hulpmiddelen gebruikt. In vroeger tijden was het moei lijk om fruit te bewaren voor de komende wintermaanden. Koel cellen waren er niet en dus moes ten er andere manieren gezocht worden om bederf tegen te gaan. Een bekende methode was het drogen van appels. Oktober de maand van de Paddenstoel. Voor de kinderen is er een speciale speurtocht met opdrachten. Van 3 tot 8 oktober wordt de landelijke Week van het Brood gehouden. Daarom zijn zondagmiddag de warme bakkers aan het werk in de bakoven van het museum. Kin deren mogen hun eigen broodje bakken. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur Groepen kunnen, na afspraak, ook op ande re tijden terecht. Rolstoeldansgroep De rolstoeldansers van De Witte Steen vieren op 4 oktober hun zil veren bestaansjubileum. De festivi teiten vinden plaats in de gymnas tiekzaal van mytylschool Ulingshof, die ligt in Venlose Auxiliatrixpark. Tussen 13.00 en 17.00 uur is ieder een er welkom. Dit geldt zeker ook voor alle oud-dansers en oud-vrijwilligers. Er zijn verschil lende rolstoeldansdemonstraties en de bezoekers kunnen terecht bij enkele informatiekraampjes. Verder is er muziek en wordt de nieuwe website en naam van de rolstoeldansgroep gepresenteerd. De Witte Steen is het verpleeg- en reactiveringscentrum voor jonge ren van Zorggroep Noord- en Mid den-Limburg en het rolstoeldansen is er vooral mogelijk gemaakt dank zij de enorme inzet van heel wat vrijwilligers. De club werd 25 jaar geleden opgericht door Tilly Hen driks als rolstoeldansinstructrice en Mia Moors vanuit de Zorggroep. Vier jaar geleden nam Els Kusters het stokje van hen over. De groep bestaat uit vijftien rolstoeldansers en twaalf vrijwilligers. De rolstoel dansers oefenen elke dinsdag avond in het activiteitencentrum van De Witte Steen. Van september tot december en van februari tot juni leren zij telkens nieuwe dan sen, waarbij plezier hebben in het dansen en met elkaar voorop staat. Nieuwkomers en vrijwilligers zijn van harte welkom. Mooi de Mooiste Mode of helemaal niks! rfüüifi# III li€€lll€l Nieuwe dirigent Het Deurnes Gemengd Koor beschikt weer over een eigen, vaste dirigent in de persoon van Bernarda Meessen uit Maastricht. Meessen kreeg haar eerste muzi kale opleiding aan het Conserva torium in Maastricht. Begonnen met kerkmuziek, orgel en koordi rectie, kwam ze uit bij het hoofd vak koordirectie, waarvan ook orkestdirectie deel uitmaakt. Ze voltooide deze opleiding met een diploma. Later bouwde zij haar kennis van de orkestdirectie uit met een afgeronde studie aan het Konink lijk Conservatorium te Den Haag. Verder heeft ze schoolmuziek, kunsteducatie en logopedie gestu deerd. Ze heeft als aanvulling op haar opleiding verschillende pres tigieuze masterclasses gevolgd. Meessen geeft leiding en heeft leiding gegeven aan veel gerenom meerde muziekgezelschappen van zeer uiteenlopende aard: van oratoriumvereniging tot symfonie orkest; van kerkkoor tot harmonie. Ze heeft daarmee ook meermalen prijzen en eervolle vermeldingen gewonnen. Ook jeugdorkesten hebben haar belangstelling. Verder arrangeert en instrumenteert ze muziek, pre senteert ze een klassiek muziek programma voor de radio, en zingt ze zelf in verschillende koren van niveau. Ze zit met regelmaat in de jury van korenwedstrijden. Meessen was betrokken bij de organisatie van het Internationale Vocalistenconcours dat dit jaar is gehouden in De Bosch. Expositie Johannes Eerdmans Na de succesvolle expositie van Johannes Eerdmans in maart bij kunsthandel AMBA in Venray is er alle reden voor een vervolg. Daarom worden in de komende weken bij AMBA enkele werken van Eerdmans uitgelicht en geëx poseerd. Eerdmans is een schil der die zich voornamelijk toelegt op gedetailleerde tafelschalen en stillevens. AMBA is een kunst handel en lijstenmakerij die gele gen is aan de Patersstraat 24a in Venray. Naast de kunsthandel en de lijstenmakerij worden er ook workshops en cursussen gegeven in het atelier van Jan Maessen. Verder houdt AMBA vaak exposi ties in haar kunsthandel. De Fries Eerdmans heeft een stijl ontwik keld die sterk doet denken aan de Romantische School. Hij in 1950 in Sneek geboren en groeide op in Bolsward. Hij interesseerde zich al van kinds af aan in het tekenen van zeilschepen. Hij volgde enige tijd de opleiding aan de Leeuwar der kunstacademie, maar kwam daar snel tot de ontdekking dat het werken in groepen en het maken van abstracte kunst hem in het geheel niet lag. Eerdmans volgde vanaf die tijd zijn eigen weg en bleef tekenen en schilde ren naar eigen inzicht. Zijn voor keur gaat uit naar het schilderen van stillevens, maar ook schildert hij stadsgezichten, scheepjes, ijs- en zomerlandschappen. Hoe langer Eerdmans schildert, des te meer waardering krijgt hij voor de oude meesters. Zonder overigens een bepaalde voorkeur te hebben. Die inspiratie is duidelijk aan zijn werk af te zien. Kenners roemen de bijzondere sfeer die uit gaat van zijn schilderijen. Schola Cantorum in Geijsteren De Schola Cantorum van het Ward-Instituut zingt zondag 5 oktober in Geijsteren. Het ver maarde koor verleent zijn mede werking aan de eucharistieviering dieom 10.00 uur begint. De Scho la Cantorum bestaat sinds 1964 en kreeg veel bekendheid in bin nen- en buitenland. Hoogtepunten vormen het zingen van missen, uitvoeren van liturgische spelen, deelnemen aan internationale fes tivals en het uitbrengen van cd's. Onlangs werd een nieuwe cd uit gebracht waarop de Mariavespers van Marcel Duprè te beluisteren zijn. Een harmonieuze afwisseling van koor- en orgelmuziek. Wandelen door Veltum Grenzend aan de rand van Venray ligt de wijk Veltum met daaromheen een rijk gevarieerde natuur. Zondagmorgen 12 okto ber houdt Wijkvereniging Veltum voor de bewoners van de wijk Veltum een wandeltocht door de groengebieden in de wijk, door het Vlakwater en langs Weverslo. Onder begeleiding van een IVN- natuurgids wordt aan de deelne mers tekst en uitleg gegeven over het veelzijdige landschap met haar flora en fauna.Voor deelname aan deze tocht, die ongeveer anderhalf uur gaat duren, kan men zich om 9-45 uur melden bij Wijkcentrum Veltum. Op Focus, school voor spe ciaal basisonderwijs, is dins dagmiddag de Kinderboe kenweek feestelijk geopend. Poëzie is het thema dit jaar. Na een uitleg over het thema waren er enkele leerlingen uit de bovenbouw die een gedicht voordroegen. Celine, Justin, Sanne en Yennifer hadden heel hard geoefend en brach ten de gedichten prachtig ten gehore. Daarna was het de beurt aan een echte rapper en een dj om hun Leerlingen van de bovenbouw lezen hun gedicht voor. vertolking te geven van rijmen. Rapper Sil en dj Franky Boxcutta zorgden voor geweldige muziek en een leuke interactie met de kinderen, die ook zelf zin kregen om te rijmen. De opening werd afgesloten met het overhandigen van poëziekoffers, waarmee de kinderen nu zelf in de klassen aan de slag gaan met rijmen, dichten en rappen. De Kinderboekenweek wordt op donderdag 9 oktober afgesloten met een rijmstrijd. Kinderen gratis met de trein Kinderen tot 12 jaar mogen met het Kinderboekenweek geschenk Vlammen de hele Kinderboekenweek gratis met de trein. Dit is een cadeautje van NS, hoofdsponsor van de Kinderboe kenweek. Een extra stimulans om een bezoekje aan de boekwinkel te brengen! Kijk voor informatie op www.tijdvoorlezen.nl en klik op 'Gratis reizen met het Kinder boekenweekgeschenk' .Thema van de Kinderboekenweek is poëzie onder het motto Zinnenverzinzin. De titel van een gedicht dat Joke van Leeuwen speciaal voor deze Kinderboekenweek heeft geschre ven. De Kinderboekenweek loopt van woensdag 1 oktober tot en met zaterdag 11 oktober. Hans Hagens schreef het Kinderboe kenweekgeschenk 2008 Vlam men. Het Prentenbroekje van de Kinderboekenweek is van Pen- seelwinnares Charlotte Demotans met als titel Fiets. Lichtprocessie In oktober als rozenkransmaand wordt er op zaterdag 11 oktober een lichtprocessie gehouden van de Grote Kerk naar de Lourdes- grot in Venray. Iedereen die in de processie de deken en misdie naars wil volgen, kan achter in de kerk een kaars aansteken na de heilige mis van 19-15 uur en zich al biddend voegen in de stoet. Ook kunnen de kerkdorpen of daarbui ten een bedevaart houden naar de Grote Kerk en daar deelnemen aan de lichtprocessie. De schut terij gaat voorop om de weg let terlijk en figuurlijk vrij te maken. Koor 't Zonnelied loopt ook mee en zorgt bij de grot voor de Maria liederen. De deken gaat bij de grot het allerheiligste uitstallen en ver der gaat hij voor in het Marialof. Nostalgische rit Belangstellenden kunnen in de periode van 11 tot en met 26 oktober een nostalgische herfstrit maken met een huifkar. De huifkar vertrekt vanaf station Horst-Seve- num en gaat dan naar Attractie park Toverland. Deze huifkartocht biedt treinreizigers de uitkomst om na een treinreis met eindpunt Horst-Sevenum het park binnen een half uur te bereiken. Naast de inzet van de nostalgische huif kartocht is het voor OV-reizigers ook mogelijk om het park vanuit treinstation Horst-Sevenum via belbus lijn 65 bereiken, mits men minimaal een uur tevoren contact opneemt om te reserveren. Wan neer men van deze nostalgische huifkartocht gebruik wenst te maken, dient men zich minimaal drie dagen van te voren, telefo nisch aan te melden via telefoon (077)4677050. Kinderboek Het nieuwe kinderboek In het hol van de Leeuw van de Box- meerse schrijver Gerard Sonne- mans wordt op vrijdag 10 oktober in het Liberty Park in Overloon gepresenteerd. Om 11.00 uur nemen tweede kamerlid Emile Roemer en leerlingen van de Canadas de eerste exemplaren van het boek in ontvangst. Het boek speelt zich af in het turbulente laatste oorlogsjaar op het platte land van Duitsland. Het beschrijft de groeiende vriendschap tussen de negentienjarige Nederlandse dwangarbeider Pieter en de tien jarige boerenzoon Wolfgang. Son- nemans weet twee onderbelichte thema's over de Tweede Wereld oorlog met elkaar te verweven; de dwangarbeid waar meer dan een half miljoen Nederlanders slacht offer van werden en de indoctri natie van de Duitse jeugd door de Hitlerjugend en de Bund Deut- scher Madel. Kunst Cultuur www.mooidemooistemode.nl mode en schoenen voor dames, heren, tieners en kinderen Roggel - Boxtel - Panningen - Horst algemene info 0475-491384

Peel en Maas | 2008 | | pagina 21