Tontje en Truus Swinkels-Arts diamanten paar Koester uw Monument Folkloristische dansgroep Hakkespits eert jubilarissen Richelle in de huid van Evita s ClaasSon*Fransol boute" Verkoopplannen?? Bel voor een gratis waardebepaling! C met kost en inwoning.Truus voel de zich er gelukkig: "Moeke Jans sen was een aardige vrouw. Ik heb er graag gewerkt, het was mijn tweede thuis." Bij de kort na de oorlog mate loos populaire Oosrumse Revue vormde Tontje, een van nature vro lijk mens, het komisch duo Rats d'r Neave met de overleden schilder Bert Arts. Later deed hij nog eens aan de revue Kiek ze Kieke met Sjang Hoex mee. Na afloop van de eerste revueavond was de fiets van Tontje kapot. Truus was als toeschouwer aanwezig en Tontje mocht met haar naar huis rijden. Het werd een lift voor het leven. Ze kregen verkering en twee jaar erna werd getrouwd in de nood kerk in Oirlo. Daarna toog het bruiloftsgezelschap met alle ooms en tantes naar het ouderlijk huis van de bruid, waar het bruilofts maal, door Truus de dagen ervoor zelf klaargemaakt, werd genuttigd, 's Middags werd het feest in café Drabbels en nog enkele andere cafeetjes voortgezet. Het jonge paar trok bij de bruid thuis in, daarvoor werd een kip penhok verbouwd tot woongele genheid. Zoon Peter zag hier het levenslicht. Na drie jaar gingen ze gedrieën naar hun eigen huis aan de Deputé Petersstraat, waar doch ter Truus en zoon Toon het gezin compleet en gelukkig maakten. Tontje verdiende zijn brood inmid dels bij bakkerij Rongen, waarvoor hij nog 11,5 jaar in Castenray het brood bezorgde. Iedereen kende hem in die jaren als Tontje d n bekker. Bij Nestlé bereikte hij ten slotte zijn pensioen in 1980. Zoon Toon nam het ouderlijk huis over, waar hij zijn tandtechnisch labora torium vestigde. In hun bejaardenwoning in Oirlo geniet het diamanten paar nog steeds van het leven. Truus: "Wij mogen niet klagen." Ze is enige tijd geleden door haar rug gegaan, maar een rollator biedt uitkomst. Ze klopt op haar hulpje en zegt "Die is goud waard." Truus staat nog iedere dag om acht uur op en haar man een half uurtje later. Ze kookt nog iedere dag zelf en klokslag twaalf uur staat het eten op tafel. Haar man doet de tuin, 's middags gaat hij op bank en zij in de stoel ernaast een uiltje knappen.Tontje: "En we krijgen nog veel bezoek. De deur staat altijd open." In 60 huwelijksjaren waren er uiteraard de schaduwkanten van het leven. Vooral de dood van hun dochterTruus in 1980 doet beiden nog steeds veel pijn. In de bloei van haar leven overleed ze aan een te hoog nitrietgehalte in de nasi die zij in de winkel gekocht had. Ze hebben er mee leren leven. Terwijl Truus veel Zweedse raadsels en puzzels oplost is haar man nog altijd voetbalgek en ook natuurfilms hebben nog zijn volle aandacht. Vorige week woensdag bezocht burgemeester Waals het diamanten paar in de mooi ver sierde woning, terwijl later op de dag fanfare Ons Genoegen een welverdiende serenade bracht. "Het was een geweldige feestdag", zegt Truus. Aan de Hoofdstraat 32 in Oirlo staat dit gebouw, geen monument. Een pand uit de lijst van het inven tarisatie project van de provincie, het MIP. Het vroegere klooster Maria Regina, van de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid in Steyl. Het ontwerp is van archi tect H. Gerards uit Brunssum, broer van de toenmalige pastoor Gerards en door aannemingsbe drijf Pingen uit Meerlo is het in het jaar 1933 gebouwd. In 1931 kwamen de zusters naar Oirlo, om daar te beginnen aan de nieuwe meisjesschool. In 1934 woonden de zusters in het nieuwe kloos ter Het gebouw dat is opgetrok ken uit baksteen, met metselwerk in kettingverband. De houten rechthoekige vensters met boven lichten, de deuren, zijn deels met bovenlichten. Een gebroken zadel dak en schilddaken met Tuiles du Nord rode pannen en dakkapel len. Het voormalige klooster heeft een L-vormig grondplan en een asymmetrische frontgevel. De lin ker frontgevel, vooruitspringend en uitlopend in een topgevel, met hierin spitsboogvormig glas in lood venster. Het glas in lood is goed behouden gebleven. De kapel en sacristie lagen achter dit glas in loodraam. De voordeur (origineel) staat in terugliggend geeldeel met kunststeen luifel.Aan de linker zij gevel is een serre met daarboven een balkon. De aanbouw achter is later aangebouwd. Binnen is de indeling nog origineel, met stenen vloertegels, de trappen, deuren. Deze zusters hebben van 1934 tot 1961 onderwijs gegeven aan de kleuterschool en lagere school in Oirlo en in de zorg gewerkt. In het klooster waren twee lokalen die dienst deden als naaischool. Van heinde en verre kwamen de meisjes daar bij de zusters naar de naaischool. Het Groene Kruis had ook een kamer in het klooster. Na 28 jaar in Oirlo te hebben gewerkt vertrekken de zusters in 1959- Het gebouw is toen verkocht aan het Psychiatrisch Centrum te Venray, waar dan de bejaarde patiënten van Huize Servatius in alle rust hun oude dag kunnen doorbren gen. Sinds 1988 heeft het klooster verschillende eigenaren gehad. Huidige eigenaar heeft de ruimtes verhuurd aan buitenlands werkne mers. Bron Aid Oeldere, mevrouw N. van Rijswijck en de heer J. Strij- bos. Afgelopen zondag vierden ze hun zestigjarig trouwjubileum. Bruidegom Tontje Swinkels zijn vrouw Truus Arts wonen ondanks hun hoge leeftijd nog steeds zelfstandig in hun bejaardenwoning aan de Haal- akker in Oirlo. Truus lachend: "Ik heb d'n aldste man van Oeldere." Ze werden op een steenworp van elkaar geboren. Truus 86 jaar geleden en Tontje zag al vijf jaar eerder het levenslicht. Zijn vader Petran was een keuterboerke die met hard werken de kost voor zijn gezin, een meisje en elf jongens, verdiende. Vier jongens en zus An Verstegen uit Oostrum zijn nog in leven.TruusArts woonde met haar ouders, twee zusjes en drie broers net als het gezin van Tontje aan de Zandhoek. De diamanten bruid: "Het was er heerlijk wonen, puur natuur." Beiden doorliepen hun schooljaren in Oirlo. Truus uiter aard op de meisjesschool. Op zijn veertienden ging Tontje werken in De Wieën. Hij werd inpakker van eieren op het pluimveebedrijf van zijn oom, die tevens imker was.'Als de bijen uitzwermden zat ik met een natgehouden paraplu boven mijn hoofd om de bijenzwerm uit mijn nabijheid te houden", her innert Tontje Swinkels zich nog goed. Na en tijdje ging hij bij zijn grootvader in Leunen aan de slag. Van hem leerde de jongeman het omgaan en werken met paarden. Net voor de mobilisatie in 1939, ging Swinkels in Oostrum bij Jan Loonen als paardenknecht aan het werk. Vijf edele viervoeters had hij onder zijn hoede, tot de laatste bange oorlogsdagen aan toe. "De Duitsers waren vaker boos als ik 's avonds te laat binnen was. Ik trok me daar als jonge knecht weinig van aan. Ja, ik was brutaal tegen ze en hield ze zelfs voor de gek." Truus ging na de lagere school 'uitwonen' bij bakker Extra aan de Spoorstraat in Tegelen. Na vier jaar trad ze bij veearts Sala als dienstbode in dienst. Later zette ze dit werk voort bij meester Van Heijster bij 'Moeke' aan de Jans sen Paterstraat 35. Ze verdiende in Tegelen zes gulden per maand, Overval De politie zoekt getuigen van een overval op een 28-jarige man uit Sambeek, die maandag omstreeks 15:00 uur plaatsvond op een parkeerplaats aan de Ven- loseweg in Castenray. De man wilde, na gebruik te hebben gemaakt van een toilet, teruglopen naar zijn auto toen hij werd aangevallen door twee onbe kende mannen. Hierbij werd hij enkele malen in zijn gezicht gesla gen. Bij de mishandeling werd hij beroofd van zijn tas. In deze tas zaten een navigatiesysteem, een zonnebril en een contant geldbe drag van enkele duizenden euro's. De verdachten gingen er vervol gens in een auto vandoor. Het gaat om een lichtkleurige Volkswagen Vento. De politie onderzoekt de zaak. Dansgroep Hakkespits viert dit jaar haar 25-jarig jubileum. De folkloristische dansgroep treedt in traditionele kledij op bij braderieën, festivals, brui loften en gildefeesten. Gerda en Louis Wijnhoven, Henny van Loon, Ad van der Putten en Anny Derix zijn al 25 jaar lid. Samen met genodigden vierden zij dat in april dit jaar tijdens het 25-jarig jubi leum van de vereniging in de schouwburg in Venray. Op 7 november worden de jubilaris sen zelf in het zonnetje gezet. Hoe en wat blijft geheim. "Als er maar een dansvloer is, dan is het al feest." De naam Hakkespits zal bij de oudere generatie een belle tje doen rinkelen. De dans, die in Venray omstreeks 1870 vaak werd uitgevoerd, is één van de oudste, bekende dansen uit de regio Venray. Hakkespits brengt de dansen van rond 1900, met bijbe horende klederdracht, sierraden en muziek van Noord-Limburg tot leven, zoals het hoort volgens de eisen en regels van de Federa tie van Folkloristische Groepen in Nederland. Iedere veertien dagen komt de dansgroep bij elkaar bij de gastheer van het allereerste uur:de Kiosk in Brukske. Met livemuziek op de accordeon en de blokfluit of ritme-lepels is de oefenavond op zichzelf al een feest. De jubilarissen Gerda en Louis Wijnhoven, Henny van Loon, Ad van der Putten en Anny Derix zijn zeer te spreken over hun ver eniging. Anny Derix: "Het is als een familie, die gebondenheid en gezelligheid." Gerda en Louis Wijnhoven horen, naar eigen zeggen, bij het meubilair van de dansgroep. Louis Wijnhoven houdt van dansen. "We werden door een kennis aange sproken of we wilden gaan dansen. Toen we verkering kregen, dans ten we altijd samen in de danszaal, dus het sprak ons aan. De Veleta, Bernardswals en Spaanse wals behoeven meer oefening door de verschillende figuren, maar na het eerste optreden in Terwinselen waren we echt verkocht en sinds dien kijken we steeds uit naar het volgende optreden of repetitie. Ik heb toen meteen gezegd dat we een keer naar het buitenland gaan en een keer gaan vliegen. Dat is uitgekomen." De grootmoeder van Gerda Wijnhoven heeft tot in de zeven tiger jaren de traditionele kledij uit 1900 gedragen. "Ik ben ermee opgegroeid. Op zondag ging zij in volle tooi naar de kerk. En door deweeks droeg zij sobere kleding om in te werken. Zelf draag ik het alleen tijdens de optredens met de dansgroep. Het is moeilijk te ver krijgen en heel kostbaar. Boven dien zijn de drie rokken over elkaar niet praktisch. Het duurt voor een onervaren persoon drie kwartier om de klederdracht, met al zijn rokken, aan te doen. Ik loop liever in een spijkerbroek met een shirt. En daar voel ik me 'happy' in." TOER EN MUTS Om bij de Federatie van Folklo ristische Groepen in Nederland te horen, moet je aan bepaalde eisen voldoen. De stoffen die men gebruikte, moeten ook in het hui dige kostuum worden verwerkt. Dus geen nylon, maar wol, katoen en linnen. Louis Wijnhoven: "Of het pak daarom niet te warm is? De natuurlijke stoffen ademen wel, maar toch is het af en toe zweten geblazen. Ik ben geen achttien meer. Mooi vind ik de optredens Vl.n.r. Henny van Loon, Ad van de Putten, Anny DerixGerda en Louis Wijnhoven. voor senioren, alhoewel het daar juist warm is. De mensen kennen vaak de teksten en zingen dan uit volle borst mee. En als zij genie ten, genieten wij ook." De Limburgse toer en muts. Op internationale festiviteiten trekt deze grote aandacht. Men kent het tulen en kanten hoofddeksel niet. Henny van Loon: "Het is een hels karwei om een toer te maken. Ik weet nu waar het spreekwoord "t is enne hieële toer' vandaan komt. Men rekent zestig uur voor het maken van een toer." DOMINEE Ad van der Putten: "Ik vind het jammer dat er zo weinig aanwas is. Vaak willen vrouwen wel dansen, maar de mannen niet. Met de hui dige tweeverdieners en het grote aanbod aan activiteiten, wordt het verenigingsleven sowieso al min der." Louis Wijnhoven ziet zichzelf voorlopig niet vertrekken. "Het is een hartstikke leuke groep en je komt op uiteenlopende plaatsen in Nederland en in het buitenland. We zijn bijvoorbeeld in Grieken land, Polen, Tjechië, Denemarken en dichterbij in België en Duits land op verschillende plekken geweest. We overnachten dan wel eens bij een boer of een dominee in een grote zaal. Het wordt dan door het geklets vaak laat, maar het is wel heel gezellig. Ik wil dat niet missen." Henny van Loon is dansleidster van de groep. "De oprichtster van onze groep, Ans Versteegen, is in de jaren tachtig met een band recorder bij de kenners langs geweest om alle details van het dansen onder de knie te krijgen. Er is aan geen van de twintig dan sen getornt. Nu let ik op de details. Alle 24 dansers kennen de pasjes, maar ik moet oppassen dat de finesse voor, tijdens en na de dans erin blijft." Anny Derix heeft zich naar haar eigen zeggen laten omscholen. Zij zorgt voor de ritmeklomp en 'lepelt' het ritme van de muziek. "Ik danste vroeger, maar ben op een gegeven moment naar de muziekschool gegaan waar ik me liet omscholen. Net zoals in 1900 maak ik gebruik van simpele din gen als houten soeplepels, een klomp en een blokfluit." Gerda Wijnhoven is gestopt met het dansen, omdat haar enkels het niet meer toelaten. Maar ze blijft actief bij de vereniging. "Mijn man danst nog, ik houd me bezig met het strijken, wassen en stijven van toeren. We gaan samen de deur uit. Anders moet ik hem zeggen:'ga je alweer weg'?" De 16-jarige Richelle van Soest uit Venray beleefde vorige week de dag van haar leven. Als winna res van de prijsvraag Kruip in de huid van Evita van het landelijke musicalblad Backstage Musical was ze te gast in Amsterdam voor een heuse metamorfose en fotos- hoot. Als eerste werd Richelle anderhalf uur onder handen geno men door grimeuse Annemiek Bohnen. Met een perfecte make up en een aangemeten pruik ver trok Richelle vervolgens naar de Koepelkerk. Daar werden haar de jurk, sieraden en schoenen aan gedaan. De jurk was door Stage Entertainment eenmalig beschik baar gesteld en is door musical ster Brigitte Heitzer gedragen in de finale van het AVRO-program- ma Op zoek naar Evita. Vervolgens kon fotografe Miranda aan de slag. Op diverse locaties werden foto's genomen en het eindresultaat, de foto en een interview zullen in de volgende editie van Backstage Musical te zien zijn. Een fantastische ervaring voor Richelle, voor even Evita uit de gelijknamige musical, iAdt de ZSH' iT# I HOLTERMANS Patersstraat 33 - 5801 AT Venray T 0478 - 51 18 00 E info@bouten-groep.nl makelaardij Honderdnegenentwintigste jaargang - week 40 - donderdag 2 oktober 2008 EL EN MAAS Vouwgordijnen Rolgordijnen M Horsystemen Z Jaloezieën Lamellen Z Shutters Ci ZONWERINGEN St. Catharinastraat 12 0478 515010 Leunen-Venray 0653 158441 Sereens Rolluiken Markiezen M Roldeuren o Garagedeuren Knikarmschermen O www.claasson.ril

Peel en Maas | 2008 | | pagina 17