Nieuwe tankautospuit Kerk Geijsteren Oude foto Service rubriek Ingezonden PEEL EN MAAS De St. Jozefschool is 25 jaar aan de Jan van Swolgenstraat in Swolgen gevestigd. Om dit te vieren, worden er in de week vóór de herfstvakantie (6-10 oktober) vele feestelijke activiteiten georganiseerd. Maar er is meer te vieren: Pie- ter Timmermans (59) is 25 jaar directeur en de school krijgt bovendien een nieuwe naam. Een kwart eeuw geleden ver huisde de school in de herfst vakantie naar de Jan van Swol genstraat. Directeur Pie ter Timmermans weet nog precies hoe dat ging. "Ik was dat school jaar net aangesteld als directeur. Met mijn 34 jaar was ik destijds de jongste die op de school werkte. De waarnemend directeur, Henk Weijs, had eigenlijk de hele bouw al begeleid. Ik kwam dus echt in een gespreid bedje terecht.'Er is veel veranderd in 25 jaar tijd. De school is gebouwd op de progno ses van toen, maar door de sterke leerlingengroei moesten er al na drie jaar een lokaal en een speel zaal worden bijgebouwd. Later is er nog een extra noodlokaal bij gezet en vorig jaar zijn er in het kader van de brede school ook nog een bibliotheek, enkele kan toorruimtes en een peuterspeel zaal aangebouwd. "Eigenlijk was de school helemaal niet berekend op deze extra aanbouw. Iedere keer moest er naar een geschikte plek worden gezocht om de nieu we ruimtes aan te bouwen. Er is uiteindelijk op drie verschillende plaatsen bijgebouwd. Ook in het team is er veel veranderd. Ik ben nu zeker niet meer de jongste op deze school. Ik ben zelfs de op een na oudste. Er is dus een enor me verjonging opgetreden." TERUGLOOP "Op dit moment hebben we 135 leerlingen. We verwachten dat dit binnen een paar jaar zal afne men tot 120. Dat is veel minder dan de 160 die we eerder hebben gehad. De grootste reden voor de terugloop, is dat er minder wordt gebouwd in Swolgen. Er staan hier wel mooie dure huizen te koop, maar vaak zijn die huizen voor jonge ouders nog onbereikbaar. We zijn de enige basisschool in Swolgen, dus ons leerlingenaantal hangt daar direct mee samen. Als er op den duur weer meer betaal bare woningen worden gebouwd, zullen er ook meer leerlingen komen. "Tijdens het jubileum krijgt de school ook een nieuwe naam. "We hebben voor een nieuwe naam gekozen, omdat we vinden dat deze beter aansluit bij het onder wijs dat tegenwoordig wordt gegeven. Vroeger had godsdienst meer invloed, vaak gaf de pastoor bijvoorbeeld de godsdienstlessen. Katholieke scholen kregen dan ook veelal de naam van een hei lige. Dit past nu niet meer zo goed bij deze tijd. In navolging van vele scholen hebben we besloten om de naam te veranderen, maar we blijven wel een katholieke school. Via het dorpsblaadje hebben mensen namen kunnen indienen en de naam die het is gewor den, maken we in de feestweek bekend. We hebben een paar reac ties gehad van mensen die het jammer vinden dat de school een nieuwe naam krijgt. Bijvoorbeeld van mensen die vroeger op deze school hebben gezeten. Maar we hebben ook leuke reacties gehad De kinderen van de St. Jozef school in Swolgen zijn helemaal klaar voor het jubileumfeest. met goede suggesties. We krijgen een passende naam en ik ben ervan overtuigd dat deze zal aan slaan." PROGRAMMA Een speciale jubileumcommis sie heeft het programma inge kleurd voor de feestweek, van 6 tot 10 oktober. In deze week vin den vele feestelijke activiteiten plaats. Op maandagmiddag gaan de leerlingen de school versieren. Dinsdagmiddag wordt er een vos senjacht gehouden. Donderdag komt het 'Kinderprobeercircus' en gaan de kinderen als echte circusartiesten aan de slag. Vrij dagochtend organiseert de school een herfstviering en kunnen de kinderen optreden. Bijvoorbeeld met een toneelstukje of door te playbacken. Op vrijdagmiddag kunnen de kinderen naar een film kijken en op vrijdagavond is er een borrel voor de leerkrachten, medezeggenschapsraad, ouder raad en andere genodigden. Seniorenorkest Horst aan de Maas aan de bolero De leden van het Senioren orkest Horst aan de Maas zijn vrijdagmorgen 19 september met meer dan normale inspan ning bezig aan hun wekelijkse repetitie. Voor het orkest staat niet hun eigen dirigent Will Faassen, maar de Canadese topdirigent en oud-Tienray- naar Gerry Rutten. In plaats van hun normale repertoire studeren ze nu op een paar klassieke stukken. Een koraal van Bach klinkt al snel, onder Rut- tens handen, wondermooi. Ieder foutje wordt door hem opgemerkt en op vriendelijke manier gecor rigeerd. De orkestleden leren heel snel. Will verzucht: "Ik heb nooit beseft dat er zo'n mooi geluid in ons orkest zit", maar de hand van de meester doet wonderen. Daar na komt een speciaal arrangement van Ravels Bolero aan de beurt. Een stuk moeilijker, maar de diri gent geeft niet op en gaandeweg krijgt ook dit muziekstuk onder de begeleiding van Gerry Rutten vorm. Sjaar, Gerard of Gerry Rut ten vertrok op 19-jarige leeftijd in 1955 naar Canada, waar hij een zes jarig contract tekende bij de Royal Canadian Dragoons, de militaire band van het Canadese leger. Hij is geboren inTienray en heeft nog korte tijd in Horst gewoond. In die tijd kreeg hij als kleine jongen nog les van Jan Meulendijks. In Canada trouwde hij met Nelly Appeldoorn uit Melderslo, zij was zijn steun en toeverlaat. Na 10 jaar verliet hij de band en ging lesgeven aan mid delbare scholen en universitei ten in Canada. In 1972 behaalde hij zijn bachelor en bevoegdheid om les te geven. Omdat er geen goede lesmethode was schreef hij in de jaren 1966-1967 een eigen lesmethode. Ondertussen richtte hij ook nog diverse bands en koren op. Zijn bands behaalden bij diverse concoursen vele prij zen. Zijn lesmethode werd op veel scholen in gebruik genomen. Veel van zijn studenten werden zoda nig door hem geïnspireerd dat zij later beroepsmuzikant of dirigent werden. Na zijn pensionering ging hij nog studeren aan de uni versiteit van Victoria, waar hij in 1997 afstudeerde als doctorandus in muziekonderwijs en als diri gent. Zijn invloed op de Canadese muziek is bijzonder groot geweest en als erkenning voor zijn vele verdienstelijke werk ontving hij in 2004 een Lifetime Achievement Award'. Rutten woont tegenwoor dig in de provincie Prince Edward Island, in het oosten van Canada, in het plaatsje Crapaud bij Char- lottetown. Nu houdt hij zich nog bezig met kamermuziek, als muzi kant en dirigent. Zijn favoriete De Canadese topdirigent en oud-Tienraynaar Gerry Rutten aan het werk met het Senioren orkest. componisten zijn Bach en Beetho ven. Ook gaat hij nog regelmatig naar zijn familie in Nederland en Australië. Via een kennis komt hij dan ook bij het Seniorenorkest in Horst terecht, waar hij een graag geziene gast is. Hij constateert dat het niveau van het orkest nog steeds omhoog gaat en aanzienlijk beter is dan drie jaar geleden. Hier ligt ook de uitdaging voor het orkest. Over twee jaar komt Rutten weer naar Nederland. Op 26 september heeft het orkest nog gerepeteerd onder zijn leiding. Maandag 29 september keerde hij met zijn vrouw weer terug naar Canada. De dorpsraad van Tienray is in z'n nopjes met het plan van de gemeente Meerlo-Wanssum om het pleintje voor het voormalige hotel-restaurant-café De Groene Lantaarn in het hart van het dorp op te knappen. Het plein wordt heringericht en krijgt een sfeer vollere uitstraling. Ook wordt het verbindingsweggetje tussen de Bernadettelaan en de Swolgen- seweg afgesloten voor gemoto riseerd verkeer. Het pleintje blijft wel toegankelijk voor fietsers en voetgangers. Er worden ook extra zitbankjes geplaatst. Maar niet alleen dat plein krijgt een opfrisbeurt, ook het aangren zende pleintje aan de Klooster straat, waarop het bord van de fietsknooppuntenroute en de brievenbus staan, en het pleintje voor cafetaria 't Pleintje en Mode zaak Cruysberg aan de Spoorstraat worden door de gemeente omge toverd tot gezellige pleintjes met meer groen en zitbankjes. Verder krijgt de Nieuwe Baan een voet pad en nieuwe groenvoorzienin gen, wordt de Swolgenseweg aangekleed met haagjes zoals op de Spoorstraat en wordt aan de Bernadettelaan extra parkeerruim te gecreëerd. Tevens krijgt het grasveldje aan de Ringovenweg, tegenover de begraafplaats, een opknapbeurt en wordt het huidige plantsoen aan de Ger Wijnhoven- straat volgens dorpsraadvoorzitter Anthony van Baal opgeknapt met 'sierlijk groen'."Al met al genoeg reden om als dorpsraad te juichen. Veel punten waarvoor wij de afge lopen jaren hebben gevochten, worden door de gemeente gerea liseerd ."Toch heeft de dorpsraad nog een wens. "Je kunt Tienray niet in of uit rijden zonder aan De Groene Lantaarn voorbij te komen. Dat zo'n gebouw straks midden op het keurig opgeknapte pleintje staat te vervallen, doet pijn. Helaas heeft de eigenaar van De Groene Lantaarn andere belan gen met zijn pand, dan het dorp zou willen. Het dorp wil graag dat het zijn horeca- c.q. hotelfunctie terugkrijgt, maar de laatste jaren diende het als onderdak voor Poolse werknemers. Het pand vervalt verder en verder. Jammer, maar helaas niks aan te doen. We kunnen de eigenaar natuurlijk tot niks dwingen. Gelukkig wordt het om het voormalige hotel heen wel weer mooi." Bibliotheek voor senioren Bibliotheek BiblioNu begon woensdag, op de internationale dag voor de ouderen, in Meerlo- Wanssum met een dienstverle ning voor ouderen. De bestaande bibliotheekservicepunten voor de jeugd in de brede scholen zijn daarvoor uitgebreid met een ser vice voor 65-plussers. De service punten hebben een leestafel met kranten en tijdschriften en een folderrek met gemeentelijke infor matie gekregen. Ook is in het rek informatie te vinden die voor seni oren interessant is. De leestafel is niet alleen tijdens de reguliere openingstijden bereikbaar, maar ook tijdens vaste inlooptijden. Tevens staat in de servicepunten voor 65-plussers een computer met internet beschikbaar. Via de website van BiblioNu kunnen ze op de hoogte blijven van het aanbod van de bibliotheken en naast de catalogus bijvoorbeeld ook de Wegwijzer en het Uitpunt raadplegen. Verder is er een wisse lende collectie romans in groot letterdruk beschikbaar en boe ken, kranten en tijdschriften in gesproken vorm die via een appa raat afgespeeld kunnen worden. 65-plussers die zich in oktober aanmelden bij een van de service punten, kunnen tot 1 december gebruikmaken van een gratis ken nismakingsabonnement. Naast de uitbreiding van de drie service punten in Blitterswijck Swolgen en Tienray start de bibliotheek ook met een bibliotheek-aan-huis- service. Deze service is bedoeld voor iedereen die om de één of andere reden niet naar de biblio theek kan, bijvoorbeeld vanwege een langdurige ziekte, maar wel graag van de bibliotheek gebruik wil maken. Boekenmarkt basisschool In het kader van de Kinderboe kenweek 2008 houdt basisschool St.Willibrordus in Geijsteren een tweedehands boekenmarkt. De afgelopen weken is iedereen druk bezig geweest met het verzame len van tweedehands boeken die tijdens deze markt verkocht wor den. De opbrengst van de boeken markt komt ten goede aan de kin deren van Noord Oeganda en het aanvullen van de boekencollectie op school. De boekenmarkt wordt gehouden op vrijdag 10 oktober 2008 van 13-30-15.00 uur in basis school St.Willibrordus, Gildestraat 7a in Geijsteren. Iedereen is van harte welkom. De brandweer kreeg onlangs een nieuwe tankautospuit. Zondag droeg burgemeester Joep Hahn (zie foto) het nieuwe blusvoertuig officieel over aan de commandant. Ook werden de tankautospuit en de manschappen gezegend door pastoor Van Horne. Het brand weerkorps van Meerlo-Wanssum bestaat uit negentien vrijwilligers. Rommelmarkt Carnavalsvereniging de Vöskes houdt op zondag 5 oktober voor de dertiende maal haar jaarlijkse rommelmarkt in sport zalen complex 't Brugeind in Meerlo. De spullen zijn vorige week door de leden van carnavals vereniging de Vöskes en enkele vrijwilligers huis aan huis bij de Meerlose inwoners opgehaald. Alle elektrische apparaten zijn uit getest. Elk jaar komen steeds meer mensen naar de rommelmarkt in Meerlo. De carnavalsvereniging heeft de beschikking over twee grote zalen, waarin de goederen overzichtelijk uitgestald staan. Ook dit jaar kan de bezoeker rekenen op een keur van artike len zoals bijvoorbeeld computers, printers, boeken, puzzels, lampen, kinderspeelgoed, antiek, muziek instrumenten, fietsen, huishou delijke artikelen, kleine meubels, audioapparatuur en snuisterijen. Om 13-00 uur gaat de zaal open voor het kopen van kleine arti kelen. Om 14.00 uur start de verkoop bij opbod, waarbij de waardevollere goederen onder de hamer komen. Volwassenen beta len een euro, kinderen hebben gratis toegang. Groot Horst Over enige jaren krijgt Horst aan de Maas er Sevenum,Tienray, Swol gen en Meerlo bij. Maar voor het zover is, zal er een gemeenteraad nieuwe stijl gekozen moeten wor den. Het aantal leden daarvan zal uiteraard worden uitgebreid, maar de vraag is of dit weer op de oude, conservatieve wijze gebeurt waar bij CDA, PvdA, SP ,WD en dorp spartijen met voetbalclubnamen gaan vechten om de stem, of dat er nu eindelijk eens van de gele genheid gebruik wordt gemaakt om met iets geheel nieuws te komen. Waarbij de gevestigde par tijen- en hun veelal achterhaalde ideologieën- het veld moeten gaan ruimen dan wel worden beperkt in macht en aantal. Het zou daar om goed zijn als er in Horst aan de Maas, inclusief de nieuwe aan winsten, gemotiveerde mensen zouden opstaan die op basis van deskundigheid de nieuwe kar zouden willen gaan trekken. Ze moeten uiteraard sociaal bewogen zijn en moeten beslissingen kun nen nemen, zonder aanzien des persoons, maar met één doel voor ogen, namelijk het belang van de inwoners van alle dorpen. Goede, jonge raadsleden en dito wethou ders die inmiddels hun ervaring hebben opgedaan kunnen daar bij een onontbeerlijke steun zijn. Maar dan wel met het afschudden van'oude veren'! Henk Roenhorst, Horst aan de Maas. Dezelfde foto als vorige week, maar nu met de juiste tekst. De oudste Willibrorduskerk van Geijs teren zou reeds in de 10e eeuw bij het dorp zijn gebouwd. Zijn opvol ger werd in 1525 opgetrokken. In 1864-1866 werd dit gebouw weer vervangen door een nieuwe kerk; slechts de middeleeuwse toren bleef toen behouden. Deze 19e- eeuwse kerk werd echter in 1944 verwoest (zie foto). In 1944 is ook de uit 1416 daterende (en in 1691 hergoten) Willibrordusklok verlo ren gegaan. Een groot deel van het interieur ging toen eveneens verlo ren, met uitzondering van de Willi- brordusbeelden en de schilderijen van Willibrord naar een gravure van Abraham Bloemaert, die naar de nieuwe kerk verhuisden. Foto uit het archief van heemkundever- eniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BT Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z.Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of deVrijwilligerscentrale. Donderdag 2 oktober 2008 - Pagina 11 Nieuwe naam voor jubilerende St. Jozefschool Orkest krijgt les van oud-Tienraynaar m If i Meerlo-Wanssum Opknapbeurt pleinen in Tienray

Peel en Maas | 2008 | | pagina 11