Now Weej wint liedjesfestival Orgel en trombones in Grote Kerk Kermis in Wanssum Zonnebloem geeft kleur Doe mee met het literair café Schola Cantorum in Geijsteren Jubileumfeest St. Oda ra Blitterswijck winnaar MeWa-toernooi Achtste seizoen spooktochten PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 25 september 2008 - Pagina 31 De finale met Now Weej in de schijnwerpers. In een bomvolle schouwburg is zaterdagavond als winnaar van de liedjesfinale 2008 uit geroepen de groep Now Weej met het nummer Bloas mar öp die toet. Now Weej deed dit jaar voor de elfde keer mee aan het liedjesfestival. Zoals reeds eerder bekendge maakt komen alle vijf de nummers van de finale op de cd dit jaar. De andere vier cd-artiesten zijn Tamara en de drie pinten met het nummer Doar reejt mie, De Kalde Kletsers met het nummer Sjoenkele, D'r Naeve met het num mer Knalle (mit zien alle) en De Blievers met het nummer Wie göt dat betale. De sfeer zat er zater dagavond meteen goed in toen de vier cd-artiesten van vorig jaar hun nummer nog een keer ten gehore kwamen brengen. Met Mariëlle Pouwels als nieu we presentatrice dit jaar en de Puppies als rode draad werd het een feestje. Met als gastoptreden- de artiesten Willy aus Kevelaer en de groep W-dreej, die als afsluiten de act de avond in de foyer van de schouwburg tot een hoogtepunt bracht, kan de Piëlhaas terugkij ken op een geslaagd liedjesfes tival. De cd zal op 16 november gepresenteerd worden tijdens de Hazepaeper in de schouwburg. Het tienkoppige Nieuw Trombone Collectief. Op dinsdag 30 september opent de St. Petrus' Banden- kerk in Venray haar deuren voor een unieke muzikale kruisbestuiving tussen orgel en trombones. Met het concert 'Het orgel in gesprek met... trombones', dat plaatsvindt in het kader van de Muziek Biennale Niederrhein, zal de Rotterdamse stadsorganist Geert Bierling samen met het tienkoppige Nieuw Trombone Collectief zorgen voor een bij zondere avond in de Venrayse kerk. De musici brengen die avond onder meer een speciaal voor orgel en trombones bewerkte versie van Richard Wagners 'Walkürenritt' ten gehore. Het concert begint om 20:00 uur en de entree is 17 euro. Kaarten zijn onder meer verkrijgbaar via www.muziekbiennale.eu en 077- 8515515. Als Richard Wagners bruisende 'Walkürenritt' weerklinkt, mogen zelfs de gotische gewelven van de St. Petrus' Bandenkerk hun oren wel spitsen. Zeker omdat de bewerking die de Rotterdamse stadsorganist Geert Bierling en het Nieuw Trombone Collec tief ten gehore brengen speciaal voor orgel en acht trombones is geschreven. Het tienkoppige trom bone-ensemble bestaat uit inter nationaal gerenommeerde musici die bekend staan om hun onge breidelde experimenteerdrift. De veelvuldig gelauwerde Bier ling speelt naast orgel ook har monium en is verantwoordelijk voor een groot deel van de arran gementen. Op deze avond heb ben de musici een Motette van Anton Bruckners in hun koffer en werken van Alexandre Guil- mant, waaronder een sonate voor vier trombones en harmonium, dat in dit stuk in klankkleur aan een superieure accordeon doet denken. Tijdgenoten Derek Bour geois en Murray Schafer hebben eveneens aan composities voor de heuglijke ontmoeting tussen toetsen en blaasinstrumenten bij gedragen. Franz Liszts symfonisch gedicht 'Prometheus' en Camille Saint-Saëns' 'Dans Macabre' in de transcriptie voor orgelsolo voelen als een adempauze. De gotische St. Petrus' Banden- kerk stamt uit de 15e eeuw en kon destijds worden gerealiseerd dankzij de welvaart tijdens de bloeiperiode van het Hertogdom Gelre. In de kerk bevinden zich nog tientallen, zeer waardevolle beelden waarvan een groot deel uit de middeleeuwen stamt. Deze rijkdom dankt de Venrayse kerk aan het feit dat ze grotendeels gespaard is gebleven ten tijde van de reformatie en de Beeldenstorm. De kerk is tijdens werkdagen geopend voor publiek en er wor den ook rondleidingen verzorgd. Van 29 augustus tot 23 novem ber 2008 vindt voor de eerste keer de Muziek Biennale Nieder rhein plaats. Tijdens dit unieke, grensover schrijdende festival zullen in de hele Niederrhein - het grensover- stijgende gebied dat zich uitstrekt van Arnhem tot Keulen - zo'n 60 concerten worden gepresenteerd. Het thema van deze eerste editie is 'Passanten'. De Niederrhein is door de tijd heen altijd een'door gangsgebied' geweest. Romeinen, Franken, Merovingen, Spanjaar den, Fransen en Pruisen kwamen, kruisten hun degens en verover den het gebied. Allemaal lieten ze, zogezegd en passant, hun sporen achter in de stille Rijn-Maasvlakte. De taal, de gebruiken en de denkwijzen smol ten samen en vormden de basis voor een uniek wereldburger schap, waardoor een dynamische culturele uitwisseling ontstond. De concerten vinden plaats in kastelen en burchten, kloosters en kerken, landhuizen en boerderij en, parken, tuinen en musea. Naast klassieke muziek en orgelconcer ten, is er hedendaagse muziek en jazz en worden er verrassende combinaties gezocht met dans, film en toneel. Docudrama Setovera Voor de derde maal in successie viert toneelvereniging Setovera Sevenum het lustrum door mid del van een megaproductie op locatie. Manege Dun Umswing is omgebouwd tot gelegenheidsthe ater. Schrijver Louis Boonen heeft speciaal voor Setovera een docu drama geschreven. Docudrama Kleine Mensen, Grote Helden in dialect handelt over de Tweede Wereldoorlog en is opgebouwd uit facetten die in deze regio in die periode bekend waren. Ruim zestig mensen spelen mee op het podium dat 26 meter breed en 10 meter diep is. De regie is in han den van Frans van de Pas uit Yssel- steyn. Voor het vijfde jaar op rij regisseert hij met veel succes bij Setovera. Met deze grote produc tie neemt hij ook afscheid van de vereniging. De productieleiding is in handen van Pierre Driessen. De uitvoeringen vinden plaats op 26, 27, 28 en 30 september en 1, 3, 4 en 5 oktober in manege D'n Umswing op het evenementen terrein in Kronenberg nabij de Midden-Peelweg. Aanvang 20.00 uur. Kaarten zijn te koop bij Lico Fashion, Raadhuisstraat in Seve num,Truus Lenssen via telefoon (077)4672277, Marcel Camps via telefoon (077)4672452. Disco soos DIM Discocommissie DIMpact houdt op zaterdag 27 september een speciale disco in soos DIM in Blitterswijck. De september- editie van deze disco staat in het teken van bubbels en bellen. Zoals het thema Bubbling Beats al doet vermoeden, bestaat de muziek uit het genre bubbling. De bellen- blaasapparatuur zorgt voor een extra dimensie in Blitterswijck. De muziek tijdens deze avond wordt verzorgd door drie deejays. Bub bling Beats duurt van 19-30 tot 1.00 uur en is bedoeld voor kinde ren vanaf twaalf jaar. De Stichting Jeugd- en Jonge renwerk Wanssum en carnavals vereniging de Wiendbuul zijn een samenwerking aangegaan met Toon en Mieke van Goch van 't Allemanscafé uit Oostrum over de organisatie van de kermis in de tent in Wanssum. Ad de Klein en Huub van Ooi zijn hiermee gestopt en hebben het Wanssumse verenigingsleven de mogelijkheid geboden om de organisatie zelfs in de hand te nemen. De clubs hebben er echter van afgezien om de volledige organi satie op hun schouders te nemen vanwege de te grote belasting. De volledige organisatie ligt nu in handen van Toon en Mieke van Goch, de verenigingen nemen een gedeelte van de personele bezetting voor hun rekening om op die manier de eigen clubkas te spekken. Maar ook vinden ze dat de kermis in de tent in Wans sum niet verloren mag gaan. Het programma in de tent begint vrijdag 3 oktober om 21.00 uur met een optreden van Snormaal, een Normaal-naspeelband, en om 22.30 uur begint Bestel Me, een Rowwen Hèze-naspeelband uit de provincie Zeeland, die op 7 september de hoofdact was op de Rowwen Hèze-fanclubdag in dis cotheek Zenith. Zaterdag 4 oktober om 21.30 uur staat Tonka op de planken, een professionele feestband uit het zuiden, en zondag 5 oktober start Wanssum Live om 16.00 uur met Joekkelai, een feestband uit Wanssum. Ook treden op SAT2D, de openingsact van Pinkpop 2008,AC-DIXI, een luchtige feest- rockband uit de Achterhoek, en Memphis Maniacs, een formatie die al op een aantal grote festivals stond. Maandag 6 oktober begint de kinderdisco om 13-30 uur met de dj's Jop enAron, en om 19.00 uur start Sjokke, een smartlappen- feestband met Jonnie, Sjakie en Jimmy. De feesttent staat op de parkeerplaats bij het voetbalveld in Wanssum. Voor de maand september is onderstaand fragment de opga ve van het Literair Café voor de poëzieliefhebbers in de regio. "Is het de zon, het licht, is het geluk; wat stilt de eeuwige onrust in je wezen? Als ik het vond was 't onherstelbaar stuk." Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1,5801 RR in Venray, tot vrijdag 24 oktober. Ook op www.literair-cafe-venray. nl. is deze opgave te vinden. Elke laatste donderdag van de maand ver schijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Aan het einde van het jaar wordt een prijs verloot! De stand: De dames H. Craghs en J. Cruijsberg en de heer A. Ederveen gaan aan de leiding met 70 punten. Mevrouw P Wennekers en de heren P. Weerts en A. Leijssen scoorden 60 punten. Mevrouw I. Ophey en de heer L. Lahaije hebben 50 punten en mevrouw M. Minten bleef op 20 punten staan. Het gedicht van de maand augustus werd geschreven door de auteur van het Lied der dwaze Bijen, waarnaar het Literair Café in zijn logo verwijst met Een geur van hoger Honing. In dit geval ging het om het gedicht Klimop van Martinus Nijhoff. Het is een gedicht uit de periode, dat Nijhoff de werkelijkheid aanvaardt, in dit geval de dood van zijn moeder. Hij zit vol herinneringen, maar zelfs het klimop spoort hem aan niet meer weg te dromen van de realiteit, maar tot daden over te gaan. Het Klimop Als ik langs 't ziekenhuis waar zij verpleegd werd loop, het is niet omdat ik op haar opstanding hoop, het is omdat het klimop hoger is gaan reiken dat ik op 't muurtje klim om door het hek te kijken. Het is om het gebouw weer in de tuin te zien. Ik ruik de rozen weer, ik ruik de creolien, Ik ga de trap weer op, ik loop door lege gangen, ik kom weer voor de deur waar 't bordje is omgehangen. Maar tegelijk, o klimop, die mijn slaap beroert, hebt gij mij naar een verre dag teruggevoerd. Ik lig in een prieel, ik ben een zieke jongen, en zij zit bij me en heeft ons lievelingslied gezongen. "Ik ga een deken halen, het wordt koud, mijn kind,"zegt ze. Haar lichte stap verdwijnt over het grint. En ik tel wachtende tussen de klimopblaren de sterren, die reeds aan de hemel flonkerend waren. "Dromer" zegt het klimop "kom van dat muurtje af, ga heen en leg een deken op je moeders graf. Zij moet het op den duur ontoegedekt koud krijgen nu zij in 't klimop ligt en de sterren ziet stijgen." M. Nijhoff, Nieuwe gedichten Na het charmante optreden van Nel- leke Noordervliet vindt de volgende activiteit van het Literair Café plaats op 19 oktober. Dan wordt er een biografie over het werk van Ton van Reen Schijver, verteller en Wereldburger in het Literair Café gepresenteerd. Adri Gorissen, een van de auteurs, gaat Ton van Reen interviewen, die ook uit eigen werk gaan voordragen. Op 9 november is Tim Krabbé te gast in Venray. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Infor matie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is te verkrijgen bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1,5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www. literair-cafe-venray. nl De Schola Cantorum van het Ward-Instituut zingt zondag 5 oktober in Geijsteren. Het vermaarde koor verleent zijn medewerking aan de eucha ristieviering die om 10.00 uur begint. De Schola Cantorum bestaat sinds 1964 en kreeg veel bekendheid in binnen- en buiten land. Hoogtepunten vormen het zingen van missen, uitvoeren van liturgische spelen, deelnemen aan internationale festivals en het uit brengen van cd's. Onlangs werd een nieuwe cd uitgebracht waar op de Mariavespers van Marcel Duprè te beluisteren zijn. Een har monieuze afwisseling van koor- en orgelmuziek. Voor informatie: www.schola-wardinstituut.nl De feestende fanfare in actie. Foto: Monique Hendriks. Fanfare en drumband St. Oda Merselo/Vredepeel vierde dit weekend haar 90-jarig jubileum. Het feest startte vrijdag met een concert van de Koninklijke Lucht macht. Zaterdag was de driekapellen- show en zondag kon iedereen genieten van een concert van fan fare, drumband, jeugdorkest,AMV- leerlingen en basisschoolleerlin gen van Merselo enVredepeel. Muziekvereniging Moed en IJver onder leiding van dirigent Chris Derikx is er voor de vierde keer in successie in geslaagd om de fel begeerde MeWa-bokaal te verove ren. Het muziektoernooi van de Gemeente Meerlo-Wanssum werd vrijdag georganiseerd door de Blit- terswijckse muziekvereniging, in de schouwburg van Venray. Naast Moed en IJver namen deel de gemeentelijke jeugdfan- fare, Fanfare de Vriendenkring Swolgen, Fanfare Concordia Wans sum en Fanfare Eendracht Meerlo. Alle korpsen kregen het predicaat 'goed' van jurylid Rob Goorhuis. De uitvoering van Blitterswijck was volgens het jurylid het beste van deze gezelschappen en Moed en IJver werd daarom beloond met de prachtige MeWa-bokaal. Aangezien dit het laatste optre den was van dirigent Chris Derikx met deze fanfare, wordt dit suc ces door iedereen gezien als een waardig afscheidscadeau. Binnenkort zal Chris Derikx het dirigeerstokje overdragen aan zijn opvolger Stefan Arits uit Leveroy. Vorige week gaven vrijwilligers van de Zonnebloem letterlijk kleur aan het leven van mensen. Vrijwilligers van de afdeling Leu- nen-Veulen-Heide oogstten samen met medewerkers van zorgtuinde- rij De Lorr en Zorgboerderij Hans zonnebloemen. Deze bloemen werden op Nationale Ziekendag aangeboden aan mensen met een fysieke beperking. De dame op de foto is mevrouw Poels. Jaren geleden werd geksche rend het idee geopperd om ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de recreatieve voetbalvereniging FC 't Veule in 2002 een trip naar Barce lona te maken. Naarmate 2002 naderde werd het idee serieuzer en serieuzer. Maar hoe financier je een derge lijke reis voor zo'n 22 personen? Oud-lid Hem Bouweriks meldde zich bij kastelein Antonie Thie- len met het idee spooktochten te gaan organiseren om op deze manier geld te verzamelen om de trip te organiseren. Thielen was meteen in voor dit idee en beide heren klopten bij het bestuur van FC 't Veule aan. Ineens waren er kansen de droomreis te realiseren. Er werd een ledenvergadering belegd en iedereen was laaiend enthousiast: de spooktochten in Veulen waren geboren. Ieder ging nadenken over activiteiten die in het spookbos ontplooid konden worden en men ging in groepen aan de slag.Allerlei attributen wer den gemaakt en andere noodzake lijke spullen werden aangeschaft. Het ledenaantal van de voetbal club bleek al in de aanloopfase bij lange na niet voldoende om een spooktocht, zoals men die in gedachten had, te organiseren. Er werd een beroep gedaan op de Veulense bevolking en deze gaf respons. Zo'n 40 mensen liggen, staan of hangen tijdens een spook tocht in het bos. Aan de tocht werd een arrangement in café-zaal 't Veule gekoppeld, compleet met warm en koud buffet, gooche laar, griezelfiguren in de zaal, een live-orkest enzovoorts. De eerste spooktocht vond plaats in 2000. Meer informatie over de spook tochten kunt u vinden op www. go.to/spooktocht. Na realisering van de reis naar Barcelona is besloten om door te gaan met het organiseren van de spooktochten. Tijdens een begin 2002 gehouden feestavond voor de vrijwilligers hebben ook zij massaal ingestemd met het voortzetten van de toch ten. De verdere opbrengsten van de tochten zijn bestemd voor allerlei dorpse aangelegenheden. Op 1 en 8 november worden weer spooktochten gehouden. Grote en kleine groepen kunnen zich aanmelden. Meer informatie staat op www.go.to/spooktocht. of is verkrijgbaar via telefoon 06- 14219397. Concert Harmonie Oostrum en Guido Dieteren Harmonie Sub Matris Tutela bestaat dit jaar 90 jaar. Vanwege dit feit geeft de Oostrumse harmo nie onder de titel SMT&GUIDO in Concert in samenwerking met Guido Dieteren op vrijdag 3 en zaterdag 4 oktober twee concer ten in de Venrayse schouwburg. Verder voeren Wendy Kokkelko ren, Roy Verbeek, Marjolein Kue- nen en Ben Ruhl diverse zang nummers uit.Thema's als oorlog, dorp en trein, zoals die verbonden zijn aan het dorp Oostrum, lopen als rode lijn door het concert. Daarnaast ontbreekt de eigen sound van Guido's Orchestra niet. Het concert op zaterdag is uit verkocht. Kaarten voor vrijdag 3 oktober zijn nog via Schouwburg Venray te verkrijgen. Orgelconcert Bernard Bartelink, organist van de Sint Bavo in Haarlem, bespeelt op zondag 28 september vanaf l6.00 uur het orgel in de Grote Kerk in Venray. Bartelink laat zien dat hij in het verleden al ruim zijn sporen wat betreft uitvoering, compositie en improvisatie op het orgel heeft verdiend. Al twee keer mocht men in Venray genie ten van zijn spel. De laatste keer was in 2005. Op 28 september speelt Bartelink werken van Wolf gang Amadeus Mozart, van Joseph Jongen en Louis Vierne. Dit orgel concert wordt gehouden door het Orgelcomité Venray in samen werking met de Orgelkring land van Cuijk en Noord Limburg. Een programma met toelichting op de gespeelde werken is aanwezig. Het concert begint om 16.00 uur. Open repetitie Kemmerekoor Het Kemmerekoor Geijsteren houdt op donderdagavond 25 sep tember een open repetitie in zaal de Kei aan de Nieuwlandsestraat in Geijsteren. Aanvang: 20.00 uur. Speciaal uitgenodigd voor deze muzikale avond zijn de leden van de LVB en het Sint Willibrordus- gilde, maar iedereen is welkom. Dirigent Marco Mariën heeft een programma in elkaar gezet. Het koor is op zoek naar mensen die graag samen willen zingen en daar hun plezier in vinden. niet ontvangen? Bel 582877! Pompoendagen in Deurne Na het succes van vorig jaar worden dit jaar opnieuw de pom poen- en kalebasdagen gehouden van donderdag 25 tot en met zondag 28 september bij stich ting ORO, locatie Het Rijtven aan de Helmondseweg in Deurne. De organisatie is in handen van het Pompoen- en Kalebasgenootschap Zuid in samenwerking met ORO en Groei Bloei Deurne. Naast stillevens van pompoenen in veel kleuren en vormen zijn er ook werkstukken van een rietvlech- ter te zien. De bloemschikkers van Groei Bloei geven demon straties waarbij pompoenen en kalebassen in bloemstukjes wor den verwerkt. Naast pompoenen houden de meeste kwekers zich ook bezig met het telen van kale bassen. Het terrein is toegankelijk van 11.00 tot 17.00 uur. Kunst Cultuur >7/ ft ifj vrijdag tussen 9.00-17.00 uur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 31