'Zwetsen in de kroeg' genomineerd Oefening baart kunst... 3 Raayland vernieuwt onderwijs en huisvesting De Haag op de schop voor nieuwe natuur Lintje voor Cor Bijl Ger de Groot neemt afscheid van PV Xerox Ingezonden Venraynaar opgepakt y Thuiszorg nodig? PEEL EN MAAS Een van de activiteiten tij dens de Venrayse Week van de Geschiedenis is genomineerd voor de 'Week van de Geschie- denisprijs 2008'. Dat heeft de landelijke organisatie Anno, een promotiebureau voor de Nederlandse geschiedenis, vorige week bekendgemaakt. Volgens Anno sprong de geno mineerde activiteit 'Zwetsen in de Kroeg' eruit doordat het op een aansprekende manier een breed publiek voor geschiede nis weet te boeien. Wethouder Hans Teunissen: "De nominatie van 'Zwetsen in de kroeg' is een geweldige reclame voor de activiteiten in Venray tij dens de Week van de Geschiede nis. De lokale geschiedenis in de vorm van verhalen wordt op een laagdrempelige manier onder de aandacht gebracht. Dit blijkt onder andere uit het feit dat de bezoekers zelf ook kunnen 'mee- zwetsen'", aldus de wethouder. De Week van de Geschiedenis vindt dit jaar plaats van 11 tot en met 19 oktober. Het thema is dit jaar 'Verhalen van Nederland'. Het gevarieerde programma is samen gesteld door BiblioNu Venray, His torisch Platform Venray, Museum 't Freulekeshuus en het Gemeen- tearchiefVenray. Het programma: "Zwetsen in de kroeg - zaterdag 11 oktober van 14.00 - 17.00 uur: in diverse horecagelegenheden in Venray en omringende kerkdor pen komen mensen bij elkaar om te 'zwetsen' over hoe het vroeger was. In elk deelnemend café zal een ander thema zijn bijvoorbeeld: kerk en het rijke roomse leven, kroegverhalen, verenigingsleven etc. Er zijn mensen aanwezig die verhalen kunnen vertellen, maar om het "zwetsen" te bevorderen kan iedereen zijn verhaal kwijt. De entree is gratis. "Verhalen over ridders en kas telen - woensdag 15 oktober: bij BiblioNu Venray is er deze dag van alles te zien en te horen over kas telen en ridders. Frans van de Pas vertelt een spannend verhaal over de avonturen van de jonge Mein- dert. Er zijn twee voorstellingen: 14.00 uur (kinderen van 5 tot 9 jaar) en om 15-30 uur (kinderen van 9 tot 12 jaar). Aanmelden kan via MBakker@biblionu.nl of bij de bibliotheek Venray. Deelname is gratis. "Venrayse personen en fami lies - zaterdag 18 oktober 10.00 - 16.00 uur: Frans van de Pas vertelt over historische en kleurrijke perso nen en families uit het Venrayse verleden (om 11.00 en 13.00 uur). Tevens organiseert De Nederland se Genealogische Vereniging (afd. Land van Cuijk en Ravenstein) een genealogische dag. Locatie: gemeentehuis Venray, gratis toe gankelijk. "Kletsen over Internaat Jerusa lem - zondag 19 oktober 14.00 uur - 17.00 uur: museum 't Freu lekeshuus organiseert een middag over hoe het leven was op Inter naat Jerusalem. Oud-leerlingen en -docenten vertellen verhalen over wat zij hebben meegemaakt op het internaat, ook worden er foto's getoond over hoe het inter naat er in de jaren 50 uitzag. Tus sen 15 september en 5 oktober worden de voorbereidingen van de genomineerden gefilmd. Deze zijn terug te zien op www.week- vandegeschiedenis.nl. De Jury zal op zaterdag 11 oktober aanwezig zijn om haar oordeel te vormen over 'Zwetsen in de Kroeg'. Op 18 oktober wordt met negen andere genomineerde gestreden om de prijs. De uitreiking vindt plaats in het Grand Hotel Krasnapolsky in Amsterdam tijdens de Nacht van de Geschiedenis. Ruim 1500 militairen uit bin nen- en buitenland startten maan dag met de oefening Joint Project Optic Windmill (JPOW) op lucht machtbasis De Peel in Vredepeel. Dit omvangrijke project is een van de toonaangevende luchtverde digingsoefeningen in de wereld. JPOW kent haar oorsprong op luchtmachtbasis De Peel, waar de eerste editie in 1996 werd Op luchtmachtbasis De Peel in Vredepeel vindt momenteel de inter nationale luchtverdedigingsoefening JPOW plaats. gehouden. Het doel van JPOW is om diverse luchtverdedigingssy stemen binnen de NAVO optimaal te laten integreren om zo de drei ging van vijandelijke ballistische raketten en kruisvluchtwapens te neutraliseren. Naast het Patriot luchtverdedigingssysteem van de Koninklijke Luchtmacht nemen systemen van landmacht, marine én andere landen deel aan de oefe ning. Deze worden tijdens JPOW in een gesimuleerde omgeving uitvoerig getest en geïntegreerd. De belangrijkste deelnemers aan JPOW komen naast Nederland uit onder meer Amerika, Duits land, Italië, Spanje, Griekenland en Noorwegen. JPOW wordt voor het eerst niet op één loca tie gehouden. Vanuit het Missile Defence Integration and Operati ons Center (MDIOC) in Colorado Springs en het NAVO Integrated Test Bed (ITB) in Wassenaar wordt via een bestaand NAVO-netwerk aan de oefening deelgenomen. Het Raayland College is volop aan het vernieuwen. Vooral in het vmbo zullen er de komende maanden op meerdere fronten veranderin gen worden doorgevoerd. Vier nieuwbouwprojecten staan op het programma, waarvan het eerste binnenkort het hoog ste punt bereikt. De afdeling Zorg en Welzijn heeft vanaf 1 januari 2009 de beschikking over een volledig nieuwe unit. Op 24 september zal de eerste fase van dit bouwproject wor den afgesloten met een feeste lijke viering. Jeroen van der Eerden, lid van de Centrale Directie van het Raayland Col lege, over de veranderingen in onderwijs en huisvesting. Van der Eerden: "Het praktijk gerichte onderwijs staat de laatste jaren onder druk. En dat terwijl we deze mensen juist zo hard nodig zullen hebben in de toe komst. Binnen het Raayland Col lege doen wij ons uiterste best om dit onderwijs zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Om dit te kun nen realiseren, zijn enerzijds ver anderingen in het onderwijs en anderzijds modernisering van de praktijklokalen nodig. De verande ringen in het onderwijs zijn nood zakelijk om leerlingen te behou den en om nieuwe leerlingen aan te trekken. Verzorging en techniek moeten weer hip en aantrekkelijk worden." De veranderingen die inmiddels hebben plaatsgevonden, maken de studierichting vooral breder. "Enkele jaren geleden besloten we de leerlingen in de bovenbouw Buurt welkom bij vastenmaal De Turkse Haci Bayram Camii moskee aan de Eindstraat heeft omwonenden uitgenodigd om op zaterdag 20 september deel te nemen aan de Iftar, de vastenmaal- tijd.Als dan om 19-49 uur de zon ondergaat, dan mogen de moslims weer eten en drinken. De ramadan duurt nog tot 2 oktober. De Iftar is een belangrijk onderdeel van de vastenmaand. Aan het einde van de dag wordt het vasten door broken en wordt gezamenlijk de maaltijd genuttigd. De leden van de Turkse gemeenschap in Venray willen deze bijzondere dagelijkse gebeurtenis graag delen met ande ren. Het is ook een manier om kennis te maken met de ramadan. Tijd voor een boek? r -T t hofstraat 6 venray Auto gestolen Bij de inbraak in een woning aan de Hoenderstraat in Venray is in de nacht van maandag op dins dag tussen omstreeks 02:00 uur en 05:45 uur een personenauto ont vreemd. Het gaat om een groen kleurige Renault Scenic. Naast de auto is voor een nog onbekend bedrag aan computer- en fotoap paratuur en persoonsdocumenten gestolen. FAUNALAND VAN GROOTEL van het vmbo breder te gaan opleiden. Op deze manier hoeven ze niet al op hun veertiende een specifieke keuze te maken. Zo vormt de opleiding techniek nu de basis voor verdere opleidingen in de bouw, elektrotechniek, auto techniek, etc. Binnen de sector Zorg en Welzijn vormt verzorging het hoofdthema." Om deze onderwijsveranderin- gen te kunnen doorvoeren, waren enkele praktische aanpassingen noodzakelijk. Volgens Van der Eer den was het gebouw ook wel toe aan een modernisering. "De sector Zorg en Welzijn krijgt als eerste een volledig nieuwe unit, echt alleen voor deze sector. Centrale punt hierin is een grote ruimte, waarin alle facetten van de verzor ging aan bod komen." De realisatie van dit nieuw bouwproject - in totaal wordt 600m2 aangebouwd - is mede tot stand gekomen door een zeer vooruitstrevend team docenten. "Het team gaf aan dat de onder wijsvernieuwing alleen mogelijk zou zijn als het gebouw zou wor den aangepast. Prima dat ze dit initiatief zelf hebben genomen." Over het proces is Van der Eerden uitermate tevreden. "De ontwikkeling en samenwerking met onze partners, Grontmij en Loxodrome, verloopt uitstekend, ik kan niet anders zeggen. Ook de gemeente heeft een pluim verdiend. Zij heeft op alle gebied prima medewerking verleend." Niet alleen de sector Zorg en Welzijn krijgt vanaf januari 2009 de beschikking over een geheel nieuwe unit. Ook de medewerkers van de sector Techniek mogen zich verheugen op een verbouwde bedrijfshal. Geen eilandjes meer met alle specialismen apart, maar één grote hal waarin de leerlingen techniek breed worden opgeleid. "Nu al, maar ook in de komende jaren, zal er op de arbeidsmarkt grote vraag zijn naar technische mensen. Daar willen wij nu al op inspelen. Samen met het ROC en de Gilde Ooleidineen wordt het in de nieuwe ruimte mogelijk onder wijs aan te bieden tot en met mbo- niveau twee. Hierbij moeten we wel gebruikmaken van de moge lijkheden bij bedrijven, omdat we niet alle apparatuur in huis heb ben. Het is echter een prachtige kans voor leerlingen om nog even verder te leren in hun vertrouwde omgeving." Het derde project onder de hoede van Van der Eerden is een leerplein voor het praktijkonder wijs. "Het is belangrijk dat deze groep leerlingen een eigen plek krijgt in ons gebouw. Door deze eigen plek creëren we een soort territorium waar deze groep zich op zijn gemak kan voelen." LEERPLEINEN De eerste drie projecten, de units voor de sectoren Zorg en Welzijn en Techniek en het Prak tijkonderwijs, zullen vanaf 1 januari 2009 in gebruik worden genomen. Het laatste project, leerpleinen voor de volledige onderbouw, zal dan van start gaan. "In alle leergangen van de onder bouw zullen veranderingen gaan plaatsvinden. Niet meer een hele reeks losse lokalen, maar leerplei nen met teamkamers. Zo komt er straks bijvoorbeeld een hoek moderne vreemde talen, een hoek met bètavakken, een hoek voor kunst, etc. Op deze manier ontstaat een hele open structuur, waarbij de vakken die in dezelfde richting liggen veel meer op elkaar kunnen aansluiten." HOOGSTE PUNT De officiële opening van alle veranderingen aan het Raayland College staat mogelijk gepland voor eind 2009- Op korte termijn is er echter al een eerste gelegen heid voor een feestelijke viering. Woensdag 24 september zal het hoogste punt worden bereikt in de aanbouw van de Zorg en Wel zijn unit. Vanaf 15-30 uur kunnen docenten, leerlingen en genodig den het glas heffen op het eerste Dumpers, graafmachines, metalen rijplaten en bulten zwarte zand sieren voor even het landschap aan De Haag in Weverslo. Onlangs is door Dienst Landelijk Gebied het startschot gegeven voor de afgraving van een aantal gras landen in het beekdal van de Loobeek nabij Weverslo. Deze ingreep in het landschap vindt plaats in het kader van het programma Inrichting Nieuwe Natuur, dat voortkomt uit de reali sering van de Ecologische Hoofd structuur (EHS). Met deze EHS wordt bereikt dat er in Nederland een samenhangend netwerk ont staat van kwalitatief hoogwaardige natuurterreinen. De graslanden van De Haag en het Loobeekdal hebben het ver mogen om de in de EHS beoogde rijke, natte natuur te krijgen. Dit komt vooral doordat hier van ouds her grondwater aan de oppervlak te komt. In het verleden stroomde dit zogenaamde kwelwater via het veld af richting de Loobeek. De Haag was dan ook het brongebied van de Loobeek, oftewel de Loo beek ontsprong hier. Nu wordt de Loobeek hoofdzakelijk gevoed door de Maas. Het voedselarme kwelwater, in combinatie met voedselarme grond bracht een grote rijkdom aan planten en die ren met zich mee. Decennialang is De Haag in gebruik geweest als hooiland en weidegrond voor vee. Regelmatige bemesting verhoogde de opbrengst van gras. Om weer terug te keren naar de oude situ atie wordt over een oppervlakte zo'n 6 ha. een laag van 30 a 40 cm grond afgegraven. Zo komt de voedselarme grond weer boven te liggen. Daarnaast kan het kwel water gemakkelijker en overvloe diger aan het oppervlak komen. Plaatselijk wordt dieper afgegra ven om drassige en zelfs venach tige plekken te krijgen. Als de dumpers en graafmachines zijn uitgewerkt, is de eerste stap van de herinrichting van de gronden langs de Loobeek gezet. Staatsbos beheer neemt dan het beheer van De Haag weer over. Door jaarlijks te maaien en een minimale begra- zing met runderen toe te passen zal een afwisselend open land schap ontstaan. Een landschap met bloemenrijke hooilanden en hier en daar wat struiken en bomen, een plaats waar bijzondere planten als de geelbloeiende dot terbloem, grote ratelaar en brede orchis en veel vlindersoorten zich thuis zullen voelen. Cor Bijl (67) is zaterdagoch tend tijdens de jaarlijkse wijkdag van de wijk Brukske benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nas- sau. Cor Bijl is vanaf het allereer ste moment betrokken bij het wijkplatform in Brukske, dat in 1991 begon als wijkpanel en in 1994 officieel werd opgericht. Hij vervulde steeds functies in het bestuur van het wijkplatform. Ook is de Venraynaar al vele jaren voor zitter van het wijkradenoverleg. Tevens is hij een actieve vrij willige medewerker van het wijk centrum. Vanaf het begin van het wijkplatform zet hij festivals en bijeenkomsten op touw in Bruks ke, met als doel verbroedering van alle groeperingen in de wijk, zoals het zaterdag gehouden wijk- feest. Hij is verder initiatiefnemer geweest van het Huiskamerpro ject, dat al jaren is gevestigd in wijkcentrum de Kiosk, en van het Wijkinformatiepunt in Brukske. Tijdens de wedstrijd WV-Den Bosch heeft de politie vrijdag avond twee aanhoudingen verricht. Een 23-jarige man uit Venray werd omstreeks 21:35 uur gevorderd zich rustig te houden na het vertonen van opruiend gedrag in de rich ting van bezoekende supporters. De man werd even later aangehou den omdat hij niet voldeed aan de opdracht van de politie. Ook een 30-jarige man uit Venlo werd voor hetzelfde vergrijp aange houden. De mannen zijn na verhoor weer in vrijheid gesteld. Ger de Groot (72) richtte in 1966 de personeelsvereniging van Xerox op. Hij maakte de vereniging groot en gaf ze een gezicht. Zelfs na zijn pensi oen ging deze kartrekker van de personeelsvereniging nog jaren door. Nu is het toch tijd om het stokje door te geven. Het boegbeeld neemt afscheid. "De belangrijkste reden om te stoppen? Ja, dat is toch wel mijn leeftijd. Ik ben niet meer van deze tijd. De mentaliteit is veranderd en nu kan ik nog op mijn hoog tepunt stoppen. Bovendien heb ik na 42 jaar ook alles wel meege maakt. Ik kan terugkijken op een heel mooie periode. Vooral de Sin- terklaasdagen, de bezoeken aan pretparken, eigenlijk te veel om op te noemen, en natuurlijk het optreden als clown Misty bij Cir cus Mök zijn momenten om nooit te vergeten." De personeelsvereniging van Xerox zal niet snel een opvolger voor De Groot krijgen. "Ik kon vroeger veel tijd aan de PV beste den, omdat mijn vrouw thuis was en voor de kinderen zorgde. Later werkten mijn vrouw en kinde ren ook mee. Tegenwoordig gaat dat niet meer zo. We hebben een groot bestuur met bijna allemaal werkende bestuursleden en voor zitter. De laatste jaren was ik ver vangende voorzitter. Deze functie zal door iemand uit het bestuur worden overgenomen. Toch denk ik dat mijn creativiteit het groot ste gemis gaat worden. Ik bedenk snel iets. We wilden bijvoorbeeld tijdens Pasen een activiteit organi seren. Alleen is eieren zoeken saai, dus ik bedacht er snel een verhaal en een decor bij. Dat geeft activi teiten meer glans en dat is heel belangrijk." De personeelsvereniging groei- Ger de Groot:"Nu kan ik nog op mijn hoogtepunt stoppen." de onder De Groot, in de goede jaren van het bedrijf, uit tot de grootste vereniging van Venray, met liefst 3300 leden. "We zijn wel eens met achttien bussen naar de Efteling geweest. Dat was een hele happening. We hebben voor ieder een een lunchpakketje gemaakt en dat was veel werk. 's Middags gingen we deze pakketjes uitde len, maar aan het einde bleek dat we toch tekort kwamen. Ik ken natuurlijk niet alle kinderen van de werknemers van Xerox en dus vroeg ik op welke afdeling de vaders van de kinderen werkten. Toen een aantal kinderen aan gaf dat hun vader helemaal niet bij Xerox werkt, viel bij ons het kwartje. De kinderen dachten dat Emonts Wethouder Emonts moet moge lijkerwijs zijn plaats in het college van burgemeester en wethouders opgeven. Want het gaat niet goed op een aantal onderdelen van zijn portefeuille, zo stellen sommige politieke partijen in de gemeen teraad. Is dat wel zo? In tegenstel ling tot wat veel mensen denken heeft Emonts geen gemakkelijke portefeuille. Welzijn en sociale zaken zijn in tal van gemeenten een waar mijnenveld gebleken. Want onderwerpen als verdelen van subsidies, het realiseren van accommodaties voor verenigin gen, initiatieven voor de jeugd staan garant voor verschil van inzicht en strijd tussen belangheb benden en betrokkenen. Iedereen heeft hier wel een mening over, er zijn tal van ego's in het geding en er is altijd wel iemand die zich tekortgedaan voelt. Kortom veel gedoe. Tal van wethouders in Nederland kunnen er over mee praten hoe lastig het is in dit mij nenveld op de been te blijven en toch een verantwoord beleid te voeren. En nu zou wethouder Emonts moeten opstappen. Om wat eigenlijk? Een bedrag van pak hem beet 70.000 euro voor het Moedercentrum. Een centrum dat bewezen heeft een uitstekend instrument voor integratie van minderheden in Venray te zijn. En een ongeveer even groot bedrag voor vrijwilligerssteunpunt Match. Vrijwilligerswerk is onontbeerlijk in een maatschappij die steeds meer aan het verzakelijken is. En mochten beide instellingen het om wat voor reden niet goed doen dan is er nog altijd hun bestuur dat daarover verantwoording kan afleggen. Mevrouw van Stelten, fractieleider van het CDA, geeft als belangrijkste reden voor het mogelijk vertrek van Emonts aan dat het belang van Venray zwaar der weegt dan dat van de coalitie. Een merkwaardig inzicht geplaatst naast andere kwesties die in de gemeente Venray spelen. Zo heeft het al jaren slepende project cir cuit de Peel de gemeente inmid dels honderdduizenden euro's gekost en ontelbare ambtelijke uren. Kortom waar gaat dit eigen lijk over? Toen het college zijn zalvende rondgang maakte langs de straks tot Venray behorende dorpen in de gemeente Meerlo- Wanssum om aldaar het slechte imago van Venray wat op te poet sen noemde het als speerpunt van voorbeeldig beleid de werking van de sociale wetgeving. Een onderdeel van ja juist, wethou der Emonts. De vraag dringt zich derhalve op wat mevrouw van Stelten, fractieleider van het CDA, eigenlijk bedoelt als ze het over het belang van Venray heeft. C. de Vocht, Venrav de Efteling zelf gratis lunchpak- ketjes uitdeelde. Daar hebben we later nog veel om gelachen." WERELDKAMPIOEN Ger de Groot heeft meer gedaan dan alleen de personeelsvereni ging van Xerox. In 1967 stelde hij zich beschikbaar als vrijwil lige bedrijfsbrandweer, twee jaar later promoveerde hij tot vrijwil lige brandweercommandant en nog eens twee jaar later was hij beroepsbrandweercommandant. Een verantwoordelijke job en dat 24 uur per dag, 28 jaar lang. Toen Ger in 1972 beroeps werd kreeg hij een prachtig idee. Er moesten Renkhuizen brandweerwedstrij den komen. Het succes was zo groot dat zowel nationale- als internationale brandweren kwa men kijken naar deze bijzonder opgezette wedstrijden. Drie keer leidde hij een ploeg naar een landskampioenschap. In 1979 werd bij een test van de brandweer opgemerkt dat zijn conditie niet zo goed was. "Na dat bericht heb ik direct actie ondernomen. Ik ben consequent iedere dag gaan hardlopen.Tussen 1982 en 1985 heb ik vele natio nale en internationale wedstrijden gelopen voor de brandweer. Het hoogtepunt was dat ik in 1985 in Amerika wereldkampioen halve marathon voor brandweermannen ben geworden.Als ik ja zeg, zeg ik ja en dan niet een beetje ja." CARNAVAL Sinds 1967 zet De Groot zich ook actief in voor het carnaval. Hij maakte voor het bedrijf menige carnavalswagen en niet zonder succes. Hij viert nooit carnaval en drinkt ook geen alcohol, maar ver maakt menigeen als clown Misty in Circus Mök. Ook haalt hij adver tenties binnen voor de carnavals krant en is hij jurylid en voorzitter van de grote optocht en het Vor stenhal geweest van 1978 tot en met 2007. De laatste jaren was hij ook jurylid bij carnavalsvereniging de Piëlreuzen. Ook zette De Groot zich veel in voor de St. Petrus' Bandenkerk. Van 1975 tot en met 2006 was hij er lector. Van 1995 tot en met 2006 was hij lid van de avond- wakegroep en ruim tien jaar is hij secretaris pastoraal beraad deke naat Venray geweest. Voor de judoclub verrichte hij vijf jaar nevenwerkzaamheden, voor de fietsvierdaagse vier jaar activiteiten. ONDERSCHEIDINGEN In al deze jaren heeft Ger de Groot twee onderscheidingen ontvangen. Hij ontving in 2001 de Koninklijke onderscheiding voor 35 jaar PV en in 2007 de pauselijke onderscheiding. "Ik zet me in, omdat ik iets voor de men sen wil betekenen, niet omdat ik persé een compliment laat staan een onderscheiding wil.Toch vind ik het wél heel leuk dat ik deze onderscheidingen heb gekregen. Ook fijn voor het thuisfront, want die maakte het voor mij mogelijk. Ik heb nu ook al veel kaarten, mails en bloemen gehad, omdat ik ben gestopt. Dat waardeer ik. Ik weet niet of Xerox nog iets bijzonders doet omdat ik wegga. Door mijn enthousiaste instelling, creativiteit en eerlijkheid zullen er waarschijnlijk mensen zijn er die mij een arrogant manneke vinden, maar ik ga er eigenlijk wel van uit dat er nog iets wordt geregeld." proteion thuiszorg noord-limburg Bel (0478) 52 62 62 Donderdag 18 september 2008 - Pagina 7 v;. van den munckhof bv DIERENSPECIAALZAAK VENRAY-HORST vijn He vier nrniprten - huishoudelijke en persoonlijke verzorging verpleging gespec. thuisbegeleiding zorgboerderijen dagvoorzieningen zorg tv consultatie voor senioren zorgalarmering www.thuiszorgnoordlimburg.nl 'tijd voor mensen' 'tijd voor wensen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7