Komst crematorium Boschhuizen lijkt zeker Een halve eeuw in dienst van Oostrum Vangnetregeling schoolzwemmen werkt Eis: 3 jaar celstraf voor pyromanen Raad ontevreden over sturende rol Bouw acht woningen in Heide Centrum Jeugd en Gezin Kurstjens DREIGEND ONTSLAG? PEEL EN MAAS Boek bestellen? PEEL EN MAAS De Raad van State geeft ver moedelijk groen licht voor de vestiging van het omstreden crematorium bij begraafplaats Boschhuizen aan de Spurk- terdijk in Oostrum. Dit bleek maandag tijdens een zitting bij de Raad in Den Haag. Bezwaar maker A. Loonen eiste daar vernietiging van de milieuver gunning die de gemeente Ven- ray verleende aan uitvaarton derneming Dela Swinkels. Woordvoersters van de gemeen te en Dela wezen de raadsvoorzit ter op de grote afstand tussen de woning van Loonen in Venray en de plaats van het crematorium. Het gaat om een afstand van minstens 700 meter. Bovendien ligt daar de snelweg A 73 nog tussenin. Eerder bepaalde de Raad van State in zijn uitspraken al dat bezwaarmakers die op 500 meter afstand wonen niet belangheb bend zijn. Ze zouden te ver van de bron van vervuiling wonen om daar nog last van te hebben. Hun bezwaren werden om die reden opzij geschoven. De gemeente en Dela willen dat dit ook gebeurt met de bezwaren van Loonen. De raadsvoorzitter liet niet het achterste van zijn tong zien, maar liet wel weten dat de grote afstand een belangrijke rol zal spelen in zijn oordeel. En de Raad wijkt in zijn uitspraken niet graag af van zijn eerdere oor delen. Volgens Loonen wordt vooral de gezondheid van omwonenden en bezoekers van natuurgebied Boschhuizerbergen bedreigd door schadelijke stoffen als kwik, cadmium, dioxine en fijnstof, die via de schoorsteen in de lucht verdwijnen. Hij noemt het onbe grijpelijk dat daarvoor een ver gunning wordt verleend. Loonen wees de raadsvoorzitter ook op een wetenschappelijk onderzoek, waaruit bleek dat de schadelijke stoffen tot op een afstand van twee kilometer in de omgeving kunnen neerdalen. Veel indruk maakte dit argument overigens niet op de raadsvoorzit ter. Loonen kwam pas later in de procedure met dit argument en dat is tegen de regels. Bovendien is dit wetenschappelijk onderzoek niet aan de Raad voorgelegd. De woordvoersters van Dela en de gemeente benadrukten dat het crematorium met de modernste technieken gaat werken waardoor de uitstoot van schadelijke stoffen tot een minimum beperkt blijft. En die uitstoot blijft ver onder de daarvoor geldende normen. De uitspraak volgt over zes weken. Toon van Soest (70) neemt afscheid van dorpsraad Bijna onopgemerkt heeft Toon van Soest (70) vorige week dinsdag afscheid geno men van de dorpsraad van Oostrum. In zijn allerlaatste vergadering kreeg hij namens de gemeente een bloemetje van wethouder Elly van Dijck, die momenteel alle dorpsra den bezoekt. En dat was het dan. Nu heeft de dorpsraad ook geen budget voor grote cadeaus. Maar er zullen wei nig mensen zijn die zolang als bestuurder voor de gemeen schap actief zijn geweest als Toon van Soest. Behalve de dorpsraad konden ook de car navalsvereniging en vooral de voetbalclub vele tientallen jaren op zijn inzet rekenen. Een vertrek met stille trom is dan ook niet helemaal gepast. Van Soest was ook twaalf jaar lang gemeenteraadslid voor het CDA. In de periode van 1982 tot 1994 verdedigde hij de Oostrum se belangen in de raad. Hij werd in 1938 geboren in Oostrum. Al op zijn twintigste kwam hij in het bestuur van de voetbalclub. Toon van Soest bij kunstwerk Het Bolwerk op het Oostrumse pleintje dat hijzelf heeft ontworpen en aangelegd. "Ik ben gevraagd door Jeu Derks die toen een manufacturenzaak in Oostrum had. Ik voetbalde meestal in het tweede of derde elftal. Soms heb ik in het eerste gespeeld, dat toentertijd nog even in de vierde klasse uitkwam. Tot mijn vijftigste heb ik bij de veteranen gevoet bald.Toen ik in het bestuur kwam, werd ik direct secretaris terwijl ik nog in militaire dienst moest." Ruim dertig jaar was hij bestuurs lid, waarvan de laatste tien jaar als voorzitter. Na zijn afscheid in 1989 bleef hij betrokken bij de voetbal vereniging. Zoals bij de verplaat sing van sportpark De Spar naar de overkant van de Sparrendreef. Ook was hij nog vele jaren consul. "Nu houd ik me alleen nog bezig met sponsoring. En iedere woens dagochtend ben ik met andere vrijwilligers voor klussen op het voetbalveld te vinden." Als er in Oostrum een feest geor ganiseerd werd, dan werd nooit tevergeefs een beroep gedaan op Toon van Soest. Of het nu de jubileumfeesten van de voetbal club waren of het groots opge zette millenniumfeest in 2000 in tbs-kliniek De Rooyse Wissel, de ondernemersbeurzen of andere dorpsfestiviteiten. In 1977 was hij prins van carnavalsvereniging De Karklingels, waarvan hij ook vijf jaar secretaris was. Hij stond tevens aan de wieg van de AAft de compagnie van oud-prinsen. De goedlachse Van Soest is de tel ondertussen kwijt geraakt.Toch heeft hij ruim dertig jaar in de dorpsraad gezeten. Met een onder breking van 1982 tot 1994. "In die periode was ik adviseur. Want een gemeenteraadslid mocht toen niet tevens in de dorpsraad zitten." Met zijn vertrek als dorpsraadlid heeft hij na een halve eeuw zijn laatste bestuurlijke functie neer gelegd. "Ach, ik heb het altijd met veel plezier gedaan. Natuurlijk zijn er ook tegenvallers geweest. Maar de mooie herinneringen over heersen. En ik heb nu nog genoeg omhanden.Als een vereniging een activiteit organiseert om de kas te spekken, dan werk ik er graag aan mee. Op twee ochtenden ga ik bil jarten in de Watermolen en iedere vrijdagmorgen is het jeu-de- bou- len. Mijn hoveniersbedrijf ben ik aan het afbouwen. Dat blijft nog wat aan het doorlopen, en zo blijf je toch bezig. Mijn zoons zetten zich vooral in voor de voetbalclub. Jurgen is leider van het eerste elftal en Ronald van het tweede team." Van Soest heeft het werk van de dorpsraad in de afgelopen decen nia totaal zien veranderen. "In mijn beginjaren bestond de dorps raad nog niet. Het heette toen werkcomité. En die naam klopte ook. Want wij deden de klussen in het dorp. Zoals we nu een groen- ploeg van ouderen hebben, zo deden de leden van de dorpsraad dat werk destijds. Ik heb me daar altijd fel tegen verzet. Ik vond dat wij geen klussendienst moesten zijn, maar ons bestuurlijk met het dorp moesten bezig houden." De afstand tussen de gemeente en de dorpsraad is in de loop der jaren steeds kleiner geworden. "De dorpsraad wordt tegenwoor dig al in een vroeg stadium bij de gemeentelijke plannen betrokken. En dat is een goede zaak. We kre gen steeds meer bevoegdheden. Er worden nu ook andere eisen aan de leden gesteld als vroeger." In de begintijd had Van Soest het voordeel dat hij als gemeente raadslid de gangen in het gemeen tehuis kende. "Ja, voor mij was het vaak makkelijker om bij de gemeente binnen te lopen. Want iedereen kende me." Hij prijst het niveau van de dorpsraad in Oostrum. "Er zitten goede mensen in. Het DOP (dorpsontwikkelings plan, red.) dat wij gemaakt heb ben, wordt overal als voorbeeld gezien." Als het aan Van Soest ligt, dan blijft hij nog lid van de werkgroep gebiedsgericht werken. "Daar zijn we nu zo'n drie jaar mee bezig. Voorzitter Joos Linskens en ik hebben het voordeel dat we over dag beschikbaar zijn. We hebben er al heel veel tijd ingestoken. Het is lastig voor iemand anders het nu over te nemen. Dit wil ik nog graag afwerken en dan is het na vijftig jaar mooi genoeg geweest." Ook dit schooljaar kunnen Venrayse basisschoolleerlin gen weer gebruikmaken van de vangnetregeling school zwemmen. De gemeente Ven ray heeft de vangnetregeling van vorig jaar geëvalueerd. Hieruit blijkt dat ouders, kin deren, scholen en zwembad De Sprank positieve ervarin gen hebben met de regeling. In augustus 2007 hadden 41 kinderen zich aangemeld voor de vangnetregeling. Die is in het leven geroepen nadat het school zwemmen was afgeschaft. Uitein delijk zijn begin september 38 kinderen daadwerkelijk gestart. In maart 2008 zijn de eerste kin deren van de vangnetregeling geslaagd voor het zwemdiploma A. In totaal hebben 16 kinderen het zwemdiploma A binnen de 40 lessen behaald. De overige kinderen maken goede vorderingen en ook zij zul len snel in het bezit zijn van hun zwemdiploma. Ook de ervaringen van ouders, kinderen en scholen zijn erg posi tief. De kinderen zijn gemotiveerd en het opkomstpercentage is erg hoog, met goede vorderingen en prestaties als resultaat. Ouders zijn blij dat hun kind op deze manier toch een kans krijgt om het zwemdiploma te behalen. Ook de scholen zien de vangnetrege ling als een goede vervanging van het schoolzwemmen. Bij de ene school wordt er meer gebruik van gemaakt dan bij de andere school, maar de kinderen die het nodig contactlenzen hebben worden geholpen. Gezien al deze positieve reac ties, wordt de vangnetregeling ook dit schooljaar voortgezet. Inmid dels zijn de aanmeldingen voor het nieuwe schooljaar al binnen. Er hebben zich dit jaar 40 kinde ren aangemeld. Daarnaast zwem men ook de overige kinderen van de vangnetregeling 2007/2008 door totdat het zwemdiploma A is behaald. In september 2007 is de vang netregeling schoolzwemmen van start gegaan. Het is een alternatief voor het in 2006/2007 afgeschafte schoolzwemmen. De vangnetre geling is bedoeld voor Venrayse basisschoolleerlingen die bij de start van groep 5 nog geen zwem diploma A hebben. Deze kinderen mogen op kos ten van de gemeente zwemles gaan volgen bij zwembad De Sprank, totdat het zwemdiplomaA is behaald. Het Openbaar Ministerie (OM) in Roermond heeft drie jaar gevangenisstraf - waar van één jaar voorwaardelijk - geëist tegen de 22-jarige Thijs G. en de 21-jarige Jovan T. De twee Venrayse mannen wor den ervan beschuldigd veelvul dig brand te hebben gesticht. De rechtbank in Roermond doet vrijdag 26 september uit spraak. Volgens justitie zijn de twee verdachten verantwoordelijk voor brandstichting van een auto op 24 en 30 mei dit jaar in Venray en van een auto op 30 mei in Oostrum. Daarnaast zouden ze op 30 mei in Venray een caravan in brand hebben gestoken. Een dag later was het tweetal volgens justitie opnieuw actief in Venray: twee auto's gingen in rook op. Op 7 juni was het weer raak: opnieuw werd een auto in brand gestoken. De twee mannen worden er ook van beschuldigd op 30 mei in Oostrum opzettelijk brand te hebben gesticht bij een woning aan de Randenrade. Een brand stichting van een auto op 31 mei in Venray mislukte. Het Openbaar Ministerie verwijt de twee verdachten dat zij tal van mensen in levensgevaar hebben gebracht door brand te stichten in auto's die vlak bij flats en huizen stonden. De Venrayse politiek is het meest ontevreden over haar sturende rol. Of beter gezegd, het gebrek eraan. Dat blijkt uit het door 'Gemeenteraad, nl' uitgevoerd onderzoek. De gemeenteraadsleden geven zichzelf het laagste rapport cijfer (4,7) voor het sturen en controleren. Terwijl dit toch een van de belangrijkste taken van de raad is. "Zorgelijk", zei onderzoeker Marc-Jan Ahne van 'Gemeente raad.nl'. Hij presenteerde vorige week de uitkomst van het onder zoek naar het functioneren van de gemeenteraad dat in juni en juli plaatsvond. Het doel van deze APK is halverwege de raadsperiode de balans op te maken. Het onder zoek houdt de politici een spiegel voor op hun eigen werkwijze. Het kan ook 'verborgen gebreken' aan het licht brengen. De online-vragenlijst is via inter net afgenomen bij raadsleden, burgemeester, griffier, gemeente secretaris en collegeleden. Dit kon anoniem. De vragenlijst bestaat uit stellingen, meerkeuzevragen en open vragen. De response was in Venray met 92 procent hoog. Van de negen onderdelen springt de ondersteuning door de griffie van raad en fracties er het beste uit met een 7,3- Op de voet gevolgd door de informatievoor ziening (7,2). Twee derde van de ondervraag den vindt dat de politieke sturing slecht uit de verf komt. Terwijl 58 procent meent dat de gemeente raad niet de inhoudelijke agenda bepaalt. Marc-Jan Ahne trekt de conclusie dat de politiek vooral vragen stelt aan het college in plaats van te controleren op doe len. "Dit is ook vaak de meest vei lige weg. Want op vragen kun je nauwelijks worden aangevallen, maar op standpunten wel", weet Ahne, die zelf gemeenteraadslid is in Deventer. Als tweede slechtste onderdeel komt het vergaderen uit de bus. Waarbij het opvallend is dat de rol van de voorzitter, bij zowel raad als commissies, er juist wel goed uitspringt. Veertig procent vindt dat er onvoldoende effectief wordt vergaderd. Naast het te veel stellen van vragen gaat het ook te veel over details, vindt 81 procent. Volgens onderzoeker Ahne kan het veelvuldig stellen van vragen een gevolg zijn van onvoldoende informatie. Maar dit wordt blijk baar niet zo ervaren, gezien de 7,2 die de informatievoorziening scoort. Meer dan de helft (55 pro cent) vindt dat er onvoldoende goede debatten zijn. Een iets hoger percentage meent dat het naar elkaar luisteren en het rea geren op elkaar, voor verbetering vatbaar is. Bert Linskens (PvdA) denkt dat het vooral door de ver gaderstructuur komt met een eer ste en tweede termijn. "Daardoor komt het debat niet goed tot zijn recht." Frans van der Kruijf (WD) wijst erop dat de partijen hun oordeel al voor de vergadering hebben gevormd met hun achter ban. Burgemeester Waals kon dat beamen. "In het voortraject is alles al uitgebreid doorgesproken en zijn de compromissen al bepaald. Daardoor blijft er tijdens het debat weinig ruimte over." Het overgrote deel (84 procent) geeft ook aan dat de uitkomst van het debat op voorhand al bekend is. Na alle commissievergaderin gen vindt in de raadsvergadering het eindoordeel plaats. De echte discussie heeft dan allang plaats gevonden, waardoor er in de raad vaak weinig te beleven valt. Waals merkte ook op dat de pers meer aandacht heeft voor de commis sies dan voor de raad. "Waarom vergadert u dan eigenlijk nog?", wilde Ahne weten. "Omdat we ervoor betaald worden", merkte Waals quasi-nonchalant op. Driekwart vindt de raadsver gadering voor de burgers niet interessant. Op de vraag hoe dit verbeterd kan worden, bleef het antwoord uit. "We moeten er ook geen theater van maken", vindt Ike Busser (Samenwerking). "Dat zou ten koste gaan van de inhoud." De rol als volksvertegenwoor diger, vooral het contact met de burgers, krijgt met een 5,7 net geen voldoende. Andere onderde len zoals gedrag en cultuur (6,0), integriteit (6,8) en de inzet van instrumenten als moties en amen dementen (6,9) scoren hoger. Vervolg voorpagina Beelden centrum Venray De opzet is dan in bestaande lijsten wisselende tentoonstel lingen komen. De gemeente wil hiervoor lokale culturele organi saties benaderen om zich zo te presenteren aan het winkelende publiek. Gedacht wordt aan het Literair Café, fotoclubs, historisch platform, kunstkring Amba, biblio theek, 't Freulekeshuus, de Kunst werkplaats en kunstencentrum Jerusalem. Op twee locaties in het cen trum komt mogelijk ondergrond se kunst. Door een glasplaat kun nen de bezoekers ernaar kijken. "Je moet bijvoorbeeld denken aan een kijkkast of een opgraving van de Burggraaf. Ook met een verrekijker kun je de objecten bekijken", aldus Van der Broeck. Gedacht wordt aan een plek nabij de winkel van Jamin in de Grotestraat en op de hoek Gro testraat-Passage. Hier is te weinig ruimte en vanwege de doorgang (brandweer, bevoorrading) is er ook geen plaats voor een fysiek groter kunstwerk. Bovendien krij gen de bezoekers hier midden in het kloppende winkelcentrum al veel prikkels van reclame-uitingen en uitstallingen. De ondergrondse kunst kan dan een welkome afwis seling zijn. Julicher Meijer Venrays echtpaar gewond Bij een aanrijding op de A73 in Belfeld zijn vorige week woens dagavond drie personen gewond geraakt, onder wie een echtpaar uit Venray. Rond 20.20 uur stond de politie op de A73 bij een auto met pech, toen agenten op de andere rijbaan in de richting Venlo een knal hoorden.Vervolgens bots te er een auto tegen de vangrail en zagen de agenten dat een tweede auto slippend voorbij kwam rij den. De agenten gingen snel naar het ongeval toe en troffen in de berm een 26-jarige bestuurder uit Venlo aan. Zijn auto was terecht gekomen in de vangrail. Een stuk verderop stond een tweede auto van een 84-jarige man uit Venray en zijn 82-jarige echtgenote, die in de berm zat. Alle drie de per sonen waren aanspreekbaar, maar zijn per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Venlo voor verder onderzoek. www.vandenmunckhof.nl Na jaren van uitstel kan er in Heide eindelijk een start gemaakt worden met het bouwplan aan de Groeneweg. Op de plek van de boerderij van Janssen kan begin 2009 de schop de grond ingaan voor de bouw van acht woningen. De nieuwbouw komt in het ver lengde van de rij seniorenwonin gen. De voorverkoop van de vier vrijstaande huizen en vier half- vrijstaande woningen is gestart. De locatie is in handen van bouwbedrijf Goldewijk uit Doe- tinchem.. Zodra de woningen zijn verkocht zal de boerderij worden gesloopt. Een paar jaar geleden heeft de gemeente hiervoor al een sloopvergunning afgegeven. Daarna kan het perceel bouwrijp gemaakt worden en kan er ein delijk weer gebouwd worden in Heide. De leefbaarheid in Heide, dat 465 inwoners telt, staat onder druk. Door het dalende aantal kin deren raakt het voortbestaan van de basisschool in het geding. In de afgelopen 25 jaar is er nauwe lijks nieuwbouw gepleegd in het kleine kerkdorp. In 2006 werd de impasse doorbroken.Toen konden op de hoek Groeneweg-Meester Driessensstraat drie kavels uit gegeven worden. De dorpsraad hoopte toen dat nog in hetzelfde jaar gestart kon worden met de projectmatige bouw aan de over kant van de Groeneweg. Zoals het er nu naar uitziet wordt het 2009- Aan de achterzijde van de nieuwbouw is fase twee gepland. Hier ligt een ruime bouwlocatie die grotendeels in eigendom is van de gemeente (trapveldje). Hier kunnen in de toekomst nog eens 24 woningen worden gebouwd. De dorpsraad hoopt komend jaar al een begin te maken met fase twee. Het streven is om jaarlijks zes tot acht nieuwe woningen toe te voegen zodat het dorp weer voorzichtig kan groeien en de leef baarheid niet verder afbrokkelt. De gemeente Venray start in samenwerking met de gemeen ten Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Sevenum met de ontwikkeling van een Centrum Jeugd en Gezin (CJG). Een CJG is een inloopcentrum voor kinderen, jeugdigen en ouders. Ouders kunnen hier bijvoorbeeld terecht met allerlei opvoedkundige vragen. Het gaat hierbij niet alleen om een bundeling van kennis, maar waar nodig kan het CJG direct opvoed- en gezinsondersteuning bie den. Bij de keuze van de fysieke vorm en de locatie staat met name de kwaliteit van de dienstverlening centraal. Ouders, kinderen en diverse organisaties zullen nadrukkelijk betrokken worden bij de ontwikkeling van het CJG. Iedere gemeente moet uiterlijk in 2011 over minimaal één fysiek inlooppunt beschikken, ondersteund door een telefonisch en/of internetloket. Het college van B en W heeft deze week de gezamenlijke startnotitie vastgesteld, dat de basis vormt voor de samenwerkende gemeenten. Het centrum zal uiterlijk begin 2010 gerealiseerd worden. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Donderdag 18 september 2008 - Pagina 3 Noorderhof 20 Venray 0478-550630 een abonnement waard Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl PREVENTIE INTERVENTIE RECHTSBIJSTAND ADVOCATEN Tel: 0478 -52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3