Sporen uit Venrays Verleden Leerlingen bezoeken expositie Odapark Klauteren in Meerlose kerktoren Raadselige Roos Zingen rond de kerststal Kunst in de wijngaard Expositie psychiatrie in Venray Nieuwe reis naar China PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 18 september 2008 - Pagina 24 Punktrabbieen oud Trabantje met een enorme hanenkam.Foto:Zebra Foto Studio's. MTV heeft Pimp My Ride, maar het Odapark heeft Olaf Mooij. De auto's van deze Rot terdamse kunstenaar hebben eveneens een unieke 'look' gekregen die past bij hun per soonlijkheid. Of de 400 havo- en vwo-leerlingen van het Ven- rayse Raayland College deze vergelijking ook maken, is nog de vraag. Het zal de komen de weken blijken als ze een bezoek brengen aan de expo sitie 'What's on a man's mind' waarbij auto's met hippe kap sels het uitgangspunt vormen voor een uitzonderlijk educa tief en creatief programma. De auto beweegt de mens. Niet alleen fysiek, ook emotioneel: een feit dat de Rotterdamse kunste naar Olaf Mooij (Rotterdam, 1958) inspireerde voor zijn automobiele sculpturen. Hij heeft een voorlief de voor auto's met vlotte kapsels: "Ieder type auto heeft zijn eigen persoonlijkheid, een eigen look. Veel mensen zien de koplampen aan voor ogen en de gril lijkt op een mond. Een auto leeft. Na een lange autorit zei mijn vader altijd: "Goed gedaan, jongen!", en klopte daarbij zachtjes op het dashboard. Daar vond het idee zijn oor sprong. Stel je eens voor: een auto rijdt over straat, met mooie lange blonde haren, die wapperen door de wind." Olaf Mooijs jongensachtige fan tasieën over de identiteit van de mens en zijn auto sluiten perfect aan bij de belevingswereld van de jeugd. Zo herinnert zijn 'Punk trabbi', een oud Trabantje met een enorme hanenkam aan de punk- tijd, een van de meest invloedrijke jongerenculturen van de vorige eeuw. Deze identificatie, maar ook de vraag wat een auto zegt over de mensen en over de tijdsgeest, zijn interessante aanknopingspun ten voor de ckv-leerlingen van het Raayland College. Vandaar dat de Venrayse middelbare school besloot om in samenwerking met het Odapark een educatief pro gramma samen te stellen, waarbij leerlingen van 3 vwo en 5 havo zich laten informeren over en inspireren door de autosculpturen van Olaf Mooij. De leerlingen krijgen bij aan komst een korte introductiefilm over Olaf Mooij te zien in het Theehuis van het Odapark. Aan sluitend is er een rondleiding met een gids die in het teken staat van interactie en discussie. En dis cussie zullen de opzienbarende automobiele sculpturen van Olaf Mooij zeker opwekken. Het zijn immers objecten die in hun oorspronkelijke vorm een prominente plaats in onze samen leving hebben ingenomen en waar de bezoeker dagelijks mee in aanraking komt: de auto. Maar dit keer krijgt diezelfde auto men selijke trekjes. Of hadden auto's dat sowieso al? De kunstwerken van Mooij hebben een vervreem dende werking, juist door de vra gen die ze oproepen. Welk effect deze gewaarwording op de jonge ren zal hebben, komt ongetwijfeld tot uitdrukking in de kunstzinnige opdrachten waar de leerlingen na afloop van de rondleiding mee aan de slag gaan. Het was voor de Meerlose jongeren zondagmiddag een feest om de hoge kerkto ren van hun dorp te mogen beklimmen. Onder toeziend oog van vrijwil ligers van de Meerlo-Wanssumse brandweer mochten kinderen, jongeren en volwassenen de hon derd treden beklimmen om bij het klokkengewelf te komen. Door de galmgaten had iedereen een prachtig uitzicht over Meerlo en zijn omgeving. "Kijk, daar wonen wij", hoorde je geregeld vanuit de galmgaten. Tientallen mensen maakten zondagmiddag gebruik van de mogelijkheid om tegen een kleine betaling te gaan klau teren. De actie was in het kader van de nazomermanifestatie van het comité Glas in Nood, dat geld inzamelt voor de vervanging van de glas-in-loodramen van de Joan nes de Doperparochie, 's Morgens liepen enkele tientallen inwoners drie wandelroutes en 's middags werden in de kerk enkele concer ten gegeven en waren er rondlei dingen. Het was niet druk maar dat had volgens de organisatie alles te maken met het fraaie weer en het feit dat er veel activiteiten in het dorp en de regio waren. Maar al met al was het comité tevreden over de belangstelling. Wat deze activiteiten financieel hebben opgeleverd, is nog niet bekend, Het comité hoopt aan het eind van het jaar 50.000 euro bij elkaar te hebben. Op dit moment zit er al ruim 31-000 euro in de pot. De Week van het schrijven, de (meestal...) slechte zomer, effe in de ban van Oranje, de prestaties in Beijing, beleve nissen in eigen kring. Er zijn nog veel meer aanleidin gen en inspiratiebronnen voor een verhaal of gedicht. Daarmee kan men meedoen aan de schrijf wedstrijd De Raadselige Roos voor amateurschrijvers uit Zuid- Nederland en Belgisch Limburg. De schrijfwedstrijd wordt voor de zestiende keer gehouden door het Literair Café Venray-regio met dezelfde doelstelling als de Week van het schrijven: mensen aanspo ren te schrijven. De Venrayse orga nisatie laat het daar niet bij. Door de uitgave van een bundel met bekroonde en anderszins geselec teerde inzendingen kan men van het schrijfwerk van anderen leren. Vakjury's beoordelen de inge stuurde verhalen en gedichten, een publieksjury ook de gedich ten. Voor deelnemers is de bundel evenals de toegang bij de prijsuit reiking op zondag 25 januari gra tis. Voor de winnaars staan onder meer drie bronzen trofeeën klaar. Deelname is tot eind september mogelijk door een verhaal in zes- voud en/of een gedicht in dertig- voud in te sturen naar Isabellahof 25, 5801 LD inVenray. Reglement en verdere informatie staan op www.literair-cafe-venray.nl. of via schrijfwedstrijden@literair-cafe- venray.nl. Wethouder Patrick van der Broeck had 's morgens bij wijze van openingshandeling een plaquette 'opgegraven'. Die plaquette plaatste hij zaterdag aan het eind van de bijeenkomst deskundig op de oor spronkelijke plek terug. Ftet gaat om een informatiepaneel van het Schelpörtje, dat door vandalen gesloopt en weggegooid wasmaar door een oplettende burger werd gevonden en bij de Stichting Venray Monumentaal werd ingeleverd. Ondanks de druilerige start op zaterdagmorgen zijn de Open Monumentendagen in Venray goed verlopen. De monumentenmarkt bij de molen in Merselo en museum 't Freulekeshuus werden goed bezocht. En ook de Archeologische Werk groep Venray trok veel belangstel ling van het winkelende publiek, met onder meer een fototentoon stelling en twee oude in Venray opgegraven waterputten. Met behulp van een metaaldetector kon gezocht worden naar munt jes. De metersdikke fundamen ten in de kelders van de Grote Kerk en de klimtocht; kruip door sluit door, naar een ontzagwek kende, duistere, hoogte boven de gewelven, hebben grote indruk achtergelaten bij veel deelnemers aan de speciale rondleidingen. De ontvangst op het gemeente huis was ontspannen en gastvrij. Behalve de tentoonstelling van de leerlingen van het Raayland Col lege konden er in de studiezaal ook oude foto's van het centrum van Venray bekeken worden. Een deskundige jury had bepaald dat er in vijf categorieën werkstuk ken in aanmerking kwamen voor een prijs. De categorie portretten werd gewonnen door Wesley Min- ten. Bij de voertuigen wonTijnen Witvliet de prijs. Het mooiste dag boek was van Sandra van Dijck. De beste kijkdoos werd gemaakt door Esmee Vermeulen en Karin van Meyel en in de categorie collega's ging de prijs naar Elmer Middendorp. Koos Swinkels hield een boei ende lezing over de sporen uit Venrays verleden; toegespitst op de loop van de Burggraaf, ooit de gracht die de inwoners van Venray moest beschermen tegen onge wenste aanvallen van buiten. Aan de hand van vondsten en ontdek kingen die men gedaan heeft bij de diverse opgravingen in Venray centrum kan steeds weer een stukje van de puzzel verder inge vuld worden. Mogelijk zullen de aanstaande werkzaamheden rond om Venray Centrum op de Schop opnieuw geheime sporen uit het Puur Natuur Het Venrayse landschap inspireerde Stichting De Marke Venray tot het ontwikkelen van Puur Natuur, een verras send natuurbeleefprogramma vol activiteiten, waarmee op 1001 unieke manieren de natuur beleefd kan worden. Met Puur Natuur wil de stich ting gezinnen in Venray op een originele en pakkende manier uitnodigen de natuur in te gaan, buiten te zijn, te bewegen en een band op te bouwen met de eigen omgeving. Door lid te worden van Puur Natuur kan men gratis deel nemen aan tal van activiteiten. Of men nou van speuren, fietsen, schilderen of dansen houdt, er is voor ieder wat wils. Dit jaar worden er 28 verschil lende activiteiten aangeboden. Op zondag 14 september begint het nieuwe jaar met de workshop landschap tekenen en schilderen. Tussen 14.00 en 17.00 uur gaat een groep van ongeveer 30 per sonen, jong en oud, onder des kundige begeleiding van kunste naar Anita de Baaij, in het bos van Vlakwater in Venray aan de slag met penseel en verf om het land schap te vereeuwigen. Verzamelen om 14.00 uur bij De Perdstal aan de Kempweg 164. Kijk voor meer informatie op www.demarke- puurnatuur.nl. De Locht Bij streekmuseum De Locht in Melderslo is zondagmiddag 21 september de korvenvlechter aan het werk. Verder speelt een buitenlands ensemble Engelse en Amerikaanse muziek. Het museum is alle dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. De speciale activiteiten op zondag middag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht.nl. Op zondag 21 december wordt er in de Grote Kerk in Venray gezongen rond de kerststal ter voorbereiding op het aankomend kerstfeest. Verschillende koren uit Venray en omgeving laten zich horen met twee of drie kerst- of adventslie- deren naar eigen keuze. Het pro gramma begint om 14.00 uur en duurt tot circa 15-30 uur. Achter in de kerk wordt na afloop koffie en warme chocola geschonken. Vorig jaar werd deze activiteit voor de eerste keer georganiseerd door de Dekenale Koorkring Venray en na afloop was iedereen zeer enthousiast en vroeg om een vervolg. Inmiddels heeft zich al een aantal koren aan gemeld. En ook een strijkensemble wil graag meedoen. Koren, maar ook instrumentalisten of ensem bles, kunnen zich nog aanmelden tot eind september bij Jack Gar deniers, tel: 0478-532693, of Joke Halmans, tel: 0478-583806. Koren en ensembles die zich al hebben gemeld, hoeven dat niet opnieuw te doen. Op zondag 28 september is ervan 13:00 tot 17:00 uur open huis op wijnhoeve Limburger- gaard. Deze open dag is geor ganiseerd in het kader van de landelijke open dag van de Nederlandse wijngaardeniers. Men kan op de wijnhoeve niet alleen een kijkje nemen in de Wijngaard, maar ook in de wijnmakerij waar diverse wij nen volop in gisting zijn in de tanks en natuurlijk kunt u ook een glaasje proeven. Wijnstokken moeten toch wel enkele jaren oud zijn om wat betere wijnen op te leveren. Nu de eerste geplante stokken op Limburgergaard 5 jaren oud zijn worden de wijnen langzaam beter. Ook assembleert men wijnen die op eikenhouten vaten gerijpt zijn met wat jongere zodat men ook wat meer complexiteit en con tinuïteit in de wijnen krijgt. Er worden twee witte - twee rode en een rosé gemaakt, en ook een destillaat. Vanaf dit jaar is er ook een des tillaat genaamd Limburgs Aardje' verkrijgbaar. Dit Aardje' is gedes tilleerd uit de wijn van de Pinot Noir druif. De smaak is vergelijk baar met genever, maar met toch wat meer fruittonen door de Pinot druif. Het bevat 40% voll.Alcohol en is verpakt in een leuk 20 cl flesje dus ideaal als cadeau. Het is een 100% product uit Leunen tot en met de botteling met uitzonde ring van de destillatie. Deze heeft dit jaar nog plaats gevonden op de graanbranderij de Ijsvogel te Arcen, maar op wijnhoeve Lim burgergaard zijn plannen om een eigen destileerderij in te richten Het is de bedoeling dat ook dit proces getoond kan worden aan het toenemende aantal bezoekers en toeristen die de wijnhoeve bezoeken. Vrienden van de wijngaard De werkzaamheden op de wijn hoeve worden verricht door een groep van vrijwilligers. Dit is een groep van ongeveer 20 personen die zich interesseren voor de pro ductie van de wijnen. Zij verrich ten alle werkzaamheden vanaf het snoeien in de winter tot en met het bottelen en etiketteren van de wijnen. De meeste zijn inmid dels na een paar jaar aardige "ken ners" althans wat het maakproces betreft. Het actiefste groepje bin nen de vrijwilligers is bijna iedere vrijdagmiddag wel in de wijn gaard of wijnmakerij te vinden. Een aantal van deze vrienden zal op de open dag ook uitleg geven over werkzaamheden die in de wijngaard verricht worden. Kunst in de wijngaard Op het etiket van de wijnen prijkt ieder jaar een foto van een kunstwerk. Limburgergaard geeft kunstenaars uit de regio de moge lijkheid om een werk te etaleren op het etiket om zodoende wat meer bekendheid te verkrijgen. Op de wijnen van 2006 staat een kunstwerk van Liesbeth Rutten uit leunen. Zij zal ook op de open dag ettelijke werken tentoonstellen in de wijngaard en op de hoeve. Door gezondheidsproblemen is de oprichter en eigenaar Piet Bis- tervelts genoodzaakt te stoppen met het bestieren van het bedrijf. Problemen met het afweersysteem staan hem niet meer toe de werk zaamheden op het bedrijf te ver richten. Het is dan ook de droom dat Piet en Ine de komende jaren een opvolger of koper vinden die de wijngaard en hoeve alleen maar verder uitbouwen en nog meer toeristen naar het Noord- Limburgse weten te lokken. Adres: Wijnhoeve Limburger gaard, Steegse Peelweg 55, 5809 ED Leunen Verzamelmarkt In het gemeenschapshuis in Overloon wordt op zondag 5 oktober van 10.00 tot 13.00 uur een ansichtkaarten- en verzamel markt gehouden. Er zijn onder meer ansichtkaarten, bidprentje, postzegels, munten en sigaren bandjes te koop. Kemmerekoor Het wordt een druk najaar voor de zangers van het Geijsterse Kem merekoor. Er staan verschillende evenementen op het programma in het kader van het 40-jarige jubi leumjaar. Zo is er deelname aan een internationaal korentreffen in Lomm, de lustrumavond eind oktober, de organisatie van Geijs- teren in kerstsfeer en de traditio nele kerstnachtviering. Als eerste project komt het koor in actie tijdens de dialectmis in de Grote Kerk op zondag 20 september vanaf 19 00. uur.Tijdens deze vie ring gaan het Meerlo's Gemengd Koor en het Geijsters Kemmere koor de mis ondersteunen met liedjes als Dat dörp waor ik woon, Gaève en neme, Rooy mien daörp ien de Pieël en Imaculata. Voor belangstellenden wordt er een open repetitie gegeven op donderdag 25 september vanaf 20.00 uur in zaal De Kei aan de Nieuwlandsestraat in Geijsteren. Speciaal in het kader van het jubi leumjaar zijn twee verenigingen binnen de gemeenschap uitgeno digd deel te nemen aan deze open repetitie. Dit betreft de leden van de LVB en de leden van het St. Wil- librordusgilde. een abonnement waard Blijspel Kom Op Toneelvereniging Kom Op brengt dit jaar het blijspel En we blijven ook slapen. De regie is in handen van Karen Buwalda. Het stuk gaat over een rijke familie en een groep krakers die door toeval met elkaar in contact komen. Dit zorgt uiteraard voor hilarische momenten. Maar het heeft ook een serieuzere ondertoon, want hoe komt het dat de een zo rijk is en de ander zo arm en zijn de ver schillen eigenlijk wel zo groot? De uitvoeringen zijn op zondag 26 oktober in Plein 27 in Maashees (bij deze voorstelling mogen basis schoolleerlingen onder begelei ding gratis naar binnen).Aanvang 14.30 uur. Op woensdag 29, don derdag 30 en vrijdag 31 oktober in 't Pelgrimshuis te Smakt. Aan vang 20.00 uur. Op zondag 21 sep tember zijn in Plein 27 in Smakt en in 't Pelgrimshuis in Maashees van 10.30 tot 12.30 uur kaarten te koop. Verder worden er nog kaar ten verkocht op maandag 22 sep tember van 19-00 tot 20.00 uur in 't pelgrimshuis. Na deze data kan men telefonisch reserveren via telefoonnummer 06-51231298. In de ruim honderdjarige geschiedenis van de psychi atrische instituten in Venray zijn veel behandelmethoden de revue gepasseerd. De impact hiervan is groot geweest en nog dagelijks wordt de betekenis hiervan ondervon den. Er is, zowel in de psychiatri sche beroepsopleiding als in de beroepspraktijk, weinig aandacht voor de geschiedenis van de psy chiatrische behandeling en ver pleging. De vele nieuwe ontwik kelingen zijn nauwelijks bij te houden en vragen alle aandacht. Het is weliswaar te begrijpen dat men deze geschiedenis laat voor wat het is, maar deze geschiede nis toont wel dat de hedendaagse behandel- en verplegingskennis berust op de verworvenheden uit het verleden. De vele thera peutische benaderingswijzen, die in de Venrayse instituten zijn toe gepast, mogen daar voorbeelden van zijn. Kennis van historische feiten en het ontwikkelen van een klinische blik, open oog en een luisterend oor, kunnen bijdragen tot het ontwikkelen van nieuwe inzichten en het hulp bieden aan mensen in geestelijk nood. Men spreekt de hoop uit dat met deze expositie, opgezet door vrijwil ligers van het Museum van de Psychiatrie, een nieuwe impuls uitgaat naar inspiratie en inzicht om het werk in de geestelijke gezondheidszorg met nieuw elan voort te zetten. De expositie vindt plaats in het Psychiatrie Museum van GGZNML van 11 oktober tot en met 23 november. De exposi tie is toegankelijk op zaterdag en zondag tussen 14.00 en 17.00 uur en op woensdagen tussen 10.00 en 12.00 uur en tussen 14.00 en 17.00 uur. Groepen kunnen via telefoon (0478)587192 een afspraak maken voor een bezoek aan de expositie. Na een eerste meer dan geslaagde luxe rondreis langs de metropolen van China in 2007, gingen dit jaar in juni en juli maar liefst 120 deel nemers, verdeeld over ver schillende kleinere groepen, samen op pad. Onder deskundige reisleiding van Chi en Jennifer Ho van res taurant Oriental Dynasty en Paul Janssen ging het gezelschap op ontdekkingsreis door China. Naast een bezoek aan de wereldsteden Shanghai en olympisch Beijing en een viersterren logeeradres op slechts tien minuten loopaf stand van het Birdsnest, werd als een van de andere hoogtepunten ook een bezoek gebracht aan het wereldberoemde Terra Cotta leger in X'ian. Door de eigen Neder lands en Chinees sprekende reis- begeleiding vanuit Nederland was ook het verblijf ter plaatse vanaf ontbijt tot 's avonds laat een genot, omdat een tolk altijd in de buurt was in een land waar nauwelijks Engels, laat staan Nederlands, gesproken wordt. Omdat er begin dit jaar al in een vroeg stadium 'nee' verkocht moest worden van wege het beperkte aantal plaatsen, is inmiddels besloten deze reis ook in 2009 wederom aan te bie den. Dit keer met de mogelijkheid om uit meerdere vertrekdata en ook andere bestemmingen te kie zen. Door de uitsluitend positieve reacties van de deelnemers stro men de aanmeldingen voor deze reis in 2009 alweer binnen. In het najaar vindt er weer een infor matieavond plaats. Aanmelden is nu reeds mogelijk. Meer infor matie is verkrijgbaar via telefoon (0478)510877, (077)8500928. Kinderen genoten boven in de toren van het fraai uitzicht. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 24