Festival Uit de Kunst Tussen Kunst Kids zeer geslaagd Jeugdorkest in actie tijdens MEWA-toernooi Indiase dansgroep Kinderboekenweek bij BiblioNu Venray MeWa-toernooi in Schouwburg Venray Fanfare Merselo 90 jaar jong Fin de siècle Niets! T PEEL EN MAAS igü-'- PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 18 september 2008 - Pagina 23 Zondag 28 september van 12.00 - 17.00 (gratis toegang) start het culturele seizoen van Schouwburg Venray met het festival Uit de Kunst. De gehele dag kunnen belang stellenden, onder het genot van een gratis kop koffie of thee, genieten van diverse optredens van zowel professionele arties ten als van verenigingen uit de regio. Zo kunnen ze kijken naar de kunsten van onder meer Dizzy Jazzdance, Zanggroep Joyim, Raz- zle Dazzle, Arno Adams, 2-Late én krijgen ze een voorproefje van de voorstellingen van Stenzei Kivits, A Tribute to Bob Marley en Silvester Zwaneveld. KINDEREN Ook voor de kinderen worden activiteiten georganiseerd, van 13 00 - 16.00 uur. Ook kunnen jonge dames en jonge heren zich om laten toveren tot 'high school musical-spetter'. Gedurende dit festival kunen de bezoekers meer informatie vergaren over de cul turele instellingen in Venray en natuurlijk wordt er getoond wat Schouwburg Venray allemaal te bieden heeft. Het festival is gratis toegankelijk. Voor informatie, tele foonnummer 0478 - 530999- De toegang is de gehele dag gratis. A Tribute to Bob Marley. Foto: Ilja Meefout. Feest in Holthees- Smakt Het tweelingdorp Holthees- Smakt maakt zich op voor een feestje van fanfare O.L. Vr. Gilde Holthees-Smakt. Op zaterdag 27 september vieren de dorpen dat de fanfare 90 jaar bestaat. Vanaf 19.00 uur kan het publiek genieten van een optreden van de muziekvereniging in het Pel grimshuis in Smakt. Tijdens deze avond gaat de fanfare een optre den verzorgen met medewerking van de blokfluitleerlingen, de fanfareleerlingen, het gilde en de toneelvereniging. Bijzonder is het optreden dat de fanfare brengt met de Ierse folkband Alice's Res taurant. De fanfare staat onder lei ding van dirigent Wieke Hermsen en de leerlingen worden begeleid door docente Marjo van der Logt. Wethouder Elly van Dijk van de gemeente Venray gaat de leerlin gen hun diploma's overhandigen. Vanaf 22,00 uur is er een samen zijn, muzikaal omlijst door Alice's Restaurant. Wat gebeurt er als U niet adverteert Kaarten Lodewijksconcert Vierlingsbeek Voor het Lodewijksconcert, dat vrijdag 19 september in Vier lingsbeek wordt gehouden, zijn nog kaarten beschikbaar. Tijdens het concert gaat Paula Bar-Giese muziek van Hortense de Beau- harnais spelen en zingen. Hor tense was de eerste koningin van Holland en getrouwd met koning Lodewijk Napoleon. Het concert wordt gehouden in het Koningskerkje in Vierlingsbeek. Aanvang 20.00 uur. Zowel bij de VW in Boxmeer als aan de zaal worden kaarten verkocht. Het kerkje is om 19-30 uur geopend. Expositie 4B Onder het motto Buiten-bin- nen-binnen-Buiten exposeert 4B van 15 september tot en met 10 november in het hoofdgebouw van GGZ Noord- en Midden- Lim burg aan de Stationsweg in Venray. 4B is een creatief platform waar (ex)cliënten van Paschalis zich bezig houden met communicatie door middel van kunstzinnige en multimediale technieken. Belang stellenden zijn welkom om deze gevarieerde expositie te komen bekijken op werkdagen tussen 9.00 en 17.00 uur. Ma-run Elke derde zaterdag in sep tember vindt de Ma-run plaats. Een toertocht van motoren met zijspan met daarin mensen met een verstandelijk- of lichamelijke handicap. De Ma-run voor dit jaar staat gepland op zaterdag 20 sep tember en komt rond 15.45 uur door de dorpen Swolgen en Tien- ray. Zaterdags vanaf 08.00 uur vindt een gezamenlijk ontbijt plaats, waarna om 10.00 uur het vertrek is van het eerste deel van route. Als startsein worden kamerscho- ten afgevuurd door leden van schutterij St. Jan uit Grubbenvorst. Het eerste deel van de toertocht (ochtendroute) loopt ten zuiden vanVenlo. Om 12.00 uur is dan de middagstop op locatie. Dit jaar is dat bij bloemenveiling Flora- Holland inVenlo, en volgend jaar bij bloemenveiling Landgard in Herongen, net over de grens bij Venlo. Beide veilingen stellen hun locatie beurtelings en gratis ter beschikking aan de Ma-run deel nemers. Na de middagstop ver trekt de stoet om 15.00 uur weer voor het tweede deel van de route die ten noorden van Venlo loopt. Om 17.00 uur is de aankomst op het terrein van Zorggroep Noord- Limburg en start het muziekpro gramma. Reünie Jera'70 Voor dertigplussers is het jaren geleden dat ze naar de Jera'70 aan de Peter Janssenweg inYsselsteyn gingen. Na diverse aanvragen heeft de Jera besloten een reünie te houden, op zaterdag 18 okto ber vanaf 20.00 uur. Het wordt een avond zoals men vroeger gewend was. Met flessen bier, de oude vertrouwde dj's Gerrit, Jan, Wiek, Frans, Ludo en Geert, de vaste crew achter de bar en in de garderobe. Inschrijven kan door vijf euro over te maken op reke ning 15.93-92.209 ten name van Jera Ysselsteyn en vermeld daarbij naam, woonplaats en e-mailadres. Check later op de site www.reu- niedisco.nl. deze inschrijving. Evenement levert 3500 euro op Zondag hield Lionsclub Ven ray Peelparel voor het eerst het evenement 'Tussen Kunst Kids'.In het Odapark was het vanaf 11.00 uur een drukte van jewelste. Overal konden kinderen en volwassenen meedoen aan verschillende kunstgerelateerde activiteiten. De opbrengst is bestemd voor het project gelijke kansen voor elk kind. De ochtend werd ingeluid door de djembéklanken van een optre den van Sempercussie. Daarna Het publiek kon tijdens 'Tussen Kunst Kids' onder meer genieten van optredens van artiesten en jeugdige muzikanten. waren er optredens van verschil lende artiesten en muzikanten. Bezoekers konden zich bij ver schillende workshops vermaken, jong en oud kon schilderen, teke nen, kleien, hout bewerken en wijn proeven. Dit onder deskundi ge begeleiding van verschillende professionals. Verder was er een origineel entertainmentprogramma, waar bij Clown Belle (Judith Andries- sen) ballonnen de raarste vormen gaf en MagicM met Haroldini een mooie goochelshow presenteer den. In het bos zal een verhalen verteller verscholen. Het onder deel'prul of pronkstuk', dat door Rabobank Private Banking was georganiseerd, trok veel bekijks. Nieuwsgierig en een tikkeltje ner veus wachtte menig bezoeker op het oordeel van de taxateur. Een van de taxateurs aan het woord: "Er is een hoog gehalte aan prul laria, maar ik heb toch ook al een paar keer flink gejuicht omdat er een werkelijk prachtig stuk op mijn tafel kwam." Ook het Kun stig Prüve viel goed in de smaak. Door Frank Weiten, Bertus Lief- tink en Arjan Wienen werden in een mooie ambiance een proeve- rij van streekgerechten neergezet. Mede dankzij de steun van alle sponsoren is er een bedrag van 3500 euro beschikbaar voor het project gelijke kansen voor elk kind, waarmee het mogelijk wordt om een aantal kinderen deel te laten nemen aan sport in clubver band en/of muzikale vorming. Het jeugdorkest van de gemeente Meerlo-Wanssum verzorgt een optreden tijdens het MEWA-toernooi; een toer nooi waar de 'grote fanfares' uit de gemeente Meerlo-Wans- sum de strijd aangaan om de felbegeerde wisselbokaal. In juni jongstleden, tijdens het SOS-wereldfestival in Meerlo, was het orkest bijzonder succesvol. De leden verzorgden, samen met een band, de 'openingsact' van dit schitterende festival. De spetteren de show, compleet met zang, was een daverend succes. Het mas saal toegestroomde publiek was erg enthousiast over het jeugdige orkest onder leiding van dirigent Bas Clabbers. Het jeugdorkest, bestaande uit de jongste muzi kanten van de diverse fanfares, zal tijdens het MEWA-toernooi het programma van het SOS-festival nog een keer laten horen. Dirigent Bas Clabbers en zijn muzikanten hebben in de paar repetities na de vakantie hard gewerkt om de prachtige nummers net zo mooi te laten klinken als voor de vakan tie. Dit keer zal, behalve de band, ook de Meerlose Marjolein Moo- ren deelnemen aan het concert; zij zingt de nummers K-3 en Can you feel the love tonight. Verder kan men genieten van de volgende nummers:Africa (Toto), the Circle of Life en The lion sleeps tonight. Het MEWA-toernooi, op vrijdag 19 september aanstaande, begint om 19-00 uur en vindt plaats in de schouwburg in Venray. De Stichting Mullai houdt op zondag 5 oktober van 19.00 tot 21.00 uur in de aula van het Missiehuis in Steyl een culturele ontmoetingsavond met Indiase dans. De Indiase dansgroep Kalai Kaviri College of Fine Arts ver zorgt die avond een optreden. "Deze dansgroep is samengesteld uit studenten die studeren aan de dansacademie", laat voorzit ter Anton Thurayappah uit Venray weten. "Zij hebben al in vele lan den opgetreden met dit program ma, onder andere in Duitsland, Italië,Australië en Canada. Er worden acht verschillende soorten dansen getoond, van klassiek tot volksdansen. Van elke dans wordt een duidelijke uitleg gegeven. Het belooft een geweldi ge avond te worden." De organi satie is in handen van www.stich- tingmullai.nl, in samenwerking met het missiehuis. De stichting Mullai is een van de stichtingen die zijn aangesloten bij het Mon diaal Platform Venray. Entree: vol wassenen 7,50 euro, kinderen tot 18 jaar 5 euro. Kaarten voor dit optreden zijn te verkrijgen op de Derdewereld dag op 28 september in Venray, bij de tent van Stichting Mullai. Tijdens deze dag treedt deze dans groep ook op, de leden dansen die dag echter een beperkt pro gramma. niet ontvangen? Bel 582877! Het thema van de Kinder boekenweek is poëzie onder het motto Zinnenverzinzin. Dit is de titel van een gedicht dat Joke van Leeuwen speciaal voor deze Kinderboekenweek heeft geschreven. De Kinderboekenweek loopt van woensdag 1 tot en met zater dag 11 oktober. Tijdens het tien dagen durende evenement zijn er in de vestigingen van BiblioNu allerlei activiteiten rond het kin derboek. De leerkrachten uit het basisonderwijs hebben inmiddels een workshop gehad over het wer ken met gedichten met de kinder boekenwinkel De Boekenberg en de dichter Daniël Billiet. Hij heeft al vele dichtbundels geschreven en is al jaren een enthousiast promo tor van het betere (jeugd)gedicht. Van basisscholen tot universitei ten oogsten zijn kritische lezingen succes. Ook zijn ideeën omtrent het functioneren van poëzie op school vinden ruime weerklank. De bijeenkomst voor de leerkrach ten zat boordevol praktische tips, waarmee ze in de groep aan de slag konden. Dit onder andere ter voorbereiding van de schrijvers- bezoeken in Horst aan de Maas en Venray. Tijdens de Kinderboeken week komen de schrijvers Leny van Grootel, Stefan Boonen,Anne Takens en natuurlijk Daniël Bil liet vertellen over hun werk voor leerlingen van groep 5 en 6 van verschillende basisscholen. Het zijn allemaal schrijvers die actief gedichten schrijven. De bezoeken vinden plaats op plekken waar kunstuitingen te zien zijn Zo ver telt Anne Takens in galerie IROK en in creatief centrum De Baers- donck. In de pas geopende galerie Judy Straten komen maar liefst drie schrijvers. In het Odapark, de plek bij uitstek om kinderen in aanraking te brengen met de kunst van het schrijven, komen twee schrijvers vertellen. De scho len hebben zich van tevoren kun nen aanmelden. De leerlingen van groep 4 komen naar de verschil lende vestigingen van BiblioNu. Hier brengen ze een bezoek aan het pretpark Gedichteling, waar ze in aanraking komen met aller lei gedichten. Daarna gaan de kinderen zelf aan de slag met het maken van gedichten.Tijdens de openingstijden van de vestigingen worden de jonge bezoekers uitge nodigd om mee te doen met een puzzelrijmtocht. Met behulp van raadselrijmpjes kunnen de kinde ren op zoek gaan naar de oplos singen in allerlei kasten. Onder de goede inzendingen worden prij zen verloot. Het jaarlijkse gemeente- toernooi voor fanfares uit de gemeente Meerlo-Wans- sum wordt georganiseerd door muziekvereniging Moed en IJver uit Blitterswijck op vrijdag 19 september in de schouwburg in Venray. Muziekvereniging Moed en IJver uit Blitterswijck viert dit jaar haar 90-jarig jubileum. Na een fantastisch feestweekend in juni is de vereniging nu aan de beurt om het jaarlijks terugkerende MeWa- toernooi te organiseren. Tijdens dit toernooi strijden de fanfares uit de gemeente Meerlo-Wanssum om de felbegeerde MeWa-bokaal. Om 19 00 uur zal de organise rende vereniging dit toernooi ope nen. Onder leiding van dirigent Chris Derikx voeren de leden uit het inspeelwerk March Brassband Mühledorf van Derek Broadbent arr. Geert Giesbertz. Daarna als te beoordelen werk, Call of the Cossacks van Peter Graham, arr. Luc Vertommen en als keuzewerk Seagate Overture van James Swea- ringen, arr. Jan Bosveld. Na dit optreden is het de beurt aan de gemeentelijke jeugdfanfare onder leiding van Bas Clabbers. De jonge muzikanten begeleiden de Meerlose zangeres Marjolein Moo- ren bij de nummers K-3 en the Cir cle of Life. Verder kan het publiek genieten van: Africa (Toto), Can you feel the love tonight en The lion sleeps tonight. Na dit optre den treden de overige fanfares op in een volgorde die wordt bepaald door loting. Fanfare Concordia Wanssum voert onder leiding van John Gubbels uit:Alpina Saga van Thomas Doss en Shattering Sparks van Tom de Haes. Aangezien Con cordia binnenkort deelneemt aan het bondsconcours worden beide werken gejureerd. Fanfare Vrien denkring Swolgen voert onder lei ding van de nieuwe dirigent John Gubbels uit Virginia van Jacob de Haan. Fanfare Eendracht Meerlo gaat spelen, onder leiding van Hans Breuls,Variations on laudate domi- num van Edward Gregson in een arrangement van Danny Ooster man. De korpsen worden beoor deeld door de bekende componist Rob Goorhuis. Naar verwachting wordt de uitslag rond 23.00 uur bekendgemaakt.Tevens wordt dan ook de MeWa-bokaal uitgereikt aan de fanfare die de beste beoor deling heeft gekregen van jurylid Goorhuis. Iedereen die geïnteres seerd is in mooie blaasmuziek is hartelijk welkom tijdens dit toer nooi. In september 2008 is het precies 90 jaar geleden dat het toenmalige kerkbestuur van Merselo besloot tot de oprich ting van een fanfare. Dit om de dorpse, maar natuur lijk vooral de kerkelijke feestelijk heden op te luisteren en meer aanzien te geven. Het kerkbe stuur was lange tijd tevens het bestuur van de fanfare, vandaar ook dat de vereniging de naam kreeg Kerkelijke Fanfare St. Oda. Tevens wordt in 2008 het feit gevierd dat 40 jaar geleden een drumband werd opgericht. Na 90 jaar is de vereniging nog spring levend, en ook nu worden nog dorpse en kerkelijke aangelegen heden muzikaal opgeluisterd. De vereniging is dan ook niet meer weg te denken uit de gemeen schappen Merselo en Vredepeel. De fanfare komt al bijna twintig Muziek voor volwassenen Kunstencentrum Jerusalem start met een cursus uit het pakket ori ëntatie en voorbereiding, bedoeld als inspirerende kennismaking met muziek. Volwassenen krijgen op een plezierige en ongedwon gen manier in groepsverband een goede muzikale basis om te komen tot een eventuele keuze voor een instrumentaal vervolg. De basiscursus Muziek voor vol wassenen kan men zien als een op zichzelf staande cursus of een voorbereiding op een instrumen tale cursus, vervolgcursus muziek voor volwassenen of luistercur sus. Er wordt klassikaal aandacht besteed aan het notenschrift, de ontwikkeling van het muzikaal gehoor en het ritmisch gevoel, aan samenspel in verschillende bezet tingen. Tijdens instrumentenpa rades en proefcursussen kan de cursist nader kennismaken met de diverse muziekinstrumenten. De cursisten worden vertrouwd gemaakt met de basisbeginse len van muziek. Op een afwis selende wijze en praktijkgericht komen onderdelen aan bod als notenschrift, samenspel en instru- mentenleer. Donderdag 18 en 25 september informatieve bijeen komsten van 19.30 tot 20.30 uur. Opgeven bij Kunstencentrum Jerusalem aan de Heuvelstraat in Venray via telefoon (0478)585320. jaar uit in de eerste divisie van de FKM en staat momenteel onder de bezielende leiding van dirigent Frank Steeghs uit Grubbenvorst. Het aantal actieve leden bij de fanfare is gedaald. Om de aanwas van muzikanten in de toekomst veilig te stellen, is met de basis school en Muziekschool Venray een overeenkomst gesloten voor muziekonderwijs. De drumband heeft een aantal jaren geleden een herstart gemaakt en bestaat op dit moment uit vooral jeugdige leden. Met instructeur Henk Martens uit Leunen beleeft deze groep plezier aan het samen muziek maken. De beide jubilea worden gevierd met een driedaags feest. Op vrijdag 19 september wordt door de Groep Geleide Wapens uit Vredepeel een galaconcert aangeboden. Dit concert wordt verzorgd door het Orkest van de Koninklijke Lucht macht. Ook de musicalsterren Bri gitte Neijman en Martin van der Starre verlenen hun medewerking aan de show Going Dutch 2008. Op zaterdag 20 september wordt een driekapellenshow gehouden. Optredens zijn er van de kapel len Freunde Echo uit Overloon, de Crombacher Musikanten uit Kerkrade en de Maaskapel uit Wessem. De kapellen staan garant voor goede muziek en show. Op zondagmorgen 21 september wordt begonnen met een mis ter nagedachtenis aan alle overleden leden. Hierna volgt een minicon- cert, waar alle geledingen van de vereniging, inclusief de basis school, hun medewerking aan verlenen. Na de dorpsbrunch volgt als laatste onderdeel van de jubileumfeesten een optreden van Los Zand uit Overloon. De jubile umfeesten worden gehouden in een feesthal aan De Hees 4 in Mer selo. Voor het reserveren van kaar ten kan men terecht via telefoon (0478)546362 of (0478)546595. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Boekrecensie in Peel en Maas Fin de siècle is het buiten gewone verhaal over Wheeler Burden, de laatste erfgenaam van de beroemde bankiers familie Burden uit Boston, die door een tijdverschuiving terechtkomt in Wenen, eind negentiende eeuw. In de twintigste eeuw onder wezen door zijn erudiete docent Estherhazy - Haze - met een grote fascinatie voor het Fin de siècle, ondervindt Wheeler nu aan den lijve de politieke omwenteling en de culturele bloei van Wenen. Hij ontmoet niet alleen belangrijke personen uit de wereldgeschie denis, onder wie Freud, Mahler en Hitier, maar ook mensen uit zijn eigen leven, zoals Haze, en zelfs zijn vader, de oorlogsheld die hij nooit heeft gekend. Stuk voor stuk maken ze deel uit van een geschiedenis die alles lijkt te hebben met het mysterieuze Fin de siècle. Maar hoe kun je met de kennis van het heden het verle den nog veranderen? Schrijver Sel- den Edwards begon al in 1974 aan Fin de siècle, toen als jonge leraar Engels. Laagje na laagje kwam het verhaal tot stand, hij schreef en vijlde eraan tot de voltooiing in 2007. Fin de siècle is zijn debuut roman en is te koop bij boekhan del Van den Munckhof in Venray. Prijs: 22.95 euro. Kunst Cultuur vrijdag tussen 9.00-17.00 uur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 23