H5®®9 Jo en Jeu samen honderd jaar lid van Crescendo Koester uw Monument Traditionele herdenking Pelgrims Huub en Fien terug ClaasSon«Fransol bouten),groep Verkoopplannen?? Bel voor een gratis waardebepaling! thus. z Ldfiit (U Zg^ ZDJW.C SckblnZhb' www.claasson.nl Ereleden met hart en ziel betrokken bij Ysselsteynse toneelvereniging Jo Koonings en Jeu Marcellis zijn beiden vijftig jaar lid van toneel vereniging Crescendo uit Ysselsteyn. Jo Koonings (68) en Jeu Marcellis (70) zijn beiden vijf tig jaar lid van toneelvereni ging Crescendo uit Ysselsteyn. Hoewel ze zelf niet meer actief spelen of bestuurslid zijn, voe len ze zich nog steeds sterk betrokken bij de vereniging. Twee echte verenigingsmen sen, die samen honderd jaar lid zijn van Crescendo. Toneelvereniging Crescendo werd in 1957 opgericht ter gele genheid van de opening van het gemeenschapshuis in Ysselsteyn. Jo Koonings: "Voor 1957 werd er ook al toneel gespeeld, alleen in ongeorganiseerde vorm.We traden toen op voor de fanfare, de ruiter- vereniging of de voetbalclub." Jeu Marcellis kan zich nog herinne ren dat voor deze voorstellingen donateurkaarten moesten worden gekocht. "Deze kaarten kostten 2.50 gulden." Bij de oprichting in 1957 had de vereniging ongeveer vijftien leden. Dit aantal liep op tot veertig in de bloeiperiodes. Een goede rekenaar heeft wellicht al geconstateerd dat Crescendo dit jaar 51 jaar bestaat. Omdat het vijftigjarig bestaan niet is gevierd, zal er alsnog een jubi leumfeest plaatsvinden, aan het einde van dit jaar. Jeu Marcellis hoeft niet lang na te denken als hem wordt gevraagd naar zijn favoriete scripts. "Drama en klucht hebben mijn voorkeur. Ik vind het heel belangrijk dat het publiek kan lachen. Toneel moet vooral gezellig en leuk zijn. Het succes hiervan hebben we ook wel gemerkt. De tijd waarin we klucht speelden, heeft onze vereniging gebracht waar we nu staan. Onder leiding van Gerard Trommelen kenden we een zeer goede tijd, vooral financieel. In het begin werd de winst meteen 'ver dronken' in het café. Door ingrij pen van het bestuur kwam hier echter snel verandering in." Wie denkt dat Jeu Marcellis al jaren niet meer actief is, heeft het mis. "Ik was de laatste van de oude garde die nog heeft meegespeeld met de huidige groep. In totaal heb ik zeker aan vijftig toneeluit voeringen meegedaan. Daarnaast ben ik jaren voorzitter geweest en heb ik jarenlang de bouw van de coulissen voor mijn rekening genomen. Mijn echte passie ligt echter bij het spelen, dat blijft toch een heel apart gevoel" De kracht van de vereniging schuilt volgens Marcellis ook in het feit dat ze al 30 jaar dezelfde man voor het decor hebben: Har- rie Lemmens. "Een perfecte tim merman, die iedere uitvoering zorgt voor een prachtig, zelfge maakt decor. Hij hoort van de regisseur hoe het decor eruit mag zien en begint dan heel cre atief en vakkundig te bouwen. Hij benadert zelf weer mensen als hij hulp nodig heeft. Ik heb hem daar jarenlang bij geholpen en nu zijn we weer een stand aan het bou wen. Ook mijn vrouw heeft zich belangeloos voor de vereniging ingezet. Haar taak was het maken en verzorgen van de kleding. Zo gaat dat in Ysselsteyn: waar moge lijk helpen we elkaar." TAKEN Jo Koonings vertelt bescheiden dat, hoewel ze alles rondom de vereniging leuk vindt, haar kracht in het organiseren ligt. Jarenlang vervulde zij een dubbelrol binnen het bestuur: secretaris én pen ningmeester. "Vroeger was ik echt iedere dag voor de vereniging bezig. En niet alleen ik, mijn man hielp ook gewoon mee. Nu is dat heel anders, nu zijn de taken veel meer verdeeld. Vroeger deed ik bijna alles zelf, samen met Jeu. We vergaderden bij mij thuis, onder genot van een stuk zelfgebakken vlaai. In feite deden we bijna alles zelf: bestuur, spelen, organiseren en opbouwen." HOOGTEPUNTEN De hoogtepunten van de vereni ging geven voldoende gesprekstof. Jo Koonings: "Wat mij betreft kent onze vereniging twee hoogtepun ten: de revue van 1986, ter gele genheid van vijftig jaar parochie Ysselsteyn, en de revue in 1996, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het dorp.Tijdens deze revues hebben we het toneelstuk helemaal zelf geschreven en gere gisseerd. In 1986 speelden we zelfs zonder gastspelers. In deze revues hadden Henk Stevens en Frans van der Pas een zeer belang rijke rol." Jeu Marcellis: "In de bloeipe riode van de vereniging konden we het ons veroorloven een regie cursus te betalen voor enkele van onze leden. Henk en Frans hebben daar destijds gebruik van gemaakt. Nu kunnen wij profiteren van de kennis die zij in huis hebben. Ze zijn al jarenlang erg belangrijk voor de vereniging." Een ander belangrijk jaar voor Crescendo was 1983- Toen werd het eerste stuk omgeschreven naar het dialect. Tot op heden worden de uitvoeringen in de Limburgse taal gedaan. Echte verenigingsmensen kun nen hun vereniging meestal moeilijk loslaten. Dat geldt ook voor Jo en Jeu. Jeu Marcellis: "Ik ging laatst naar een voorstelling van een andere vereniging kij ken. Al na een half uur wist ik, dit toneelstuk is iets voor Ysselsteyn. Terwijl ik aan het kijken was, wist ik al precies wie geschikt zou zijn voor welke rol. Op dit moment wordt dit stuk ook ingestudeerd. Erg leuk. Als ik twintig jaar jonger zou zijn geweest, had ik graag de hoofdrol gespeeld." Een karakteristiek pand van twee woningen nr. 1 en nr. 3 in de Kruisstraat te Venray. Geen monu ment, wel door de provincie in het Monumentale Inventarisatie Project, het MIP genoemd, van de gebouwen van 1850 tot 1940 in de gemeente Venray. Een vrijstaand dubbel woon- pand van baksteen in metselwerk in kruisverband met rechthoekig grondplan in lengterichting. De voorgevel is zes venstertraveeën lang, met daarbij de voordeur in de tweede en vierde travee. De hoogte heeft twee bouwlagen en een blinde rechterzijgevel. In de gevel zijn mooie ijzeren schoot en sierankers verwerkt met daarbij hardstenen dorpels en gepleisterde plint. De segment- boogvormige deuren en vensters met vulstukken en daarboven geboogde sluitstukken met dia mantkoppen zijn zeer bijzonder. Dit pand heeft verder speklagen, die in die tijd meer werden gemet seld en een dakgoot met hou ten consoles, een schilddak met Hollandse pannen. Dit gebouw is belangrijk omdat het in een periode met bepaalde tradities is gebouwd. Bron: Gemeente archief. Foto: Fr. De Roos Namens SVM, G. Peters-ten Have, koesteruwmonument@kpn- planet.nl. Huub en Fien vanAss kwamen dinsdag terug van bun tocht. Op zondag 21 september vanaf 11.00 uur wordt de tradi tionele herdenking gehouden op het Britse oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat. Ook dit jaar mag de organisatie weer enkele Engelse eregasten ver welkomen. John Sleep en zijn vrouw Margaret, die sinds 1986 jaarlijks naar Venray komen om de gevallenen te eren, leggen namens de door hen opgerichte Anglo-Dutch Bond bloemen op het monument. Dit doen ze tevens namens de Britse oorlogsweduwen en oud-bevrijders die dit jaar niet mee konden komen. John vocht in oktober 1944 in de voorste linies bij de aanval op Venray vanuit Overloon en werd tijdens de gevechten geraakt door een Duitse tank. Dit betekende tevens het eind van vijf jaar oor logsvoering van deze parachutist. Hij lag een jaar in een ziekenhuis, om er als invalide uit te komen. De ander eregast is major Ken Crockford, drager van het zogehe ten 'Military Cross'. Hij vertegen woordigt het eerste bataljon van het Herefordshire Regiment van de Britse 11e Pantser Divisie. De meest emotionele ervaring van Ken was dat hij als eerste Britse officier het vernietigingskamp Bergen-Belssen betrad. Medewerking aan de herden king wordt verleend door het kin derkoor De Eigen Wijsjes onder leiding van Jeanne Spreeuwenberg uit Ysselsteyn, de zangvereniging Het Zonnelied uit Venray onder leiding van Ernest Cruijsberg en Fanfare Dorpsklank uit Castenray onder leiding van Wil Jacobs. Solis ten zijn trompettist Karei Verste gen en doedelzakspeler Pieter v/d Vorle. Burgemeester Jos Waals zal het 'In Memoriam' uit spreken, terwijl aalmoezenier pas toor Ger Maesen een korte preek houdt en voorgaat in gebed. De koninklijke luchtmachtbasis De Peel zal de erewacht leveren bij het monument, terwijl Limburgse Wapenbroeders, leden van Con tact Mariniers Noord-Limburg en de Algemene Vereniging van Oud- Marine Personeel een erewacht opstellen. Ook worden veel personen ver wacht, die ooit gastgezin waren voor de Britse gasten, een Brits graf adopteerden of de acties van de Bond van Wapenbroeders altijd steunen. Ook de EHBO Venray zal waken over het welzijn van de gasten. Het geheel zal geleid Op 1 mei van dit jaar ging voor Huub (63) en Fien (60) van Ass uit Merselo een lang gekoesterde wens in vervul ling. Op die dag gingen zij goed voorbereid te voet vanuit Merselo naar Santiago de Com- postella. Volgens een legende zou het graf van de apostel Jacobus, een van de discipelen van Jezus, zich in deze plaats bevinden. Geruime tijd leefden Huub en Fien naar dit moment toe en niets werd aan het toeval overgelaten. Om de ruggen niet te zwaar te belasten, hadden zij gekozen om met twee rugzakken op wielen te vertrekken. In hun route had den ze tevens een bezoek aan het bedevaartsoord Lourdes opgeno men, wat extra kilometers bete kende. Op 30 augustus arriveerden ze in Santiago de Compostella, na 122 dagen en 2870 km. En alsof dat nog niet genoeg was, liepen ze nog 120 km verder naar Finis- terre, een plaatsje aan de Galici- sche kust. Het totaal aantal door de twee gelopen kilometers gaat hiermee ruim over de 3000 heen. Dat niet alles ze voor de wind is gegaan, kunt u lezen in de ver slagen die ze van week tot week naar het thuisfront stuurden. Deze verslagen zijn te vinden op onder staand adres, onder de rubriek wandelverslagen. Dinsdag werden ze bij hun hun woonplaats Merselo. terugkomst door familie, vrienden Voor meer informatie: en bekenden welkom geheten in http://www.dorpenvenray.nl worden door de ceremoniemees ter van de Venrayse Wapenbroe ders Henny Meijer. In de afgelo pen jaren heeft deze herdenking een goede naam opgebouwd. Ook bezoekers uit bijvoorbeeld Zeeland, Gelderland, Brabant en natuurlijk uit Limburg weten de weg naar Venray te vinden. Ook aanwezig zijn vertegenwoordigers van de Vereniging 'Grebbeberg Mei 1940', de Unie van Vetera nen, het Comité Herdenkingsmo nument Leudal, Wapenbroeders Gewest Gelderland/Overijssel en Gewest Limburg, het Royal British Legion Branche Eindhoven en 'last but not least' een vertegenwoor diger van de Britse Ambassade in Nederland. De medewerking van vele kinderen is sinds jaren een traditie. Voor de drieëntwintigste maal zullen kinderen van Scouting Venray de bloemen aanreiken en tevens op alle 700 oorlogsgraven een bloemenhulde geven. Gedu rende deze handeling zal het kin derkoor De Eigen Wijsjes zingen. Voor hun medewerking ontvan gen alle kinderen een reep cho colade van de Britse oud- bevrij ders, zoals zij zo vaak hebben uitgedeeld in die woelige dagen in 1944-I945 i\a de herdenking zijn alle gasten welkom voor koffie of thee in partycentrum De Witte Hoeve aan de Gasstraat te Venray. De Wapenbroeders hopen op een grote belangstelling. John Sleep en zijn vrouw Margaret zijn dit jaar weer van de partij. Honderdnegenentwintigste jaargang - week 38 - donderdag 18 september 2008 EL EN MAAS Voor alle soorten binnen- en buitenzonwering Voor meer informatie: 0478 515010 of 06 53768080 of mail ons: info@elaasson.nl ZONWERINGEN Vouwgordijnen Rolgordijnen rsj Shutters Z Horsystemen Jaloezieën Lamellen Ci Sereens Rolluiken Markiezen M Roldeuren/ o Garagedeuren Knikarmsehermen 5 makelaardij M m i HOLTERMANS makelaardij Patersstraat 33 - 5801 AT Venray T 0478 - 51 18 00 E info@bouten-groep.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 15