PEEL EN MAAS Op 28 september, koopzon dag in Venray, wordt op het Henseniusplein en voor Albert Heijn voor de zesde keer een Werelddag gehouden, geor ganiseerd door het Mondi aal Platform Venray. Voor de schouwburg is de jaarlijkse boekenmarkt van de Kiwanis. Op deze Werelddag presente ren zich de dertien stichtingen en organisaties van het Mondiaal Platform. Al deze organisaties zijn nauw betrokken bij verschillende grotere en kleinschalige projecten over de hele wereld. Die worden in een groot aantal stands en ten ten op het Henseniusplein belicht door informatie en uiteenlopende activiteiten. Verder is er een stand van de leerlingen van het Raayland College, die informatie geven over hun ervaringen in een Braziliaan se sloppenwijk, waarvan zij vorige week teruggekeerd zijn. Dit jaar staan de millennium doelen centraal. Wereldwijd heb ben de Verenigde Naties een aan tal concrete doelen gesteld, die in 2015 bereikt moeten zijn om de verschillen in leefbaarheid in de wereld te verkleinen. Op dit moment werken 189 landen hier aan mee. In Nederland doet een groot aantal gemeenten en veel organisaties aan deze wereldactie mee. In een aantal afleveringen van Peel en Maas hebt u hier meer over kunnen lezen. Elke organi satie van het Mondiaal Platform geeft op eigen wijze vorm aan een of meerdere van deze millennium doelen. In enkele aparte stands wordt daarover informatie gege ven. Verder brengen enkele promi nenten uit de Venrayse politiek en Peter Winnen deze millennium doelen ook onder de aandacht. AMNESTY PEEL EN MAAS Tijdens deze Werelddag wordt veel aandacht gegeven aan de Millenniumdoelen. Ook Amnesty International werkt aan het berei ken van de millenniumdoelen. Afgelopen jaren heeft Amnesty intensief gewerkt tegen discrimi natie van vrouwen en dus voor gelijke rechten voor vrouwen en mannen. Ook door de toene mende aandacht en inzet van de organisatie voor de naleving van economische en sociale rechten voor mensen van alle bevolkings groepen komen de millennium doelen wellicht weer een stapje dichterbij. Tijdens de Werelddag gaat de groep Amnesty Peel Maas aan de slag voor een eerlijk proces voor Abdullah al-Mansouri, voorzitter van de Aliwaz Bevrij dingsorganisatie (ALO). Hij zit nu al ruim twee jaar zonder aanklacht en proces gevangen in Iran. Amne sty International is uiterst bezorgd over het lot van Al-Mansouri. Het aantal executies in Iran neemt toe en mensen die tot onderdrukte minderheidsgroepen horen, zoals de Arabische Ahwazi, lopen extra gevaar. Amnesty vraagt voor hem een eerlijk proces of zijn vrijla ting. ASK GHANA De stichting Aandacht voor Spe ciale Kinderen Ghana ondersteunt het 'Special Attention Project' in Accra, Ghana. In dit project, dat begin 2008 van start gegaan is, worden straatkinderen begeleid die vanwege hun diverse proble men niet via bestaande interven ties gereïntegreerd kunnen wor den in de samenleving. Het betreft vaak kinderen uit chaotische gezinnen leer- of gedragsstoornis sen. Doel van het Special Attention Project is deze kinderen onder wijs en begeleiding in gedrag te geven, evenals emotionele zorg. Hiervoor zijn twee Ghanese docenten aangetrokken, met wie in eerste instantie dagopvang geboden wordt aan ca. 20 kinde ren. Bij voldoende financiële mid delen wordt de zorg uitgebreid naar een 24-uursopvang, zodat de kans op terugval naar het straatle ven wordt verkleind. Ook wil het project bij overheid en universi teiten aandacht vragen voor de noodzaak van speciaal onderwijs en de ontwikkeling van nieuwe ren, medische verzorging, fysio therapie en het salaris van twee personeelsleden. In 2009 richt de Commissie Missie, Ontwikkeling en Vrede zich op een aantal klein schalige projecten in het bisdom van Lodwar in noordwest Kenia, waar veel vluchtelingen uit Sudan, Somalië en Ethiopië verblijven. Door middel van verschillende projecten probeert het bisdom de bevolking daar te helpen. Het gaat om kleinschalige projecten op het gebied van gezondheidautonomie en leefomstandigheden, en gericht op kinderen, jongeren, blinden en slechtzienden. Ook worden oude ren geholpen weer een sociaal netwerk op te bouwen. DIVINOLANDIA De Stichting Venray-Divinolan- dia heeft in samenwerking met de Braziliaanse gemeente Gonzaga in 1999 een grote waterzuiverings installatie gebouwd, waardoor inmiddels alle gezinnen zuiver nemen. Die zijn van allerlei aard opdat zoveel mogelijk vrouwen er iets kunnen vinden waar zij inte resse in hebben. Door inzet van veel vrijwilligers is het mogelijk om van alles te organiseren zon der torenhoge kosten. Meestal is de eigen bijdrage voor deelname aan een activiteit erg laag. Er is slechts één beroeps kracht die alles coördineert. Het Moedercentrum is bedoeld voor alle volwassen vrouwen uit de gemeente Venray, allochtoon of autochtoon, die zoekende zijn naar meer sociale kontakten en een groter kennissen netwerk. Ook vrouwen, die graag een of andere opleiding willen volgen, zijn welkom. Het gaat ook om elkaar beter te leren kennen, zowel autochtoon als ook alloch toon. Juist de verschillen in leef tijd, cultuur en achtergrond zijn waardevol om veel van elkaar te kunnen leren. Op dit moment werken vrouwen uit 35 verschil- methoden en strategieën om deze groep kinderen te begeleiden. Voor een deel is het project gefi nancierd door eenmalige donaties van een aantal organisaties. Daar naast is het afhankelijk van parti culiere giften. MISSIE-ONTWIKKEI .TNG EN VREDE De belangrijkste taak van de commissie Missie-Ontwikkeling- Vrede van het dekenaat Venray is het organiseren van de jaarlijkse vastenactie. Elk jaar worden een of twee vastenactieprojecten gekozen. De parochies Ysselsteyn, Merselo en Vredepeel steunden vier jaar lang het project in Nepal waarbij Marjo Jenniskens uit Yssel steyn is betrokken. Marjo heeft hierover onlangs in Ysselsteyn verslag uitgebracht. In 2008 was de opbrengst van de dekenale vastenactie ook bestemd voor een tehuis in Karachi, Paki stan, gesticht door zuster Lem- mens uit Oostrum. Het geld werd besteed aan onder meer de huur van het gebouw, het levensonder houd en schoolgeld van de kinde water hebben, dat van levensbe lang is. Dankzij een anonieme particuliere gift van 30.000 euro is onlangs nog een kleine water zuivering geopend, zodat 86 kin derrijke gezinnen nu ook schoon water hebben. Jacqueline Eibers zorgde samen met de gemeente Gonzaga voor het goede verloop. Een ander prachtig initiatief, dat enkele jaren geleden gestart werd door een idealistische jon geman, Agnaldo, 37 jaar oud, is een voetbalschool: 'atleten van de toekomst'. Ongeveer 80 jongens van 10 tot 16 jaar spelen daar een aantal keren per week. Van de overheid krijgen ze helemaal niets, zodat het schooltje volledig draait op giften uit Venray. Het Katholiek Vrouwen Gilde Venray is een van de belangrijkste spon soren. Wie weet zal de toekomst er voor enkele toppers beter door worden. Op 28 september wordt hier voor uw aandacht gevraagd EVA Het Moedercentrum is een ont moetingsplaats waar vrouwen activiteiten kunnen organiseren of aan activiteiten kunnen deel- lende culturen samen in het Vrou wencentrum EVA. Naast langere opleidingen zoals les aan analfa beten, Nederlands als voorberei ding op de inburgeringcursussen, verzelfstandiging en assertiviteit, computeropleidingen voor begin ners en fietsles voor volwassenen zijn er ook veel eendagsactivitei- ten gepland. Voor kinderopvang worden daarbij gezorgd. GEEF ZE EEN KANS De actie 'Geef ze een Kans' is opgezet om oudere weeskinderen, die verblijven in twee weeshuizen in het zuiden van Bangladesh, een vakopleiding te laten volgen. De weeshuizen, Nel en Willem Home I en II, worden beheerd door de Stichting SLOPB.In elk huis wonen 20 weeskinderen. Ze leven in een zo normaal mogelijke gezinssitu atie en ontvangen regulier onder wijs in scholen in de omgeving. Op het eigen erf leren zij hoe zij legkippen kunnen houden, vis kunnen kweken en groenten kun nen verbouwen. De kinderen kun nen in het weeshuis blijven tot zij 18 jaar zijn. Het weeshuis wil hen voorbereiden op een zelfstandig bestaan door hen een vakoplei- - Dagelijks een warme maaltijd voor arme kinderen van de Little Flower School - De bouw van een kleuter school voor de kinderen van Bizana Om deze projecten ook in de toekomst te kunnen realiseren en uit te breiden is de stichting volle dig aangewezen op donaties. Ook zoekt de stichting bedrijven die bereid zijn een kalender te spon soren met tekeningen van de kin deren uit Bizaba. De opbrengst is helemaal bestemd voor de bouw van een kleuterschool voor deze kinderen. Verder zoekt de stich ting scholen waar ze een presenta tie mag geven of een activiteit kan organiseren. De stichting maakt zich op de Werelddag sterk voor een kleuterschool voor Bizana. MIJT .T. AT De Stichting Mullai neemt voor de derde keer deel aan de Wereld dag. Sinds de tsunami van decem ber 2004 heeft voorzitter Anton Thurayappah zich ingezet om het leed te verzachten voor weeskin deren in het dorp Mullaitivu. Hij is zelf afkomstig uit dit dorp. De hulp richt zich vooral op scholing, van de stichting zoals flyers en fotoboek. JOC De doelstelling van het Jeugd Ontmoetingscentrum is:"De jeugd ontmoet het verleden en werkt gezamenlijk aan Vredesprojecten" Het JOC is internationaal geori ënteerd. Veel jeugdgroepen en scholen uit Europa vinden de weg naar het JOC, dat ligt naast de Duitse militaire begraafplaats waar ook de basis van het werk te vinden is. In een stand wordt hier over informatie gegeven. CENTRE FIERS EN FORTS In Marokko trekken momenteel veel bewoners vanuit de Atlas en het platteland naar de stad in de hoop op een betere toekomst. Voor achterblijvers en hun veran derende leefomstandigheden is er dan geen geld en aandacht meer. Vooral kinderen worden hiervan het slachtoffer. Door gebrek aan werk, soci ale controle, betaalbare woningen, sanitaire voorzieningen, aangepas te scholing en andere belangrijke primaire levensbehoeften ontstaat er een klimaat van isolement en de, diverse Marokkaanse bedrijven, veel particulieren en enkele Rota- ryclubs. Graag vertellen we op de werelddag meer over Marokko, de stormachtige ontwikkelingen daar, hun bewoners en de kinderen die daar ook graag van mee willen profiteren. UNICEF UNICEF, het kinderfonds van de Verenigde Naties, richt zich vooral op de gezondheidstoestand van kinderen in derdewereldlanden. UNICEF laat zich niet beïnvloeden door politieke opvattingen van een land; ook geloofsovertuigin gen spelen geen rol. In de stand ernaast geeft Unicef voorlichting over de doelstelling en activi teiten. De nieuwe collectie van Unicef is ook aanwezig en men kan nu al kaarten, cadeautjes en andere artikelen kopen.Tijdens de Werelddag wil Unicef vooral bij kinderen de situatie van de kinde ren onder de aandacht brengen. WERELDWINKEL Wereldwinkel Venray (Henseni- usstraat 3a, zes dagen per week open) verkoopt kunstnijverheid, boeken, kaarten, wijn, bier, Max Have laar koffie, thee en andere levensmiddelen en cadeaubonnen. Ook verzorgt de winkel kerst- en relatiegeschenken. Daarnaast geeft de organisatie op verzoek voor lichting aan scholieren, groepen en verenigingen. De themaruimte van de Wereldwinkel biedt ruimte aan leveranciers en producenten- groepen om artikelen en doelstel lingen extra voor het voetlicht te brengen. De organisatie, die werkt met 30 vrijwilligers, wordt en is actief betrokken bij evenementen. De winkel biedt stageplaatsen aan middelbare scholieren voor hun maatschappelijke stage. Wereldwinkel Venray is lid van de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels en koopt de producten in bij importeurs die erkend zijn door deze vereniging. Zij werken allen volgens het Fair Trade principe en beogen: eerlijke handel met ontwikkelingslanden, met respect voor mens en milieu, menswaardige arbeidsomstandig heden, rechtvaardige prijzen en ondersteuning bij productont wikkeling. Door het gehele Wereldwinkel- werk heen zijn de acht millen niumdoelen in meer of mindere mate verweven. HELPENDE HANDEN 25 jaar geleden, in 1982, besloot Steven Vidyaakar, na jaren samen gewerkt te hebben met Moeder Teresa in Calcutta, terug te gaan naar Chennai om daar een eigen project te starten. Wat begon als een kleine eenmanspost, is uit gegroeid tot een groot opvang huis voor alle leeftijden en een breed scala aan lichamelijk en psychisch/psychiatrische proble matiek. Steven heeft destijds als jongeman de keuze gemaakt dat hij elke minuut van de dag, 24 uur per dag, 7 dagen per week, jaar in jaar uit, inmiddels 25 jaar onaf gebroken er is voor zijn minder bedeelde kansarme medemens. Hij denkt niet in termen van wer ken en vrije tijd. Voor hem bestaat 'tijdens kantooruren' niet. In dit jubileumjaar wil Helpende Handen Venray een financiële aan zet geven voor een gezondheids centrum van Steven Vidyaakar. Dit wordt een gezondheidscentrum met units voor o.a. kleine chirur gische ingrepen, oogarts, tandarts, huidarts, fysiotherapie, apotheek, laboratorium, zorg voor moe der en kind, dagopvang oudere (weduwe) vrouwen en een EHBO- post die voor iedereen bereikbaar is. Op 28 september wordt in de stands uitgebreid informatie gege ven over Helpende Handen. Ook kunnen er allerlei mooie Azie-arti- kelen worden gekocht zoals kle ding, sieraden, beeldjes, wierook en kleurrijke doeken. Zoals altijd doneren zij de gehele opbrengst aan ons project. Verder zijn er op het podium diverse muziek- en dansactiviteiten. Meer informatie over alle organisaties van het Mondiaal Platform kunt u vinden op de website www.mondiaalplatformvenray.nl Het voetbalteam gesponsord door Divinolandia ding te bieden. Dergelijke oplei dingen bestaan niet in de streek. De stichting SLOPB is o.a. gestart met het opzetten van opleidingen voor kippenhouder, kleermaker, monteur, timmerman, computer deskundige. In de stand is te zien hoe het dagelijkse leven van de kinderen er uit ziet en hoe zij zich voorbereiden op een zelfstan dige toekomst. 'Geef ze een Kans' werkt specifiek mee aan Millen niumdoelen 2 en 3: alle kinderen naar school en gelijkwaardigheid van meisjes en jongens. LEVEN REDDEN Al sinds 2004 draagt deze stich ting ertoe bij om de honger in de wereld te minderen Leven redden en schoolbezoek voor kinderen mogelijk te maken (Toe komst schenken De stichting heeft momenteel in Zuid-Afrika drie projecten lopen: - Hulp voor arme gezinnen in de vorm van levensmiddelen en scholing onderdak en voeding. De wees kinderen verblijven in het wees huis St.Isodor's boys Home. Het wordt gerund door de plaatselijke RK kerk. De stichting heeft regel matig contact met de leiding van het weeshuis en de bisschop van Srilanka. Inmiddels is er al veel veranderd en is al een aantal zaken gereali seerd. Zo is de kerk hersteld, is de keuken weer in orde gemaakt, is een noodaggregaat aangeschaft, heeft een aantal kinderen een flets gekregen om naar school te kunnen gaan, is een aantal bedden gerenoveerd, zijn daken hersteld en de elektriciteitsvoorziening om en nabij het weeshuis. Dit alles is deels betaald met gelden die de stichting Mullai de afgelopen jaren heeft binnen gekregen. De stich ting gaat door om financiële steun te realiseren voor het weeshuis. Sponsoren, geldacties en donaties zijn onontbeerlijk. In de stand is informatiemateriaal voorhanden sociale uitsluiting. Dat geldt ook voor veel kinderen uit Tamesloht, een dorpje net ver van Marrakech. Daar is het Centre Fiers et Forts geopend dat wordt gerund door de Nederlandse Dorien Eijkman. Hier krijgen 30 kinderen tussen 6 en 16 jaar dagelijks hun maal tijden en onderwijs in elementaire vakken als Arabisch, Frans, reke nen, geschiedenis en geografie. Daarnaast wordt tijd besteed aan sport, ontspanning en culturele vorming. Zo kunnen zij zo snel mogelijk weer aansluiting kun nen vinden bij hun leeftijdsge noten en hun sociale omgeving. Dat houdt in dat ze weer worden teruggeplaatst op openbare scho len of worden voorbereid op een beroepsopleiding, zodat zij weer toekomstperspectief hebben. Madame Madou zoals Dorien hier genoemd wordt is de drijvende kracht achter het centrum Zij zoekt en houdt contact met spon soren als de Nederlandse ambassa- Rohini wordt drinken gegeven in Chennai, India Donderdag 18 september 2008 - Pagina 12 Zesde Werelddag Mondiaal Platform Venray crabfwt tcctevjuïje 9

Peel en Maas | 2008 | | pagina 12