"Iedere geboorte uniek" Bedevaart geslaagd Man op de kar Enthousiasme over monument Service rubriek Oude foto Ingezonden PEEL EN MAAS Donderdag 18 september 2008 - Pagina 11 Margo Vermazeren uit Blitterswijck al 25 jaar verloskundige Margo Vermazeren (48) uit Blitterswijck studeerde 25 jaar geleden af aan de Vroedvrou wenschool in Heerlen. Hoewel de keuze voor deze studie geen bewuste was, heeft ze nooit spijt gehad. Nog steeds werkt ze met veel plezier als verlos kundige in 'Verloskundigen praktijk Horst Maasdorpen'. Margo Vermazeren over haar schooltijd, het beroep van ver loskundige, de veranderingen en de toekomst. "Als 16-jarige vond ik baby's wel interessant. Die belangstelling deed mij besluiten een studie aan de vroedvrouwenschool te begin nen. Je kunt dus wel stellen dat ik blanco aan de opleiding begon. Van die keuze heb ik echter nooit spijt gehad. Tijdens de opleiding was voor mij al duidelijk dat dit beroep echt iets voor mij zou zijn. "Tijdens de driejarige opleiding in Heerlen vonden studie, wonen en praktijk plaats in en nabij kraam kliniek St. Elisabeth, die speciaal was opgericht bij de Vroedvrou wenschool. In deze periode kwam ik er al snel achter dat mijn reden voor de studie, het verzorgen van baby's, maar een klein onderdeel van het hele bevallingsproces is. De begeleiding van de zwange re vrouw speelt eigenlijk een veel grotere rol. Omdat ik heel graag met mensen omga, vind ik dit enorm leuk. Wat me vooral aan spreekt in het vak is de steun die je geeft aan mensen in een voor hen heel belangrijke tijd. Daarbij vind ik het plezierig om veel ver antwoordelijkheid te hebben. Met Margo Vermazeren uit Blittersu weer iets wonderbaarlijks" mijn kennis en ervaring kan ik een steun zijn voor mensen, en dit menselijke aspect spreekt mij aan. Toch is een bevalling iedere keer weer anders. Elke geboorte is ook voor mij weer iets wonderbaar lijks: het geeft telkens een speciaal gevoel. Ik merk wel dat ik door mijn ervaring makkelijker mensen begeleid. De ervaring heeft me in de loop van de jaren rustiger gemaakt." ANDERE TIJDEN In vergelijking met 25 jaar gele den is er veel veranderd. "Niet alleen in het begeleiden van beval lingen, maar ook als ik kijk naar de mensen zelf. In mijn begintijd was de keuze voor kinderen meer een logische, nu een bewuste. Het was toen bijna vanzelfsprekend dat er na het trouwen kinderen zouden komen. De laatste jaren zijn mensen heel bewust bezig met het krijgen van kinderen: pre- conceptie, gesprekken met ver loskundigen (al voor de zwanger schap), bewuste, gezonde leefstijl, etc. Soms is dit goed, zeker als je medisch gezien de zwangerschap beter kunt volgen, bijvoorbeeld door het routinematig maken van echo's. Het kan echter ook wor den overdreven. Door de veran derde houding van mensen is ook het vak veranderd. Als er vroeger wel eens dingen misgingen, dan zocht je niet naar de oorzaak. Het kon gebeuren. Een schuldgevoel hoefde je ook niet te hebben. Tegenwoordig zijn er zoveel regel- 'ijck: "Elke geboorte is ook voor mij tjes en is er zoveel informatie ver krijgbaar. Hierdoor is het beroep veel breder geworden. Ik durf te stellen dat ik zelf met de tijd ben meegegaan. Anderzijds blijf ik ook een beetje van de oude stempel: ik ben iemand die heel erg relati veert." INTENSE MOMENTEN Na haar studie begon ze solo. "Dit heb ik zo'n 2,5 jaar gedaan. Daarna heb ik vijftien jaar in een duo-praktijk gewerkt, eerst twee jaar met Vera van Dillen en ver volgens metAlmut Raaijmakers. Vanaf 2000 zijn we één jaar een driemanspraktijk geweest en in 2001 is onze vierde collega erbij gekomen. Na de laatste wisseling in januari 2004 werken we nu met vier verloskundigen in een heel plezierig team en hebben we twee assistentes. In alle jaren als verloskundige heb ik zo'n 2300 zwangere vrou wen bijgestaan. Onder andere enkele kinderen van de leden van Rowwen Hèze heb ik 'aangepakt'. Iedere keer verbaas ik me weer hoe wonderbaarlijk het eigenlijk is dat twee cellen uitgroeien tot zoiets moois. Dat blijft prachtig. Tijdens deze intense momen ten voel ik me sterk betrokken bij de familie. Ik kan werk en privé inmiddels goed scheiden. Vooral bij verdrietige momenten is dit echt noodzakelijk. Als er ernstige complicaties zijn of een baby'tje overlijdt, dan is dit een zeer ingrij pende gebeurtenis. Het hoort echter bij dit werk. Door de jaren lange ervaring weet ik dit nu een plekje te geven." UNIEKE SITUATIE Eerstelijns werkende verlos kundigen zijn degenen die vrou wen bij hun fysiologische zwan gerschap en bevalling begeleiden en er ook voor kunnen zorgen dat ze thuis kunnen bevallen. "Ik denk dat vrouwen thuis meer de auto nomie over de bevalling kunnen houden en dat er daardoor minder gemedicaliseerd hoeft te worden. Daarom moeten we deze unieke situatie - we zijn het enige land in Europa waar zoveel vrouwen thuis bevallen, in onze praktijk zelfs bijna 40% - vasthouden. Daar bij denk ik dat wij als eerstelijns verloskundigen dichter bij onze cliënten staan, waardoor we meer persoonlijke aandacht en begelei ding kunnen geven. Wel moet dit verder gefaciliteerd worden door de overheid (meer geld), zodat we meer tijd hebben om iemand te begeleiden. Verder is het zo dat vrijwel alle onderzoeken over zwangerschap, bevallingen en kin deren direct na de geboorte, bui tenlandse onderzoeken zijn. Daar bevalt bijna niemand thuis en zijn alle cijfers dus gebaseerd op een klinische situatie. Willen wij in Nederland de thuisbevalling in stand houden, dan zullen wij zelf met cijfers van onderzoek moeten komen waaruit blijkt dat niet de thuisbevalling de oorzaak is van de hogere perinatale sterftecijfers, maar dat er duidelijk andere oorza ken zijn. Daar zijn we als beroeps groep hard aan het werken." Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BT Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z.Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V ri j willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Meer dan dertig parochia nen van Meerlo, Tienray en Swolgen hebben onder leiding van hun actieve pastoor Ruud Verheggen Lourdes bezocht. Aan de vooravond van het bezoek van de paus aan deze Zuid-Franse bedevaartplaats hebben de bedevaartgangers van de cluster het wonder van de medemenselijkheid erva ren in deze Maria-plaats. Het is dit jaar een bijzonder jaar omdat het 150 jaar geleden is dat Maria aan Bernadette verscheen. Een jubileumjaar voor Lourdes dus, zodoende dat ook dit week end de paus Lourdes bezocht. Pas toor Verheggen vertelt: "Natuurlijk mag Tienray als het Nederlandse Klein-Lourdes mee vieren met dit jubileum. We hebben dat al gedaan met velerlei activiteiten. Maar het leek mij ook mooi om in het kader van dit jubileumjaar met onze cluster ook van Klein Lour des naar Groot Lourdes te gaan." Het was een schot in de roos. In korte tijd stroomden de aanmel dingen binnen op de Meerlose pastorie. Na een voorbereidende bijeen komst vertrok de groepen per trein, auto, bus of vliegtuig. De buspassagiers bezochten onder weg nog de stad Nevers, waar Ber nadette begraven ligt. In Lourdes logeerde de hele groep in hetzelf de hotel. In de groep bevonden zich ook enkele zieken. Twee van hen logeerden in het zorgcen trum op het heiligdom, waar ze echt in de watten werden gelegd. Twee andere zieken konden mee naar het hotel dankzij het feit dat de cluster een eigen verpleegkun dige bij zich had. "Hoewel we van drie verschil lende parochies kwamen, groeide de groep al snel uit tot een hechte groep, die aandacht en zorg had voor iedereen. Altijd bereid om elkaar te helpen en te ondersteu- nen.Altijd genoeg mensen die wel eens een rolstoel wilde duwen of een arm gaven zodat men beter kon lopen. Oplettend dat niemand verloren liep", aldus een dankbare en voldane oastoor. De Lourdesgroep van de cluster Meerlo-Tienray-Swolgen met in hun midden hulpbisschip Everard de Jong van het bisdom Roermond en links achter de organisator van deze bedevaart pastoor Ruud Verheg gen van Meerlo-Tienray-Swolgen. Natuurlijk maakten de bede vaartgangers veel verschillende vieringen mee. Volgens de paro chieherder beleefden de reizigers de diensten op hun eigen wijze. Pastoor Verheggen: "Toch zijn altijd de heilige mis aan de grot en de heilige mis met handoplegging indrukwekkend. En natuurlijk ook de drukte bij de lichtprocessie, de sacramentsprocessie en de inter nationale mis. Maar heel mooi waren toch ook de eigen momen ten van gebed bij de grot. En wat ieder als zeer mooi heeft erva ren, was de laatste avond. Na een gezellige avond zijn we met zijn allen naar de grot gegaan. We had den het kaarsengeld dat we gekre gen hadden bij elkaar gelegd en daarvoor hebben we twee grote kaarsen gekocht. Deze kaarsen hebben we dan ook meegedragen, vanuit het hotel eerst naar de grot en daarna naar de kaarsenstan daard. Daar hebben ze een mooie plaats gekregen. Verder hebben we daar voor iedere parochie nog een kaars ontstoken." Naast de verschillende vierin gen was er natuurlijk ook nog tijd voor gezelligheid en werd er gere geld een terrasje gepikt. Volgens de pastoor is het mooi om te zien hoe Lourdes de mensen heel per soonlijk raakt. "Je zag mensen ver anderen deze week, en dat doet je als pastoor ook heel veel deugd. En het mooie voor jezelf is ook dat je op een heel andere manier met je mensen in contact komt. Daar door worden de contacten vaak veel gemakkelijker en persoonlij ker. En dat doet je als pastoor ook goed." De bedevaartgangers van de cluster Tienray-Meerlo-Swolgen kijken terug op een geslaagde reis naar Lourdes. De moeite waard om te herhalen, was het oordeel op de laatste dag. Pastoor Verheggen meldt ten slotte dat het ook zijn geestelijke accu weer is opgeladen. "Je kunt heel veel over zo'n bedevaart ver tellen, je moet het zelf meemaken en beleven om de verhalen van de bedevaartgangers te kunnen begrijpen", aldus de Meerlose pas toor. Griezeltochten in Meerlo Sport- en feestzalencentrum 't Brugeind in Meerlo start met het organiseren van griezeltoch ten. Belangstellenden kunnen aan deze tochten meedoen op drie avonden: 18 oktober, 15 novem ber en 13 december 2008. Voor groepen vanaf 50 personen is het mogelijk om een andere datum te kiezen, op een vrijdag of zaterdag. Aanvang van de griezeltochten: 19-30 uur. Deze griezelavonden kosten 47 euro per persoon. Groe pen van twintig personen of meer krijgen een korting van 2 euro per persoon. Voor meer informatie: 't Brugeind, telefoon 0478-691283, e-mail info@brugeind.nl, website www.brugeind.nl. De man op de kar is Jan Speij- cken. Begin dertiger jaren bracht hij brood rond met kar en paard. De bakkerij was gevestigd in Meerlo, waar nu zaal 't Brugeind is gevestigd. De laatste jaren heeft hij gewerkt bij Bakkerij Rongen in Oirlo. Foto:Ans Verblakt-Speijcken. Pluryn bouwt in Meerlo Pluryn, zorgaanbieder voor mensen met een handicap, bouwt op dit moment vier woningen aan de Prinses Ire- nestraat in Meerlo. Het worden vier groepswoningen voor elk vier cliënten. Aan elke woning is bovendien een appartement gekoppeld. In het voormalige asielzoekerscentrum in Venlo is een verbouwing gestart met als doel zeven appartementen te creëren. Beide projecten zijn in maart 2009 gereed. Pluryn is sinds twee jaar actief in Noord- en Midden-Limburg. Dat gebeurt in het kader van een uit ruil van 55 zorgplaatsen met de Limburgse zorgaanbieder Dich terbij. In oktober 2006 opende Pluryn al twee woningen in Venlo en Velden. In 2007 volgden twee woningen in Horst. Afgelopen voorjaar zijn nog eens drie huizen in Horst in gebruik genomen. Pluryn ondersteunt mensen met een handicap bij wonen, werken, leren en vrije tijd vanuit meer dan honderd locaties in Gelderland, Noordoost-Brabant en Noord- en Midden-Limburg. De meeste cliënten die in de Limburgse vestigingen van Pluryn wonen, zijn verstandelijk gehan dicapt. Maar er is ook een tiental lichamelijk gehandicapte cliënten. De nieuwe woningen in Meerlo zijn bedoeld voor cliënten van Nieuw Spraeland (onderdeel van Dichterbij). Het betreft cliënten die na een langdurige behandeling op het terrein zijn blijven wonen, in afwachting van een woonplek buiten het behandelcircuit. Deze mogelijkheid is nu gevonden in Meerlo. Van de oorspronkelijke groep van twintig cliënten zijn er door allerlei oorzaken nog elf over. De groep wordt aangevuld met cliënten van Dichterbij uit Ottersum en mogelijk ook van de Groesbeekse Tehuizen (Pluryn) in Groesbeek. De zeven appartemen ten in Venlo zijn bestemd voor lichamelijk gehandicapte cliënten van Werkenrode in Groesbeek. Dit zijn jong-volwassenen die na hun schooltijd weer terug willen naar hun eigen regio, maar 24- uurs begeleiding nodig hebben. De appartementen komen in het voormalig asielzoekerscentrum in Venlo. Samen met Woningstichting Venlo-Blerick - partner in dit pro ject - is zorgvuldig gekeken hoe aan de wensen en toegankelijk- heidseisen van de bewoners kan worden voldaan. Pluryn onder steunt ook mensen die begeleid zelfstandig wonen, vanuit een huis in Venlo. De ouders van de ver standelijk gehandicapte cliënten van Pluryn die al in Horst, Venlo en Velden wonen, stellen de klein schaligheid die Pluryn in Limburg kenmerkt op prijs. Ze ervaren hoe prettig het is dat de lijnen kort zijn. "De cliënten worden overal zoveel mogelijk bij betrokken", aldus projectmanager Ben Sanders van Pluryn. "De inrichting van de huizen laten we bijvoorbeeld niet over aan een afdeling inkoop, maar we gaan met cliënten naar een leverancier van projectmeu belen. Ze mogen daar zelf kiezen. De woningen zijn op hun wensen aangepast, binnen de geldende kaders uiteraard. Maaltijden koken we in de huizen zelf, mits dat niet ten koste gaat van dure begelei dingsuren." "Dagbesteding voor de cliën ten kopen we in Dichterbij. Maar we zoeken - samen met de cliënt - ook naar andere vormen van dag besteding, midden in de samen leving." Als nieuwe aanbieder in een bestaande Limburgse markt, wil Pluryn echt iets goeds leveren. Dat lijkt prima te lukken. Cliënten zijn erg tevreden en woningstich tingen benaderen Pluryn intussen zelfs al voor het opzetten van nog Vanuit Engeland krijgt het Meerlose comité vliegtuigmo nument Lancaster sympathie ke reacties naar aanleiding van de onthulling van het monument begin juni. Een van de mensen die reageerden is Albert Wheatley uit Engeland, die de 86-jarige Jack Trend (de enige overlevende van de crash) begeleidde naar Meer lo. Hij heeft met de familie de film bekeken die Reinier Thie- sen maakte van de onthulling en de plechtigheden die dag. "We hopen nog steeds nabe staanden van de verongelukte bemanningsleden te kunnen vinden en voor hen dan ook een kopie van de film te laten zien", aldus Albert Wheatley. Hij schrijft verder dat hij het organiserend comité in Meerlo zeer dankbaar is voor hun grote inzet om deze dag tot een succes te maken. "Zowel Jack Trend, mijn echtgenote en ik waren overigens zeer verbaasd over de grote opkomst van de mensen die voor de onthulling kwamen", aldus de Engelse gast. Albert Wheatley meldt in de brief nog een bijzonder aardig voorval. "We zaten aansluitend op Albert Wheatley houdt een toe spraak bij de onthulling van het monument in Meerlo. zondagmorgen na de onthulling aan het ontbijt bij Trudy de Boer van het B&B in Meerlo, toen van de overkant Anja Ulder van Oud Meerlo kwam zeggen dat zij een telefoontje had gekregen naar aan leiding van de tv-uitzending over de onthulling. De man vertelde dat Jack Trend na zijn ontsnap ping van de crash bij zijn vader verbleef en dat ze hem graag nu nog wilden ontmoeten. Het ging om Jan van der Griend sr. en jr. Zij kwamen snel naar Meerlo en bleven een paar uur met elkaar praten om de oorlogsherinnerin gen op te halen. Dit was de eerste keer na 64 jaar dat zij elkaar weer ontmoeten.' Voor Jack Trend was dit een van de vele hoogtepunten van het korte verblijf in Meerlo. De familieleden Wheatley mel den verder dat ze enorm hebben genoten van het korte verblijf in Meerlo, dat ze voor volgend jaar een langere vakantie in Nederland plannen en in Meerlo een paar dagen willen doorbrengen om meer van de omgeving te kunnen zien en ook het monument weer te kunnen bezoeken. Stankoverlast valt wel mee Naar aanleiding van uw berichtgeving over de stank overlast in Blittterswijck in uw uitgave van llseptember willen wij hierop als volgt reageren. Na de maatregelen die de laatste jaren genomen zijn, valt de stankoverlast van Walkro t.o.v. jaren geleden heel erg mee. Door een technische storing hadden we er meer last van dan anders. Maar wordt echt niet bewust voor gekozen en men doet er alles aan om dit tot mini mum te beperken. Het was ook de frietlucht van Oerlemans die we roken in dezelfde periode. De heer Loonen weet zeker niet hoe veel werkgelegenheid aan Blitters wijck biedt of is misschien geen liefhebber van champignons dat hij het bedrijf daar weg wil heb ben. Wij zien de vermindering van klachten als iets positiefs en niet zoals de heer Loonen zegt dat de mensen niet meer durven te kla gen. Hopelijk blijft Walkro inno veren op het gebied van stankre ductie zodat werkgelegenheid in Blitterswijck behouden blijft. We hopen dat hierdoor duide lijk wordt dat ook wij niet van stank houden, en dat hiermee gezegd is dat niet alle Bliterswijc- kers de mening van de heer Loo nen delen. Jan-Willem Franssen, Sraar Gooren H SPEYCKEN Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2008 | | pagina 11