Bonsai centraal Actie Fonds verstandelijk gehandicapten Provak Test the Best-dagen C&P Verhuur Buitenbioscoop bij Xerox Millenniumdoelen ft i Open voor inspiratie JEKO Tech presenteert robots millennium PEEL EN MAAS Donderdag 11 september 2008 - Pagina 9 De bonsaihobby wordt inmiddels door velen uitgeoe fend. Voor de één is het kwe ken van een boompje in een pot of schaal. De ander houdt weer van de bloeiende bomen, vooral in het voorjaar. Denk aan de prunussen. Voor weer een ander is het een vorm kunst: hoe kun je, afhanke lijk van de boom waar je mee begint, een boom zo vormen dat hij na enige tijd van vor men een emotie oproept: een mooie, esthetische, spannen de vorm. De Nederlandse Bonsai Vereni ging (NBV) organiseert ieder jaar een show, iedere keer in een ande re plaats. Dit jaar wordt de show op 13 september in Venray gehou den. De locatie is het mooie voor malige St.Anna terrein, nu GGZ, aan de Noordsingel. De aanvang is 10.00 uur en de show loopt door tot 17.00 uur. De entree is 2,50 euro. Bij de NBV zijn elf regionale verenigingen aangesloten.Alle ver enigingen komen met hun mooi ste bomen naar Venray. Daar wor den de bonsai mooi opgesteld in een ruime locatie. Tijdens de show zijn diverse activiteiten. Zo is er een demon stratie in het vormen van een boom tot bonsai. Daarnaast is er een workshop waar deelnemers onder begeleiding van een bon- saimeester werken aan een eigen boom. Verder is er een workshop: bonsaitekenen. Door een tekening van je boom te maken kun je tot uitdrukking laten komen waar je in de toekomst naar toe wil wer ken. Tevens zijn er veel hande laren aanwezig die artikelen op bonsaigebied aanbieden, planten, boeken, potten, gereedschap enz. Mensen met een verstande lijke beperking gaan er steeds verder op achteruit in Neder land. Fonds verstandelijk gehandicapten voert daarom actie, samen met het Platform VG. Op 18 september bieden zij aan Tweede Kamerleden het manifest 'Volwaardig bur gerschap voor verstandelijk gehandicapten' aan. De levensstandaard van verstan delijk gehandicapten in Nederland staat volgens het fonds ernstig onder druk. Bestaande regelin gen, zoals ondersteunende bege leiding en 'het rugzakje', dreigen te verdwijnen terwijl deze nodig zijn voor het 'kopen' van extra begeleiding en passend onderwijs. Verder wordt de belastingaftrek bijzondere uitgaven afgeschaft. Verstandelijk gehandicapten gaan er daardoor tot 10% in inkomen op achteruit. De Wajong-uitkering voor jonge gehandicapten gaat 5% omlaag. Bovendien vervalt de uitkering bij werkweigering, ter wijl er nauwelijks passend werk is voor deze groep. Mensen met een verstandelijke beperking zijn dus niet langer ver zekerd van hun recht op onder wijs, zorg en werk. Daarom orga niseren het Fonds verstandelijk gehandicapten en het Platform VG op 18 september een bijeenkomst in theater Diligentia om politici middels het manifest 'Volwaardig burgerschap voor verstandelijk gehandicapten' te informeren over de consequenties van het huidige beleid voor deze mensen. In het manifest is een 'Tob 10' van pro blemen opgenomen waar verstan delijk gehandicapten in Nederland mee te maken hebben. Het mani fest kan ondertekend worden via de website www.onderteken.nu. De site blijft online tot de behan deling van de begroting in de Tweede Kamer in november. Verder gaan het Fonds en Plat form VG in gesprek met maat schappelijke organisaties om hen te attenderen op de positieve rol die verstandelijk gehandicapten kunnen spelen in de samenleving. Op die manier wordt de strijd voor een volwaardige plek voor mensen met een verstandelijke beperking voortgezet. In de week van 21 t/m 27 sep tember houdt het Fonds ook haar jaarlijkse collecte waarvan de opbrengsten ten goede komen aan projecten en initiatieven die bijdragen aan de verbetering van de kwaliteit van leven van verstan delijk gehandicapten, hun familie en hun leefomgeving. PROVAK zal weer de hele maand september in alle PRO- VAK- vestigingen Test the Best- dagen organiseren. Op deze dagen kunnen eindgebruikers zélf machines en gereedschap pen uitproberen. Ook zijn er op de Test the Best-dagen tal van leveranciers aanwezig om extra informatie te kunnen geven. Basis van deze Test the Best dagen zijn de testcenters die in alle PROVAK-vestigingen aanwezig zijn. Een testcenter is een 'werk- opstelling' van gereedschappen bestaande uit werkbanken, machi nes en verbruiksmateriaal. Deze testcenters worden welis waar het gehele jaar gebruikt ech ter in de maand september wordt er aandacht samen met toeleve ranciers aan gegeven. PROVAK organiseert de Test the Best- dagen al weer voor het zesde jaar. In de eerste jaren kregen de ves tigingen een massale toeloop die wel eens tot teleurstellingen kon leiden. Eindgebruikers kwamen specifiek naar de Test the Best-dag en kregen onvoldoende aandacht of mogelijkheden om zelf uit te testen. De afgelopen jaren zien de vestigingen veel trouwe bezoe kers die heel gericht en specifiek voor machines en gereedschap pen komen en natuurlijk van de extra aanbiedingen op die dagen willen profiteren. Eén van de spec taculaire aanbiedingen is dat ieder die een machine aanschaft boven de 150 euro een stoere Fristads werkbroek (op=op) t.w.v. 64,70 euro geheel gratis ontvangt. Op deze werkbroek staan de logo's van bekende gereedschappenmer- ken. In Venray kunt u terecht bij Provak/Probin Verhaeg, Keizers- veld 61 Venray, tel. 0478-553355. Voor meer informatie kunt u ook terecht op www.probinverhaeg. nl Nieuw in Venray Sinds half augustus heeft Venray er een nieuw verhuurbedrijf bij. C&P Group uit Ysselsteyn heeft haar activiteiten uitgebreid met een verhuurafdeling. Gezien de andere werkgebieden van C&P Group, waaronder verkoop van klimmaterialen via Laddershop.nl, een logische stap. Maar niet alleen ladders of steigers zijn te huur bij C&P Verhuur, ook oprijplanken, machines en gereedschappen, zoals boorhamers, zaagmachines, compressoren enz. Volgens Paul Klomp van C&P kwam steeds vaker de vraag van klanten of ladders ook te huur waren. "Omdat je niet op één been kunt staan, hebben we besloten om meer artikelen aan te bieden. We zijn voor een deel van ons verhuurpakket een samen werkingsverband aangegaan met Hilti Nederland. Als officieel huur- partner van Hilti hebben we de beschikking over kwalitatief uit stekende producten in een heel brede range, zoals boorhamers in div. uitvoeringen, sleuvenzagen en ook laserafstandsmeters." Komen de zaterdag en zondag (13 14 sept.) staat C&P Verhuur ook op Ysselsteyn Leeft. Meer informatie op stand 26 of via 0478-503540. Ook voor breekhamers is men bij C&P Verhuur aan het goede adres. Xerox heeft in de week van 2 tot 9 september alle werknemers extra in het zonnetje gezet om hen te bedanken voor hun harde werk en grote inzet van het afgelopen jaar. Deze feestelijke week ging gepaard met een aantal geplande activiteiten voor iedereen. Op vrij- Genieten in de buitenbioscoop bij Xerox in Venray. dag 5 september werden onder meer een grote pick-nick en een dance-event georganiseerd voor alle 800 medewerkers. Tijdens dit spektakel vloog een reclame vliegtuig over met de tekst Xerox medewerkers, bedankt! Maandag avond was er een Movie Drive Inn op het terrein van Xerox. Het technische team van Euro*pa had dit nog nooit eerder georgani seerd, een buitenbioscoop. Vanuit je auto, samen met je familie of vrienden, op een megascherm naar de film Grease kijken. Uiter aard ontbraken de popcorn en frisdrank niet en het was uniek en ludiek, met een heel enthousi ast publiek. Zeker voor herhaling vatbaar In een serie artikelen stelt Bart Veldpaus namens het Mondiaal Platform Venray de millenniumdoelen voor. Tij dens de Werelddag in Venray op zondag 28 september wordt er ruim aandacht besteed aan deze voor de kansarme mede mens zo belangrijke onder werpen. De armoede halveren en minder mensen honger ten opzichte van 1990. In 2000 hebben regeringsleiders van de 189 landen met elkaar afge sproken om vóór 2015 belang rijke vooruitgang te boeken op het gebied van armoede, onderwijs, gezondheid en milieu. Deze week meer over Millenniumdoel 7: in 2015 leven meer mensen in een duurzaam leefmilieu. Bescherming van het milieu: C02 per gezin per jaar in Neder land 10,5 ton en in India maar een ton. Een onderdeel van millenni umdoel 7 is de belofte van rege ringen om zich blijvend in te zet ten voor de bescherming van het milieu. Of men er zich aan gaat houden zal onder andere moeten blijken uit de hoeveelheid kooldi oxide die een land uitstoot. Deze stof komt vrij bij verbranding van olie, kolen en gas en draagt bij aan de luchtvervuiling en het broei kaseffect (de opwarming van de aarde). Ook zullen regeringen zich moeten richten op de zeer veront rustende ontbossing (13 miljoen hectare per jaar), uitputting land bouwgrond en overbevissing. Luchtvervuiling is een wereld wijd probleem. De meeste en grootste bronnen van vervuiling zijn te vinden in de geïndustri aliseerde landen, maar doordat de vervuilende stoffen zich mak kelijk door de lucht verspreiden hebben ook andere landen, en dus ook Derde Wereldlanden, ermee te maken. De belangrijkste bronnen van luchtverontreiniging zijn de energievoorziening, de industrie en de landbouw. Maar vooral het verkeer is de bron van heel wat verontreinigende stoffen in de lucht. Deze stoffen zorgen voor te hoge ozonconcentraties, die nadelige effecten hebben op de gezondheid. Het verkeer en de industrie zijn echter niet de enige oorzaak van luchtvervuiling. Ook gezinnen hebben een niet te onderschatten aandeel. Vervuilen de stoffen komen, behalve door autorijden, ook vrij bij het gebruik van verf, verdunners, vernissen en lijmen. Op dit niveau kunnen wij onze verantwoordelijkheid nemen en een steentje bij dragen. Niet alleen voor het milieu, maar ook voor onze gezondheid. Wie bij voorbeeld langs een drukke weg woont heeft tweemaal zoveel kans om te overlijden aan hart- en vaat ziekten of een longaandoening. Lange tijd waren onze inspannin gen voor het milieu erop gericht de schade die we de natuur had den toegebracht te herstellen. Tegenwoordig is dat niet meer voldoende, want we naderen het punt waarop de schade aan het milieu niet meer te herstellen is. Al Gore heeft ons dat willen laten zien in de documentaire An Incon venient Truth (vrije vertaling: Een Waarheid die we liever niet horen). We moeten milieuschade daarom zoveel mogelijk voorko men. Maar ondanks een efficiënter gebruik van energie is de uitstoot van C02 de laatste jaren enorm gestegen. Iedereen schoon drinkwater. Ieder jaar sterven vijf miljoen mensen door vervuild drinkwater. 1,1 miljard mensen hebben géén schoon drinkwater. In 2015 moet het percentage mensen die geen gebruik kunnen maken van veilig drinkwater zijn gehalveerd ten opzichte van 1990. Zoals het er nu naar uit ziet gaat dit gelukkig luk ken. Ieder mens is afhankelijk van veilig drinkwater. Aan een ziekte als diarree, de meest voorkomen de ziekte als gevolg van vervuild water, sterven jaarlijks twee mil joen mensen. Schoon en veilig drinkwater moet uit een betrouw bare kraan, put of bron komen die bovendien niet verder dan één kilometer is verwijderd. In Neder land heeft iedereen gemakkelijk toegang tot veilig water. Er is over al leidingwater beschikbaar en het is schoon genoeg om te drin ken. De hoeveelheden water die in de westerse wereld verbruikt worden, zijn onvergelijkbaar met die in ontwikkelingslanden. Een ander belangrijk onderdeel is de toegang tot basale sanitaire voor zieningen, zoals een latrine met goede afvoer. Op dit moment is 50% van de inwoners van ont wikkelingslanden aangewezen op onhygiënische of onwaardige toiletvoorzieningen. In India doen arme mensen hun behoefte bij voorbeeld op het strand. Geen aantrekkelijk gezicht en erg onhy giënisch. Doortrekken is hier niet nodig, ze hoeven alleen maar te wachten op de vloedgolven. Minder mensen in sloppenwij ken. Er wonen wereldwijd meer dan een miljard mensen, waaron der 100 miljoen kinderen, onder zeer slechte levensomstandighe den, in sloppenwijken. Vóór 2015 moet dit aantal sterk verminderd zijn en moeten de leefomstandig heden zijn verbeterd. Armoede is de voornaamste reden waarom mensen geen woning kunnen krij gen en dus een eigen 'huisje' moe ten bouwen in een sloppenwijk. In sloppenwijken is vaak sprake van overbevolking, onveiligheid, hoge werkloosheid, slechte of geen gezondheidszorg, slechte drinkwatervoorziening en volks gezondheid en gebrek aan riole ring. Omdat deze sloppenwijken meestal illegaal gebouwd zijn, kan de overheid ze in veel gevallen ieder moment plat bulldozeren. Iemand kan je alleen je zelfres pect afnemen als je het hem geeft. Bart Veldpaus (Helpende Han den) bartveldpaus@hotmail.com. Innovatieplatform vergaderde in Odapark Vorige week ontving het Oda park een bijzondere groep men sen. Het Innovatieplatform Auto motive Nederland vergaderde in Venray en Fred Welschen, nauw betrokken bij deze organisatie, mocht een aantal topmensen ver welkomen. Het Innovatieplatform houdt zich met name bezig met het zoe ken naar wegen om C02 uitstoot te beperken, nieuwe aandrijfsy stemen te ontwikkelen en andere innovatieve ideeën om energie besparingen te realiseren. "Het is een samenwerkingsverband tussen overheid, bedrijfsleven en kennisinstellingen", vertelt Wel schen. "Daarin zitten grote bedrij ven maar ook een aantal klei nere ondernemingen. Regelmatig komen wij bij elkaar om de voort gang van projecten te bespreken. Deze keer was dat in het Oda park", aldus Welschen, die voorzit ter is van de Stichting Odapark. Het is dan ook niet toevallig is dat de meeting samenviel met de expositie van Olaf Mooij in de serie 'Lost in Wonder'. De exposi tie heet 'What's in a man's mind' en heeft inderdaad iets met auto's. JEKO Tech BV staat op 13 en 14 september op de beurs Ysselsteyn leeft met een voet balrobot. JEKO Tech BV uit Ysselsteyn is een kleine inno vatieve onderneming die flexi bele robottoepassingen en automatisering van productie processen ontwikkelt en reali seert. Op de stand staat een tafelvoet balspel waarbij je zelf de uitdaging kunt aangaan om tegen een robot te spelen. Je brengt het balletje in het spel waarna een camera bekijkt waar de bal ligt. Voorop de robot is een speler vastgemaakt die zal proberen de bal in het doel te schieten. Je bedient zelf de spel- stokken van de keeper en van de verdedigers. De snelheid waarmee de robot schiet kun je ook zelf instellen. Met dit interactief spel kun je op ludieke wijze kennisma ken met de nieuwste technologie op robotgebied. Naast dit spel is op een scherm nog een primeur te zien van een prototype robotapplicatie die JEKO samen met Jentjens Machi netechniek BV uit Veghel ontwik keld heeft. De robot neemt zakken tot 25kg van verschillende afme tingen van een pallet, snijdt deze open waarna de zakken geleegd en gedumpt worden. Deze volau tomatische zakstorter is uniek op de wereld en hiervoor is enkele weken geleden een octrooi aan gevraagd. Voor Jeroen Konings van JEKO Tech is dit de 2e inter nationale octrooiaanvraag binnen 1 jaar. JEKO Tech is op zoek naar slimme creatieve technici om uit dagende automatiseringsprojec ten te realiseren. Als u geïnteresseerd bent in techniek, mis deze kans dan niet! Kom naar Ysselsteyn en bekijk de robots en al het andere interessan te wat er te zien en te beleven is. Zo kun je een helikoptervlucht maken, tokkelen en demonstraties van bedrijven bekijken. Groep Geleide Wapens, politie en brand weer zullen ook aanwezig zijn. De beurs Ysselsteyn Leeft wordt gehouden in het centrum van Ysselsteyn, op zaterdag 13 sep tember van 14:00 tot 22:00 en zondag 14 september van 11:00 tot 18:00. Meer informatie over de beurs en JEKO Tech is te vinden op www.ysselsteynleeft.nl en www. jekotech.nl Randstad Werkzoekenden die hun talent graag bij de beste ploeg willen inzetten, zijn bij Uitzendbureau Randstad aan het goede adres. Op donderdag 11 september tussen 18.00 en 21.00 uur kunnen zij tijdens een Meet Greet kennis maken met de beste werkgevers uit de buurt. Werkzoekenden en werkgevers kunnen elkaar dan persoonlijk ontmoeten. Op de Randstad vestiging in Venray pre senteren werkgevers zoals Mivisa, Aviko, Flextronics en Nelipak zich. Samen met de intercedenten van Randstad wordt bekeken in welke ploeg hun prestaties het beste tot hun recht komen. Themacafé MEE MEE Noord-en Midden-Limburg houdt op donderdag 18 septem ber een themacafé in De Evenaar in Venray. Het themacafé is een café waar mensen met een licht verstandelijke beperking bij elkaar komen om te praten over onder werpen die hen bezighouden, deze keer is dat 'daar zit muziek in'. Aanmelden is niet nodig. De bijeenkomst in De Evenaar aan de Merseloseweg begint om 20.00 uur en duurt tot 21.30 uur. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Manon Clarke via telefoonnummer (077)3961515. Vergeet-ze-niet! Belangstelling en warmte voor een ander. Dit nationale initiatief legt de sleutel bij interesse en aan dacht voor ouderen. En het vestigt niet alleen duidelijk de aandacht op het probleem, maar ook op een oplossing. Bezoek je ouders, opa's, oma's, familieleden, vrienden van vroeger en bijvoorbeeld je oude buurman. Maak samen een omme tje of erop uit en neem een atten tie mee, b.v een plant. Aandacht voor een ander dus. Berly-Fleur vindt het belangrijk dit initiatief te ondersteunen en organiseert een vergeet-ze-niet Aktie. Van 17 september tot en met 1 oktober kan iedereen een bijzondere vergeet-ze-niet plant kopen, Van elke verkochte plant komt een euro ten goede komt aan het Nationaal Ouderenfonds. Deze planten voor het goede doel zijn verkrijgbaar bij Berly-Fleur. Herkenbaar in de winkel aan de vergeet-ze-niet raamstickers en plantenstekers. De opbrengst van de planten- actie besteedt Nationaal Ouderen- fonds aan projecten en diensten om eenzaamheid onder ouderen te bestijden en zo de kwaliteit van hun leven te verbeteren. Het nati onaal Ouderenfonds is het enige fonds dat zich uitsluitend inzet voor kwetsbare ouderen onder andere ook met de Boodschappen Bel Bus en de ouderenhulplijn 0900-6080100. Maar Berly-Fleur ondersteunt deze actie met een eigen activiteit en geeft tien planten cadeau aan ouderen. Bel, schrijf of mail ons wie er volgens jou in aanmerking voor komt, en wij brengen ze per soonlijk naar de ouderen toe. Tel 0478-641890. Accordeon centraal Zondag 13 september wordt in zalencentrum 't Brugeind in Meer- lo weer een accordeonmiddag voor jong en oud gehouden. Deze muzikale middag is voor ieder een toegankelijk. Er kan en mag natuurlijk ook gedanst worden. Aanvang: 13.00. De accordeonmid dag is gratis te bezoeken en duurt tot 18.00 uur. De zaal is om 12.00 uur open. Het is een open podi um: accordeonisten die live willen spelen voor publiek, kunnen zich vanaf 12.00 uur aanmelden. 'Spring op de fiets' in Venray Om aan te tonen dat de kin deropvang midden in de Ven- rayse samenleving staat, orga niseren de leidsters van Spring Kinderopvang (tot voor kort: SSK) op zondag 14 september een fietstocht voor jong en oud: 'Spring op de fiets'. Deelname is gratis en leidt de deelnemers onder meer langs de diverse kinderdagverblijven en buitenschoolse opvanglocaties in Venray, waar naast een hapje en een drankje diverse activiteiten worden aangeboden. Voor gezinnen die er een dagje uit willen, voor opa's en oma's die wel eens willen weten hoe een kinderdagverblijf er van binnen uitziet, en eigenlijk voor iedereen die een gezellige (mid)dag in Ven ray wil hebben, heeft Spring een mooie fietsroute uitgestippeld met actieve rustmomenten. Zo kunnen kinderen naar hartenlust knutselen, spellen, schminken en nog veel meer. Spring Kinderopvang geeft kin deren van 0 tot 13 jaar op diverse locaties in Noord-Limburg en Bra bant een voorsprong. Met als basis een veilige en vertrouwde sfeer volle omgeving, geven de leidsters actieve aandacht aan de ontwik keling van het kind. Dat deze 'gezonde' dag(deel)besteding niet alleen door ouders en kind erg gewaardeerd wordt, blijkt wel uit het gegeven dat de leidsters van Spring Kinderopvang niet alleen iets terug willen doen voor hun kleine en minder kleine plaatsge noten, maar vooral ook het goede doel willen steunen. Aangezien de fietstocht gratis is en iedereen bij deelname als attentie een goed gevulde rugzak krijgt, zullen op de locaties collectedozen staan voor een vrijwillige bijdrage. De opbrengst wordt geheel geschon ken aan de Stichting CliniClowns,. Vanaf 10.00 uur springt Ven ray zondag op de fiets. Dit kan vanaf de volgende locaties die tot 16.00 uur geopend zijn: De Circustent (Wilgenstraat 10), Het Kabouterhuis (Noordsingel 39), BSO De Boomhut (Min. Charles Ruijsstraat 1), BSO Het Luchtkas teel (Ursulastraat 15a), BSO De Keg (Tinnegieterstraat 6), BSO De Stip(Sportlaan 6) en BSO Splash (Kempweg 70). Vragen? Stuur dan gerust een mail naar gohveld@ spring-kinderopvang.nl. m ontwi kke I i n gsdoe I

Peel en Maas | 2008 | | pagina 9