"Werken met tbs-patiënten lastig, maar leuk" Carjump Veulen voorbij Waterschappen: vakkundig en professioneel Venray in teken van Woon Event Fraay Venray woon fraay event^ venray Vang je dwang in woorden Lezing voor vrouwen r 1 PEEL EN MAAS Tijd voor een boek? PEEL EN MAAS Rondleiding in tbs-kliniek de Rooyse Wissel Op zaterdag 27 september organiseert FPC de Rooyse Wissel in Venray voor de tweede keer dit jaar een rond leiding, speciaal voor moge lijke nieuwe collega's. Op deze manier kunnen mensen die interesse hebben om te wer ken bij de Rooyse Wissel op een laagdrempelige manier kennismaken. De rondleiding is bedoeld voor gemotiveerde mensen met een opleiding in de zorg of welzijn op mini maal MBO-niveau en enige werkervaring. Werken met tbs-patiënten is heel bijzonder en intensief werk. Dennis Wiegers, personeelfunctio- naris:"Bij de Rooyse Wissel kennen we de functie van sociotherapeut. Dat is iemand die tbs-patiënten intensief begeleidt in zijn dagelijk se leefsituatie op de behandelaf deling. Als sociotherapeut zorg je in teamverband voor een optimaal leefklimaat: een goede verhouding tussen jou en de patiënten en tus sen de patiënten onderling." Deze boeiende functie is zo bij zonder, dat er zelfs geen opleiding voor is. "Onze sociotherapeuten hebben dus een heel verschil lende achtergrond" aldus Wiegers. "Van SPW-4 tot HBO-V, van gehan dicaptenzorg tot de psychiatrie." Daarom verzorgt de Rooyse Wis sel een intensief opleidings- en trainingsprogramma, waarin alle aspecten van het werk aan bod komen." De Rooyse Wissel is op zoek naar nieuwe sociotherapeuten en merkt dat het niet eenvoudig is. "Mensen kunnen zich moeilijk iets voorstellen bij dit beroep en heb ben soms een te negatief beeld van het werken met tbs-patiënten. Zo kwamen we op het idee om een rondleiding te organiseren voor mensen die interesse hebben in de functie van sociotherapeut." Dit is de vorige keer erg goed bevallen: er zijn direct vier nieu we collega's aangenomen en mis schien worden dat er nog meer. Daarom is besloten om dit meer dere keren per jaar te doen. De eerstvolgende rondleiding vindt plaats op zaterdagmiddag 27 september. Iedereen met een opleiding in de zorg of welzijn op minimaal MBO-niveau die al enige werkervaring heeft opgedaan, kan zich aanmelden. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven via de web site www.derooysewissel.nl. De Rooyse Wissel is een Foren sisch Psychiatrisch Centrum (FPC). Dat betekent dat in deze instelling mensen met een geestelijke stoor nis worden behandeld die met justitie in aanraking zijn gekomen. Voor het grootste gedeelte zijn dat tbs-patiënten: mensen die een mis daad hebben gepleegd waarvoor de rechter hen tbs heeft opgelegd. Na hun gevangenisstraf worden zij opgenomen in een FPC waar een intensieve behandeling volgt. Doel hiervan is om het risico op herhaling van het misdrijf zo te beperken, dat de patiënt weer succesvol kan terugkeren in de maatschappij. Zondag vond in Veulen voor het laatst de Carjump plaats. Na negen jaar is er een eind gekomen aan een begrip in de regio. 27 voertuigen deden een poging om het verst te sprin- De laatste Carjump leverde wederom veel spektakel op. gen vanaf een springschans. Winnaar werd Boekend en die ploeg nam de Carjump Cup mee naar huis. In de special klasse won Nijsen/Granico de hoofdprijs. Freestyle motorcrossers voerden in een stevige wind de riskante demonstraties. backflip uit. Een Dakar Desert Warrior racete over een speciaal Na afloop was er groot feest aangelegde baan en een carbid- onder muzikale begeleiding van schietteam uit de Achterhoek gaf AC/Dixie en Pataje Metal. In opdracht van de Lim burgse waterschappen Roer en Overmaas en Peel en Maas vallei heeft het bureau DHV een terugblik uitgevoerd op de bestuursperiode 2004 - 2008 van de waterschappen. Op hoofdlijnen luidt de conclu sie dat er veel gebeurt en er veel goed gaat. De Limburgse waterschappen hebben de waterschapstaken adequaat en passend bij de typische ken merken van hun werkgebied opgepakt en zetten zich in voor de waterbelangen. De huidige besturen wilden inzicht in hoeverre zij hun ambi ties en doelen de afgelopen vier jaar hebben bereikt. En ze wilden hun prestaties meten, ook in ver gelijking met andere waterschap pen in Nederland. De aanbevelin gen geven ze mee aan de nieuwe Algemene Besturen die na de ver kiezingen van november dit jaar aantreden voor 2009 - 2013- Het onderzoek vond plaats in de vorm van een zogenaamde quick scan. Er is gebruik gemaakt van bestaan de documenten en interviews met derden. Hierdoor hebben de waterschappen een blik van bui ten naar binnen gekregen. De waterschappen staan vol gens het rapport te boek als vak kundig, degelijk, professioneel en gedreven organisaties. Part ners zoals de provincie Limburg, gemeenten, bedrijven, Waterlei ding Maatschappij Limburg, Rijks waterstaat, andere waterschappen, de Unie van waterschappen en de Limburgse Land- en Tuinbouw Bond, ervaren de samenwerking met de waterschappen op zich als prettig, maar vinden de houding van de waterschappen weinig soepel. De waterschappen moe ten volgens hen een "groter oor voor de omgeving" hebben.Advies is dan ook om de vakkundigheid te combineren met flexibiliteit. De taken van de waterschap pen zijn in de afgelopen bestuur speriode toegenomen door bij voorbeeld de voorbereiding op de klimaatverandering. Toch is de kostenstijging beperkt gebleven tot gemiddeld 1,75 per jaar bij Roer en Overmaas en 2,5 bij Peel en Maasvallei. Voor beiden geldt dat dit lager is dan de gemid delde kostenstijging van water schappen in Nederland. Derden zien de beide Limburgse water schappen ook als efficiënt en kos tenbewust. Duurzaamheid is ook een aandachtspunt voor de water schappen. De duurzame inrich ting van beken is een gegeven binnen de waterschappen, maar bijvoorbeeld duurzaam inkopen kan nog meer aandacht krijgen, aldus het rapport. Daarentegen is de C02 footprint in vergelijking met andere waterschappen in Nederland laag, hetgeen positief is. In de rapportage is ook het gezamenlijke Waterschapsbedrijf Limburg betrokken. Deze organi satie verzorgt de belastingheffing en rioolwaterzuivering voor de beide waterschappen. Deze doch terorganisatie heeft zich bedrijfs matig goed ontwikkeld; de interne bedrijfsvoering doorontwikkeld en het laboratorium geprivati seerd. Beide waterschappen vieren hun successen te weinig. Ze moe ten volgens het rapport zich meer profileren als waterautoriteit of waterpartner. Beiden ontwikkelen namelijk succesvolle initiatieven die bij hun werkgebied passen. Zo zet Waterschap Roer en Over maas zich in voor erosiebestrij- ding, verstrekt subsidie voor het afkoppelen van regenwater en werkt grensoverschrijdend. Denk concreet aan de terugkeer van de zalm in de Roer. En Waterschap Peel en Maasvallei ontwikkelt moderne hydrologische model len en bestrijdt de verdroging in haar gebied door Nieuw Limburgs Peil. Een concreet voorbeeld is de recente plaatsing van een onder gronds scherm in de Peel en stu wen in landbouwgrond om water langer vast te houden. Beide waterschappen kunnen zich vinden in de conclusies en aanbevelingen van het eindrap port. De waterschappen gaan inzetten op intensivering van de samenwerking en meer luisteren naar hun omgeving. Op zoek naar nieuwe buur Burendag begon twee jaar geleden op initiatief van Douwe Egberts om mensen tot elkaar te brengen. Dit jaar vindt de buren dag plaats op zaterdag 20 sep tember. Deze dag heeft Pantein Wonen aangegrepen om op zoek te gaan naar een nieuwe buur voor de bewoners van woon zorgcomplex Antoniushof aan de Mgr Geurtsstraat te Maashees. EÈn nieuwbouwappartement wacht nog op een nieuwe eige naar. Als u belangstelling heeft voor dit koopappartement of het toch liever wil huren, dan nodigt Pantein Wonen u van harte uit om eens een kijkje te komen nemen op zaterdag 20 september tussen 16.00 uur en 18.00 uur. In de ont moetingsruimte van Antoniushof staat dan de koffie voor u klaar Oktober staat van ouds her bekend als woonmaand. In Venray krijgt deze woon maand een nieuwe dimensie met de organisatie van het Woon Event Fraay Venray. De hele maand staat in het teken van tal van woonactiviteiten. Daarnaast zijn er voor de con sument aantrekkelijke prijzen te winnen met als hoofdprijs een woonmetamorfose t.w.v. 5000 euro. Wonen is een breed begrip. Dat begint met het kopen of huren van een huis. Vervolgens is er spra ke van bouwen of verbouwen. De volgende fase is het inrichten van de woning en het aanleggen van een tuin. Kortom, bij wonen komt veel kijken. Al deze facet ten maken onderdeel uit van het Woon Event Fraay Venray. Het programma van het Woon Event Fraay Venray krijgt steeds meer vorm. Hoewel de hele maand oktober in het teken van wonen staat, is er op alle zaterdagen een aantal activiteiten georganiseerd. Op vrijdag 3 oktober staat een spectaculaire opening gepland. Daags daarna op zaterdag 4 oktober is het Rondje Venray. De Venrayse makelaars houden in ruim 200 woningen open huis. Zaterdag 11 oktober staat in het teken van trendwatchen. Trend- en woonwinkels houden open huis en Rob's Roadshow van tele- Het beeldmark van het Woon Event zult u de komende weken steeds vaker tegenkomen. visietuinman Rob Verlinden komt naar Venray. Venray barst van de nieuw- bouwplannen. Al deze plannen zullen op zaterdag 18 oktober worden gepresenteerd tijdens een nieuwbouwfair in de Venrayse schouwburg. Ook op het schouw burgplein zullen diverse bedrijven zich presenteren. Onder het motto 'De kunst van het wonen' staat deze dag in het teken van kunst, woonde coratie, tuinen etc. 's Middags is er op het Schouwburgplein een prijzenspektakel met als klapper de hoofdprijs van de loterij, een woonmetamorfose t.w.v. 5000 euro. Het Woon Event Fraay Venray is een initiatief van de Venrayse makelaars en ondernemersvereni ging Venray Centraal. Mede dank zij een bijdrage van het Innovatie fonds van de gemeente Venray is de organisatie van dit evenement mogelijk geworden. een abonnement waard Kunt u eenvoudig uw site onderhouden? Flyers Internet Communicatie Dwangstoornissen is dit jaar het thema van De Landelijke Dag Psychische Gezondheid op 10 oktober. In het kader van deze dag zoekt de werkgroep Landelijke Dag Noord-en Midden-Limburg mensen die bereid zijn om over hun ervaringen met dwangstoor nis te schrijven. Controleren of het gas uit is, de kleren netjes opruimen, alle rode auto's tellen of voortdurend hetzelfde deun tje in je hoofd hebben, niemand die daar gek van opkijkt. En geen mens is verbaasd wanneer een kennis zegt nu geen tijd te heb ben om gezellig te winkelen omdat de schoonmaak voor gaat. De ene persoon is wat schoner en opgeruimder dan de ander, maar iedereen heeft wel bepaalde vaste gewoonten of rituelen in huis. Bij sommige mensen nemen deze gewoonten echter extreme vormen aan. Ze schrobben hun handen tot bloedens toe. Ze gaan urenlang door totdat ze alle kleren precies recht opgevouwen heb ben. Anderen moeten steeds weer terug naar huis om te controleren of de deur wel écht op slot is. Dan is het gewone dagelijkse 'moeten' een ongezonde dwang geworden. Die dwang kan zo ver gaan dat ze alle tijd opslokt en een normaal dagelijks functioneren onmogelijk maakt. Op 10 oktober is de Lande lijke Dag Psychische Gezondheid. Doel van deze dag is psychische problemen uit de taboesfeer te halen. Dit jaar is het thema dwang stoornissen en in heel Nederland worden verschillende activiteiten georganiseerd om extra aandacht te besteden aan dit thema. De werkgroep nodigt mensen uit die last hebben (gehad) van dwang stoornissen hun persoonlijke erva ringen op te schrijven in de vorm van een kort verhaal of gedicht. Uit alle inzendingen worden de mooiste verhalen/gedichten gese lecteerd om een bundel uit te laten geven. Het verhaal of gedicht kan tot 10 oktober opgestuurd worden naar vangjedwang@gmail. com. of naar Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid, Stations weg 46, 5803 AC in Venray, tele foon (0478)527066, e-mail igg@ ggznml.nl. Het is belangrijk dat men schriftelijk toestemming geeft om het verhaal (anoniem) op te laten nemen in een bundel. Het toestemmingsformulier is te downloaden via www.ggznml.nl. of aan te vragen bij het Informa tiecentrum Geestelijke Gezond heid. Zie voor meer informatie over de Landelijke Dag Psychische Gezondheid www.dwangstoornis- sen.nl. Professor dr. Klasien Horst man geeft op zaterdag 27 sep tember in hotel Asteria in Ven ray een lezing met de titel: 'Vrouwen, eicellen en genen. Moet alles wat medisch tech nisch kan?'. De wetenschappelijke en tech nologische ontwikkelingen in genetica en stamcelonderzoek zijn de laatste tien jaar in een stroomversnelling geraakt. Deze ontwikkelingen zijn aanleiding tot veel discussies over de vraag hoe we om moeten gaan met deze nieuwe kennis en technieken. Dat ze ons leven zullen verande ren, dat staat vast, maar hoe zullen ze ons leven veranderen en welke invloed hebben we daarop? Deze vragen zijn ook met name voor vrouwen relevant. Moeten we wel of geen gebruikmaken van prena tale diagnostiek, wat is het effect van genetische diagnostiek voor familiaire borstkanker op een familie, moeten we vrouwen vra gen om eicellen te doneren voor de wetenschap Deze vragen raken het leven van vrouwen bij Schutters succesvol De laatste wedstrijd in klein kringverband is geschoten in Geijsteren. Aan dit spektakel nemen jaarlijks vijf gildes deel. Dit jaar waren dat de gildes van Geijsteren, Maashees, Holthees, Well en Blitterswijck. De dagprijs ging naar Wilbert van Boekei uit Maashees. De tweede plaats was voor Carla Claessens van het gilde van Blitterswijck. Ze kregen beiden een zilveren schildje. Het algemeen klassement (individu eel) werd gewonnen door Carla Claessens uit Blitterswijck. Ook het korps werd gewonnen door de schutters uit Blitterswijck. De eerste 10 van de 35 schutters die deelgenomen hebben zijn: 1. Carla Claessens Blitterswijck 82 punten, 2. Piet Zeegers Well 71 punten, 3- Rob Cox Geijsteren 69 punten, 4. Wilbert van Boekei Maashees 67 punten, 5. Jan v.d. Water Blitters wijck 67 punten, 6. Niels Kleeven Blitterswijck 66 punten, 7. Rob Peeters Well 65 punten, 8. Peter Dins Blitterswijck 64 punten, 9. Leon Thiesen Blitterswijck 64 punten. 10. Fransien Gielen Hol thees 62 punten. Het korpsschieten. Eindstand na drie wedstrijden: 1. Blitterswijck 33 punten, 2. Well 30 punten, 3- Geijsteren 27 punten, 4. Maashees 26 punten, 5. Holthees 22 punten. Jeugd: l.Antoon de Groot, Hol thees, 2. Jessy Thiesen, Blitterswij ck, 3- Sam Thiesen, Blitterswijck. De schutters van Blitterswijck mochten na het zilveren schild ook de zogeheten Jan Katelaan- wisseltroffee in ontvangst nemen. uitstek. Het is dus belangrijk dat vrou wen kennis nemen van deze ont wikkelingen, een visie vormen en deelnemen aan het debat over deze ontwikkelingen. Pro fessor dr. Horstman zal tijdens haar lezing nader ingaan op deze onderwerpen. In de pauze is er gelegenheid om vragen schrifte lijk te formuleren. Professor dr. Horstman zal deze vragen in het tweede gedeelte van de middag behandelen. Klasien Horstman is wijsgerig en historisch socioloog. Zij is als universitair hoofddocent verbonden aan de sectie Gezond- heidsethiek en Wijsbegeerte van de Universiteit Maastricht en is Socrates hoogleraar Filosofie en Ethiek van Bio-engineering aan de Technische Universiteit Eindho ven. Ze doet onderzoek naar de filosofische, sociale en politieke aspecten van nieuwe technieken in de gezondheidszorg en in 2008 verscheen van haar hand het boek 'Genetics from laboratory to soci ety'.(Palagrave, Macmillan). Aan vang: 14.00 uur. Kosten vijf euro per persoon, te voldoen bij bin nenkomst. In verband met de organisatie is aanmelding op korte termijn noodzakelijk.Aanmelden: K V G Venray, C.van Dijk-Vekemans, tele foon 0478-550395, e-mail: carla. vandijk@planet.nl Herdenkingsdienst overleden kinderen Onder het thema 'Jij, onzichtbaar bij mij' begint op zaterdagmiddag 20 september om 13.30 uur in de Ysselsteyn- se kerk een herdenkingsdienst voor overleden kinderen. Ouders zijn welkom, broers en zussen en andere familieleden, maar ook vrienden van overle den kinderen of hun familiele den. Kapelaan Crasborn zal de dienst begeleiden, ook zijn ver tegenwoordigers aanwezig van de Vereniging van Ouders van Overleden Kinderen (VOOK). De muzikale omlijsting in deze dienst wordt door lotgenoten verzorgd. De ouders van de kinderen die overleden zijn, wordt gevraagd om goed op tijd te komen en een foto in een lijst mee te brengen naar de dienst. De kinderen en hun namen krijgen nadrukkelijk een plaats tij dens deze dienst. Na afloop van de dienst is er nog gelegenheid om na te praten en een kopje kof fie of thee te drinken. Voor meer informatie: Saskia Aarts-Hendriks, telefoon 0493-529492, Truus Pij- nenborg-Gommans, telefoon 0493- 529363, of Joske Roos-Hendriks, telefoon 542072 Diabetes informatiemarkt De Diabetes Vereniging Neder land afdeling Venray e.o. (DVN) houdt op zaterdag 20 septem ber een grote diabetesinforma tiemarkt. Deze markt is bedoeld voor mensen met de aandoening diabetes, hun partners, familie en andere belangstellenden. Doel van de markt is om mensen te laten zien dat er veel hulpmiddelen op de markt zijn. Er zijn verschil lende leveranciers present die prikapparaatjes, naalden, insuli- nepompen, penspuiten en aller lei andere benodigdheden gaan demonstreren. De afdeling Venray is aanwezig om uit te leggen hoe belangrijk het is om lid te zijn van de patiëntenvereniging. De afde ling Venray houdt thema-avonden, wandeltochten en lotgenotenmid- dagen of -avonden. Telkens komt er een ander thema aan bod. De markt wordt gehouden in hotel Asteria in Venray en duurt van 10.30 tot 16.00 uur. Babyfluisteren in Venray Medium Marieke geeft op zon dag 28 september tussen 10.00 en 17.00 uur baby- en kinderreadin- gen in Carma aan de Kempweg in Venray. Marieke maakt telepa thisch contact met baby's en kin deren. Zeker als een kind nog niet kan praten, is het voor de ouders bijzonder prettig om te weten wat hun kind hen wil vertellen. Wan neer ouders vragen over hun kin deren hebben, dan kan het medi um zien wat er speelt en wat de werkelijke oorzaak is. Vaak wordt daarmee de oplossing al duide lijk. Bovendien geeft Marieke ook praktische tips. Bij een reading hoeft het kind niet aanwezig te zijn. De reading duurt ongeveer een uur. Graag vooraf reserveren via telefoon (0485)322054. Voor meer informatie zie www.inspi- ratio.nl. KidsPower in Zoo Pare Overloon Doe mee aan de populaire activiteit KidsPower en maak mee hoe het is om een dier- verzorger te zijn! Van 20 sep tember tot en met 8 november krijgen kinderen van zes tot en met elf jaar in Zoo Pare Overloon iedere zaterdag- en woensdagmiddag de kans om zelf aan de slag te gaan als dierverzorger. De deelnemers sluiten de span nende middag af met een patatje en een echte dierverzorgersoor- konde. Vanwege een beperkt aan tal plaatsen is reserveren noodza kelijk. KidsPower staat dit najaar in het teken van verrijking voor dieren. In de natuur besteden die ren het grootste deel van hun dag aan het zoeken naar en bezig zijn met voedsel. In Zoo Pare Over loon krijgen de dieren meestal een kant-en-klaar dieet voorge schoteld. Hierdoor hoeven de dieren veel minder tijd te beste den aan hun voeding, waardoor zij veel vrije tijd overhouden. Om te voorkomen dat de dieren zich gaan vervelen, krijgen zij daarom regelmatig voedsel aangeboden op een bijzondere manier. Voed- selverrijking is meestal voedsel dat wordt aangeboden in een alterna tieve vorm, waardoor de dieren er meer moeite voor moeten doen. 'Speelvoer' dus eigenlijk. Ook het verstoppen van voer of een dagje niet voeren valt onder voedsel- verrijking. Deelnemers van Kids Power gaan zeil actief bezig met voedselverrijking. Zo doen ze een 'verrijkingsspel' waarin zij diverse soorten verrijking moeten linken aan de bijbehorende diersoort. Ook gaan ze zelf verrijking maken in de vorm van gevulde pompoe nen en fruitslingers. Deze fruitige extraatjes mogen de kinderen ver volgens zelf aan de dieren geven. Naast het maken van verrijking moeten nog een aantal andere belangrijke dierverzorgerstaken worden vervuld. De kinderen gaan aan de slag om diverse diermaaltij- den te bereiden. Hiervoor moeten fruit, vlees en vis worden klaar gemaakt. Ook hebben de deelne mers de schone taak om poep te ruimen in een verblijf. Ook dat valt natuurlijk onder het werk van de dierverzorger! Na al deze inspanningen is het tijd om de die ren te voeren: een hele bijzondere ervaring. Bovendien mogen de deelnemers de zelfgemaakte trak taties in de verblijven verstoppen. Voordat de dieren kunnen genie ten van al dat lekkers, moeten ze eerst aan de slag om de hapjes te bemachtigen. KidsPower wordt elke zaterdag- en woensdagmid dag gehouden en start om 13-30 uur. Zoo Pare Overloon is dage lijks geopend van 9-30 tot 18.00 uur en is te vinden aan de Stevens- beekseweg in Overloon. Zie ook www.overloonzoo.nl. van den munckhoff bv hofstraat 6 venray Donderdag 1 1 september 2008 - Pagina 7 Met ons CMS heeft u zelf de touwtjes in handen. Onderzoek Advies Ontwerp Ontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 Training Coaching Productontwikkeling

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7