Week van de jagers Parochiejubileum Castenray geslaagd Brand in flatgebouw Inbraak in woning Kunstroute naar Venrays voorbeeld Dronken achter het stuur Ysselsteyn leeft ft Nelleke Noordervliet opent nieuwe seizoen Van den Hoek raadslid Lokaal Aktief LETSELSCHADE? Kurstjens PEEL EN MAAS VAN DER PUTT (flSj) ADVOCATEN PEEL EN MAAS Donderdag 11 september 2008 - Pagina 5 Bezoekers maken kennis met wildbeheer Nederlandse jagers werken samen in lokale samenwer kingsverbanden, de wildbehee- reenheden (WBE). Ook in Ven- ray wordt de natuur beheerd door jagers. In het kader van de week van de WBE, die van 13 tot en met 20 september duurt, nodigt de wildbeheer eenheid Venray iedereen graag uit voor een bezoek. Jagers kunnen veel vertellen over het wild in onze omgeving en het beheer ervan. Bezoekers zul len versteld staan van de vele activiteiten. Jager word je niet zomaar. Jagen doe je uit overtuiging. Er is geen jager die luchthartig denkt over zijn of haar beheer van het jacht veld: in weer en wind houdt hij de populaties in de gaten en regi streert de waargenomen aantallen. De kans dat u een jager met een verrekijker aantreft, is dan ook groter dan een jager met geweer. Alles wat jagers doen op het gebied van jacht, beheer en scha- debestrijding is vastgelegd in de Flora- en faunawet. Om een goede uitvoering aan deze wet te geven, werken jagers samen. Op die manier weet iedere jager wat het doel is dat nagestreefd wordt in zijn gebied. Maar ook op provinci aal niveau zijn alle belanghebben den op de hoogte en hebben zij inspraak in het faunabeheer. Om hun werk goed te kunnen doen, werken jagers samen in wildbeheereenheden. Gezamen lijk brengen zij populaties in kaart en stellen wildbeheerplannen op. Deze faunagegevens worden lan delijk verzameld in de WBE Data bank van de Koninklijke Neder landse Jagers Vereniging (KNJV). De gegevens worden onder meer gebruikt voor de provinci ale faunabeheerplannen. Minister Veerman erkende in april 2006 het belang van databank: "Het aantal vossen dat wordt gescho ten, wordt geregistreerd door de wildbeheereenheden en opgeno men in de database die al jaren heel correct door de KNJV wordt bijgehouden. Deze gegevens wor den ten behoeve van ons door de KNJV verzameld en gepubliceerd". (Bron: Ministerie van LNV) Wildbeheereenheden zetten zich daarnaast in voor zogeheten biotoopverbetering door de leef omstandigheden van in het wild levende dieren te verbeteren. Ook plaatsen ze wildspiegels om aan rijdingen te voorkomen en bestrij den ze wildschade en stroperij. Hierbij werken ze samen met boe ren en terreinbeheerders. Van het diervriendelijke beheer van sloot- randen, bermen, perceelsranden en het aanplanten en het onder houd van houtwallen profiteert niet alleen het wild, maar ook vlin ders, vogels, marterachtigen en andere beschermde dieren. Terreineigenaren als Staatsbos beheer, Natuurmonumenten, Pro vinciale Landschappen, de land bouw, particuliere grondeigenaren en de KNJV werken op provinciaal niveau samen in een Faunabehee- reenheid. Die stelt een beheerplan op dat de basis is voor de uitvoe ring van het provinciale faunabe- leid. Op grond daarvan worden ontheffingen verleend voor het afschieten van dieren. Zoals de beperking van het aantal reeën ter voorkoming van verkeersongeluk ken. Grote aantallen zorgen voor veel onrust, waardoor deze dieren wegen oversteken op zoek naar nieuwe leefgebieden die er vaak niet zijn. Jagers zijn echte natuur liefhebbers die met veel kennis en een nuchtere blik naar de natuur kijken. Juist door af en toe in te grijpen, door te schieten maar ook door aan biotoopverbetering te doen, wordt door hen de natuur op duurzame wijze ondersteund. Voor het maken van een afspraak voor een bezoek kan contact opgenomen worden met Leo Swinkels in Venray, telefoon 581247. Castenray mag terugzien op een fantastisch geslaagd week end. De viering van het 75- jarig bestaan van de parochie in het Jaar van het Religieus Erfgoed is een groot succes geworden. "Het is heel veel werk geweest, maar het was de moeite meer dan waard." Met deze woorden gaf heem- kundelid Riek Weijs-Hoeijma- kers lucht aan haar gevoelens, nadat zondagavond de laatste expositiebezoeker vertrokken was en gemeenschapshuis De Wis weer in orde gebracht was voor de countrylinedancers. Slapeloze nachten had ze gehad in de week voorafgaand aan het feest. Zij en haar echtgenoot Jan leverden met hun privécollectie het leeuwendeel van de religi euze objecten die twee dagen lang in het Castenrayse gemeen schapshuis te bezichtigen waren. Het tegeltableau van patroonheilige St. Ma tthias werd zondag onthuld door pastoor Van Home. Beiden was niets te veel om er samen met het kerkbestuur en het heemkundig genootschap iets geweldig moois van te maken. En er was heel wat religieus erfgoed te bewonderen. Honderden voor werpen vormden tezamen de schitterende expositie 'Geloofs beleving in Beeld', die beide dagen zeer druk bezocht werd. Regelrechte blikvangers waren de maquette van de Castenrayse kerk en een modepop met toer en kle ding uit circa 1900 die een baby in een zeer oude doopjurk ten doop hield. Ruim honderd men sen maakten op zaterdag gebruik van de mogelijkheid de toren te beklimmen en de gewelven, het uurwerkmechaniek en de klok kenstoel met de kerkklokken te bezichtigen. Ook organist Piet Kuijpers had niet te klagen over gebrek aan belangstelling voor zijn uitermate boeiende uitleg over het kerkorgel. Maar de grote dag was uiter aard de zondag. In een prachtig versierde kerk droeg bisschop Frans Wiertz, bijgestaan door pas toor Huub van Horne, deken Har- rie Smeets en pater Humberto Kuijpers, de heilige mis op, die op zeer indrukwekkende wijze muzikaal werd opgeluisterd door het Schola Cantorum van het Ward-Instituut in Roermond en het Kerkelijk Zangkoor en het Dameskoor uit Castenray. Prach tige, gregoriaanse klanken vulden het kerkgebouw, waarbij zeker ook de Castenrayse koren een groot compliment verdienen voor hun fraaie zang, die met zoveel passie en overgave op de kerkgan gers neerdaalde. Indrukwekkend waren eveneens de toespraken van bisschop Wiertz en van Marie- José Janssen die namens het kerk bestuur een dankwoord sprak. Aan het einde van de mis bega ven alle aanwezigen zich onder de processieklanken van de Fanfare Dorpsklank naar buiten, waar een tegeltableau van patroonheilige St. Matthias onthuld werd door pas toor Van Horne. Onder een drui lerige regen geschiedde de inzege ning van het mooie tableau door de bisschop. Een twaalftal misdie naars en misdienettes bracht een bloemenhulde en ook namens de parochiegemeenschap werd een fraai bloemstuk bij het monument geplaatst. De Castenrayse kerk is een prachtig monument rijker, dat zeker ook bijdraagt aan de ver fraaiing van het dorpscentrum. Na de inzegening van het St. Matthiasmonument togen alle aan wezigen naar gemeenschapshuis De Wis, waar bisschop Wiertz op joviale wijze vele handen schud de, alsof hij alleen maar oude bekenden trof. Toen de koffie en vlaai genuttigd waren, hield burgemeester Jos Waals van de gemeente Venray een mooie en soms humoristische toespraak, waarna het een komen en gaan was van expositiebezoekers. Opvallend was daarbij het grote aantal mensen van buiten Casten ray. Iedereen was vol lof over de uitstekend verzorgde expositie en in het gemeenschapshuis leek het bij tijd en wijle een kleine reü nie door de vele oud-inwoners. Ook het boekje 'Verwoesting en Wederopbouw van de kerk van Castenray' vond gretig afname De Stichting Heemkundig Genoot schap kan zich opmaken voor de volgende activiteit. Op 4 oktober plaatsen de leden namelijk een veldkruis ter herinnering aan 75 Jaar Parochie en aan het het Jaar van het Religieus Erfgoed. Dinsdagavond is de brand weer met groot materieel uitgerukt voor een flat in de Haammakerstraat. Het betrof uiteindelijk een kleine brand die werd veroorzaakt door een brandende ventilator die op een centrale ventilatieschacht is aangesloten. De brand ging gepaard met een hevige rookontwikkeling. De poli tie is daarop gestart met het ont ruimen van het flatgebouw. Uit eindelijk hebben twaalf bewoners van acht woningen hun woning tijdelijk moeten verlaten. Na con trole van al deze woningen door de brandweer, konden de bewo ners rond half acht terugkeren naar hun woning. De brandweer Venray heeft twee tankautospui ten en een ladderwagen ingezet. Dat groot is opgeschaald heeft te maken met het feit dat het om een flatgebouw ging en dat in eer ste instantie niet duidelijk was of de brand zich via de schacht snel kon verspreiden. De politie onderzoekt de inbraak in een woning aan de Ken- nedystraat in Venray, die vermoedelijk heeft plaatsgevonden tussen zaterdagmorgen omstreeks 11:00 uur en zondagavond 22:30 uur. Bij de inbraak werd voor een nog onbekend bedrag aan literatuur, computer- en audioapparatuur, sieraden, gereedschap, contant geld en huisraad ontvreemd. De inbrekers hebben vermoedelijk toegang tot de woning gekregen door een raam te forceren. De politie onderzoekt de zaak en vraagt getuigen die mogelijk iets gehoord of gezien hebben contact met haar op te nemen via telefoonnummer 0900-8844 (lokaal tarief). In Sint Anthonis is afgelopen zondag 7 september tijdens de jaarlijkse kunstmanifesta tie een kunst- en poëzieroute geopend naar het voorbeeld van de Venrayse poëziefiets- route 'Op de fiets langs kunst'. In beide gemeenten voeren twee routes langs kunstwer ken in de verschillende dor pen. Tekende in Venray het Literair Café Venray-regio voor initiatief en realisatie van de poëzieroutes, in Sint Anthonis was dat de gemeen te met overigens grote inzet van veel vrijwilligers. Hier kwam er zelfs Europees subsidiegeld aan te pas terwijl de Venrayse initia tiefgroep het vooral van sponsors moest hebben. Sint Anthonis komt er ronduit voor uit 'het kunstje' van Venray te hebben afgekeken. Cultuuramb tenaar Diny van Vliet was bij een Venrays uitstapje zo enthousiast over de routes langs kunst, dat ze dit aankaartte bij de gemeente, die zich sterk maakt voor recre atie, toerisme en kunst. Ze vond gehoor bij wethouder Pierre Bos met een Venrayse achtergrond: afkomstig uit Ysselsteyn was hij voorheen werkzaam bij basis school Coninxhof, mavo Meerlo en scholengemeenschap Raayland College. Voor het project kwam meer dan een ton op tafel, de helft van de gemeente en de rest subsidies van provincie en Euro pees fonds. Daarmee werd het landschapspark Op 't Hoogveld toegankelijk gemaakt en de kuns troute uitgezet en beschreven. Bij dat laatste werden vrijwilligers ingeschakeld: leden van de Kunst kring en dichters en fotografen uit gemeente en regio. Het resultaat is de bundel 'Dicht bij kunst' met twee routes (resp. 30 en 20 km.) op de fiets of per auto langs 57 kunstwerken. De bundel is een broertje van de Venrayse: bij opzet en lay-out heeft de Venrayse ook als voorbeeld gediend. De bundel Sint Anthonis kost 7,50 euro, de Venrayse is (nog) voor 5,95 euro verkrijgbaar (beide in boekhandel en bij VW). Een Venraynaar is in Helmond aangehouden omdat hij dronken in zijn auto reed. De 26-jarige man had drie keer de toegestane hoeveel heid alcohol in zijn bloed. De politie had de man in de nacht van maan dag op dinsdag opgemerkt omdat hij slingerend door Helmond reed. De Venraynaar is zijn rijbewijs kwijt. U) W U) Literaire schrijfcursus Eind september start Kun stencentrum Jerusalem een heel nieuwe korte cursus met de titel 'Proeven van proza en poëzie'. In deze oriënterende cur sus wordt kennisgemaakt met verschillende genres en kan er uitgeprobeerd worden wat het beste ligt. Poëzie, proza of korte verhalen. Een prima cursus om antwoord te vinden op de vraag of schrijven je ligt en in welke schrijfrichting je verder zou wil len gaan. Door het maken van verschillende creatieve schrijf opdrachten word je in contact gebracht met de diverse genres en de bijbehorende theorie, maar zeker ook met de eigen creatieve geest. De cursus start op 25 sep tember om 19-30 uur en bestaat uit twaalf wekelijkse lessen. De docent is Jolanda Gerritsen. Uitge breide informatie is te vinden op www.kunstencentrumjersualem. nl. Aanmelden via de site kan ook. Ook kan men telefonisch contact opnemen met Kunstencentrum Jerusalem, 0478 585320. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. P.C.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gra tis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Puft Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl Literair Café Venray-regio Op zondag 21 september opent Nelleke Noordervliet het seizoen 2008-2009 van het Literair Café Venray-regio. Met haar komt binnen een half jaar al de derde schrijfster naar Theehuis Odapark, van wie dit jaar een nieuw boek is verschenen. Bij Noordervliet betreft het Snijp unt, een interessante tijds roman over de thema's van nu, die lovende kritieken kreeg in de pers. Nelleke Noordervliet (1945) studeerde Nederlands en slaagde cum laude in 1983- Samen met anderen maakte ze een serie tv- programma's over poëzie. Ze werd politiek actief en was frac tievoorzitter voor de PvdA in de gemeente Monster en in de Westlandraad. Als schrijfster debu teerde ze in 1987 met Tine, of de dalen waar het leven woont, een roman over de eerste vrouw van Multatuli. Haar volgende romans werden vaak genomineerd voor en bekroond met literaire prijzen. Noordervliet publiceert verhalen, essays en columns en ze is met enige regelmaat te gast bij radio- en tv-programma's. In Millemorti (1989) vertelt ze vanuit verschillende perspec tieven de gebeurtenissen in een Zwitsers dal. In opdracht van het Steunfonds voor de Nederlandse Letteren schreef ze in 1990 een toneelstuk over Belle van Zuylen. De Franse Revolutie is het decor van haar derde roman Het oog van de engel (1991), waarmee ze genomineerd werd voor de AKO- literatuurprijs 1992. In 1994 publi ceerde Noordervliet De naam van de vader die bekroond werd met de Multatuliprijs en genomineerd voor de Europese Literatuurprijs. In 1997 verscheen haar roman Uit het paradijs (genomineerd voor de Librisprijs 1998). Naast romans en toneelstuk ken publiceerde Noordervliet ook enkele historische boeken, zoals Op de zeef van de tijd: een geschiedenis van Nederland (2000) en Nederland in de Gou den Eeuw (2003). Ook schreef ze in 2001 een lang gedicht dat in boekvorm verscheen: Een vlaag van troost. In 2002 verscheen er weer een roman van haar hand Pelican Bay en in 2004 een luchtige uitgave Mevrouw Gigengack uit het leven van een dame en de essaybun del Een plaats voor de geestdrift. In februari 2005 publiceerde zij Altijd roomboter, een mengeling van memoires, geschiedschrij ving, fictie en essay, dat elf druk ken beleefde en waarvan meer dan 30.000 exemplaren werden verkocht. In april 2006 verscheen Veeg teken. Over haar werk en leven ver telt Noordervliet op zondag 21 september vanaf 11.30 uur in het Theehuis Odapark. Voor de muzi kale omlijsting tekent Mirte van Loenen uit Venray. Ze is opgeleid aan het Kunstencentrum Jerusa lem, zingt en begeleidt zichzelf op piano. Ze heeft een eigentijds repertoire en is ook bekend als begeleidster van het jeugdkoor De Bandelieren. Boekhandel Venray is present met werken van de schrijfster. In de pauze is er gelegenheid tot sig neren. Entree 8 euro, donateurs 6 euro. Lezers van Dichterbij, een uitgave van Rabobank Venray, krij gen tegen inlevering van de bon op de begeleidende brief ook 2 euro korting. Meer informatie op www.literair-cafe-venray.nl of tel. 0478-582948. Tijd voor een boek? r -T hofstraat 6 venray contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 Tom van den Hoek (62) wordt het nieuwe raadslid van Lokaal Aktief. Hij volgt de twee weken geleden overleden Gerrit Lem- mens op. In de raadsvergadering van dinsdag 23 september zal Van den Hoek als raadslid worden beëdigd. De Venraynaar is een ervaren noliticus die al vele jaren deel uitmaakt van de commissies Ste delijke Ontwikkeling en Maat schappelijke Diensten. Eerst voor fractie Van de Vorle en sinds 2003 voor Lokaal Aktief. Van den Hoek stond in 2006 als derde op de ver kiezingslijst van Lokaal Aktief dat twee zetels behaalde. Tiny Gre benjak neemt de taak van fractie voorzitter over van Lemmens. van den munckhof bv

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5