Onvrede over accommodatiebeleid 'Afbouw subsidie Moedercentrum onmogelijk' Mogelijke val van Emonts Consternatie leidt politieke crisis in over Match Centrum nu echt op de schop Kurstjens Boek bestellen? PEEL EN MAAS Teleurstelling over lang verwachte nota Eindelijk. Na keer op keer uitstel kon de commissie Maat schappelijke Diensten don derdag dan toch het accom modatiebeleid bespreken. De nota zou er eigenlijk pas in december zijn maar de poli tieke duldde het zoveelste uit stel niet meer. De blijdschap dat er nu eindelijk een nota is, maakte echter al snel plaats voor teleurstelling. De winst van de nota moet zijn dat verenigingen en instellingen op het gebied van sport, onder wijs, cultuur en welzijn nu einde lijk duidelijkheid krijgen over hun accommodaties. Initiatieven voor renovatie, uitbreiding of nieuw bouw kunnen nu getoetst worden Maandagmorgen rond acht uur werd gestart met de werkzaam heden om het centrum van Ven- ray te 'verfraayen'. Arjan Wienen, bestuurslid van Venray Centraal, deelde aan aannemer Kersten De mogelijke val van wet houder Emonts zal Venray in een politieke crisis storten. CDA, Samenwerking en WD hebben geen vertrouwen meer in de PvdA'er. Het is de vraag welke partij tijdens de raadsvergadering op 23 sep tember de lont in het kruit vat steekt. Een motie om de falende Emonts naar huis te sturen kan rekenen op een raadsmeerderheid waardoor de coalitie CDA-PvdA-Lokaal Aktief uit elkaar spat. Gerda van Stelten, fractieleider van het CDA, is ook voorzitter van de commissie Maatschappelijke Diensten. "Zo erg als donderdag heb ik het nog niet eerder mee gemaakt. Het was nogal heftig", zegt Van Stelten. "Het is inderdaad een zorgelijke situatie. We gaan eerst met de fractie de commis sie evalueren. En dan kijken we welke stappen we zetten. Daarbij moeten we een aantal zaken goed waardoor er een einde komt aan allerlei ad hoe beslissingen. "Nu hebben we een meetlat waarlangs we alle initiatieven objectief kun nen beoordelen", meent wethou der Emonts (PvdA). De commissie leden dachten er heel anders over. "Het is nog niet af. Ik raak de weg kwijt", zegt Jolanda Dijkema (SP). "Teleurstellend", vindt Ingeborg de Barbanson (WD). "Ik dacht nu kunnen we aan de slag, maar met deze nota kunnen we nog niet veel. Het is onvoldoende om con crete knelpunten aan te pakken. Ik mis een heleboel. Het moet veel concreter worden uitgewerkt." Bert Linskens (PvdA) haalt aan dat het een ingewikkelde materie is. "In de loop der jaren is er een grote diversiteit ontstaan. Deze shirts voor de stratenmakers uit waarop een aantal ludieke kreten staan. Ook wethouder Patrick van tegen elkaar afwegen. Waarbij het belang van Venray zwaarder weegt dan het belang van de coalitie." Ike Busser, fractieleider van Samenwerking, staat niet te pope len om opnieuw een motie van wantrouwen tegen Emonts in te dienen. "We willen de verhoudin gen in de gemeenteraad niet ver zieken. Momenteel zijn die rede lijk goed." Busser vindt dat de bal nu bij het CDA ligt. Mocht die par tij Emonts weg willen sturen, dan zal Samenwerking dat volledig steunen. "Het krediet is helemaal weg. Een wethouder kan niet zo herhaaldelijk zijn afspraken en beloftes niet nakomen. En iedere keer heeft ie een nieuwe smoes." Gerda van Stelten beseft dat de sleutel bij haar partij ligt. Zonder de steun van het CDA kunnen de oppositiepartijen Samenwerking en WD weinig uitrichten. "We moeten de gevolgen goed onder ogen zien. Als de wethouder weg is, ligt dan alles stil? Vergeet niet dat Match en het Moedercentrum nota is een prima opstap om aan de slag te gaan." Jaarlijks komt er 250.000 euro beschikbaar voor accommodaties op te knappen. Linskens: "Dit zal niet toereikend zijn om alle verzoeken te honore ren. Het bedrag zal verruimd moe ten worden om niet nog meer ver traging op te lopen." Martin Wijnhoven (Samenwer king) weet niet wat hij ermee aan moet. "Als verenigingen mij bellen, dan kan ik ze het niet uitleggen. Ik mis getallen om vergelijkingen te kunnen maken. Alle gebrui kers moeten gelijk behandeld worden. Het kan niet zo zijn dat Match en het Moedercentrum de huisvestingskosten volledig ver goed krijgen terwijl andere zelf voor hun accommodaties moeten der Broeck stak de handen uit de mouwen om de bestaande bestra ting open te breken. slechts een halfjaar subsidie heb ben gehad. Zij mogen hiervan niet de dupe worden. Het zou toch intriest zijn als het Moedercen trum de deuren moet sluiten", vindt Van Stelten. PvdA-fractieleider Bert Linskens heeft zich donderdag mateloos geërgerd aan Samenwerking, maar vooral aan het CDA. Na afloop haalde een boze Linskens verhaal bij Gerda van Stelten. "Die spier- ballentaal van John Michels is ongepast. Net zoals het uiten van dreigementen. Binnen een coali tie is het niet verstandig zo ver de grens op te zoeken", oordeelt Lins kens, die weinig woorden wenst vuil te maken aan de harde kritiek die Martin Leenders (Samenwer king) uitte. "Leenders grijpt iedere kans aan om de wethouder aan te vallen. De verhoudingen tussen die twee zijn flink verstoord. Daar word ik niet meer warm van. Daar steek ik ook geen energie meer in." Nog voor de komende raadsver gadering vindt het gebruikelijke coalitieoverleg plaats. "Dan zal duidelijk worden hoe iedereen erin staan. Het wegsturen van een wethouder heeft zware conse quenties. Nu het laatste jaar van deze periode ingaat, is niemand hiermee gebaat", meent de PvdA- er. De komende anderhalve week tot de raadsvergadering zal er achter de schermen koortsach tig overleg gevoerd worden. "Het CDA is wel vaker van mening ver anderd", weet Busser. "De PvdA zal zijn wethouder de hand boven het hoofd blijven houden. Ik ver moed dat de coalitie de rit tot het einde zal willen uitzitten. Daarbij nemen ze alle ellende maar voor lief'Voor Samenwerking heeft het ■geklungel' met Emonts al veel te opdraaien. Ik wil een redelijke ver deelsleutel. Deze nota geeft onvol doende inzicht." John Michels (CDA) heeft ook zijn bedenkingen. "Er spreekt geen visie uit. Ik had er veel meer van verwacht. De nota schiet tekort. De onderzoeken zijn niet afgerond. Wij kunnen hier geen besluit over nemen", aldus Michels, die zich zorgen maakt over Euterpe, Bouledrome en St. Christoffel die al zolang wachten op duidelijkheid. Gerard Thijssen (inVENtief) spreekt van een gecompliceerd stuk.'Het moet eenvoudiger zodat mensen er ook een beroep op kunnen doen." Wethouder Emonts meent dat het verwachtingspa troon blijkbaar te hoog was. "Het De gemeente hoopt over ander halve week het Schoutenstraatje klaar te hebben. Dan zal inmiddels lang geduurd. Busser: "En hoe lan ger we wachten, des te groter de ellende wordt. Dan zijn de proble men straks helemaal niet meer op te lossen. Als de coalitie dan stuk gaat, is er geen partij meer die er nog wil instappen. Er zou dan een minderheidscoalitie ontstaan. Met alle negatieve gevolgen van dien. Want bij ieder voorstel moet er een meerderheid gezicht worden." Het CDA wil, voordat het een verregaande beslissing neemt, weten waar de oorsprong van het probleem zit. "Ligt het alleen aan de wethouder?", vraagt Gerda van Stelten zich af. "Of zit het bij de afdeling waar niets uitkomt, of bij het management? Als we de oorzaak kunnen achterhalen en aanpakken, dan kunnen we mis schien het tij nog keren", denkt zij. "Maar wat het probleem ook is, de wethouder is en blijft altijd politiek verantwoordelijk." Bert Linskens hoopt dat het CDA zich wel twee keer bedenkt. Hij verbaast zich over de opstel ling van de kritische partijen. "Match en het Moedercentrum zijn erg belangrijk voor Venray. Daar gebeuren heel goede dingen. Dan ben ik er verbolgen over hoe hiermee wordt omgegaan." Lins kens wijst erop dat vaak op andere terreinen het geld met bakken de deur uitgaat', terwijl bij Match en Moedercentrum er wordt geneu zeld over relatief kleine bedragen. "Ik ben dan ook niet overtuigd dat CDA en Samenwerking de twee instellingen echt zo belang rijk vinden." De PvdA'er vindt het ook niet terecht alle schuld in de schoenen van Emonts te schuiven. "Mathieu is heel gedreven en wil goede dingen bereiken. Dit valt vaak niet mee omdat het zo'n las tige thema's zijn. Wie weet ligt het wel aan de commissie zelf. geeft inderdaad geen antwoord op concrete verzoeken. Maar die zijn hiermee wel te beoordelen." Vol gens Emonts is het onmogelijk om kengetallen op te nemen omdat de situaties zo verschillend zijn. "Je kunt Veulen niet vergelijken met Landweert." De wethouder geeft toe dat er grote verschillen in afspraken zijn met de diverse gebruikers. "Er is nog veel werk aan de winkel om dit ook juri disch helemaal rond te maken." CDA en Samenwerking zitten met een dilemma. Enerzijds keu ren ze het accommodatiebeleid af maar anderzijds willen ze ook niet dat de verenigingen nog langer moeten wachten. Op 23 septem ber besluit de gemeenteraad of hij instemt met de nota. ook aan de Passage zijn begon nen. Volgens de planning wordt de Grotestraat in drie fases uitge voerd. Medio november moet ook de Grotestraat voorzien zijn van een nieuw tapijt... "Waarom hebben jullie je mond niet opengedaan toen de belangrijke man van Match aan het woord was", bitste Tarcicia Voigt (PvdA) donder dag in de commissie Maat schappelijke Diensten. Die 'belangrijke man' is Piet Kroft, voorzitter van vrijwilligers- steunpunt Match. De commis sievergadering was zelfs een half uur vervroegd zodat Kroft zijn woordje kon doen. Met als doel de subsidie voor Match over de streep te trekken. Maar die vlieger ging niet op. CDA, Samenwerking en WD von den dat wethouder Emonts zijn huiswerk niet goed had gedaan. Dit leidde tot grote ergernis bij de PvdA. Voigt vroeg zich openlijk af of de drie partijen het vrijwil ligerswerk wel belangrijk genoeg vinden. Dit was uiteraard tegen het zere been. Op de publieke tribune liet Kroft met afkeurende gebaren zijn ongenoegen blijken. Maar hij mocht nu niets meer zeg gen. Match heeft dit jaar de begroting opgekrikt van 28.000 naar 75.000 euro. Professionele ondersteuning door Synthese en het begeleiden van maatschappelijke stages van leerlingen van het Raayland Col lege zijn de twee grootste kos tenposten. Aan de gemeente het verzoek de subsidie met 47.000 euro te verhogen. In juni nam de gemeenteraad geen besluit. De partijen vonden de informatie onder de maat en onduidelijk. Op voorstel van het CDA werd alvast de helft van de subsidie (23-500 euro) voor dit jaar toegekend. Na de zomervakantie zou over de andere helft beslist worden op basis van een beter uitgewerkt plan. Dat is er ook gekomen. Het Volgens PvdA-wethouder Emonts is het onmogelijk dat de subsidie voor Moedercen trum Eva, opgericht in 2006, de komende jaren wordt afge bouwd. Commissieleden had den hierop aangedrongen want ze vinden de jaarlijkse bijdrage van bijna 70.000 euro veel te hoog. In de commissievergadering van april zei Emonts ook voorstan der van afbouw te zijn. Hij vond dat de zelfwerkzaamheid bevor derd moest worden, zodat de dure professionele kracht van Synthese steeds minder nodig is. Met jaar lijks 36.000 euro drukt dit zwaar op de begroting. Ook de hoge huisvestingskosten hakken erin. Voor de zomervakantie kreeg de wethouder als opdracht mee met het Moedercentrum te onder zoeken hoe de subsidie kan wor den afgebouwd. Tevens moest naar eventueel andere huisvesting uitgekeken worden. De gemeen teraad besloot toen alvast de helft van de subsidie (32.700 euro) voor dit jaar beschikbaar te stel len. Net als bij Match bleek ook bij het Moedercentrum een flinke besparing mogelijk. Waardoor de subsidie voor het tweede halfjaar met 21.500 euro nu een stuk lager uitvalt. Dit kon donderdag de commis sie Maatschappelijke Diensten allerminst over de streep trekken. Opnieuw kreeg Emonts het ver wijt dat hij zijn huiswerk niet goed had gedaan. "De wethouder heeft beloofd de afbouw van de subsi die te onderzoeken. Maar hierover staat geen letter in de nota", zei de verbolgen John Michels (CDA). "Ik weet niet wat deze wethouder bezielt. Dit voorstel gaat dwars tegen de wens van de raad in. Weet de wethouder wel wat de gevolgen kunnen zijn. Want wij stellen hier de kaders vast." Net als bij de nota over Match klaagden de commissieleden over de gebrekkige informatie. Twee weken geleden is de commissie Huurgeschil? Uithuiszetting? julicher Meijer resterende bedrag is daarin ver laagd van 23-500 naar 17.824 euro. Piet Kroft gaf vooraf uitgebreid tekst en uitleg. De commissiele den hadden geen vragen en Kroft vermoedde dat het nu wel snor zat. Hij kwam bedrogen uit. Het CDA trapte af. "De wethouder is in gebreke gebleven. We hebben onvoldoende informatie en we zit ten nog met veel onbeantwoorde vragen", zei John Michels. Martin Leenders (Samenwerking) deed er vervolgens nog een schepje bovenop. "Onbegrijpelijk. Het is bedroevend wat de wethouder geproduceerd heeft. Hij is blijk baar niet in staat onze vragen te beantwoorden", aldus Leenders, die vindt dat Match hiervan niet de dupe mag worden. Tarcicia Voigt (PvdA) snapte de kritiek niet. "Het staat toch allemaal dui delijk in de stukken. "Ook wij zijn ontevreden over de antwoorden", zei Ingeborg de Barbanson (WD). "En het is echt niet zo dat wij het vrijwilligers werk niet hoog in het vaandel hebben staan", zo reageerde ze op de opmerkingen van Voigt. "Dit ergert me mateloos. Hier ben ik gepikeerd over.Wij vinden vrijwil ligerswerk uitermate belangrijk. Maar het is mij te onduidelijk. Als raadslid wil ik zorgvuldig met subsidies omgaan. Ik heb hier een heel vervelend gevoel bij." SP en inVENtief konden wel instemmen met de subsidie van 17.824 euro voor het tweede half jaar. Gerard Thijssen (inVENtief) wil wel paal en perk stellen aan de ondersteuning door Synthese. "Dit kan niet tot in lengte van jaren zo doorgaan." Wethouder Emonts (PvdA) begreep eveneens de kritiek niet. "Met deze notitie is het financiële! bij het Moedercentrum op bezoek geweest. Michels: "Binnen een week kregen we de gevraagde informatie, iets waar de wethou der een jaar over doet." Martin Wijnhoven (Samenwer king) haalde aan dat het Moe dercentrum inspringt waar het reguliere maatschappelijk werk van Synthese tekortschiet. Hij vroeg zich af of de subsidie, die grotendeels naar Synthese gaat, zo wel te rechtvaardigen is. Wijnho ven heeft zijn bedenkingen over het aantal bezoekers dat op 240 zou liggen. "Iedereen die over de drempel komt, wordt meegeteld." Ook Samenwerking miste de sub- sidieafbouw. De PvdA en inVENtief zijn lovend over het Moedercentrum "Het betekent een belangrijke maatschappelijke winst voor Venray", zei Tarcicia Voigt (PvdA). "Dit moet gehonoreerd worden." Mieke Beerkens (inVENtief) zet wel vraagtekens bij de hoge huis- vestingskosten."Maar de professio nele ondersteuning moet blijven." Ronald van Hal (SP) stelde dat het Moedercentrum zich in twee jaar wel bewezen heeft. "De subsidie mag echter niet structureel zo hoog blijven. Dit moet worden afgebouwd." Ingeborg de Barbanson (WD) sprak haar ergernis uit. "Het Moe dercentrum levert ons de stukken aan die de wethouder had moeten leveren. Ik baal ervan dat we geen antwoorden krijgen op vragen die we al maanden geleden hebben gesteld.Dit had veel gezeur kun nen voorkomen." Ondanks de kritiek onder streepten CDA, Samenwerking en WD het belang van het Moeder centrum. "Het is van onschatbare waarde", aldus De Barbanson. Op zijn beurt zei Emonts teleur gesteld te zijn in de kritische noten. "Een bedrag van 70.000 euro is toch 'peanuts'. En laat ik er maar heel duidelijk in zijn. De afbouw van de subsidie kan niet. Dit is ook de komende jaren absoluut onmo gelijk. Het voorbestaan is juist afhankelijk van de professionele ondersteuning." John Michels nam er geen genoegen mee. "De wet houder kan zich er zo niet vanaf maken. Hij heeft zelf een onder zoek aangekondigd en dat is niet gebeurd." Emonts reageerde: "Ik heb wel aan de opdracht voldaan. Het staat toch te lezen in het stuk." Michels schudde zijn hoofd.Wordt vervolgd in de raadsvergadering van dinsdag 23 september. www.vandenmunckhof.nl beeld toch helder", reageerde hij. "U heeft alle informatie om een uitstekend besluit te nemen." Niet dus. John Michels zei zich zeer te storen aan de opmerkingen van Voigt. Dat gold ook voor Martin Leenders. "Vrijwilligerswerk is ons wat waard. Maar we willen er wel kritisch naar kijken." CDA, Samen werking en WD bleven aandrin gen op meer informatie en von den de PvdA lijnrecht tegenover zich. Ingeborg de Barbanson: "Er zijn drie partijen die dit bloedseri eus nemen. Dit kun je niet zomaar afraffelen. Daar is Match te belang rijk voor. We willen alle informatie op tafel hebben." De vraag is of die er voor de raadsvergadering van 23 september komt. Emonts alles staat perfect in de stukken') zegt niet te weten wat hij nog meer kan doen. Vrouw gewond Een 43-jarige vrouw uit Oirlo is dinsdagmiddag omstreeks 15:50 uur gewond geraakt bij een ver keersongeval op de Rotven. Zij botste met haar auto tegen het voertuig van een 37-jarige automobilist uit Heeswijk Dinther die van een aldaar gelegen bedrijf wegreed in de richting van Oirlo. De vrouw is met rug- en neklet sel overgebracht naar het zieken huis. contactlenzen Vervolg voorpagina Wethouder Emonts in het nauw Het was donderdag een treu rige avond voor de coalitie en voor wethouder Emonts, die toch al niet bekendstaat om zijn daadkracht en slagvaardigheid. Ook in het 'veld' heerst onvrede. Verenigingen en instellingen kla gen steen en been over Emonts en zijn ambtenaren. Alleen wil niemand dit openlijk zeggen, omdat ze te afhankelijk zijn van de gemeente. Ze willen hun sub sidie niet in gevaar brengen maar 'off the record' is de kritiek mals. Persoonlijk heeft niemand moeite met Emonts. Hij wordt geprezen om zijn belangstelling en enthou siasme. "Maar je hebt er helemaal niets aan", volgt dan al snel. Daar bij heeft Emonts de 'pech' dat zijn afdeling Maatschappelijke Dien sten slecht functioneert. Want er gaat nogal eens wat mis. Alles bij elkaar opgeteld is het kookpunt nu bereikt. Na jaren aanmodde ren is voor CDA, Samenwerking en WD de maat duidelijk vol. De positie van de wethouder lijkt onhoudbaar geworden. Hij heeft zijn allerlaatste restje krediet bij veel partijen verspeeld. Vervolg voorpagina Stankoverlast Blitterswijck Met deze uitspraak is Herman Loonen, woonachtig binnen één kilometer van het bedrijf, het absoluut niet eens. "Dertig jaar geleden was er al stankoverlast. Niet alleen hier in Blitterswijck, maar ook in Wellerlooi. Waar de stank het ergst is, hangt af van de windrichting. Bij een zuidoosten wind, vaak bij mooi weer dus, zijn we hier de dupe. Bij de veelvoor komende westenwind is de stank vooral merkbaar in Wellerlooi." Vestjens zegt de klachten seri eus te nemen. "De laatste twee weken hebben we vier klachten gehad, de eerste zeven maanden van het jaar 'slechts' zes. Ik zal dus zeker niet ontkennen dat de stank vervelend is. Iedere klacht is er één te veel. We hebben veel geld geïnvesteerd in milieuwetgeving, en we zullen dus ook zeker zor gen dat dit wordt opgelost." HANDHAVING Loonen heeft hier echter wei nig vertrouwen in. "De klachten die ik tot nu toe heb ingediend, hebben nog niet tot actie geleid. Er is door de provincie een pro ces-verbaal opgemaakt, maar of dit tot een boete heeft geleid kan nie mand mij vertellen. Ook de afde ling milieu van de gemeente en de verantwoordelijke wethouder hebben beloofd actie te onderne men. Het bedrijf zelf wil volgens mij vooral geld verdienen. Om belangen van anderen maken ze zich minder druk. Al moet ik zeg gen dat ze me altijd vriendelijk te woord staan. Maar dat is echter geen oplossing van de zaak. Als je het mij vraagt, dan hoort een der gelijk bedrijf tussen een raffinade rij van Shell en een vuilverbran dingsinstallatie thuis, niet midden tussen de dorpen." Loonen ziet dat in zijn omgeving iedereen stopt met het indienen van klachten, omdat dit toch niet helpt. Ook wethouder Carla Brugman (PK) van de gemeente Meerlo- Wanssum is de stank niet ontgaan. "Ik heb inmiddels actie onder nomen richting de provincie als bevoegd gezag. Mij is beloofd handhaving te sturen. Daarnaast zal de provincie ons op de hoogte houden van wat er verder gaat gebeuren. We kunnen natuurlijk niet weken in deze stank blijven zitten, in afwachting van een nieu we silokap." PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Gerda van Stelten (CDA): "Situatie is zorgelijk" PvdA lijnrecht tegenover CDA, Samenwerking en VVD Maandagochtend werd de bestrating van het Schoutenstraatje opengebroken en zijn de werkzaamhe den in het centrum definitief gestart. Donderdag 11 september 2008 - Pagina 3 INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 -52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Noorderhof 20 Venray 0478-550630 Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3