Roel wint NK tractorpulling Koester uw Monument Tien jaar Leunse gastvrijheid in de Dordogne Zeven mondiale abri's Feestavond Wapenbroeders HUIS AANKOPEN??? HULP NODIG!!! Honderdnegenentwintigste jaargang - week 37 - donderdag 11 september 2008 Deze zeer landelijk gelegen boerderij is te vinden aan de Teeu- wenhofweg 10 in Leunen. Hoewel geen monument, maar wel uit de serie waardevolle boerderijen, is een van de langgevelboerde- rijen met mansardekap. Het is gebouwd begin in het begin van de twintigste eeuw. Veel van dit type boerderijen met mansarde- kap is ontworpen door architect en aannemer A.H. Martens (1869- 1944). Een mansardekap wordt in de volksmond ook wel Franse of Engelse kap genoemd. Het is een dak met geknikte dakvlak- ken. Het woongedeelte van deze boerderij heeft een vierdeling, dit wil zeggen dat twee van de vier wanden balkdragend in het woongedeelte opgenomen zijn. Eén van de wanden loopt in de gang achter de voordeur, en een in het verlengde daarvan, twee van de wanden staan tussen de ruimten aan de straatgevel en ach tergevel in. Links van de voordeur zijn twee ramen en rechts is een woonhuisraam. De eindgevel van het woongedeelte is symmetrisch ingedeeld met boven onder de kap twee slaapkamerramen en op de begane grond ook twee ramen. Het bedrijfsgedeelte heeft een nieuwe aangepaste voorgevel met vier betonnen stalramen. Het dak, gedekt met gesmoorde Muiden- pannen, en in het dakvlak ziet U enkele gietijzeren dakvensters. Bron architect en bouwhistori- cus de heer W Beelen. Namens SVM G. Peters ten Have, koesteruwmonument@kpnplanet. nl. U TED A/1 A Al C Patersstraat 35 -5801AT Venray 1 wL I EniVIMIMO Einfo@holtermans-vastgoed.nl V A S T G O E D T 0478-511800 of 06-53331412 Bel voor een vrijblijvend adviesgesprek. Bij bakkersdochter Nelly Loonen op bezoek Roel Janssen "Het went nooit als je op het podium staat en het Wilhelmus klinkt." Roel Janssen uit Ysselsteyn werd onlangs met zijn team gekroond tot Nederlands kam pioen traetorpulling. Tractor- puiling wordt gezien als een sensatiesport, maar is meer dan alleen maar geweld. De sport heeft op tv bij Eurosport enige bekendheid gekregen. Weinigen weten dat traetorpul ling ook dicht bij huis wordt beoefend. Hoogste tijd om de 36-jarige graszodenkweker eens aan het woord te laten. Verslaggever Jan Leijsten zocht hem op in Ysselsteyn. Traetorpulling waaide in 1977 vanuit Amerika over naar Neder land. Het werd geïntroduceerd tijdens ploegwedstrijden van de jonge boeren in de Flevopolder. In Amerika wilden de land bouwers wel eens weten wie nu eigenlijk de sterkste tractor had. Het begon met het verslepen van keien, later werd het een aanhan ger. Wat is traetorpulling? Er wordt op een stuk grond - de graslaag wordt er wel eerst af gehaald - een baan uitgezet van tien meter breed en honderd meter lang. Vervolgens gaan de tractoren om beurten proberen zo ver moge lijk te rijden. Om het moeilijk te maken wordt er een 'kar' aan de tractor gekoppeld. Dit is de sleep- wagen. Die wordt zo ingesteld, dat hoe verder je rijdt hoe groter de weerstand wordt. De sleepwagen kan zo worden afgesteld dat geen enkele tractor de honderd meter haalt. Wie het verste komt is de win naar. En dat was Roel Janssen op zaterdag 16 augustus in Meerkerk. Hij won in de sportklasse. Door dat kracht oftewel pk's de groot ste rol speelt, zijn er verschillende gewichtsklassen. In zijn afdeling gaat het om het gewicht tot 3500 kilo. Ook de hoogte van de trek haak is aan reglementen gebonden en dit wordt secuur nagemeten. Er zijn circa vijftien wedstrijden per jaar. Aan het eind wordt het klassement opgemaakt. Zo zette de Ysselsteyner in Meerkerk dub bel de kroon op zijn seizoen door ook nog het NK te winnen.. Toen Roel met vader Wim in Fle- vohof voor het eerst kennismaak te met de sport, was hij direct enthousiast. "Ja, ik noem het een tractorpullingvirus. Het heeft mij vanaf 1996 niet meer losgelaten." Hij won in de loop der jaren vijf keer de competitie, zeg maar het regelmatigheidklassement. Plus vier keer het nationaal kampioen schap. "Prachtig", vindt Roel. "Het went nooit als je op het podium staat en het Wilhelmus klinkt." Als landbouwmonteur begon nen werkt hij na al twaalf jaar als zelfstandige. Het klaarmaken en het onderhoud van de trekker komt aan op de vrije avonduren. Dat doet hij samen met zijn team- maats Rudi van der Horst en Ger- win Mennen. Beiden zijn monteur van beroep. Zo wordt er vooral in de winter heel wat af gesleuteld. Door zelfwerkzaamheid is zijn tractor Belarus opgevoerd van 100 tot 500 pk. Zijn er ook trai ningswedstrijden of trainingen? "Nee, dat is moeilijk. Daar staat ook geen enkele 'puiling rider' om te springen. We sparen zoveel mogelijk het materiaal. Want regel matig gaat er iets stuk of er treedt slijtage op." Binnenkort zijn er nog regionale wedstrijden in Boerdonk en Geffen.Terwijl op 8 september in Sonsbeck, niet zover over de grens bij Gennep, zelfs Duitsland wordt aangedaan. "Bij de ooster buren is traetorpulling nog niet zo bekend. In tegenstelling tot Zwit serland. Wij gaan al jaren naar het plaatsje Zimmerwald. Dat is altijd in de eerste week van juli, als het Ysselsteynse kermis is." Voorlopig houdt Roel het maar in Nederland met zijn trekker Belarus die in kennerskringen ook wel 'Belazerus' wordt genoemd. De Nederlandse Truck Traetor pulling Organisatie (NTTO) telt zo'n driehonderd leden en heeft een goed bezette wedstrijdkalen der. Volgend jaar worden de Ven- rayse liefhebbers op hun wenken bediend als de jonge boeren van Ysselsteyn in hun woonplaats een Trekker Trek organiseren. Komende winter is het tijd om het materiaal weer eens een goede beurt te geven. De planning moet wel wat beter want vorig jaar liep het een beetje uit de hand. Van twee avonden per week sleutelen werden er het op het laatst vijf. "Echt haastwerk", zegt Roel. Maar de resultaten waren er ook na. "Jazeker, daar teken ik voor 2009 zo weer voor. Het rijden voor tien duizend mensen zoals in Lochem, en niet veel minder in Bakel, geeft echt een kick. Machtig, zoals ook onze wedstrijden in het Gelredo- me.'Alle noeste arbeid zoals zelf de velgen verbreden door er stuk ken tussen te lassen. Of versleten landbouwbanden op te snijden om maar zoveel mogelijk grip te krijgen. Immers hoe minder pro fiel, hoe minder grond er wordt verplaatst. Het is allemaal niet voor niets geweest. Traetorpulling is veel meer dan alleen gas geven en gaan. "De clou is alle gewicht van de tractor op het achterwiel te krijgen. Dan bereik je de opti male grip", weet Roel Janssen uit ervaring. Dat hebben zijn succes sen ook wel uitgewezen. Nelly Loonen, dochter van de Leunse bakker wijlen Wim Loonen, en haar partner Char les Hinssen, zijn inmiddels ruim 10 jaar jaar eigenaar en uitbater van een Franse 'cham- bres et table d'hötes', een soort logies en ontbijt in Saint-Sozy in het stroomgebied van de Franse Dordogne Dit vakan tieverblijf ligt aan de oevers van de Dordogne en vlak bij de prachtige steden Souillac en Rocquemadoure. In de Peel en Maas-uitgave van 8 april 1999 is een reportage gewijd aan het avontuur dat Nelly Loonen uit Leunen met haar partner Char les is aangegaan met het opzet ten van een pension/familiehotel. Een avontuur dat zij begonnen en inruilden voor hun drukke baan in de advies- en commerciële wereld. Veel Venraynaren en gasten uit de regio Noord-Limburg tot zelfs over heel het land hebben inmiddels in de voorbije 10 jaar de gastvrijheid ontdekt van dit prachtige vakan tieverblijf. Nelly en haar partner Charles weten als geen ander hun gasten te ontvangen en te verzor gen. Zij verstaan de kunst om gast vrouw en gastheer te zijn voor vakantiegangers. Iedereen kan er genieten van het prachtige land schap, het vakantieverblijf, de fijne keuken en de overheerlijke pro ducten, die deze streek biedt. De afstand Venray - Saint-Sozy is 980 km en is in bijna 11 uur met de auto te berijden. Het vakantieverblijf 'le Pech Grand' (De Grote Heuvel, red.) geheten, ligt op een flinke helling en heeft uitzicht op prachtige krijtrotsen en de Dordogne-vallei. Het verblijf bestaat uit zes twee- of meerpersoonskamers, die prach tig gemeubileerd zijn en een eigen toilet en badkamer hebben. De tuin van hun onderkomen ken merkt zich door een groot aantal plateaus, waarop het goed toeven is. Hoe hoger je in de tuin komt, hoe prachtiger het uitzicht wordt. Ook zijn er diverse buitenspellen aangebracht, zoals jeu deboules en schaken. Leunse Nelly verzorgt zelf de prachtige groente- en kruidentuin, waaruit zijzelf vele producten ver bruikt voor de zeil te bereiden Nelly Loo nen en haar partner Cha rles Hinssen. maaltijden. Want de gasten kun nen elke avond - als zij dat willen - gebruikmaken van een culinair viergangendiner met drank om gezellig met andere gasten en het gastenpaar aan te schuiven buiten aan tafel onder de grote veranda met zicht op de vallei. Het ontbreekt de gasten aan niets, tips worden gegeven voor toeristi sche uitstapjes en zeil hebben ze prachtige wandelroutes ontwik keld in de nabije omgeving. Het is daar genieten van mooie wijngebieden, kastelenroutes, his torische stadjes en het stroom gebied van de Dordogne, waar je kunt kanoën, zwemmen en relaxen. 's Avonds worden door de gas ten de dagervaringen uitgewis seld en kan verteld worden over het Venrayse leven om de Leunse Nelly en partner Charles bij te pra ten over het vroegere en huidige alledaagse leven hier in Venray en de regio. Veel Venraynaren hebben de weg naar Saint-Sozy al gevon den. Tot genoegen, want je waant je daar door de gastvrijheid van Nelly en Charles als 'God in Frank rijk'. Een aanrader om dit zelf te beleven. Meer informatie op hun website www.pechgrand.com. De Bond van Wapenbroeders afdeling Venray e.o. viert op dinsdagavond 16 september vanaf 19.30 uur in zaal 't Brugeind aan de Hoofdstraat in Meerlo zijn jaarlijkse feestavond met een Indische feestavond. De bond, die veel veteranen telt die tussen 1945-1950 in Indonesië hebben gediend en die ervaring een mensenleven lang met zich mee dragen, worden onthaald door de bekende Indische dansgroep Bunga Kenanga, genoemd naar de groene offerbloem, en het muziekcombo Tweedy. Ook kunnen ze genieten van echte Indonesische snacks. Ook nog niet bij de bond aangesloten oud-Indiëgangers zijn welkom. Wel licht dat ze zich na deze avond bij de afdeling Venray en omgeving willen aansluiten als lid of als donateur. Belangstellenden dienen zich wel aan te melden bij het secretariaat: Herman Janssen, telefoon:0485-52l496, of bij Henny Meijer, telefoon 0478-582992. Dankzij het initiatief van de Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wans- sum heeft de gemeente Meer lo-Wanssum mondiale abri's. Dat wil zeggen: bushokjes met vrolijke derdewereldtaferelen en hier en daar een mondiale boodschap. Onlangs is onder leiding van Ilse Grob van de SOS Jongerengroep Meerlo-Wanssum het abri-kunst- project voltooid. Deze zomer zijn vier ijzeren bushokjes opgepimpt door de leden van de jongeren groep en collega-studenten van Ilse Grob, die onlangs afstudeerde aan de kunstacademie te Maas tricht. "Het beschilderen van de abri's met taferelen uit de derde wereld heeft enkele voordelen", legt Ilse Grob uit Meerlo uit. "Op de eerste plaats worden de bus haltes nu niet meer vernield en volgehangen met affiches. Tegelijk geven we als SOS Meerlo-Wans sum een kleurrijk signaal af. Men sen gaan nadenken over datgene wat we hebben geschilderd." De kunstenaressen kregen weer veel bijval van passanten en buren."Het ziet er geweldig mooi en kleurrijk uit", aldus een van de Tienrayse buren. "Dit is beter dan een roes tig hokje dat altijd volgeplakt is met affiches." De passerende bus chauffeurs complimenteerden stuk voor stuk de schilderende meiden. "Prachtig en dan met zo'n boodschap", aldus een van de Veo- lia-chauffeurs. De jongeren hebben vier ijzeren bushaltes beschilderd in Swolgen, Meerlo en afgelopen zaterdag in Tienray. Drie jaar eerder werden onder leiding van Karlijn Surmin- ski uit Blitterswijck ook al drie onderkomen betonnen abri's opgefleurd met derdewereldtafe relen. In Meerlo zijn op de ijzeren halte, tegenover de kerk, kleur rijke afbeeldingen geschilderd die ontworpen zijn door kinderen en jongeren met een beperking van 't Raayke- leefhuis in Meerlo. Boven dien wordt daar ook melding gemaakt van het SOS scholen- Poto 1) Meerlo (Wij bouwen een school in Zambia), foto 2) Swolgen en watervallen (straatkinderen Zuid-Af rika), foto 3) Tienray (drie vrouwen, Raayland College), foto 4) Swolgen en de millenniumdoelen. project in Zambia. Het Tienrayse ontwerp is gemaakt door enkele leerlingen van het Raayland Col lege in Venray, bij gelegenheid van een speciale actie voor het Zambia-project. Drie Afrikaanse vrouwen figureren op de kleur rijke abri. Een bushalte in Swolgen staat helemaal in het teken van de millenniumdoeleinden zoals die zijn vastgesteld door de regerings leiders. Zo is door die regeringslei ders afgesproken dat in 2015 alle kinderen naar school moeten, de sterfte bij bevallingen sterk moet dalen, er minder armoede is en minder aids/hiv. De acht doelen zijn uitgebeeld op de Swolgense abri's, evenals de logo's van SOS en de bevriende organisaties als Wilde Ganzen en NCDO. "Het mooie van dit soort afbeeldingen is dat de mensen er over gaan pra ten", vertelt Gertie Mooren, secre taresse van SOS Meerlo-Wanssum. "Toen we hier aan het schilderen waren, kwam de buurvrouw met een vragen wat het allemaal bete kent. En geloof maar dat zij het weer door heeft verteld aan haar familieleden en kennissen. En dan hebben we ons doel bereikt." De tweede abri in Swolgen is voor zien van afbeeldingen die ont worpen zijn door straatkinderen uit Zuid Afrika van het project Educ.a.t., waar Ilse Grob enkele maanden verbleef. "We zijn tevre den over het resultaat en hopen dat veel mensen even stil blijven staan bij de afbeeldingen", aldus Ilse Grob. Het oppimpen van de abri's is een idee van SOS Meerlo-Wans sum en is financieel mogelijk gemaakt dankzij bijdragen van de gemeente Meerlo-Wanssum (de eigenaar van de haltes), de pro vincie Limburg dankzij de mede werking van gedeputeerde Bert Kersten uit Venray en busonder neming Veolia Transport. Van dit project wordt door Marijn Poels een film gemaakt die t.z.t. op de landelijke zender GOED TV is te bekijken. CEPBOflIOKC EL EN MAAS AANKOOPBEGELEIDING ADVIES IN ONROEREND GOED

Peel en Maas | 2008 | | pagina 17