Tussen Kunst in het Odapark Kids Open Monumentendagen in 't Freulekeshuus Venray De trein Triëst naar Liedjesfestival Piëlhaas: vijf nummers Drie kapellen op jubileum St. Oda Monumentendag in Mariakapel Boekenmarkt in Schilderen op rondvaartboot Klassiek op Locatie Printwerk? Tijd voor een boek? PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 11 september 2008 - Pagina 13 Korneel Jeuken aan het werk. Foto: Monique Hendriks. Op 14 september organi seert Lionsclub Venray Peel- parelTussen Kunst Kids' in het Odapark te Venray. Dit evenement biedt veel kunst en entertainment voor jong en oud. Er is bijvoorbeeld een work shop schilderen onder leiding van Anne Haeyen en Korneel Jeuken. In gesprek met de kunstenaars Anne Haeyen en Korneel Jeuken, moeder en zoon, over wat we kunnen verwachten bij de work shop schilderen tijdens 'Tussen Kunst Kids'. Korneel Jeuken, ervaren in het begeleiden van workshops voor volwassenen en kinderen vertelt: "Het gaat erom dat kinderen in een relatief korte tijd iets neer zetten waar ze trots op zijn. Eerst praten we kort over wat je zoal kunt schilderen: portret, fantasie, abstract,Al vlot gaan de kinde ren zelf aan het werk met houts kool op het doek. Ik daag ze uit om eerst te schetsen, sommige kinderen zijn in het begin wat aarzelend maar al snel gaan ze vol vertrouwen aan de slag. Na het schetsen gaan de kinderen ver der met het kiezen van kleuren, op een pallet mogen ze meerdere kleuren mengen en hun schetsen uitwerken." Anne vult aan:Het verwondert me steeds hoe leuk kinderen het vinden, voor ieder kind is het een echte uitdaging om te laten zien wat ze kunnen." Korneel Jeuken organiseert en begeleidt verschillende projec ten op het gebied van beeldende kunst op zijn site www.studioklei- nebroer.nl is daar veel over te vin den. Ook kunnen kinderen deelne men aan verschillende workshops djembé onder leiding van Ton- Toon. Hij zorgt er niet alleen voor dat kinderen die dag de basistech nieken leren, maar treedt zelf ook een aantal keren op met de band Sempercussie. Op 14 september wordt ge werkt met een all in concept. Kinderen kunnen zich de hele dag vermaken; naast schilderen en djembé zijn er ook workshops dansen, kleien, ballonnen knopen en houtbewerking. Verder is er een verhalenverteller, een goo- Klimaat- verandering Met de slogan Klimaatverande ring: Jij kunt er wat aan doen! reist een mobiele tentoonstelling van Milieudefensie langs bibliotheken door heel Nederland. De expositie biedt 'eerste hulp' bij broeikasef fect en laat zien dat de strijd tegen klimaatverandering ook dicht bij huis aangepakt kan worden. In de openbare bibliotheek van Ven ray is de expositie te zien tot en met 29 september. Zes panelen en een aantal interactieve elementen informeren de bezoeker op een laagdrempelige manier over kli maatverandering en eenvoudige, effectieve mogelijkheden tot actie. Samen staan we sterk en kunnen we klimaatverandering het hoofd bieden, zo luidt de boodschap. Jubileum St. Oda Het jubileum van fanfare St. Oda in Merselo wordt op zondag 21 september vanaf 14.30 uur in Merselo gevierd met spatshoppen. Er is een optreden door de feest en coverband Los Zand uit Over- loon. Deze Overloonse band heeft sinds 2002 zijn plaats verworven op feesten. De band bestaat uit acht muzikanten met een heel uitgebreid repertoire, een mix van Nederlandse, Engelse, Duitse en Franse covers. Het publiek kan genieten van meezingers als Ein Festival der Liebe en Viva Colo- nia. Kaartjes zijn te reserveren via telefoon (0478)546362 en (0478)546595. Kinderkledingbeurs Peuterspeelzaal Robbedoes in Oirlo houdt een tweedehands beurs voor kinderkleding op zondag 14 september in gemeen schapshuis De Linde aan de Hoofdstraat in Oirlo. Er wordt leuke, betaalbare tweedehands kinder(merk)kleding vanaf maat 74 tot en met maat 164 aange boden. De beurs is geopend van 10.30 tot 12.00 uur. Hobbymarkt In streekmuseum De Locht in Melderslo werken zo'n 160 vrij willigers, van wie er een groot aantal een hobby hebben, zoals bijvoorbeeld houtsnijden, schil deren en muziek maken. Al deze activiteiten worden zondag 14 september tijdens de hobby- markt gedemonstreerd. Ook zijn er diverse verzamelingen te zien op het gebied van keramiek, teke ningen, aquarellen en postkaar ten. Het museum is geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Vanwege de landelijke Open Monumentendag is De Locht op zondag 14 septem ber gratis toegankelijk. chelaar en een kunstspeurtocht. Kinderen krijgen een knapzak met lekkers, ijs en frietjes toe. Vol wassenen kunnen genieten van een wijnproeverij, een workshop tekenen of schilderen en zich te goed doen aan de lekkere streek- gerechten. In september viert St. Oda in Merselo een dubbel jubi leum. Het is 90 jaar geleden dat de fanfare werd opgericht en de drumband bestaat 40 jaar. Dit wordt gevierd met een driedaags jubileumfeest. Onderdeel van de feesten is een optreden van drie blaas kapellen, die zowel apart als gezamenlijk optreden op zaterdag 20 september. De driekapellenshow was altijd een topavond op de muziekfees ten die tot een paar jaar geleden in Merselo werden gehouden. Reden voor de organisatie om deze avond weer in het program ma op te nemen. De drie gere- De opbrengst van dit evene ment wordt beschikbaar gesteld voor het projectGelijke Kansen voor elk kind'. In samenwerking met Synthese worden kinderen, die in problematische omstandig heden verkeren, in staat gesteld om deel te nemen aan sport in nommeerde orkesten die dit jaar gaan optreden, waren al meerdere malen te gast in Merselo. Freunde Echo uit Overloon is een ener gieke jonge groep muzikanten. De kapel staat al sinds 1969 garant voor gezelligheid en kwaliteit op het gebied van blaasmuziek. Dit heeft geleid tot veel optredens in binnen- en buitenland. De laatste jaren heeft de kapel zich toege legd op de Tsjechische (Marische- blaasmuziek met als grote voor beelden Tufaranka,Vlado Kumpan, Mistrinanka en Gloria. De kapel Crombacher Muzikan ten uit Kerkrade heeft al sinds I960 een goede naam. Onlangs werden de muzikanten nog derde in de Supertopklasse op de Euro clubverband en/of muzikale vor ming. Meer info of inschrijven? Ga naar www.lcvenraypeelparel.nl Extra info over Anne Haeyen: www.annehaeyen.nl en Korneel Jeuken: www.studiokleinebroer. nl. pese kampioenschappen voor blaaskapellen. Tijdens hun optre dens brengt deze kapel niet alleen blaasmuziek, maar ook stemmings muziek, bigbandmuziek en dans muziek. De uitWessem afkomstige Maaskapel is een van de oudste en bekendste blaaskapellen uit Limburg. Met als muziekstijlen Tsjechisch, Egerlander, top 100, Limburgse muziek en 'spatzens- ound' weet ook dit gezelschap een breed publiek te binden. Aan vang: 20.30 uur. Het muziekfestijn vindt plaats in de feesthal aan De Hees 4 in Merselo.Toegangskaar ten bestellen via telefoonnummer 0478-546595 of 0478-546362. Freunde Echo uit Overloon. Museum 't Freulekeshuus in Venray is in het kader van de Open Monumentendagen in het weekeinde van 13 en 14 september gratis te bezoeken. De tentoonstelling Oersurvi- val, kruip in de huid van je verre voorouders, is eveneens gratis te bezichtigen. Archeologische vondsten uit Venray en omgeving leren de bezoeker over het leven en het overleven in de prehis torie. Oer-Survival gaat over het zorgen voor voedsel, voor een dak boven je hoofd en voor een lekker De Open Monumentendag wordt gehouden op zondag 14 september. De Mariakapel in Holthees wil deze dag niet ongemerkt voorbij laten gaan. De deuren van de kapel staan deze dag van 11.00 tot 17.00 uur wijd open om bezoekers te ont vangen, en hen kennis te laten nemen van dit monument en zijn rijke geschiedenis. Landelijk heeft de Open Monumentendag als thema Sporen meegekregen. Naast een bezoek aan het monu ment Mariakapel, wordt deze dag in de kapel aandacht geschonken aan het thema Sporen in het land schap. Het programma: om 11.00 uur en om 15.00 uur is er een lezing door de heer Lucassen uit Geijste- ren, over sporen in het landschap van Smakt, Holthees en Maashees en over de toponiemen in dit gebied met behulp van een dia- Op donderdag 2 oktober en donderdag 6 november 2008 bestaat de mogelijkheid om in teamverband een schilderij te maken aan boord van de rondvaartboot Filia Mosae. Het gebied waar geschilderd wordt, is in de omgeving van het Leukermeer te Well. Na een korte uitleg worden er kleine groe pen samengesteld. Zij gaan geza menlijk een schilderij maken. In onderling overleg wordt bepaald welk onderwerp men wil schilde ren. Dit kan iets zijn van de boot, van de omgeving of van een aan gereikt voorbeeld. Bij goed weer kan er ook voor www.vandenmunckhof.nl Dialectmis Veldeke Veldeke Venray verzorgt op zaterdag 20 september vanaf 19-15 uur een plechtige heilige mis in de Venrayse streektaal in de Grote Kerk in Venray. Oud- Venraynaar deken Henk Janssen gaat deze mis weer celebreren. De lezingen en de vaste gebe den zijn in het Venrays vertaald. De Latijnse gezangen zijn uit de Messe Brève van Charles Gounod. De mis wordt opgeluisterd door het Meerlo's Gemengd Koor en het Kemmerekoor uit Geijsteren onder leiding van dirigent Marco Marien. Het koor wordt op orgel begeleid door organist Gardeniers van de Grote Kerk. Verder wordt de kerk door een werkgroep in de bloemen gezet. Voorafgaand aan de dienst wordt aan de bezoe kers het tekstboekje overhandigd. Deze dienst heeft als thema Luus- terend Lieëre Laeve.Wie niet in de gelegenheid is de mis bij te wonen, kan op zondag 21 septem ber tussen 9-30 en 10.30 uur via de lokale omroep deze dialectmis volgen. Zin in Zingen In Den Hoender aan de Ursu- lastraat in Venray wordt op zon dag 14 september vanaf 19-30 uur een zangavond gehouden. Onder begeleiding van de twee ervaren accordeonisten Frans Verbeek en Toon Leijssen worden de hele avond liedjes uit de oude doos gezongen. Voor de pauze klinkt de muzikale keus van Toos Cuppen uit America door de zaal en na de pauze worden verzoeknummers gezongen. Iedereen die van zingen houdt, is van harte welkom. Lie derenbundels zijn in de zaal ver krijgbaar. Een uur voor aanvang is de zaal ooen. warm pak om aan te trekken. Hoe overleefden onze oervoorouders? Ervaar het zelf en probeer onge veer achttien doeactiviteiten uit in deze tentoonstelling voor jong en oud. Het gebouw waarin het muse um is gevestigd, is ontworpen door de Roermondse architect dr. P. Cuypers, die naast beroemde gebouwen, zoals het Rijksmuseum en het Centraal Station in Amster dam, hoogstwaarschijnlijk ook het ontwerp maakte voor de herbouw of beter gezegd de nieuwbouw van het pand aan de Eindstraat. In presentatie.Tussen 11.00 en 17.00 uur ligt ter inzage het antiquarisch boekwerk De Tegenwoordige Staat derVereenigde Nederlanden, opengeslagen bij de beschrijving van Oost-Brabant, uitgegeven in 1740 door de bekende uitgeverij uit die tijd van Isaak Tirion. Van 11.00 tot 17.00 uur kunen bezoe kers voorwerpen bezichtigen in vitrines, zoals oud aardewerk en munten. Deze voorwerpen heeft de Mariakapel deze dag in bruik leen van het Noord-Brabants Museum in Den Bosch. Tot slot zijn er van 11.00 tot 17.00 uur foto's te bekijken en is er docu mentatiematerialen te zien, die ingaan op de geschiedenis van de kapel, maar ook iets laten zien van de huidige functie die de kapel vervult. De Mariakapel is gelegen aan de Kapelstraat in Holthees. Meer informatie staat op de web site www.mariakapel.nl. gekozen worden om een geschik te plek uit te kiezen waar men aan land kan gaan en waar men op de oever een schilderij kan gaan maken. Men kan echter ook aan boord blijven en bij mooi weer bijvoorbeeld een mooi plekje opzoeken op het dek. Deze activiteit kan gecombi neerd worden met een lunch zo gewenst in de sfeer van een 'schil derspalet') aan boord van de Filia Mosae. Deze activiteit staat open voor groepen van 30 tot 34 per sonen. Voor opgave en verdere inlichtingen: KM Reclame, tele foon 06-45098344 (bij voorkeur op woensdag, donderdag of vrij dag of in de avonduren). Literatuurcursus De Literatuurcursus van BiblioP- lus gaat op dinsdag 28 oktober van start in de bibliotheek Vier lingsbeek. Leest u graag en zou u de gevoelens en gedachten die een roman bij u oproept graag met anderen willen delen? Vindt u het interessant om te achter halen waarom de ene roman u aanspreekt en de andere u niets doet? Zou u kennis willen maken met het werk van verschillende schrijvers door hun romans te lezen? Dan biedt deze cursus u die mogelijkheid. In vijf bijeen komsten van twee uur worden romans van verschillende auteurs besproken. Ingegaan wordt op de inhoud en de vorm. Aspecten als de karaktertekening van per sonen, de opbouw van het boek, de tijd waarin het zich afspeelt komen ook zeker aan de orde. Wanneer u graag in contact komt met het werk van een aantal schrijvers en wanneer u nieuws gierig bent naar uw eigen leesge drag, aarzel dan niet uw leeserva ringen met de andere deelnemers aan deze cursus te delen! Bent u geïnteresseerd in de Literatuurcur sus, dan kunt u zich aanmelden in de bibliotheek, via de inschrijffor mulieren in het programmaboekje of via de website van BiblioPlus: www.BiblioPlus.nl. Voor meer informatie kunt u contact opne men met het secretariaat via tel. 0478-630 140 of per e-mail cur- sussen@biblioplus.nl. van den munckhof bv r hofstraat 6 venray 1820 komt men dit pand al tegen in het kadaster. In 1863 kwam het in het bezit van het aangrenzende klooster Jerusalem. Bij dit klooster complex werd een nieuwe kapel ontworpen door Cuypers die in 1864 in gebruik werd genomen. Zoals gezegd werd het huis gron dig verbouwd en vertoont het dui delijke kenmerken van de stijl van Cuypers, zoals de rondingen in de bovenlichten, de versiering van de daklijst en gestileerde gemetselde guirlandes langs ramen en deu ren. De ingang van Villa St. Joseph, destijds de naam van dit gebouw, Op zondag 28 september wordt voor de tiende keer de grote boekenmarkt in Venray gehouden. De organisatie is dit jaar weer in handen van Kiwanisclub Schieëpersland. Dit jaar is het goede doel het koor Zangers van St. Frans uit Venray. Het koor bestaat uit 35 leden, van wie tien meisjes in leeftijd variërend van 10 tot 36 jaar. Het koor is lid van de internationale federatie Pueri Cantores. Dit inmiddels beroemde koor heeft een rijk verleden. Het werd in 1959 opgericht door de uit Den Haag afkomstige schoolmeester Wim Buys. In 2009 viert het koor zijn vijftigjarig jubileum en dit is voornamelijk te danken aan de oprichter van dit koor. Door zijn Klassiek op Locatie verzorgt op 14 september in samenwer king met de Muziekbiennale 2008 en de gemeente Venlo een hele dag muziek in de ZEN-tuin aan de Maaskade in Venlo, van 11.30 uur tot 17.30 uur. De entree is gratis. De dag wordt geopend door het ensemble Hanadon. Daarna is het de beurt aan het Mediterrani Art Ensemble, bestaande uit Chris- tiaan de Jong (fluit, gitaar, electro- nika, verteller),Angel Peirera per cussie) en Sadahiro Otani (gitaar). De Japanse dichtkunst Haiku is de inspiratiebron voor het concert genaamd Haikus. Er worden diverse eigen com posities van Christiaan de Jonge uitgevoerd, daarnaast werken van hedendaagse Japanse componis- ten.Aanvang 13-30 uur. Om 15.00 uur speelt en vertelt het Mediter rani Art Ensemble het verhaal 'De rijke bramenplukker' van God fried Bomans voor kinderen van 5 tot 85. Een verhaal over rijkdom, hebzucht en gastvrijheid. Bomans was in zijn tijd de meest gelezen Nederlandse auteur, met en groot gevoel voor humor en een voor keur voor parodie. Om 16.30 ver zorgt het Kailish Ensemble een concert: de ontmoeting tussen de klassieke Westerse en de klassieke Roemenië 1977: Nicolae Ceausescu is aan de macht. De jonge Mona Manoliu is verliefd op Mihai, een geheimzinnige jongen uit het dorp verderop. Ze brengt veel tijd met hem door, genietend van de liefde. Iedereen drukt haar op het hart voorzichtig te zijn, want er wordt gefluisterd dat hij bij de geheime politie zit. Wanneer het dagelijks leven steeds meer onder politieke druk komt te staan, bedenken Mona en haar ouders een ontsnappings plan voor haar. Zonder afscheid te nemen, zelfs niet van Mihai, verlaat ze haar land. Uiteindelijk komt ze in Amerika terecht. Vele jaren later keert Mona terug naar Roemenië, waar ze erachter komt wat er van haar eerste grote liefde geworden is. Schrijfster Domnica Radulescu won op zeventienjarige leeftijd de Roemeense nationale prijs voor korte verhalen en ont vluchtte vlak daarop haar land. Ze vestigde zich uiteindelijk in Ame rika en is er professor Romaanse talen en voorzitter van het pro- eramma Vrouwenstudies aan de was aan de kant van het klooster Jerusalem, het huidige raadhuis, en niet zoals nu aan de Eindstraat. Het St. Josephbeeld in de nis boven de 'oude' ingang getuigt hier nog van. Eind 19de eeuw woonden hier de freules Antoinette en Constancia Hellen, afkomstig uit Xanten. Tot aan hun dood, de laatste van de twee stierf in 1907, leefden zij hier samen met hun huishoudster. Aan deze 'freules' dankt het muse um zijn naam. 't Freulekeshuus is op woensdag, zaterdag en zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. motivatie, inspiratie en muzikale gedrevenheid heeft Wim Buys 48 jaar leidinggegeven aan dit koor. De Zangers van St. Frans heeft concertreizen ondernomen in Engeland, Amerika, Ierland, Italië, Frankrijk, Duitsland, Canada en Polen. Wim Buys is in 2007 overleden en zijn taak is overgenomen door Vincent Las, die het werk van Wim Buys wil voortzetten. Dit is inmid dels gebleken uit diverse heilige missen en concerten, die het koor verzorgd heeft. De bijdrage voor het koor uit de opbrengst van de boekenmarkt is speciaal bestemd voor de aankoop van een com puter, printer en kopieerapparaat, waarmee bladmuziek gekopieerd kan worden. De zangers zullen tij dens de boekenmarkt een aantal keren optreden. Noord-Indiase muziek staat tij dens dit optreden centraalt. Beide tradities worden zowel in hun eigen stijl als in een samenvloei ende twee-eenheid gepresenteerd. Er worden onder meer composi ties gespeeld van de Hongaarse componisten Bartok en Kodaly. Daarnaast komen werken aan bod van Benjamin Britten en Jacob ter Veldhuis en uiteraard Indiase muziek. een abonnement waard Kinderbeurs Leunen Op zaterdag 13 september is het weer zover: de halfjaarlijkse kinderkleding- en speelgoedbeurs van 10.00 tot 11.30 uur in Leunen. De entree is 1 euro voor volwas senen. Kinderkleding is er te vin den in de maten 80 t/m 164. Ook speelgoed en babybenodigdhe den zoals boxen, maxi cosy's en fietsstoelen zullen worden aange boden in de Schakel aan de Kapel- weg 4 in Leunen. Domnica ^Radulescu D E TREIN NAAR TR] ËST Washington Lee University gewor den. Met een Fulbright beurs is ze afgelopen winter tijdelijk terug gekeerd naar Roemenië om the aterwetenschappen te doceren. Haar debuutroman, met autobi ografische elementen, verschijnt bij gerenommeerde uitgeverijen in acht landen. De trein naar Triëst is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 18.95 euro. Het liedjesfestival van 2008 /2009 van de Piëlhaas staat voor de deur. Er hebben zich bij vijf nummers voor het fes tival aangemeld. Een van deze liedjes wordt uitgeroepen tot nummer één, maar ze komen allemaal op de cd voor het komende seizoen te staan. De artiesten presenteren de vijf nummers op zaterdag 20 septem ber in de foyer van de schouw burg aan het publiek. Ook het trio W-Dreej uit Venlo staat op de planken. Dit drietal is in Limburg bekend geworden met de hits Höf de glazer in de löch, Witse Wie en Ein joar. Verder treden de in Venray wereldberoemde Willy aus Keve- laer en de mannen van Puppies Huis Orkest op. Het festival vindt plaats op 20 september vanaf 20.11 uur (zaal open om 19-33 uur) in de foyer van de schouw burg. Kaarten zijn in de voorver koop te verkrijgen op 13 septem ber tussen 11.00 uur en 12.00 uur in de Artiest. Kaarten kosten 8 euro, inclusief garderobe. Boekrecensie in Peel en Maas Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13