Molen Merselo open voor publiek Uw gedicht op een briefkaart Open Monumentendag Ciske de Rat en Annie schitteren Jachtgebied Jazzconcert in Odapark JOHN LEAKE Filmreisverslagen in Cambrinus PEEL EN MAAS Donderdag 4 september 2008 - Pagina 35 Castenray viert in het week einde van 6 en 7 september het 75-jarig bestaan van de paro chie. Het kerkbestuur en de Stichting Heemkundig Genoot schap Castenray zijn al maan denlang bezig met de voorbe reiding van de feestelijkheden. Deze zijn door omstandighe den van bescheidener aard dan bij de viering van het 50-jarig jubileum, maar kennen desal niettemin een aantal hoogte punten. Vooruitlopend op de viering iets over de geschiedenis van Cas tenray. Castenray is al heel oud. Hoe oud precies is niet bekend, maar uit archeologisch onder zoek op verschillende locaties in het dorp is gebleken dat er zo'n 2500 jaar voor Christus al men selijke activiteiten plaatsvonden. Tal van gevonden potscherven en vuurstenen artefacten vormen hiervoor het tastbare bewijs. Ook uit de Romeinse Tijd zijn scherven gevonden. In museum 't Freulekes- huus in Venray staat een prach tige, Romeinse jachtbeker die in Castenray gevonden is. De oudste tot nu toe bekende documenten stammen uit 1434. Daarin is vast gelegd dat op 23 januari in dat jaar 'in het dorp Casterloe van de paro chie van Venraede in het Luikse Diocees een altaar gesticht is ter ere en tot lof van God, de Almach tige, en de Zalige Apostel Matthias in de onlangs gewijde kapel' Van de inwoners van Castenray werd verwacht dat ze zich fondsen zouden verschaffen om weke lijks twee missen aan het gewijde altaar in de kapel te kunnen laten celebreren. Wanneer het kleine, aan St. Matthias gewijde kapelletje precies gebouwd is, is niet duide lijk. Op de klok in het kapelletje stond het jaartal 1400, maar of dat de bouw van het kapelletje of het giet jaar van de klok aangeeft, is niet bekend. In 1485 werd tegen het kleine kapelletje een hoog priesterkoor gebouwd, dat de tand des tijds goed heeft doorstaan. Het staat er heden ten dage namelijk nog steeds. Castenray kreeg grote bekendheid als bedevaartplaats. Van heinde en verre kwamen de pelgrims naar de Castenrayse kapel om de H. Brigida aan te roe pen en te vereren. Een grote vees- terfte bracht in de herfst van 1774 bedevaartgangers 'van den kant van de Wael, van den Rijn en ande re verschijde plaetsen' naar de Cas tenrayse kapel om de voorspraak van de H. Brigida in te roepen. In 1893 werd er een Broederschap van St. Brigida opgericht en vanaf 1896 werden er op 1 februari, de feestdag van Brigida, missen gele zen in de kapel. In 1927, toen de gevreesde mond- en klauwzeer uit brak, kreeg de H. Brigida een eigen altaar in de Castenrayse kapel. Honderden mensen uit de omlig gende dorpen togen op 1 februari naar Castenray en de kapel puilde uit. Tot buiten de kerkdeuren en tot op het priesterkoor stonden de vereerders van deze heilige. Op 24 februari, een paar weken na het feest van St. Brigida, en op de laat ste zondag van augustus kwamen de landbouwers opnieuw naar Cas tenray. Dan werd het feest van de patroonheilige St. Matthias gevierd. Want ook hij gold als beschermhei lige van het hoornvee, het pluim vee, de varkens en de paarden. De kapel werd jarenlang bediend door de Venrayse geestelijkheid, totdat Castenray bij een reorgani satie van het Bisdom Aken in 1804 onder de naburige parochie van de H. Gertrudis te Oirlo kwam te vallen. Castenray streefde echter naar zelfstandigheid en in 1922 werd de geloofsgemeenschap door bisschop Schrijnen verheven tot rectoraat. Bij de kerk werd een rectoraatswoning gebouwd en kapelaan Gerards uit Oirlo werd de eerste rector van Castenray. In 1929 verkreeg het rectoraat nog wat extra voorrechten. Er mocht voortaan in de eigen rectoraats- kerk gedoopt worden en over ledenen mochten op een eigen kerkhof begraven worden. Het recht om huwelijken te sluiten in de eigen kerk kreeg Castenray pas in 1933, toen het dorp verheven werd tot zelfstandige parochie. De rectoraatswoning werd pastorie en de toenmalige rector Richard Verheggen werd de eerste pastoor in Castenray. Na hem volgden nog zes volledig eigen pastoors. Vanaf 1989 heeft Castenray geen eigen pastoor meer, maar wordt de paro chie bediend vanuit het dekenaat met administrators en priesters uit een clustering van parochies. Op 1 juli 2008 werd pastoor Huub van Horne aangesteld tot administra tor van de parochie Castenray. Hij is tevens pastoor van Wanssum en Blitterswijck, waar hij woonachtig is in de pastorie. Door de groei van het aantal kerkgangers werd in 1911 het kapelletje afgebroken en werd tegen het laatgotische priesterkoor uit 1485 een nieuwe kapel met drie gewelfvakken en een mooi, rank torentje gebouwd. Allengs groeide het inwoneraan tal van Castenray en daarbij kwa men ook nog de vele pelgrims die de plaatselijke kapel bezoch ten, zodat het godshuis al gauw weer te klein bleek. In 1933 werd begonnen met een fikse uitbrei ding van de kapel met een vierde travee. Er kwamen zijbeuken met biechtstoelen, een kinderkapel, een doopkapel en een sacristie. Ook kreeg de kerk een hoge toren met daarnaast een traptorentje, dat naar het oksaal leidde. Het nieuwe kerkgebouw was helaas geen lang leven beschoren. In oktober 1944 lieten de Duitse bezetters de toren springen en de kerk werd vrijwel geheel verwoest. Gelukkig bleef het historische priesterkoor uit 1485 gespaard. Onder de bezie lende leiding van de toenmalige pastoor Rieter en met de hulp en goedgeefsheid van de parochianen presteerde men het de kerk weer op te bouwen en zelfs nog uit te breiden met een vijfde gewelfvak. De Castenrayse kerk was zelfs de eerste die in het naoorlogse Lim burg met toren en al was opge bouwd. In 1952 wordt bij gelegen heid van een zilveren priesterfeest in de apsis van het priesterkoor een door Charles Eyck gebrand schilderd raam geplaatst. In 1958 is er weer een zilveren priester feest en komen er nog eens twee gebrandschilderde ramen bij. Deze zijn gemaakt door glazenier Hans Truyen. De Stichting Heemkun dig Genootschap Castenray zorgt dat er in 2003 weer een H. Hart beeld bij de kerk geplaatst wordt. Het vorige was tijdens de oorlog onherstelbaar vernield. In 2004 ondergaat het Castenrayse kerkge bouw een grootscheepse restaura tie, waarbij onder meer het gehele dak van nieuwe leien voorzien wordt. Met een plechtige heilige mis werd op 6 maart 2005 de vol tooiing van de restauratie gevierd. Anno 2008 is de Castenrayse kerk weer het beeldbepalende en stra lende middelpunt van het dorp. De Castenrayse parochianen kijken uit naar de door de bisschop gece lebreerde plechtige heilige mis die op zondag 7 september het hoog tepunt vormt van de viering van 75 Jaar Parochie Castenray. De Locht Streekmuseum De Locht in Mel- derslo staat op zondagmiddag 7 september weer bol van de acti viteiten. Het Dionysosgilde houdt dan de jaarlijkse Gildebierbrouw- dag. Daarbij hoort onder meer een presentatie van bierattributen en bierviltjes. Bezoekers kunnen ook zelf gebrouwen bier proeven. Tevens is er een optreden van het duo Mart en Marian Vervoort met vrolijke en nostalgische liedjes. Kruidenboerderij De Songert ver zorgt een presentatie van allerlei kruiden waarbij speciale aandacht uitgaat naar hop, een belangrijke grondstof bij het maken van bier. Kinderen mogen een speciaal kruidenpotje maken. Op de boven verdieping is de expositie Juweel tjes in Textiel te bezichtigen. Het museum is alle dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op ande re tijden terecht. De speciale acti viteiten op zondagmiddag begin nen om 14.00 uur. Zie ook www. delocht.nl. Muzikale zondag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 7 september van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale middag plaats met een optreden van Happy Sound uit Merselo. Happy Sound is een groep vrou wen bestaande uit 17 personen die met veel plezier muziek maken. Niet alleen door zang maar ook door hun aankleding, expressie en dans. Het repertoire is erg uitgebreid. Enkele genres: Afrikaans, modern, gospel, Engels talig en Nederlandstalig. Belang stellenden zijn van harte welkom in restaurant Le Tambourin op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De organisatie is in handen van het Intern Activiteiten Cen trum en restaurant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden- Limburg. Boekrecensie in Peel en Maas In de maanden september, oktober en november, steeds op een donderdagavond, maakt het Cambrinus podium plaats voor 'The Global Village, seen from Horst', een serie van drie film-reisverslagen. Donderdag 11 september opent deze serie met de reis van Horste naar Theo Linssen aan Bhutan, het Boeddhistische koninkrijk in de Himalaya.Theo Linssen, docent aan het Dendron College in Horst is een verwoed reiziger en heeft zo al menige plek op de wereld aan gedaan. Van drie van deze reizen heeft hij een gefilmd reisverslag gemaakt. Geboren en getogen in Horst en verknocht aan zijn 'roots' laat hij in zijn films die achtergrond ook mee klinken. Geen verant woorde etnische muziek die zou passen bij de beelden van het land, maar de muziek die past in het hoofd van de maker. Bij het zien van deze landen bleef Theo Linssen de jongen uit Horst met de achter gronden die hem zijn meegegeven. Vandaar de titel van deze serie: The Global Village, seen from Horst. Deze voorstelling over Bhutan begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. In 1990 wordt hij vervroegd vrijgelaten. Unterweger lijkt het schoolvoorbeeld van een succes vol gerehabiliteerde crimineel. Hij werkt als journalist, leest kinder boeken voor de radio en struint alle societyfeesten in Wenen af. Er is echter één probleem.Vrijwel meteen nadat Unterweger uit de gevangenis komt, geeft hij zich over aan ongekende slachtpar tijen. Van Wenen tot Los Angeles worden er prostituees verkracht en gewurgd. Terwijl de politie koortsachtig zoekt naar aanwijzin gen, wordt de zaak breed uitgeme ten in de media. Vooral journalist Jack Unterweger verslaat alle ont wikkelingen met buitengewone interesse. Schrijver John Leake werd geboren in Dallas, Texas, en studeerde filosofie in Boston. Hij woonde en werkte zes jaar in Wenen, waar hij het leven en de moorden van Jack Unterweger tot in het kleinste detail heeft bestu deerd. Leake was de eerste jour nalist die inzage kreeg in Unter- wegers dagboeken. Jachtgebied is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs 17.95 euro. Open Monumentendagen Op de Open Monumentenda gen in het weekeinde van 13 en 14 september draait het ook bij de molen in Merselo om monumen ten. Op die manier wil de onlangs vernieuwde Stichting Nooit Gedacht de aandacht vestigen op het belangrijke monumentale en industriële erfgoed dat zij beheert. De molen is op beide dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Bij voldoende wind gaat de molen draaien en graan malen. Ook geven de molenaars toelichting of uitge breide rondleidingen aan de bezoe kers. Bij de molen is een kleine monumentenmarkt ingericht. De Stichting Nooit Gedacht, de Stich ting Kruisen en Kapellen in de gemeente Venray en de Heemkun- destichting 't Raokeliezer Merselo presenteren zich. Zij geven deskun dige informatie en vertellen over hun inzet voor de Venrayse monu menten en lokale heemkunde. Er is gelegenheid wat te drinken en om met een molen gemalen meel te kopen. De Stichting Kruisen en Kapellen heeft een fietstocht van 40 kilometer uitgezet en een wan deltocht van 5 kilometer die langs religieuze monumenten in Venray en de kerkdorpen voert. Beide zijn de moeite waard om op een spor tieve manier de grote diversiteit aan kruisen, kapellen, kerken en kloosters te bekijken. De speciale fietstocht voert in Merselo langs de molen en ook langs de kerk die eveneens van 11.00 tot 17.00 uur te bezichtigen is. De routes van de fiets- en wandeltochten zijn te verkrijgen bij het VW kantoor in Venray, 't Freulekeshuus en bij de molen in Merselo. Naast de fiets en wandelbeschrijving is ook het boekje Kunst langs de Straat te koop. Ook wel eens gedroomd van uw gedicht afgedrukt op een brief kaart? Dan is dit de kans om uw gedicht tijdens de Gedichtendag 2009, in gedrukte vorm te laten verschijnen. Tijdens deze tiende editie, op donderdag 29 januari, staat de poëzie een dag lang in het zonnetje. Amateurdichters worden uitgenodigd om maximaal twee gedichten in te sturen. Iedereen vanaf veertien jaar kan aan deze actie deelnemen. De door een jury gekozen gedichten worden op briefkaarten gedrukt onder het motto Vers bij vers. De ver spreiding van de gedichten loopt via verswinkeliers in het Land van Cuijk, de kop van Noord-Limburg en de gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Ven ray. BiblioNu en BiblioPlus hou den deze actie in samenwerking met Meralit 'woord in beweging', Stichting Pen Stem, De Vrije Dichters Boxmeer en de Pennen streek. Stuur het gedicht uiterlijk 19 oktober naar jdebont@bibli- onu.nl. d.stoevenbelt@biblioplus. nl. of per post naar H. van Heijster, Oude Breestraat 43, 5845 AB Sint Anthonis. Men hoort in november of het gedicht op een briefkaart wordt afgedrukt. De ingezonden gedichten worden alleen gebruikt voor deze activiteit. Meer infor matie over de spelregels van deze actie vindt men op www.biblionu. nl. en www.biblioplus.nl. Ook de Kinderboekenweek van 1 tot en met 11 oktober staat in het teken staan van poëzie. BiblioNu wil graag in haar vestigingen Horst en Venray een tentoonstelling van poesiealbums organiseren. Daarbij is hulp nodig. Wie nog een poesiealbum heeft en deze beschikbaar wil stellen voor de tentoonstelling in de Kin derboekenweek? Neem dan con tact op met Elly Jacobs, voor Horst - ejacobs@biblionu.nl. of Marga Bakker, voor Venray - mbakker@ biblionu.nl. Zij zorgen ervoor dat alle poesiealbums een mooi plek je krijgen. Het tweede weekeinde in sep tember staat in het teken van de 22e Open Monumentendag. In het hele land wordt op velerlei manieren extra aandacht gevraagd en besteed aan monumenten. Het thema voor 2008 is Sporen. Ook in Venray worden diverse activi teiten gehouden. Koos Swinkels, historicus, archeoloog en groot kenner van de geschiedenis van Venray, staat garant voor een pre sentatie in het kader van Venray Centrum op de Schop. Hij laat zien welke sporen uit Venrays verleden nu aan de oppervlakte komen en/of reeds bij eerdere (op)graafwerkzaamheden tevoor schijn zijn gekomen. Deze presen tatie vindt plaats in de burgerzaal van het gemeentehuis van Venray op zaterdag 13 september. De ont vangst is vanaf 12.30 uur.Aanslui tend gaat wethouder Patrick van der Broeck een prijs uitreiken aan de leerlingen van het Raayland College, die in het kader van het thema Sporen het beste werkstuk hebben gemaakt. De werkstukken zijn van 8 tot en met 19 septem ber te zien in de publiekshal van het gemeentehuis. Vervolgens wordt de openings handeling verricht. De Archeolo gische Werkgroep Venray staat op 13 september met van 11.00 tot 16.00 uur in de Grotestraat met een informatiestand. Er worden dan opgraafwerkzaamheden gede monstreerd. MMSK St. Petrus Banden hield zondag audities voor het tweede theaterconcert Musicals on Stage. MMSK was op zoek naar een 'sweet little'Annie en een brutale Ciske, die op zaterdag 8 en zon dag 9 november de schouwburg in Venray onveilig durven maken. Zondag vertoonden zestien jon gens en meisjes hun kunsten voor de jury, die de twaalfjarige Evy van de Loo uit Horst uitriep tot winnares voor de rol van Annie. Van de Loo gaat in november verrassen met Tomorrow. Enkele 'Annies', van wie de jury ook onder de indruk was, hoeven niet te treuren. Jeanne, Annabel, Julia, Anne, Jessie, Pascalle en Judith vormen samen met Annie het kin derkoor voor Hard Knock Life. Bas van de Beuken, eveneens twaalf jaar en afkomstig uit Horst, mag zich gelukkig prijzen als de nieu we Ciske.'Ik voel me zo verdomd alleen' wordt zijn debuut voor het grote publiek in de schouwburg. Het belooft een bijzonder theater concert te worden. Voor meer informatie kan men e-mailen naar mmsk@live.nl. In 1974 wordt Jack Unter weger veroordeeld tot levens lang voor de moord op een jonge vrouw. In de gevangenis ondergaat de jonge pooier een verbazingwekkende verande ring. Hij schrijft succesvolle boeken en wordt al snel de lieveling van de Oostenrijkse intelligentsia - zo inspireert hij popartiest Falco tot het schrijven van de wereldhit 'Jeanny'. Op zaterdag 27 september geven de pianisten Hans en Lode- wijk van der Pol en het BYHG jazztrio een concert in het Thee huis van het Odapark in Venray. Lodewijk van der Pol, geboren te Haarlem en getogen te Venray behaalde na zijn afstuderen als econoom het baccalaureaat piano- jazz met hoge waardering. Daarna volgde hij de studie compositie en arrangeren en realiseerde daarbij met succes een afstudeerproject met de wereldberoemde jazz-rock zanger Gino Vanelli. Uiteinde lijk studeerde Lodewijk met een negen af na een master opleiding met als leermeester Karei Boehlee, hoofdvak docent aan het Conser vatorium van Amsterdam. In 2006 werd het trio BYHG (Bring Your Hot Girlfriend) jazztrio opgericht door enkele enthousiaste studen ten van het Conservatorium Maas tricht. Dit trio zal op 27 septem ber eveneens optreden. Het trio bestaat uit: Greg Torunski (alto Sporen uit het Verleden In de publiekshal van het gemeentehuis in Venray wordt tijdens openingsuren van 8 tot en met 19 september de tentoon stelling Sporen gehouden. De te bezichtigen werken zijn gemaakt door leerlingen van het Raayland College. De openingshandeling en prijsuitreiking vinden plaats op zaterdag 13 september om 12.30 uur door wethouder Patrick van der Broeck in de burgerzaal van het gemeentehuis. De tentoonstel ling Sporen uit Venrays Verleden begint om 12.30 uur. De presen tatie is in handen van Koos Swin kels. Sporen uit Venrays Verleden duurt van 11.00 tot 16.00 uur. Op zaterdag 13 en zondag 14 septem ber van 14.00 tot 17.00 uur is in museum 't Freulekeshuus de spe ciale doetentoonstelling Oersurvi- val te zien. Verder is er een monu mentenmarkt bij de Molen aan het Groot Dorp in Merselo van 11.00 tot 17.00 uur. Deze markt wordt gehouden door de stichting Nooitgedacht, Kruis en Kapellen en 't Raokeliezer. De Grote Kerk en toren zijn van 14.00 tot 17.00 uur geopend voor bezichtiging en torenbeklimming. Verder kan men zich nog aanmelden voor unieke rondleidingen in de Grote Kerk. De start is om 14.00 en om 15-30 uur onder leiding van een gids. Aanmelden kan bij het VW kan toor via telefoon (0478)510505 of via e-mail venray@vwnoordlim- burg.nl. Hans van der Pol saxophone), Lodewijk van der Pol (piano) en Jacob Rheinlander (bas). Deze opmerkelijke combi natie speelt voornamelijk eigen composities die een eigentijds en zeer gevarieerd karakter hebben, waarbij het accent ligt op moder ne jazz. Hans van der Pol, recente lijk gepensioneerd chirurg, is een 'oude bekende' van het Odapark. Hij voerde in het Theehuis enkele concerten uit. In 1968 haalde hij de tweede prijs van het Loos- drecht Jazz concours. Gestimu leerd door zijn muzikale vrienden heeft hij gaandeweg een aparte stijl ontwikkeld. Hans is in het bij zonder geïnteresseerd in het raak vlak tussen jazz en klassiek. Het is voor Hans en Lodewijk van der Pol een bijzondere eer om een con cert te mogen geven op een bijna gewijde locatie, waar de sfeer van de overleden oud-curator Joop Wismans voelbaar is. Dat muziek een brug slaat tussen mensen is door Joop Wismans op fijnzinnige wijze middels een plastiek weer gegeven. Dit plastiek is tijdens het concert te aanschouwen. Aan vang concert: 20.30 uur (vanaf 20.00 uur is de zaal open). Entree: 12,50 euro. Telefonisch reserve ren via 0478-513690. Kijk ook op www.odapark.nl. Vriendendag oorlogsmuseum In het Liberty Park in Overloon wordt op zaterdag 6 september de jaarlijkse Vriendendag gehouden van de Stichting Vrienden van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmu seum. Primair doel van de stich ting is het financieel en moreel ondersteunen van het museum in onder meer zijn educatieve taak en doelstelling. Het programma van de Vriendendag begint om 10.30 uur. De traditionele lezing in het ochtendprogramma wordt gehouden door professor dr. mr. G.C.A.M. van Gemert, hoogleraar Duitse letterkunde en cultuur van de Duitstalige gebieden. Het onderwerp van de lezing is de ver houding Nederland-Duitsland in historisch perspectief, een reflec tie van het Nederlands zelfbeeld en het Nederlandse Duitsland beeld. Na de lunch in het muse umcafé geeft luitenant-kolonel Edwin Leidelmeijer hoofd kennis centrum van het opleiding- en trai ningscentrum genie een uiteen zetting over Improvised Explosive Device, in de media bekend onder de naam 'bermbom' en het optre den van Defensie hiertegen. Parochie Castenray 75 jaar jong Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 35