Martin en Marie honkvast Thermometer kerktoren Meerlo stijgt vlot Koester uw Monument Marianne wint fotowedstrijd ClaasSon«Fransol boute" groep Verkoopplannen?? Bel voor een gratis waardebepaling! ikmni PEEL EN MAAS lAdt fU ZS^ SckunZK*1 www.claasson.nl Gouden huwelijksfeest echtpaar Van Houdt in Prinses Irenestraat De kermis in Horst stond aan de basis van het huwelijk tussen Martin en Marie van Houdt-Jacobs uit Venray. Het paar aan de Prinses Irenestraat 6 viert en herdenkt zaterdag 13 september dat ze vijftig jaar geleden in het huwelijksboot jes stapten. (Door Jan Leijsten) Tijdens de najaarskermis in Horst had Martin van Houdt een afspraakje. Dat liep echter niet zoals hij verwacht had. "Ik liep een blauwtje", lacht hij als hij terugdenkt aan die gedenkwaar dige avond. Het kon zijn kermis pret niet bederven. Ook niet dat de danszaal helemaal vol was en hij niet meer binnen kwam. Achteraf maar goed ook.terug op de kermis zag ik de drie zus sen waarmee ik wel eens gedanst had. Twee liepen er door, maar Marie bleef staan." Een stille wenk die Martin op de juiste waarde inschatte. Het betekende het begin van een romance die uitein delijk uitmondde in een huwelijk. Met Marie achterop fietste hij naar de Americaanseweg, waar haar fiets bij familie stond, om vervol gens samen naar America te rij den. Van Houdt: "Een week later hadden we weer afgesproken, op zondag. Ik ben wel eerst met mijn vriend Joos v.d. Bekerom naar stadion De Kraal in Venlo gegaan. VW voetbalde tegen Eindhoven om de koppositie in het Neder lands betaalde voetbal. VW won met 1-0 door een doelpunt van Jan Schatorjé", herinnert hij zich het legendarische duel nog als de dag van gisteren. Terwijl zijn vriend terug naar Venray fietste, ging Martin naar America, waar hij drijfnat van de regen aankwam bij Marie Jacobs. Een echte Americaanse, geboren en getogen op de roemruchte Zwarte Plak.'Tk heb een van de meest bewogen episodes van de onderduikers in de Tweede Wereldoorlog van zeer nabij mee gemaakt. Als jong meisje leerde ik al het belang van 'zwijgen' en moest de bonnenkaarsen voor de onderduikers wegbrengen. Jaren later bij de opvoeringen van het toneelstuk De Zwarte Plak realiseerde ik me de gevaren die De actie Glas in Nood om geld in te zamelen voor de ver vanging van de glas-in-loodra- men in de Joannes de Doper- kerk in Meerlo verloopt goed. Dat zegt voorzitter Arnold Holl van het comité Glas in Nood aan de vooravond van de Nazomer Manifestatie, die volgende week zondag wordt gehouden in de dorpskern van Meerlo. Afgelopen weekend hebben voorzitter Holl en comitélid Jan Peters het kwik van de grote ther mometer weer kunnen laten stij gen. Mede dankzij enkele particu liere bijdragen en een subsidie van de gemeente is de thermometer de 31-000 euro gepasseerd. "We hebben nog vier maanden te gaan en gaan ervan uit dat het ons lukt om die 50.000 euro die wij bijeen moeten halen ook werkelijk bin nen krijgen", aldus Holl. In dat bedrag van 31- 000 euro zit ook 109,11 euro, het bedrag dat Pieterpatters tijdens hun wan deling door Meerlo doneerden in de speciale offerblok. Speciaal voor de Pieterpatters heeft het comité informatie op de kerkto ren gehangen over de actie Glas in Nood en een offerblok gehangen waarin de sportieve wandelaars geld kunnen doen. Veel Pieter patters waarderen deze actie. De totale restauratie en vervanging van de ramen kost 160.000 euro. 110.000 euro worden door kerk bestuur en het bisdom Limburg op tafel gelegd. Voor zondag 14 september heeft het comité Glas in Nood weer een hele dag activi teiten op touw gezet in het dorps centrum en in het kerkgebouw. Bezoekers kunnen tijdens deze manifestatie de kerktoren van de binnenkant beklimmen en de hele dag vijf prachtige wandelingen rond het dorp Meerlo maken. RONDLEIDINGEN Ook zijn er speciale rondlei dingen in de kerk en worden de kunstwerken voor de laatste keer wij als kinderen liepen." Na haar schooltijd ging Marie 'uitwonen' in Meterik. Om de andere zondag mocht ze naar huis, ook nog in de tijd dat ze met Martin op vrijers voeten was. Martin, zoon van siga renmaker Gradje van Houdt, ging als veertienjarige op 'de Hei' bij boer Helm Voesten aan de slag als knecht. Na een jaar hield hij het in Heide voor gezien en vond in boer Pierre van Rens dichter bij huis in Veltum een nieuwe baas. Hij heeft daar de laatste twee soms angstige oorlogsjaren en de bevrijding van Venray meegemaakt. "We zaten soms dagen achter elkaar in de schuilkelder bij boer Linders. Dit vergeet je van zijn levensdagen niet meer." Na de oorlog kreeg hij werk in Venlo. Negen jaar lang verdiende hij zijn brood bij terrazzowerken Girolami aan de Hogeschoor- weg. 'Tedere dag, negen jaar lang, samen met Pietje Hendriks om 6.30 uur met de bus naar Venlo. Om zeven uur 's avonds waren we weer thuis, ook op zaterdag." Daar na verdiende hij elf jaar lang bij Nelissen in Oostrum de kost met sierbeton en het plaatsen van aan rechten door het hele land. Aan sluitend vond hij een deur verder onderdak bij Nuvero om in 1972 naar Rank Xerox te gaan. Na een dienstverband van twintig jaar bij Rank ging hij met pensioen. Na hun trouwdag, 13 septem ber 1958, ging het jonge paar wonen bij Martins ouders aan de Prinses Irenestraat 6. Daar wonen ze nu nog steeds. Vader Gradje stierf er op 87-jarige leeftijd, ter wijl Martins moeder als allereerste bewoner in Het Schuttersveld ging wonen. Na vier huwelijksjaren werd Henriëtte geboren en weer vier jaar later haar zusje Margret. De oudste woont met man Louis en zoon Jeroen in Leunen, ter wijl de jongste met man Theo en dochter Kristy in Oostrum woont. De familieband is hecht. Zo hel pen de kinderen bij het poetsen en boodschappen doen. Koken doet het paar samen klokslag om 12.00 uur."Ja, er wordt nog steeds 's middags warm gegeven." Marie van Houdt werd acht jaar geleden getroffen door een hersenbloeding, daarnaast is haar gezichtsvermogen beperkt. Haar man leest dan ook iedere dag uit de krant voor. Ze staan klaar voor elkaar en genieten met volle teu gen van hun prachtige tuin. Met zelfgebouwde tuinhuisjes, een molen, kabouters in soorten en maten, plus zijn eigen sportstudio met een grote tv erin. "Ik heb als kanthalf in het derde elftal van Venray gevoetbald. Voetbal blijft me dan ook boeien. Ik hou nog alles bij, van de eredivisie tot de zesde klasse, evenals de voetbal verslagen in Peel en Maas. We zijn al vijftig jaar abonnee." Om de veertien dagen bezorgt de post cd's met gesproken boe ken. Een heerlijke ontspanning voor Marie die al jarenlang door de familie van Harrie Hendriks op zaterdag opgehaald wordt voor de mis in de Paterskerk. Ondanks hun beperkingen genieten ze nog iedere dag van het leven. En kij ken ze uit naar hun gouden huwe lijksfeest. Martin: "Op de huwe lijksdag vieren we het feest thuis in besloten kring. Zondags gaan we met de kinderen en kleinkin deren uit eten." Ze zijn dankbaar voor datgene het leven hen samen gegeven heeft. "We zijn nog niet zo lang naar Lourdes geweest. Een prachtige reis met een goede ver zorging voor ons beiden. Een reis die in het teken stond van dank baarheid voor zo'n lang huwelijk", zegt Marie van Houdt veelbeteke nend. CH!PZ laat kinderen bewegen Op 8 september verzorgt de onder kinderen populaire popgroep CH1PZ om 14:00 uur een swingend optreden en een dansworkshop op basis school De Toverbal aan de St. Ursulastraat in Venray. CH1PZ bezoekt De Toverbal om kin deren aan te moedigen om samen te dansen, waardoor ze op een leuke manier automa tisch meer gaan bewegen. Dit is belangrijk omdat met name onder kinderen overwicht een groeiend probleem is. Door te dansen en te bewegen krijgt overgewicht (obesitas) minder kans en blijven de kinderen beter in conditie. CHIPZ is vanaf begin september ook op televisie te zien met de CHIPZ DANCE XPERIENZ (Z@pp -TROS, Nederland 3).Tien weken lang zorgt CHIPZ ervoor dat kinde ren niet meer lui uitgezakt voor de televisie hangen, maar zelf actief meedoen met de stoere danspas jes. Wereldwijd lijden maar liefst 1.1 miljard mensen aan obesitas (overgewicht). Nederland heeft als welvaartstaat 1,6 miljoen ern stig zwaarlijvigen. Uit onderzoek is gebleken dat overgewicht onder kinderen de laatste jaren enorm is toegenomen. Het aantal te dikke kinderen is de afgelopen twintig jaar zelfs verdubbeld. Volgens de gezondheidsraad is momenteel maar liefst een op de zeven kinde ren te dik. Steeds meer kinderen kijken te lang en te veel televisie, zitten achter de computer, spelen videogames en bewegen te wei nig. Hoe jonger een kind te zwaar is, hoe groter de kans dat het als volwassene ook met overgewicht blijft kampen. Het is een serieus en maatschappelijk probleem geworden, waar ook de politiek steeds meer aandacht voor heeft. De populaire popgroep CHIPZ onderneemt actie omdat ze vindt dat sporten en bewegen onder kinderen belangrijk is. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Hierboven ziet men de Casten- rayse Berg: Gaelen Berg of Steijlen- berg genoemd bij Lollebeek 21 in Castenray. Geen monument maar een waardevol gebied in het land schap, dat aan de westkant van Castenray ligt. Een bosgebied met stuifduinen. Het gebied is gelegen in de hoek van de Vliegert, de Lol- lebeekweg en de Oosterbosweg. De stuifduinen zijn jaren geleden ontstaan door het opwaaien van zand. Dit kon gebeuren, omdat vroeger op heidevelden veel plaggen gestoken werden. De wind kreeg daardoor vat op het onderliggende zand en blies het op hopen. Zo ontstond een sterk glooiend gebied dat later weer begroeid raakte. Op dit stuifduinengebied zijn bomen geplant, voornamelijk naaldbomen die gebruikt werden als stutten in de Zuid-Limburgse mijnen. Vroeger speelden de kin deren uit Castenray heel dikwijls aan de 'gele berg'. Deze was gele gen aan de Straat, de huidige Lol- lebeekweg. Wanneer de boeren gele zand nodig hadden, gingen ze deze altijd met paard en kar halen bij de 'gele berg'. Op deze manier werd de 'berg' verder afgegraven en kwam daardoor steeds verder weg te liggen van de Straat. Veel van het gele zand werd gebruikt bij de aanleg van het fietspad Horst-Venray. Vanaf de Lollebeekweg kan men nu goed zien, hoe ver deze 'berg' al van de weg af ligt. Bron J. Strijbosch Castenray. Laatste carjump Veulen staat op zondag 7 sep tember in het teken staan van de carjump. Dit jaarlijks terugkerend spektakel wordt dit jaar voor de negende en laatste keer gehou den. Wederom zullen de bezoe kers ogen tekort komen om alle sensationele stunts te aanschou wen. Uiteraard is er weer de car jump met de standaard en special klasse. Daarnaast is er een carbid- schiet-team dat demonstraties geeft. De landmacht komt met een speciaal voertuig en een nieuwe Dakar Desert Warrior komt racen. De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door AC/Dixi, Patatje Metal en de dj's Willy en Roel. Voor de allerkleinsten is er de kinderhoek met traptractorkampioenschap- pen, schmink en een grote zand bak. Aanvang 14.00 uur. Marianne Jenneskens neemt de prijs in ontvangst. Marianne Jenneskens uit Ven ray is winnaar geworden van de jaarlijkse fotowedstrijd van Combi Dom Melskens en Nieuws blad Peel en Maas. De vakjury koos haar foto uit als de mooiste van de vele inzendingen die ook dit jaar weer zijn binnengeko men. Marianne kreeg begin deze week de hoofdprijs uitgereikt bij Combi Dom Melskens: een jaar lang gratis afdrukken. De foto is gemaakt in Suriname bij het Bro- kopondomeer. "Deze foto onder scheidt zich door zijn bijzondere compositie. De fotograaf heeft goed gebruikgemaakt van de ver schillende kleuren in combinatie topfoto", zegt Theo Klabbers van met het licht. Het is gewoon een Combi Dom Melskens. 'zzi- tentoongesteld, werken die ama- naar huis. En op het dorpsplein en teurs hebben gemaakt voor deze in de kerk wordt ook een geva- actie. De bieder van het hoogste rieerd muziekprogramma afge- bod krijgt het kunstwerk dan mee werkt. Voorzitter Arnold Holl en comitélid Jan Peters draaien het kwik op de thermometer weer omhoog. ZONWERINGEN Voor alle soorten binnen- en buitenzonwering Voor meer informatie: 0478 515010 of 06 53768080 of mail ons: info@elaasson.nl Vouwgordijnen Rolgordijnen M O Shutters Z Horsystemen Jaloezieën Lamellen Ci Sereens Rolluiken Markiezen m IN Roldeuren/ o Garagedeuren Knikarmsehermen Qi t I HOLTERMAMS makelaardij Patersstraat 33 - 5801 AT Venray T 0478 - 51 18 00 E info@bouten-groep.nl Honderdnegenentwintigste jaargang - week 36 - donderdag 4 september 2008 EL EN MAAS

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13