Meerlo-Wanssum bezorgd over leegloop Groen licht voor herindeling Waals: "Venray blijft Venray CDA: doortrekken A77 naar Uden Permanente opslag Geelen Beton Jaar van het Religieus Erfgoed Kurstjens ff PEEL EN MAAS Donderdag 14 augustus 2008 - Pagina 5 Burgemeester Hahn: "Steeds meer lege plekken in gemeentehuis" De gemeenteraad van Meer lo-Wanssum is bezorgd over de leegloop van ambtena ren die langzamerhand op gang is gekomen. Per 1 janu ari 2010 wordt de gemeente opgeheven. Alhoewel alle 53 medewerkers van de nieuwe gemeenten Venray en Horst- Meerlo-Sevenum een baanga rantie hebben gekregen, ver laten steeds meer ambtenaren voortijdig het zinkende schip. Burgemeester Hahn vertelde vorige week maandag in de raads vergadering dat de ambtenaren vrij zijn in hun keuze. Het college zet eind deze maand alles eens goed op een rij."Er komen steeds meer lege plekken in het gemeen tehuis", constateert Hahn. "Het gewone werk moet doorgaan. Zaken moeten toch worden afge handeld. Wij willen weten wat we nog aankunnen en zullen dit ook met de raad bespreken." De baan garantie geldt niet voor gemeen tesecretaris Frank de Ruyter en griffier Richard van der Weegen. Zij lijken de twee gedupeerden. Want bij een opheffing van de gemeente Venray zouden gemeen tesecretaris Piet Lucassen en grif fier Koos van Eekeren ontslag hebben gekregen. De twee vaca tures zouden worden opengesteld waarbij beide gemeentesecreta rissen en griffiers evenveel kans op de banen maakten. Nu Venray blijft bestaan, blijven Lucassen en Van Eekeren gewoon in functie. Waardoor De Ruyter en Van der Weegen buiten de boot vallen. De twee krijgen ontslag en zij kunnen niet solliciteren naar een zelfde baan in Venray. Het bureau Beren schot adviseert voor beide functi onarissen een maatwerkoplossing te vinden. De gemeente Venray heeft dit inmiddels toegezegd. De PK-raadsleden Jan van Dijk en Truus Knoops uiten hun bezorgdheid over het personeels verloop. "Het wordt stil in huis", merkt Knoops op. "De burgers en de dorpsraden zullen het merken." Frans Kerstjens (GP'94) vraagt of het mogelijk is de ambtenaren lan ger vast te houden. Hahn onderkent het probleem en spreekt van een zware dobber. "Onze medewerkers reageren op vacatures en ze zijn weg. Het sala ris dat we niet hoeven uitbetalen, willen we inzetten voor vervan ging. Zo kunnen we best een eind komen. Het liefst door inhuur van medewerkers van buurgemeen ten. Omdat zij straks ook deels dit werk zullen gaan doen. Anders kunnen we nog externe bureaus inschakelen." Ben Minken (PvdA) vreest dat er dadelijk nog maar weinig te besturen valt. Jan Kuijpers (CDA) vraagt aandacht voor de speer punten van beleid, zoals de sport parken en het Nieuwe Wanssum. "Wij willen graag zicht houden op de voortgang." Alle vier partijen kunnen zich vinden in het gewijzigde herin delingsadvies waarin Venray als enige gemeente niet wordt opge heven. Met een grenswijziging worden Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum bij Venray gevoegd. De PvdA toont zich het meest kritisch. "Onze zorg is dat alles in Venray bij het oude blijft", zegt Ben Minken. "Iedereen blijft op zijn stoel zitten en de oude Peelge- meente verschaft zich zo toegang tot de Maas. Omdat deze gemeen te intact blijft, kun je geen men taliteitsverandering verwachten." Het CDA denkt er anders over. "Grenswijziging is een zeer goed besluit", vindt Jan Kuijpers. "Het betekent veel minder werk en dat is ook goed voor de drie dorpen van Meerlo-Wanssum. Gezien de baangarantie voor het personeel, zijn we positief." Ook Jan van Dijk (PK) spreekt van een 'goed besluit'. "Venray krijgt minder rompslomp en dit is goed voor het procesverloop. Venray zal blij zijn met de nieuwe voortuin maar die moeten ze wel goed onderhouden", waarschuwt Van Dijk. Frans Kerstjens (GP'94) steunt eveneens het voorstel. Alhoewel de toezeggingen van de buurgemeenten niet allemaal zwart op wit staan. Maar het geeft vertrouwen dat het personeel zekerheid heeft gekregen." Truus Knoops (PK) neemt als laatste het woord. De discussie zit haar niet helemaal lekker. "Ik bespeur een gevoel van onmacht. Maar we mogen niet afgaan als een stervende zwaan. Meerlo-Wans sum is altijd een sterke gemeente geweest.Tot het allerlaatst moeten we onze schouders eronder blij ven zetten." De gemeenteraden van Horst aan de Maas, Meerlo- Wanssum, Sevenum en Venray hebben een positief besluit genomen over een gezamen lijk herindelingsadvies. Het is een belangrijke stap in de vorming van twee nieuwe gemeenten in Noord-Limburg. Hierbij gaat het om een fusie tussen de gemeenten Horst aan de Maas en Sevenum en de dorpen Meerlo, Swolgen en Tienray. De gemeente Venray wordt uitgebreid door middel van een grenswijziging met de dorpen Blitterswijck, Geijsteren en Wans sum. De vier burgemeesters van de gemeenten overhandigden het herindelingsadvies aan gedepu teerde Driessen van Limburg (zie foto). Provinciale Staten zal het advies nog voor 1 september ter goedkeuring voorleggen aan de Tweede Kamer en Eerste Kamer zodat de twee gemeenten op 1 januari 2010 een feit zijn. Burge meester Waals van Venray is tevre den dat de vier gemeenteraden unaniem achter het herindelings advies staan: "Beter dan dat we het advies door het vuur hadden moeten slepen. In een raadsconfe- rentie willen we erachter komen wat de gemeenteraadsleden zich van de nieuwe gemeenten voor stellen." Volgens Waals moeten de twee gemeenten ook een nieuw gezicht gaan uitstralen: "Er zul len nieuwe doelen geformuleerd moeten worden. Met nieuw elan zullen de gemeenten toekomstge richt moeten gaan samenwerken." Dit werd onderstreept door bur gemeester Hahn van Meerlo-Wans sum: "Er moeten nieuwe vormen van samenwerking komen waar van de hele regio kan profiteren." Geen herindeling maar grenswijziging voor komst drie dorpen Op de valreep is er een ander herindelingsadvies uit de bus gekomen. Het was de bedoeling vier gemeenten op te heffen en twee nieuwe gemeenten (Venray en Horst- Meerlo-Sevenum) te vormen. Daarvan is nu definitief afge zien. Venray wordt als enige niet opgeheven. Uit een advies van het bureau Berenschot blijkt dat de huidige gemeente gewoon kan blijven bestaan. "Venray blijft Venray", zegt burgemeester Waals die al in mei opperde dat Venray zou blijven voortbestaan. Vreemd genoeg is dit aanvankelijk niet duidelijk in het herinde- lingsontwerp verwoord. Waar door er nu een correctie moet plaatsvinden. Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum worden met een grens wijziging erbij gevoegd. Dit kan alleen als het te annexeren deel voor een bevolkingstoename van minder dan 10 procent zorgt. Dit blijkt het geval. Venray heeft 39-100 inwoners terwijl de drie nieuwe dorpen samen 3-520 burgers (dit is 9 procent) tellen. De gemeenteraad kon op ker- mismaandag instemmen met het nieuwe voorstel dat voor Venray veel voordelen biedt. Nu ophef fing van de baan is, hoeven aller lei administraties niet te worden afgesloten en krijgt het perso neel geen collectief ontslag. Het uitblijven van een reorganisatie bespaart de gemeente veel admi nistratieve rompslomp. Waardoor de fusie met de drie dorpen veel sneller en efficiënter kan verlo pen. Voor de andere gemeenten heeft het voortbestaan van Venray geen nadelen. Het maakt enkel wat uit voor het de circa dertig medewerkers van Meerlo-Wans sum die straks naar Venray over stappen. De gemeente heeft het advies van Berenschot overgeno men om deze ambtenaren allen een baangarantie met behoud van salaris aan te bieden. Om zo het verschil tussen de medewerkers van Venray en Meerlo-Wanssum te repareren. Een twistpunt is er dat er nu een ander herinde lingsadvies ligt, dan het ontwerp dat acht weken voor de burgers ter inzage heeft gelegen. Bij geen enkele gemeente is trouwens een reactie, een zienswijze of een bezwaarschrift, binnengekomen. Op advies van de provincie heeft ook de landsadvocaat zich over de kwestie gebogen. Landsadvocaat Daalder ziet geen aanleiding het herindelingsontwerp opnieuw ter inzage te leggen. De vraag is waarom dit niet eer der zo bedacht is? Vooral gezien de woorden van Waals eind mei. Pas eind juli, een week voordat de gemeenteraden een besluit nemen, komt er plotseling een ander voorstel. "Werkende weg zijn we tot betere inzichten geko men. Al geef ik best toe dat dit op het eerste oog wat vreemd over komt", verklaart burgemeester Waals tijdens de ingelaste raads vergadering van kermismaandag. "Het is niet nieuw of ongebrui kelijk wat wij doen. In Den Haag en het Westland is het zo ook gebeurd. Een grenswijziging biedt veel voordelen. Procedureel zijn er geen beren op de weg. Waarom zouden we dan moeilijk doen? Dit kost minder tijd en geld", aldus Waals die een week eerder de zaak had besproken met gedeputeerde Ger Driessen. Op 28 juli werd de gemeente Meerlo-Wanssum op de hoogte gebracht. Gerda van Stelten (CDA) is blij met de positieve reacties van Berenschot, de landsadvocaat en de provincie. "Dit geeft rust in beide organisaties. De medewer kers kunnen gewoon doorgaan met hun werk. Het belangrijkste is dat de dienstverlening aan de burgers niet in het gedrang komt. En dat wij onze aandacht kunnen houden bij het besturen." Het CDA denkt dat de ingangsdatum van 1 januari 2010 nu zeker wordt gehaald."Ik hoop dat dit ook voor Horst geldt", aldus Van Stelten. Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) ziet een groot voordeel in minder administratieve lasten."We moeten wel gebruik maken van de kennis die er bij Meerlo-Wanssum is op het gebied van bijvoorbeeld recre atie en de Maaswerken. Kaders en verordeningen die goed zijn, moe ten we van hen overnemen." Ook Bert Linskens (PvdA) is verheugd dat de gemeente nu veel ballast blijft bespaard. "Toch moeten we opletten met een te hoog tempo. Het gevaar schuilt erin dat we zaken over het hoofd zien", waarschuwt Linskens die kanttekeningen plaatst bij de afge geven baangarantie. "Krijgen we geen overkill aan medewerkers", vraagt de PvdA'er zich af. "Het moet kwantitatief en kwalitatief wel in verhouding zijn met het aantal inwoners." Frans van der Kruijf (WD) wijst op een goede informatiestroom, vooral naar de nieuwe burgers toe. Nu Venray niet onder de herinde ling valt, vervalt ook het financieel toezicht door de provincie. Van der Kruijf juicht dit toe. "Grens wijziging is een Berenschot in de roos." De WD'er dringt er wel op aan zo snel mogelijk te beginnen met het harmoniseren van alle regels en verordeningen. De SP en Lokaal Aktief reageren positief. "Waarom moeilijk doen als het makkelijk kan", zegt Jolanda Dij- kema (SP). Gerard Thijssen (inVENtief) heeft zijn bedenkingen. In tegen stelling tot de WD vindt Thijssen het jammer dat de provincie nu niet meer over Venrays' schou der meekijkt. "Er kunnen ernstige teleurstellingen komen op het financiële vlak, waarvoor Venray opdraait. Daar zouden we de pro vincie goed bij kunnen gebrui ken", denkt Thijssen. Burgemeester Waals meldt dat het toezicht van de provincie er alleen op gericht is dat gemeenten niet overgaan tot potverteren. "Wij hebben een prima vermogenspo sitie en Meerlo-Wanssum heeft als een van de weinige gemeenten geen langlopende schulden. Het is dus een solide partner", aldus Waals die de zorgen van inVENtief wegwimpelde. Om alle regels, voorschriften en verordeningen op elkaar af te stem men is er voor ieder beleidson derdeel een werkgroep gevormd waarin alle vier de gemeenten zit ting hebben. Daarnaast is er een stuurgroep, met Waals als voor zitter, en een regioteam. "Voor 1 januari 2010 ligt er een voorstel om tot harmonisatie te komen. De nieuwe gemeenteraden zul len daarover een besluit nemen", aldus Waals. Naast de baangarantie komt er een sociaal statuut waarin de secundaire arbeidsvoorwaar den worden geregeld. Waals deed een beroep op de raadsleden om niet te vervallen in kinnesinne, gebakkelei of frus traties over het herindelingspro ces waarin niet iedereen zijn zin kreeg. Begin oktober is er een manifestatie voor alle raadsle den van de vier gemeenten. "We moeten op zoek naar nieuw elan in Noord-Limburg. Stap over de eigen schaduw heen en kijk voor al vooruit", hield Waals de raadsle den voor. "Het gaat om ons sociale en economische profiel. En hoe is onze positie ten opzichte van Venlo, Eindhoven of de Euregio. Dat zijn wezenlijke zaken waar het over gaat." Waals pleit ervoor de drie nieu we dorpen volledig op te nemen bij de gemeente Venray."Ze mogen niet het idee krijgen het vijfde wiel aan de wagen te zijn. Op 26 augustus gaan wij er op bezoek. We zijn er te gast en niet de baas. Wij zullen er vooral uitleggen hoe wij met onze dorpen omgaan. Zodat er straks dertien gelijkwaar dige kernen zijn." Oost-west verbinding van groot belang voor Noord-Limburg De CDA-Statenfractie heeft bij het provinciebestuur een verzoek ingediend om de A77 door te trekken naar Uden. De Statenleden Frans Camps en Jan Loonen menen dat deze logische oost-west ver binding van groot belang is voor Noord-Limburg en voor de omgeving van Nijmegen en Arnhem. DeA77 verbindt Noord-Limburg met het Duitse achterland. Deze snelweg ontspringt bij knoop punt Rijkevoort als aftakking de A73- Het probleem is dat de A77 richting Gennep alleen maar oost waarts gaat. De Brabantse gemeen ten Boxmeer, Cuijk, Grave, Mill Sint Hubert en Sint Anthonis pleiten al langer voor het door trekken van de A77 in westelijke richting. Het Limburgse CDA doet het voorstel de A77 aan te laten sluiten met deA50 bij Uden. Waar door een echte oost-west ontslui ting ontstaat die van belang is voor de (economische) ontwikkelingen in de regio. De Statenleden Camps en Loonen hebben schriftelijke vragen gesteld aan het college van GS. Het CDA wijst erop dat de ont wikkelingen in de verkeersmobi- liteit snel gaan terwijl uitbreiding van het wegennet doorgaans een lange tijd van voorbereiding vergt. De mobiliteit in Noord-Limburg hangt sterk samen met de ontwik kelingskansen van deze regio. Het heeft dan ook directe invloed op het woon-, werk- en leefklimaat. Daarnaast is afstemming met de omliggende gebieden van belang, vindt het CDA. Noord-Limburg heeft dankzij de aanleg van rijksweg A73 de afgelopen jaren al een sterke groei doorgemaakt. Hoe belangrijk dit soort wegen zijn, blijkt nu het ont brekende stuk A73 tussen Venlo en Roermond is opengesteld. Al gooien de perikelen met de tun nels nog steeds roet in het eten. De ontwikkelingen in de regio zijn enorm. Niet alleen de noord zuid verbinding (A73) maar ook oost-west verbindingen zijn voor Noord-Limburg van groot belang. Denk daarbij aan de rijksweg A67 die de regio Eindhoven via Venlo verbindt met het Rurhgebied. Maar ook de 'gemankeerde 'A77 die Noord-Limburg aansluit op het Duitse achterland mag niet verge ten en onderschat worden. Ondanks dat de beoogde ver lenging van de A77 geheel op Brabants grondgebied zal plaats vinden, willen de CDA'ers dat ook Limburg zijn steentje bijdraagt om de uitvoering te bespoedi gen. Daarnaast vragen Camps en Loonen aandacht voor de provin ciale N270, de Deurneseweg die Brabant met Venray, de haven van Wanssum en vliegveld Weeze ver bindt. Er zijn plannen voor een gedeeltelijke verbreding van deze weg. Terwijl de A67, de weg van Eindhoven naar Venlo en Duits land, op de nominatie staat een twee maal driebaans snelweg te worden. Er zou voor het vracht verkeer een aparte rijstrook moe ten komen. Het college Meerlo-Wanssum verleent medewerking aan Gee len Beton voor een permanente opslagplaats aan de westzijde van de Geijsterseweg in Wanssum. Het bedrijf heeft het perceel hiervoor al acht jaar in gebruik. Met een tij delijke vrijstelling van het bestem mingsplan voor maximaal vijf jaar heeft de gemeente destijds een vergunning afgegeven. Deze peri ode is voorbij en kan niet meer verlengd worden. Het perceel van Geelen Beton ligt in het buitenge bied en in het winterbed van de Maas. Geelen zegt dat de behoefte aan opslagruimte op dit perceel structureel is. Alleen met een nieuw bestemmingsplan kan de nu illegale opslagplaats gelegaliseerd worden. Dit druist wel in tegen de wens van de gemeenteraad. Die heeft een paar jaar geleden uitge sproken dat zonder duidelijkheid over de komst van de rondweg in Wanssum, een uitbreiding van het haven- en industrieterrein niet bespreekbaar is. Het college wil echter voor Geelen een uit zondering maken. Mede gezien het belang van het bedrijf voor de werkgelegenheid en de economi sche activiteiten in Wanssum. Het college loopt hiermee alvast voor uit op de geplande uitbreiding van het industrieterrein bij de haven. B en W wijzen op de vorderingen van het project Het Nieuwe Wans sum. Het is inmiddels duidelijk dat de rondweg om de kern van Wanssum er daadwerkelijk komt. Naast de provincie hebben ook de gemeenten Venray en Horst aan de Maas financiële toezeggingen gedaan. Naar verwachting zal het bestemmingsplan in de raadsver gadering van september worden behandeld. In de commissie Ruim te Economie van 9 september zal de politiek ook geïnformeerd worden over de actuele stand van zaken rond de gebiedsontwikke- ling Wanssum-Ooijen. contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 Enkele decennia geleden speel de de kerk nog een overheersende rol in het leven van de mensen. De geestelijkheid slaagde erin om de volgelingen in de leer vrijwel volledig haar zin op te leggen. De kerken zaten elke week vol en de gelovigen luisterden gespannen naar de sermoenen die vanaf het spreekgestoelte over hen neer daalden. Onbetwistbaar stond de kerk centraal in het leven van alledag. Maar tijden zijn veranderd. De kerk speelt niet meer die domi nante rol van voorheen. De ont kerkelijking heeft een grote vlucht genomen en veel mensen houden zich meer met andere zaken dan met het geloof bezig, al is een lichte kentering merkbaar. Toch is de kerk in fysieke zin nog overal om ons heen aanwezig. Prachtige godshuizen met meestal een kost bare inventaris vormen het zwaar tepunt van ons religieus erfgoed. Daarnaast zijn er nog heel veel andere objecten die we uit religi eus en cultuurhistorisch oogpunt moeten koesteren. De gemeente Venray is rijk bedeeld met een kostbare schat aan religieus erf goed. Behalve de kerkgebouwen met hun rijke inventaris in Ven ray en de kerkdorpen, zijn er de vele overblijfselen van het roem rijke kloosterleven. Monumentale gebouwen dienden als huisvesting voor de verschillende kloosteror des. Schitterende kloostertuinen, kapellen, beelden, kruisen en wat dies meer zij mogen we rekenen tot onze gemeentelijke rijkdom. Maar deze rijkdom staat onder zeer grote druk. Dit schitterende erfgoed vergt veel onderhoud en geldgebrek is meermaals een groot struikelblok gebleken, waar het ging om behoud van cultuur historische schatten. En iets wat gesloopt wordt, komt in die vorm nooit meer terug. En het is juist met die rijkdom aan religieus en cul tuurhistorisch erfgoed, waarmee we ons zo positief kunnen onder scheiden van andere gemeentes. Dat mag ons met z'n allen heel wat waard zijn. Het Historisch Platform Venray en verschillende bij het Platform aangesloten orga nisaties richten in dit Jaar van het Religieus Erfgoed heel specifiek de aandacht op religieuze gebouwen en religieuze kunst. Met diverse activiteiten proberen we de ken nis van en de belangstelling voor ons erfgoed te vergroten. Over de beeldenkunst langs de straat in de veldkapellen, tegenwoordig vei lig ondergebracht in museum 't Freulekeshuus werd reeds eerder bericht gedaan. Vandaag vraagt men speciaal aandacht voor een kloosterwandeling. In Venray zijn tal van kloostergemeenschappen op de meest uiteenlopende ter reinen van het sociaal-maatschap pelijke leven actief geweest. Het onderwijs en de geestelijke en lichamelijke gezondheidszorg werden door de onbaatzuchtige inzet van de kloosterlingen naar een hoog peil getild. Door allerlei religieuze en maatschappelijke ontwikkelingen hebben de kloos- Venray bezit veel religieus erf goed in de vorm van kloosterge bouwen. terlingen zich in de laatste decen nia uit werkkringen als onderwijs, psychiatrische zorg en ziekenver zorging teruggetrokken. De kloos tergebouwen staan er nog steeds maar hebben inmiddels bijna allemaal nieuwe functies gekre gen. Maar het uiterlijk van deze gebouwen is vrijwel onaangetast gebleven en ze stralen nog steeds een heleboel monumentale rijk dom uit. Ze zijn het bezichtigen dan ook meer dan waard en vrij wel alle zijn ze op loopafstand van elkaar te bereiken. In 1998 is een rijk geïllustreerde publicatie ter herdenking van deze twaalf kloos ters verschenen Twaalf stenen uit de Stroom. Deze publicatie is bij de Venrayse boekhandels en Museum 't Freulekeshuus te koop. De VW in Venray heeft een kloosterwan deling langs deze overgebleven gebouwen uitgestippeld. De wan deling is verkrijgbaar bij het VW en Museum 't Freulekeshuus. Het startpunt van deze wandeling is bij Museum 't Freulekeshuus. Het Historisch Platform Venray stelt het zeer op prijs, indien organisa ties hun activiteiten in het kader van het Jaar van het Religieus Erfgoed melden bij het Platform. Daarvoor kan men contact opne men met Jan Strijbos, Castelostraat 32, 5811 AP in Castenray. Telefoon (0478)571677, e-mail jan.strijbos@ hetnet.nl.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5