Funk the System in Venray Veel optredens bij Bos en Berg Smartlappen festival De kleine geschiedenis van Limburg Belgian Brass bij Klassiek op Locatie Elfde Hoeve Blues Vuurwapens in Overloon ELEKTR0FIETS SPECIALIST LIMBURG PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 14 augustus 2008 - Pagina 23 China bij BiblioNu BiblioNu Venray staat tot en met 24 augustus in het teken van de sport. Er is aandacht voor China waar de Olympische Spelen nu worden gehouden en de Chinese literatuur. Bij BiblioNu Horst is een fototentoonstelling over China te zien, verzorgd door het Mondiaal Platform Horst aan de Maas. Het Mondiaal Platform heeft in febru ari een manifestatie gehouden, waarin de vele kanten van het grote China werden belicht. Veel aandacht was er toen voor de mensenrechten. De tentoonstel ling nu is niet bedoeld om actie te voeren maar wil een beeld schet sen van het land en haar bevol king. Mondiaal Platform hoopt dat de Olympische spelen 2008 in Beijing de mensen in China een positieve Olympische erfenis brengt. Later in het seizoen houdt het Mondiaal Platform in samen werking met BiblioNu een lezing met als titel Wij en China. Tai chi ch'uan In samenwerking met Volksuni versiteit Venray houdt BiblioNu op locatie Venray een proefles en informatieavond over de bewe gingsvorm t'ai chi ch'uan. De les wordt gehouden op dinsdag 9 september van 19-00 tot 20.15 uur aan de Merseloseweg 59-T'ai chi ch'uan is een Chinese bewe gingskunst die berust op een eeu wenoude traditie. De oefenvorm combineert beweging, aandacht, meditatie en vechtsport. Door de zachte en rustige manier van bewegen is de vorm uitstekend geschikt voor mensen van alle leeftijden. De opeenvolgende bewegingen vloeien dusdanig samen, dat rust en beweging van lichaam en geest in gelijke mate geoefend worden. T'ai chi ch'uan heeft niet alleen een positieve uitwerking op de spieren, de pezen, het bindweef sel en de gewrichten, maar heeft ook een regulerende invloed op de organen. Het is een oefenvorm om lichaam en geest met elkaar in overeenstemming te brengen en beide harmonisch te ontplooien. Plaatsen voor deze informatiebij eenkomst zijn te reserveren via e-mail ejacobs@biblionu.nl. of mondeling in alle bibliotheekves tigingen van BiblioNu. Mocht men na deze bijeenkomst interesse hebben in een cursus over dit onderwerp, dan kan men terecht bij de Volksuniversiteit. Kruudwis zegenen In de traditie van Veldeke Ven ray wordt op vrijdag 15 augustus (of het dichtstbijzijnde weekend) aandacht gegeven aan opmaak en zegening van de kruudwis. Naar goed gebruik worden de kruud- wisse bij het kerkelijk feest van Maria Hemelvaart samengesteld en gezegend. Op zaterdag 16 augustus worden de kruudwisse tussen 13.00 en 14.00 uur door een werkgroep uit Veldeke Ven ray opgemaakt. De familie Claes- sens, Servatiusweg 6, verleent alle gastvrijheid, ruimte en diverse materialen bij het maken van de kruudwisse. Na de opmaak ervan worden de kruudwisse naar de Grote Kerk gebracht voor de zegening.Tijdens de heilige mis sen op zaterdag 16 augustus om 19-15 uur en zondag 17 augustus om 9-30 uur zullen de kruudwis se worden gezegend. Het ligt in de bedoeling om de kruudwisse tot op maandag 18 augustus in de kerk te laten liggen als versie ring. Het bestuur van Veldeke zou het aardig vinden wanneer belangstellenden zelf een kruud wis maken en deze voor een van de genoemde diensten bij het altaar leggen voor de zegening. Een eigengemaakte kruudwis mag men uiteraard na de dienst mee naar huis nemen. Een kruudwis omvat de volgende ingrediënten: rogge, haver, gerst, tarwe; een blad van kool, biet; alsemkruid, wortel; boerenwormkruid, duizendblad (hazegaerf), appel of peer. Het 'boeket' wordt omwonden met touw. Na zegening werden in het verleden delen van de kruudwis aan het vee gegeven om ziektes te voorkomen. Appel of peer werden door de mensen geconsumeerd; thee, gemaakt van alsemkruid, diende om het bloed te zuiveren! De hazegaerf werd verbrand, de as ervan diende bij onweer om blik seminslag te voorkomen. Vanuit deze traditie heeft Veldeke-Venray het eigen tijdschrift Hazegaerf genoemd naar een van de onder delen van de kruudwis. ook voor onderhoud en reparatie C"met: w re ld tb Fietswereld Frank Welles Eindstraat 12 Venray, Tel. 0478-581553 Dealer van Gazelle, Sparta en Batavus. Kermis in Overloon Zaterdag 16 augustus start de jaarlijkse dorpskermis in Overloon. In tegenstelling tot veel dorpsker missen, waar de animo tot kermis vieren wat afneemt, kunnen ze er in Overloon nog echt wat van. Overloners nemen nog vrij, om op maandag van het echte Lonse matinee te kunnen genieten. De kermis, in de sfeervolle lintop stelling, net zoals in 2007, zal ook nu weer barsten van de gezellig heid. De Overloonse horeca heeft weer tal van optredens weten te organiseren. Daarnaast zijn er tal van randactiviteiten. Zo zal op maandag 18 augustus om ca. 21.30 uur een echte vuurspuwer zijn kunsten gaan vertonen. Deze extra attractie zal gratis worden aangeboden door de kermisex ploitanten en ondernemers. Er zijn verschillende terrassen en eetgelegenheden, van snacks, tot maaltijden, van Chinees tot Turks, van pannenkoek tot luxe diner en wat te denken van alle soorten ijs waarmee je jezelf in Overloon kunt verwennen. Op zaterdag 16 augustus om 19-00 uur worden de kinderen van Overloon en omge ving uitgenodigd om mee te doen aan de jaarlijkse ballonwedstrijd die gehouden wordt ter ere van de opening van de kermis. Vanaf 19 00 uur zullen de kinderen ver maakt worden door clown August. Ook zal Zoodie, de rode Panda van Zooparc Overloon aanwezig zijn om de kinderen te vermaken. Om precies 20.00 uur zullen de ballonnen de lucht in gaan en is de kermis officieel geopend. Bij deze ballonwedstrijd zijn natuur lijk hele leuke prijzen te winnen. Wat dacht je bijvoorbeeld van een halve dag meelopen met een dierenverzorger van het Zoo-Pare Overloon. Dan is er tot 21.00 uur happy hour op de kermis.Alle acti viteiten zijn een initiatief van de ondernemersvereniging, OVRV de kermisexploitanten en de horeca- exploitanten. Tijd voor een boek? r -r i hofstraat 6 venray De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo worden op zondag 17 augustus diverse huishoudelijke apparaten uit grootmoeders tijd gedemonstreerd. Het betreft hand bediende apparaten om bijvoor beeld aardappelmeel te maken, olie te persen, appels te schillen en bonen te snijden. Naast de vaste expositie is de wisselexposi tie Juweeltjes in Texiel te bezich tigen. Het museum is alle dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. De speci ale activiteiten op zondagmiddag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht.nl. Wandel 4-daagse Vierlingsbeek Het JOC in Vierlingsbeek houdt van donderdag 28 tot en met zon dag 31 augustus in samenwerking met PLUS Verbeeten de avond wandel 4-daagse. Deze 4-daagse staat bekend om zijn mooie routes in de regio Vierlingsbeek. Van don derdag tot en met zaterdag kun nen de wandelaars 5 of 10 kilome ter wandelen waarbij de start en finish bij jongerencentrum Gryp- hus is. Op zondag kunnen de fana tieke wandelaars ook kiezen voor een route van 15 kilometer. Op zondag is de start bij Gryphus. De wandelaars worden ingehaald op het Vrijthof in Vierlingsbeek. De starttijden worden binnenkort bij PLUS Verbeeten, JOC Gryphus en in de diverse media gepubliceerd. Nachtvlinders IVN Geijsteren-Venray houdt op maandag 25 augustus een lezing over nachtvlinders. Dick Groenen dijk van de Vlinderstichting gaat aan de hand van beelden in op de bijzondere wereld van de vlinders. Hierbij wordt vooral aandacht besteed aan de soorten die men vlak bij huis of in de directe omge ving van de woonplaats kan tegen komen. Hierbij wordt vooral gelet op het landschap waar deze vlin ders voorkomen. Wereldwijd zijn er ruim 120.000 soorten nacht vlinders beschreven en komen er aan de lopende band nieuwe bij. Toch is de onbekendheid bij het grote publiek groot. De meeste nachtvlinders fladderen namelijk s nachts of tenminste toch in de schemering, wanneer de mens slaapt. Ook zijn heel wat soorten nachtvlinders dagactief. De lezing wordt gehouden in café 't Tref punt en begint om 20.00 uur.Aan sluitend op deze lezing is er op vrijdag 5 september in de bossen van Geysteren vanaf 22.00 uur een nachtvlinderexcursie. Het grootste open air dance festival van Venray en omstre ken Funk the System wordt gehouden op vrijdag 22 augus tus vanaf 19.00 uur en vindt plaats aan de Kruisstraat in Venray. Er zijn optredens van onder andere Ricki Rivaro, D-block s- te-fan, Hardwell en Vato gonzalez. Na de succesvolle eerste editie van Funk the System besloten Roel Kessels en Toine Pel (T&R events) dit jaar nog grootser uit te pakken. Maandenlange voor bereiding, gedrevenheid en de ambitieuze werkhouding van de beide mannen heeft geleid tot een line-up verspreidt over twee areas. We hebben een selectie kunnen maken van de beste dj s uit de house scene en geven een speci aal voor Funk the System ontwik kelde licht- en lasershow. Voor alle hardstyle liefhebbers biedt de Hard Stage dit jaar bovendien een uitkomst. Op 22 augustus gaat Funk the System de Kruisstraat ongetwijfeld doen schudden" aldus Kessels en Pel. Funk the System duurt tot 01.00 uur. Kaar ten zijn in de voorverkoop ver krijgbaar in Venray bij Sport2000 en café 't Podium. Meer informatie staat op www.funkthesystem.nl. niet ontvangen? Bel 582877! Tijdens de kermis in Overloon die wordt gehouden van zater dag 16 tot en met woensdag 20 augustus kan men genieten van vele optredens bij hotel-café Bos en Berg. Onder de artiesten veel Venrayse acts. Op zaterdag is er een optreden vanaf 21.00 uur door coverband Cold Turkey. Zon dagmiddag is het de beurt aan Luna uit Venray. Luna bestaat uit zes personen die niet dezelfde interesses delen qua muziek. Maar als het om het schrijven van eigen nummers gaat zitten ze op een lijn. Invloeden komen van over de hele wereld. Deze worden creatief samengesmolten tot een sound die creative music heet, oftewel de Luna sound. De debuut cd No Grip, die in samenwerking met BJ Baartmans tot stand is gekomen is goed ontvangen. De muziek leent zich voor grote en kleinere podia. Aanvang 16.00 uur.'s Avond kan men vanaf 21.00 uur genieten van Dj Izzy van De Koets uit Venray en Dj Sidney Samson. Zij bren gen club, groove en house. Het maandagmatinee wordt gehouden vanaf 11.00 uur door dansorkest Jersey en Lejo verzorgt zijn optre den op het terras vanaf 18.00 uur. Op maandagavond is er vanaf 20.00 uur in de feesttent bij Berg en Bos een optreden door Rooy 2U,Tribute of U2. Marlies Driessen kruipt voor Tribute of Anouk in de huid van zangeres Anouk. Ver der brengt deze band uit Venray de muziek van de band U2 bijna tot in de perfectie. Komend jaar gaat de band zich meer richten op optredens buiten de regio om en hoopt ze in het najaar van 2009 in het Venrayse terug te keren met mogelijk een theatershow in de schouwburg. Het dinsdagma tinee start vanaf 14.00 uur door dansorkest Jersey. Dinsdagavond kan men genieten van feest- en smartlappenband Alle 13Jaanke. Aanvang 21.00 uur. Het zevende Bierstropdasdrinkfestijn wordt gehouden op woensdagmiddag vanaf 15.00 uur. Dit met medewer king van Captain Kikkelbaum. Op woensdagavond is er vanaf 21.00 uur muziek van de top 40 band Noah. Het startschot voor de Gildefees- ten 2008 in Maashees wordt gege ven op vrijdag 22 augustus vanaf 20.00 uur. Voor de eerste keer wordt er op deze Gildefeesten een Smartlappenfestival gehou den. Onder de namen Suuk-7 uit Gennep, Leed Vermaak uit Oeffeit, Kei Moi uit Beugen, Goedzat uit Mill en 't Akkoordje uit Helmond, gaan de deelnemende koren de bezoekers van het festival een onvergetelijke avond verzorgen. De koren, met in totaal meer dan 150 leden, gaan deze avond twee keer optreden. De presentatie is in handen van Jan Nabuurs en het feest wordt gehouden in de tent aan de Touwbaan in Maashees. Naast het smartlappenfestival heeft het organiserende St. Joris- en St.Anthoniusgilde tijdens het feestweekend een gevarieerd pro gramma. Op zaterdagavond wordt ter gelegenheid het derde jubi leum na de heroprichting en het 535-jarige bestaan van het gilde een receptie gehouden. Daarna is het tijd voor dansmuziek met optreden van Het Puppies Huis orkest, zangers Mike Janssen en Clint Reijnders en artiesten Bob en Ed.Aanvang 20.00 uur. Op zon dag is de Kringgildedag van de Schuttersgilden Land van Cuijk met de deelname van dertig kleur rijke gilden. Om 12.30 uur begint deze dag met de optocht door het dorp, daarna de massale opmars, het slangendefilé en de wedstrij den op het feestterrein. DJ, zanger en entertainer Robert den Brok en Joekskapel Net op Tied zorgen voor feestelijke muziek in de tent. Boekrecensie in Peel en Maas De serie De kleine geschie denis van Limburg in 25 dagen belicht de rijke histo rie van onze provincie op een bijzondere wijze. De kleine geschiedenis van Limburg in 25 dagen gaat op een speelse manier met de historie om. Als lezer voel je je deelgenoot van de geschiedenis. Het verleden komt tot leven. Deel 7:Willem van Oranje steekt bij Obbicht de Maas over. Het was een huzarenstukje, dat Willem van Oranje in de nacht van 5 op 6 oktober leverde. In enkele uren bracht de leider van de opstand tegen de Spaanse heerser zijn leger van 23.000 voetknechten en 9000 ruiters bij Obbicht de Maas over. De Spaanse bevelhebber Alva kon het niet geloven en vroeg spottend of het leger van Oranje een vlucht wilde ganzen was. De overtocht van Willem van Oranje is een markant moment uit de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648). In deze aflevering van De kleine geschiedenis van Limburg in 25 daaen worden de vooravond van deze oorlog en de eerste decennia ervan, tot het twaalfjarig bestand in 1609, belicht. De oorlog werd mede gevoed door de tegenstel ling tussen katholieken en protes tanten. Het thema van dit deel, dat te koop is bij boekhandel Van den Munckhof, sinds 1 augustus ver huisd naar Hofstraat 6 in Venray, gaat over de omgang met 'anders denkenden'. Priis: 6.95 euro. De Hoeve Blues Roots Rock Night wordt gehouden op zaterdag 25 oktober in De Witte Hoeve in Venray. Het festival biedt een breed aanbod in bluesstijlen zoals rock, swing, retro blues, Americana, rootsrock, rockabilly en boogie woogie. Bluesgitaar talent Matt Schofield uit Manchester is een gitarist die diverse stijlen zoals blues, jazz, soul en funk, weet te combineren. Door de Engelse vak pers is hij gekozen tot een van de tien beste bluesgitaristen van de wereld. Schofield maakte de laatste jaren naam op grote bluesfestivals in Europa, USA en Canada. Aan sluitend is er een optreden door The Shiner Twins, een echte roots rock Americana band. Liefhebbers Tijd voor een boek? r 1 hofstraat 6 venray van het Rickenbacher gitaarge luid, komen deze avond volledig aan hun trekken. Daarna is het de beurt aan The Electrophonics, een echte swing, jump, retro blues band. Deze Limburgse band was in 2007 de verrassing op het grote Moulin Blues festival in Ospel.Van dit optreden is een cd uitgebracht met de titel Catch That Swingtrain. Tot slot is er een optreden door de Venrayse Formatie Don't Loose It. Sinds januari van dit jaar spelen ze in de gewenste formatie en ze hebben al een groot aantal optre den achter de rug. Deze formatie met muzikanten die al veertig jaar en meer in de muziek zitten, heb ben veel plezier in wat ze doen. Kaarten reserveren kan via tele foon (0478)580624,(0478)581626 of via mail l-linders@home.nl. Ook zijn er arrangementen te bestellen (kaarten, overnachting en ontbijt). Informatie hiervoor is verkrijg baar via telefoon (0478)581626 of info@dewittehoeve.com. Meer informatie over het festival is te zien op www.timeswitch.web- log.nl. Twaalf Belgische musici nemen op zaterdag 16 augustus tijdens Klassiek op Locatie plaats op een van de mooiste plekjes die Noord- Limburg rijk is. Namelijk tussen de rozen en bossen bij het Rosarium aan de Broekhuizerweg in Lottum. Vroeger speelden hier de regiona le fanfares en harmonieën in het kader van de Rozenfeesten. Nu is daar Belgian Brass, een ensemble met spectaculair koperwerk. Een must voor iedere harmonie- of fanfaremusicus. Regelmatig had Manu Mellaerts, solotrompettist van de Opera in Brussel, andere en vooral ook spectaculairdere klanken in zijn hoofd dan hij kon bereiken met het kwintet de Bel gian Brass Soloists. Vandaar dat hij besloot om het vijftal uit te breiden tot twaalf personen en zo werd in 2003 de Belgian Brass geboren. De toevoegende musici werden nauwkeurig gekozen uit de Belgische topsolisten. Door dit nieuwe concept kon meer dynamisch bereik en een groter artistiek kleurenpalet gecreëerd worden en Belgian Brass groeide uit tot een ensemble op topniveau met flexibiliteit en virtuositeit als belangrijkste handelsmerken, waardoor het zich snel nestelde tussen wereldgroepen als Canadi an Brass en German Brass. De toe voeging van twee slagwerkers aan het klassieke kopertiental maakt dat Belgian Brass te allen tijde paraat staat om de meest uiteen lopende composities aan te pak ken. Het bewerken van stukken in diverse muziekstijlen voor de specifieke bezetting van Belgian Brass gebeurt voornamelijk door de eigen muzikanten. Alle pro gramma's van Belgian Brass bie den een subtiele en evenwichtige mix van de meest uiteenlopende muziekgenres, die de eminente musici moeiteloos beheersen: van barok over renaissance tot heden daags klassiek filmmuziek en zelfs bigband. Belgian Brass kan elk publiek bekoren. In het korte bestaan speelden ze concerten in België, Luxemburg, Frankrijk, Ita lië, Spanje en de USA. Volgend jaar volgt er een uitgebreide tournee door Oost-Europa. De debuut-cd Pushing the Limits sloeg in als 'n bom, toonaangevende internatio nale tijdschriften kwamen lovende woorden tekort. Het programma, dat meer dan vier eeuwen muziek geschiedenis overspant en dat muzikaal Europa doorkruist van oost naar west, drijft de muzikan ten, zoals de titel laat vermoeden, tot het uiterste! In Russian Her itage kunnen de luisteraars ken nis maken met werken van enige Russische componisten. Er wordt niet alleen gebruik gemaakt van de standaard koperklanken, maar alle mogelijke klankkleuren wor den toegepast, van bugel tot pic colotrompet. Ook wordt gebruik gemaakt van allerlei soorten dem pers. Kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar via www.klas- siekoplocatie.nl., de VW-winkels of vanaf een uur voor aanvang van het concert. Op zaterdag 16 en zondag 17 augustus wordt in het Liberty Park voor het tweede jaar op rij het Vuurwapenweekend georganiseerd. Bezoekers van het museum kunnen dan ken nis maken met een deel van de vuurwapens die het museum in zijn collectie heeft. wordt opgesteld in de aula van het museum. Dus als u zelf eens een stengun ter hand wil nemen, dan bent u komend weekend van harte welkom in het Liberty Park in Overloon, dat beide dagen geopend is van 10.00 tot 18.00 uur. Het gaat daarbij vooral om pisto len, revolvers, geweren en mitrail leurs uit de Tweede Wereldoorlog. Het gaat om gangbare wapens als de Engelse stengun en de Duitse Schmeisser, maar daarnaast ook om wat meer bijzonder schiet tuig. De wapens zijn volgens de daarvoor geldende regels onklaar gemaakt en zijn daardoor alleen nog voor museale doeleinden geschikt. Ook zullen er enkele uniformen, compleet met helm, aan te passen zijn. Zo kan de bezoeker met een wapen in de hand een idee krijgen van hoe zwaar het moet zijn geweest om als soldaat over het slagveld op te trekken. "De kleding zat natuurlijk niet altijd even soepel en de helm was noodzakelijk maar ook erg warm. Maar wie let daar op als je onder vuur ligt? Je wapen was je grootste vriend, dus die droeg je altijd bij je", aldus Erik van den Dungen, directeur van het Liber ty Park. "Voor de bezoeker is het Vuurwapenweekend een mooie gelegenheid om het romantische beeld van het soldatenleven een beetje naar beneden bij te stellen." Het museum wordt voor de vuur wapencollectie bijgestaan door enkele deskundige vrijwilligers. Zij zullen tijdens het Vuurwapen- weekend tekst en uitleg geven bij het beschikbare arsenaal, dat De kleine geschiedenis van van den munckhof vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Kunst Cultuur Dag 7 - 6 oktober 1568 Willem van Oranje steekt bij Obbicht de Maai over

Peel en Maas | 2008 | | pagina 23