Van den Munckhof verhuisd naar Hofstraat 6 Opleidingen bij Dansstudio Paul Janssen Lezingen bij Praktijk Ewalts Natuurherstel- projecten in de Maasduinen Millenniumdoelen Venraynaar bouwt Fins huis in Noorwegen lil millennium BEZORGEN? Tijd voor een boek? PEEL EN MAAS Een nieuwe boekhandel met een moderne uitstraling Boekhandel van den Munck hof is sinds vorige week vrij dag gevestigd aan de Hofstraat 6 in Venray.In een moderne winkel met een fraaie uitstra ling kan het Venrayse familie bedrijf haar klanten op een nog betere manier van dienst zijn. Van den Munckhof heeft als boekhandel een grote bekendheid in Venray en omgeving. U kunt er al bijna 120 jaar terecht als het gaat om boeken, tijdschriften, kantoorartikelen, wenskaarten, cartridges, familiedrukwerk etc. "Al die jaren is ons bedrijf geves tigd geweest aan de Grotestraat 68", aldus Colien Jacobs-van den Munckhof. "Door de groei van ons bedrijf zijn we eind vorig jaar met onze drukkerij en de bedrijfsma tige kantoorvakhandel verhuisd naar Keizersveld. Nu was het dus de beurt aan onze winkel." De nieuwe winkel heeft een moderne uitstraling en is vooral ruimtelijk ingericht. "Het is een hele mooie winkel geworden. Van de klanten die sinds vrij dag zijn geweest krijgen we ook alleen maar complimenten." Van den Munckhof wil zich vooral op het gebied van boeken verder profileren. "Doordat we op deze nieuwe locatie zitten hebben we ook de mogelijkheid om ons boe- kenassortiment uit te breiden. Dat neemt niet weg dat we nooit alle titels in huis kunnen hebben maar een boek kan in principe binnen twee dagen in huis zijn. Daarnaast kunnen onze klanten ook via onze website boeken bestellen." Nieuw is ook de klantenkaart waarmee vaste klanten een kor ting kunnen krijgen. "Die korting mogen we echter niet op boeken geven omdat daar een vastge stelde verkoopprijs op zit", zegt Colien Jacobs-van den Munckhof. Natuurlijk kunt u in de boekhan del nog steeds terecht voor druk- en printwerk en in deze periode voor al uw schoolartikelen en stu dieboeken. Voor meer informatie: Van den Munckhof, Hofstraat 6, 5801 BT Venray, telefoon 0478-582727 of op www.vandenmunckhof.nl Rosenmethode Er wordt op zaterdag 6 septem ber een demonstratie Rosenme thode gegeven in Carma aan de Kempweg in Venray. Deze lezing en demonstratie zijn bedoeld voor mensen die meer willen weten over de Rosenmethode. Kernwoorden voor deze vorm van lichaamswerk zijn: zachtheid, stilte, acceptatie, subtiele een voud, diepgang met een impact op alle onderdelen van het leven, zowel fysiek, emotioneel als spiri tueel. Rosen wordt lichaamswerk genoemd omdat men via aanra king door zogenaamde 'luisteren de handen' in contact kan komen met het onderbewuste. Naast het lichamelijke komt ook ver bale communicatie aan bod. Bij de Rosenmethode wordt geleerd hoe men in direct contact kan komen met de rijke wijsheid en waarheid van ons wezen, in plaats van met het denkende, pratende hoofd. De essentie van wie we zijn komt van het onbewuste naar het bewuste door de aanraking en door naar binnen te gaan in de innerlijke wereld van gevoelens en sensa ties. Een gevleugelde uitspraak van Marion Rosen: "Het Rosenwerk transformeert mensen. Mensen komen in contact met hun gevoe lens, vooral met die gevoelens die men al heel lang niet meer heeft geuit, in het bijzonder liefde. Dan zie je dat hun levens en hun omgevingen veranderen. Wie ze zijn heeft uitwerking op de men sen om hun heen. Waar ze ook zijn... er is meer communicatie, meer begrip en meer acceptatie." De lezing en demonstratie van 6 september duurt van 10.30 uur tot ongeveer 12.30 uur. Meer informatie en opgave via tele foon 06-48817293- Zie ook www. carma.nu. Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Cursussen Bewust-Helen Veel mensen willen na de zomervakantie deelnemen aan een nieuwe cursus. Monique van der Veen van Praktijk Bewust-Helen in Sint Anthonis start in augustus en september weer met een aantal cursussen waarbij men door ver scheidene oefeningen, technieken en bewustwording de kwaliteit van leven kan verbeteren. Op vrij dag 5 september start de cursus Ontspannen, bestaande uit drie bijeenkomsten van twee uur. Men leert onder meer hoe men gemak kelijker innerlijke rust kan cre- eren. Op maandag 8 september begint de cyclus Zelfbewustwor ding, een vijftal avonden van twee uur waarin men onder andere leert hoe men beperkende zaken zoals negatieve gedachten, angs ten, twijfels, onzekerheden gemak kelijker los kan laten en men zo vrij is om die keuzes te maken die men echt graag wil maken. Op zaterdag 23 augustus is men in de gelegenheid om een ontspannen (basis)lichaamsmassage te leren! Opgave is noodzakelijk. Natuurlijk zijn er nog meer mogelijkheden en behoort een persoonlijk consult ook tot de mogelijkheden. Kijk voor meer informatie op www. bewust-helen.nl. of neem contact op via telefoon 06-40193253- Angst de Baas Voor mensen met angst en span ningsklachten vanaf 55 jaar hou den RIAGG Zuid en GGZ Noord en Midden-Limburg een cursus in Venlo. Tobben, piekeren, moeite om voor zichzelf op te komen, angst om naar een feest of verjaar dag te gaan, bang om een bus of auto in te stappen; allemaal klach ten waarvan mensen last kunnen hebben. Vaak wordt gedacht dat deze klachten horen bij het ouder worden. Of de klachten worden niet als angst of spanning herkend omdat ze als lichamelijk worden beleefd, bijvoorbeeld trillen, zwe ten, hartkloppingen, benauwd gevoel. Ermee blijven rondlopen is niet nodig; met behulp van de cursus Angst de Baas is er iets aan te doen. Als de klachten tijdig her kend en aangepakt worden, kan dit de kwaliteit van leven aanzien lijk verbeteren. Daarom bieden RIAGG Zuid en GGZ Noord- en Midden-Limburg de cursus Angst de Baas aan. De cursus bestaat uit acht bijeenkomsten en gaat op 16 oktober van start in Venlo. Voor meer informatie of aanmelding kan men contact opnemen met het Informatiecentrum Geeste lijke Gezondheid (IGG) via tele foon (0478)527066 of e-mail igg@ ggznml.nl. Xerox steunt War Child War Child probeert haar kos- tenpercentage zo laag mogelijk te houden, zodat een groter deel van de inkomsten kunnen worden besteed aan kinderen in de pro- jectlanden. Om de kosten laag te houden, laat War Child zoveel mogelijk producten en diensten sponso ren. Zo ook het printpapier. Enige tijd geleden had War Child een oproep op haar website geplaatst voor een sponsor die copy paper kon leveren. Op deze oproep werd enthousiast gereageerd door Xerox Venray. Het Venrayse bedrijf zegde toe, om in ieder geval dit jaar, het hoofdkantoor van War Child gesponsord van copy paper te voorzien. Papier dat dagelijks wordt gebruikt voor het aanschrij ven van friends' en andere admi nistratieve werkzaamheden. Dank zij deze bijdrage van Xerox is er per saldo meer geld beschikbaar voor de kinderen in de projecten van War Child. Zelfhulpgroep Wilskracht De Stichting Wilskracht start in september in Venray met een zelfhulpgroep voor vrouwen die na een behandeling wegens psy chische problemen met vragen zitten. Het herstelverhaal van cliënten is dan ook heel belangrijk. Door herstelverhalen met elkaar te delen geeft men elkaar hoop en kracht. Herstellen doet men door zelf op zoek te gaan naar een weg, die bij de persoon past. De uitda ging is om zichzelf weer te waar deren en mee te doen in de maat schappij. Herstellen is een proces, geen eindpunt. De zelfhulpgroep bestaat uit twaalf bijeenkomsten en wordt door twee ervaringsdes kundigen begeleid. Er wordt aan gesloten op de ervaringen van de mensen zelf. Er zijn geen kosten aan verbonden. Er wordt uitgegaan van de wensen en de ideeën over de eigen toekomst van de cliënt en van de eigen kracht, de eigen ervaring en gelijkwaardigheid van cliënten. De ervaringsdeskundi gen kunnen steun en hulp geven. Men herkent dingen bij elkaar en leert elkaar situatie kennen. De groep is niet opgezet om de hulp van hulpverleners af te wijzen, maar wil de cliënt juist versterken in de aanpak van zijn problemen. Tijdens elke bijeenkomst staat een bepaald thema centraal. De start is in september in Venray en Maas tricht. Neem voor meer informatie contact op met Flore Brummans via telefoon (077)4742837 of 06- 12844482. Een goede dansopleiding door vakkundige docenten legt de basis voor een succes volle danstoekomst. Een goede dansschool is in Nederland aangesloten bij de Swinging World keten, een groep van Internationale vakorganisaties in Europa en heeft FDO (Fede ratie Dansleraren Organisa ties) en/of IDTA (International Dance Teachers Organisation) gediplomeerde docenten. Dansstudio Paul Janssen geves tigd aan de Veltumse Kleffen 62 is in Venray dan ook de enige die over een dergelijke opleiding beschikt. Een IDTA diploma staat garant voor een opleiding door vakmensen, door instructeurs die allemaal zelf ook een of meerdere vakdiploma's hebben behaald. De IDTA is een wereldwijde erkende organisatie die overal in de wereld door zeer vakkundige dansleraren professional examens afneemt Aan de opleiding voor dansleraar gaat een intensieve opleiding vooraf. Niet alleen praktisch, maar zeker ook theoretisch. Pas daarna mag een aspirant dansinstructeur op voor een vakexamen. Dit examen vindt onder toezicht van gecom mitteerden en examinatoren die zijn aangewezen door de interna tionale organisatie. Zo een vakdi ploma is dus wel even iets. Het is een garantie dat zo een leraar de cursisten echt waar voor hun geld geeft. Pas met een dergelijk diplo ma op zak kan zo een dansleraar lid worden van de Swinging World keten en de Nederlandse Vereni ging van Dansleraren NVD. Een Swinging World dansleraar blijft altijd up to date, omdat hij door meerdere studiedagen per jaar op de hoogte blijft van de nieuw ste trends en ontwikkelingen op dansgebied. Kennis waarvan de cursist dan weer van profiteert. 4 studiedagen met allerlei interes sante zaken op Ballroom en Latin American gebied 3 studiedagen speciaal gericht op Swingkids (voor de jongste cursisten) en nog 4 speciale Dance4Fans-studieda- gen (een speciaal Swinging World project dat mateloos populair is) 11 dagen waarop de dansleraar zich kan verrijken met kennis. De Nederlandse dansleraar is dan ook internationaal georiënteerd. Dansleraren van Buenos Aires tot New York en van Amsterdam tot Sydney staan voortdurend met elkaar in contact en ontmoeten elkaar op internationale congres sen, toernooien en studiedagen. Het lidmaatschap van de NVD id dus een waarborg voor de vele internationale contacten. Er maar weinig professionals in de wereld die zo goed international georga niseerd zijn als de Swinging World professionals. Leren dansen bij een Swinging World dansschool bete kent dus kwaliteit. En bij kwaliteit hoort een gevarieerd lesaanbod, zowel in de samenstelling van de verschillende groepen, als in de soort lessen die je kunt nemen. Zo zijn er natuurlijk cursussen voor jonge mensen, voor kinderen en voor ouderen. Men kan vaak kie zen uit lessen voor paren of voor individuele deelnemers. Dit wordt natuurlijk in diverse dansstijlen aangeboden. Meer informatie staat op www.dansmetonsmee.nl. of neem contact op via telefoon (0478)510877 of 06-48425942. Petra Ewalts houdt dit najaar een aantal lezingen. De lezing Joepie, een puber in Huis wordt gehouden op maandag 29 september. Zit je soms ook met je handen in het haar als je kind weer de godganse dag zappend op de bank of achter de computer hangt, niet in en uit bed te krijgen is, dan vro lijk en dan depri is? Ouders kun nen zich soms machteloos voelen. Een kind heeft ergens tussen de 12 en 18 jaar een klus te klaren. Tijdens de lezing krijgen ouders meer zicht op deze levensfase van het kind en tips over hoe het kind en zichzelf te ondersteunen. De lezing Kind en Rouw wordt gehouden op dinsdag 21 oktober. Ouders willen hun kind bescher men tegen pijn en verdriet. Ook een kind krijgt te maken met ver lies. Wie hiermee geconfronteerd wordt kan zich machteloos voe len. Zet dit om in kracht en posi tieve ondersteuning. Hoe? Stel je op de hoogte van: wat een rouw proces is, hoe dat zit bij het kind, hoe het kind 'dood zijn' beleeft, hoe zijn reactie kan zijn en hoe je hem het beste kunt ondersteunen. Tot slot is er op dinsdag 28 okto ber de lezing Omgaan met Verlies. De dood van een dierbare is één van de meest ingrijpende verlie zen. Men voelt verdriet, leegte boosheid en onmacht en valt in een gat. Het gemis en leegte zijn soms ondraaglijk. Ieder gaat op een unieke manier om met verlies. Toch zit er een proces in.Als men hier meer zicht op krijgt kan dit leiden tot meer inzicht en begrip in je eigen verliesverwerking en die van anderen. De lezingen duren van 19.15 tot 22.00 uur en worden in Venray of Wanssum gegeven. Dit is afhankelijk van het aantal deelnemers. Opgeven is noodzakelijk. Voor meer infor matie en opgave kan men contact opnemen met Petra Ewalts via telefoon (0478)532356, praktijk voor integratieve psychotherapie, counseling training. welkom@ praktijkewalts.info. Zie ook www. praktijkewaltsinfo Het Nationaal Park De Maasdui nen is een van de grootste natuur gebieden in Zuid-Nederland. Om de natuurwaarden in de Maasdui nen verder te versterken wordt door Stichting het Limburgs Land schap, gezamenlijk met de andere beheerders van dit gebied, vanaf medio augustus gestart met een aantal natuurherstelprojecten bij Het Heerenven, De Hamert en Het Lelieven/Wolfsven (Rein- dersmeer) in de omgeving van Well en Wellerlooi. In totaal zal er bijna 40 hectare op de schop gaan. Deze grootschalige ven- en veengebieden van de Maasduinen zijn tot midden vorige eeuw ont gonnen tot landbouwgrond. Ze zijn daarvoor ontwaterd, geëga liseerd en bemest. Venherstel is mogelijk door de voedselrijke bovenlaag af te graven en af te voeren. Wat een verdere kans op het herstel bevoordeeld is dat het grondwater uit de omgeving van nature zeer ijzerrijk is. Door het landbouwgebruik zit er veel fosfaat in het gebied en zal deels ook na het afgraven achterblijven. Ijzer is in staat om dit fosfaat te binden, wat de kansen op herstel van den munckhof bv r hofstraat 6 venray naar voedselarme vennen ver groot. Op de Hamert, Heerenven en Lelieven/Wolfsven wordt over een oppervlakte van respectieve lijk 10,14 en 15 hectare de voed selrijke bovenlaag afgegraven. In totaal komt daarbij circa 300.000 m3 grond vrij. De vrijgekomen grond van het Heerenven wordt afgevoerd naar Duitsland. De grond van het Lelieven/Wolfsven wordt naar Duitsland en via de Wezerweg en rijksweg N271 in Nederland afgevoerd. De werk zaamheden vinden plaats in de periode van september tot half maart 2009- Naast het venherstel wordt ook de omgeving geplagd, zodat er natuurlijke overgangen van heide en stuifzanden ontstaan. Natuurherstel in de Maasduinen is bijzonder kansrijk, omdat de vennen in of aan de rand van natuurgebieden liggen. Deze goed ontwikkelde heiden en vennen gaan de basis vormen voor het herstel van de planten en dieren in de herstelde vennen. Een soort die hiervan prima kan profiteren is de knoflookpad. Deze padden- soort heeft het erg moeilijk in Nederland en verdwijnt op veel plaatsen of gaat hard achteruit. Op de Bergerheide heeft eerder venherstel geleid tot een toename van deze soort. Naast specifieke planten- en diersoorten profiteren ook algemene soortgroepen, zoals libellen en vogels. Vanaf 1999 vind al natuurherstel plaats bij het Hee renven. Inmiddels is dit geworden tot een van de beste vogelplekken van Limburg met veel soorten die deze ondiepe plassen gebruiken als voedselgebied zoals grote en kleine zilverreiger, kemphaan, en onlangs zelfs met lepelaars! In een serie artikelen stelt Bart Veldpaus namens het Mondiaal Platform Venray de millenniumdoelen voor. Tij dens de Werelddag in Venray op zondag 28 september wordt er ruim aandacht besteed aan deze voor de kansarme mede mens zo belangrijke onder werpen. De armoede halveren en minder mensen honger ten opzichte van 1990. In 2000 hebben regeringsleiders van de 189 landen met elkaar afge sproken om vóór 2015 belang rijke vooruitgang te boeken op het gebied van armoede, onderwijs, gezondheid en milieu. Deze week meer over Millenniumdoel 5: Verbeteren van de gezondheid van moe ders. Elke vijf minuten sterft er in India een vrouw in het kraam bed. Het vijfde millenniumdoel houdt in dat moedersterfte met minstens 75% verminderd moet zijn ten opzichte van 1990. Jaar lijks sterven meer dan 550.000 vrouwen aan de gevolgen van hun zwangerschap. Verloskundige hulp of een medische ingreep zou dit in veel gevallen kunnen voorkomen. In Nederland is de kans voor een vrouw om te over lijden aan haar zwangerschap een op meer dan tienduizend. In de Sahara (Afrika) is dat 1 op 22 zwangere vrouwen. Behalve aan de gevolgen van illegale en gevaar lijke abortus door ongeschoolde mensen, sterven veel zwangere meisjes en vrouwen aan compli caties tijdens of na de bevalling. Bloedingen, infecties en een hoge bloeddruk zijn veel voorkomende doodsoorzaken die door regelma tige verloskundige zorg en con troles voorkomen zouden kunnen worden. Voor een goede verlos kundige zorg ontbreekt het vooral in Afrika en Azië aan een goede infrastructuur. Een goede oplos sing zou zijn als de verloskundige hulp zo dicht als mogelijk bij de bevolking georganiseerd zou wor den. De gemiddelde afstand naar een ziekenhuis is bijvoorbeeld in Burkina Faso 43 kilometer en in Niger zelfs 103 kilometer. Dat zijn natuurlijk onacceptabele afstan den. U zult begrijpen dat, behalve een goede verloskundige zorg, ook de beschikbaarheid van voor behoedsmiddelen, veilige abortus sen en goede gezondheidszorg van levensbelang zijn. Omdat vrouwen in ontwikkelingslanden meestal meer kinderen krijgen is het risico dat zij lopen om te overlijden tij dens de bevalling ongeveer 200 keer groter dan bij vrouwen in Westerse landen. Bovendien zijn vrouwen in ontwikkelingslanden vaak zo arm dat ze geen gebruik kunnen maken van de toch al vaak slechte gezondheidszorg. In landen waar oorlog heerst wor den veel jonge meisjes en vrou wen verkracht. Ze raken zwanger, worden uit hun sociale omgeving verstoten en lopen bovendien een groot risico besmet te worden met bijvoorbeeld een geslachts ziekte of het HIV/Aids-virus. Het is een recht van de vrouw om zelf te kunnen beslissen over haar eigen seksualiteit en het al dan niet krijgen van kinderen. Daarom kan het terugdringen van moedersterfte alleen gerealiseerd worden in combinatie met het derde millenniumdoel 'de gelijk waardigheid van mannen en vrou wen'. Tot nu toe is er mondiaal nau welijks vooruitgang geboekt. In 1990 overleden in de ontwik kelingslanden ongeveer 572.000 vrouwen aan complicaties tijdens zwangerschap en geboorte.Zeven tien Jaar later, in 2007, zijn het er nog steeds meer dan 552.000, vooral in Zuid Azië (India) en Afri ka. Gelukkig zijn er ook positieve ervaringen. Sri Lanka en Maleisië zijn twee voorbeelden van landen die jaren geleden al een systeem van vroedvrouwen en professio nele verloskundige hulp ingezet hebben. De sterftecijfers zijn daar in 40 jaar gedaald van 250 vrou wen per 100.000 geboorten naar onder de 50. Als het welzijn van een ander meer voor je betekent dan je eigen leven pas dan k un je zeggen dat je weet wat het betekent om lief te hebben Mahatma Gandhi Bart Veldpaus (Helpende Handen) bartveldpaus@hot- mail.com Toen Venraynaar Henri van Helmond in 2004 startte met de verkoop van sauna's kon hij niet bevroeden dat hij vier jaar later in Noorwegen een compleet huis zou gaan neer zetten. Ook Van Helmond zelf staat versteld van de ontwik keling die zijn bedrijf heeft doorgemaakt. Onder de naam Timber Hirsi Europe levert Van Helmond originele Finse sauna's en buitenhuizen maar ook zwembaden. In 2004 specialiseerde Henri van Helmond zich al vrij snel in sauna's op maat. "Er waren veel standaardmodellen maar er was grote behoefte aan maatwerk. Daarnaast kwam ik er al snel ach ter dat er in Nederland geen ori ginele Finse buitensauna's te koop waren. Het hout uit Finland leent zich namelijk zeer goed voor hout bouw omdat de bomen daar relatief langzaam groeien waar door in de toepassingsproble men als scheuren en krimpen nauwelijks voorkomen", aldus Van Helmond. Na enia research Een van de vele mogelijkheden die Henri van Helmond van Tim ber Hirsi u kan aanbieden. kwam Van Helmond uit bij een fabriek in Noord-Finland. "Na een bezoek en een presentatie hoe ik dacht hun producten in de markt te zetten, werd er een contract opgesteld voor een jaar. De ver koop liep zeer goed, niet alleen in Nederland maar ook in België, Frankrijk en Duitsland. Daarom kreeg ik het exclusieve importeur schap voor de producten van Tim ber Hirsi OY uit Finland voor de Benelux en Duitsland. Vervolgens heb ik het assortiment uitgebreid met de bouw van buitenhuizen. Denk daarbij aan vakantiehuizen of mensen die een tweede huis ergens wilden plaatsen. Huizen die overigens geschikt zijn voor permanente bewoning. Reden om vervolgens als Timber Hirsi Euro pe verder te gaan." Het hout wordt overigens duur zaam gewonnen. "Voor iedere boom die gerooid wordt komt er een nieuwe terug. Daarnaast kent het bouwen met hout een zeer laag energieverbruik." De huizen zijn zo goed geïso leerd dat ondanks de strenge win ters in het noorden, de woningen maar half zoveel verbruiken voor de verwarming in vergelijking met een Nederlands gezin. Bovendien geeft hout een gevoel van warmte, in een houten huis leven gezinnen in een omgevingstemperatuur die lager is (twee graden) dan in hui zen opgebouwd in andere materi alen, terwijl ze hetzelfde warmte- gevoel ervaren. Onlangs informeerde een klant of Timber Hirsi Europe voor hem een huis kon realiseren in Noor wegen. Het gezin ging emigreren naar dit land en had voor hout bouw gekozen. "Volgende week gaan we met enkele mensen naar Noorwegen. Alle voorbereidin gen zijn getroffen en binnen een aantal weken hebben we het huis gereed zodat de klant kan intrek ken." Wilt u meer weten over origi nele Finse sauna's, buitenhuizen of zwembaden. Informeer dan bij Timber Hirsi Europe, telefoon 0478-568881 of kijk op www.tim- berhirsi.eu tat m wan RH («11 HTTP iBEÏTTnrr.-acg- nrrr.^T /WiwtMlCnïï ontwikkelingsdoel^ Donderdag 14 augustus 2008 - Pagina 18 Verspreidingsburo sterven er minder vrouwen door zwangerschap

Peel en Maas | 2008 | | pagina 18