Eervolle nominatie voor Koester uw Monument Prachtige foto Jan v.d. Meerendonck minicamping Jan en Jo Litjens-Jans blikken tevreden terug HUIS AANKOPEN??? HULP NODIG!!! MAI X C DIV 71 AMC Patersstraat 35 - 5801 AT Venray lwL I CniVIMIMO Einfo@holtermans-vastgoed.nl V A S T G O E D T 0478-511800 of 06-53331412 Bel voor een vrijblijvend adviesgesprek. Honderdnegenentwintigste jaargang - week 33 - donderdag 14 augustus 2008 Kanshebber voor beste VeKaBO camping van Nederland Hierboven staat de boerderij aan de Janslust 8 in Heide. Het is een zeer grote langgevel boerderij die in de loop van de geschiede nis is aangepast. Deze boerderij is gebouwd als veeteeltboerde rij. Woongedeelte en bedrijfsge- deelte hebben dezelfde breedte. Het woongedeelte heeft links en rechts van de voordeur een groot raam. Het type raam in deze boer derij is afgeleid van het kruisven- ster. De ramen boven de tussen- dorpel zijn vrij laag en de beneden de tussendorpel zijn vrij hoog. De ramen beneden de tussendorpels hebben luiken met een zandloper beschilderd. Op de verdieping zijn stolpramen toegepast en in de kopgevel zijn nog drie van deze vensters. Op de verdieping zijn onder de kap in de kopgevel even eens drie slaapkamerramen. De boerderij is voorzien van wolfs- einden en op het dak zijn twee schoorstenen waarvan een met een metalen kap. Het bedrijfsge- deelte met drie hooiluiken aan de straatgevel die de goot onderbre ken, en een aantal stalramen en een schuifpoort in de voormalige voergang zijn in de bedrijfsgevel opgenomen. Bron bouwhistoricus de heer W Beelen. Namens SVM, G. Peters-ten Have. Koesteruwmonument@kpn- planet.nl. Laatste weekwinnaar vakantie fotowedstrijd Anja Versteegen was zeven jaar geleden werkzaam in een ver pleeghuis, maar wilde 'iets thuis gaan doen'. Met een stuk grond van iets meer dan een hectare bij het huis kun je in ieder geval uit de voeten. De eerste keuze viel op de start van een camping. "We zijn gaan rondbellen en hebben een aantal campings die waren aange sloten bij VeKaBo bekeken", kijkt Anja Versteegen terug op de start in 2001. "Vervolgens is het een keuze maken. Willen we dit, kun nen we dit, het is een heel ander leven. Uiteindelijk hebben we de knoop doorgehakt. En het meteen goed aangepakt. Want dat was wel het uitgangspunt, als we het doen, doen we het meteen goed." Het begin was niet makkelijk om bezoekers naar de nieuwe minicamping in Merselo te trek ken. "We hebben ons meteen inge schreven in het VeKaBo-boekje, een website geopend en kregen een steuntje in de rug van colle ga's in de omgeving die, als ze vol zaten, bezoekers naar ons door verwezen. Daarna is het een kwes tie van mond op mondreclame. Op een gegeven moment krijg je een bepaalde bekendheid en gaat het lopen." De plannen voor een nieuwe sanitaire ruimte waren snel gemaakt. De bouw liep echter behoorlijk vertraging op door de ambtelijke molens. Pas in septem ber 2006 kon begonnen worden met de bouw. Het scheelt dan een slok op een borrel als de man bouwvakker van beroep is. "Tot mei 2007 zijn alle vrije uurtjes in de bouw gestoken", aldus Martien, "Doordat je in de branche werk zaam bent, krijg je nogal wat hulp van collega's." Het uiteindelijke plaatje mag er wezen. De sani taire ruimte is prachtig, met roy ale douches, een gezinsdouche en vloerverwarming. "Daar zijn we bijzonder trots op. We krijgen ook veel complimenten van camping bezoekers dat het altijd keurig en netjes is. Het is beslist een visite kaartje voor de camping." ERKENNING De minicamping, gelegen aan de uitgestrekte bossen van Mer selo, is ruim van opzet en telt vijftien plaatsen. Iedere bezoeker, met tent, vouwwagen, caravan of camper, heeft volop plaats. Mar tien en Anja Versteegen genieten inmiddels met volle teugen als eigenaren van De Linde. "Het is iedere dag maar weer afwachten wat zich voordoet. Beslist geen geregeld leventje. Dat is ook meteen het mooie, iedere dag is anders", legt Anja uit wat de aan trekkingskracht is van hun leven. De band die ze opbouwen met de regelmatige bezoekers, maar ook de incidentele campinggas- ten, geeft hun werk inhoud. Anja: "Er zijn voorbeelden genoeg. Mijn man heeft eens een vrouw in het ziekenhuis in Venlo opgehaald. Die was onwel geworden in een winkel in Venray. Hij heeft daar ook meteen haar flets opgehaald. Of gasten die met hun kapotte auto langs de weg stonden. Dan halen we de caravan op en zor gen dat hij hier komt. Dat beetje extra geven, is ook onze kracht. De mensen weten dat we voor ze klaarstaan." "Het totaalplaatje is ook enorm belangrijk", vult Martien aan, "Het mooie terrein, de verwarmde, sanitaire ruimte, ons legionellabeleid. Er zijn fiets jes, skelters en speeltoestellen voor de kinderen. Bij de receptie staat een koelkast waar iedereen gebruik van kan maken. En alles ziet er fris en vrolijk uit. Die din gen worden enorm gewaardeerd. Naast de gastvrijheid, ruimte en rust die we bieden." De bezoekers komen inmiddels uit alle hoeken van Nederland, van Maastricht tot Texel. Maar ook uit bijvoorbeeld Venlo of zelfs Venray. "Het leuke is dat de mensen hier komen om vakantie te vieren. Ze hebben dus altijd goede zin. Dat is prachtig werken"aldus Anja. De uitverkiezing tot beste cam ping van Limburg vindt het Mer- selose echtpaar een grote eer. Een erkenning ook voor jaren hard werken. "We hebben het hier meteen met de mensen op de camping gevierd. De kinderen en gasten hadden alles versierd met vlaggen en ballonnen, de koffie en vlaai kwamen op tafel. Dit kunnen ze ons niet meer afpakken. Of we de beste van Nederland worden? Nou, dat wordt heel spannend. Op de site hebben we gekeken naar de andere genomineerden. Het wordt een hele kluif. Het zou mooi zijn als we de titel mee naar huis kunnen nemen", klinkt het bijna in koor. Minicamping De Linde aan de Haag 41 in Merselo is geno mineerd voor de uitverkiezing van de beste VeKaBo camping van 2008. Zes campings uit heel Nederland dingen mee naar de prijs die op 16 oktober voor de tweede keer wordt uit gereikt tijdens de Kampeer en Caravan Jaarbeurs in Utrecht. De Linde mag zich in ieder geval al de beste VeKaBo cam ping van Limburg noemen. "En daar zijn we enorm trots op", zeggen Martien en Anja Versteegen, de eigenaren van De Linde. Gouden paar kent en begrijpt het leven die op den duur naar iets moois kan leiden." Prachtige creaties van zijn hout snijwerk sieren hun woning op. Fruitschalen, tissuedoosjes, zelfs klokken, alles in Fries houtsnij werk. Maar ook de foto van Jo en Jan als prinselijk paar van de Pica's in 1970 en de oorkonde van de koninklijke onderscheiding die Jan Litjens uit handen van burge meester Waals ontving, hangen aan de wand. Zelfs de 45 uitno digingen voor de gouden bruiloft heeft Jan een voor een uitgesne den in houtwerk. Wat een klus? "Inderdaad, maar het is gelukt. Als je maar op tijd begint", zegt de bruidegom die in 1986 ook begon met pennen verzamelen. De eerste bracht dochter Marion mee van de Amrobank. Hij heeft inmiddels tweeëntwintigduizend verschil lende pennen, 's Ochtends na de gezamenlijke boterham met koffie stapt Jan bij goed weer op de fiets voor een tocht van zo'n veertig kilometer in de omtrek. Voor Jo de tijd van onderhoud in huis."Ik doe nog alles zelf. Ook het lappen van de grote ramen." Eenmaal thuis kookt manlief. Dit is een echte liefhebberij van hem en dit komt Jo goed uit. Na de maaltijd gaan ze samen op stap.Tot vorig jaar met de scooters. Nu met de elektrische fietsen naar Goch of Kevelaar en naar tuincentra in de omgeving. "Ja, wij 'schuupen' nog wat af." Ze genieten ook van vakanties. Al moest de vorig jaar geplande vakantie naar Zwitser land afgezegd worden, omdat Jo Litjens daags voor het vertrek een herseninfarct kreeg. "Dat was even schrikken", zegt Jan, "Maar na vier dagen ziekenhuis keerde ze weer terug naar huis. Ze was al weer snel het infarct en de schrik de baas." Fieke van Combi Dom Mels kens overhandigt de prijzen aan weekwinnaar Jan v.d. Meeren donck uit Meerlo. Jan v.d. Meerendonck uit Meerlo is de laatste weekwin naar van de fotowedstrijd van Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas. Hij kreeg dinsdag bij Combi Dom Melskens voor zijn winnende inzending, een prachtige foto gemaakt in het Chinese Karst- gebergte, drie prijzen overhan digd: een boekenbon ter waar de van 12,50 euro, een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12,50 euro en 100 gratis afdrukken op het for maat 10x15 centimeter. Volgende week wordt een selectie van foto's geplaatst waar uit de lezers van Peel en Maas de publiekswinnaar kunnen kiezen. Hierover leest u volgende week meer. Een week daarna worden de winnaars van de vakjury en de publieksprijs bekendgemaakt. Voor hen liggen twee prachtige prijzen klaar: een jaar lang gratis afdrukken (de prijs van de vak jury) en een digitale camera ter waarde van 200 euro (de publieks prijs). "Gewoon in je ritme blij ven." Het is de eenvoudige ver klaring van Jo Litjens-Jans als haar gevraagd wordt hoe vitaal zij en haar man nog zijn na vijftig huwelijksjaren. Op vrij dag 22 augustus vieren zij met familie, vrienden en bekenden in besloten kring hun gouden huwelijksfeest in zaal Roelan- zia in Ysselsteyn. (door Jan Leijsten) Jan Litjens werd 74 jaar geleden geboren aan de Maasheeseweg, waar zijn vader een kruideniers zaak had. Jo Jans is de middelste van elf kinderen. Haar wieg stond 70 jaar geleden in Maashees. Na de lagere en ambachtsschool waar hij zich tot timmerman bekwaamde, zat in 1951 in de tijd van de 'beste dingsbeperking' niemand op een bouwvakker te wachten. Zodoen de ging de jonge Litjens aan de Landweert bij Hennes Tieske kruut (appelstroop) maken. "Het was gruwelijk hard werken, zwaar, 's Morgens al om vijf uur begin nen met de ketel aan te stoken en dan tot 's avonds zes uur de zware emmers op je nek versjouwen. En dat voor een weekloon van veer tien gulden. Mijn broer Gerrit, die als schoenmaker bij St. Servatius werkte, adviseerde me om bij hen te solliciteren." Dat deed Jan Lit jens en op 12 februari 1953 trad hij in dienst aan de Oostsingel om er zijn hele werkleven te blijven. En dat tot grote tevredenheid. Jo en Jan zochten en vonden elkaar tijdens de bruiloft van Bertha Litjens en Huub Jans. Pre cies, de zus van Jan met de broer van Jo. Een gezellig feest in Huize San Damiano, waar nu cafetaria Any Time gevestigd is. De gou den bruid: "Jan is de eerste en enige man in mijn leven. We had den twee jaar verkering. Ik zei Maashees vaarwel om bij Jan thuis in de winkel te gaan werken. Handig, zo leerde ik Venray goed kennen en Jan hoefde niet meer te fietsen om naar zijn meisje te gaan." Aan de Maasheeseweg was nog ruimte over, zodat er na twee jaar getrouwd werd. De kinderen Mari on enAnja maakten het gezin com pleet. Dat hield wel in dat er een ruimere woning nodig was, die werd gevonden aan de Blauwver verstraat. "Daar hebben we altijd met heel veel plezier gewoond", legt Jan uit, "We hadden er leuke buren. Eigenlijk een beetje op aandringen van destijds wethou der Grad Schols, die zei 'Jan, jullie wonen te goedkoop', zijn we daar na verhuisd naar een koopwoning aan de Veltumse Kleffen 12. Daar wonen we nu al 38 jaar. Van de oorspronkelijke tien gezinnen in de nieuwe straat wonen er nu nog twee echtparen." De dochters groeiden op en Jo kreeg meer tijd en ging bij de kleuterschool als assistente wer ken. Ook maakte zij zich in het Venrayse ziekenhuis verdienstelijk door als vrijwilligster bloemen te verzorgen, een krantje te halen, post te brengen, een praatje aan het bed te houden. "Ik heb het allemaal gedaan." Nu is Jo nog steeds de hele donderdag in de weer bij zorgboerderij De Haam in 't Veulen. "Dat is dan mijn vrije dag", lacht Jan. Hij is medeoprich ter van MGC Vlakwater. Zijn hart ligt bij het midgetgolfen. De baan is niet zo lang geleden verhuisd nabij de boerderij op het Servaas- terrein, waar de clubleden en de bewoners van het Van Goglt Insti tuut er plezier aan beleven. "En ik sla nog regelmatig een balletje mee." 'SCHUUPEN' Naast het midgetgolfen heeft hij zijn hart verpand aan de voetbal sport. Jan was een verdienstelijk doelman en stond zelfs een sei zoen onder de lat in Venrays eerste elftal. Hij zit nu nog iedere thuis wedstrijd op de tribune. Het doet hem deugd dat Venray komend seizoen weer in de hoofdklasse speelt. "Ik ga ervan uit dat 'we' ons in de hoofdklasse handhaven en ben daar tevreden mee. Er staat momenteel een goede organisatie, f§ 1 Waardebon AANKOOPBEGELEIDING ADVIES IN ONROEREND GOED EL EN MAAS

Peel en Maas | 2008 | | pagina 15