Waterzuiveraars redden miljoenen kinderen l Opruiming Rids en Teens 3 halen 2 betalen peters I textiel Straattheater bij Tante Jet Jubileum district Utopia in Meerlo Mgr. De Jong opent Mariafeesten Expositie in bloementuin Oude foto <5 TEN CATE Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 14 augustus 2008 - Pagina 11 Harry van Lier uit Meerlo zet zich in voor Stichting Water4Life Meer dan 1,1 miljard men sen heeft geen toegang tot zuiver drinkwater. Adequate sanitaire voorzieningen zijn slechts toegankelijk voor 60% van de wereldbevolking. Dagelijks sterven wereldwijd 5000 kinderen aan de gevol gen van onveilig water. Dat zijn er miljoenen op jaarbasis. Schoon en veilig drinkwater is van groot belang. Harry van Lier uit Meerlo, lid van Stich ting Water4Life, vertelt over de noodzaak en de ontwik kelingen van een eenvoudige waterzuiveraar. "In het zuiden van India, Madurai, voorzien we 150.000 mensen van veilig water. Maar we willen meer." De Dream Action, die DSM in 2002 lanceerde ter gelegenheid van zijn honderdjarig bestaan, daagde DSM-medewerkers uit hun kennis in te zetten voor een betere wereld. Het prijswinnende idee was een rietje dat bacteriën uit het water verwijdert. In 2004 werd de Stichting Water4Life opgericht. Water4Life produceert, distribueert en traint mensen in het gebruik van waterfilters. De zuiveraar produceert uit lokaal beschikbare grondstoffen en is betaalbaar voor mensen aan de onderkant van de samenleving. Het genereert werkgelegenheid en gezonde omstandigheden: vei lig water. "Ruim 10.000 families zijn voorzien van veilig drinkwa ter, maar we willen méér", vertelt Harry van Lier. "Het is eenvoudig om een Indiase familie zichzelf van veilig drinkwater te laten voorzien. Water4Life is inmiddels een kleine stichting die door ken nis en ervaring ter beschikking te stellen, de mensen leert hoe zij met eenvoudige technieken veilig drinkwater kunnen maken." Harry van Lier werd na afloop van het eerste Droomproject bij Water4Life betrokken. Zijn ver dienste was het uitbreiden en vast houden van contacten met lokale ondernemers en hulporganisaties. Een kwart eeuw heeft deze water expert DSM gediend. "Ik heb het geluk mogen proeven om met dit project in aanraking te komen. Het is namelijk een mooie droom die werkelijkheid is geworden. De chemische industrie gebruikt water dat later aan het opper vlaktewater wordt vrijgegeven. In Nederland zijn waterzuiveringen in elk dorp een normale zaak. In ontwikkelingslanden echter niet. Het is een complex proces door de grote diversiteit van oplos middelen en chemicaliën. Het is niet altijd biologisch aan te pak ken, er komen allerlei toeters en bellen bij kijken. DSM heeft haar acquisitie daarom uitgebreid naar het buitenland, om in onder meer Mexico, China, India en Amerika te voorkomen dat chemicaliën hun weg vinden naar oppervlakte water respectievelijk drinkwater." ONEERLIJK VERDEELD Meer dan 1.1 miljard mensen heeft géén toegang tot veilig drinkwater. Dat is ongeveer één zesde van de wereldpopulatie. Hoe kan dat? Harry van Lier: "Ons land heeft een overvloed aan water. Dat klopt. Water is heel oneerlijk verdeeld. De totale hoe veelheid aan water bestaat voor 3% uit zoet water, waarvan minder dan een half procent direct toe gankelijk is. Het grootste deel zit diep in de bodem of is gevangen in ijskappen. Zuinig zijn met water is een must. Landen als India en een werelddeel als Afrika hebben heel beperkt toegang tot water. En is er water, dan is het vaak sterk verontreinigd." Madurai in zuidelijk India. Een regio waar Harry van Lier in tien jaar vaak is geweest. Het beeld blijft op zijn netvlies staan. Vrou wen en kinderen wassen zich, poetsen hun tanden en koken met water uit dezelfde rivier waar ze hun behoefte in doen. Volwas senen hebben hier een immuun systeem tegen opgebouwd. Maar kinderen niet. Miljoenen kinde ren wereldwijd sterven aan tyfus, dysenterie en cholera. Hun darm stelsel kan dit gewoonweg niet verwerken. Door de bacteriën uit het water te filtreren, kunnen we microbacteriële verontreiniging tegengaan. De bacterie is namelijk de gastheer van virussen." "De waterzuiveraar die DSM membraanspecialist Alex Vrinzen voor de Dream Action heeft ont wikkeld, is een schoolvoorbeeld van hoe wij in de Westerse lan den iets kunnen betekenen voor populaties die niet eenvoudig toe gang hebben tot veilig drinkwater. In 2005 waren bij de introduc tie van de waterzuiveraar 2000 vrouwen aanwezig. Het door de Tsunami-getroffen gebied in Zuid- India sprak veelbelovend over deze 'eenvoudige en goedkope' oplossing. Helaas zag Vrinzen zijn project langzaam in omvang afnemen. In een tijdsbestek van zes maanden viel het gebruik sterk terug naar minder dan 10%. Waarom? Men wilde geen plastic en het pompje werkte niet vol ledig. Dus vielen inwoners terug in hun oude gewoonten. Een testcase onder lokale bevolking wees uit dat een eenvoudig kera misch of stalen reservoir wél zou werken. Het resultaat: Vrinzen ontwierp een eenvoudig appa raat. Twee roestvrij stalen emmers bovenop elkaar met in de boven ste twee keramische filters, die alle microdeeltjes tot 0.0005 mm tegenhouden. In combinatie met de gecoate zilveroplossing doodt de waterzuiveraar tot 99,99% alle bacteriën. De vrouw die in India verantwoordelijk is voor het water, vult de bovenste container met twee liter water. Door de zwaarte kracht drukt het water zich door de filters en zo druppelt er veilig drinkwater in het onderste reser voir. Per uur kan men 2 liter veilig water tappen. Een gezin van vijf personen kan een dag rondkomen met vijftig liter water." DHAN Casper Janssen en Agnes Bene- dictus zijn ruim een jaar lang tij dens hun sabbatical in Zuid-India geweest om daar het nieuwe pro duct te introduceren bij de diver se hulporganisaties, overheden en bij de stamhoofden. "De mensen zullen zelf moeten weten hoe het apparaat werkt en hun kennis wil len en kunnen overdragen aan hun mede-inwoners. Een handboek in hun eigen taal,Tamil, wordt uitge legd en achtergelaten als blijkt dat Alex Vrinzen (links) en Harry van Lier met hun waterzuive raar. ze het gebruik onder de knie heb ben. De missie is geslaagd, 85% tot 90% gebruikt de filter nu blijvend. En dan spreken we over 150.000 inwoners uit de Indiase deelstaat Tamil Nadu. Het succes is mede te danken aan de goede samen werking met DHAN foundation, gevestigd in Madurai. DHAN werkt al jaren aan armoedereductie door middel van microfinancieringen, zo ook op de voorziening van veilig drinkwater op huishoude lijk niveau. Haar grote netwerk en kennis van cultuur en autoriteiten samen met de persoonlijke inzet van Casper en Agnes waren van groot belang voor het slagen van Water4Life." Harry van Lier vreest voor de voortgang van zulke vrijwillige initiatieven. "Mensen staan vaak positief tegenover zulke projecten, maar iets weerhoudt hen ervan om actief deel te nemen. Het ini tiatief van DSM Dream Action is tot werkelijkheid gebracht en daar zijn we trots op. Dat willen we behouden. En uitbouwen naar andere locaties waar echt veilig drinkwater nodig is, zoals Kenia, Lombok, Bangladesh, noem maar op. Ik ga stoppen als secretaris van de Stichting, maar ik zal me meer inzetten voor de techniek en om sponsors te werven. Er moet namelijk geld binnenkomen om de volgende 20.000 units te kunnen plaatsen.Al voor 25 euro kunnen we lokaal een filter laten maken, uitdelen en trainingen geven. Dus wie interesse heeft, particulier of collectief, kijk eens op de web site www.water41ife.eu. Sponsors zijn écht nodig. Alle inwoners ter wereld verdienen immers gelijke kansen om toegang te hebben tot veilig drinkwater." f&eX/ tfKey dAyffeyreyvu^ey maat 92 t/m 1 88 In het kader van het Limburg Festival houdt het Toeristisch Plat form Meerlo-Wanssum op zondag 17 augustus een straattheaterfes tival op de veerstoep bij Restau rant Tante Jet aan de Maas in Blit- terswijck. Om de liefhebbers van straattheater meer te bieden, is het idee ontstaan om lokale verenigin gen en bedrijven de gelegenheid te bieden zich te presenteren. Dit aanbod is met enthousiasme ont vangen met als resultaat dat het Antonius Abt Gilde en de Fanfare Moed en IJver, beiden uit Blitters- wijck, een optreden verzorgen. Ook muzikant en troubadour Peter van de Water uit Meerlo is van de partij. De coverband Djings sluit het festival af. Naast bedrijfspresentaties en diverse activiteiten voor de kinderen, is er uiteraard ook straattheater. Zo verzorgt vanaf 14.00 uur de break- dancegroep USA Breakdancers een dansshow met acrobatische stunts. Om 16.00 uur maakt de Australiër Mr. Spin zijn opwach ting. Mr Spin is de meest charisma tische jongleur die Australië sinds jaren heeft voortgebracht. De Mr. Spinshow is dan ook een vijfster ren act met hoog gekwalificeerd jongleerwerk. Wethouder Dickie Minken over het straattheaterfes tival: 'het organiseren van een straattheaterfestival past binnen ons beleid om jong en oud kennis te laten maken met deze vorm van cultuur. Bovendien is het bezoe ken van een straattheaterfestival niet alleen leuk voor onze eigen inwoners, maar zeker ook voor de vele gasten die in Meerlo-Wans- sum verblijven'. Jan Bartels, voor zitter van het Toeristisch Platform: 'Als de opzet slaagt, willen we er een jaarlijks terugkerend eve nement van maken, waarbij voor wat betreft de locatie gerouleerd wordt over de zes dorpen. Zo worden andere ondernemers ook geprikkeld om Meerlo-Wanssum op de kaart te zettenHet straat theaterfestival wordt 17 augustus om 12.00 uur door burgemeester Hahn geopend. Video-opnames Wereldfestival Momenteel wordt er een video productie gemaakt over het SOS Wereldfestival van zondag 29 juni in Meerlo. De organisatie mist enkele beelden van de jeugdfanfa- re en de blokfluiters, de roofvogel- show, het optreden van de rappers Job en Jimmy en van de waterrace van DoeMa/Utopia. Heeft iemand opnames en mag SOS die gebrui ken voor de video? Laat het even weten aan René Poels via telefoon (0478)698241. Honderden kinderen vieren Jong Nederland Utopia is één van de zes districten van Jong Nederland Limburg en bestrijkt het gebied van Everts- oord tot Gennep. Jong Neder land Utopia organiseert nu al 40 jaar, jaarlijks een aantal activiteiten voor haar leden in deze regio, zoals toernooien, speldagen voor alle leeftijdsca tegorieën en bijvoorbeeld een theaterdag voor de aller klein sten. Vanwege dit jubileum wordt op zondag 31 augustus in Meerlo een grote speldag georganiseerd voor meer dan vijfhonderd kinderen van de dertien afdelingen die Utopia kent. Meerlo is uitgekozen voor dit feest omdat in die plaats de jeugd vereniging DoeMa actief is die vanaf het begin onderdeel is van Utopia. Tijdens het recente SOS Wereldfestival heeft Utopia zich samen met Utopia gepresenteerd met onder andere een ballon nenwedstrijd en een waterrace. Hoewel deze jubileumdag op de eerste plaats wordt georganiseerd voor de kinderen van de verschil lende afdelingen worden ook alle oud-vrijwilligers opgeroepen naar Meerlo te komen om het veertig jarig jubileum te vieren. Tijdens deze bijzondere activiteit zullen honderden in de leeftijd 5 t/m 17 jaar op een spectaculaire wijze op zoek gaan naar de Schat van Aquatopia en op deze manier het 40-jarig bestaan te vieren. De kin deren krijgen op een bijzondere wijze op deze jubileumdag een opdracht die uiteindelijk leidt tot een even bijzondere ontknoping. De organisatie wil nog niet veel verklappen van het evenement maar vast staat dat de activiteit in het teken staan van water. 40 jaar geleden is Utopia opgericht door onder andere Louis Janssen uit Horst en door de jaren heen heb ben vele vrijwilligers er menig uurtje in gestoken. Daarom hoopt het huidige districtsbestuur dat al deze vrijwilligers op 31 augustus naar Meerlo komen. Vanaf 14.00 uur is de mogelijkheid om samen met de huidige leden bij te praten over hoe het was en hoe het nu is. Het bestuur roept oud-vrijwilligers op die nog leuke foto's hebben of andere materiaal deze mee naar Meerlo te nemen. Oud-vrijwilligers die nog leuk materiaal hebben kun nen contact opnemen met voorzit ter Marco Hesp: 06-51554717. De jaarlijkse Mariafeesten in Tienray worden dit jaar gehou den van vrijdag 15 tot en met zondag 17 augustus. Dit jaar worden het heel bijzondere feestdagen, aangezien het een jubileumjaar is. Het is name lijk 150 jaar geleden dat Maria aan Bernadette verscheen in Lourdes. En dat jubileum wil men in het Nederlandse Klein-Lourdes ook vieren. De eretitel Klein-Lourdes kreeg Tienray van Paus Pius IX in 1877. Juist door deze Mariafeesten wil men de verbondenheid met het grote Lourdes ook ten uit drukking brengen. Wie in Lourdes is geweest, is zeker ook onder de indruk geraakt van de verschillen de vieringen en processies. Men sen bidden en beleven samen hun geloof. De massaliteit maar ook de intense vorm van samen kerk zijn inspireert veel mensen. Gelukkig kan men dat opnieuw beleven tijdens de Mariafeesten in Klein- Lourdes. Tijdens de Mariafeesten zijn er verschillende plechtige vieringen, een sacramentspro cessie en een lichtprocessie. De kaarsjes hiervoor zijn in de kerk te verkrijgen. Op 15 augustus is het Hoogfeest van Maria Ten Hemel Opneming. Het programma: Vrij dag 15 augustus vanaf 20.00 uur pontificale hoogmis met aanslui tend lichtprocessie door Mgr. E. de Jong, hulpbisschop van Roermond. Zang Gemengd Koor Tienray. Zaterdag 16 augustus vanaf 18.00 uur bedevaartsmis in samenwerking met de parochie Onze Lieve Vrouw Geboorte in Blitterswijck. Zondag 17 augustus vanaf 10.30 uur bedevaartsmis in samenwerking met de parochie H. Joannes de Doper in Meerlo, vanaf 15.00 uur Marialof met aan sluitend sacramentsprocessie, in samenwerking met pater Cruys- berg (missionaris uit Tienray) en pastoor de Klyn (oud-pastoor van Tienray). Zang Gemengd Koor Tienray. Na de vieringen is er de mogelijkheid om de relikwie van de H. Bernadette te vereren.Verder is de kerk dagelijks geopend voor persoonlijk gebed. Er bestaat altijd de mogelijkheid om een kaarsje op te steken of een intentie in het intentieboek te schrijven. Tijdens de Mariafeesten zijn er een aantal kleine devotionele voorwerpen te koop. Iedereen is van harte wel kom tijdens de vieringen. In de grote bloementuin van de familie Broers aan de Mgr.Jennes- kensstraat 14 in Meerlo wordt in het weekeinde van 16 en 17 augus tus een expositie gehouden met schilderijen van Trees Broers-Hen- drikx. Deze actieve en productieve schilderes stalt dit weekeinde haar nieuwe werken op een bijzonder wijze uit in de tuin. Ook worden er beelden geëxposeerd van Meer- lonaar Jan Hanckmann en geeft hij een demonstratie beeldhouwen. De tuin wordt verder opgefleurd door de kleurrijke mozaïekobjecten van José Poels-Driessen uit Meerlo. De expositie is beide dagen geopend van 11.00 tot 18.00 uur. De heer Speyken senior gaf in 1909 de opdracht voor het bou wen van feestzaal 't Brugeind. Op de foto de familie H. Spey ken staand van links naar rechts Nel, Lieli, Jan, Mie, Piet, Hein en Mart. Zittend van links naar rechts Sisca, Hein Speyken, Grada,Anna Camps enTonia. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BT Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel.0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V ri j willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Hoofdstraat 62 - Meerlo tel.: (0478) 69 12 78 Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2008 | | pagina 11