Bas Weijmans bouwt houten droomhuizen Oldtimer Truckshow Tienray Behoud de Parel wil overzicht veehouderijen Uniek concert in jachthaven Wanssum ELEKTR0FIETS SPECIALIST Oude foto Niets! Service rubriek PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Fietswereld Frank Welles Dealer van Gazelle, Sparta en Batavus. Wat gebeurt er als U niet adverteert Donderdag 31 juli 2008 - Pagina 9 Bas Weijmans (28) staat bekend als 'de cowboy van Meerlo-Wanssum'. Na vier jaar rondtrekken door Ame rika startte hij begin 2008 zijn eigen onderneming: Log- homes Nederland, een bedrijf dat zich specialiseert in het bouwen van Finse en Cana dese woningen. In Tienray is de eerste loghome in aan bouw. Binnen twee maanden levert Loghomes Nederland een duurzaam huis op dat een eigen sfeer en warmte uitstraalt. Welke ondernemer schuilt er in Bas Weijmans? Twee meter lengte en de brui ne krullen verklappen zijn Hollandse afkomst. In Meerlo-Wanssum is het aantal hoeddragers op twee handen te tellen. Een cowboyhoed is daaren tegen bijzonder en lijkt exclusief aan Bas Weijmans uit Tienray te zijn toebedeeld. "Ik ben een dro mer. Ik doe wat ik wil. Het mooie van het verhaal: 80% van mijn dromen komt uit. Eén van die dro men begon acht jaar geleden aan de MTS. Deze droom heeft mijn leven een heel bijzondere wendig gegeven. Over ondernemerschap dacht ik niet na, ik was jong, zocht het avontuur. En nu acht jaar later leid ik mijn eigen bedrijf." Tijdens zijn studie aan de MTS in Helmond begint het avontuur te kriebelen. Bas Weijmans gaat op zoek naar een stageplaats buiten Nederland. De jonge houtbewer ker vertrekt in 2000 naar Toronto in Canada. De Hollandse familie, uit Lutjebroek, leert Bas Weijmans er houtbouw op Canadese wijze: exclusieve houten veranda's en tuinhuisjes. Na de MTS heeft de avonturier het even gehad met school en trekt in zijn pick-up truck vier jaar door Amerika. Daar vallen de eerste puzzelstukjes van zijn droom op hun plaats. "Ik kwam er in contact met allerhan de 'locals' én houtbewerkers. Bin nen een mum van tijd kon ik aan de bak in North Carolina, Pensyl- Bas Weijmans:"Inmiddels herkent men mij niet meer zonder hoed. Het is een trademark geworden en ik voel me er prettig bij. Als ik eens undercover wil zijn, zet ik gewoon mijn hoed af' vania en Californië." LIEFDE "De specifieke technieken en vaardigheden die vereist zijn bij het bouwen van een woning moet je wel onder de knie hebben. Hout leeft en de bodem reageert. Gemiddeld leverden we in Ame rika binnen drie maanden een woning, van kavel tot sleutelklaar. Het skelet volledig ingericht met elektriciteit, verwarming, noem maar op. De combinatie van reizen en werken sprak mij zeer aan, dus ik besloot te emigreren. Op het moment dat ik mijn visumpapie ren in orde ging maken, gebeurde het onmogelijke. Uitgerekend in Tienray, 'thuis', werd ik op slag verliefd. Liefde die sterker bleek dan de drang om te reizen.Tijdens drie weken vakantie was ik al na een week thuis. Heimwee was een vies woord, dat ik niet kende. Ik had vier jaar alleen gereisd. Ontmoette mensen, verliet vrien den, was altijd op mezelf, vrij om te gaan en te staan waar ik wilde. Ik kende geen verantwoordelijk heden. Huisje, boompje, beestje? Niets voor mij, dacht ik. Maar toch sloeg de vonk over en ik besloot in Nederland te blijven om hier mijn dromen na te streven." DUURZAAM BOUWEN Het viel Bas Weijmans op dat er in Nederland en in de Benelux weinig bedrijven zijn die gespe cialiseerd zijn in het bouwen van Canadese en Finse woningen. "Een ideale kans voor mij om deze mooie manier van bouwen in Nederland voort te zetten. De ver gunningen voor houten woning worden soepel uitgegeven. Duur zaam bouwen leeft bij de Neder lander. Ik ben op zoek naar moge lijkheden om volledig ecologisch te bouwen. Dat doen we al voor een groot deel. We bouwen vier keer sneller dan dat een stenen woning wordt gebouwd. De ener- gie-efficiency is voor een loghome drie maal beter dan een gewone woning en er wordt geen 15.000 liter water gebruikt voor de beton, bepleistering, etc. De gebruiker merkt dat de stookkosten door de natuurlijke isolatiewerking van het hout stukken lager zijn. De lucht vochtigheid van de ruimten wordt automatisch door het hout gere guleerd. Deze zuiverende werking biedt bescherming tegen ziekten zoals astma en zelfs reuma. Het verblijven in een rustgevende en natuurlijke omgeving beïnvloedt de mentale en fysieke fitheid van de bewoner. Allemaal punten die hot items zijn in Nederland. De tijd is rijp voor houten woningen." KEURMERK Bas Weijmans importeert het hout voornamelijk uit Litouwen en Letland. "De beste houtsoorten komen uit Scandinavië en Canada. Door de koude winters groeien de bomen daar langzamer. Dit bete kent simpelweg dat de jaarrin gen dichter op elkaar staan en de structuur van het hout compacter en dus steviger is. Het hout dat Loghomes Nederland importeert, is voorzien van een FHC-keur- merk. Voor iedere gekapte boom wordt een nieuwe aangeplant. De kostprijs stijgt hierdoor, maar daar staat tegenover een betere kwa liteit én een milieuverantwoord product. De loghomes zijn in alle maten en typen te maken. Het woord 'log' betekent boomstam. De oorspronkelijke boomstam kan met fraise-machines worden bewerkt tot ronde, rechthoekige en gelamineerde logs. Daarom kan ik tuinhuisjes, loodsen, villa's en stallen maken. Alles is mogelijk." DROOMHUIS Er zijn standaardmodellen, maar Loghomes Nederland biedt ook 'custom-made' loghomes. De archi tect gaat met de opdrachtgever om tafel zitten en bedenkt samen een ontwerp. "Iedereen koestert zijn eigen droomhuis. Slaapkamer boven of beneden. Wel of geen veranda. Familie Kromhout uit Tienray heeft haar eigen specifieke wensen in het huis aangebracht. Kromhout. Het is wel grappig. Er zal één'log'oorspronkelijk blijven. Bijvoorbeeld een tak met de fami lienaam erop. Zo ben ik begonnen. Houtbewerken is mijn passie. Als ik 's ochtends vroeg naar een stuk hout sta te kijken en als daar 's avonds iets moois uit is gekomen, krijg ik een zeer voldaan gevoel. En met hout zijn zoveel mogelijk heden. Uit één boom kun je onein dig veel dingen maken. Ik ging in het bos op zoek naar hout om uit niks iets te maken. Op 14-jarige leeftijd werkte ik al bij een oom in een ambachtelijke meubelmakerij. Daar heb ik geleerd tafels, kasten en banken te maken uit niets. Nu is deze passie uitgebouwd tot de complete inrichting van een huis, het huis zelf en vakantieparken." HOED Bas Weijmans is een typische ondernemer. Een gevoelsmens. Is de hoed daar een voorbeeld van? "Ga je in Canada en in de binnenlanden van de Verenigde Staten aan het werk, dan mag een Stetson niet ontbreken. Het bete kent veel meer dan alleen op een cowboy lijken. Het is een way of life. De hoed staat voor eigenheid, waarden en respect voor anderen. Bij terugkomst in Nederland was het vreemd de hoed niet te dra gen. En waarom zou ik hem niet dragen? Inmiddels herkent men mij niet meer zonder hoed. Het is een trademark geworden en ik voel me er prettig bij.Als ik eens undercover wil zijn, zet ik gewoon mijn hoed af." Meer informatie: www.log- homesnederland.nl Dubble clutchen, met de hand laden en lossen, met 100 pk een week onderweg zijn naar het zuiden van Duitsland, zelf lekke banden plakken, geen autosnelwegen en geen standverwarming in de win ter. Allemaal kreten die met het wegtransport van vroeger te maken hebben. Het weg transport van vroeger vond onder heel andere omstan digheden plaats, dan vandaag de dag met alle elektronische comfort. Een vleugje van deze sfeer kunt u op 9 en 10 augus tus 2008 proeven in Tienray, waar ode Stichting Historisch Transport voor de achtste maal haar Oldtimer Truck Show houdt. Liefhebbers van oldtimer vrachtwagens kunnen dan weer hun hart ophalen. Mercedes, DAF, Volvo, Mack, Krupp, FTF, van bouwjaar 1915 tot 1970, zul len tijdens dit weekend, vaak na jarenlange restauratie, weer in volle glorie te bewonderen zijn, sommige zelfs met oplegger of aanhangwagen of compleet met lading. Er worden zo n 130 voer tuigen uit binnen- en buitenland verwacht. In allerlei uitvoeringen zullen zij verschijnen. Tevens is er een foto-expositie ingericht, aan gevuld met een modelvrachtwa- gententoonstelling, zodat bezoe kers een goed beeld krijgen van hoe het transport in vroeger tij- Liefhebbers van oude vrachtwagens kunnen in Tienray weer bun hart ophalen. den plaatsvond. En natuurlijk zijn de oude chauffeursverhalen van vroeger volop aanwezig. Ook aan de kleintjes is gedacht, voor hen is er het gehele weekend een gratis attractie aanwezig en een mooie show met radiografisch bestuurde vrachtwagens en ook is er een clown die hen zal komen ver wennen met een prachtig optre den. Bezoekers zijn van harte wel kom op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 10.00 tot 16.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 4 euro. Kinderen tot 12 jaar gratis. Voor meer informa tie: Jaap van Eek, telefoon 0344- 691840 of kijk op www.stich- tinghistorischtransport.nl ook voor onderhoud en reparatie gTFlETi W RELDTB Eindstraat 12 Venray, Tel. 0478-581553 Meerlo-Wanssum De vereniging Behoud de Parel heeft een brief gestuurd aan de gemeente Horst aan de Maas en de toekomstige fusie partners van deze gemeente, Meerlo-Wanssum en Sevenum, met het verzoek om een over zicht van alle veehouderijbe drijven binnen de gemeente grenzen die vallen onder de zogenaamde IPPC-drempel- waarde. Deze bedrijven dienen te voldoen aan de eis dat zij de zogenaamd Best Beschikbare Technieken hanteren bij het voor komen van verontreiniging van het milieu. In de praktijk voldoen bedrijven vaak niet aan deze BBT- eis. Het verzoek richt zich primair op al die bedrijven die geheel of gedeeltelijk een traditioneel huis vestingsysteem in gebruik heb ben. Indien bestaande bedrijven ook om andere redenen niet aan de te stellen BBT-eis voldoen, wil Behoud de Parel dat ook graag weten. Vereniging Behoud de Parel wijst de gemeenten erop dat zowel de Wet milieubeheer, de Wet Openbaarheid van Bestuur, alsook het verdrag vanArhus, het openbaar bestuur verplichten de gevraagde informatie voor ieder een beschikbaar te stellen. De vereniging wil deze informatie binnen de daartoe gestelde wet telijke termijn, om vast te kunnen stellen in welke mate de gemeen ten actief zijn ter bescherming van het milieu en daarmee de leef omstandigheden van de burgers in de drie gemeenten. En in welke mate de gemeenten handhavend optreden. Daar bestaan bij de Behoud de Parel vraagtekens over. De vereniging wil die informatie, omdat zij vast heeft gesteld dat de gemeente Horst aan de Maas bij de beoordeling van de duurzaamheid van het Nieuw Gemengd Bedrijf de bescherming van de eigen bewoners niet als norm heeft genomen. Uit een onderzoek van Blonk Milieu Advies bleek onlangs dat de komst van het Nieuw Gemengd Bedrijf wellicht op lan delijk niveau milieuwinst kan boe ken, maar op lokaal gebied zal de verontreiniging toenemen. Op zaterdag 9 augustus vindt een uniek concert plaats in de jachthaven in Wans sum. Na concerten in Rot terdam, Amsterdam, Luik en Antwerpen is de Oostenrijkse wereldmuzikant Hubert van Goisern met zijn muzikanten te gast in de jachthaven. Op een vrachtboot van 77 meter lang en 12 meter breed speelt het muziekgezelschap in het kader van een grote Europa tour. Het gratis concert begint om 19.00 uur. Bijna vijftig concerten tussen de Zwarte Zee en de Noordzee op een vrachtboot van 77 meter lang en 12 meter breed. Meer dan de helft van de boot bestaat uit een groot podium dat inclusief lichtplafonds en twee videowalls hydraulisch in het ruim kan wor den opgeborgen en tijdens de reis dienst doet als oefenruimte. De rest van de boot is bebouwd met containers waarin de 26 artiesten en technici slapen. Er is een geza menlijke eetzaal en een keuken met twee koks. Er hangt de sfeer van een Roma-kampement in de Balkan. Het Oostenrijkse Linz, aan de Donau, is de thuishaven vanVon Goiserns boot. Vorig jaar zomer ging de tournee van hieruit naar de Zwarte Zee. Deze zomer volgen de concerten in West Euro pa: Duitsland, Nederland en België. Een duwboot brengt de kunste naarskolonie over de Rijn, de Nec- kar, de Maas, de Schelde en een groot aantal verbindingskanalen. Op 26 plekken wordt afgemeerd voor een concert. Linz is volgend jaar culturele hoofdstad van Europa, samen met het Litouwse Vilnius, en Hubert von Goisern (55) is met zijn schip de muzikale ambassadeur van Linz. De boodschap van Linz is simpel: muziek brengt Europa bij elkaar. Bij ieder concert treden ook gast- musici op uit de regio, en in 2009 komen ze nog eens allemaal naar Linz voor een groot afscheidscon cert. Voor de meeste musici is de Huzaar Sjaak Poels op zijn paard. Als negentienjarige ging Poels voor vijftien maanden zijn dienstplicht vervullen bij het tweede regiment cavalerie in Breda. boot een droomproject. Verschil lende bands voeren tijdens de Linz-Europatour Ost een stuk mee om tijdens de reis te repeteren met Von Goisern en zijn band, om dan 's avonds op te treden in een haven ergens langs de Donau. "Samen muziek maken, daar gaat het om", zegt Von Goisern, de uitvinder van de jodel-rock in de jaren tachtig van de vorige eeuw. Sindsdien is er veel gebeurd. De Oostenrijker reisde door Afrika en Azië om samen met traditio nele muzikanten nieuwe muziek te ontwikkelen, er werden films van gemaakt en cd's. In Oosten rijk en Duitsland is Von Goisern een topattractie. In Stuttgart zitten twee tribunes op de wal tjokvol met vierduizend fans die ieder 40 ero betaalden. Een optreden in de Keulse haven na zijn terugkomst uit Nederland en België is nu al uitverkocht. Maar in Nederland en België zijn de concerten gratis. Hier is Hubert von Goisern tame lijk onbekend, hoewel hij voor lief hebbers van swingende wereld muziek geldt als een geheimtip. Ze nemen zijn Oostenrijks dialect voor lief en genieten van zijn onnavolgbare solo's op accordeon en bugel. Hij wordt begeleid door een band van rasmuzikanten die even enthousiast een traditionele 'Laendler' spelen als een rif a la Santana of Jimi Hendrix.Von Goi sern combineert moeiteloos de muziek van zijn geboortegrond, de Alpen, met Afrikaanse ritmes, Balkanklanken en Amerikaanse blues. Hubert von Goisern weet nog niet wat hem in Wanssum te wachten staat waar hij speelt met de regionale dialectgroep Ondiep. "Ik had graag met Rowwen Hèze gespeeld, die hebben ooit mate riaal van mij gecoverd. Maar die waren niet beschikbaar. Ik laat me graag verrassen."Verrassend wordt het zeker, dat laatste stuk van de Linz-Europatour West in Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BT Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V ri j willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 9