Klassiek op locatie Tienray moet wijken Samen op de Noordkaap Fietstocht naar Lourdes Vier generaties Jaar van het Religieus Erfgoed Ouderenadviseur helpt mensen Verhip voor hippe kids Drukwerk? PEEL EN MAAS Donderdag 31 juli 2008 - Pagina 21 Het zag er allemaal zo gewel dig sfeervol uit. Een klassiek concert in de serie Klassiek op Locatie tussen de kruisweg statie kapelletjes in het kleine sfeervolle parkje Over De Beek in Tienray. Iedereen was enthousiast: het gemeentebestuur van Meerlo- Wanssum, het kerkbestuur en de pastoor die het park beschikbaar stelden. Vrijdagmorgen werd de speciaal voor Klassiek op Locatie door Interal TC Venray gebouwde podiumtent geplaatst. Op dat moment waren de weersverwach tingen voor de zondagmiddag nog prima. Maar toen het in de nacht van zaterdag op vrijdag erg hard ging regenen en een zware onweersbui over Noord-Limburg trok was er zondagmorgen bijna geen doorkomen aan in het park je. Geluidswagen en de vracht wagen voor de vijfhonderd kilo zware vleugel zouden vast komen te zitten. Een klein crisisteam van Klassiek op Locatie stak zondag morgen rond negen uur de hoof den bij elkaar. De voorspellingen voor de zondag waren verontrus tend. 's Morgens en een deel van de middag zou de zon schijnen en het zeer broeierig worden en in de namiddag grote kans op zware onweersbuien. En op dat moment zou het concert bezig zijn. "Hoe moeilijk zo'n beslissing ook is: het liefst hadden we voor buiten gekozen. Maar we zijn op de weermannen afgegaan: die voorspelden regen om vijf uur. We hebben toen met pijn in ons hart besloten om het concert te laten plaatsvinden in de kerk van Tien ray", legt bestuurslid René Poels van Klassiek op Locatie uit. "Met al die apparatuur, de musici en de honderden belangstellenden, mag je geen risico nemen. Hoe jammer het ook is voor al het werk wat er van tevoren in is gestoken. Maar gelukkig dat we een goed alterna tief hadden dankzij de spontane medewerking van de pastoor en het kerkbestuur." Met behulp van vrijwilligers van het kerkbestuur van Tienray werd de kerk snel in gereedheid gebracht en om half drie stonden de eerste bezoekers al aan de kerkdeur. Om vier uur waren er meer dan 350 bezoekers binnen in de heerlijk koele kerk. Buiten was het zeer broeierig en het voorspelde noodweer bleef gelukkig uit. De meeste bezoe kers hadden wel begrip voor het besluit van de organisatie om het concert toch maar binnen te hou den. In het kerkgebouw genoten de bezoekers vervolgens van een zeer bijzonder klassiek concert met pianiste Nino Gvetadze uit Georgië met een formidabele uit voering van Ballade nr. 2 van Liszt en van dezelfde componist/piano virtuoos de Hongaarse Phapsodie nr. 10. Na de pauze speelden Nio Gvetadze en het Rubens Kwartet het vijfenveertig minuten durend prachtige en soms indrukwekken de pianokwintet in f mineur opus 34. Daarna genoot iedereen na van dit bijzondere concert en was iedereen alweer vergeten dat het concert is verplaatst naar de kerk vanwege de weersvoorspellingen. Pastoor Ruud Verheggen zei het achteraf mooi te vinden dat het concert in zijn kerk plaatsvond. "Het was een mooie promotie voor onze kerk en onze plaats als bedevaartoord van Maria van Lour- des. Zo'n concert past uitstekend in de functie van de kerk." "Maar", zei de pastoor er eerlijkheidshalve aan toe, "het openluchtconcert tussen de kapelletjes zou ook heel bijzonder zijn geweest. Klas siek op Locatie is het volgend jaar weer welkom", aldus de parochie herder van Tienray. van den munckhof bv www.vandenmunckhof.nl Een aantal deelnemers van de Vice Versa Noordkaapreis bij het monument op de Noordkaap, een van de hoogtepunten van deze reis. Naast deze bijzondere plek werden ook de Lofoten bezocht, een cruise met de Hurtigruten en een vogelsafari op de Barentszee gemaakt en werd kennisgemaakt met de leefwijze en cultuur van de Sami, een minderheidsgroep in Noord-Scandinavie. Een reis waar aan veel Venraynaren deelnamen, die met veel plezier op de reis terugkijken! Met de geboorte van Maud Halferkamps in Oostrum opnieuw vier generaties in Peel en Maas. Op de foto overgrootmoeder Sina Zwambach-Wolters, oma Fran- zis Classens-Zwambach, moeder Marian Halferkamps-Classens en dochter Maud Halferkamps uit Oostrum. Twaalf fietsers en zes bege leiders vertrekken donderdag 14 augustus vanuit Overloon naar Lourdes: daar zullen zij op zondag 17 augustus ver trekken om in acht etappes te fietsen van Lourdes naar Over loon. Met ruim 1400 kilometers en 10.000 hoogtemeters is dit een pittige opgave. De laatste voor bereidingen zijn dan ook in volle gang: de organisatie van de fiets tocht van Lourdes naar Overloon zet de puntjes op de i, de kleding is besteld, de fietsers zijn nu bezig om de conditie op peil te houden. Via sponsoring van de wieler- kleding hebben de fietsers geld bijeen gebracht voor de Stichting Overloon Buitengewoon. Deze stichting ondersteunt vrijwilligers die zieken en gehandicapten tij dens hun reis naar Lourdes bege leiden. Het hart van de fietsers wordt gevormd door leden van Toerklub Overloon: Joost Arts, Jo van Gemert, Arno van Haandel (uit Boxmeer), Henk Hendriks, Tiny Hendriks, Ger Maurix (ont breekt op de foto) en Gerda Top. Zij worden versterkt met vijf oud- Overloners: Joost en Govert Derks, Koen Kelders jan Sturm en Marcel Teunissen. Tijdens de tocht kunnen zij rekenen op begeleiders Antoon en Annie Janssen, Frank Strijbosch en Gemmie Cremers, Cor Bens en Stefan Reekers. Zij gaan zich bezighouden met het bagagever- voer, afstemming met het hotel, reserveren eetgelegenheid, ont bijt en lunch voorbereiden en het Met de opening van de nieu we kinderkledingzaak Verhip gaat voor José Wientjens uit Venray een langgekoesterde wens in vervulling. Vrijdag 1 augustus, de dag dat het ker- misgeweld losbarst, opent zij aan de Schoolstraat 20 de nieuwste aanwinst van win kelhartje Venray. Eind vorig jaar startte de 42- jarige Venrayse haar zoektocht naar een geschikt pand in het winkelcentrum van Venray. Pas op 1 juli ging de kogel door de kerk en was de bestemming definitief: het voormalige pand van Spijker- hoek aan de Schoolstraat. Maan dag 4 augustus wordt ze 43 jaar, een mooier verjaardagscadeautje had José Wientjens zich dit jaar niet kunnen wensen. "Ik ben een echt kermiskind, het is alsof het zo heeft moeten zijn dat de zaak op de openingsdag van de kermis los gaat." Het is niet vreemd dat ze de handel is ingegaan. Het onder- nemersbloed kruipt namelijk bij bijna iedereen in haar familie door de aderen. Deze maand was het keihard werken om het pand voor de beoogde opening af te krijgen. "Een winkel valt of staat met de uitstraling, vandaar dat ik alles in een keer goed wilde hebben. Je kunt ook open gaan en voor en na alles in orde maken, maar zo zit ik niet in elkaar. Het moest meteen top zijn." De wit- en grijstinten overheer sen in de overzichtelijk ingerichte winkel. Aan de rekken en op de schappen hangen en liggen de kle dingstukken en accessoires mooi gesorteerd klaar. Om het makke lijker te maken hebben alle labels een eigen kleurtje, correspon derend met de kledingmaat. De halfronde pashokjes met glitter gordijnen geven Verhip de hippe uitstraling die wenselijk is. Een kinderhoek voor de allerkleinsten en een playstation voor de tieners maken het beeld compleet. "Het moet stoer en ruig zijn, maar ook lief en klassiek. Dat komt ook in de collectie tot uiting. We voeren alle maal nieuwe merken die ergens voor staan. Voor ieder wat wils. Tieners zijn een moeilijke groep om iets te verkopen. We hopen dan ook meer te zijn dan een aan vulling te zijn op het bestaande winkelaanbod in Venray." Kinderen en tieners van 2 tot 16 jaar, van maatje 92 tot S, heb ben bij Verhip de keuze uit diverse merken. Van het lieflijke Lofff, het stoere en ruige Datch, Blue God en CKS tot en met het klassieke Red Blue. Vernieuwend, hip en trendy, maar vooral ook laagdrem pelig zijn de sleutelwoorden voor José Wientjens: "Betaalbare kinder mode met een exclusief karakter doordat ik van ieder kledingstuk maar een exemplaar per maat voer. Niemand hoef dus bang te zijn dat er in Venray tien anderen met hetzelfde vestje, t-shirt of bloesje lopen." Omdat de opening midden in de zomervakantie valt, heeft de nieuwe onderneemster de officiële opening enkele weken uitgesteld. Dan komt er een ope ningsweekend met alle toeters en bellen. Verhip opent vrijdag 1 augustus om 09-30 uur de deu ren aan de Schoolstraat 20 en is op de volgende dagen en tijden geopend: maandag van 12.00 tot 17.30 uur, woensdag en donder dag van 09-30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.30 uur, vrijdag van 09-30 tot 12.30 uur en van 13-30 tot 21.00 en zaterdag van 09-30 tot 17.00 uur. Op dinsdag is Verhip gesloten. Het jaar 2008 is door de Stich ting Kerkelijk Kunstbezit en de provinciale Steunpunten Monu mentenzorg en Archeologie lan delijk uitgeroepen tot Jaar van het Religieus Erfgoed. Overal spelen kerken, musea en organisaties die zich richten op erfgoedbehoud in op dit thema. Door de landelijke, provinci ale en gemeentelijke overheden wordt dit jaar extra geld beschik baar gesteld om kerkgebouwen, kloosters, abdijen, moskeeën, syna gogen, begraafplaatsen en dergelij ke te behoeden voor afbraak of om ze een grondige restauratiebeurt te geven. Door de ontkerkelijking staat het religieus erfgoed al vele jaren onder druk. Veel historisch waardevolle gebouwen zijn al gesloopt of omgebouwd tot kan toor- of appartementengebouw. Door middel van publieksgerichte activiteiten wil men de belangstel ling voor het religieus erfgoed vergroten en deze religieuze gebouwen en hun interieur voor de toekomst veiligstellen. Ook in de gemeente Venray worden door verschillende historische organi saties activiteiten georganiseerd in het kader van het Jaar van het Religieus Erfgoed. Het is goed dat de mensen kennis krijgen van al het moois dat er nu nog is. Orga nisaties als de Stichting Behoud en Restauratie Beeldenschat St. Petrus Banden Kerk, Stichting Stadspark, Stichting Kruisen en Kapellen, Stichting Venray Monu mentaal en zeker niet te vergeten Museum 't Freulekeshuus zetten zich volop in voor het behoud van onder meer het religieus erfgoed en de kerkelijke kunst. De kerkbe sturen in Venray en de kerkdorpen zijn zich steeds meer bewust van de geweldige historische rijkdom die ze beheren en samen met de heemkunde- en andere organisa ties willen ze de belangstelling daarvoor vergroten. Vandaar ook de diverse activiteiten die in het kader van het Jaar van het Religi eus Erfgoed gehouden worden. Het Historisch Platform Venray wil graag deze activiteiten in onze gemeente inventariseren en coör dineren. Sommige activiteiten zijn niet direct aan een datum gekop peld, maar bieden de mogelijkheid om zelf op pad te gaan, wanneer dat het beste uitkomt. Voor ande re zijn meerdere dagen of tijden beschikbaar. En er zijn ook acti viteiten die plaatsvinden op een vastgestelde datum en tijdstip. De komende weken gaat het Histo risch Platform telkens aan één of meer activiteiten aandacht schen ken. Vandaag is dat Kunst langs de straat. De gemeente Venray is zeer rijk aan religieuze kunst. Deze kunst lag hier zelfs langs de straat. In kleine kapelletjes langs de weg stonden de mooiste beelden, waar menig museum trots op zou zijn geweest. De meeste van deze beel den staan nu gelukkig veilig en beschermd in museum 't Freule keshuus. Museum 't Freulekeshuus is het cultuurhistorisch museum van Venray en omgeving. Sinds 1958 bouwt het aan een eiaen col- Ook het beeld van Sint Rocbus, patroon tegen de pest en andere besmettelijke ziekten, is in 't Freulekeshuus te bewonderen. lectie die sinds 1981 is onderge bracht in 't Freulekeshuus. Dat ligt aan de Eindstraat, vlakbij de Grote Kerk in het centrum van Venray. Het museum verzamelt, bewaart, onderzoekt, presenteert en expo seert een vaste collectie van stuk ken die representatief zijn voor het culturele erfgoed van Venray en omgeving. Drie keer per jaar organiseert het museum toegan kelijke tentoonstellingen rond een speciaal thema, meestal lokaal of regionaal, dat voor een breed publiek aantrekkelijk is. Het museum presenteert een van de mooiste verzamelingen van religieuze beelden in Limburg. Ze zijn afkomstig uit Venrayse veld- kapellen. In de publicatie Kruisen en Kapellen in Venray, Kunst langs de straat uit 2006 komen ze alle maal aan bod. Kenmerkend voor de beelden uit de veldkapellen is, dat zij een sterk volksdevotioneel karakter hadden. De heiligen ach ter de beelden moesten bescher ming bieden tegen de vele ziek ten, die voorkwamen in vroegere tijden. Ook konden de beelden geschonken worden uit dank voor genezing of het verkrijgen van gunsten. Enkele kapelletjes lagen verscholen of waren nauwelijks zichtbaar vanaf de weg. Dit heeft ervoor gezorgd, dat de beelden nog niet zo bekend zijn en er rela tief weinig onderzoek naar is ver richt. In de vaste collectie zijn de meeste van deze beelden natuur lijk te zien. Twee ervan, een Maria met kind en Johannes de Doper van den Tomp, beide uit Merselo, ziin onlancs door het restaura tieatelier in Maastricht gerestau reerd en nu weer in volle glorie te bewonderen. Uit het oogpunt van veiligheid zijn de kostbare beel den indertijd uit de veldkapellen gehaald en vervangen door hou ten replica's die gemaakt zijn door Venraynaar Piet Clephas. Maar ook deze houten beelden zijn in de loop van de jaren steeds waarde voller geworden. Daarnaast raak ten enkele in minder goede staat en hadden een onderhoudsbeurt nodig. De Stichting Kruisen en Kapellen heeft derhalve vorig jaar besloten van deze houten beelden afgietsels te maken en die te plaat sen in de diverse veldkapellen. De houten exemplaren van Piet Clephas worden ter beschikking gesteld van 't Freulekeshuus. Voor het vervangingsproject heeft het Historisch Platform Venray een subsidie van 3000 euro verleend. Nopruiming Intratuin Koopjesjagers kunnen bij Intra tuin Venray hun hart ophalen tijdens de Nopruiming van don derdag 7 tot en met woensdag 27 augustus. De seizoenvoorraden bij Intra tuin worden dan met hoge kor tingen van de hand gedaan. Op de zaterdagen 9 en 16 augustus zal indien het weer het toe laat ook een buitenverkoop plaatsvinden. De gehele periode staat in het teken van de NOPruiming. Ofte wel. shoooen voor biina non. oplossen van problemen aan fiets of fietser. Meer informatie over de tocht en de fietsers staat op www.overloon-buitengewoon.nl. Op zondag 24 augustus verwach ten de fietsers rond 15-30 uur op het kerkplein in Overloon aan te komen. Men is van harte welkom om hen hartelijk te ontvangen. Er zijn echter nog meer redenen om op deze dag naar Overloon te komen: naast diverse bedrijven die hun deuren openstellen zijn er dan nog diverse activiteiten in en rondom Overloon. De publicatie Kruisen en Kapel len in Venray, Kunst langs de straat, geschreven door Koos Swinkels en Tjerk Loeff is, inclusief fiets tocht, is verkrijgbaar in Museum 't Freulekeshuus in Venray. Het museum is geopend op woens dag, zaterdag, zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Het Historisch Plat form Venray stelt het zeer op prijs, indien organisaties activiteiten organiseren in het kader van het Jaar van het Religieus Erfgoed, ze deze activiteiten melden bij het Platform. Daarvoor kan men con tact opnemen met Jan Strijbos via telefoon (0478)571677, e-mail jan. strijbos@hetnet.nl. De heer Segers overleed drie jaar geleden na een kort ziekbed, midden in de derde chemokuur. Collega's en vrienden beloofden hem op zijn sterfbed dat ze zijn vrouw regelmatig zouden opzoe ken en zouden helpen om het leven weer op te pakken. Dat deden ze ookde eerste maan den na zijn dood. Geleidelijk aan bleven ze weg. Mevrouw Segers vertelt hierover: "Het werd steeds stiller en moeilijker om alleen te zijn. Mensen beseffen niet hoe eenzaam het is als je alleen komt te staan als je al zo lang samen bent geweest. En hoe moeilijk het is om je leven opnieuw op te bou wen en overal alleen voor te staan. Daarom zou ik willen zeggen: als je je belofte toch niet na komt, houd dan je mond. Dan ben je ten minste eerlijk." Door deze bittere ervaring raakte ze het vertrouwen in mensen kwijt. Ze belandde in een depressie en haar huisarts verwees haar door naar Synthese. Daar kon ze haar verhaal kwijt bij de ouderenadviseur, zo vaak als ze wilde. De ouderenadviseur vertelde over de mogelijkheden van het project 'activerend huis bezoek'. Een vrijwilliger bezocht haar gedurende een periode en besprak met haar welke mogelijk heden er allemaal zijn in Venray. Via deze vrijwilliger is ze terecht gekomen bij de Rouwverwerking- groep van Synthese. Bij deze lot genotengroep ontdekte ze dat er meer vrouwen zijn die met dezelf de problemen kampen. Omdat de zondag voor haar een moeilijke dag is waarop ze zich vaak alleen voelt, is ze samen met de vrijwilli ger van het activerend huisbezoek een keer koffie gaan drinken in de Kemphaan. Mevrouw Segers vertelt hierover: "Het is fijn dat iemand met je mee kan gaan om die eerste stap te zetten, want het is elke keer een drempel die je moet overwinnen. Ik heb hier door wat meer contacten en voel me nu een beetje minder alleen." Voelt u zich, net als mevrouw Segers, ook soms alleen en zou u het fijn vinden om een gesprek hierover te hebben? Neem dan contact op met een van de Oude renadviseurs van Synthese via telefoon (0478)517317. TVI Computers Meerlo Het succesvolle jonge bedrijf TVI Computers in Meerlo opent in augustus een tweede zaak in Horst. Nog geen twee jaar gele den startten de jonge onderne mers Mark en Erik Verdellen uit Horst en Pascal Thiesen uit Wans- sum deze zaak in het vroegere bankgebouw van de Rabobank aan de Beatrixstraat in Meerlo. Het bedrijf is gespecialiseerd in computers, randapparatuur en tweedehands computers en levert diensten als computerbeheer en netwerkbeheer. TVI Computers werkt zowel voor particulieren als bedrijven en organisaties. Vol gens de drie ondernemers loopt het bedrijf in Meerlo als een trein en is de opening van een tweede winkel in Horst een logische con sequentie. "We hebben in Horst en de regio veel klanten en die willen we graag goed bedienen", is het motto van TVI Computers. De nieuwe winkel is gevestigd in een pand aan de Venrayseweg 10 in Horst. De opening is zondag 10 augustus van 10.00 tot 16.00 uur.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 21