Vier solisten bij Klassiek op Locatie 'Kinderdierekteur' Zoo Pare Overloon Pandatweeling geboren in Zoo Pare Schutters huwelijk Half miljoen bezoekers De Locht I Beleef de zomer Doe mee met het literair café Groene vrijdag ito PEEL EN MAAS Donderdag 31 juli 2008 - Pagina 20 Klassiek op Locatie krijgt op zondag 3 augustus een opmerke lijk ensemble op bezoek. Namelijk vier wereldsolisten die zich pre senteren als pianokwartet in de Lodge Maasduinen in Wellerlooi. Aanvang 16.00 uur. De fans weten zich ongetwijfeld Plamena Man- gova te herinneren. De formidabele Bulgaarse pia niste speelde vorig jaar op de Moo- kerheide een recital dat bol stond van energie, passie en muzikaliteit. Mangova won vorig jaar de twee de prijs bij het Koningin Elisabeth Concours, waarna het hele jaar in het teken stond van vele optre dens in de gehele wereld. Haar Shostakovitch-cd werd onder scheiden met de Diapason d'Or. Sebastian Klinger uit Duitsland is een van de jonge toppers die daadwerkelijk de hooggespannen verwachtingen de afgelopen jaren waar maakte. De 31-jarige cellist studeerde bij Heinrich Schiff in Salzburg en Wenen. Na het win nen van nationale en internationa le prijzen is zijn carrière niet meer te stoppen. Hij was solist bij alle grote Duitse festivals, in Carnegie Hall, Concertgebouw, Wenen, in vrijwel geheel Europa gaf hij zijn visitekaartje af. Als kamermusicus werkte hij reeds met Gidon Kremer, Yuri Bashmet, maar ook met solis ten uit de jazzwereld als: Chick Corea en Bobby McFerrin. Klinger bespeelt een cello uit 1736 van bouwer Camilli uit Mantua. Nata- lya Prischepenko werd in 1973 geboren als dochter van een vio liste en een balalaikavirtuoos. Op tienjarige leeftijd ging ze naar het conservatorium Novosibirsk. In 1988 won ze de eerste prijs bij een concours in de Sovjet Unie en in 1990 won ze de eerste prijs op het Paganini concours in Genua. Meerdere prijzen volgen: Tokyo Violin Competition, Koningin Elisabeth Concours, waarna de optredens in Europa en Japan binnenstromen. Prischepenko is eerste violiste van het internatio naal befaamde Artemis Kwartet. Mikhail Zemtsov afkomstig uit Rusland en kreeg zijn eerste viool lessen van zijn moeder. Na zijn stu die in Moskou verhuisde hij voor de pedagoog Mikhail Kugel naar Maastricht, waar hij cum laude afstudeerde.Als solist trad hij op over de hele wereld. Hoewel Mikhail sinds 2002 aan voerder altviolist is van het Resi dentie Orkest, vindt hij voldoende tijd om kamermuziek te spelen met grootheden als Bella Davido- vitch, Janine Jansen, Boris Bere zovsky. Op het programma staan vier werken van Schumann, onder andere het Piano Quartet opus 47. Kaarten reserveren kan via www. klassiekoplocatie.nl. of bij de VW winkels. De kaartverkoop is vanaf een uur voor aanvang van het concert. Wie tussen de zeven en twaalf jaar oud is kan meedoen met de verkiezing tot kinderdierekteur in Zoo Pare Overloon. Voor de derde keer houden de dierentui nen die horen bij de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen deze verkiezing. Een jaar lang is de kin derdierekteur ambassadeur van de tuin van zijn of haar keuze en maakt hij of zij bijzondere dingen mee. Zo viert de kinderdierekteur zijn verjaardag in de dierentuin, neemt hij een kijkje achter de schermen, mag hij naar alle grote dierentuinen in Nederland en neemt hij deel aan een kinder- dierekteurenweekeinde met de collega kinderdirekteuren. Doe mee en kijk op www.kinderdie- rekteuren.nl. Inschrijven kan nog tot 31 augustus. Dit jaar heeft Thijs Linskens als kinderdierekteur van Zoo Pare Overloon al een bijzon der jaar meegemaakt. Het begon allemaal met het Kinderdierek- teuren-weekend in Avifauna in Alphen aan den Rijn. Alle kinder- dierekteuren vertelden daar over hun natuurbeschermingsproject waar ze afgelopen jaar fans voor hebben verzameld. Ze mochten met zijn allen in een limousine en gingen mee met een echte cruise waar ze een heerlijk diner aange boden kregen. Daarna gingen ze op bezoek bij Diergaarde Blijdorp in Rotterdam, waar ze van dichtbij meemaakten hoe dierverzorgers in een dierentuin werken. 'Het was echt hartstikke leuk om mee te maken, je mocht van alles doen wat gewone bezoekers niet mogen. Zo mocht ik dieren voeren en heb ik het ZooRama van Zoo Pare Overloon officieel mogen openen', zei Thijs Linskens. 'Ik vind het eigenlijk heel jam mer dat ik het maar één jaar kan doen.' Gelukkig kreeg hij als her innering in ieder geval een prach- In Zoo Pare Overloon heb ben de kleine panda's gezins uitbreiding; afgelopen week is er een tweeling geboren. De moeder en haar jongen maken het uitstekend en zijn de eerste dagen goed doorgekomen. Het geslacht van de pasgeborenen is nog niet bekend. Over enke le weken krijgen de jongen een gezondheidscontrole en zal ook het geslacht worden bepaald. De moeder zorgt goed voor haar jongen en houdt ze nog continu gezelschap in het binnenverblijf. De jongen zijn bij de geboorte hulpeloos, kaal en blind waardoor ze extra gevoelig zijn voor wisse lende weersomstandigheden en andere invloeden van buitenaf. Aangezien het sterftecijfer onder kleine panda's erg hoog is, blijft het de komende weken dan ook nog even spannend voor Zoo Pare Overloon. Zoo Pare Over loon is erg blij met deze geboorte, mede omdat de kleine panda een bedreigde diersoort is. Met behulp van een speciaal fokprogramma zetten Europese dierentuinen, waaronder Zoo Pare Overloon, zich in om de kleine panda voor uitsterven te behoeden. Met deze geboorte hoopt Zoo Pare Over loon dan ook een belangrijke bij drage aan het fokprogramma te kunnen leveren. Kleine panda's, ook wel rode panda's genoemd, zijn schemer en nachtdieren die in de natuur De jo ngen zijn bij de geboorte hulpelooskaal en blind waar door ze extra gevoelig zijn voor wisselende weersomstandighe den en andere invloeden van buitenaf. voorkomen in het Himalayage- bergte. Het zijn echte klimmers en zijn dan ook vaak te vinden op grote hoogte in de boomtoppen. Ook in Zoo Pare Overloon zijn de panda's vaak te zien in de bomen terwijl ze daar een dutje doen of nieuwsgierig naar voorbijkomen de bezoekers kijken. 's Nachts gaan de kleine panda's er op uit om voedsel te vinden. Het menu van de kleine panda bestaat uit bamboescheuten, groenten, fruit, vlees en eieren. tige 'giraffestoel' mee naar huis. Als kinderdierekteur moet je wel actief aan de slag, want je bent ook ambassadeur van een natuur beschermingsproject van je eigen dierentuin. Daarvoor moet je fans verzamelen via de website van de kinderdierekteuren. Als je de meeste fans verzameld krijgt jouw project een grote som geld! Zoo Pare Overloon heeft als natuurbe schermingsproject gekozen voor de bescherming van de laagland tapir in Brazilië. Het doel van dit project is het opstellen en uitvoe ren van een beschermingsplan voor de laagland tapir, die wordt bedreigd in zijn voortbestaan. Om dit plan goed op te zetten en zo de laagland tapir beter te kunnen beschermen, is intensief onder zoek nodig naar de aantallen, de verspreiding en de gezondheid van deze diersoort. Wie meer wil weten en kans wil maken om kinderdierekteur te worden van Zoo Pare Overloon kan kijken op www.kinderdierekteuren.nl. en het spel spelen! Muzikale zondag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 3 augustus van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale middag plaats met een optreden van Gerry van Houtert.Van Hou- tert was jarenlang toetsenist bij orkest De Heikrekels en heeft zich in de loop van de tijd ont wikkeld tot een one-man-band. Hij brengt een uiteenlopend repertoire van oude hits tot hits van nu. Belangstellenden zijn van harte welkom in restaurant Le Tambourin op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De organisatie is in handen van het Intern Activiteiten Cen trum en restaurant Le Tam bourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg De Locht De korvenvlechter en de bier brouwer zijn op zondag 3 augus tus aan het werk in streekmuseum De Locht in Melderslo. De korven vlechter maakt voor zijn korven gebruik van eenvoudig boeren- stro. Het vlechten van een stevige mand is vakwerk! Vakkennis is ook nodig om zelf bier te brou wen. Hoe dat in zijn werk gaat en welke grondstoffen daarbij gebruikt worden, wordt gedemon streerd door leden van het Diony- sos-gilde. Ook zijn enkele zelfge maakte bieren te proeven. Voor de muzikale omlijsting zorgen leden van de harmonicaclub De Harmo nica's. Naast de vaste expositie van De Locht is de wisselexpositie Juweeltjes inTexiel te bezichtigen. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. In de historie van Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan uit Venray gaat vrijdag 8 augustus een belangrijke dag worden. Deze dag stapt voorzitter en koning Bernie van Lierop in het huwelijksbootje metAnnemie Nooijen. Het speciale is dat dit plaats gaat vinden in het schuttersuniform en in het bijzijn van vele andere delegaties van schutterijen uit Noord- en Midden-Limburg, ook in compleet uniform. De huwelijksvoltrekking vindt plaats om 11.00 uur in Het Theehuis in Venray. Het bruidspaar leerde elkaar ook kennen bij de schutterijen. Van Lierop is vanaf 1981 lid van Sint Jan en Nooijen is lid geweest van de schutterijen Sint Martinus Maasbree, Sint Anna Maasbree, Sint Leonardus Panningen-Egchel en vanaf 2006 van de schutterij Gilde Sint Jan. Museum De Locht in Melder slo ontving afgelopen zondag de vijfhonderdduizendste bezoeker vanaf de opening van het museum in 1990. Het ging om de familie Goet uit Opmeer in Noord-Hol land. Het gezin bestaat uit vader en moeder en dochter Amber en zoontje Ewout. Het gezin kampeert bij camping de Kasteelse Bossen en de kinde ren hebben uit een boek dat de campinghouder aan zijn gasten toont museum De Locht als dag besteding uitgekozen. Op zondag middag zijn daar immers speciale demonstraties en activiteiten. In dit geval ging het om brood bak ken in de bakoven van het muse um waaraan ook kinderen kunnen deelnemen. De familie Goet werd met alle egards ontvangen door directeur Jos de Kunder en Harry Litjens, oprichter van het museum. Als presentje ontvingen de eregas ten een oorkonde, een mand met streekproducten plus een tweetal boeken. Tijdens de zomervakantie is er van alles te beleven in BestZOO in Best. Tot eind augustus zijn er volop leuke activiteiten. Zo kun nen kinderen alles leren over eieren door het maken van de spannende speurtocht Eitje. Spe ciaal voor de jongste bezoeker- tjes is er dagelijks schminken en ballonknopen en zijn er poppen kastvoorstellingen. Grote eieren, kleine eieren, gekleurde eieren. Er zijn zoveel verschillende soorten eieren dat ze moeilijk uit elkaar te houden zijn. Door mee te doen aan Eitje leren kinderen over de eigenschappen van eieren en hoe deze te onderscheiden. De vragen kunnen worden beantwoord met behulp van speurtochtborden, die verspreid staan door het park. Als de kinderen alle vragen juist beantwoorden, maken zij boven dien kans op een prijs! Voor de jongste bezoekers is er extra veel vertier! Tijdens het hoogseizoen zijn er dagelijks om 12.30 uur en om 14.30 uur Donoenkastvoorstel- lingen in BestZOO. In het hoogsei zoen kunnen kinderen zich dage lijks tussen 11.00 en 16.00 uur laten schminken. BestZOO aan de Broekdijk in Best is dagelijks geopend van 9-30 tot 18.00 uur. Zie ook www.bestzoo.nl. Wandeling Het Toon Hermans Huis Venlo houdt op woensdag 6 augustus, onder begeleiding van een gids van het Limburgs Landschap en enkele medewerkers van het Toon Her mans Huis Venlo, een wandeling op landgoed De Hamert in Wellerlooi. Denk aan goede wandelschoenen. Er is gelegenheid tot het drinken van een kop koffie of thee. Vertrek is om 13-30 uur bij het Toon Her mans Huis Venlo of om 14.00 uur bij Pannenkoekenhuis Jachthut op Den Hamer in Wellerlooi. Opgeven kan via telefoonnummer (077)3211433 of via e mail info@toonhermanshuis- venlo.nl. Indien nodig kan vervoer geregeld worden. ^aeuri- De volgende opgave is voor de maand juli. Er hangt damp om de glazen; het gaat over fietsprijs en vliegreis terwijl een eindeloze ijsvlakte zich uitstrekt in mij. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 15801 RR in Venray, tot vrijdag 22 augustus. Op www.literair-cafe-venray.nl- is deze opgave ook te vinden! Elke laatste donderdag van de maand ver schijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zen den. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Deze maand veel goede oplossingen. De stand is nu als volgt; de dames H. Craghs, J. Cruijsberg, I. Ophey en P. Wennekers en de heren A. Ederveen, L. Lahaije en A. Leijssen hebben 50 punten. De heer P. Weerts heeft 40 punten en mevrouw M. Minten scoorde tot op heden 20 punten. Hoewel het gedicht, waarvan het fragment de vorige maand de opgave vormde, een vertaling was van een gedicht van John Masefield, ademt het toch geheel de geest van Slauerhoff.: Altijd moeten varen, nergens rust vinden en een gedoem de zwerver zijn. Kan het romantischer? Zeekoorts Ik moet weer op zee gaan, een goed schip en in 't verschiet Een ster om op aan te sturen, anders verlang ik niet. Het rukken van 't wiel, 't gekraak van het hout, 't zeil er tegen, Als de dag aanbreekt over grauwe zee, door een mist van regen. Want de roep van de rollende branding, brekende op de kust, Dreunt diep in het land in mijn oren en laat mij nergens rust. 't Is stil hier,'k verlang een stormdag, met witte jagende wolken En hoogopspattend schuim en meeuwen om kronklende kolken. Ik ben een gedoemde zwerver, waar moet ik anders heen? Maar gelaten door den wind gaan, weg uit de stad van steen. Geen vrouw, geen haard verwacht mij. Ik blijf ook liever zonder, 'k Heb genoeg aan een pijp op wacht, en 'n glas in 't vooronder. (Masefield) J. Slauerhoff Begin september valt het programma voor het nieuwe seizoen in de brievenbus van de donateurs, met daarin een optreden op 21 sep tember van Nelleke Noordervliet en op 9 november 2008 van Tim Krabbé! Intussen wordt in oktober een boek over het werk van Ton van Reen gepresenteerd.Tommy Wieringa en Wanda Reisel komen res pectievelijk op 22 maart en 3 mei 2009- In de boekenweek is er de musicaluitvoering van Herman Heijermans' Op hoop van zegen! En in samenwerking met De Schouwburg is ook de toneelbewerking van Wolkers boek Brandende Liefde op dinsdag 14 april 2009 op het pro gramma gezet. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Ven- ray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is te verkrij gen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948 maar ook op www.literair-cafe-venray.nl. Expositie Jochem de Graaf In de kunsthandel van AMBA in Venray wordt deze zomerweken een tentoonstelling gehouden met werken van kunstenaar Jochem de Graaf. Schilderen is de grote passie van de 58-jarige De Graaf uit Amersfoort. Hij wordt voorna melijk geïnspireerd door de mens die op zijn doeken zeer abstract worden neergezet.Aan zijn manier van werken en materiaalgebruik kan men absoluut niet zien dat het gaat om een autodidact die werkt met veel reliëf en een enor me dieptewerking. Naast mensen schildert De Graaf ook graag bloe men. Tulpen, rozen, zonnebloe men; in elke bloemsoort schuilt inspiratie voor nieuwe werken. Zo komen op die manier ook altijd in warme en volle kleuren op het linnen terecht. Hierbij gebruikt hij verdikkingspasta om reliëf toe te voegen aan het schilderij en daar na wordt dit alles sierlijk gekleurd met olieverf. Zijn exposities trek ken veel belangstelling en hij kan de vraag naar zijn werk nauwe lijks aan. Zijn schilderijen hangen zowel in huiskamers als in kanto ren en bedrijven. Deze hele zomer zijn werk te bezichtigen. Tevens ziet men bij AMBA werken van Jan Maessen en enkele andere kunste naars. Meer informatie is te krijgen via telefoon (0478)589695. Expositie Inspiratie In de bibliotheek van Venray kunnen belangstellenden de hele maand augustus de tentoonstelling Inspiratie bekijken met werkstuk ken van Carla Clevers en Anne- miek Kooien. Clevers en Kooien zijn al jaren bezig om zich op het kunstzinnige vlak te vormen en te ontwikkelen. Ze hebben elkaar gevonden in samen naar kunst kijken en samen werkstuk ken maken. Binnen deze exposi tie laten zij beiden vroeger werk zien maar vooral werk van het laatste jaar. Clevers, van oorsprong docent Tekenen en Textiel werkt vooral in het platte vlak. Kooien heeft vele jaren cursussen kera miek gevolgd en geeft nu zelf les. Zij maakt vooral driedimensionaal werk. Beiden volgen de opleiding Monumentale Kunsten aan de Aca demie Arendonk in België waar ze het eerste jaar succesvol hebben afgerond. Zij worden multidisci plinair opgeleid wat wil zeggen dat ze zowel tweedimensionaal en driedimensionaal werk maken. Hierbij worden de meest uiteenlo pende technieken en materialen gebruikt. Waar zij binnen de opleiding van genoten hebben is de ontdek kingsreis die dat jaar was, waarbij ze het vooral verrassend vonden om te zien hoe eenzelfde opdracht zo verschillend uitgewerkt kan worden. Boekrecensie in Peel en Maas Winston Malone vindt het tijd om de zaken anders aan te pakken. Hij woont met zijn vrouw Cordelia in een bouw vallig appartement op Staten Island, New York. Hij is niet tevreden met zijn werk bij een geldkantoor en nog minder met zijn salaris. Als hij in de problemen komt met de afbetaling van de driezitsbank die hij voor zijn vrouw heeft gekocht, besluit Winston de laatste wijze woorden van zijn overleden vader in praktijk te brengen. Zo raakt hij betrokken bij de ontvoering van een soapster en een gevaarlijk spel met als inzet twee miljoen dollar. Elvin Post (1973) werkte na zijn studie lange tijd in New York waar hij ook freelance ging schrijven voor onder andere het Algemeen Dagblad. Groene vrijdag is zijn debuut, hierna volgden de suc cesvolle thrillers Vals beeld en Geboren verliezers. Groene vrijdag is te koop bij boekhan del Van den Munckhof. Prijs: 6,95 euro. Kunst Cultuur I.V1N POST

Peel en Maas | 2008 | | pagina 20