Paardenmond geneest snel Koester uw Monument Ab en Ans van Zwol-van Empelen platina paar Pauselijke onderscheiding Bert van Eerd ClaasSon«Fransol N m HUIS AANKOPEN??? HULP NODIG!!! MAI X C DIV 71 AMC Patersstraat 35 - 5801 AT Venray lwL I CniVIMIMO Einfo@holtermans-vastgoed.nl V A S T G O E D T 0478-511800 of 06-53331412 Bel voor een vrijblijvend adviesgesprek. Honderdnegenentwintigste jaargang - week 31 - donderdag 31 juli 2008 Martijn Goumans gecertificeerd paardentandarts in Smakt De donkerblauwe service wagen valt op de regionale wegen op met het opschrift: Gecertificeerd Paardentand arts. Wablief? Ja, echt wel goed gezien, ook onze edele viervoeters hebben hun eigen tandarts. In Nederland zijn er zeven, waar de bijna 26-jarige Martijn Goumans uit Smakt sinds kort als jongste ook deel van uitmaakt. (door Jan Leijsten) Martijn Goumans werd met het paardenvirus geboren. Zijn vader Jeu was jarenlang actief ruiter bij de Venrayse Ruiterclub Sint Isido- ris. Zoon Martijn sprong al op twaalfjarige leeftijd tijdens de regi onale wedstrijden op zijn pony Arabei"Toen Arabei ziek werd, hebben we de paardentandarts in Kessel geraadpleegd. Die het dier zo goed behandelde dat het met sprongen vooruitging. Mijn inte resse in de heelkundige kant van de hippische sport was daarmee gewekt. Immers mijn lievelings pony werd weer beter en sprong beter", zegt Martijn over zijn eer ste ervaring met het genezen van paarden. Met het mavodiploma op zak en ervaring in het opleiden van jonge paarden, door ze samen met zijn vader zadelmak te maken, was de studiekeuze allerminst moeilijk. De hippische beroeps opleiding in Deurne. Deze vierja rige interne opleiding rondde hij met succes af en vervolgens ging hij in verschillende stallen aan de slag. Martijn: "Na jaren studeren moest er onderhand ook eens wat verdiend worden. De juiste draai vond ik echter niet. Wel wekte het paardengebit steeds meer mijn interesse." Een specialisatie lag voor de hand en die werd gevonden in de Noord-Amerikaanse staat Idaho. Een opleiding van drie jaar aan de overkant van de oceaan. Moeder Christien: "Hij was vastberaden. Als Martijn ergens voor gaat, is hij op zijn sterkst." Dat kwam ook uit, want sinds kort mag hij zich gedi plomeerd paardentandarts noe men. "Ik heb nu mijn zitten gezet op een tweejarige vervolgoplei ding, de zogehetenAdvance.Als ik die studie heb voltooid, heb ik ook een bevoegdheid tot het geven van lessen. Plus de bekwaamheid in nog moeilijkere dingen", formu leert de jonge Smaktenaar cryp tisch. Nu is het zaak zijn praktijk op poten te zetten. Letterlijk en figuurlijk de boer op. Met een consult op locatie is hij als gauw een uurtje kwijt. Eenmaal op weg doet Martijn er zo'n acht per dag. Zelfs daags voor een concours wordt er nog wel eens behandeld. "Een paardenmond geneest snel", verklaart Martijn. "Het is dan ook geen probleem om een paard een dag voor een concours te behan delen." Ofschoon hij geen dierenarts is, is de dierenanatomie hem niet vreemd. Indien nodig werkt hij samen met een collega. 'Alle gras- etende dieren worden behandeld, ook een ezel is bijvoorbeeld geen probleem. Zes dagen per week ben ik in touw. Ik ga er vanuit dat hard werken, gepaard aan mond op mond reclame, de broodno dige naamsbekendheid met zich meebrengt." Om meer bekendheid te krijgen verzorgt hij regelmatig lezingen bij verenigingen. Ook bij de menwedstrijden op zondag 10 augustus in Ysselsteyn is hij met een stand aanwezig. Volgens hem is er genoeg werk in deze regio. "Gebitsproblemen bij een paard zijn tijdloos. Het dier kan al op de leeftijd van anderhalf jaar met de tanden sukkelen. Het liefst wil hier in de buurt een eigen kliniek vestigen. In deze regio zitten veel potentiële klanten. Zuid Oost Nederland is een paardenmekka. Mijn apparatuur van Amerikaanse makelij, World Wide Equine, is up tot date." Leergierig als Goumans is, werkt hij samen met de dertigjarige die- ren- en paardentandarts Daan Stal- ler uit Koog aan de Zaan. Staller was in Amerika een medestudent. "Het is van belang elkaar beter en slimmer te maken. Ik ben niet bang dat ik te weinig werk heb. Tegenover een half miljoen paar den staan in ons land nog geen tien gecertificeerde paardentand artsen." Martijn Goumans is te bereiken via www.paardentandartsMG.nl. Deze week een korte gevelboer derij uit de wederopbouwperiode, aan De Hansenberg 5 in Merselo. Deze boerderij is een heel eind van de verharde weg af gelegen. Het dak loopt over de gehele boerderij als een recht vlak door waarbij de daklengte gelijk is. Het dak is van wolfseinden voorzien. Alleen bij het dakvlak van het woongedeelte is een zinken mast- goot aangebracht. De voordeur is in de kopgevel geplaatst links daarvan is een raam en rechts zijn twee ramen geplaatst. Deze ramen hebben een verticale vorm. Het kozijn van de voordeur is van twee wit geschilderde cement- pleister pilasters omrand. Boven deze pilasters is een kleine afdek- lijst. Op de verdieping zijn onder de kap twee slaapkamerramen. De rechterzij gevel heeft hetzelfde model raam als in de voorgevel is. Deze ramen hebben een kalf waar boven een kiepraam en onder het kalf vervangt een grote ruit de stolpramen die er aanvankelijk waren. Naast dit raam in de zijge vel is een klein recht raam en een groot horizontaal raam. Daarna gaat de gevel over in het bedrijfs- gedeelte met een staldeur en acht betonnen stalramen. De stalramen zijn aan de onderzijde voorzien van een ventilatiestrook. Boven het vierde stalraam van rechts ziet u een hooiluik boven de gevel in het dak. In het dakvlak boven het woongedeelte is een dakkapel met zadeldak. Bron bouwhistoricus W Beelen. Namens SVM G. Peters-ten Have. Jerusalem 7 in Venray, koesteruw- monument@kpnplanet.nl. Zeldzaam huwelijksjubileum aan De Gouden Leeuw Bert van Eerd (79) uitVredepeel kreeg onlangs door deken Smeets de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice opgespeld. Dit gebeurde tijdens een plechti ge heilige mis ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de paro chie. Al meer dan zeventig jaar zet Van Eerd zijn uitzonderlijke muzikale talenten in voor de kerk en de kerkmuziek. Op de lagere school was hij al bij het jongens koor. Vanaf 1973 is hij niet alleen actief lid van het Vredepeels kerk koor, maar bracht hij het koor op een steeds hoger niveau door zijn muzikale kennis en ervaring. Op late leeftijd is hij nog orgelles gaan nemen, en na de overname van zijn boerderij door zijn zoon kreeg Van Eerd meer vrije tijd en ging hij zich verdiepen in de gre goriaanse muziek. Op zeventigjari ge leeftijd is hij naast dirigent ook het kerkorgel gaan bespelen. Jubilea zijn er om gevierd te worden. Honderdjarigen, gouden en diamanten bruids paren zijn er geregeld, uitzon derlijk zijn ze echter niet. Zon dag 10 augustus wordt er in Venray echter een memorabel jubileum gevierd: Ab en Ans van Zwol-van Empelen vieren die dag hun 70-jarig huwelijks feest. Reden genoeg voor een gesprek met dit hoogbejaarde platinapaar uit Venray, waarbij zoon Ad een handje helpt. (Door Jan Leijsten) Tijdens de kermis van Hoog land, een dorpje nabij Amersfoort, leerde Ans van Empelen (89 jaar), toen veertien lentes jong, Albert van Zwol (93), roepnaam Ab ken nen. We schrijven het jaar 1933- Midden in de beruchte crisistijd. Ab was van Oud Leusden en Ans kwam uit Amersfoort. Ze kregen verkering om vijf jaar later in de stad van de bruid te trouwen. Ab was destijds 23 jaar oud en Ans 19 lentes pril. Zeker voor die tijd nogal jong om te huwen. Het werk van de bruidegom bracht de twee echter al vroeg voorgoed samen. Ab, een PTT'er in hart en nieren, werd als ambtenaar benoemd in Tiel, waar hij de telefonische dienst (toen nog in haar kinderschoenen) onder zijn hoede nam. Dertien jaar zouden ze in het Betuwestadje blijven wonen. Ans: "Nadat Lenie al inAmersfoort was geboren kwa men hier Ad en de meisjes Willie enTonnie ter wereld."Ab van Zwol kreeg promotie en kon kiezen uit twee vestigingsplaatsen, Venlo of Rotterdam. "Een tante zei 'Venlo is een gezellige stad'. Dus werd het Limburg", zegt Ab. In Het stedje van lol en plezeer zouden ze der tien jaren verblijven en werd in 1957 nakomertje Trudie geboren. In 1963 veranderde Ab voor de laatste keer van standplaats, in Venray lag voortaan hun toekomst. Het nieuwe Desselke was amper klaar. Ans kan het zich goed herin neren: "Er was nog geen infrastruc tuur toen wij in de St. Ursulastraat onze woning betrokken." Terwijl Ans aan haar vijf kinderen en het huishouden haar handen vol had, ging Ab als chef van de techni sche dienst aan de slag. Het PTT- kantoor was destijds gevestigd in pand Hanrath, waar nu de Passage is. In 1978 stopte hij op 63-jarige leeftijd met werken en geniet nu al dertig jaar van zijn pensioen. Na van 1973 tot in 1991 in de Verdistraat te hebben gewoond, verkaste het paar naar hun hui dige appartement aan de Gouden Leeuw. Zoon Ad: "Wij dachten eigenlijk dat pap zijn tuin niet zou kunnen missen. Doch hij paste zich wonderwel aan." Van Zwol senior heeft zich altijd ingezet binnen het verenigingsle ven. Zo was hij zestien jaar voor zitter van gymnastiekvereniging St. Christoffel. Hij mocht zelfs het genoegen smaken dat doch ter Tonnie bij de dames junioren Limburgs kampioene werd. In zijn jeugd heeft hij gevoetbald, was tamboermaitre bij het pijper korps van Amersfoort en hij heeft toneel gespeeld.Tot grote hilariteit van zijn vrouw en zoon Ad voegt Ab er aan toe: "Dat doe ik nog wel eens." Ook was hij jarenlang de vervanger van Sinterklaas bij de jeugd van SV Venray. Ans leest nog iedere dag, in totaal zo'n vijf boeken per week. Ze is dan ook regelmatig in de Venrayse biblio theek te vinden. Daarnaast heb ben ze samen een abonnement van De Kasteeltuinen in Arcen en Zoo Pare Overloon.Trudie enTon nie zorgen elke maandag om de veertien dagen voor het vervoer. Tonnie komt dan steevast over uit het Zeeuwse Hulst. Dochter Willie woont in Oosterhout en heeft een huis in Spanje. Ans en Ab zijn er drie jaar geleden nog op vakantie geweest. Ze gaan nog geregeld een weekje op stap. Er is voor novem ber alweer een reis naar Rheden geboekt. Wat is het geheim van zo oud worden? Ab antwoordt dood- nuchter: "Gewoon blijven ademen. Daarbij is het niet zo moeilijk met zo'n schat van een vrouw.' Waarna Ans inhaakt: "Je hoort hem nooit klagen. Het is zo'n lieve man." Hij heeft in al die jaren maar een keer in het ziekenhuis gelegen voor een liesbreuk. Zijn vrouw heeft reuma ('een beetje maar', protesteert ze) en elf jaar geleden werd ze getrof fen door een hersenbloeding, waardoor ze nu van een rolstoel afhankelijk is. Over het unieke van hun 70-jari- ge echtverbinding geen greintje grootspraak. Omdat Ab protestant is en Ans katholiek zijn ze alleen voor de wet 70 jaar getrouwd. Op zondag 10 augustus wordt er gefeest, zo staat op de trouw- kaart die gelardeerd is met acht kleine foto's, gemaakt ter gelegen heid van eerdere trouwdagen. De negende foto volgt spoedig. Op de zondag na de kermis heeft de familie een heel feestpro gramma af te werken. Om 10.30 uur komt iedereen bij elkaar bij theatercafé De Artiest, waarna het platina bruidspaar afgehaald wordt. Na een gezamenlijk ontbijt bij De Artiest staat er een boot tocht over de Maas en een bezoek aan het Zoo Pare Overloon op het programma. De feestdag wordt afgesloten met een diner. M a Laat cU sokyncn,: www.claasson.nl AANKOOPBEGELEIDING ADVIES IN ONROEREND GOED EL EN MAAS ZONWERINGEN Voor alle soorten binnen- en buitenzonwering Voor meer informatie: 0478 515010 of 06 53768080 of mail ons: info@claasson.nl Vouwgordijnen ui Rolgordijnen N Shutters Z Horsystemen Lamellen Gï Sereens Rolluiken Markiezen Roldeuren/ o Garagedeuren Knikarmschermen Z

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13