Dure boete voor Venray Boekenbeurs in museum Blijf uit de buurt van spoor Kunstwerken De Waan niet op rotondes Première Sky Flyer "Het wordt een goede kermis in Venray" Kurstjens PEEL EN MAAS Verkeerd gebruik voormalige mavo De Kolk De gemeente Venray moet van de rechtbank in Roermond een boete van bijna 133.000 euro betalen. Ze schond een afspraak met de stichting Lim burgs Voortgezet Onderwijs (LVO) over het gebruik van het pand van de voormalige mavo De Kolk aan de Minister Charles Ruysstraat in Venray. De gemeente verhuurde het gebouw aan kinderopvangor ganisatie SSK, maar dat mag niet volgens de kleine regel tjes in het koopcontract. De LVO is van mening dat de verhuur van een aantal lokalen in het gebouw voor buitenschoolse opvang niet valt onder de voor waarden zoals afgesproken bij de verkoop van het gebouw. Het schoolbestuur claimde de vergoe ding die de gemeente moet beta len voor het overtreden van die afspraken. De rechtbank in Roer mond stelde het schoolbestuur in het gelijk. In 2001 besloot de stichting om het gebouw van de hand te doen. De gemeente Venray wil de oude mavo graag overnemen en deed een bod. De gemeente gaf aan dat De Booster Max wordt dit jaar de absolute topper op de Venrayse kermis en bij Curly Chips kun je gefrituurde aard appelschijfjes op een stokje krijgen, nieuw in Venray. Deze weetjes kunnen maar van één persoon komen: Harrie Mes- semaeckers. De inmiddels 21- jarige Venrayse student (Eco nomie en Administratie aan de Gilde Opleidingen) is dé kenner op het gebied van de Venrayse kermis. "Ik ga zelf niet overal in, zeker niet in attracties die over de kop gaan: mooi om ze te zien, maar ik ga er niet in." Voor Harrie breken weer mooie dagen aan: de Venrayse kermis komt er weer aan. Zondag 27 juli begint het jaarlijkse avontuur als de eerste kermisexploitanten arriveren. Vanaf dan is het een en al kermis wat Harrie betreft. Wel licht vragen mensen zich weieens af, wat Harrie dan allemaal doet. Hij geeft er zelf antwoord op. het pand alleen gebruikt zou wor den om huisvestingsproblemen in het onderwijs op te lossen. Met die voorwaarde ging LVO akkoord. De gemeente liet vervolgens in het conceptcontract een passage opnemen dat het gebouw ook ingezet mag worden voor kinder opvang en sociaal-culturele acti viteiten. Dat was tegen het zere been van het schoolbestuur, dat de gemeente wees op de afspraak dat het gebouw tot 2012 alleen gebruikt mag worden om ruim teproblemen in het onderwijs op te lossen en de bewuste passage "Contacten weer aanhalen met de exploitanten, praten over de laat ste nieuwtjes en trends in kennis land.Verder tijdens de kermis zelf heel veel rondjes lopen, attracties bekijken en af en toe een praatje maken met de exploitanten.als ze het niet te druk hebben uiter aard." Dat contact met de exploi tanten vindt overigens niet alleen rond en tijdens de Venrayse kermis plaats. Het hele jaar door bezoekt Harrie kermissen door heel Neder land en blijft zo ook goed op de hoogte. "Bij sommige exploitanten zoals de gebroeders Regter (die de kermissen in de Venrayse kerkdor pen verzorgen) kom ik regelmatig thuis in de wintermaanden. We praten dan, weer, over nieuwtjes, over wat er allemaal speelt in het kermiswereldje." ONBETAALDE BAAN Harrie zijn hobby begon zeven jaar geleden écht serieus. I lijzeil noemt het overigens eerder een onbetaalde baan. "Wekelijks ben schrapte. Vervolgens werd het contract eind november door de LVO en de gemeente ondertekend. De gemeente Venray verhuurde een deel van het pand daarna aan kinderopvangorganisatie SSK. Het schoolbestuur ageerde daartegen, maar de gemeente liet weten dat de LVO op de hoogte was van het plan om buitenschoolse opvang in het pand te vestigen en daarmee ingestemd zou hebben. Het bewijs daarvoor kon zij volgens de rech ter echter onvoldoende aantonen. De rechtbank heeft de gemeente Venray om die reden een boete ik er toch wel zo'n 40 uur mee bezig." Maar de Venrayse kermis is er toch maar één keer per jaar? "Dat klopt, maar ik houd me bezig met de hele kermiswereld, zeg maar. Ik ben sinds 2001 lid van de Nederlandse Kermisbond ('Ieder een kan lid worden, zolang je maar de contributie betaalt'). Van deze bond ontvang ik elke twee weken een informatiemagazine met al het nieuws op kennisge bied. In de winter ontvang ik ook een lijst met biedingen en prijzen: ik weet dus redelijk goed hoe veel geld een en ander kost. Het standgeld bijvoorbeeld, dat loopt in Tilburg in de tienduizenden euro's. Veel mensen weten dat niet, anders zouden ze ook wat milder zijn in hun oordeel over de entreeprijzen. In Venray valt het gelukkig nog mee, vandaar dat ze de entreeprijs op euro 1,50 kun nen houden." De vraag die Harrie onge twijfeld al vaak gekregen heeft: waarom deze hobby, waarom hier van 132.941 euro opgelegd. De gemeente tekent geen hoger beroep aan tegen het besluit van de rechter, ondanks dat ze 'in alle oprechtheid' meent dat ze juist gehandeld heeft en alle partijen gedurende het traject voldoende heeft geïnformeerd over haar plan om buitenschoolse opvang in het gebouw te realiseren. Volgens de gemeente heeft de rechtbank in Roermond alle beschikbare infor matie gekregen en beschikt ze niet over andere bewijzen die nog van betekenis zouden kunnen zijn voor een hoger beroep. zoveel tijd insteken? Hij weet het zelf niet. "Als iemand het mij kon vertellen, graag. Ik heb verder nie mand in de familie of zo, die de kermis interessant vindt, dus erfe lijk is het ook niet."Wat trekt hem dan zo in de kermis? Harrie komt aanvankelijk niet verder dan'sfeer' en 'attracties'."Hm, wat het ook is: op de kermis heb je de geur van suikerspinnen, oliebollen en die sel van de aggregaten. Ik vind dat wel een heel aparte geur, echt een kermisgeur." TOEKOMST Voor de komende editie van de Venrayse kermis voorziet Harrie een groot succes. Hij verwacht een goede kermis met topattrac ties. Zeer waarschijnlijk zal de Venrayse kermis een primeur in Nederland krijgen met de Sky Flyer, mits deze attractie dan klaar is. "Momenteel wordt er nog aan gewerkt in de fabriek in Italië. Er is al een kermis afgezegd en waar schijnlijk zal Renesse ook niet gehaald worden." Harrie hoopt wel dat de balans tussen kermis en horeca bewaakt wordt. De groei van de terrassen de afge lopen jaren heeft hem wel enige zorgen gebaard. "De kermis heeft de horeca nodig, maar andersom ook. Ik zou niet willen, dat het ver andert in een horecafestijn." Een ander punt van zorg is de duur van de kermis. Volgens Har rie moet die naar zeven dagen in plaats van de huidige zes. "De Venrayse kermis valt ongeveer gelijk met die van Eindhoven en Middelburg. Eindhoven duurt nu al zeven dagen, maar gaat volgend jaar naar tien dagen. Als Venray niet een beetje meegaat, wordt het steeds moeilijker (topattrac ties naar Venray te krijgen en dat zou de doodsteek zijn van de Ven rayse kermis/Voorlopig is het nog niet zover en laten we hopen dat dit ook zo blijft. Voor liefhebbers is alle informatie over de Venrayse kermis te vinden op Harrie zijn website: www.kermisvenray.nl Het Liberty Park in Over- loon houdt in samenwerking met de Documentatiegroep '40-'45 een grote boeken- en documentatiebeurs op zater dag 2 augustus. De Documen tatiegroep '40-'45 is de Neder landse vereniging van Tweede Wereldoorlog-verzamelaars. De vereniging is opgericht in 1963 en telt tegenwoordig onge veer 850 leden. Het verzamelen van boeken, kranten, tijdschriften en foto's uit die tijd is nog steeds een populaire hobby. Daarbij is het thema Tweede Wereldoorlog meestal te omvangrijk zodat ver zamelaars zich vaak specialise ren in een bepaalde streek of in bepaalde gebeurtenissen. Zo ont staan soms heel specifieke verza melingen. Op de boekenbeurzen van de Documentatiegroep is er voor de echte liefhebbers dus altijd wel iets bijzonders te vinden uit de bezettingsjaren. De boeken beurs vindt plaats in de aula van het museum. Voor de kinderen is er het kinderprogramma Jumpy, zodat zij zich kunnen verma ken terwijl hun ouders de beurs bezoeken. De beurs is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Het muse um sluit deze dag om 18.00 uur, dus de bezoekers kunnen na de beurs ook nog een rondje maken door het museum. Buitenlandse dienstreis Het college van B en W van de gemeente Venray trekt 2000 euro uit voor een buitenlandse dienst reis van burgemeester Jos Waals en wethouder Leo Heidens naar Expo 2008 in het Spaanse Zarago- za. Het werkbezoek is onder meer bedoeld om inzicht te krijgen in het organiseren van een wereld tentoonstelling van die omvang. Dit met het oog op de Floriade 2012 in Noord-Limburg. Venray participeert samen met onder andere Venlo, Horst aan de Maas en Helden in de organisatie van de Floriade. Recreatiebedrijven in een straal van een kilometer van het spoor ontvangen posters en affiches van ProRail. Deze zijn bedoeld om de gasten te wijzen op de gevaren van het spoor. Met deze voorlich tingscampagne wil ProRail een bijdrage leveren aan het verminde ren van onverantwoord en gevaar lijk gedrag op en rond het spoor. Eigenaren en beheerders van 476 campings, vakantieparken, jeugd herbergen, recreatieparken en kampeerboerderijen worden aan geschreven. ProRail vraagt hen om het voorlichtingsmateriaal, dat in zes talen beschikbaar is, onder de aandacht van hun gasten te bren gen. De campingcampagne is een onderdeel van een brede voor lichtingscampagne om gevaar lijke situaties langs het spoor te voorkomen. Spelen, joggen, de hond uitlaten: als dit in de buurt van het spoor gebeurt levert dat gevaar op. Gevaar voor de kinde ren, de joggers en de wandelaars en bovendien vertraging voor de treinen. Naar schatting wordt 10 procent van de vertragingen in het treinverkeer veroorzaakt door vandalisme en activiteiten te dicht bij het spoor. Dat is niet alleen hinderlijk voor de treinreiziger, het is ook levensgevaarlijk. Pro- Rail treft naast voorlichting ook fysieke maatregelen die moeten helpen om ongewenst gedrag op en rond het spoor te voorkomen. Waar mogelijk worden hekken geplaatst die het spoor afscher men van de openbare weg. Ook worden buitengewoon opspo ringsambtenaren (BOA's) ingezet die controleren op spoorlopers en vandalen. Bedrijfsongeval Een 39-jarige man uit het Duitse Issum is maandag gewond geraakt bij een bedrijfsongeval aan de Microstraat in Venray. Dat gebeur de toen het slachtoffer met een heftruck aan het lossen was. Toen hij met een lepel van de heftruck een pilaar raakte, kwam hij tegen het dak van de heftruck terecht. Hij liep hoofdletsel op en werd overgebracht naar het ziekenhuis. Vrijwilligersprijs 2008 De jury voor de prijs van de vrij willigersorganisatie van het jaar 2008 bepaalt welke vrijwilligers organisatie op 25 oktober met de waardecheque van 500 euro naar huis mag gaan. Er zijn 31 organisaties aange meld door derden of door kan didaten zelf. Dit zijn er veel meer dan in voorgaande jaren. Deze vrijwilligersorganisaties komen dan ook uit alle hoeken waar vrij willigers werken. Enkele van de 31 aangemelde kandidaten zijn Carjump Veulen, Zonnebloem Venray, Schutterij 't Zandakker, SV Oostrum (jeugd), Stichting Krui sen en Kapellen, Jeugdsoos Vrede- peel, Stichting Naamloze kinderen, De Kemphaan en Wijkcentrum Landweert. Deze namen laten zien hoe veelzijdig en belangrijk vrij willigerswerk is voor de Venrayse samenleving. Het wordt voor de jury een hele klus om tot een selectie van zes tot tien kandidaten te komen en vervolgens drie organisaties te nomineren en daaruit de winnaar te selecteren. De kandidaten die na de eerste selectie overblijven komen ook in aanmerking voor de publieksprijs van 250 euro. Alleen kunst op invalswegen De plannen om kunstwer ken van kunstenaars die deel namen aan de manifestatie De Waan op rotondes te plaatsen, is van de baan. Het Odapark, dat daarvoor een bouwver gunning had ingediend bij de gemeente, heeft deze vergun ning ingetrokken. In de nieu we plannen van de gemeente, om kunst op rotondes te plaat sen, is alleen nog plaats voor vier kunstwerken op de roton des aan de invalswegen. Tijdens de kunstmanifestatie De Waan, georganiseerd door het Odapark in 2002, werd het plan gelanceerd om de tentoongestel de kunstwerken een permanente plek te geven. Op die plannen werd nogal verdeeld gereageerd. Er werd zelfs een discussiemiddag gehouden met als centrale vraag of het kunstwerk met de geknakte kruisen van Reinier Kurpershoek wel op een rotonde moest staan. Na De Waan werden de plannen verder ontwikkeld. Eind 2006 waren de plannen zo goed als rond en werd zelfs een bouwver gunning verleend om kunstwer ken op vier rotondes te plaatsen. Bezwaren tegen met name het kunstwerk van Kurpershoek op een rotonde aan de Noordsin gel hebben ertoe geleid dat het Odapark zijn plannen terugtrok. Bovendien nam de gemeente haar kunstbeleid opnieuw onder de loep. Momenteel wordt gewerkt aan plannen om te kijken wat er met de kunstwerken van De Waan gaat gebeuren. "De gemeente gaat met GGZ Noord- en Midden- Limburg aan tafel om te kijken of het kunstwerk van Kurpershoek op het grasveld voor het oude hoofdgebouw van St. Anna kan blijven staan", laat Twan Jansen van de gemeente Venray weten. Daarnaast heeft de kunst in het centrum momenteel prioriteit. "We bekijken nu wat we met de bestaande kunst doen, waar die komt en waar ruimte is voor nieu we kunst. Bovendien bekijken we de kunst in de openbare ruimte in zijn algemeenheid. Het Odapark heeft daarin een adviserende rol", aldus Jansen. Jansen erkent dat de plannen te lang hebben gelegen. "Enerzijds door de bezwaren en de discussies rondom de kunst op de rotondes, anderzijds door personele wisse lingen binnen het gemeentehuis." Wanneer de Venraynaar daad werkelijk kunstwerken op de rotondes kan zien, durft Jansen niet te zeggen. "We gaan ervan uit dat in Venray binnen een jaar meer kunst zichtbaar wordt", ver klaart Jansen. Kermis Venray 2008: zes dagen lang topvermaak Van vrijdag 1 t/m woens dag 6 augustus 2008 staat Venray weer in het teken van de jaarlijkse kermis. Ook dit jaar is de gemeente er weer in geslaagd enkele topat tracties naar Venray te halen waaronder de 55 meter hoge Booster Maxxx en één van Nederlands grootste mobiele achtbanen de Magie Mouse. (door: Harrie Messemaeckers) De Venrayse kermis, die op vrijdag 1 augustus om 15.00 uur officieel geopend zal worden, telt dit jaar 58 attracties die verspreid staan over zes locaties. Op het Schouwburgplein kan men dit jaar beslist niet om een attractie heen: dé topattractie Booster Maxxx van de Apeldoornse kermison dernemers Hans de Voer en Wout Verbeek. In Nederland reizen verschillende boosters rond, vari ërend in diverse hoogtes. Begin juli had het Venrayse kerkdorp Ysselsteyn de landelijke primeur met de nieuwste 30 meter hoge booster Bomber van de gebroe ders Regter. De booster, die naar Venray komt, is maar liefst 55 meter hoog en daarmee de groot ste en tevens enige in zijn soort in Nederland. De Booster Maxxx is het best te vergelijken met een enorme windmolen. De attractie bereikt snelheden van 125 kilome ter per uur en de inzittenden wor den blootgesteld aan een g-kracht van 4.3. 'High speed'-sensatie dus voor de echte waaghalzen. Verder biedt het Schouwburgplein plaats aan de alom bekende Turbo Polyp, de autoscooter en de babysport. Verder is er de terugkeer van de lotenverkoop Punto Banco, die na een afwezigheid van vier jaar weer naar Venray komt. Op het Henseniusplein staat dit jaar wederom de grote luchtschom- mel Impact. Verder staat hier het Mega Lunapark, maar de meest in het oog springende attractie op deze locatie belooft de nieuwe consumptiezaak Candy World te worden. Deze nougat- en sui- kerwerkenkraam van exploitant Rens Reenter beleefde dit jaar zijn première op de Koninginne- kermis van Capelle aan den IJs- sel. Officieel geopend wordt de Candy World in Venray op vrijdag 1 augustus. Het is ongetwijfeld op dit moment de mooist rondreizen de snoepwagen van Nederland. De Grote Markt biedt dit jaar plaats aan maar liefst twee zweef molens. De splinternieuwe 30 meter hoge zweefmolen Sky Flyer van exploitant Frans van der Wiel zal rechtstreeks van de fabrikant uit Italië afreizen naar Venray. Ver der staat er op dit plein nog een kleine zweefmolen voor de kinde ren. Ook nieuw is de consumptie zaak Curly Chips van Toon Bakker uit Bergen op Zoom. Vanuit deze De kermis in Venray telt dit jaar 58 attracties voor jong en oud. kermis is iedere dag geopend van 13-00 t/m 01.00 uur, m.u.v. vrijdag (15.00 t/m 01.00 uur) en zaterdag (13.00 t/m 02.00 uur). Een ritje in fraai gedecoreerde zaak worden gefrituurde aardappelschijfjes op stokjes verkocht. De aardappel schijfjes worden gegarneerd met diverse heerlijke kruiden. Op de Raadhuisstraat staan dit jaar de succesvolle 'draaibank' X-Factory, rupsbaan Cocoon en de carrou sel van de Venrayse kermisfami lie Geven. Op het Raadhuisplein staat dit jaar een van Nederlands grootste mobiele achtbanen, de Magie Mouse. Naast een grote achtbaan biedt dit plein ook plaats aan een heel groot nieuw 'fun house', met de naam New York-New York, een vier etages tel lende attractie met draaiende ton nen, bewegende trappen, rollende banden, draaiende schijven en tot slot een enorme glijbaan. Verder treft u op deze locatie één van Nederlands mooiste spookhuizen, de Roller Ghoster, en de raketsi mulator Movie Shuttle. De laatste locatie van de Ven rayse kermis is het grasveld bij de Grote Kerk. Deze plek staat volledig in het teken van de kin derattracties. De 38 meter lange glijbaan Mega Slide komt wegens aanhoudend succes opnieuw naar Venray. De trampolines, Jungle Ride en Mini Cars, zijn er ook. Ver der zullen er twee nostalgische kinderzaken staan: het minirad Karimata en de bootjesmolen. Tot slot staan er ook nog de Mouse City, een attractie waarin men kan kijken naar tientallen leven de muizen, en voor het eerst het Romeins Kermis Terras, waar ieder gezellig wat kan drinken. Alle pleinen worden verder aan gevuld met de gebruikelijk spelen en consumptiezaken. De Venrayse een grote attractie kost 1,50 euro p.p. (m.u.v. Booster Maxxx 2,50 euro p.p.) en alle kinderzaken vra gen 0,80 euro p.p. Meer informatie: www.kermis- venray.com Bij het schrijven van dit artikel stond de Sky Flyer voor de 'finishing touch' bij de fabriek. Onvoorziene omstandigheden kunnen ertoe leiden dat de pre mière wordt vertraagd. contactlenzen PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) OP DE KERMIS Kermiskenner Harrie Messemaeckers kijkt vooruit Donderdag 24 juli 2008 - Pagina 3 Multimate Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray, Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl Noorderhof 20 Venray 0478-550630 FEESTEN, ZWIEREN, ZWAAIEN Op <lo l«rrni» kunne» UnppWi wallw Op do aloud» IxAtbol Wat om bfltroll do nnigo nHnxhn CMB mag onndofr Op do lerma moer |ony en oud plwc <ki «•ruzitie Luitrwi taHpvvo re worden door «nijp vorm «m mhmidutw Want dan it de W «w

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3