"Investering in de toekomst" rm School geeft hoop Provincie trekt streep door aanpak jetski's Oud-commandant Rijdt met Beleid Meerlo overleden Zilveren huwelijk Meerlo 13.50 Slagerij' v.d. Pasch Oude foto Service rubriek Voor uw barbecuefeest PAKKET POPULAIR volledig verzorgd glutenvrije producten ff PEEL EN MAAS Donderdag 10 juli 2008 - Pagina 9 Jos Cox, eigenaar CMS Medical Support, aan de slag in Ghana President John Kufuor van Ghana is een gewaarschuwd man. Jos Cox (44) is iemand die van afspraken houdt en niet onder de indruk is van reputaties of grote ego's. De Swolgenaar liet onlangs zelfs de ambassadeurs van Ghana, Congo en Kameroen in de kou staan toen ze een bezoek aan CMS in Swolgen wilden brengen. "Ze waren te laat, vertraagd door een auto-onge luk in België. Dat kan gebeu ren, maar ik moest naar een andere klant toe. Een kleine ondernemer weliswaar, maar die is voor mij net zo belang rijk. Afspraak is afspraak." Lachend: "Ja, daar zullen ze in Ghana nog wel even aan moe ten wennen." Jos Cox is een ondernemer met een eigen mening, van het type recht-door-zee. Iemand die de pre sident van bijvoorbeeld Ghana net zo respectvol behandeld als Jan met de pet. De Swolgenaar vliegt eind deze week vanaf Schiphol naar Ghana, waar hij als supervisor leiding gaat geven aan een enorm hulp- verlenings- en welzijnsproject. Het gaat om een pilotjaar, dat op zondag 13 juli officieel begint met een exclusief diner met de grote baas van het Afrikaanse land, pre sident John Kufuor. "In dit geval is de klant dus geen koning, maar president",grijnst Cox. Angela Merkel, de bondskanse lier van Duitsland, ging hem voor. En ook Condoleezza Rice, minis ter van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, schudde onlangs nog de hand van de president van Ghana, die sinds januari 2001 aan de macht is in het land aan de westkust van Afrika. Jos Cox weet er alles van, want de Swolgense ondernemer heeft zich tot in de puntjes voorbereid op zijn reis die drie weken gaat duren en, als alles volgens planning verloopt, ervoor zorgt dat de ondernemer in de toekomst nog vaker de koffers kan inpakken voor een werkreis naar de republiek Ghana en/of andere landen op het Afrikaanse continent. Een werkreis, ja.Want een snoep reisje wordt het bepaald niet. Cox, die eigenaar is van CMS Medical Support, een internationaal ope rerende organisatie die vooral is gespecialiseerd in bedrijfshulp verlening (BHV), eerste hulp en AED-opleidingen, vertelt dat hij de laatste maanden heel wat uurtjes bezig is geweest met het voorbe reiden van de nieuwste, bijzon dere klus voor zijn bedrijfje wilt toch weten aan wat voor avon tuur je gaat beginnen, met wie je te maken hebt en in wat voor land je aan de slag gaat. Via internet en diverse contactpersonen heb ik me een beeld proberen te vor men van Ghana, zijn gebruiken en de kansen die er liggen voor CMS en voor mij persoonlijk. Rijk word ik er niet van, ik zie het meer als een investering in de toekomst voor mij persoonlijk, maar ook voor de regering van Ghana. Of ik tijd heb om aan het zwembad te gaan liggen? Nee, ik ben van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer." RESPECTVOOR ELKAAR In Ghana gaat Cox aan de slag op vijf universiteiten in de hoofd stad Accra en de steden Takoradi en Kumasi, waar 2600 cursisten worden opgeleid tot eerstehulp- verlener. "Al moet je daarbij niet de maatstaven van Europa hante ren. De bedoeling van de regering is meer om de veiligheid en het sociaal welzijn onder de bevolking stapsgewijs te verbeteren. Econo misch gaat het niet verkeerd in Ghana, het is een redelijk stabiel land, maar het ontbreekt er, soms mede door de etnische verschil len, vooral aan respect voor elkaar. Door nu hoogopgeleide mensen van verschillende etnische ach tergronden op te leiden tot 'basic first aid officer' hoopt de regering niet alleen de veiligheid in het land te verbeteren, maar tevens de sociale cohesie te versterken. Met relatief simpele handelingen kun je in sommige situaties het ver schil maken tussen leven en dood. De mentaliteit van ieder voor zich moet veranderen. Sociaal wel zijn en economisch welzijn gaan hand in hand, zo is het idee. Maar natuurlijk zal dat niet in een paar jaar lukken, daar zullen nog heel veel jaren overheen gaan." UITDAGING In Ghana zijn ruim honderd instructeurs de afgelopen maan den bezig geweest om 2600 cur sisten op te leiden, vertelt Cox. "Aan mij nu de taak om te inven tariseren en optimaliseren volgens Europese maatstaven. CMS krijgt onder auspiciën van de regering de leiding over het hele project." Maar waarom kiest Ghana in godsnaam voor een bedrijf uit Swolgen? Cox lacht. "Tja, zonder netwerk ben je als ondernemer nergens. Nederland loopt in de De Swolgense ondernemer Jos Cox dineert zondag met presi dent John Kufuor van Ghana waar hij een bijzonder hulpver- lenings- en welzijnsproject op de rails gaat zetten. wereld voorop als je het hebt over didactische vaardigheden op dit gebied. Theorie is leuk, maar je moet het wél begrijpelijk over kunnen brengen op de cursisten. Nog veel belangrijker echter zijn de competenties. Een cursist moet zichzelf opnieuw en opnieuw bewijzen tijdens praktijkoefe ningen en laten zien dat hij alles onder de knie heeft, en niet alleen de regels uit het boekje kent. Het is heel gemakkelijk om cursis ten te boeien, tenminste, als je begrijpt waar ze écht voor komen. Niet kijken, maar doen. Op een lezing zit niemand te wachten, die krijg je bij CMS dus nooit. Ik zal als projectleider zowel met de instructeurs als met de cursis ten in gesprek gaan en proberen om het project te stroomlijnen en daar waar nodig te verbeteren. De bedoeling is dat na twaalf jaar 30.000 hoogopgeleide mensen in Ghana het diploma eerste hulp hebben. Ja, dan heb je het over enorme cijfers, een prachtige uitdaging "Lachend:"Kijk, een heel land op de rails zetten, zal me niet lukken. Maar als ik een klein trein tje aan het rollen kan brengen en met mijn werk een bijdrage kan leveren aan het verbeteren van het sociaal welzijn in Ghana, dan ben ik als mens én als onderne mer tevreden." Voor meer informatie over CMS Medical Support: www.cmson- line.eu. Zambiaanse onder de indruk van vrijwilligersinzet SOS Tijdens het Wereldfestival Meerlo-Wanssum was de in Zambia woonachtige onder wijzer Sonia Doras (74) te gast. Zij is de contactpersoon tussen SOS en de dorpsgemeenschap Kalundu View (Zambia). Sonia Doras woont al meer dan veer tig jaar in Zambia, trouwde met een Zambiaan -die enkele jaren geleden overleden is- en exploiteerde samen met hem een boerderij. Sonia Doras gaf les op scholen en in haar vrije tijd is ze sociaal actief voor een lokaal ziekenhuis en de Hetty Denen School in de regio Kafue, vlak bij Kalundu View. Via de Sambeekse Hetty Denen Stichting is SOS Meerlo-Wanssum in contact gekomen met Sonia Doras. Tijdens haar verblijf in Meerlo heeft ze onder andere aan de hand van handgeschreven kas boeken en rekeningen laten zien aan het SOS -bestuur hoe zorgvul dig zij en de mensen in Kalundu View omgaan met het geld dat via SOS wordt overgemaakt voor de bouw van de dorpsschool, de drie lerarenhuisjes en het slaan van een waterpomp. De school is bijna klaar. Er moet nog gestukadoord worden en het gebouw moet worden voorzien van een laagje verf. "Het gaat allemaal op z'n Afrikaans", zegt ze. "Ik verwacht dat over twee maanden de school klaar is. Dan beginnen we aan de bouw van de drie lerarenhuizen." Ze is erg blij dat de gemeenschap Meerlo-Wanssum geld bijeen brengt om de dorpsbevolking te helpen. "Het is ook bijzonder dat de NCDO en de Wilde Ganzen het geld van SOS vermeerderen", aldus de contactpersoon van SOS. Sonia Doras was zeer onder de indruk van haar verblijf in Meerlo- Wanssum, de ontmoetingen met burgemeester Joep Hahn en pas toor Ruud Verheggen en gesprek ken met jongeren en volwassenen van SOS en de vele vrijwilligers. Ze is erg onder de indruk van de manier waarop de vrijwilligers van SOS en de Meerlo-Wanssumse gemeenschap betrokken is bij het schoolproject in Zambia. Ze schreef naar aanleiding van haar bezoek een briefje dat we hierbij citeren: "Wat een fantastische dag had ik op zondag 29 juni tijdens het Wereldfestival Meerlo-Wans sum. Ik kreeg een nederig gevoel toen ik zag hoeveel vrijwilligers hard werkten voor de Kalundu View School. Voor mensen uit Europa is het moeilijk, zo niet onmogelijk, om te begrijpen wat de impact van een nieuwe school is inAfrika.Ten eerste, als er geen school is worden de meisjes uit gehuwelijkt op 14- of 15-jarige leeftijd. De jongens gaan voor de familie werken, bijvoorbeeld als koeherder. Wanneer ze volwassen worden, zijn hun keuzes in werk beperkt, omdat ze geen Engels spreken en ze geen praktische opleidingen kunnen volgen. Dit is echt een armoedeval waaraan alleen heel bijzondere mensen kunnen ontsnappen. Onze Kalun du school wordt dankzij jullie hulp veranderd van een lokale school naar een staatsschool. Dit betekent dat de kinderen getrain de in plaats van ongetrainde lera ren hebben en dat ze toegang Eregast Sonia Doras temidden van burgemeester Joep Hahn en zijn vrouw Riny en pastoor Ruud Verheggen tijdens het Wereldfesti val te Meerlo. hebben tot erkende lesboeken. Daarnaast dient de school als een groepsgebouw voor verkie zingen, zwangerschapszorg, taal lessen voor volwassenen, kerkbij- eenkomsten etc. Het tweede voordeel is niet concreet maar wel werkelijk: een school geeft hoop aan een gemeenschap die al zo vaak heeft geleden onder politieke beloftes die nooit zijn nagekomen. God zij met jullie allen voor jullie begrip en wil om betrokken te zijn. Was getekend: Sonia Doras". Meerlo-Wanssum terug bij af Het Meerlo-Wanssumse plan om de overlast van jetski's op de Maas in te perken, is door de provincie Limburg gewei gerd. De gemeente wilde het te water laten en uit het water halen van de waterscooters op diverse plekken aan de oever van de Maas gaan legaliseren, maar dat mag niet van de pro vincie. Omwonenden klagen al jaren over geluidsoverlast, veroorzaakt door op de Maas scheurende waterscooters. De provincie Limburg wil niet meewerken aan het plan van Meerlo-Wanssum omdat ze gedeel ten van oevers niet aangewezen wil zien voor dagrecreatie. Die oevers liggen in de ecologische hoofdstructuur, een keten van waardevolle natuurgebieden, die volgens de provincie juist groener in plaats van toeristischer moet worden. Het legaliseren van het te water laten en uit het water halen van waterscooters zou de gemeente Meerlo-Wanssum de mogelijkheid hebben gegeven om de watersporters via de algemene plaatselijke verordening (apv) regels op te leggen, waarmee de hinder voor omwonenden ver minderd zou moeten worden. De insteek van de gemeente was om deze regels streng te handha ven. Maar door het besluit van de provincie is de gemeente Meerlo- Wanssum weer terug bij af. Meer lo-Wanssum is inmiddels weer in gesprek met Rijkswaterstaat en het actiecomité Wells Forum, waarin veel inwoners van Well en Bergen zitten die vinden dat er een algeheel verbod voor jetski's moet komen, over maatregelen om de overlast van het jetskiën op de Maas op een andere wijze in te perken. De kleine Maasgemeente is niet van plan om een algeheel ver bod voor jetski's in te stellen, zoals de gemeente Bergen wel heeft gedaan. Het grote verschil met Bergen is dat de gebruikers van de gronden langs de Maas in Meerlo- Wanssum privé-eigenaar zijn van de percelen. Die mensen zitten op eigen terrein en dat vereist volgens de gemeente Meerlo-Wanssum een geheel andere aanpak. Wellicht wordt de overlast toch al minder, aangezien de nieuwe eigenaar van camping De Kooy in Wanssum, het bedrijf Succesparken, gasten met jetski's wil weren. "We hebben de situatie die er momenteel is, willen regelen door het bestemmingsplan aan te passen en een gebied aan te wijzen waar dergelijke exten sieve recreatie mogelijk is", laat wethouder Carla Brugman (PK) in een reactie weten. "Temeer omdat het te water laten van de jetski's vanaf deze kant toegestaan is door Rijkswaterstaat. Bovendien mag men op dit stuk Maas snel varen. Recreëren op het water mag, maar niet op de oever. De verschillende overheden zitten elkaar dus in het vaarwater. Na de vakantie gaan we opnieuw om tafel om te kijken hoe we dit met elkaar in gezamen lijkheid kunnen oplossen." 5x vlees, 4x salade, 3x saus fruit, stokbrood, kruidenboter per persoon Tevens groot assortiment Zie verder onze website voor ons assortiment www.slagerijvandepasch.nl Hoofdstraat 11, 5864 BV Meerlo, Tel. 0478-691803 Oud-commandant Sjaak Poels van de landelijke rijver- eniging Rijdt met Beleid Meer lo is vorige week donderdag op 89-jarige leefijd overleden in zijn woonplaats Emme- loord. Poels was voor de Twee de Wereldoorlog commandant van de Meerlose rijvereniging. Hij werd geboren in Broekhui zen en verhuisde met het gezin Poels begin vorig eeuw naar 't Kasteelke in Meerlo. Daar was hij altijd bezig met paarden. In het leger was hij bij de huzaren in Breda en de Harskamp en reed hij ook paard. Tijdens de bezet ting was Sjaak Poels een van de verzetsmensen in de regio Meerlo van het eerste uur. In Blitters- wijck, waar hij op een boerderij werkte, zaten tientallen onder duikers, de meeste van joodse komaf. Sjaak bezocht elke zondag de Martinuskerk inVenlo en kreeg daar nieuwe opdrachten voor zijn verzetswerk of informeerde het verzetskader in Venlo hoe de situatie op de Maasdorpen was. Het is een van de gebeurtenissen in Poels leven waarover hij niet veel heeft gesproken. Wel kreeg hij na de oorlog het verzetsher- denkingskruis. In 1959 verhuisde hij met zijn gezin naar de Noord oostpolder om in het dorp Nagele een nieuw landbouwbedrijf te starten. Maar Limburg hield altijd een bijzondere plek bij Poels. Op zijn vijftigste werd hij getroffen door een ernstige hersenbloeding. Deze gebeurtenis had een grote inpact op het jonge gezin, maar door zijn positieve houding en doorzettingsvermogen kwam hij er weer bovenop. In 1982 droeg hij het bedrijf over aan een van zijn zonen en verhuisde hij met zijn vrouw Sien naar Emmeloord. Sjaak Poels overleed in het ver zorgingshuis Wittesteijn in Emme loord en werd dinsdag 8 maart in zijn woonplaats begraven. Een oude foto van het zilveren huwelijksfeest in 1909 van Johan nes Mooren en Petronelle Ambro- sius uit Meerlo. Van links naar rechts:Thei, Ida, Jan, Marie, Grad, Martien, moeder en vader Mooren, Bertha en Till. Foto uit het archief van Heem- kundevereniging Meerlo-Wans sum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BT Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V ri j willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Meerlo-Wanssum P

Peel en Maas | 2008 | | pagina 9