Ingezonden Fase 2 Aan den Heuvel van start f r Primeur voor dertien leerlingen 't Wildveld Mamma Mia in de Ladies night Voldoende kraamhulp Nieuwe wet ruimtelijke ordening Venray tekent convenant Kinderen doen mee! PEEL EN MAAS Donderdag 3 juli 2008 - Pagina 9 Bijzondere bomen Arvato Services opent vestiging in Venray Gewond Outdoor Dance Event 2008 Meer perspectief voor jongeren in praktijkonderwijs In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Met veel interesse nam ik ken nis van het artikel Bijzondere bomen sieren straten en Pleinen, met uitvoerige toelichting over de diverse te planten soorten. In zijn enthousiasme voorspelde de wethouder dat de Grote Markt gezelliger gaat worden dan het Onze Lieve Vrouwenplein in Maastricht. Menig inwoner van Venray zal daar al vele uurtjes op de terrassen hebben gezeten en weet dan wel wat Venray in dat opzicht nog te wachten staat. Ook Bandoetere (Hannes) werd lyrisch en schilderde op komische wijze uiteenlopende ambiances, met een Venrayse snit. Mijn nieuws gierigheid bracht me ertoe docu mentatie over de bomen op te zoeken. Vele ervan heb ik gevon den, met omschrijvingen zoals in deze krant zijn opgenomen. Dege- Op 26 juni is officieel de bouw gestart van negen unie ke woningen in nieuwbouw wijk Aan den Heuvel in Ven ray. Voor Haegens Vastgoed is dit een mijlpaal omdat sinds lange tijd weer een eigen ont wikkeling in Venray wordt gerealiseerd. Daarom had directeur Sander van Lier alle betrokken partijen uitgeno digd om dit heuglijke feit bij te wonen. Haegens Bouw uit Horst is een van de eerste aannemers die een start hebben gemaakt in deze twee de fase. Om een officieel tintje aan deze dag te geven, legde wethou der Hans Teunissen, samen met een aantal kopers, symbolisch de eerste steen. In een korte speech gaf wethouder Teunissen aan dat de negen woningen een markante uitstraling krijgen met een opval lende architectuur. In deze tweede fase van de wijk worden groten deels woningen gebouwd met een jaren '30 uitstraling. Voor iemand die van een moderne strakke archi tectuur houdt, is dit project uiter mate geschikt. Directeur Van Eek van Haegens Bouw vertelde dat de Haegens Groep Horst weder om het 'Keurmerk Klantgericht Bouwen' heeft behaald. Als enige Arvato Services opent zeer bin nenkort een vestiging in Venray waar het bedrijf zijn logistieke dienstverlening gaat concentreren. Voor deze vestiging is Arvato drin gend op zoek naar gemotiveerde mensen die samen met de andere medewerkers deze nieuwe dienst verlening willen helpen opbou wen. Help jij het bedrijf mee om zijn hoogwaardige logistieke dienstverlening vorm te geven en uit te bouwen? Assembleren, ver pakken en verzenden zijn een aan tal van de activiteiten waarvoor Arvalis dringend op zoek is naar nieuwe collega's. Maar ook voor andere ondersteunende functies worden nieuwe mensen gevraagd. Solliciteren? Voor meer informatie, Arvato Services, telefoon 077-465 86 66 (vraag naar Kim Vervoort of mail naar kim.vervoort@arvatoser- vices.nl) nen die de keuze van deze bomen hebben gemaakt verdienen een groot compliment en hun werk zal stellig bijdragen tot een ver fraaiing van ons centrum. Het zal niet iedereen gegeven zijn volop te genieten van al dat schoons. Dit vanwege de toelichting bij de Sophora japonica (honingboom) geliefd vanwege de late bloei. In augustus en september sieren roomwitte vlinderbloemen de tot ongeveer 25 meter hoge boom. Die moet overigens wel dertig jaar oud worden eer hij gaat bloeien. De senioren onder ons moet het dus nog maar even volhouden! Maar meneer Hannes hoeft wat mij betreft zijn visioenen niet op te geven. Nu nog een concreet actieplan om de storende reclame in het centrum te minimaliseren. Ton van Jaarsveld, Venray bedrijf in Limburg mag Haegens Bouw zich klantgericht bouwer noemen. De woningen zijn bijzon der vormgegeven en hebben een eigen identiteit. De plattegronden kennen een royaal en compleet woonprogramma. Er wordt uitzon derlijke aandacht besteed aan de toepassing van natuurlijk en duur zame materialen. De ligging van de woningen tegenover een blij vende bossage is uniek in de wijk. Voor verkoopinformatie kunt u terecht bij Peelrand Nieuwbouw By telefoon 0478-568846 of kijk op www.peelrand.com. Een 4l-jarige automobilist uit Merselo is in de nacht van zater dag op zondag gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de krui sing Henry Dunantstraat met de Voorde in Oostrum. Dat gebeurde omstreeks half vier toen hij in een bocht rechtdoor reed en tegen een paal tot stilstand kwam. Hij kwam bekneld te zitten en werd door de brandweer bevrijd. Het slachtoffer werd met onbekende verwondin gen opgenomen in het ziekenhuis. Een fietser die later uitkwam bij het ongeval nam een waarschu wingslamp mee, die agenten daar neer hadden gezet om het kruis punt af te sluiten. Hij werd aange houden en overgebracht naar het bureau. Zondag is hij in de loop van de morgen weer in vrijheid gesteld. De politie maakt tegen hem proces-verbaal op. De line-up van het Outdoor Dance Event (ODE) is bekend en de kaartverkoop is al in voile gang. Met de hoofdacts Skitzo- frenix, Benjamin Bates en Wouter de Moor staat er ook dit jaar weer een heerlijke line-up klaar. Daar naast zal ook het aanstormend talent waaronder Jesse Voorn, El Mundo, Roger Martinez en Niels Mariee, samen met de regionale jongens, van zich doen laten spre ken. Zorg dus dat je er op tijd bij bent, want op is op. Vanaf afgelo pen weekend zijn er behalve op internet, ook kaarten verkrijgbaar bij café de Tijd en Club Wow. Er zijn dit jaar drie verschillende soorten kaarten te koop, variërend van 10 tot 13,50 euro. Dertien leerlingen van praktijkonderwijs 't Wildveld uit Venlo hebben hun ROC- diploma horeca en techniek (niveau-1) ontvangen uit han den van directeur Jack Smul ders. Het resultaat van een bijzondere samenwerking tus sen 't Wildveld en ROC Gilde Opleidingen, die twee jaar geleden is vormgegeven. De dertien leerlingen zijn de eerste 'oogst' van de krachtenbun deling, die de jongeren van het praktijkonderwijs meer perspec tief biedt. De doorlopende leerlijn tussen een school voor praktijk onderwijs en een ROC is uniek in Limburg. 't Wildveld is een streekschool voor praktijkonderwijs voor leer lingen in de leeftijd van 12 tot 18 jaar.Wat deze jongeren bindt, is dat zij kampen met leerachterstanden. Daarom hebben zij zorg en onder wijs op maat nodig. Leerlingen die niet in staat zijn om binnen het VMBO een diploma te halen, gaan naar 't Wildveld dat hen passend, regulier voortgezet onderwijs aan reikt. 't Wildveld heeft Noord- en Midden-Limburg als verzorgings gebied en telt ruim 220 leerlingen. De school behoort tot de Stich ting Speciaal Onderwijs Noord- en Midden-Limburg. De focus voor de leerlingen van 't Wildveld lag tot voor kort op een baan op de arbeidsmarkt, na het Ruim honderd gemeenten hebben afgelopen maandag concrete afspraken gemaakt over extra ondersteuning voor 206.560 kinderen uit arme gezinnen. Het gaat daarbij om buitenschoolse activiteiten op het gebied van sport, cultuur en algemene ontwikkeling. Wethouder Mathieu Emonts heeft het convenant Kinderen doen mee! namens de gemeen te Venray ondertekend. Wethouder Emonts heeft samen met staatssecretaris Aboutaleb (foto links) het convenant onder- behalen van het reguliere school diploma. Sommigen stroomden door naar een ROC, maar slechts een enkeling rondde de vervolg studie op MBO-niveau met succes af. Dat is nu veranderd. Door de samenwerking tussen 't Wildveld en Gilde Opleidingen is een door lopende leerlijn ontstaan in de opleidingen horeca en techniek op niveau-1. Bovendien kunnen leerlingen van 't Wildveld de hore- caopleiding op hun eigen school volgen en wordt de techniekoplei ding deels bij 't Wildveld en deels bij Gilde Opleidingen gegeven. Deze vorm van samenwerking is een primeur voor Limburg. "Het geeft de leerlingen een vei lig en vertrouwd gevoel",stelt Jack Smulders. "Wij kunnen ze uitdagen om een niveau-1 opleiding in het MBO te volgen, terwijl ze toch vol ledig of deels op onze school blij ven. Dat maakt het ook gemakke lijker om de doorlopende leerlijn in te kleuren en competentiege richt onderwijs aan te bieden. Wij hebben de kennis en ervaring om deze jongeren te begeleiden en ze betekenisvol onderwijs op maat aan te bieden. Maar wel conform de richtlijnen van de niveau-1 opleiding van Gilde Opleidingen. Het examen vindt plaats onder de vlag van Gilde. De leerlingen krij gen ook een regulier, echt ROC- diploma." De samenwerking tussen 't Wildveld en Gilde Opleidingen tekend, in bijzijn van minister Rouvoet en staatssecretaris Dijks- ma. In het convenant spreken de partijen af het aantal kinderen in arme gezinnen dat niet maat schappelijk participeert, omdat er thuis geen geld voor is, met ten minste de helft terug te brengen. Wethouder Emonts: "Ik vind het goed dat rijksoverheid en gemeen te samen optrekken, omdat de cirkel van kansarme gezinnen en kinderen op deze manier wordt doorbroken. Dat maakt de aanpak effectief." Staatssecretaris Abou taleb hoopt en verwacht dat ook de overige gemeenten binnenkort is twee jaar geleden opgezet. De groep leerlingen die 25 juni het diploma heeft ontvangen, is de eerste oogst van de krachtenbun deling. Van de veertien leerlingen die zijn gestart, is tussentijds één leerling van opleiding veranderd en doorgestroomd naar schilde ren niveau 1. De overige dertien leerlingen zijn geslaagd, een onge kend hoge score. Smulders: "Enkele jaren geleden slaagde een enkeling, nu in de nieuwe opzet slaagt vrijwel ieder een. Dat geeft de jongeren een ver breed perspectief. Ze komen nog beter voorbereid op de arbeids markt, hebben meer vaardighe den en kennis. En voor sommigen ligt zelfs een vervolgopleiding op niveau-2 in het ROC in het ver schiet. Dat zou ongekend zijn." VEEL BIJLEREN Luc Peeters (17) uit Oirlo heeft binnen twee jaar de techniekop leiding van het ROC afgerond. Hij gaat komend schooljaar niveau 2 elektrotechniek volgen bij Gilde Opleidingen in Roermond. Er is een schreeuwend tekort aan elek triciens, maar dat is voor Luc niet de reden om dit vak te kiezen. "Ik vind het gewoon leuk, elektro is tof. Thuis heb ik zoveel mogelijk proberen mee te helpen bij de verbouwing: stopcontacten plaat sen en nieuwe aanleggen." Gianne Smits (17) uit Wellerlooi stroomt door naar de horecaop- zullen tekenen. De extra activitei ten zijn bedoeld voor kinderen tot 18 jaar die opgroeien in huis houdens met een laag inkomen. In totaal gaat het in Nederland om rond de 400.000 kinderen. Het kabinet trekt daarvoor 80 miljoen euro extra uit. In zijn toespraak benadrukte staatssecretaris Abou taleb de noodzaak van armoe debestrijding: "Ik wil, zoals dat heet, de reproductie van armoede tegengaan. Want overdraagbare armoede is niet eerlijk. Ik wil dat er een einde komt aan het auto matisme dat kinderen uit arme gezinnen minder kansen hebben De geslaagden van 't Witveld zijn trots op hun diploma (foto: Lé Giesen). leiding niveau 2 op het MBO. Ze heeft bewust gekozen voor een niveau 2 opleiding. "Een bijbaan tje of zomerbaantje vinden met alleen niveau 1 is moeilijk. Vaak willen restaurants toch een niveau 2 leerling, omdat deze worden opgeleid tot zelfstandige bedie ning. Nu is de begeleiding voor mij nog heel belangrijk en daar moet een bedrijf dan ook tijd voor hebben. Toch hoop ik deze zomer bij een pannenkoekenrestaurant aan de slag te kunnen. Daar kijk ik naar uit." Manon Ramaekers (17) uit Venlo begon vier jaar geleden aan de horecaopleiding op 't Wildveld. De opleiding gaat haar goed af, ze heeft het examen gehaald. Voor dat ze de arbeidsmarkt opgaat of aan een niveau 2 opleiding begint, volgt ze nog een jaar extra niveau 1 op 't Wildveld. "Ik weet nog niet precies wat ik wil en in een extra jaar kan ik veel bijleren en meer zelfvertrouwen krijgen. Ik vind het leuk om met eten en mensen bezig te zijn. Het afge lopen jaar heb ik de driegangen lunch gedraaid, nu is het viergan gendiner aan de beurt. Zo leer ik voortdurend bij en doe ik meer ervaring op." Meer informatie: www. wild veld. nl dan andere kinderen. Want ieder kind is gelijk", aldus de staatsse cretaris. Hij benadrukte dat het niet alleen bij het uitspreken van ambities mag blijven: 'Ik heb extra geld beschikbaar gesteld, een handreiking armoedebeleid laten maken en een wetsvoorstel inge diend om u te helpen", zo zei hij tot de aanwezige wethouders. "Nu is het aan u om met concrete acti viteiten te komen". In totaal wordt in deze kabinets periode ruim 300 miljoen euro extra uitgetrokken voor armoe debestrijding en schuldhulpverle ning. Vanaf 1 juli treedt de nieu we Wet ruimtelijke ordening (Wro) in werking. Hierdoor worden ongeveer veertig wet ten aangepast. Dit moet alle maal leiden tot kortere, snel lere procedures, waardoor onder andere bouwplannen voor nieuwe woonwijken sneller van de grond kunnen worden getild. In Nederland hadden het Rijk, de provincies en de gemeenten de taken van het ruimtelijke beleid altijd netjes verdeeld. Het Rijk bepaalde de hoofdlijnen en legde deze afspraken vast in ruimtelijke nota's en planologische kernbe slissingen. Provincies vertaalden de nationale afspraken vervolgens in streekplannen. Voor de gemeen ten was vervolgens de taak weg gelegd om voor hun grondgebied gedetailleerde bestemmingsplan nen uit te tekenen. Maar eerst moesten de gemeenten nog een mooi structuurplan maken waarin een speciale toekomstvisie werd ontvouwd. In een bestemmingsplan wordt precies vastgelegd wat de bestem ming van de grond is. Zo wordt bepaald hoe de grond gebruikt mag worden en wat er op mag worden gebouwd. Wat er in een bestemmingsplan staat is voor iedereen juridisch bindend; daarom is een bestemmingsplan ook voor u van belang. Ook stelt de gemeente een uitvoerige lijst met voorwaarden op. Met deze papieren in de hand controleren ambtenaren bijvoorbeeld ook of uw bouwaanvraag wel voldoet aan de regels. Maar de gemeenten worden op hun beurt ook weer gecontroleerd door de provincie. Deze complexe gang van zaken is vastgelegd in de Wet op de Ruim telijke Ordening. Doordat deze wet al vele malen herzien is, is de situatie behoorlijk onoverzichte lijk geworden. Wat verandert er in de nieuwe wet? Uitgangspunt is dat er niet meer wordt geregeld dan strikt noodzakelijk is. Dit leidt tot een nieuwe rolverdeling tussen over heden: decentraal wat kan en decentraal wat moet. Rijk, pro vincies en gemeenten stellen een structuurvisie op. Dit is een stra tegisch beleidsdocument over de ruimtelijke ontwikkelingen in een gebied. Deze structuurvisie komt in de plaats van de planologische kernbeslissing (Rijk), het streek plan (provincie) en het structuur plan (gemeente). Beleidsdoelen uit de structuur visie worden vervolgens uitge werkt in het bestemmingsplan, dat wordt opgesteld door de gemeente. Het bestemmingsplan wordt verplicht voor het gehele gemeentelijke grondgebied. Daar naast worden ze vastgesteld voor een periode van tien jaar. Doen gemeenten dit niet, dan kunnen zij geen rechten meer heffen voor verleende diensten. Dat betekent overigens niet dat gemeenten dan geen bouwvergunningen meer kunnen verlenen, ze kunnen alleen de kosten daarvan niet in rekening brengen. De bestemmingsplanprocedure wordt ook verkort van ruim een jaar naar ongeveer een half jaar en de zogenaamde buitenplanse ontheffingen (voorheen vrijstel lingen) worden drastisch beperkt tot een zeer bescheiden lijst. Naast het bestemmingsplan krij gen de provincie en de gemeente een aantal andere instrumenten om het ruimtelijk ordeningsbeleid vorm te geven: verordening, inpas singsplan, projectbesluit, beheers- verordening, ontheffingen, etc. In de nieuwe situatie kan overi gens iedereen bij de gemeenteraad een verzoek tot herziening van het bestemmingsplan indienen. Daarnaast verandert de informa tievoorziening. Gemeenten doen namelijk jaarlijks verslag van hun ruimtelijk beleid. Nieuw is ook de verplichting dat gemeenten de bestemmings plannen op internet moeten zet ten. Vanaf 1 juli 2009 moeten ze digitaal beschikbaar zijn. Voor een uitgebreide toelichting op de ruimtelijke plannen kunt u nog steeds terecht bij de gemeente. Eveneens nieuw in de wet is de regeling over verplicht kostenver haal. De wet geeft aan in welke gevallen de gemeente verplicht is om kosten die zij gemaakt heeft (bijvoorbeeld het opstellen van ruimtelijke plannen) te verhalen op de particulier. Kostenverhaal is al verplicht als een particulier 1 of meer woningen op eigen grond wil bouwen. Het systeem van kos tenverhaal is vrij complex. Indien u daar meer informatie over wenst kunt u zich richten tot de gemeente. >T 'Mamma Mia!' is dé verfilming van de gelijknamige musical met de wereldberoemde hits van de Zweedse popgroep ABBA. De musical, waarin een verhaal ver teld wordt dat naadloos aansluit bij de ABBA-hits, ging in 1999 in het Londense West End van start, om daarna de hele wereld, waaronder Nederland, te veroveren. Met dit wereldwijde succes van de musi cal kon een verfilming haast niet uitblijven. Het verhaal dat om de liedjes van ABBA heen is gespon nen gaat over de jonge Sophie (Amanda Seyfried) die met haar moeder Donna (Meryl Streep) op een zonovergoten Grieks eiland woont. Sophie staat op het punt te trouwen met haar jeugdliefde Sky (Dominic Cooper) maar voor het zover is wil ze graag antwoord op een belangrijke vraag: wie is haar vader? Ze gaat op onderzoek uit en leest in het dagboek van haar moeder dat er drie potenti ële vaders zijn: Harry (Colin Firth), Sam (Pierce Brosnan) en Bill (Stel- lan Skarsgard). Om uit te vinden wie van de drie het is nodigt Sophie hen achter haar moeders rug om uit op het Griekse eiland, hopend dat ze er op die manier achter kan komen welke van deze drie totaal verschillende mannen haar uiteindelijk naar het altaar zal mogen begeleiden. Hoewel de Ladies Night nor maal gesproken alleen voor Ladies is, mogen de heren voor één keer mee naar de filmavond op woens dag 9 juli die in het teken staat van Ladies night out. Tijdens de pauze zal er een mode show zijn, verzorgd door Life Style mode uit Venray. De filmavond begint om 20.00 uur. Meer informatie op www. luxorvenray. nl In Noord-Limburg zijn vol doende kraamverzorgenden deze zomer. Dat stelt Groene Kruis Kraamzorg Noord-Lim burg in een reactie op lande lijke ongerustheid. In tegen stelling tot andere delen van Nederland is hier geen tekort aan personeel. "We hebben onlangs 40 nieuwe kraamverzorgenden intern opge leid en ook voor de nieuwe oplei ding die in september start, is de animo groot. We kunnen voor alle klanten in ons werkgebied de kraamzorg verlenen volgens het landelijk indicatieprotocol.We rea liseren ons dat dit lang niet overal in Nederland het geval is. Hier is ongerustheid absoluut niet nodig. Wij leveren zorg op maat. Ook in de zomerperiode. We zijn blij dat we in deze positie verkeren. Natuurlijk moeten ook wij, door vakantie van personeel, een tandje bijzetten. Vooral in deze maanden vraagt dit een extra inspanning om de planning en roostering rond te krijgen. Maar dat hoort erbij en leidt niet tot problemen", aldus Margriet van den Heuvel- Rutten, manager Kraamzorg regio Noord-Limburg. Dat de kraamzorg van Zorg groep Noord- en Midden-Limburg minder te kampen heeft met per soneelstekorten heeft te maken met de organisatie, volgens Inez van denAnker, manager Kraamzorg regio Midden-Limburg en Weste lijke Mijnstreek. "Onze organisatie bestaat al bijna honderd jaar. We hebben leren omgaan met bewe gingen in de markt. We investeren zelf veel in de werving, opleiding, trainingen en het behouden van goede medewerkers. In de tweede plaats zijn we een grote organisa tie en daardoor goed uitgerust om pieken op te vangen. In de derde plaats hebben we een goed imago. We zijn in het bezit van het kwali teitscertificaat HKZ, zijn specialist in het geven van de juiste borst- voedingszorg en het allerbelang rijkste: onze klanten zijn dik tevre den. Ze geven ons gemiddeld een 8,7 als cijfer.Alles bij elkaar maakt dat het prettig om bij ons te wer ken. We krijgen dan ook regelma tig aanmeldingen van kandidaten die kraamverzorgende willen wor den, maar ook van gediplomeerde kraamverzorgenden. In deze tijd is dat een luxe positie, maar daar staat tegenover dat we daar iedere dag keihard aan werken."

Peel en Maas | 2008 | | pagina 9