Carillon nieuwe kermisattractie Internationaal kinderkamp in Ysselsteyn Nieuwe commandant 'Bewoners niet betrokken bij Landweert' Knaloverlast Jeugdorkest in het nieuw Bos verandert in een wonderlijke wereld Nieuw Uw hond fris en vakkundig getrimd PEEL EN MAAS De Venrayse kermis heeft er dit jaar een extra attractie bij: het carillon. Dit statige instrument wordt op bijzondere wijze inge zet om de kermis aantrekkelijker te maken. Voordat op vrijdag 1 augustus om 15.00 uur de kermis officieel van start gaat, wordt er een feestelijk muziekprogramma aangeboden vanuit de kerktoren van St. Petrus' Banden vanaf 14.00 uur. Beiaardier Rosemarie Seun- tiens staat dan borg voor de fees telijke opening.Tijdens dit concert zegent deken Smeets de kermisat tracties, waarna wethouder Van der Broeck de openingshandeling verricht. Bij deze opening wordt bekendgemaakt wie de hoogste bieders zijn die het vuurwerk van woensdag vanuit de toren mee gaan maken. Tijdens het vuurwerk wordt de beiaard bespeeld door Rosemarie Seuntiens en krijgen de gasten een drankje en hapje aangeboden in de toren. Vanaf deze unieke locatie heeft men een prima uitzicht op het vuur werk en de kermis. Inschrijven voor het torenbezoek kan door een financieel bod te doen. Deze bijdrage komt geheel ten goede aan de Stichting Carillon Venray. De inschrijvingen voor dit initi atief kunnen worden gedaan tot 28 juli. De twintig hoogste bie ders worden door deken Smeets en wethouder Van der Broeck op 1 augustus bekendgemaakt. Wie een bijdrage wil doen, kan contact opnemen met de Stichting Caril lon in Venray. Er worden deze zomer drie inter nationale kinderkampen gehou den in Sevenum en Ysselsteyn. Op drie locaties van Stichting Jeugd Buitenverblijven komen in totaal 150 kinderen uit dertig landen bij elkaar om een maand met elkaar door te brengen. De leeftijd van de kinderen varieert van 11 tot 17 jaar. De kampen beginnen op 11 juli en eindigen op 7 augustus en worden georganiseerd door Childrens' International Summer Villages (CISV). Deze organisa tie houdt zich bezig met cultu rele uitwisseling van kinderen en jongeren om op die manier het internationale bewustzijn van de kinderen te vergroten. Tijdens de kampen worden veel activiteiten gedaan om de deelnemers over de verschillende culturen te leren. Zo doen de kinderen uit Nederland een Sinterklaasavond na en dan sen ze de klompendans om aan de andere kinderen te laten zien hoe het er in Nederland aan toegaat. Daarnaast doen zij heel activitei ten in Noord-Limburg om de kin deren een goed beeld te geven van Nederland. Zo gaan zij op bezoek bij de plaatselijke boerderijen en een dagje naar Arcen, Venlo en Aardbeienland. Ze hopen ook met de kinderen een fietstocht te maken door de Peel en langs de vennetjes in de regio. Deze zomer komt er ook nog een speciale acti viteit voor de kinderen bij, name lijk Actie Schoenendoos. Met het kamp voor de elfjarigen doet men dit jaar mee met stichting Edukans aan Actie Schoenendoos. Hiervoor worden 72 schoenendozen gevuld met spulletje en speelgoed voor kinderen in ontwikkelingslanden. Zo hoopt men de deelnemers bewust te maken van de armoede in de wereld. Daarnaast is het een leuke manier om met z'n allen iets goeds te doen. Verder is er op 25 juli een open dag, waarbij ieder een welkom is om een kijkje te nemen op het kamp. Tom de Bok draagt op don derdag 3 juli (vandaag) het commando over luchtmacht basis De Peel en de Groep Geleide Wapens over aan kolo nel Peter Wijninga. In het bijzijn van de comman dant der luchtstrijdkrachten, per soneel van de luchtmachtbasis en overige genodigden wordt tijdens een ceremonie de onderdeelsvlag overgedragen. De 51-jarige Tom de Bok begon, na afronding van zijn KMA in 1979, zijn militaire loop baan als pelotonscommandant voor onderofficieren in Schaars- bergen. In 1981 werd hij geplaatst bij de 3e Groep Geleide Wapens te Blomberg (BRD) en vervulde hier de functie van officier Gelei dewapens Hawk. Na diverse func ties werd hij in februari 2005 aan gesteld als commandant Groep Geleide Wapens. Gedurende 3,5 jaar heeft hij het commando over de Groep Geleide Wapens en sinds 2007 luchtmachtbasis De Peel gevoerd. Kenmerkend voor de periode van zijn commando zijn de uitzendingen naar Afghani stan, de modificatie van het Patri ot-systeem en de komst van het Commando Luchtdoelartillerie van de Koninklijke Landmacht. De Bok begint na de overdracht aan zijn nieuwe functie als defensieat- tachee in Washington. De nieuwe commandant, kolonel Peter Wij ninga (48 jaar), rondde in 1983 zijn opleiding aan de Koninklijke Militaire Academie in Breda af. Aansluitend werd hij geplaatst als officier Geleide Wapens Hawk bij de 5e Groep Geleide Wapens te Stolzenau (BRD). In 1986 werd hij omgeschoold tot ëTactical Offi- ceri op het toen nieuwe Patriot wapensysteem. Hij had vervolgens een belangrijke rol bij het opera tioneel inzetbaar maken van deze systemen. Na diverse staffunc ties te hebben bekleed, vervulde hij zijn laatste functie als Hoofd Bestuursondersteuning op de Staf Commando Luchtstrijdkrachten in Breda. Onlangs keerde kolonel Wijninga terug uit Afghanistan, waar hij plaatsvervangend com mandant was van Kandahar Air Field, het grootste NAVO-vliegveld in dit land. Wie bezoekt uw site nu werkelijk? Flyers Internet Communicatie Afgelopen zondag verzorgde het jeugdorkest Meerlo-Wanssum een optreden tijdens het SOS- wereldfestival in Meerlo. Het orkest is maanden bezig geweest met de voorbereiding van dit optreden en werd bijge staan door een aantal jongeren uit de diverse fanfares van Meer lo-Wanssum. Het publiek in de Megelsprong, voor de gelegenheid omgetoverd tot een Afrika-jungle, kreeg een prachtig programma voorgeschoteld met uiteraard een hoog Afrika-gehalte. Samen met de blokfluiters uit de gemeente werd geopend met Dance Suite. Daarna stond een medley van K3- liedjes op het programma en wer den 'Circle of Life', 'Africa', 'Can you feel the love tonight' en The lion sleeps tonight' gespeeld. De muziek werd speciaal voor deze gelegenheid gearrangeerd door de dirigent van het jeugdorkest: Bas Clabbers. Het orkest werd, behal ve door de blokfluiters, begeleid door een gelegenheidscombo en een djembégroep. Het bekende nummer 'We are the World', uitge- Het jeugdorkest zag er kleurig uit in zijn nieuwe shirts;de shirts zijn gesponsord door de Oelderse Halte uit Oirlo. voerd door alle deelnemers, was de afsluiting van een optreden waar het massaal toegestroomde publiek met volle teugen van genoot. Landweert is met ruim 6.500 inwoners de grootste wijk van Venray. In de jaren tachtig en negentig is de nieuwbouwwijk in fases ontstaan. Echte socia le of maatschappelijke proble men zijn er niet. De bewoners zijn over het algemeen tevre den en waarderen de woon omgeving met het cijfer 7,5. Het is een echte gezinswijk waarin de contacten zich vaak beperken tot de straat en de buurt. Dit is tevens het grote knelpunt. Er is nauwelijks sociale samenhang of betrok kenheid in Landweert. Vorig jaar is het wijkplatform opgericht. In het onlangs gepre senteerde wijkontwikkelingsplan (wop) staat met stip op nummer één: het vergroten van de betrok kenheid van de wijkbewoners. Maar hoe? De laatste jaren is het steeds verder bergafwaarts gegaan. In het centrum staat wijkgebouw 't Stek- ske. Er was een actieve bewoners commissie die van alles organi seerde. Steeds meer leden haakten af waardoor de commissie dreigt te worden opgeheven. Daarnaast is er de stichting Wijkcentrum Landweert die met vrijwilligers 't Stekske beheert. De stichting ziet een duidelijke teruggang in activiteiten en betrokkenheid van bewoners. Dit komt vooral door de opheffing van het Activiteiten Platform Landweert. De oprich ting van een wijkplatform was dan ook zeer gewenst. De wijk telt 2.431 huizen waar van tweederde deel een koop woning is. Vijftien procent van de inwoners is allochtoon. Het is een jonge wijk want slecht 13 procent is ouder dan 54 jaar. Er is behoefte aan meer seniorenwo ningen en mogelijk en zorgsteun- punt. De wijk wordt gekenmerkt door een ondoorzichtig web van straten. Door de ruime wonin gen is de aanblik steenachtig. Het groen bevindt zich veelal aan de achterkanten van de woningen. De onoverzichtelijkheid wordt versterkt door de vaak identieke architectuur en karakteristiek van de bebouwing. Er zijn geen beeld bepalende gebouwen, weinig echte herkenningspunten of bij zondere plekken die de variatie in de beeldvorming of identiteit ver sterken. Ondanks het ontbreken van karakter en identiteit heeft Landweert geen imagoprobleem. Er is een goed fysiek woonklimaat, geen groot verloop en er zijn geen buurten met incourante wonin gen. Sloop om het woonklimaat te verbeteren, zoals in Brukske of Vel- tum, is in Landweert de komende jaren niet noodzakelijk. De wijk heeft een behoorlijk voorzieningenniveau. In het hart zijn winkels waar de dagelijkse boodschappen kunnen worden gedaan. Door de goede bereik baarheid trekt de supermarkt ook veel bezoekers van buiten de wijk. Naast het wijkcentrum is er een sporthal met cafetaria en er zijn drie basisscholen. Wat ontbreekt is een klein restaurant of eethuis. Daardoor zouden bezoekers wor den uitgenodigd langer in het winkelcentrum te verblijven. Het zou de levendigheid ten goede komen. Zolang het wonen goed is, blijken de meeste bewoners minder betrokken te zijn bij hun wijk. Men vindt het leuk als er iets te doen is, maar de deelname is vooral passief. Bewoners zijn veel meer te porren voor initiatieven op straat- en buurtniveau. Voor beelden zijn het opknappen van de speeltuin aan de Kaardebol en het inrichten van een ontmoe tingsplek voor ouderen. Met de sociale veiligheid is het redelijk goed gesteld. Om het vei ligheidsgevoel nog meer te ver sterken moeten enkele onveilige plekken worden aangepakt. Dit kan door een betere openbare ver lichting, door de inzet van jeugd- straathoekwerkers en door meer toezicht en gerichte surveillance van de politie. De omgeving van het wijkcentrum en het winkel centrum wordt als meest onveilig en overlastgevend genoemd. Hier liggen veel voorzieningen waar veel mensen bij elkaar komen. Vooral door de inzet van de onder nemers leidt het nog niet tot ver loedering. Een deel van de bewoners voelt zich minder veilig sinds het grote aantal woning- en auto-inbraken in 2006. Dit gevoel wordt ver sterkt doordat bewoners vaker hangjongeren door de wijk zien lopen of met brommers en scoo ters over fietspaden zien scheu ren. Landweert kent veel jeugdige bewoners en heeft ook een grote aantrekkingskracht op jongeren uit andere wijken. Hangjongeren kunnen vaak ongezien 'rondhan gen' zoals bij de speelvoorzie- ning achter de cafetaria en de jop (jeugdontmoetingsplek) bij Flui- tekruid-Rozemarijn. Het veroor zaakt zwerfvuil zoals fritesbakjes en wietzakjes en geluidsoverlast. Enkele bewoners storen zich aan het zwerfvuil in de wijk en dat de jeu de boulesbaan vaker wordt gebruikt als hondenuitlaatplaats. Aan de Lupine wordt geklaagd over stankoverlast en ongedierte bij bewoners die hulpbehoevend zijn. Uit onderzoek blijkt dat de inwoners vooral tevreden zijn over de voorzieningen, de speel plekken, de afvalperrons en de afname van het aantal verkeerson gevallen. De geringe betrokkenheid bij de wijk blijkt een knelpunt. Veel mensen wonen er anoniem en er is een tanende belangstelling voor wijk- en bewonerscommissies. Er is ook een gebrek aan sociale con trole. Op bepaalde plekken, zoals aan de Honingklaver, zijn mensen met (psychiatrische) problemen geconcentreerd wat vaker tot burenruzies leidt. Bewoners van zorginstellingen zijn steeds meer gehuisvest in bestaande wonin gen. Het doel is deze bewoners een normaal leven te laten leiden in een woonbuurt die als sociaal vangnet zou moeten fungeren. In de praktijk blijkt dit lang niet altijd op te gaan. Oud-bewoners van zorginstellingen worden aan hun lot overgelaten.Vanwege hun beperkingen zijn ze vaak niet in staat contacten met de buurt te leggen. Doordat de zorgaanbieder geen hulp op maat kan bieden, ontstaan er soms crisissituaties. De wijkbewoners missen vooral een gezondheidscentrum, een pinautomaat en een postagent schap. Er is behoefte aan meer brievenbussen en parkeerplaatsen nabij het winkelcentrum. Door het openbaar groen is het vaak onoverzichtelijk en er zouden meer veilige oversteekplaatsen voor de schoolgaande jeugd moe ten komen. De laatste tijd krijgt de SP Venray steeds meer meldingen van men sen die last hebben van het geknal van fruittelers. Het geknal van de gaskanonnen wel te verstaan. Vooral de mensen in de kerkdor pen zoals het Veulen en de Heide hebben hier last van. Maar ook de mensen in de wijk Veltum horen het geknal de hele dag door. Het geknal heeft als doel om de vogels weg te jagen die het fruit willen opeten. De SP Venray vindt dat dit knallen moet stoppen. Honderden jaren is het niet nodig geweest, maar nu vinden de boeren het 'noodzakelijk'. Het knallen begint 's morgens heel vroeg en gaat 's avonds lang door, aldus de SP. De mensen melden dat de kanonnen veel te dicht bij de huizen staan, en dat de geluidsoverlast daardoor nog erger is dan toegestaan. Ieder een slaapt slecht en is daardoor prikkelbaar. Bij de gemeente krijgen deze mensen geen gehoor, zo stelt de SP. Het is trouwens bekend dat het niet altijd effect heeft, er kan gewenning optre den bij de vogels. De SP er andere manieren zijn om vogels weg te jagen zoals afschermnetten. Toneelvereniging Ernst Humor organiseert 6 juli sprookjestocht Swolgen maakt zich op voor de sprookjestocht, die op zon dag 6 juli voor de vierde keer wordt gehouden. De Swolgen- se Bossen bieden onderdak aan een 87-tal sprookjesfigu ren. Sneeuwwitje, Assepoester, Alibaba, Hans en Grietje, Rood kapje en vele anderen kijken er naar uit om jong en oud te vermaken. Het initiatief ligt in handen van toneelvereniging Ernst Humor. Zij stimuleert de dorpsbewoners om deel te nemen aan het spektakel, dat iedere editie groter en mooier wordt. Toneelclub Ernst Humor telt op dit moment 22 leden. Een te laag aantal, zegt bestuurslid Willie Alaerds. "Binnen een toneelvereni ging zijn diverse disciplines nodig. We hebben een aantal techneu ten, lichtmannen, creatieveilin gen, etc., maar het ontbreekt ons aan toneelspelers. We zijn op dit moment met slechts vijf spelers. Een avondvullend programma uitvoeren met een klein clubje is pittig. Het aantal repetitieavonden is uitgestreken over een langere periode, zodat we nu één keer per week in de periode van augustus tot maart samenkomen. In het voorjaar zijn we dan helemaal klaar voor drie avonden lachen, gieren en brullen. Maar nieuwe toneelspelers zijn altijd welkom, graag zelfs." De toneelvereniging hoopt na de Sprookjestocht nieuwe leden aan zich te binden. Iedereen vanaf 18 jaar met een gezonde dosis humor en acteertalent kan zich aanmelden. Of is talent niet nood zakelijk? "Je hoeft niet direct een ster te zijn als je bij onze vereni ging komt. Ik heb wel eens men sen vol overtuiging het podium op zien stappen en na twee bedrijven op van de zenuwen horen roepen 'dit doe ik nooit meer!'.Anderzijds hebben wij ook wel eens gedacht wat een bepaalde persoon kwam doen, terwijl diegene vervolgens zonder schroom de sterren van de hemel speelde. De eerste indruk zegt niet alles en mensen staan vaak van hun eigen talenten te kij ken. Enthousiasme is een vereiste. Heb je het in je, dan groeit het talent vanzelf." SUCCES Willie Alaerds speelt al zo'n 17 jaar bij de toneelvereniging. De kleuterleidster startte met jeugdtoneel, voor kinderen door volwassenen. "Dat is leuk voor de kinderen én de volwassenen. Medeorganisator Bart van Gerven deed ideeën op in Zuid-Limburg. Hij bezocht daar met zijn gezin een sprookjesbos. Hij vond dat zó leuk, dat hij voorstelde een soortgelijk concept in Swolgen te organiseren. Vanaf de eerste edi tie in 2002 is het eigenlijk al een succes. Een oproep voor spelers en creatieveilingen en er melden zich voldoende enthousiaste men sen aan om een achttal sprookjes uit te beelden. En dan heb je met Alibaba en de veertig rovers direct een groot aantal te pakken." RUIGS "De aanmeldingen komen over al vandaan, maar voor 98% zijn de spelers uit Swolgen zelf afkomstig. Dit jaar riep de groep jonge twin tigers die normaal Peter Pan met de zeerovers uitbeeldt, dat ze iets anders wilde, maar ook iets ruigs. Bart en ik zijn er even voor gaan zitten en opperden Alibaba. Gek genoeg hebben we al een hele boel rovers bij elkaar! Een groep tieners sluit zich graag bij hen aan. Prachtig om veel actie op de zandberg te zien. Maar er zijn ook mensen die alleen een toneelstuk opvoeren in kleinere groepjes. Afhankelijk van hun eigen keuze. Wij helpen de spelers wel als dat nodig is, elke groep heeft één con tactpersoon. Dat is dan iemand van de toneelclub. Het is voor ons lastig om te communiceren met iedere rover." DWERGEN Dit jaar doen zo'n 87 mensen mee aan de sprookjes. "Tijdens de vorige editie, in 2006, hebben we 1300 bezoekers gehad uit alle hoe ken van het land en uit België. We willen ook dit jaar een mooi pro gramma en decor neerzetten. Niet alleen zijn er op diverse plekken toneelstukjes te zien, er lopen ook mensen rond. En vergeet niet dat voor een sprookje zoals Sneeuw witje je niet alleen Sneeuwwitje nodig hebt, maar ook zeven dwer gen en een boze stiefmoeder. We hebben het nog moeilijk gehad met die dwergen. De meeste kin deren van groep acht doen al mee en zij mogen ook niet groter zijn dan Sneeuwwitje zelf. Een lach wekkende zoektocht, maar we hebben ze bij elkaar." GEHEIM En wie draagt zorg voor de kos tuums? "Kostuums zijn in de regel moeilijk te vinden. Soms hebben wij nog kostuums van de vereni ging zelf, of we kennen mensen die ze willen en kunnen uitlenen. Meestal komen we toch uit bij de familie Hendriks in Overloon, die een enorme variëteit aan pakken heeft. Mevrouw Hendriks vindt het hartstikke leuk dat we dit doen en denkt graag mee over de mogelijkheden." Zelf loopt Willie Alaerds dit jaar niet meer als Koningin door het bos, maar heeft ze een rol in Swolgen maakt zich op voor de Sprookjestochtdie op zondag 6 juli voor de vierde keer wordt gehouden één van de acht sprookjes. Welke rol blijft nog even geheim. "Het was geweldig om door het bos te lopen en met de bezoekers een praatje te maken. Dit jaar zouden dit zomaar Belle en het Beest kun nen zijn. Vorige editie is gebleken dat mensen met rolstoel best hun weg door het bos vinden, maar ook dat begeleiding daarbij nodig is. Buggies en rollators werden begeleid door familie, vrienden en sprookjesfiguren. Het is wel pit tig, maar de mensen hadden het er graag voor over. Met de auto kan men bij de Bosweg worden afgezet en iets verderop parke ren. Fietsers kunnen direct bij de ingang stallen." SCHRIK Op zondag 6 juli kan jong en oud tussen 11.00 en 14.00 uur binnentreden in het sprookjesbos, in de Swolgense Bossen. Bij de entree krijgt iedere bezoeker een vragenlijst mee en de kinderen een bon voor lekkernijen onder weg. De kleintjes tot 2 jaar mogen gratis de wondere wereld in. Aan de overige deelnemers wordt een entree van 3 euro gevraagd. Loop 2 kilometer door het bos en je zult versteld staan. Onderweg is er een snoepkraam, een ranjapunt, mensen die op de gitaar spelen en liedjes zingen met de bezoe kers, sprookjesfiguren die zomaar opduiken. En schrik niet als er na de zomervakantie een sprook jesfiguur bij je thuis aanbelt. Dat betekent dat je de vragenlijst over de sprookjes helemaal goed hebt ingevuld en de mensen uit het sprookjesbos je een cadeautje komen brengen. Meer informatie: www.vooralledierenhetbeste.nl Donderdag 3 juli 2008 - Pagina 7 Dierenkliniek de Oude Melkfabriek onderdeel van Dierenklinieken Horst e.o. Leunseweg 22A Venray-Leunen T 0478 - 58 26 90 E info@dierenkliniekdeoudemelkfabriek.nl Wij monitoren uw site en geven u praktische tips. Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7