"We merken niets van onvrede" ht Veestapel Venray groeit weer "Renovatie Brukske moet doorgaan" Monument in Overloon Subsidie voor wandelroute OPRUIMING bij Kurstjens ELEKTR0FIETS SPECIALIST Gunhoek =i ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Bestuur Kunstwerkplaats gaat door op ingeslagen weg ^Ê0 TE GEKKE PRIJZEN KOSTUUMS PANTALONS KnormeI IkeH COLBERTS JACKS HEMDEN I EN POLO'S TRUIEN Onrnrlnr l\yir^rH^^ luwctJcTer De crisis bij de Kunstwerk plaats is bezworen. Althans, dat vindt het bestuur. Na het ontslag van coördinator Jos Faessen barstte de bom en kwam de onvrede naar buiten. De deelnemers verwijten het bestuur autoritair te handelen en geen inspraak te dulden. "We hebben even in een dip gezeten maar nu merken we niets meer van de onvrede", zegt voorzitter Harrie Cunnen. Het bestuur is onlangs gestart met gesprekken in kleinere groe pen. "We krijgen een heel ander beeld dan wat door een paar deelnemers naar buiten wordt gebracht", zo weerlegt bestuurs lid Cor van der Zwaan de kritiek. Toch sluimert de onvrede onder de kunstenaars. Enkelen hebben de stoute schoenen aangetrok ken en hun ongenoegen openlijk Uitgerust met alle benodigde toe behoren reis ik samen met Kor- neel Jeuken, als artistiek en crea tieve steun en toeverlaat, af naar het landelijk gelegen Horst. Dirk Marcellis, geboren op 13 april 1988 in Horst is een voetbal ler die in het seizoen 2007/2008 zijn profdebuut maakt voor PSV Vooral zijn debuut in de Champi ons League tegen Liverpool op Anfield Road zullen velen zich herinneren. Hij wordt in deze wedstrijd met een rode kaart weg gestuurd, maar krijgt bij het verla ten van het veld een staande ova tie van de aanhang van Liverpool. Dirk komt uit de eigen jeugdop leiding van PSV en speelt als cen trale verdediger; voordat Marcel lis op tienjarige leeftijd naar PSV komt, speelt hij voor amateurclub RKSV Wittenhorst en VW-Venlo. Als jeugdspeler van PSV wordt hij aanvoerder van het Nederlands Jeugdteam onder 17 en doet mee aan het Europees kampioenschap (2e plaats) en het Wereldkampi oenschap (3e plaats). Na een rit van ongeveer tien minuten, bellen we mooi op tijd aan en de deur wordt persoonlijk open gedaan door de jonge mees ter zelf die meteen opent met: geuit. Anderen willen dit alleen anoniem doen. Ze zijn bang voor represailles. De deelnemers heb ben allen een psychiatrische achtergrond. Een paar dagdelen per week brengen ze door op de Kunstwerkplaats.Voor velen is het een heel zinvolle dagbesteding. Ze vrezen hun plek te verliezen. Dat is het allerlaatste wat ze wil len. "De sfeer is verziekt", "de ziel is eruit","de breuk tussen bestuur en ons is niet meer te lijmen' en "de Kunstwerkplaats is ten dode opgeschreven" zijn enkele uitspra ken die vallen op te tekenen. Cunnen en Van der Zwaan kun nen er weinig mee. Ze weerspre ken dat de animo zou zijn wegge zakt en dat de opkomst drastisch is gedaald. "Na een vertrek van Faessen was het even wat minder. Maar de opkomst is nu weer even goed als tevoren." De bestuursleden geven aan De veestapel in de gemeen te Venray is in 2007 licht gegroeid tot bijna 3,4 miljoen dieren. Door ziekten zoals de varkenspest en de kippeng- riep hebben de veehouders in de afgelopen tien jaar flinke klappen moeten incasseren. In 1997 en 1998 telde Venray nog ruim 4 miljoen dieren en op het dieptepunt in 2004 waren het er nog slechts 3 miljoen. De laatste jaren klautert de vee houderij weer uit het dal. Zo blijkt uit het jaarboek 'Venray in cijfers 2008'. Eind vorig jaar 'scharrelden' er in Venray 2,9 miljoen kippen rond. Dat zijn er 140.000 meer dan het jaar daarvoor. Op het hoogte punt in 1998 telde de gemeente dat de kunstenaars op vrijwillige basis komen. Maar ze moeten zich houden aan de huisregels die zijn aangescherpt. Deelnemers die niet komen worden opgebeld. "Het is niet voor iedereen vanzelf sprekend dat afspraken worden nagekomen", zegt Van der Zwaan. "Mensen vinden het niet leuk om uit bed gebeld te worden. Maar achteraf zijn ze toch blij dat we het doen. Ze hebben dagstructuur nodig. Wij hebben zo de opkomst kunnen verdubbelen van 30 naar 60 procent." Een punt van kritiek is dat het bestuur op eigen houtje handelt. De deelnemers hebben geen stem meer in het bestuur dat zelf nieuwe leden aanzoekt. "Het is vrijwilligerswerk. We weten vaak niet hoe we aan bestuursleden moeten komen", aldus Van der Zwaan. Gedurende zeven, acht nog 3,8 miljoen stuks pluimvee. De varkensstapel zit nu met ruim 466.000 dieren weer op het niveau van begin en midden jaren negentig. Het topjaar was 1997 toen voor de eerste en laatste keer de grens van een half miljoen (502.889 varkens) werd over schreden. Door de varkenspest kelderde in 1998 het aantal plots klaps naar 380.000. Daarna werd langzaamaan de weg omhoog weer gevonden. Het aantal koeien vertoont al twintig jaar lang een gestaag dalen de lijn. In 1994 liepen er in Venray 19.353 koeien rond en rond de eeuwwisseling nog 16.000. Nu zijn het er slechts 12.246 alhoe wel de afname enigszins tot stil- jaar konden deelnemers zelf een bestuurszetel invullen. Hiermee is gestopt, omdat het niet zou wer ken. "Deelnemers komen hier om hun ding te doen. Ze hebben geen interesse in allerlei bestuurszaken. Kijk maar eens naar de gevolgen van de wmo. Ik ben blij dat we de mensen daarmee niet hoeven las tig vallen." Harrie Cunnen zegt dat het bestuur zich richt op de grote middengroep. "Deelnemers aan zowel de boven- als de onderkant kunnen wellicht niet helemaal goed worden bediend." Van der Zwaan vervolgt. "Het kan zijn dat mensen inmiddels de Kunstwerk plaats ontgroeid zijn. Er zijn in de loop der tijd steeds meer deelne mers met een zwaardere proble matiek bijgekomen. Waardoor niet iedereen meer zo goed bij elkaar past. We willen niemand kwijt maar we gaan kijken of we de stand is gekomen. Het aantal paarden en pony's fluctueert al jarenlang tussen de 600 en 700. De uitschieter was 2005 met 719 stuks. In 2007 waren er 610 paarden en pony's. De schapen- en geitenhouderij zit duidelijk in de lift. Venray telt de afgelopen vijftien jaar gemiddeld ruim 4.000 schapen. In 2006 werd de grens van 5.000 overschreden en eind 2007 stond de teller op 5.476 schapen. Het aantal geiten schommelde heel lang rond de vijfhonderd. De laatste drie jaar zit er flink de groei in, van 669 in 2005 naar 1.063 in 2006. Vorig jaar bereikte het gei tenbestand een voorlopig hoogte punt met 1.188 exemplaren. 'beteren' niet iets anders kunnen bieden. Bijvoorbeeld een kunstate lier waar ze meer zelfstandig kun nen werken. We zoeken naar een vorm van differentatie. Maar als we moeten kiezen, dan kiezen we voor de groep die het het hardste nodig heeft." De taken van Jos Faessen wor den momenteel door vrijwilligers overgenomen. Het bestuur is nog steeds op zoek naar een opvolger, maar lijkt er niet veel haast mee te hebben. Voorzitter Cunnen geeft aan dat het onmogelijk is ieder een te tevreden te stellen. Van der Zwaan zegt dat de Kunstwerk plaats de problemen zal overwin nen. "Het is een uitdaging om hier beter uit te komen. Als de Kunst werkplaats hierdoor schade wordt aangebracht dan is die het groot ste voor deelnemers zelf. niet voor de bestuurders." KBO vast in lift provinciehuis De KBO van Leunen maakte maandag een uitstapje naar het provinciehuis in Maastricht. Tien leden beleefden een benauwd kwartiertje in het gouvernement toen ze vast kwamen te zitten in de lift. Alhoewel de lift voor maxi maal acht personen was, dachten de Leunse ouderen met z'n tienen naar een hogere verdieping te gaan. Er was immers plek genoeg. Na een haperende start bleef de lift een meter voor de eindbe stemming hangen. Er was geen beweging meer in te krijgen. Via de telefoon werd contact gezocht met de 'buitenwereld'. Het duurde even voordat iemand van de tech nische dienst was opgetrommeld. De lift zat muurvast en de techni cus kon alleen met een noodgreep de lift weer voorzichtig laten zak ken. Waarna de tien Leunenaren uit hun benarde positie werden bevrijd. Daarna werd het trap penhuis genomen want niemand durfde nog in de lift te stappen. Na een kopje koffie en stuk echte Limburgse vlaai waren de meesten weer bekomen van de schrik. Het conflict over de financie ring van de renovatie van de wijk Brukske is uit de wereld. Dat schrijven de gemeente en Wonen Venray in een geza menlijke brief die afgelopen vrijdag naar alle wijkbewoners is gestuurd. "Als de belangen groot zijn dan komt het tussen de partijen die onderhandelen wel eens tot een confrontatie. Dat is hier ook gebeurd", vermeldt de brief.Vorige week ontstond er nogal wat ophef over de botsing tussen beide par tijen. Wethouder Van Dijck (PvdA) schermde dinsdag in de raadsver gadering met het mogelijk afha ken van Wonen Venray, de groot ste vastgoedbezitter in de wijk. De politiek reageerde verontrust en wil de woningcorporatie houden aan de afspraken die zijn vastge legd in het masterplan. De renovatie vergt in totaal zo'n 50 miljoen euro. De gebouwen in Brukske zijn in handen van drie partijen. Het sociale vastgoed (900 huurwoningen) zijn in bezit van Wonen Venray. Het maatschap pelijk vastgoed (wegen, pleinen, parkeren, speelvelden, scholen, wijkgebouw) is van de gemeente terwijl het commerciële vastgoed (winkelcentrum) in handen is van Schuitema. Het masterplan is veelomvattend en per onder deel moeten afspraken gemaakt worden over de verdeling van de kosten. Dit is een ingewikkeld verhaal. De gemeente moet veel investeren in de openbare ruimte en de maatschappelijke voorzie ningen. Zo worden beide scholen en het wijkcentrum gesloopt en vervangen door nieuwbouw. Deze kosten kan de gemeente nergens verhalen terwijl de andere partij en de waarde van hun onroerend goed fors zien stijgen. Er moe ten daarom duidelijke afspraken komen over de verdeling van de kosten en de opbrengsten. Elders in het land lopen her structureringen van wijken tegen dezelfde problemen aan. De gemeente en woningcorporatie Meerderheid tegen afschaffing hondenbelasting De motie van Samenwerking Venray om met ingang van 1 januari 2010 de hondenbelas ting af te schaffen, haalde geen raadsmeerderheid. Alleen de oppositiepartijen SP en WD steunden het voorstel. Samenwerking wil al langer dat de gemeente stopt met het hef fen van hondenbelasting. Omdat de inkomsten - jaarlijks circa 130.000 euro - in de algemene middelen verdwijnen en niet wor den ingezet voor voorzieningen als hondentoiletten of uitlaatstro- ken. Fractieleider Ike Busser vindt het rechtvaardiger in plaats daar van de onroerend zaakbelasting (ozb) te verhogen. "Want dan is de heffing ook naar draagkracht. Nu betaalt iedereen evenveel honden belasting. Terwijl juist vaak alleen staande ouderen met een klein pensioen een hond hebben." Samenwerking diende vorige week de motie in met het oog op de samenvoeging met de dorpen Geijsteren, Wanssum en Blitters- wijck per 1 januari 2010. In de gemeente Meerlo-Wanssum wordt geen hondenbelasting geheven. Wethouder Van der Broeck (CDA) raadde de motie af. "De honden belasting heeft inderdaad geen direct verband met honden. Maar het levert ons wel structureel geld op", aldus Van der Broeck. Met ingang 2010 worden de belastin gen van Venray en Meerlo-Wans- sum op één lijn gebracht. "Bij de harmonisatie zullen we ook de hondenbelasting meenemen", beloofde Van der Broeck. CDA, PvdA, Lokaal Aktief en inVENtief voelen weinig voor afschaffing. Bert Linskens (PvdA) verweet Samenwerking populis tisch gedrag. "Ze nemen alvast een voorschot op de komende verkie zingen", denkt Linskens. kunnen zo'n gigantische klus niet alleen aan, ze zijn tot elkaar ver oordeeld. De financiering is vaak een struikelblok omdat er geen duidelijke spelregels zijn. Van daar dat het ministerie van VROM samen met de gemeenten (VNG) en de koepels van woningcorpo raties Aedes en Neprom in 2003 de handleiding 'Kosten in beeld, kosten verdeeld' heeft opgesteld. Deze notitie is ook voor Brukske het uitgangspunt. Toch dreigden de gemeente en Wonen Venray er niet uit te komen. De afgelopen maanden is alles op een rij gezet en er is tever geefs gepoogd overeenstemming te bereiken over de financiering. "Beide partijen willen Brukske een nieuwe toekomst geven, maar over het betalen van de rekening liepen de meningen uiteen", aldus de brief. Afgelopen donderdag zijn de gemeente en Wonen Venray opnieuw rond de tafel gaan zit ten om een oplossing te vinden. Er zijn nieuwe afspraken gemaakt met de intentie dat het opknap pen van de wijk in ieder geval Het Amerikaanse leger heeft als eerste getracht de huidige gemeente Boxmeer te bevrijden van de Duitse bezetting. Dit ten koste van grote verliezen. De slag heeft de levens gekost van circa 220 manschappen, terwijl 230 manschappen gewond en/of ver mist raakten en 35 pantsertanks zijn hierbij uitgeschakeld. Tot op heden is de Amerikaanse 7de Pantserdivisie hiervoor nog niet geëerd. Het comité monument 7de Amerikaanse Pantserdivisie Overloon wil dit na 64 jaren als nog bewerkstelligen. Het is belangrijk dat de offers die deze mensen voor de vrijheid hebben gebracht nooit worden vergeten. Voor veel mensen is het de ver van mijn bed show, maar voor de familieleden nog steeds dagelijkse realiteit. Van de 7de Amerikaanse Pantserdivisie zijn uiteindelijk 1360 soldaten gesneu veld tijdens de opmars door Frank rijk, de slag om Overloon, Meijel en Ospel, de slag om de Ardennen en de weg richting Berlijn met als eindpunt de Baltische zee. Het comité is van mening dat een herinneringsmonument een De gemeente Venray stelt een bijdrage beschikbaar van maximaal 12.500 euro voor het project wandelrou tes rondom Castenray, Heide, Oirlo en Vredepeel. Door deze vervolgens te koppelen aan de bestaande wandelroutes rond om de andere dorpen, ontstaat hierdoor een zeer uitgebreid wandelknooppuntennetwerk van ruim 150 km binnen de gemeente Venray. Enkele jaren geleden hebben de dorpen Leunen, Oostrum, Smakt, Veulen en Ysselsteyn onder ver antwoordelijkheid van het dorps- radenoverleg elk een wandelroute rondom hun dorp gerealiseerd. De financiering vond toen onder andere plaats met provinciale en gemeentelijke subsidies. Geschei den van dit traject en al wat eer der heeft Merselo wandelroutes aangelegd. Onlangs hebben nu ook Castenray, Heide, Oirlo en Vredepeel het initiatief genomen om onder leiding van het dorps- radenoverleg tot een wandelroute rond het dorp te komen en deze vervolgens ook aan te sluiten op de andere routes.De provincie heeft hiervoor momenteel echter moet doorgaan. De komende tijd wordt benut om de kostenverdeling verder uit te werken. Zodra er overeenstem ming is wordt het voorgelegd aan het college, de gemeenteraad en de raad van commissarissen van Wonen Limburg, waarvan Wonen Venray onderdeel uitmaakt. "Dit betekent dat we wat meer tijd nodig hebben dan was voor zien. Wij willen die tijd nu ook nemen om samen goed aan de start van het opknappen van de wijk te kunnen beginnen. Wij vertrouwen erop dat dit met de nu gemaakte afspraken mogelijk is", zo besluit de brief die is ondertekend door gemeentese cretaris Piet Lucassen en directeur Marcel Meulen van Wonen Venray. contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 waardig eerbetoon is aan de sol daten die voor de vrijheid hebben gevochten. Het comité is dank baar voor alle steunbetuigingen die zij tot nu toe hebben mogen ontvangen. Het monument zal op zaterdag 27 september 2008 ont huld worden op het Museumplein in Overloon. Om dit herinneringsmonument te bewerkstelligen willen zij om uw steun vragen. Het comité heeft daarvoor een rekening nummer geopend: Rabobank nr. 14.35.88.850 o.v.v. comité monu ment Overloon. Uw gift zal een bijdrage leveren aan een mooi gedenkteken. Fietswereld Frank Welles Dealer van Gazelle, Sparta en Batavus. geen gelden meer beschikbaar. Daardoor is men nu aangewezen op eigen bijdragen vanuit de dor pen, de gemeente en wellicht nog enkele andere sponsoren. Behalve een geldelijke bijdrage zal elk dorp ook een fysieke inspanning leveren (minimaal 200 uur) om elke wandelroute ook daadwer kelijk gerealiseerd te krijgen met een deugdelijke bewegwijzering, routekaart, rustbankjes, folders e.d. Het projectvoorstel past binnen het gemeentelijk toeris tisch recreatief beleid dat streeft naar een verdere uitbouw van het openbaar (kleinschalig) dagrecrea- tief aanbod. Verbetering en uitbrei ding van het toeristisch wandel routenetwerk draagt hieraan bij. bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray De Hoveniers 0478-571800 Lions Club Venray houdt op zaterdag 6 september het twee de ProminentenKunst Gala in discotheek Zenith in Venray. Iedere twee jaar laat Lions Club Venray twaalf prominen te Nederlanders een schilderij maken. Die kunstwerken wor den tijdens een groots opgezet gala met uitgeserveerd diner en entertainment geveild ten behoeve van kinderen die lij den aan spierdystrofie. In Peel en Maas de komende maanden een impressie van de voorbe reidingen, waarbij vele Neder landse prominenten de revue zullen passeren. Deze week Dirk Marcellis. (door William Verheijen) Op woensdag 18 juni is het zover dat ons nationaal voetbalta lent, Dirk Marcellis uit Horst, zijn creatieve kunsten aan het schil dersdoek zal gaan toevertrouwen. "maar jullie realiseren je toch wel, dat ik helemaal niet kan schilde ren." Nadat we dit hebben wegge wuifd, ontvangt moeder Marcellis ons zeer gastvrij en op de vraag waar we onze spullen neer mogen zetten, krijgen we als antwoord waar jullie maar willen; omdat het weer meewerkt, wordt uiteinde lijk gekozen voor een mooi plekje in de tuin, vlak naast de vijver. Zittend onder de veranda, genie tend van een lekker bakje verse koffie met oranje roomsoesjes, ja, ja, het grote oranje had de dag ervoor net zijn laatste poulewed- strijd tegen Roemenië gewonnen, zitten we te overleggen wat er op het doek gezet moet worden. Net op het moment dat, vooral door de mentale begeleiding van Corneel, Dirk daadwerkelijk ver trouwen krijgt dat ook hij een schilderij kan maken, komt oom Karei uit Venray de tuin inlopen. In zijn hand heeft hij verfroller en geeft deze demonstratief aan Dirk met de opmerking 'gebruik deze maar, jungske, dan komt er ten minste iets op het doek te staan'. Hoe tactvol kun je zijn, want al het opbouwende en motive rende werk van ervoor is weer als sneeuw voor de zon verdwe nen. We besluiten van tactiek te veranderen en verdelen de taken; terwijl ik gezellig met moeder Marcellis mij kopje koffie drink, sluiten de artistieke coach en zijn leerling zich van ons af en komen ze al snel tot een beslissing wat er op het doek gezet gaat wor den; het wordt een schilderij wat eenieder moet herinneren aan komende Olympische Spelen in Bejing; op deze spelen zal voor het eerst sinds hele lange tijd Neder land weer vertegenwoordigd zijn bij het voetbal. Het Nederlands Olympisch voetbalteam is, onder leiding van Foppe de Haan, zelfs één van de medaillekanshebbers en onze prominent van vandaag maakt deel uit van de selectie van dit team. Nu het onderwerp bepaald is, wordt besloten met welke tech niek er geschilderd zal gaan wor den en nadat ook deze keuze gemaakt is, worden de eerste stre ken verf op het nog smetteloos witte doek gezet. Na verloop van tijd verliezen zowel artiest als zijn begeleider, het contact met hun omgeving en gaan volledig op in de productie van het schilderij. Zelfs een SMS-je van zijn vrien din kan hem niet afbrengen van de missie die hij nu aan het uit voeren is; moeder Marcellis ant woordt namens haar zoon dat hij 'nog even geen tijd heeft' en dat het wat later wordt. Als een volleerd schilder neemt Dirk regelmatig afstand van het schilderij om het vanuit andere Dirk Marcellis signeert het prachtige schilderij dat hij maak te onder begeleiding van kunst schilder Korneel Jeuken. "Ik heb nooit geweten dat ik dit kon", was zijn bescheiden conclusie. perspectieven te bekijken en lang zaam maar zeker ontstaat er iets op het doek, waarvan met name hij zelf niet het minste vermoeden had, dat dit in hem zat. Als finishing touch signeert Dirk het doek en wenst ons veel succes bij de verkoop en geeft aan dat, indien mogelijk hij er die avond graag bij zou willen zijn om het de koper persoonlijk te overhandigen en er wordt dan ook afgesproken, dat als er geen andere verplich tingen zijn, wij elkaar weer zullen zien op zaterdag 6 september, de avond waarop ook dit schilderij, samen met vele anderen zal wor den geveild. Minder kippen en varkens dan tien jaar geleden Gemeente en Wonen Venray leggen ruzie bij Donderdag 3 juli 2008 - Pagina 5 Go*rid°r Mode SLECHTS BEPE v.a v.a. SPORTIEF EN GEI MEENEEM UITZOEKEN PRIJS, VOOR: v.a INPAKKEN VOC v.a.. OU I I I U U I IVIUUU Qrotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-586387 ook voor onderhoud en reparatie Eindstraat 12 Venray, Tel. 0478-581553 Dirk Marcellis schildert voor ProminentenKunst 1,

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5