CDA: zorgen over afname landbouwgrond Wereld Jongeren Dagen: enorm overweldigend Euterpe naar De Wieën Vraagtekens bij natuurproject Smakterveld Venray steunt toeristische projecten Merselo Kurstjens Advocaten PEEL EN MAAS Agrarische sector nog steeds grootgrondbezitter in Venray Skatebaan aan Zuidsingel moet wijken voor nieuwbouw VAN DER PUTT Ons kantoor bestaat al 35 jaar! arbeid en ontslag bouwrecht echtscheiding faillissement letselschade milieurecht onrechtmatige daad overeenkomsten Schaapscompagnie en Dorpen in het groen Tbs'er keert niet terug van verlof Vervolg voorpagina Venray verliest veel banen in industrie, zorg en landbouw contactlenzen PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Donderdag 3 juli 2008 - Pagina 3 Het provinciale CDA is bezorgd over de afname van de landbouwgrond in Lim burg. Door de oprukkende woonwijken en bedrijventer reinen maar ook door delf stoffenwinning, wegenaanleg en natuurontwikkeling is in de afgelopen halve eeuw circa 25.000 hectare landbouw grond verloren gegaan. De CDA-Statenleden Ingrid Voncken en Jan Loonen stelden vragen en uitten hun bezorgd heid aan het college van GS. "Want grond is een schaars goed", zegt Loonen. "Door meervoudige ruim teclaims ontstaat er steeds meer spanning op de vraag waarvoor gronden moeten worden ingezet." Vorige week discussieerde ook de Tweede Kamer over deze kwestie. Minister Verburg (CDA) kwam de boeren tegemoet. De verplichting om akkers op te offeren voor uit breiding van de natuur, is deels van de baan. In de komende tien jaar moet landelijk 728.000 hec tare natuur ontwikkeld worden voor de zogeheten EHS (Ecologi sche Hoofdstructuur). In plaats van grondaankopen worden land bouwers, met financiële steun van de EU, ook zelf in staat gesteld om als natuurbeheerder aan de slag te gaan. In Limburg spelen naast de aan leg van de EHS de uitvoering van het project Grens- en Zandmaas, de aanleg van grootschalige indu strieterreinen (zoals in Venlo), woningbouw, toeristische ontwik kelingen, het realiseren van de Robuuste Ecologische Verbinding zone tussen Mook en Schinveld en de grondclaims die voortvloeien uit de Kaderrichtlijn Water. Daarnaast heeft de landbouw, om grootschaliger te kunnen pro duceren, grotere aaneengesloten landbouwgebieden nodig. Tussen 1950 en I960 nam het landbouwareaal in Limburg nog toe van 152.700 naar 157.000 hectare. Dit was het gevolg van de heide- en hoogveenontginnin gen. Na I960 kwam de omslag en moesten de landbouwers steeds meer terrein prijsgeven. Volgens de laatste telling uit 2003 is er in de provincie nog 134.000 hectare agrarische grond. Dit is 62,2 pro cent van de totale oppervlakte van Limburg. De landbouw vreest dat de sec tor straks ten dode is opgeschre ven, indien deze ontwikkeling zich voortzet. De CDA-Statenleden kregen als antwoord dat vooral in Zuid-Limburg landschapsbeheer steeds belangrijker wordt. Vanuit EU-fondsen is er jaarlijks 60 tot 100 miljoen euro beschikbaar voor de Limburgse boeren. De provincie wil voorkomen dat er een 'hectarediscussie' ont staat tussen allerlei grondgebrui kers. "Onverstandig en onnodig", reageren Gedeputeerde Staten die pleiten voor een integrale benade ring waarin alle doelen en belan gen worden afgewogen. Ruim twee derde van het Venrayse grondgebied is nog in bezit van de landbouwsector. De gemeente Venray heeft een totale oppervlakte van 14.636 hectare. Hiervan is 10.043 hectare (68,6 procent) agrarisch terrein, zo blijkt uit het jaarboek 'Venray in cijfers 2008'. In 1993 was dit nog 10.201 hectare (69,7 procent). In de afgelopen vijftien jaar heeft de landbouw in Venray 158 hectare moeten inleveren. Bossen en natuurgebieden zijn samen goed voor 2.844 hectare, dit is 19,4 procent van het Venray se grondgebied. Dit is ruim hon derd hectare meer dan in 1993- De 39-100 Venraynaren heb ben voor hun woongebied slechts 608 hectare ter beschikking. Dit is ruim 4 procent van de totale oppervlakte terwijl de bedrijven terreinen 214 hectare (1,5 pro cent) in beslag nemen. "Geloof is voor mij een hou vast voor het leven", zegt de 25-jarige Nico van den Oever. "Een richtlijn om te leven leven", aldus Martijn Hou wen, 20 jaar oud. "Het geloof maakt me erg gelukkig", vindt Jacqueline Peeters. Aan het woord drie leden van de jon gerengroep Identity, jonge ren verbonden via de kerkge meenschap van Venray. Ook drie van de achttien leden die zondag vertrekken naar Australië voor de Wereld Jon geren Dagen. De Wereld Jongeren Dagen zijn zo'n twintig jaar geleden ontstaan op initiatief van de vorige paus, Johannes Paulus II. Het doel was om jongeren met hetzelfde katho lieke geloof vanuit de hele wereld bij elkaar te brengen en hun geloof samen te vieren. Johannes Paulus II had het vertrouwen, dat jonge mensen die elkaar konden vinden in hun geloof daar iets heel moois van konden vinden. Inmid dels is het evenement een enorm succes en trekt elke drie jaar hon derdduizenden, soms zelfs miljoe nen jongeren. In 2005 werden de Wereld Jongeren Dagen gehouden in het Duitse Köln, waar ruim een miljoen jongeren bijeenkwa men. Onder hen enkele jongeren uit Venray, waaronder Jacqueline Peeters en Nico van den Oever. Zij besloten naar aanleiding van deze unieke belevenis een jonge rengroep op te richten vanuit de kerkgemeenschap van Venray. Dit was de geboorte van IDent!ty. Wat is IDentlty en wat betekent de groep voor zijn leden? Nico vertelt enthousiast over de groep. "We komen elke maand een keer bij elkaar na de kerk, dan komen we samen bij deken Smeets en praten een uurtje met hem over zaken die spelen in de maatschap pij, met een kopje koffie. Maar soms hebben we het ook gewoon over verhalen uit de Bijbel." Mar tijn vindt het een gezellige groep, een groep vrienden die elkaar ook buiten de kerk ontmoeten. "We kunnen goed met elkaar pra ten over het geloof, we kunnen samen bezig zijn met het geloof, maar het is ook erg gezellig. Het is niet alleen maar de kerk en geloof, in tegenstelling tot wat mensen soms denken." Voor Nico is een feestje zelfs onontbeerlijk. "Het moet gezellig zijn, anders kun je beter stoppen. Het is niet zo dat we alleen maar netjes in de kerk zitten en bidden. Ook katholieke jongeren houden van een pilsje op zijn tijd en een leuk feestje. En bovendien, ik vind naar de kerk gaan sowieso al een groot feest." VERSTERKEN GELOOF Zondag dus het vertrek naar Australië, waar van 15 tot en met 20 juli de Wereld Jongeren Dagen worden gehouden in Sydney. Jac queline herinnert zich nog de eer ste keer voor haar, drie jaar gele den in Köln."We werden gevraagd of we daar niet heen wilden. Nou, ik had geen idee wat het was, maar goed, ben toen meegegaan en heb er geen spijt van gehad. Het was daar zo overweldigend, dat alles pas tot me doordrong toen ik weer thuis was. Je denkt weieens dat er maar weinig jongeren meer zijn, die nog echt geloven. Nou, toen ik daar was en al die duizen den jongeren zag, dan zijn er toch nog heel wat." Is het voor Jacqueli ne en Nico niet nieuw meer, voor Martijn zullen dit de eerste Wereld Jongeren Dagen zijn. Wat ver wacht hij ervan? "Ik denk dat het vermoeiend zal worden, maar ook heel erg stimulerend voor mijn geloofsbelevenis, én dat het heel gezellig zal worden. Ik denk dat mijn geloof er alleen maar sterker door zal worden als ik zoveel jon geren ga zien, die hetzelfde geloof met me delen. Het zou niet goed zijn als dat niets met me zou doen. En het is natuurlijk een belevenis die ik niet meer zo snel zal mee- maken.Tenslotte ga je niet elk jaar naar Australië." Vandaar dat I Dent! tv er met een maar een echte vakantie van maakt. Jacqueline: "We gaan eerst naar Goldburn, waar we een aantal dagen verblijven bij gastgezinnen. Dan gaan we naar Sydney, waar de Wereld Jongeren Dagen plaatsvin den. Daar zal het programma dage lijks beginnen met de catechese en eucharistieviering, waarna 's middags diverse festivals bezocht gaan worden. We hebben voldoen de vrije tijd om de omgeving te bezichtigen of andere activiteiten te ondernemen. Een hoogtepunt zal ongetwijfeld de open mis zijn onder leiding van Paus Benedic- tus XVI. Na de Wereld Jongeren Dagen gaan we naar Ballarat, waar we nog een week zullen blijven. Vandaar uit maken uitstapjes naar onder andere Melbourne en Can berra." Wie de Wereld Jongeren Dagen wil volgen, kan dat doen van 15 tot en met 20 juli op Nederland 2, van 17.00 tot 18.00 uur. Daarnaast kun je ook de website www.wyd2008. org bezoeken of www.wjd.nl. De kogel is door de kerk. Harmonie Euterpe krijgt een nieuw onderkomen op sport park De Wieën. Op de plek van de skatebaan aan de Zuidsingel komt een nieuw verenigings gebouw dat samen met MMSK St. Petrus Banden gebruikt gaat worden. Renovatie of uitbreiding van repetitielokaal de Pèrdstal aan de Kempweg is definitief van de baan. De harmonie hield deze mogelijk heid nog achter de hand als de ver huizing naar De Wieën opnieuw zou afketsen. Eerder sneuvelde al het plan voor een multifunctio neel centrum (mfc) aan de Zuids ingel. Het college heeft voor De Wieën gekozen omdat uitbreiding in natuurgebied Vlakwater onwen selijk is. MMSK St. Petrus Banden verloor een paar jaar geleden zijn onderkomen aan de Oostsingel vanwege de uitbreiding van basis school De Hommel. Sindsdien heeft het muziekkorps tijdelijk onderdak gevonden bij handboog schutterij Diana op sportpark De Wieën, vlakbij de nieuw beoogde locatie. De gemeente trekt 50.000 euro uit om het bouwplan van Euterpe ambtelijk te begeleiden. De komst van commerciële kan toorruimten in het verenigingsge bouw, is door het college afgewe zen. In het schetsvoorstel zouden op de begane grond de ruimtes komen voor Euterpe en MMSK en op de eerste verdieping kantoor lokalen voor derden. Er was op De Wieën nog een tweede plek in beeld, vlakbij de atletiekbaan. Deze locatie had eigenlijk de voor keur omdat dan aangesloten kon worden bij de bestaande gebou wen van de atletiekvereniging en de handboogschutterij. De afstand tot de woningen was in dit geval groter zodat er minder geluids overlast zou zijn. Bovendien hoef den dan niet de skatebaan en het basketbalveld je verplaatst te wor den. Deze voorkeurslocatie is toch afgevallen omdat er overeenstem ming moest worden bereikt met beide zittende sportverenigingen. Het plan was een gezamenlijke nieuwbouw waarin zowel sport als muziek een plek zou krijgen. Atletiek- en triatlonvereniging ATV is terughoudend. De vereni ging denkt zelf aan uitbreiding en vreest beperkt te worden in haar mogelijkheden. Er is toen voor de plek van de skatebaan geko zen omdat dit minder complex is. Deze locatie heeft ook de voor keur van Euterpe. Er kan hier een gebouw neergezet worden dat niet hoeft te worden ingepast tus sen bestaande panden. De bouw aan de Zuidsingel kan daardoor sneller plaatsvinden. Ook dit is een voordeel aangezien Euterpe al vele jaren op nieuwe huisvesting wacht. Het nadeel van de verhui zing naar De Wieën is dat de reeds toegekende subsidie van 100.000 euro vervalt. Euterpe kon dit bedrag uit de pot stedelijke ver nieuwing (ISV) tegemoet zien bij verbouwing van de Pèrdstal. Met de verplaatsing van de skatebaan en het basketbalveld is 60.000 euro gemoeid. Dit bedrag is nodig om op een ander plek een geheel nieuwe speelvoorziening aan te leggen. De gemeente bekijkt of het mogelijk is het materieel van de skatebaan te hergebruiken, dit zou 10.000 euro besparen. Euterpe had graag een commer ciële kantoorruimte van vierhon derd vierkante meter als boven verdieping willen bouwen. De gemeente ziet dit niet zitten omdat het niet passend is op De Wieën dat bedoeld is voor maatschappe lijke functies als onderwijs, sport en cultuur. Bovendien zijn er in Venray voldoende kantoorlocaties van deze omvang beschikbaar zoals langs de Noordsingel, aan Hoogakker en Noorderhof, in de Clockert en op enkele andere plek ken aan de singels. Daarnaast zijn er bouwplannen voor kantoren op de plek van garage Van Haren en aan de Leunseweg. Bij elkaar opgeteld gaat het om enkele dui zenden vierkante meters kantoor ruimte waarmee ruimschoots aan de vraag kan worden voldaan. De kans is vrij groot dat de Raad van State in Den Haag een rode streep zet door de vergunning voor het ont- gronden van het Smakterveld. Onlangs bleek bij de Raad dat de bezwaren van een agra riër uit de omgeving van het natuurproject soms venijnig raak waren. De Raad zelf had er ook een aantal. De dienst Landelijk Gebied gaat in het Loobeekdal een zestien hec tare groot natuurgebied aanleggen dat in natte tijden moerassig zal worden. De provincie Limburg verleende daarvoor de ontgron dingsvergunning waarmee het graafwerk kan worden verricht. De agrariër is fel tegen de aanleg. "Het is schandalig dat zulke goede grond zal worden vernietigd", zei hij. "En alle landbouw houdt op als de grond te nat wordt." Hij is verder bang voor overlast van muggen die zijn vee een gevaarlijke ziekte als blauwtong kan bezorgen. Ook vreest hij het overwaaien van onkruid naar zijn akkers. De provincie meent dat dit laatste goed kan worden voorko men door te gaan maaien voordat de planten in het natuurgebied tot bloei komen. Maar volgens de agrariër is het lastig maaien in een moeras. De Raad van State denkt dat het project op de lange baan moet worden geschoven, omdat er ook nog andere vergunningen vereist zijn om het uit te kunnen voeren. En daarvoor zijn dan nog langdurige procedures nodig. De Raad vroeg zich daarom af of de vergunning voor het ontgronden niet te vroeg is verleend. Boven dien zal door de ontgronding het gebied al zo worden aangetast dat verzet tegen de andere vergun ningen dan weinig zin meer heeft. De Raad van State vindt het niet goed als bezwaarmakers op die manier worden behandeld. Vol gens de provincie is geprobeerd om toch een eerlijke procedure te volgen. De provincie en de dienst Landelijk Gebied garanderen dat het project het watersysteem en het waterpeil in de omgeving niet beïnvloedt. Maar het is de vraag of die garantie wel kan worden ver leend. In het natuurgebied wordt namelijk ook een oude waterloop in ere hersteld. En deze is waar schijnlijk weer wel van invloed op de grondwaterstand. De uitspraak volgt over zes weken. In deze lange periode hebben we ons ontwikkeld tot een advocatenkantoor niet gespecialiseerde, juridische kennis. Ieder van de negen advocaten van ons kantoor houdt zich met één of slechts enkele rechtsgebieden bezig om u juridisch advies of processuele bijstand van hoge kwaliteit te bieden. U bent (agrarisch) ondernemer of particulier? U procedeert voor eigen rekening of hebt recht op kosteloze rechtsbijstand? Wij staan u graag bij in zaken over: telefoon 0478-556677 www.putt.nl mr. Ten Brummelhuis mr. Van Hoef mr. Gerrits mr. Van Dok mr. Pelckmans mr. Van den Aker mr. Stad mr. Verrijdt mr. Teunissen De gemeente Venray waar deert het project Schaaps compagnie van de dorpsraad Merselo. Zij stelt een bedrag beschikbaar van 1.750 euro voor een haalbaarheidson derzoek rondom het plan. Daarnaast steunt de gemeente het plan Dorpen in het groen met een bedrag van maximaal 16.250 euro. In de kadernota Toerisme geeft de gemeente aan dat ze de komen de jaren in het buitengebied voor al wil inzetten op bevordering van de meer extensieve recreatievor- men (wandel- en fietsroutestruc turen, kleinschalig dagrecreatief aanbod e.d.), alsmede op de com binatie daarvan met het cultureel erfgoed (cultuurtoerisme). Met het projectplan Schaaps compagnie wil de dorpsraad in onderlinge samenhang een aan tal zaken realiseren, zoals enkele landschappelijke ontwikkelingen, het bouwen van een authentieke schaapskooi met informatiecen trum, aanvullende horeca en ver- blijfsrecreatie. Dit biedt volgens Een tbs-patiënt uit de kliniek De Rooyse Wissel in Oostrum is niet teruggekeerd van begeleid verlof. Dat heeft een woordvoerder van de tbs-kliniek bevestigd. De man had vrijdag van verlof terug moe ten komen en dat is niet gebeurd. Hij wist zich te onttrekken aan zijn begeleiding. De kliniek wil niet vertellen in welk stadium van zijn behandeling de tbs-patiënt zich bevindt. De kliniek en justitie doen verder geen mededelingen over de kwestie. de gemeente eveneens een eco nomische impuls voor het gebied rondom de molen. Arcadis (voor heen Heidemij) is gevraagd een haalbaarheidsstudie uit te voeren. De kosten worden vooral gedra gen door de Rabobank en Stich ting de Marke, en daarnaast door de dorpsraad, de Peelcompagnie en gemeente. De provincie Lim burg en de stichting Instandhou ding Kleine Landschapselemen ten Limburg (IKL) willen met het project Dorpen in het groen een gerichte bijdrage leveren aan een duurzame verbetering van de leef baarheid en kwaliteit van de Lim burgse buitengebieden. Merselo is een van de twaalf hiervoor gese lecteerde dorpen in Limburg. De bedoeling is dat bewonersgroepen zich actief gaan inzetten voor de landschappelijke kwaliteit in hun directe omgeving. Hiervoor wor den partijen bij elkaar gebracht Nooit eerder telde Venray zoveel ondernemingen. Een opvallende stijger is het aantal bouwbedrijven dat met ruim 40 procent toenam, van 123 naar 175.Terwijl het aan tal banen in de bouw in dezelfde periode slechts met 4 procent steeg, van 938 naar 979- Hieruit blijkt dat bouwvakkers een eigen klussenbedrijf zijn begonnen terwijl ook Polen steeds vaker een bouwbedrijfje opzetten. De zakelijke dienstverlening maakte eveneens een onstuimige groei door van meer dan 40 procent. Het aantal kantoren steeg van 263 naar 371. die van belang kunnen zijn bij de zorg en kwaliteit van het groene buitengebied rondom het dorp. Samen stellen de partijen concrete actieplannen op, waarbij de uitein delijk te nemen landschappelijke maatregelen zeer divers kunnen zijn. Landschappelijke ontwikke ling en inpassing uit het grotere project Schaapscompagnie, is het eerste puzzelstukje dat hiermee al verder wordt ingevuld. Voor dit onderdeel is nu 65.000 euro beschikbaar. Hiervan financiert de provincie 60%, de gemeente 25% en voor de overige 15% wordt gerekend op de inzet van particu lieren. Multimate Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray, Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl Noorderhof 20 Venray 0478-550630 Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3