Matthias van Nispen afgestudeerd als componist Oude tijden van The Cats herleven Tout van bien Klassiek op Locatie weer van start Waterbak gevecht 2008 Overloon Buitengewoon! Martin Bril PEEL EN MAAS Donderdag 3 juli 2008 - Pagina 11 Muzikant Matthias van Nis pen uit Merselo kreeg de kwa lificatie 'zeer goed' voor zijn compositie La Commedia. Het was zijn afstudeermuziek die vorige week donderdag uitge voerd werd door het orkest van de Koninklijke Lucht macht. De examencommissie was speciaal hiervoor naar Amersfoort gekomen. De commissie beloonde de com positie van Van Nispen met een 9- De uitgevoerde werken lieten zich beluisteren als een korte muzikale levensloop van Van Nispen tussen 2004 en 2008. Het orkest begon met Squirrel Monkey, dat verwijst naar het aapje van Pippie Lang kous, maar ook naar Van Nispens muzikale leertijd op Sardinië en zijn vriendin Marjanne. Wanneer hij in 2006 op tournee naar China gaat om de Eindhovense Light- town Bigband daar te dirigeren, arrangeert hij tevoren een aan tal Chinese liedjes. Jasmine, dat gebaseerd is op een Chinees kin derliedje, werd toen enthousiast door de Chinezen onthaald en nu ook door het examenpubliek. Het Tilburgs harmonieorkest Orpheus vroeg de componist in 2007 om een concoursstuk te schrijven, het werd II Conté dell'Aqua, met een sprankelende solo erin voor een tenorsaxofoon. Het klonk tijdens het concert werkelijk als levend water. Van Nispen schreef in het zelfde jaar Blue Bassoon, tijdens zijnTilburgse Conservatoriumtijd voor het fagotkwintet van het Brabants Orkest, maar moest het nu herschrijven omdat het Lucht machtorkest ook andere instru menten dan alleen maar fagotten wilde inzetten. Een mooie lang zame blues in funkstijl.Als brug terug in de tijd volgde een korte pianosuite gebaseerd op middel eeuwse toonsoorten en dan tot slot zijn Commedia. Van Nispen baseerde zich daarvoor op de Divi- na Commedia van Dante uit 1300. Het orkest en twee zangsolisten voerden de luisteraars door hel, vagevuur en hemel. In het begin van het stuk verwijzen klanken naar het Dies Irae, Dies lila uit de dodenmis. Om het vagevuur hoor baar te maken had hij een There min aangeschaft; de klank van het elektronische instrument heeft wel wat weg van een zingende zaag. Onder de klanken van zijn Bossa Nova Never Ever wachtte hij samen met zijn publiek zenuw achtig op het eindoordeel van de jury van het conservatorium, en dat werd dus een 9- De kapel van de Koninklijke Luchtmacht is in Venray heel populair. Het optre den in de schouwburg en het uitgebreide concert op het Hen- seniusplein liggen nog vers in het geheugen. Kennelijk is de liefde wederzijds nu deze voortreffelijke musici ook Van Nispen en zijn composities in hun hart hebben gesloten. Zij spelen zijn compo sities en hij speelt in het Lucht machtorkest, zichtbaar tot weder zijds groot genoegen. De Kapel van de Koninklijke Luchtmacht biedt op 19 september in Merselo ter gelegenheid van de muziekju- bilea, een galaconcert aan. De op het examenconcert uitgevoerde muziek van Van Nispen is binnen kort te beluisteren op www.van- nispentotpannerden.nl/bros. Tributeband in partycentrum De Witte Hoeve Expositie keramiek Bij BiblioNu Venray is tot en met 31 juli een expositie te zien van keramiek, gemaakt door deel nemers aan de cursus keramiek gegeven door Annemiek Kooien. De tentoongestelde stukken laten zien wat er in een cursus tot stand kan komen door specifiek met bepaalde technieken aan de slag te gaan als ook het vormgeven van eigen ideeën. Met ondersteuning van Kooien op het technische vlak en op het gebied van vorm geving is iedereen in staat zijn eigen vaardigheden te ontwikke len. De expositie geeft een verras send beeld van originele beelden, vazen en schalen, geglazuurd en gekleurd met oude en moderne technieken. Wie zelf interesse heeft om met klei te gaan werken kan een kijkje nemen op www. annemiekkeramiek.nl. Foto's van de geëxposeerde keramiek zijn te zien op www.biblionu.nl. De expositie is te bekijken tijdens de openingsuren van de bibliotheek in Venray. Fietstocht gilde Maashees Het St. Joris en St. Anthonius- gilde uit Maashees houden op zondag 20 juli weer de jaarlijkse fietstocht door de regio. De start is vanaf schietterrein Het Broekven tussen 13.00 en 14.00 uur. Dit ter rein is gelegen in de bossen tussen de Vennenweg en de Broekweg in Maashees. Vanaf het kerkplein in Maashees wordt de weg naar het schietterrein aangegeven. Op het terrein ontvangt men vervolgens de routebeschrijving van de fiets tocht. Er is een fraaie route van ongeveer 40 kilometer uitgezet. Boekrecensie in Peel en Maas Bands uit het verleden leven voort via radio of televisie, maar ook doordat fans en nieuwe bands aandacht schen ken aan hun oude helden. Het is dan ook prachtig als er weer een bootleg band opduikt die in de sporen treedt van een grote popgroep. In 2003 ging de eer naar The Cats, de roem ruchte Volendammer succes formatie, die hit na hit scoor de en bijna altijd in de Top 10 van de Nederlandse Top 40 te vinden was. Vaak zit je voor de radio en hoor je ze nog voor bij komen, die oude successen van The Cats uit Volendam. Een band die eigenlijk niet meer weg te denken valt uit de Nederlandse popgeschiedenis. The Tribute to The Cats Band laat oude tijden herleven. Op 16 mei 2009 is deze fantasti sche band te gast in partycen trum De Witte Hoeve in Ven ray. The Tribute to the Cats Band (TCB) bestaat uit acht personen en Jan Schilder (Koster) die als 'onzichtbare Cat' ruim twintig jaar op pad is geweest met de echte Cats. Schilder heeft nu in de Tribute to The Cats Band 'zijn positie' opnieuw ingenomen alsof er niets veranderd is, behalve de podiumbezetting, uiteraard. Hij is verantwoordelijk voor de podi umtechniek, en bekleedt daarbij tevens de functie van een soort Cats-nestor. De jongens smullen nog altijd van de verhalen die Jan uit zijn rijke hoeveelheid ervarin gen weet op te halen. Jan Schilder: "Toen The Cats in I960 in het St Jozefgebouw Imca Marina bege leidden, bracht ik het drumstel al. Vanaf dat moment ben ik er altijd bij gebleven. Mijn functie was in beginsel het neerzetten van de instrumenten en later belandde ik achter het mengpaneel en zorgde zo dat de sound perfect in de zaal overkwam. Toen The Cats in de Speeldoos in Zaandam in 1984 een try-out deden, was ik er niet bij. Omdat het geluid slecht was, ben ik er weer bijgehaald.Wat veel mensen niet weten is dat de man nen van The Cats bij mijn ouders thuis praktisch zijn grootgebracht. Mijn broer Jaap Schilder speelde in The Cats, Jan Buys was mijn zwa ger en Piet Veerman mijn neef." Het succes van de tributeband verrast Jan Schilder nauwelijks. Thoom Veerman (toetsenist) geniet dan ook van de optredens: "TCB brengt een variabel reper toire. Dus ook wat andere muziek, bijvoorbeeld wat songs van The Drifters, zo deden The Cats dat zelf ook vroeger. Maar overwe gend wordt uiteraard The Cats gespeeld." "We hebben destijds eerst een jaar gerepeteerd, dus je kan wel stellen dat er serieus gewerkt wordt. Mijn aandeel is het drum- werk en ik ben gaandeweg fan geworden. Dat is eigenlijk alle maal begonnen na de Ode aan The Cats", vult Jan Veerman aan. Vol gens Kees Plat klikte het vanaf het eerste moment: "We hebben alle maal een ruim muzikaal verleden en als je dan met elkaar musiceert, dan gebeurt er iets. Er wordt ook met veel discipline gerepeteerd. En verder heeft iedereen het erover, dat is een mooie ervaring." Wil Schilder heeft altijd als iets met The Cats gehad: "Het is bovendien nog familie ook. Dan is dit prachtig. Toch heb ik ook nog een klein plekje in mijn hart voor BZN, maar dat is meer een emotionele reden, Annie Schilder is namelijk mijn zuster." Evenals de andere bandleden timmert zanger Piet Schilder ook alweer een tijdje aan de weg. Piet was twintig jaar lang het gezicht en de zanger van de populaire Volendamse forma tie Next One. "Tijdens de concer ten vinden de mensen het heer lijk om het sfeertje van vroeger opnieuw te proeven. Daar komt nog bij dat de zang van The Cats groots was. De liedjes zijn gewoon top. Ik was altijd al fan van deze groep. Vroeger mocht je geen fan zijn van The Cats, dan was je niet hot'In onze vriendenploeg was dat ook het geval, alleen ik was wel fan. Wij stonden indertijd met Next One in het voorprogramma van het afscheidsconcert van The Cats in Purmerend, mei 1974. We begonnen met Lies die dag en dat moment was onze doorbraak. We beleven het sfeertje van vroeger weer helemaal opnieuw." In de maanden juli en augustus bouwt het 'reizende circus' van de concertserie Klassiek op Locatie het podium op diverse plekken in Noord-Limburg op. Vele inter nationale solisten en ensembles kan men de komende weken tege moet zien. Het Limburgs Symfonie Orkest viert dit jaar zijn 125ste bestaan en is daarmee een van de oudste orkesten van Nederland. Een van de belangrijkste programma's is een openluchtconcert dat vijf keer wordt uitgevoerd in het zui den, midden en noorden van Lim burg. Het laatste Buiten-Gewoon- concert vindt plaats op 6 juli vanaf 15.00 uur in de Kasteeltui nen inArcen.Als medeorganisator van dit concert is dit de aftrap van de komende Klassiek op Locatie concerten. Op het programma staan virtuoze orkestwerken, liederen van onder meer Toon Hermans, Jack Poels, popsongs van Frans Pollux, een compositie John Bröcheler (foto:Johannes Timmermans). voor trance-dj en symfonieorkest en meeslepende chansons van Jack Brei op Limburgse teksten. De solisten komen zowel uit de klassieke als uit de lichte wereld met onder andere John Bröcheler, Frans Pollux en DJ Ron van den Beuken. Reserveren kan via www. klassiekoplocatie.nl. Kaarten zijn te koop bij VW-winkels en aan de dagkassa. Het evenement Overloon Bui tengewoon! wordt gehouden op zondag 24 augustus in Overloon. Veertien wielrenners finishen na een 1400 kilometer lange fiets tocht van Lourdes naar Overloon. Het centrum bruist van spektakel en gezelligheid. Om 11.00 uur opent pastoor Tolboom het evenement, aanslui tend aan de heilige mis in deTheo- balduskerk in Overloon. Van 11.00 tot 17.00 uur houden verschillen de bedrijven open dag. Kijk voor informatie over deze bedrijven op www.overloon-buitengewoon. nl. Met een pendeldienst wordt men vanaf speciale parkeerplaat sen in het buitengebied naar de bedrijven gebracht. Per fiets zijn de bedrijven en het centrum ook goed bereikbaar. Rond 15-30 uur worden de wielrenners verwel komd. De wielrenners worden op een feestelijke manier binnenge haald door een club oorlogsvete ranen met als hobby Harley David- son-motoren en de joekskapel. Zo is er jaren zestig, zeventig en tachtig muziek te beluisteren uit verschillende jukeboxen op het 14 oktoberplein. Dit plein wordt omgetoverd tot terras met hore- capaviljoen. Desdemona Dance maakt het plaatje compleet met mooie dansshows.Tot 21.00 uur is er live muziek in het centrum. Overloon Buitengewoon steunt het doel Stichting Overloonse Bedevaart. Deze stichting bege leidt mensen uit Overloon en directe omgeving naar Lourdes. oude eend, kijkt naar klassieke policiers en bezoekt en passant ook nog even Spanje. Tout van bien is het vervolg op het succes volle Plat du four en vormt samen met Brils recente boek over keizer Napoleon, De kleine keizer, een Franse trilogie. Wie van Frankrijk houdt, kan er niet omheen. Eerder verschenen in deze reeks: De dag van de eerste haring, Het leed dat liefde heet, Het ver dwenen kruispunt, Een plek onder de zon, Schitterend blauw, Haagse bluf, Plat du Jour, Vader en dochters, Liefde, seks regen en De kleine keizer. Martin Bril (Utrecht, 21 okto ber 1959) is een Nederlandse columnist en schrijver. Na een studie filosofie in Groningen, waar hij schreef voor het GSb- blad Nait Soez'n, ging Bril naar de Nederlandse Filmacademie in Amsterdam. Bril schreef jaren lang columns in onder andere Het Parool. Sinds september 2001 schrijft hij dagelijks in De Volks krant. Verder publiceert hij in Vrij Nederland het wekelijks feuille ton Evelien, waarvan onder regie van Rita Horst een televisieserie werd gemaakt. De literaire roman Tot van bien is te koop bij boek handel Van den Munckhof. Prijs: 12.50 euro. De Ysselsteynse kermis staat weer voor de deur. Van vrijdag 4 tot en met dinsdag 8 juli is het Lovinckplein weer voorzien van diverse attracties en eetkraam- pjes. Ook zijn er weer de jaarlijkse Ysselsteynse waterbakgevechten op zondag 6 juli. Deelnemers, opgesplitst in cate gorieën, krijgen een skippybal aangereikt en gaan elkaar daar mee, al zittende op de glibberige balk, te lijf. Degene die al eerste in het water valt, is uitgescha keld. Deze jaargang wordt voor Kermis in Ysselsteyn De jaarlijkse kermis van Yssel steyn wordt gehouden van zater dag 5 tot en met dinsdag 8 juli. Op het grasveld gelegen aan het Lovinckplein staat dan een gezelli ge dorpskermis opgesteld. De ker mis bestaat dit jaar uit botsauto's en de polyp. Voor de kleintjes is er de draaimolen. In de categorie oefeningspelen zijn er de schiet- salon, touwtjetrekken, bussen- gooien, grijpkranen, big one, eend- jesvissen, aqua blasta en boksbal. Voor de inwendige mens staan er nougat/suikerwerken, suiker spin/popcorn en visverkoop.Voor meer informatie kan men kijken op www.kermisvenray.com. Muzikale zondag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 6 juli van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale middag plaats met een optreden van Ruud van der Heijden. Van der Heijden is een beroepsmusicus uit Best. Hij zingt bekende meezingliedjes en Brabantse luisterliedjes, waar bij hij zichzelf begeleidt op zijn keyboard. Belangstellenden zijn van harte welkom in het restau rant Le Tambourin in Venray. De organisatie is in handen van het Intern Activiteiten Centrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. het eerst georganiseerd door OJC Jera'70 en zaal Roelanzia.Voor het eerst is er ook een categorie met prominenten die met elkaar de strijd aangaan. Meedoen is moge lijk en opgeven kan via waterbak- gevecht@jera70.nl. Na dit spekta kel is er een mogelijkheid om het feestje voort te zetten in de feest tent van Roelanzia alwaar DJ Izzy en De SRV Mannen gaan zorgen voor een afterpartysfeertje. Het waterbakgevecht wordt dit jaar mede mogelijk gemaakt door Mari Wanssum. De Locht De jeugdgroep van streekmuse um De Locht in Melderslo houdt op zondagmiddag 6 juli een spe ciale activiteit voor kinderen. Zij mogen dan speciaal uitgezochte maaskeien beschilderen en op de binnenplaats wordt een muzikaal optreden verzorgd door de Vage bonden. Naast de vaste expositie is de wisselexpositie over Juweel tjes in Texiel te bezichtigen. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Caribisch zomerfeest Het Caribisch zomerfeest in restaurant Le Tambourin op Ser vaashof in Venray (locatie stations weg) wordt gehouden op woens dag 9 juli van 15.00 tot 18.00 uur. Het wordt een waar zomers festijn met uiteraard veel Caribi sche muziek, dans en een zomerse sfeer en aankleding. In een aantal kraampjes worden zelfgemaakt artikelen verkocht. De opbrengst komt ten goede aan de cliënten. Er wordt ook gezorgd voor een lekker hapje en drankje. De orga nisatie is in handen van het Intern Activiteiten Centrum en restau rant Le Tambourin van de GGZ Noord en Midden Limburg. Wie vaak met vakantie naar Frankrijk gaat of er een tweede huis heeft, krijgt er een nieuw vaderland bij. Met prachtige landschappen, heu vel en dalen, monumenten, stokbrood, kaas en wijn. Gau- loises, TGV's en Danone, de mooiste hoofdstad ter wereld, een glorieuze geschiedenis en een president die iedereen versteld doet staan. Martin Bril en zijn gezin komen al een jaar of tien in Frankrijk. Altijd rijden ze dan dezelfde weg. 'De meiden zijn groot geworden langs deze route. De eerste jaren dat we gingen, zaten ze nog in kin derstoeltjes met een speen in hun mond en knuffels in hun armen. Nu zijn ze groot en mondig, en hebben ze een iPod op. Ze willen eigenlijk niet meer mee.Wat al die jaren hetzelfde is gebleven, zijn de dialogen: "Wanneer stoppen we?" "Zo meteen." "Ik wil iets lekkers" "Straks." "zijn we er nou nog niet?" "Bijna." En dan is er altijd die laatste kilometer, en aan het einde het eigen erf en huis, met zijn eigen vertrouwde en hilarische proble men: relhuizen, meikevers, lekka ges en verbouwingen.' In Tout van bien beschrijft Mar tin Bril niet alleen zijn geliefde Franse platteland, maar laat hij ook een vakantiebaard staan en herin nert hij zich de oude nachttreinen naar het Franse zuiden. Hij zwerft door Parijs, fantaseert over Carla Bruni, brengt een bezoek aan het graf van Neerlands eerste koning in de Parijse voorstad en stort zich in het nachtleven van Cannes. Hij heeft heimwee naar pindakaas, verdiept zich in de Franse dorps politiek, bestrijdt de verveling van zijn puberende dochters, wordt bijna verliefd op een serveerster, observeert oude dames met hun poedel, verbaast zich over zijn landgenoten (korte broeken en praktisch haar), rijdt rond in een Kunst Cultuur yerichten uit FraaiI

Peel en Maas | 2008 | | pagina 11