AbrahamArt: trendsettend en spraakmakend in Europa t. AbrahamArt 'versiert' gevel Rio de Janeiro in Leden Junior Kamer leren reanimeren Collecte: 2910 euro Werken met Taaikoffertjes PEEL EN MAAS Donderdag 26 juni 2008 - Pagina 27 Kunstwereld komt samen in verrassende galerie in Annapark as AbrahamArt Galerie Kunst uitleen opent in vernieuwde vorm op het Annapark in Ven- ray haar deuren. Elke zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur is de galerie geopend voor ieder die van mooie en eigen zinnige kunst houdt. Tijdens werkdagen kunnen bijzondere kunstworkshops worden geor ganiseerd. Ondertussen is gale riehouder Bram Reijnders op zoek naar nieuwe kunstwer ken en legt hij contacten met andere galerieën. De kunstcol lectie bestaat inmiddels beken de Nederlandse, regionale en internationale kunstenaars. "Ik blijf hard werken aan mijn droom: de grootste galerie van Nederland en centrum voor creativiteit in deze prachtige omgeving." Hoe vaak komt het voor? Je komt op een speciale plek, ver weg van huis en je wordt zo intens verliefd dat je alle zekerheid van je huidige leven opzegt en inruilt voor een groot avontuur in Brazi lië. Bram Reijnders werd tijdens een tropische vakantie verliefd. Verzot op een schilderij. "Een der gelijke lichamelijke pijn had ik nog nooit gevoeld. Ik ben er twee weken echt ziek van geweest. Ik moest en zou het kunstwerk heb ben, maar helaas, ik was te laat. Een ander ging er met 'mijn liefje' vandoor. Bij terugkomst in Neder land heb ik met mijn baas afge sproken dat ik mij volledig zou richten op mijn nieuwe toekomst. Ik was een goede verkoper in de aardappelbranche, waarom zou ik mijn ondernemersgeest niet kun nen toepassen in de kunstwereld. Ondernemen verandert in prin cipe niet, en dat blijkt. Ik werk nu met veel enthousiasme en succes aan mijn kunstonderneming. Stie kem durf ik wel te zeggen dat de galerie in het Annapark in Venray, qua oppervlakte en diversiteit, al tot een van de grootste van Neder land behoort. Het woord 'groot ste' is relatief, maar zo'n collectie goeie namen, ruime vertrekken en grote collectie als die van mij vind je niet snel." "Wij mogen GGZ NML zeer dankbaar zijn met de ruimte die we in gebruik hebben kunnen nemen. Ik ben ervan overtuigd dat wij ook voor de toekomstige plannen op het Annaterrein veel toegevoegde waarde kunnen heb ben. De oude boerderij renove ren, de grootste kunstgalerie van Nederland maken met centrum voor creativiteit voor workshops en kunstenaars lijkt me een uitste kende invulling van dit monumen tale pand voor de ontwikkelaar, gemeente en de regio. Wij willen graag, maar de beslissing hierover ligt niet bij ons." BETOVERD Mooie kunstwerken kopen en verkopen is de grote passie van Reijnders. "Mijn artistieke instinct bleek achteraf niet zo verrassend. Mijn opa was kunstenaar en mijn oom keramist. Toen ik mijn baan opzegde en terugging naar Bra zilië, heb ik mij een aantal maan den opgesloten in een hutje in de jungle. De 200 doeken en 100 liter verf waren binnen korte tijd opge schilderd en de collectie 'Sponta- nious Action Painting' was klaar. Ik was betoverd, in de ban van kunst. Het bevalt me goed. Ik werk in mijn eigen wereldje van Venray tot Rio de Janeiro, ik omgeef me met boeiende mensen en mooie kunst en inmiddels kan ik er de kost mee verdienen. Wat wil ik nog meer? Iedere dag gebeurt er iets nieuws. En ik wil door. Mijn kunstenaars een mooi plekje geven in een klas se galerie in Parijs, New York en London. Geen gebrek aan ideeën en ambities." Nieuw in het atelier van Bram Reijnders is een aantal Neder landse kopstukken. Hij begon met voornamelijk Braziliaanse kunst, maar de ondernemer weet nu ook Nederlandse namen zoals Christi- aan Lieverse, Gerdine Duijsens en Theo Koster aan te trekken. Zeer recent is de samenwerking met de wereldberoemde New Yorkse kunstenaar James Rizzi. De galerie heeft geen grenzen. Kenmerkend voor alle kunststukken is volgens Bram Reijnders dat ze van 'oor spronkelijke, toonaangevende kunstenaars zijn'. "Het varieert van lokale tot internationale kun stenaars. Jonge talenten tot grote internationale namen. Van popart tot hedendaagse kunst. Ik verte genwoordig wat mij aanspreekt. Ik vind niet alles even mooi, hoor. Maar de drijfveer van de kunste naar, de weg naar de kunst, intri geert me. En ik ben op zoek naar stukken die voor mijn klandizie interessant zijn. Het type koper is heel verschillend. Mijn doel, een laagdrempelige kunstgalerie met vooral mooie kunst, zonder stijve bedoeling, lekker ontspannen en informeel, is in mijn ogen hele maal gelukt." Hier komt het toeziende oog van de galeriehouder om de hoek kijken. Hij dirigeert niet, maar helpt de creatieve geesten in de internationale kunstmarkt: één van zijn specialiteiten. "Veel kunste naars zijn niet bezig met commer cie, maar willen gewoon lekker schilderen.Toch vraagt het publiek vaak een bepaalde stijl, een punt van herkenning en een mogelijk heid tot inzage van het kunstwerk. Ik begeleid hen in de verkoop en kan ze soms een beetje inspire ren." DIKKE DAMES Bijzonder in de galerie is de veelzijdigheid en de grootte van de collecties.Treed binnen in het rijk van AbrahamArt en diverse stijlen komen tot je. De begane grond is als het ware een wandeling door diverse vertrekken van een oude boerderij. Een intiem kamertje van drie vierkante meter wordt opge vrolijkt door Japanse onderwer pen. Op de muur van een zijkamer schitteren Marilyn Monroe, Maria Callas en Che Guevarra. Kunste naar Julio Ghiorzi gebruikt speci ale druptechnieken om zijn kunst een mooie plek te geven. De posi tieve energie van Smael knalt van zijn kleurrijke doeken af. Gerdine Duisens presenteert in dezelfde ruimte haar dikke dames. Voor de geïnteresseerden legt Bram Reijn ders bij ieder doek de achtergrond van het werk en de kunstenaar uit. We lopen langs beelden van de in Frankrijk woonachtige Griekse Eva Granim, de aparte Bram Reijnders hoek, een Braziliaans hoekje met Sebastiao Rodrigues en SR Rodri- gues."Twee namen die enorm veel op elkaar lijken, terwijl de levens van de mannen compleet verschil lend zijn. Ieder heeft zijn eigen stijl." De bovenetage. Ook wel de spannende kunstzolder genoemd. Bestijg de trap van de oude boer derij en je bent in de voormalige kolossale hooizolder. Echter deze opslagruimte is wel heel speciaal. Het kraken van de oude, houten planken in combinatie met de kleurige schilderijen van voorna melijk jonge kunstenaars is een belevenis op zich. De houten wanden zijn behangen met grote en kleine schilderijen van Neder landse en buitenlandse kunste naars. Bram Reijnders wijst naar een doek van één bij twee meter. "Oogappel. Hij is fantastisch. Deze jongen is een genie." Reijnders kan niet ontkennen dat hij fan is van de Braziliaan Rodrigo Izolag. "De indrukwek kende portretten die hij gebruikt, zijn vertederend én maatschappij kritisch. Er wordt vanuit de hele wereld aan dit 23-jarige talent getrokken, hij gaat nu al naar de grote kunstbeurzen en we hebben nu galerieën voor hem in Duits land, Verenigde Staten en Zwitser land. Onlangs kwam een stel uit Peking speciaal voor zijn werk naar Venray. Hoe hij het doet, is onvoor stelbaar. Hij heeft een specifieke Urban stijl ontwikkeld, waarin hij onder meer metro plattengronden of oude communistische pamflet ten verwerkt. Ieder werk van hem is een opnieuw een belevenis." POPCORN Iedere kunstenaar behoudt zijn of haar eigen stijl. Zo heeft ook Bram Reijnders zijn eigen stijl. "Mijn eerste collectie berustte op een wereldreis. Ik verzamelde brie ven uit diverse plekken ter wereld, post uit verschillende tijden en verwerkte dat in mijn kunst. Het beschrijft mijn verlangen om de wereld klein te maken en een eigen ritme te creëren. Er zijn geen grenzen in de kunst, zo ook niet in het leven. In mijn werken probeer ik diverse elementen van de wereld samen te brengen. Mijn laatste collectie is als het ware uit een vraag over mijn popcultuur ontstaan:'Popcorn'. Je snackt het zonder na te denken weg, het is eigenlijk gebakken lucht. Hoe kan ik zorgen dat mijn leven meer inhoud heeft dan popcorn? Waar zit de waarheid? Daarnaast is Pop corn in close-up grafisch erg inte ressant materiaal." Zo pikt Bram Reijnders overal ter wereld ideeën op en laat deze samenvloeien in zijn kunstwer ken. "Het is echter geen kwestie van gewoon even beginnen met schilderen. Dat is een lang proces. Over een paar maanden vertrek ik naar mijn huis in de jungle met een bepaald idee in mijn hoofd. De voorbereiding zoals het laten drukken van de prints, is nu al bezig. Eenmaal aangekomen in de complete rust van de natuur begin ik met schilderen. Dat kan dagen, weken duren, maar ook zo klaar zijn. Ik laat mij inspireren door sei nen uit mijn lichaam. Dus het idee dat ik nu heb, kan afwijken van het resultaat. Maar de popcorn zal wel nog even de rode draad blijven." Zoals Bram Reijnders zelf een echte ondernemer is, zo denkt hij met ondernemers mee. Bedrijven zijn van harte welkom voor het lenen van een collectie of een aantal schilderijen. De variatie die AbrahamArt biedt, geeft bedrijven de mogelijkheid tot zeer diverse werken in de hal of op kantoor. "Mooie kunst aan de muur kan de productiviteit en gemoeds toestand van medewerkers en bezoekers positief beïnvloeden. Het imago van het bedrijf kan met kunst eenvoudig worden versterkt of veranderd. Het werkt namelijk gezichtsbepalend, maar dan op een creatieve, originele manier. Dit geldt voor het midden- en kleinbe drijf, maar we hebben laatst een collectie aan Philips verkocht en vele Rabobanken in de omgeving hebben onze kunst via kunstuit leen hangen." Bram Reijnders weet de door gaans zweverige, alternatieve uit straling van kunst goed te combi neren met zakelijk ondernemen. Maatschappelijk verantwoord ondernemen hoort ook bij Abraha mArt. "Er is veel hulp nodig in Bra zilië. Echter de beste manier van helpen is in mijn optiek de ander professioneel te benaderen en te laten zien wat ze waard zijn in de internationale markt." KLEURRIJKE MUUR Reijnders en AbrahamArt zijn betrokken bij diverse goede doe len en hebben volop in de Brazi liaanse media gestaan. Jornal do Brasil schreef over de Nederlander die de 15 meter hoge gevel van het Educatief Centrum van Saö Martinho in hartje Rio de Janeiro liet beschilderen door twee beste graffitikunstenaars van Brazilië. Reijnders financierde en bedacht het project om aandacht te vragen voor de organisatie 'Straatkinderen van Rio de Janeiro'."Het is gewel dig als je ziet hoe het er nu uitziet. Een kleurrijke hoge muur die de straat van Rio een nieuwe, frisse kijk op het leven geeft. Behalve het agentschap van verschillende Braziliaanse kunstenaars ben ik begaan met de Braziliaanse cul tuur en 'rijkdom'. De combinatie van financiële en kunstzinnige ondersteuning vind ik leuk en doen we actief. Onlangs is zo een kunstwerk van onze kunstenaar Julio Ghiorzi met Johan Cruijff als afbeelding verkocht aan Louis van Gaal op het Spieren voor Spieren gala." De ligging in de bosrijke omge ving maakt een bezoek aan Abra hamArt extra de moeite waard. Een wandeling om tot bezieling te komen of de diverse kunst nog eens de revue te laten passeren. "Een aankoop bij AbrahamArt wordt pas afgerond als de koper tevreden is met het stuk aan de muur. Eerst wordt er gekeken en gemeten op locatie, voordat de keuze definitief is. Voor de liefheb bers die van afwisseling houden, biedtAbrahamArt ook de mogelijk heid om een kunststuk te lenen." Het flexibele kunstuitleen concept geeft geïnteresseerden de mogelijkheid een mooi werk in huis te hebben voor een laag maandelijks bedrag. Wil de klant iets anders, dan zoeken ze gewoon weer iets nieuws uit de collectie. Tweederde van het maandelijkse bedrag wordt gespaard voor de aankoop van kunst. Dit is privé, maar ook voor ondernemingen een betaalbare oplossingen op maat. BUZONDERE EXPOSITIE Er zal in een speciale solozaal elke periode een ander thema worden aangesneden. "Hierbij zul len we openingen organiseren met de kunstenaar erbij, want het is natuurlijk erg leuk de maker van het werk te ontmoeten." Nu loopt de expositie Zwart Wit, die is verlengd tot eind juni. In een aparte zaal worden Zwart Wit schilderijen en beelden van diverse kunstenaars getoond: de spanning van eenvoud en tegen stelling. Er hangt ook een stuk van zijn schoonmoeder. "Een compleet andere insteek, maar mooi op zijn manier. Andere culturen, in dit geval de Braziliaanse, blijven me verbazen. Daarom houd ik zoveel van mijn beroep." Meer informa tie: www.AbrahamArt.com Zomerexpositie bij AbrahamArt AbrahamArt Galerie Kunst uitleen toont de hele zomer een geheel nieuwe collectie schilde rijen en tuinbeelden. De 1200 m? grote monumentale boerderij in het Annapark is geheel gerestyled met de nieuwste schilderijen van onder meer Gerdine Duijsens en Christiaan Lieverse, en een mooie collectie tuinbeelden van Guisep- pe en Saramago. Er wordt dit keer ook aandacht besteed aan beelden voor in de tuin. De bronzen en keramische beelden zijn afkom stig van de Limburgse Guiseppe Lamers. Zijn werk kenmerkt zich door zijn krachtige en herkenbare vormen met de mens als thema. Daarnaast toont Rodrigo Saramago een collectie nieuwe evenwichts kunstenaars in brons. Saramago gelooft in samenwerken, alleen ben je niets, met elkaar zijn grote doelen te verwezenlijken. Deze symboliek vind je terug in zijn ranke, elegante beelden die net als de beelden van Lamers voor zowel binnen als buiten geschikt zijn. Ook de kunstzolder is flink aangepakt. Er wordt een geheel nieuwe collectie kunst getoond van jongere kunstenaars, zoals het schilderfenomeen William Malucu en de internationaal sterk opko mende graffitikunstenaars Izolag en Smael. AbrahamArt Galerie Kunstuitleen is elke zaterdag en zondag geopend van 13-00 tot 17.00 uur en te bereiken via tele foon (0478)588425. Zie ook www. AbrahamArt.com. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondagmid dag 29 juni een demonstratie quil ten gegeven. Het betreft een oude, kunstzinnige handwerktechniek waarvan het eindresultaat gezien mag worden! Vakmanschap is ook nodig om goed brood te bak ken. Kinderen mogen hun eigen broodje bakken of een doekje weven. Op de binnenplaats wordt een muzikaal optreden verzorgd door het duo Vervoort. Naast de vaste expositie is de wisselexpo sitie over Juweeltjes in Texiel te bezichtigen. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Bram Reijnders en zijn Bra ziliaanse vriendin Samara heb ben met hun Venrayse galerie AbrahamArt een geweldige geste gedaan naar de straat kinderen van Rio de Janeiro. Dankzij hun inspiraties is de veertien meter hoge voorgevel van het sociaal educatief cen trum van de straatkinderenor- ganisatie Sao Martinho opge schilderd. Bram, die regelmatig in Rio de Janeiro verblijft, heeft in de wereldstad twee van de meest vooraanstaande 'streetartkunste- naars', Smael en Izolag, bereid gevonden om deze megaklus te klaren. "Beide kunstenaars zijn zeer maatschappijkritisch en suc cesvol in de kunst. Zo werden ze beiden onlangs met succes nog in New York gepresenteerd", ver telt de Venrayse galeriehouder. De twee kunstenaars hebben enkele dagen op de steigers gestaan en gezeten om het karwei te kunnen voltooien. Tientallen spuitbussen verf hebben de twee artiesten op de muur gespoten. Directeur Leo Sales van de Braziliaanse organisa tie Sao Martinho was sprakeloos toen hij het resultaat zag. De kun stenaars hebben afbeeldingen van kinderen van de straat op de muur geschilderd en het icoon van de wereldwijde internetsite You Tube. "Het is een aanwinst in het centrum van Rio de Janeiro", aldus Sales. Ook Bram Reijnders, die dit project met zijn galerie heeft gefi nancierd, is zeer te speken over het resultaat van de twee kunste naars. "Je kunt aan de afbeeldin gen zien hoe zeer de twee kun stenaars bij de problematiek van de straatkinderen zijn betrokken", zegt Reijnders. Galerie Abraha mArt Venray is van plan om bin nenkort ook nog enkele spots aan te schaffen en te monteren zodat het kunstwerk ook 's nachts te zien is. Overigens is ArbahamArt al enkele jaren sympathisant van de Nederlandse ondersteuningstich ting Sint Martinus. Deze stichting doet aan voorlichting en zamelt in Nederland geld in voor de straat- kinderprojecten van onder andere Sao Martinho in Rio. Tijdens het Wereldfestival Meerlo-Wanssum is zowel galerie AbrahamArt en de Stichting Sint Dankzij een Venrays initiatief is de gevel van het sociaal educa tief centrum van Sao Martinho in Rio de Janerio opgefleurd. Martinus van de partij. Abraham laat werk zien van Braziliaanse kunstenaars en de stichting Sint Martinus lanceert de nieuwe wer vingsfolder. In het Vie Curi-ziekenhuis heb ben de eerste leden van Junior Kamer Venray getraind voor reanimatie en de toepassing van de Automatische Externe Defi- brilator, kortweg AED. De Regio nale Ambulance Voorziening bood deze cursus gratis aan voor alle leden van de Junior Kamer, als dank voor het adopteren van het project om in Venray een dekkend netwerk van defibrillatoren te realiseren. De opstart van het pro ject door de Junior Kamer verliep dusdanig snel en professioneel dat de Regionale Ambulance Voor ziening, kortweg RAV besloot om alle leden van de Venrayse jonge- renclub gratis deze cursus aan te bieden. Hoewel de leden van de Junior Kamer een uitdagend pro ject niet uit de weg gaan zijn zij zelf ook onder de indruk van de betrokkenheid van alle deelne mers. Ze gingen dan ook enthou siast in op het aanbod van de RAV De cursus bestaat uit twee delen. In het eerste deel wordt uitge legd waar op gelet moet worden bij het ter plaatse komen en hoe er moet worden gereanimeerd. Het tweede deel bestaat uit het gebruik van de AED. Het overleven van een acute hartstilstand in de gemeente Venray verhogen, dat is het doel van het kersverse samen werkingsverband. Afgelopen mei is hiertoe de stichting Hard voor Hart opgericht. Het is de bedoe ling dat verspreid over Venray denkbeeldige cirkels worden gecreëerd met hierin een netwerk van vrijwilligers enAED's. Hiertoe zijn vrijwilligers nodig die bij een acute hartstilstand willen starten met reanimeren en met behulp van eenAED een electroschok wil len toedienen. De komende maan den zal door de Junior Kamer een maximaal beroep worden gedaan op vrijwilligers, donateurs en part ners.Alleen met een gezamenlijke maatschappelijke inzet is een der gelijk project realiseerbaar. Om een dergelijk plan voor Venray gerealiseerd te krijgen is allereerst een inventarisatie nodig van vrij willigers die mee willen doen.Alle deelnemers dienen in het bezit te zijn van een reanimatie diploma (bijvoorbeeld van de Nederlandse Reanimatie Raad of de Nederland se Hartstichting) en/of een AED. De Junior Kamer is geïnteres seerd in mensen die een dergelijk diploma wil behalen om zo mee te kunnen doen aan het project. Daarnaast wil zij graag weten wie reeds in het bezit is van een AED en deze zou willen laten partici peren in het project. Iedereen die aan dit project wil meedoen zich opgeven via www.hardvoorhart. nl. Ruim dertig collectanten van de Maag Lever Darm Stichting hebben in Venray samen 2910 euro opgehaald. De collecteweek stond dit jaar in het teken van slokdarmkanker. Het aantal mensen dat overlijdt aan deze ziekte neemt de laatste jaren fors toe. De Maag Lever Darm Stich ting wil daarom meer investeren in wetenschappelijk onderzoek en voorlichting om slokdarmkanker te voorkomen en bestrijden. Zonder de bijdrage en inzet van gevers en vrijwilligers is dit onmogelijk. Elk jaar vallen er echter weer vrijwilligers af vanwege hun gezondheids klachten. Zo waren er dit jaar negen collectanten minder in Venray. Het hele jaar door is de stichting op zoek naar vrijwilligers. Aanmelden kan via ankieverhoeven@home.nl. Wie de collectant gemist heeft maar toch de activiteiten wil ondersteunen, kan een bij drage storten op giro 2737 ten name van Maag Lever Darm Stichting in Nieuwegein. Bij BiblioNu in Venray zijn taai koffertjes overhandigd aan zes wijkverpleegkundigen uit Venray. De domeinspecialist Voorschoolse periode en WE-projecten heeft deze koffers ontwikkeld met WE-subsidie. De afkorting WE staat voor voorschoolse en vroeg- schoolse educatie.De doelgroep is ouders van kinderen in de leeftijd van achttien maanden tot twee jaar. Het doel van dit project is het stimuleren van de taalontwik keling in gezinnen met jonge kin deren. Het project Taaikoffertjes is onderdeel van het leesbevor deringproject Boekenpret voor nul- tot zesjarigen. De wijkver pleegkundigen kunnen de koffers gebruiken bij huisbezoeken en afspraken op het consultatiebu reau. In de koffers zitten boekjes, cd's en folders. Met deze materia len kunnen de wijkverpleegkundi gen gericht advies geven over het samen bekijken van boekjes en het vertellen bij de plaatjes. Een boekje is immers een goed mid del om de interactie tussen ouder en kind te vergroten en taal uit te lokken bij jonge kinderen. Bij het consultatiebureau wordt al veel aandacht besteed aan taalontwik keling en het samen met het kind boekjes bekijken en lezen. De wijkverpleegkundigen en bureau artsen hebben hiervoor manden met boeken voor baby's en peu ters. In de wachtkamer zijn boek jes die ouders en kinderen samen kunnen lezen. Bij het consult van elf maanden krijgen ouders een tasje met een geschikt boekje, folders en een Boekenpretkaart.Als zij het kind met deze kaart lid maken van de bibliotheek krijgen ze een cadeau tje. Op deze manier werken de consultatiebureaus en de biblio theek samen aan taaistimulering en leesbevordering. Kunst Cultuur n

Peel en Maas | 2008 | | pagina 27