Burgers kunnen meepraten over St. Anna Stijging parkeertarieven blijft beperkt SP kritisch over WMO ■1 IPn Schutterij 't Zandakker houdt bondsconcours 1 mm m Pilot toezicht agrariërs Uw hond fris en vakkundig getrimd ra 11 i li iï IMÏ LETSELSCHADE? f V4 Stationsstraat II] 5751 Ail) Deume ïtttMI U .millplliiiiUHfct! |V|i «««If ijiiP VAN DER PUTT lil ADVOCATEN PEEL EN MAAS Donderdag 19 juni 2008 - Pagina 7 VVD afwijzend: "Burgers niet op verkeerde been zetten" Invoering betaald parkeren in 2010 aan noordkant centrum De gemeenteraad heeft er dinsdag mee ingestemd het toekomstplan van St. Anna vrij te geven voor inspraak. Vandaag (donderdag) vindt in restaurant Le Tambourin op Servaashof (20.30 uur) de eer ste bijeenkomst plaats waarin de Venraynaren hun mening kunnen geven over het bouw plan met 276 woningen. De WD had het liever anders gezien. Fractieleider Frans van der Kruijf vindt het te vroeg om de burgers nu al te laten meepra ten over een plan dat er wellicht straks heel anders komt uit te zien. "We moeten hiermee wachten.We lopen het gevaar valse verwachtin gen te wekken en mensen op het verkeerde been te zetten." Er zijn twee grote struikelblok- Niet dat de middeleeuwen herleven. Maar met een schut- tersoptocht door het win kelcentrum onderstreept 't Zandakker Gilde St. Jan het roemruchte verleden en de historische binding met Ven- ray. Komend weekeinde orga niseert de schutterij het twee de bondsschuttersfeest van dit jaar van de Noord-Limburgse bond Juliana. Hoogtepunten zijn de optocht met het défilé en uiteraard de schietwedstrij den in de schuttersweide aan de Loonsedijk in Merselo. Terwijl de werkzaamheden er in volle gang zijn, had verslagge ver Jan Leijsten een gesprek met voorzitter Bernie van Lierop en eerste schutter Henk de Klein, 't Zandakker verheugt zich al op de komst van ruim duizend schutters en een veelvoud aan bezoekers. De meeste voorbereidingen zijn getroffen en de negen harken met 'bölkes' - er liggen 6.580 blokjes op voorraad - staan uitnodigend klaar. De schuttersweide ligt er piekfijn bij evenals het vereni gingsgebouw 't Schutskempke dat in het Venrayse dialect 'open plek in het bos' betekent. Een toepas selijke naam voor het clubhuis dat ken. De GGZ Noord- en Midden- Limburg vraagt aan de gemeente 12 miljoen euro voor het open baar groen. De gemeenteraad wil het parkgedeelte graag toegan kelijk houden voor de inwoners maar vindt deze vraagprijs onac ceptabel hoog. Daarnaast claimt de GGZ een schadepost van 10 miljoen euro omdat de gemeente de ontwikkeling zou hebben ver traagd. Hierover loopt een arbi tragezaak. "De uitslag hiervan is bepalend of we verder kunnen", vindt Van der Kruijf, "Dit moeten we eerst afwachten. En er moet duidelijkheid zijn over de prijs van de openbare ruimte. Pas dan kan de raad een besluit nemen en kunnen we het plan vrijgeven." Vooral gezien de oorzaak van de schadeclaim zijn andere par tijen huiverig voor vertraging. naast de schutsbomen verscho len ligt in de Ballonzuilbossen. 't Schutskempke heeft net een extra onderhoudsbeurt gehad. Kortom de Venrayse schutterij 't Zandak ker is er helemaal klaar voor. Henk de Klein is een gelouterd schutter en maakt al dertig jaar deel uit van het eerste zestal. Met zijn gildebroeders is hij druk bezig met het plaatsen van de kogelvan gers. In een spaarzaam vrij uurtje vertelt hij samen met Bernie van Lierop over het naderende festijn, hun gilde en het bondsconcours. "We kijken uit naar de ontvangst van de 21 zusterverenigingen en gastschutterij St. Joris uit Deurne. Het is een hele organisatie maar het is voor ons een 'must' om goed voor de dag te komen", ver telt voorzitter Van Lierop. Vooral de strenge milieueisen vergen veel van een schutterij. Om te voorkomen dat de loden bölkes in de natuur terecht komen, moeten alle schuttersweiden voorzien zijn van kogelvangers. Dit vergt een behoorlijke investering, ook voor 't Zandakker Gilde St. Jan. Ze kos ten namelijk 15.000 euro per stuk. Van Lierop: "We bezitten er zes. Met twee gehuurde kogelvangers erbij, zijn alle acht schietharken voorzien. Zo verdwijnt er zondag "We moeten eerst kijken wat de burgers ervan zeggen. Het houdt de gemoederen al vele jaren bezig. Daarna zijn wij aan de beurt", zei Gerda van Stelten (CDA) die dui delijk wil maken dat het financiële plaatje niet van de gemeente maar van de GGZ afkomstig is. "Wat het CDA betreft zal dat er straks heel anders komen uit te zien." Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) heeft zijn bedenkingen. "Het plan vrijgeven betekent niet dat wij als raad ermee instemmen. Wij willen achteraf niet met een gedane toezegging geconfron teerd worden, Daarom zijn we heel voorzichtig." CDA en PvdA vinden dat de schadeclaim, die als een zwaard van Damocles boven het hoofd van de gemeente hangt, geen rol mag spelen. "Dit moeten we los geen grammetje lood vanaf de Venrayse schietbomen in het bos." Om er trots aan toe te voegen.' Dit is het allereerste bondsschutters feest dat voldoet aan alle milieu- eisen." Zaterdag voor het familie- en verenigingsschieten zal deken Harrie Smeets de kogelvangers inzegenen om ze daarna met wet houder Patrick van der Broeck te testen op hun deugdelijkheid. Dit kan het eerste zestal van 't Zand akker zondag zelf niet. Want hun inzet is hard nodig bij de organi satie van het festijn. "Van een kant jammer dat we zelf niet kunnen schieten", zegt Henk de Klein. "Maar de vorm is er en het Oud Limburgs Schuttersfeest van 6 juli komt er aan. Voor de deelnemers geldt het als de generale repetitie voor het OLS." Toch kijkt De Klein vol ver trouwen uit naar het OLS dat dit jaar bij schutterij St. Dyonisius in het Belgische Opoeteren wordt gehouden. "Onze resultaten zijn goed. Op het eerste bondscon cours in Grashoek behaalden we een gedeelde eerste plaats. We zijn er klaar voor." Martien Lenssen is al 57 jaar lid. Zij vader Piet was veertig jaar voorzitter van de Venrayse schut- Het spreekt de SP aan dat de derde Voorjaarsnota van de raadsperiode 2006-2010 zich vooral richt op uitvoering van vastgestelde visies en beleids nota's. "Uitvoeren, doen en de papieren beloftes waarmaken. Dat is wat de burgers van Ven- ray belangrijk vinden", zegt fractieleider Jolanda Dijkema in de beschouwing op de Voor jaarsnota. Voor de SP zijn woonverbete- ring, voldoende sociale huurwo ningen, voldoende werkgelegen heid en recreatieve mogelijkheden belangrijke punten. Zorg voor de mensen die van de WMO afhan kelijk zijn, staat bij de socialisten hoog in het vaandel. De partij krijgt vaker het verwijt negatief te zijn. "Negatief zou ik van elkaar zien", aldus Van Stel ten. Bert Linskens (PvdA) zegt dat vrijgave van het plan geen financi ële consequenties heeft. "Het zou een verkeerd signaal zijn om de arbitragezaak te gebruiken om de voortgang te vertragen." Jolanda Dijkema (SP) zet grote vraagtekens bij het plan. De SP vreest de komst van een elitewijk waarin geen plek is voor sociale huurwoningen. "Het park moeten open blijven voor de Venrayna ren", vindt Dijkema. "De mensen hebben ook recht op inzage. We juichen de openheid toe." Dat geldt ook voor Lokaal Aktief. "De burgers zijn betrokken bij St.Anna. We vinden daarom de inspraak belangrijk",aldus Gerrit Lemmens. Gerard Thijssen (inVENtief) vindt dat de burgers beschermd moe ten worden tegen een valse voor- terij. Martien houdt zich met enkele collega's bezig met het klaarmaken van de harken. "Vroe ger kenden we geen bondsfees- ten. Toch is het mooi dat we ons op deze manier aan Venray en het hele schutterswezen kunnen tonen Bij de optocht door het centrum worden veel toeschou wers verwacht evenals bij de schietbomen. Om de vijfduizend knallen aan te horen en te kijken of het bolletje eraf geschoten is. Iedere schutterij zorgt voor zijn eigen munitie. Dit kan ook moei lijk anders want elk geweer kent zijn eigen specifieke kogels. 't Zandakker Gilde St. Jan schaft volgend jaar nieuwe 'buksen' aan. Een investering van zo'n 7.000 euro waarmee de schutterij weer vele jaren mee vooruit kan. Zo'n geweer vergt de nodige aanpas sing van de schutter. Niet enkel het oog maar zeker ook het gevoel speelt een grote rol bij de jacht op de bölkes. Zondagmiddag om half twee vindt op het Schouwburgplein de inspectie van de schutterijen plaats. Waarna om 14.00 uur de schuttersoptocht van start gaat. Het is een kleurrijk geheel met koning, koningin, bielemannen en marketensters terwijl iedere schut- graag willen omzetten in kritisch", aldus Dijkema. "En dat mogen we zijn. Sterker nog, dat wordt van ons verwacht. Menselijke waar digheid, gelijkwaardigheid en soli dariteit vormen de kern van het socialisme." De gemeente moet erop toe zien dat de kwaliteit van bruik leenartikelen (zoals rollaters en scootmobiels) op peil blijven. De partij pleit ervoor de WMO-reser- ve in te zetten bij knelpunten. De SP vraagt aandacht voor het ver voer naar en de maaltijdverstrek king tijdens een dagbehandeling. "Op dit moment is het zo schrij nend dat mensen op hoge leeftijd, depressief, beginnend dement en nog thuiswonend, zelf moe ten zorgen voor een lunchpakket omdat dit is wegbezuinigd." Vooral de wijk Brukske heeft stelling van zaken. Hij diende een motie in waarin het college duide lijk moet maken dat het plan van de GGZ afkomstig is. "Waarover de raad nog corrigerend komt te oordelen." De motie haalde geen meerderheid. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) stelde Samenwerking gerust. "Vrijgeven betekent niet instemmen. De burgers kunnen hun zegje doen en daarna stelt de raad in het najaar het plan vast." Teunissen wil gezien de arbitrage zaak 'iedere schijn van vertraging voorkomen'."We moeten het plan daarvan loskoppelen." De WD raakte niet overtuigd. "We vragen belangstellenden en omwonen den te reageren. Terwijl dit wel licht achteraf niet nodig was. Dit zouden we betreuren", aldus Van der Kruijf. Henk de Klein is een gelouterd schutter en maakt al dertig jaar deel uit van het eerste zestal van de Venrayse schutterij. terij over een eigen tamboer- en muziekkorps beschikt. Bovendien zal ook de koninklijke harmonie Euterpe acte de présence geven. In de Poststraat wordt onder anderen door burgemeester Waals, deken Smeets, Europarlementariër Ria Oomen en Tweede Kamerlid Ger Koopmans het défilé afgeno men. Alhoewel de schutterij geen grote sponsor aan de haak heeft kunnen slaan, hebben alle kleine sponsoren ervoor gezorgd dat het plaatje rond kwam en er een degelijke organisatie staat. "Voor ons is ieder tientje er een", zegt Van Lierop. Nu maar hopen dat de weer goden het festijn gunstig gezind zijn en dan staat niets een mooi Venrays schuttersfeest in de weg. De route van de optocht loopt als volgt: Schouwburgplein, School straat, Marktstraat, Grotestraat, Wil- helminastraat, Prins Hendrikstraat, Prins Bernhardstraat, Poststraat (met défilé) en Henseniusplein. De schietwedstrijden beginnen om 16.00 uur op de schuttersweide aan de Loonsedijk 5 in Merselo. last van kleine ergernissen.Volgens de SP is er een opeenstapeling van klachten over zwerfvuil, handel in verdovende middelen en onveilig heid. "Bewoners spreken over een mooie wijk maar men is de cri minaliteit beu", zegt Dijkema, die aangeeft dat de klachten vaak niet op de juiste plaats terechtkomen. "Dit zijn geen loze kreten, het is werkelijkheid. Graag willen wij hier het antwoord van de wethou der op weten. Is de wethouder bereid te kijken naar verbetering van de behandeling van klachten die bij het meldpunt en de politie binnenkomen?" PEEL EN MAAS een abonnement waard De jaarlijkse stijging van de parkeertarieven met 5 procent is van de baan. De gemeente raad besloot dinsdag dat de tarieven slechts met het infla tiecijfer mogen stijgen. Nu het winkelcentrum de komende jaren op de schop gaat, vin den de fracties het ongepast het parkeren veel duurder te maken terwijl het centrum juist onaantrekkelijker is voor de bezoekers. Met de PvdA voorop dienden de drie coalitiepartijen twee voorstellen in die met een ruime raadsmeerderheid werden aange nomen. Naast de beperkte stijging van de tarieven wordt er versneld (met ingang van 1 januari 2010) betaald parkeren ingevoerd op de nu nog gratis parkeerplaatsen bij Jerusalem (126 vakken), het St. Jozefklooster (80 vakken), het onverharde terrein naast het CWI (80 vakken) en een twintigtal par keervakken bij De Witte Hoeve. Het college wilde de tarieven weer jaarlijks met 5 procent laten stijgen. Het parkeerbedrijf raakt de komende jaren in de rode cijfers. De parkeerkelder in de Gouden Leeuw kampt met een jaarlijks tekort van 450.000 euro. Daarnaast zijn er voor 2015 nog eens 350 parkeerplaatsen nodig. Het college denkt 8 miljoen euro te investeren in deels ondergrond se parkeervoorzieningen. De gemeenteraad vraagt zich of dit wel nodig is. De PvdA kwam in de commissie Stedelijk Beheer al met het veel goedkopere voorstel om de huidige parkeerterreinen aan de noordkant van het centrum in te richten voor betaald parkeren. "Zo betalen alle parkeerders in Venray mee aan de investeringen voor de toekomst", zei Henk Bis- schops (PvdA). "Een tariefsverho ging van vijf procent is uit den boze omdat het centrum door de werkzaamheden minder aantrek kelijk is voor de bezoekers." De WD kon zich helemaal vinden in het voorstel van CDA, PvdA en LokaalAktief."Het is onbegrijpelijk Halve subsidie voor Match Het gaat de gemeenteraad te ver om vrijwilligersorganisa tie Match dit jaar 47.000 euro extra subsidie te geven. De motie van het CDA om slechts de helft van het bedrag toe te kennen, haalde een ruime meerderheid. Na het zomerre ces neemt de politiek een defi nitief besluit. In de commissie Maatschappelij ke Diensten stuitte het al op grote tegenstand. Match schroeft dit jaar de begroting op van 28.000 naar 75.000 euro. De instelling heeft professionele ondersteuning van Synthese nodig en bovendien kost de begeleiding van maatschappe lijke stages van leerlingen van het Raayland College 21.500 euro. Voor de raadsvergadering stuur de wethouder Emonts (PvdA) nog een brief met tekst en uitleg. Maar dit schiep alleen maar onduide lijkheid, tot ongenoegen van de raadsleden. De meeste partijen kwamen tot de conclusie, nu het jaar al bijna voor de helft voorbij is, de aanvraag voor de helft hono reren. "Het is niet netjes om nu nog 'nee' te zeggen", zei Ingeborg de Barbanson (WD). "We willen na de zomer wel een duidelijk financieel overzicht." Dat wil ook Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) die zich eraan ergerde pas daags voor de raadsvergadering het gevraag de jaarverslag van Match te heb ben ontvangen. "We hebben het niet meer kunnen meenemen. Het is een schrikbarend hoog bedrag en de aanvraag is te warrig." ONDUIDELIJKHEID "Het CDA heeft vrijwilligers werk hoog in het vaandel staan", zei John Michels. "Maar we kun nen hier geen touw meer aan vastknopen." Martin Leenders (Samenwerking): "Het vrijwilli gerswerk is ons wat waard. Maar ook ik ben de draad kwijtgeraakt. De geldstromen zijn onduidelijk, het jaarverslag komt te laat en de nota is niet uitgewerkt. Het is zo moeilijk toetsen", zei Leenders die niet alleen een duidelijk financieel overzicht wil zien maar ook een voorstel om de ondersteuning van Synthese af te bouwen. Tarci- cia Voigt (PvdA) was de enige die geen kritische geluiden liet horen. "De PvdA kan instemmen." Wethouder Emonts (PvdA) trok zich de kritiek aan. "Ik betreur het zeer dat er alleen nog meer ver warring is ontstaan. Terwijl ik een serieuze poging heb gedaan om meer helderheid te verschaffen." Het college nam de motie van het CDA over. dat de parkeerders aan een kant van het centrum moeten betalen, terwijl het aan de noordkant gra tis is", zei Ingeborg de Barbanson. "Het is logisch om ook daar vanaf 2010 betaald parkeren in te voe ren." Tineke Lamers (Samenwerking) is tegen nieuwe ondergrondse parkeerplaatsen buiten de Gou den Leeuw. Het voorstel om de tarieven alleen te laten stijgen met het inflatiecijfer, steunde Samen werking niet. "Want wij vinden De gemeenten in de regio Venray, het Waterschap Peel en Maasvallei, de provin cie Limburg en de Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van LNV gaan meer en beter samenwerken om daarmee de zogeheten toe- zichtslast bij ondernemers in de land- en tuinbouwsector te verlagen. Met dit doel star ten zij in juni een gezamenlijk proefproject: 'Minder, Beter, Duidelijker'. Op dit moment krijgen onder nemers in de land- en tuinbouw sector controleurs op bezoek van verschillende overheidsinstanties. Dit ervaren veel ondernemers als een behoorlijke last. Tijdens het proefproject combineren de con trolerende overheidsinstanties hun controles zoveel mogelijk. Controleurs van de verschillende diensten gaan in eerste instan tie gezamenlijk op controle voor de onderlinge uitwisseling van hun expertise. Uiteindelijk is het dat het parkeren kostendekkend moet zijn." Wethouder Van der Broeck (CDA) kon niet anders dan de voorstellen overnemen. Hij wees wel op de consequenties van invoering van betaald parkeren aan de noordkant. Daardoor zul len de omliggende straten meer te maken krijgen met parkeerders die zoeken naar een vrije plek. In overleg met de bewoners zal in de omgeving ook parkeren voor vergunninghouders worden inge voerd. de bedoeling dat de diensten bepaalde werkzaamheden van elkaar over kunnen nemen, zodat het aantal controlebezoeken wordt teruggebracht. Tijdens een controle kijken maximaal twee inspecteurs in één keer naar alle controlepunten, zoals het gebruik en opslag van gewasbescher mingsmiddelen, de kwaliteit van het oppervlaktewater, gezondheid en welzijn van dieren en de nale ving van milieurichtlijnen. Het proefproject in de regio Venray is onderdeel van het landelijke programma Vernieuwing Toezicht, waarmee het kabinet onnodige toezichtslast bij ondernemers wil verminderen. Naast de regio Ven ray worden ook proefprojecten gestart in de gemeente Lansinger- land en in de regio's Den Bosch, Ede en Krimpenerwaard. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! 1 Meer informatie: www.vooralledierenhetbeste.nl Bourgondische Eerlijkheid in de ^Jieerlyckheid VNosialgische Uierherghe samen eten is olie voor de vriendschap Ir Openingstijden: di./woe.: 17.00 - 01.00 uur do. t/m zo. 12.00-01.00 uur Wegens vakantie gesloten van 21 juli t/m 6 aug. Tel 0493 www.indchccrlyckhcid.nl ■"li rttiya^llil|ili|til.||tkj4H iSWPM 1 1 I De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. P.C.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gra tis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl vrijdag tussen 9.00-17.00 uur tl M Dierenkliniek de Oude Melkfabriek onderdeel van Dierenklinieken Horst e.o. Leunseweg 22A Venray-Leunen T 0478 - 58 26 90 E info@dierenkliniekdeoudemelkfabriek.nl r® T^nfrf

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7