Lokaal Aktief: meer ouderen, minder inwoners VVD: financieel beleid voorzetten PvdA: nog veel werk te doen Feest op school Heide CDA: tijd om te oogsten Kurstjens t/m 20 juni bij besteding van 30,- dubbele fleuri's op: intratuin PEEL EN MAAS contactlenzen De gemeente moet tijdig inspelen op de ontwikkelin gen in de samenleving, vindt Lokaal Aktief. In de beschou wing op de Voorjaarsnota waarschuwt de lokale partij dat de toename van het aan tal ouderen in combinatie met een afnemende bevolkings groei voor de gemeente ver regaande gevolgen heeft. De woningprijzen zullen evenals de woningvoorraad dalen. Dit betekent ook een daling van de ozb-inkomsten voor de gemeente. Ouderenbonden zien hun ledenaantal gestaag groeien. De keerzijde is dat de mantelzorg, die drijft op vrijwillige inzet, steeds meer onder druk komt te staan. De groei van het aantal ouderen heeft ook gevolgen voor zelfstan dige huisvesting van ouderen. Ontmoetingscentrum de Kemp haan zal in de toekomst te klein zijn en moet worden aangepast. Ondanks de invoering van betaald parkeren vindt Lokaal Aktief dat bezoekers van de Kemphaan over voldoende gratis parkeerplaatsen moeten kunnen beschikken. Fractieleider Gerrit Lemmens is blij met de komst van het jeugdsportfonds. "Bij de begroting van 2006 heeft Lokaal Aktief als eerste hiervoor de voorzet gege ven." De partij is bezorgd over pro bleemjongeren die kampen met een alcohol- of een andere versla ving. "Deze groep groeit onrust barend. Daarnaast gaat probleem- jeugd steeds jonger gebruiken", aldus Lemmens, die pleit voor goede afspraken met uitbaters van uitgaansgelegenheden. "Met gerichte actie kan en moet het drankgebruik bij jeugdigen wor den teruggedrongen." Lokaal Aktief vindt dat het drugs- en coffeeshopbeleid aan vernieuwing toe is. Verslaving veroorzaakt veel overlast in de openbare ruimte. "Verplaatsing van de coffeeshops naar buiten de bebouwde kom helpt mee de groei van criminaliteit in het centrum te verminderen", denkt Lemmens. "Door consequent aan voerlijnen van drugs op te rollen komt de handel droog te staan en wordt verplaatsing naar woonwij ken voorkomen." Burgers voelen zich steeds onveiliger op straat. Cameratoezicht kan de veiligheid vergroten, meent Lokaal Aktief. De parkeertarieven mogen slechts minimaal stijgen met het inflatiepercentage. Omdat de concurrentie met omliggende gemeente anders nadelig uitpakt voor Venray. De lokale partij maakt zich zorgen om de ernstige verloe dering van het pand Dingus en het omliggende historisch kwartier "Het centrum wordt opgeknapt en de omgeving van de Bonte Koe knapt af op de amorfe aanblik. Buurtbewoners vrezen dat door de geplande fietsroute door de Bontekoestraat de leefbaarheid verder wordt aangetast", aldus Lemmens, die ervoor pleit deze hoek bij de opknapbeurt van het winkelcentrum te betrekken. Er moet ook dringend iets gebeuren met het Mgr. Goumans- plein en de aanblik van de ach terzijdes van de panden aan de Marktstraat. Mede omdat de hoofd ingang van het gemeentehuis wordt verplaatst naar de zijkant. Lokaal Aktief wil het aantal afval- inzamelperrons verder uitbreiden met alle soorten verpakkingen en plastics. Daardoor zou de wekelijk se ophaalronde van huisvuil niet meer nodig zijn. De inkomsten uit vervallen ritten en de meerop brengst uit recycling kan gebruikt worden om bijvoorbeeld eens per kwartaal gratis grof vuil en snoei en groenafval aan huis op te halen. De partij blijft hameren op voldoende betaalbare huurwonin gen bij alle nieuwbouwplannen. Dit moet ook gelden voor het St. Annaterrein. Een verruiming van de startersregeling bevordert dat jonge gezinnen een eigen woning kunnen kopen. Er moet vaart gezet worden in de vervangende woningbouw in Veltum en in de wijk Brabander. Op St. Anna moet de schouwburg behouden blijven voor de Venrayse gemeenschap als aanvulling op de 'grote' schouw burg in het centrum. Lokaal Aktief constateert dat er onvoldoende maatschappelijk draagvlak is voor een centrale opvang van buitenlandse arbei ders in Ysselsteyn. "We moeten een andere keuze maken met een kleinere omvang." Qua financiën gaat het Ven ray nog voor de wind. Maar er komen grote uitgaven aan voor het centrum, de wijk Brukske, het gemeentehuis, de nieuwe sporthal en voor de drie toegevoegde dor pen van Meerlo-Wanssum. Lokaal Aktief ziet erop toe dat de lasten druk volgens afspraak niet verder stijgt dan het inflatiecijfer. Kunt u eenvoudig uw site onderhouden? Door de vervroegde verkie zingen van november 2009 is deze raadsperiode al ver over de helft heen. Voor de Partij van de Arbeid is het in de beschouwing op de Voor jaarsnota geen enkele reden om tussentijds de balans op te maken. "Daarvoor is er op veel fronten nog teveel werk aan de winkel", zegt fractielei der Bert Linskens.."We kijken wel met tevredenheid terug op veel zaken die we inmiddels al gerealiseerd hebben." De PvdA blikt vooruit naar zaken die in de komende ander half jaar nog gedaan moeten worden. Zoals het nieuwe accom- modatiebeleid, waar vooral CDA en Samenwerking veel haast mee hebben. De PvdA denkt er anders over."De vaststelling van dit beleid zal nog veel werk en tijd vragen door zijn diversiteit en complexi teit. Wat in de loop der tijd ver worden is tot een 'ratatouille' van huisvestings- en beheersvormen is niet op korte termijn eenduidig te maken", denkt Linskens."In dat opzicht is het belangrijk dat snel heid van nieuw beleid niet tot norm wordt verheven", geeft hij de andere partijen mee. De PvdA was de initiatiefnemer om de parkeertarieven niet meer zo hard te laten stijgen. De partij heeft er dan ook grote moeite dat het college al na een jaar de prijs verhoging van 5 procent weer wil invoeren. "In de komende jaren zal ons centrum vanwege 'Cen trum op de schop' in ieder geval minder aantrekkelijk zijn. Een tariefsverhoging kunnen we daar bij zeker niet gebruiken", meent Bert Linskens. De partij wil versneld betaald parkeren invoeren aan de noord kant van het centrum. Voor de terreinen van Jerusalem, St. Jozef klooster en het CWI/UWV geldt nog steeds gratis parkeren. "Het is moeilijk uit te leggen waarom een deel van de parkeerders een hoger tarief moeten betalen, terwijl een ander deel nog steeds gratis par keert. Wat ons betreft betalen dus alle parkeerders in het centrum mee aan de investeringen voor de toekomst." De PvdA begint zich zorgen te maken over het masterplan Brukske, dat eind vorig jaar met veel enthousiasme werd gepre senteerd. Alle geledingen in de wijk waren onder de paraplu van Ondernemend Gezelschap Bruks ke bij de plannen betrokken. Wat echter ontbrak, dat was de finan ciële onderbouwing. "Het laat wel erg lang op zich wachten. Inmid dels dreigt de vaart er een beetje uit te gaan en dat kan nadelig zijn voor het enthousiasme in de wijk. Brukske heeft behoefte aan duide lijkheid. Het ijzer moet gesmeed worden zolang de wijkbewoners nog enthousiast zijn." In tegenstelling tot andere par tijen staat de PvdA niet afwijzend tegenover het storten van alvast 1,6 miljoen euro in een reserve voor Brukske."Daarmee geven we een krachtig signaal af dat er op de gemeente gerekend kan wor den", denkt Linskens. "Wij vinden het belangrijk dat de gemeente raad haar instemming niet alleen met de mond beleid, maar dit ook laat zien in daadkracht. Wij willen dat enthousiasme graag herbeves tigd zien. Dat is duidelijk en eer lijk ten opzichte van de burgers. Gaan alle fracties nog volop voor het te vernieuwen Brukske", wil de PvdA weten. De Partij van de Arbeid is tegen de verhuizing van Albert Heijn naar bedrijventerrein de Brier aan de zuidkant van Venray. "Als we hier een supermarkt toestaan dan betekent dat aanzienlijke concur rentie voor de supermarkten in de wijken Veltum, Brukske en mis schien ook wel Landweert. Boven dien zal het vrijwel zeker de ont wikkelingen in de wijk Brukske belemmeren." Het project Centrum op de schop verdient een pluim. De PvdA is vooral tevreden over de manier waarop burgers en belang hebbenden bij het plan betrokken zijn. Er is goed overleg gevoerd, en er is vooral goed geluisterd. Het definitieve ontwerp is in gezamen lijkheid tot stand gekomen. "Wat ons betreft een goed voorbeeld van geslaagde burgerparticipatie." De partij kan zich erin vinden dat bij de werving van personeel enkele aanvragen zijn vervallen. Met het oog op de invulling van deze vacatures door collega's van de gemeente Meerlo-Wanssum. Linskens: "Een keuze waar wij wel achter kunnen staan. Er moet nu misschien wat meer personeel worden ingehuurd, maar de mede werkers van Meerlo-Wanssum moeten wel bij voorkeur in aan merking komen voor vacatures binnen de gemeentelijke organisa tie van Venray." De PvdA maakt zich ernstig zorgen over de toename van het huiselijk geweld. "Wij hebben de indruk dat het probleem nog erg onderschat wordt", aldus de frac tieleider die pleit voor een stevige aanpak met de instelling van een tijdelijk huisverbod. Volgens de PvdA is de pilot in Venlo zeer suc cesvol geweest. "Een onorthodoxe aanpak die werkt." Verbouwing bijna afgerond De kermisweek in Heide krijgt voor de kinderen van de basisschool een extra fees telijk karakter. De kinderen gaan dan namelijk met de leer krachten en hun ouders vieren dat de school bijna klaar is na een kleine interne verbouwing waarvoor zes weken gepland stonden. Deze kleine verbou wing startte in mei 2006. Keer op keer werd de bouw vertraagd. De grootste tegen stander in de school was wel het vocht dat letterlijk tegen de muren omhoog kroop. De oorzaak hiervan is tot op heden nog steeds niet helemaal achterhaald. Vele deskundigen hebben zich gebo gen over dit probleem. Vorig jaar herfst leek de school één grote zandbak! De ouders hebben de leerkrachten in de afgelopen jaren regelmatig bij moeten staan van wege een in- en/of uitruiming van de lokalen. Maar nu is het ergste achter de rug. In de grote vakantie wordt het schoolplein opnieuw bestraat en komt er een nieuwe boom op het plein. Daar wordt ter zijner tijd een zitelement voor de kinderen gerealiseerd. Op dinsdag 24 juni starten de feestelijkheden. De kinderen maken een blijvend kunstwerk voor in de school, in samenwerking met docenten van het Kunstencentrum Jerusalem en met hulp van ouders. In samen werking met de kermisexploi tanten beleven de kinderen een gezellig middagje. De donderdag wordt gebruikt om het laatste thema van het jaar (cultuur, sprookjes en levensbe schouwingen) feestelijk af te slui ten op een daarvoor zéér geschik te plek. Lekker ver weg met de bus! Basisschool De Hei werd op 29 juni 1953 ingezegend. Nu, na 55 jaar, is de school weer helemaal De coalitie CDA-PvdA-Lokaal Aktief zit al ruim over de helft van de regeerperiode heen. De vervroegde verkiezingen van november 2009 zijn in aantocht en het CDA vindt het daarom de hoogste tijd om te oogsten. De grootste partij constateert dat er al behoor lijk wat is gedaan, maar dat nog veel zaken uit het college programma hoognodig uitge voerd moeten worden. Het CDA doelt vooral op de por tefeuille Maatschappelijke Dien sten. Zoals het accommodatiebe- leid en de nieuwe locatie voor het jongerencentrum. Ook het master plan Brukske en de renovatie van het gemeentehuis noemt het CDA. Opvallend is dat al deze projecten vallen onder de PvdA-wethouders Emonts en Van Dijck. "Daadkrachtig besturen bete kent niet alleen ploegen en zaaien maar ook oogsten", zegt fractie leider Gerda van Stelten in de beschouwing op de Voorjaarsnota. Het CDA maakt zich zorgen over de huisvestingsproblematiek van de verenigingen. Met gymnas tiekvereniging St. Christoffel lijkt het dezelfde kant op te gaan als met MMSK St. Petrus Banden en Euterpe. "Aan concrete verzoeken voor aanpassing en uitbreiding van hun turnaccommodatie wordt nog steeds geen medewerking ver leend", zo ergert het CDA zich. "Het CDA zal niet toestaan dat het college maar blijft onderzoeken zonder daadkrachtige besluiten te nemen. Want de negatieve gevol gen hiervan zijn nu al merkbaar binnen deze vereniging." Volgens cijfers van de provincie telt Noord-Limburg in 2030 onge veer 10 procent minder inwoners en is de beroepsbevolking met 30 procent geslonken. "Dit zal de komende jaren grote gevolgen hebben voor scholen, verenigin gen, vrijwilligers, woningbouw en bedrijven", waarschuwt Van Stel ten. Het CDA wil graag een door kijk naar 2020 om te zien wat de effecten voor Venray zijn. Het CDA verzet zich tegen een verhoging van de parkeertarieven met 5 procent. Zolang het project 'Centrum op de schop' loopt (tot 2012) mogen de tarieven niet ver der stijgen dan het inflatiepercen tage. Het college heeft de aanpak van de wijk Brukske uitgesteld van wege de onduidelijke financiële impact van het masterplan. Het CDA maakt zich zorgen over de leefbaarheid en de kwaliteit van het winkelcentrum. Pandeigena- ren en ondernemers plegen geen onderhoud meer. De partij wil dat het college voorkomt dat het winkelcentrum nog sneller ver loedert. Het CDA is het er niet mee eens dat het college alvast 1,6 miljoen euro opzij zet voor het masterplan Brukske. "Het is hiervoor nog te vroeg. De plannen zijn nog niet uitgewerkt en er is nog geen zicht op de kosten", aldus Van Stelten, die het bedrag wil terugstorten in de algemene reserve. "Als de plan nen voor Brukske concreter wor den, kan bij de begroting 2009 de raad alsnog besluiten een bestem mingsreserve in te stellen." Het college heeft enkele aan vragen voor vast personeel uitge steld met het oog op de aanko mende fusie met een deel van de gemeente Meerlo-Wanssum. "Wij kunnen ons hierin vinden. Omdat het onzinnig is nu personeel aan te trekken dat in een later stadium weer overbodig zou zijn." De toevoeging van de dorpen Wanssum, Geijsteren en Blitters- wijck biedt voor Venray kansen om de recreatieve en toeristische mogelijkheden, zoals het water toerisme, te versterken. Het CDA vindt het een goed moment de lokale nota over toerisme en recreatie te actualiseren. De partij heeft nog meer wen sen zoals speeltoestellen in het oostelijk deel van nieuwbouw wijk Brabander. Bij de restauratie van de muren van het Kerkpad zouden leerlingen van het Regio naal Opleidingscentrum of Gilde Opleidingen kunnen worden inge zet. "In andere steden heeft men prima ervaringen met dit soort leerlingenprojecten. Het mes snijdt aan twee kanten. De leerlin gen kunnen zich bij dit praktische project vakmatig verbeteren en de gemeente houdt wat meer geld in de portemonnee." Behalve woningbouw ziet het CDA nog andere mogelijkheden voor het St.Annaterrein. Zoals kleinschalige vormen van wonen-werken en de komst van zorginstellingen. De partij ziet wel iets in de verhuizing van verpleeg huis Beukenrode naar St.Anna. Gelet op de toezeggingen van het college aan Meerlo-Wanssum, wil het CDA dat er voor 1 januari 2009 een plan van aanpak komt voor het 'Nieuwe Wanssum'. De partij wijst erop dat er mogelijk heden voor het verkrijgen van rijkssubsidie is nu staatssecretaris Tineke Huizinga van Verkeer en Waterstaat recent 55 miljoen euro beschikbaar heeft gesteld voor binnenhavens. Volgens het CDA wordt 2009 voor Venray een bijzonder en his torisch jaar. Want het is het laat ste jaar van de huidige gemeente. Met ingang van 1 januari 2010 komen de drie dorpen van Meer lo-Wanssum erbij."Dat Venray qua oppervlakte en inwoners groter wordt, is voor het CDA van min der belang. Belangrijker is dat we samen sterker zijn in onze bestuurskracht. Daarmee handha ven en versterken we onze positie als tweede gemeente in de regio en kunnen we een aantal grotere kansen benutten", aldus fractielei der Van Stelten. klaar voor het onderwijs van nu. Eén van de lokalen is ingericht als een OGO-lokaal. Vanuit de visie van OntwikkelingsGericht Onderwijs (OGO) willen de leer krachten de kinderen van Heide toerusten voor de maatschappij van nu. Iedereen is van harte wel kom om met eigen ogen te komen kijken op woensdag 25 juni. Dan is er tussen 15.00 en 17.00 uur gelegenheid om de school te bekijken. 'Bedrijven betalen te veel ozb' Het CDA vindt dat er een scheefgroei is ontstaan bij het hef fen van de ozb (onroerendzaakbe- lasting). Bedrijven zijn naar ver houding steeds meer gaan betalen in vergelijking met huiseigenaren. Bovendien is vanaf 1 januari 2006 de ozb voor bewoners afgeschaft. Terwijl bij niet-woningen zowel gebruikers als eigenaren de volle dige ozb zijn blijven betalen.Vorig jaar steeg de ozb voor woningen met 1 procent terwijl bedrij ven liefst 5 procent meer kwijt waren. In het verleden is er voor gekozen de verhouding tussen woningen en niet-woningen in de totale opbrengst gelijk te houden. De scheefgroei is mede ontstaan doordat de waarde van de wonin gen veel harder steeg dan de waar de van de andere gebouwen, zoals scholen en bedrijfsgebouwen. Het CDA rekent voor dat het ozb-tarief voor een eigenaar/gebruiker van een niet-woning ongeveer vier keer zo hoog ligt als dat voor een woning. Het CDA wil dat de stijging van beide tarieven vanaf 2009 gelijk op gaat lopen. De par tij vraagt het college te onderzoe ken wat de consequenties hiervan zijn. Uitgangspunt is dat de totaal opbrengst van de ozb gelijk blijft. De WD is zeer tevreden over het voorzichtige en sobere beleid van de gemeente Ven ray. Het levert een gezonde financiële positie op en dat willen de liberalen graag zo houden. De jaarlijkse over schotten zorgden voor een goed gevulde spaarpot. Frac tieleider Frans van der Kruijf pleit er in de beschouwing op de Voorjaarsnota dan ook voor dit beleid voort te zetten. Toch is de WD er niet gerust op. "De schrik slaat ons om het liberale hart als wij de projecten van onze gemeente zien", zegt Van der Kruijf, die doelt op het master plan Brukske, renovatie van het gemeentehuis, Sint Anna, centrum op de schop, accommodatiebeleid voor sport en cultuur, ontwikke ling bedrijventerreinen, gemeente lijke herindeling, gevolgen van de vertraging in de Gouden Leeuw en andere bouwprojecten. De WD wil graag van het colle ge weten of het sobere beleid nog wel kan worden voortgezet. De liberale partij ziet de vesti ging van innovatieve bedrijven als een gewenste ontwikkeling voor Venray. Omdat deze ondernemin gen een gezonde mix hebben van werknemers op lbo, mbo, hbo en academische niveaus. "Verder is de milieubelasting van dit soort bedrijven laag tot te verwaarlozen. Het gevolg van dit soort vestigin gen is een gezonde mix en groei van werkgelegenheid", aldus Van der Kruijf. De WD is nog altijd onaangenaam verrast door het niet doorgaan van het Sciencelink. De partij betreurt het omdat dit project mooi zou aansluiten bij de Floriade en de ontwikkeling van Klavertje 4. Tevens zou het een goede impuls voor de werkgele genheid zijn.'Helaas capituleerden wij als gemeente en zegevierden de dierenactivisten. Een slecht sig naal voor Venray, een slecht signaal voor de zo gewenste ontwikkelin gen op het gebied van innovaties die nodig zijn om de kwaliteit van ons leven te verbeteren", vindt Van der Kruijf. De Venrayse afde ling heeft de landelijke partij inge schakeld. Kamerlid Henk Kamp is ook in Venray geweest. Maar ook hij kon niet voorkomen dat het Scienclink werd afgeblazen. De WD denkt dat de gemeen telijke herindeling volop kan sen biedt. "De dorpen Wanssum, Geijsteren en Blitterswijck zijn zeer welkom in Venray. Wij zullen er alles aan moeten doen om dit welkom in daden om te zetten", zegt Van der Kruijf. Wanssum kan met zijn haven op logistiek gebied veel betekenen. Geijsteren en Blitterswijck kunnen Venray op toeristisch gebied sterker maken. "Deze dorpen hebben schilder achtige kernen en zijn omzoomd door aantrekkelijk natuurschoon." De WD plaatst als kanttekening dat de gemeente op toeristisch gebied 'allesbehalve een expert is'. Zoals veel andere partijen maakt ook de WD zich zorgen over de accommodaties. "Vereni gingen zijn enorm belangrijk in een samenleving waar de indivi dualiteit steeds meer op de voor grond komt te staan. Samen din gen doen, een hobby uitoefenen is uitermate belangrijk voor het sociale gezicht van een gemeente. Je kunt deze verenigingen, die vaak draaien op vrijwilligerswerk, niet in de kou laten staan", aldus deWD-fractieleider.DeWD heeft grote moeite met de behandeling van de verbouwingsplannen van gymnastiekvereniging St. Christof fel. "Wij vinden het onbegrijpelijk dat de plannen niet gehonoreerd worden. Deze vereniging is onder tussen al vier jaar bezig is en nog geen stap verder. Ondanks toezeg gingen van de gemeente." De WD wil dat er snel een oplossing komt voor Euterpe en MMSK St. Petrus Banden. "Dit zijn langzaamaan echt onhoudbare situaties geworden." De partij ziet voor muziekver enigingen nieuwe mogelijkheden ontstaan bij de huidige schouw burg. Hier kan een concentratie van culturele activiteiten plaats vinden met bijvoorbeeld Euterpe, MMSK St. Petris Banden, het Ven- rays Mannenkoor en de Zangers van St. Frans. De WD vraagt zich af of de renovatie van het gemeentehuis wel 30 miljoen euro moet kos ten. Omgerekend naar 325 amb tenaren betekent dit een bedrag van 92.000 euro per ambtenaar, zo rekent de partij voor. "Dit vin den wij aan de zeer riante kant." Alle varianten moeten financieel onderbouwd worden. Waarvan een variant zonder een nieuw te bouwen raadzaal is, vindt de WD. Evenals Samenwerking klagen ook de liberalen over de enorme hoeveelheid nota's en vergader stukken die in korte tijd over de raadsleden zijn uitgestort. De WD wil dat het werk beter georgani seerd wordt zodat de politici zich meer op hoofdlijnen kunnen con centreren. Dinsdag tussen 9.00 en 11.00 uur en 16.00 en 17.00 uur Vrijdag tussen 19.00 en 21.00 uur Donderdag 19 juni 2008 - Pagina 5 Noorderhof 20 Venray 0478-550630 Met ons CMS heeft u zelfde touwtjes in handen. Flyers Internet Communicatie Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 Venray Langstraat 133, 0478-588585, vrijdag koopavond. Kijk voor de Fleuri-voorwaarden op www.intratuin.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5