Montessorischool welkom, maar niet van harte Outdoorweekend hondenliefhebbers Award voor Pierre Nijsen Frans van der Hoff 40 jaar priester Nieuwbouw Veltum i Ik denk liever aan de dingen die ik wel kan ZORG GROEP Zou) aan Huis GROENEKRUIS www.zgnl.nl klantenservice 077 320 95 95 Boek bestellen? L PEEL EN MAAS Elianne Sweelssen (SP): "Een boterzachte aanvraag" Met ingang van het school jaar 2009/2010 komt er een Montessorischool in Venray. De gemeenteraad stemde dins dag, met uitzondering van de SP, met de rug tegen de muur in. De aanvraag van de stich ting Mozon voldoet aan de eisen. "Volgens artikel 23 van de Grondwet is er vrijheid van onderwijs", zei John Michels (CDA). "We hebben geen ande re keuze dan instemmen." Tot die conclusie kwamen ook de andere partijen, behalve de SP. De gemeenteraadsleden zeg gen beslist niet tegen Montesso- rionderwijs te zijn. Integendeel, het kan een verrijking zijn en de ouders hebben een ruimere schoolkeuze. Het liefst zag de politiek dat de Montessorischool onder de vleugels van het school bestuur SPOV zou komen. Volgens wethouder Emonts (PvdA) is dat onhaalbaar. "De stichting Mozon wil het zelf organiseren en niet onder de vlag van de SPOV." De gemeenteraad zet wel grote vraagtekens bij de leerlingenprog noses. Mozon denkt binnen vijf jaar het wettelijk verplichte aantal van tweehonderd leerlingen te halen. De stichting baseert zich op de cijfers van Weert waar het deelnamepercentage op 9,1 ligt. Terwijl in Helmond en Venlo nog geen drie procent wordt gehaald. Emonts liet weten dat de Montes sorischool in 2014 wordt gesloten indien de vereiste tweehonderd leerlingen niet zijn gehaald. Over de locatie bestaat nog onduidelijkheid. Emonts bevestig de dat de Montessorischool niet in de wijk Brabander komt. "Een beginnende school krijgt ook geen nieuwbouw. Ze zullen leegstaande lokalen moeten benutten." Bert Linskens (PvdA) sprak zijn zorg en teleurstelling uit. De Mon tessorischool is toch een concur rent vooral gezien het flink dalen de leerlingenaantal in de gemeente Venray. Het voortbestaan van de kleinste scholen in Vredepeel en Heide is al in het geding. "Het kan impact hebben voor de andere scholen. Maar dit is geen motief het plan te blokkeren. Het zou een oneigenlijk gebruik van onze positie zijn", aldus Linskens. Ingeborg de Barbanson (WD) vindt het een liberale gedachte dat ouders kunnen kiezen uit een verscheidenheid aan onderwijs. "Maar het kan heel vervelende consequenties hebben, vooral voor de kleine scholen", denkt De Barbanson die vraagtekens zet bij de prognose. "De vergelijking met Weert is wel erg kort door de bocht." Elianne Sweelssen (SP) vindt dat de gemeente de aanvraag niet moet honoreren en de bezwa ren bij het ministerie kenbaar moet maken. "Een vergelijking met Weert is niet reëel. Daar is de school in twintig jaar groot geworden in een nieuwbouwwijk. Het geeft een vertekend beeld. In Venray zal de belangstelling veel lager zijn", denkt Sweelssen. "Het is een boterzachte aanvraag waar mee we ons de problemen op de hals halen." Ook Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) heeft twijfels. "De leerlin genaantallen dalen dramatisch. Is die school wel haalbaar", vraagt ze zich af. "We zijn er niet geluk kig mee. Maar we kunnen het als raad niet tegenhouden als de school aan alle voorwaarden vol doet." Gerard Thijssen (inVENtief) denkt dat het geen Venrayse aan gelegenheid is. "Den Haag zal toet sen of het aan de eisen van de wet voldoet", aldus Thijssen die zich stoorde aan het 'gekissebis' tus sen SPOV en Mozon. John Michels (CDA): "We stemmen met pijn in het hart in. We vinden het onvoor stelbaar jammer dat het niet onder de vlag van de SPOV kan. Nu komt er een concurrent bij. Dit is zeer ongewenst vooral gezien de sterk dalende leerlingenaantallen. Het kan ernstige consequenties heb ben" aldus Michels die een beroep doet op Emonts om Mozon alsnog te bewegen aansluiting te zoeken bij het Venrayse schoolbestuur. Kynologenclub Venray e.o. houdt op zaterdag 21 en zon dag 22 juni een outdoorweek end voor hondenliefhebbers en hun viervoeters op oefen terrein De Versen in Oirlo. Op zaterdag wordt om 10.00 uur het nieuwe clubgebouw geopend. Vanaf 11.00 uur wor den de volgende demonstraties gegeven; hond en paard tot 13.00 uur, jachthonden vanaf 14.00 uur, behendigheid, gehoorzaamheid en flyball vanaf 15.00 uur. Van 11.00 uur tot 16.00 uur vinden er aanlegtesten voor schapenhoeden plaats. Bezitters van herdershon den kunnen zich ter plekke nog aanmelden. Ook wordt er een drive-inn keuring gehouden. Dus wie wil weten of zijn hond mooi is, kan hem laten keuren door een erkende keurmeester. Om 16.00 uur is er nog een rasparade waar eigena ren van diverse rassen hun hond aan het publiek kunnen laten zien. Kynologen geven het publiek informatie over de getoonde ras sen. Op zondag is er een jonge- hondendag voor rashonden. Dit is een keuring voor honden in de leeftijd van vier maanden tot twee jaar. De mooiste jonge honden uit Venray en omgeving strijden om de titel Wie is de Mooiste. Deze dag zijn er allerlei rassen verte genwoordigd. Zowel bezoekers als exposanten kunnen genieten van al die grote en kleine, lang-, kort-, of ruwharige viervoeters die in alle maten en kleuren vertegen woordigd zullen zijn. Verder is er deze dag een regionale wedstrijd behendigheid tussen KC Roer mond-Echt e.o., KC Canida, KC De Peel e.o., KC Geleen e.o. en KC Venray e.o. Deze dag begint om 10.00 uur. Op beide dagen kan men de eigen hond meenemen. Op zaterdag mag hij verschillende dingen uitproberen. Ook aan de kinderen is gedacht. Voor meer informatie kan men kijken op www.kcvenray.nl. Pierre Nijsen, voormalig directeur van Nijsen/Granico, is winnaar van De Molenaar Award 2008. De Molenaar Award werd uitgereikt tijdens de relatiedag van De Molenaar op 12 juni. Pierre Nijsen is de winnaar van De Molenaar Award 2008. Na een zorgvuldige afweging heeft de jury de voormalig directeur van Nijsen/Granico in Veulen aange wezen als winnaar van deze pres tigieuze prijs. Nijsen nam in april afscheid van de onderneming waaraan hij bijna 40 jaar leiding gaf. Nijsen heeft met zijn onderne ming Nijsen/Granico een bedrijf neergezet dat in de sector zijn gelijke niet kent. „Nijsen/Granico wordt als bedrijf gewaardeerd om de bedrijfsformule, maar ook vanwege de technische ontwikke lingen in het bedrijf", aldus Dijk huizen. Een grondstof maken uit een restproduct is geen sinecure. Nijsen heeft dat proces echter tot in detail in de vingers. Dit blijkt ook in de fabriek die in 2006 in gebruik is genomen. Niet voor niets draagt het bedrijf de slogan 'Food for feed, feed for food'. De ondernemer Nijsen is ech ter allerminst bedrijfsblind. Hij heeft zich de afgelopen jaren onder andere sterk gemaakt voor productveiligheid in de sector en in de keten. Daarbij heeft hij ook oog voor het krachtenveld waarin zijn bedrijf opereert. De aandacht van Nijsen beperkt zich niet tot de sectorgenoten, ook de consu ment is nadrukkelijk in beeld bij de ondernemer. Nijsen toont zich maatschappelijk betrokken mid dels diverse bestuursfuncties bin nen en buiten de diervoedersec tor. Als ondernemer en bestuurder geniet Nijsen respect en waarde ring van de sector. Vanwege deze verdiensten werd de Award aan Nijsen toegekend. Op zondag 29 juni viert pater Frans van der Hoff in zijn geboortedorp De Rips zijn 40- jarig priesterjubileum. Dat gebeurt met een feestelijke heilige mis om 10.30 en een receptie in het partycentrum D'n Eik. Van der Hoff, die in de regio Venray een goede bekende is, is voor deze viering tijdelijk in Nederland vanuit Mexico, het land waar hij sinds 1980 werkzaam is en zijn leven deelt met indianen die koffie verbouwen. Die kof fie wordt verkocht met het Max Havelaar-keurmerk. Zijn leven als priester heeft 40 jaar met name in dienst gestaan voor de armen in onze wereld. Na zijn priesterwij ding in 1968 is Frans van der Hoff naar Canada vertrokken om les It's all in the games! Op donderdag 26 juni vindt voor het tweede jaar op rij het evenement 'It's all in the games' plaats in het centrum van Horst. Tijdens dit sportfestijn worden nieuwe, trendy sporten geïntrodu ceerd aan de brugklassers van het Dendron College en het Citaverde College in Horst. De leerlingen kunnen de hele dag kennismaken met nieuwe sporten en variaties op reeds bekende sporten. 'It's all in the Games' wordt georga niseerd door Sport 3, een samen werkingsproject tussen de Horst aan de Maas, Sevenum en Meerlo- Wanssum. te geven aan de Universiteit van Ottawa. In de lange vakantieperi odes werkte hij in Chili tussen de armen. Met de coupe van Allende in 1972 moesten velen het land verlaten, onder wie ook Van der Hoff, die uitweek naar Mexico- Stad. Daar werkte hij in een druk kerij, gaf les aan priesterstudenten en in de weekeinden werkte hij in de sloppenwijken van de mil joenenstad. Toen het ook daar te gevaarlijk werd, vertrok Frans van der Hoff in 1980 naar het zuiden van Mexico, naar de bergen in de zuidelijke, arme staat Oaxaca, waar onder meer de Zapotheken en Michen wonen. Hij onderhield zichzelf door het houden van koeien en kippen en de verbouw van pinda's. In het geïsoleerde berggebied waar hij kwam te wer ken was het grootste probleem de arme leefsituatie van de indianen bevolking. Naast het verbouwen van maïs voor eigen gebruik, teel den de indianen koffie. De pries ter ondersteunde deze indianen in coöperatievorming, waardoor zij zelf de koffie konden verhan delen en hun leven er langzaam op vooruitging. Dit heeft pas echt een positieve wending gekregen toen Van der Hoff en de koffieboe ren van UCIRI, zoals de coöperatie heet, in samenwerking met Nico Roosen van Solidaridad het Max Havelaar-keurmerk in het leven riepen, het begin van de eerlijke handel, waar Frans momenteel op wereldniveau erkenning voor krijgt. De erkenning bestaat niet alleen uit diverse uitnodiging voor lezingen en congressen die van grote invloed zijn op de wereld economie, maar ook door onder scheidingen die wereldleiders als Chirac en Blair hem toekenden en de koninklijke onderscheiding die hem in oktober ten deel viel. In Mexico is afgelopen april, samen met de indiaanse boeren het priesterjubileum gevierd van Fransisco van der Hoff, zoals hij daar heet en in internationale publicaties bekend is. Indien u een geschenk wilt geven voor dit jubileum zijn er binnen de Mexicaanse coöperatie UCIRI diverse projecten die finan ciële steun kunnen gebruiken. Uw bijdrage is welkom op banknum mer 144006715 t.n.v. Missie Pro- cuurscj Breda. Onlangs is gestart met de sloop van het winkelcentrum in Veltum. Na de sloop van de twee flats aan de Veltumse Kleffen en de Haammaker- straat is nu ook het winkelcen trum aan de beurt dat plaats gaat maken voor een geheel nieuw centrum voor winkelen en wonen. Het winkelcentrum De Veltum se Kleffen is tegelijkertijd met de bouw van de gehele wijk, zo rond 1970, gerealiseerd. In de loop der jaren is de samenstelling van de wijk sterk veranderd, het aanbod in de detailhandel is totaal anders geworden en het koopgedrag van de hedendaagse consument is niet meer zoals vroeger. Het win kelcentrum is middels een gron dige opknapbeurt in de jaren '90 nog enigszins aan de eisen van de tijd aangepast, maar nu is een drastische ingreep noodzakelijk geworden. Voor het hart van de wijk Vel tum is samen met Wonen Venray door AGS architecten uit Heerlen een geheel nieuw plan ontwor pen. Dit plan biedt een scala aan nieuwe woonmogelijkheden en weer een geheel eigentijds aan- Geslaagd Diverse diploma's voor secre taresse, administratief medewerk ster en telefoniste/receptioniste zijn bij Instituut Van den Boom in Gemert uitgereikt. Uit Venray slaagden Janet van Helden en Petra Vogelsangs. www.vandenmunckhof.nl bod aan winkelvoorzieningen. Eind mei is gestart met de sloop van de winkelunits en direct daar na zal de bouw van start gaan. Het winkelcentrum biedt ruim te aan de bestaande ondernemers, maar geeft ook de mogelijkheid om met nieuwe winkels het aan bod te vergroten. Onderdeel van het winkelhart is tevens de bouw van twaalf luxe, moderne koopappartementen en zestien ruime huurappartemen- ten. Ieder met hun eigen parkeer plaats in de afgesloten garage. De situering van de koopappartemen ten is prachtig georiënteerd op de parkzijde van de Veltumse Kleffen. Het aanbod van dergelijke luxe appartementen in Veltum is zeer beperkt. U treft hier een zeer aan trekkelijke woonomgeving met alle (winkel)voorzieningen bij de hand. De appartementen zijn ruim van opzet met een ruime eigen entree en berging in het souterrain. De bestaande supermarkt blijft gehandhaafd en de cafetaria en sportschool zullen in het winkel centrum gevestigd blijven. Daar naast is het inmiddels zeker dat zich een discount supermarkt zal vestigen en de eigenaar/ontwikke laar is op dit moment in gesprek met een aantal nieuwe huurders die zich willen gaan vestigen in het totaal vernieuwde centrum. Zodra de eerste gebouwen gereed zijn, zal een begin worden gemaakt met de volledige herin richting van het openbaar gebied. De plannen hiervoor zijn reeds in een vergevorderd stadium en zullen ervoor zorgen dat er een nieuw, eigentijds levendig, sociaal veilig, maar vooral gezellig hart in de wijk Veltum zal ontstaan. Nicolas (77) en Maria (77) Curvers uit Broekhuizen Nicolas Curvers woont sinds vier jaar met zijn vrouw Maria in woonzorgcomplex Naesenhof in Broekhuizen. Op 52-jarige leeftijd heeft Nic ("iedereen noemt me zo") een hersenbloeding gehad, waardoor de linkerhelft van zijn lichaam verlamd raakte. Zes jaar geleden is Nic gevallen, waardoor hij nu hulp nodig heeft van Groene Kruis Zorg aan Huis. Maar ondanks alles blijft hij positief en fietst hij dagelijks gemiddeld nog 20 kilometer. Noord- en Midden-Limburg Donderdag 19 juni 2008 - Pagina 28 r op zorg Al 47 jaar zijn Nic en Maria Curvers getrouwd. Nic en Maria hebben elkaar leren kennen in Nic's geboortedorp Roosteren, in Zuid-Limburg. Samen hebben ze twee jaar in Roosteren gewoond. Maria kon niet wennen aan het leven in Roosteren en samen verhuisden ze naar Broekhuizen. Nic ging bij de broers van Maria werken in het rozenbedrijf Timmermans. Helaas gaat het leven niet altijd over rozen. Op 40-jarige leeftijd kreeg Nic een hartaanval. Tien jaar later onderging hij een hartoperatie. Dit was nog niet alles, twee jaar later kreeg hij ook nog een hersenbloeding waardoor de linkerhelft van zijn lichaam verlamd raakte. Met zijn doorzettingsvermogen, positieve instelling en veel oefeningen zorgde hij ervoor dat hij niet in een rolstoel terecht is gekomen en met een stok kan lopen. "Ik wist dat ik het kon, ik wilde het heel graag". Nic en Maria dachten dat ze nu wel genoeg hadden meegemaakt, maar niets bleek minder waar. Zes jaar geleden viel Nic en kwam met zijn hoofd tegen een deur terecht. Door deze val ontstond er een bloeding tussen zijn her senen en zijn schedel. Nic heeft hierdoor enkele weken in het zie kenhuis van Venlo gelegen. Toen Nic thuis kwam heeft hij meteen hulp gekregen van Groene Kruis Zorg aan Huis. De medewerkers van Groene Kruis Zorg aan Huis stimuleerden Nic om door te gaan met zijn oefeningen. Sinds 2002 maakt Nic Curvers gebruik van de diensten van Groene Kruis Zorg aan Huis. "We hebben Groene Kruis Zorg aan Huis ingeschakeld omdat we al heel lang lid zijn van het Groene Kruis. Mijn broers en zussen hebben hier positieve ervaringen mee", aldus Maria. Hierdoor werd de keuze gemakkelijk. De eerste twee jaar dat Nic thuiszorg kreeg, woonde het echtpaar nog in hun eigen huis. De medewerkers van Groene Kruis Zorg aan Huis gaven hen het advies om zich in te schrijven voor een woning in woonzorgcomplex Naesenhof. Nic en Maria Curvers wonen hier nu sinds driejaar. "In het begin was het even wennen", zegt Maria. "Maar nu willen we hier niet meer weg". Tweemaal per week komen er medewerkers langs om hem te verzorgen. "De mensen komen graag hier", zegt Nic. Met zijn Zuid-Limburgs accent maakt hij de medewerkers dan ook vaak aan het lachen. Nic heeft moeite met lopen maar fietsen kan hij als de beste. Zo optimistisch als Nic is zegt hij: "Ik denk niet aan dingen die ik niet kan, ik denk liever aan de dingen die ik wel kan". Dagelijks fietst hij gemiddeld nog 20 kilometer. Nic heeft ondertus sen al zijn derde driewieler en deze is ook bijna aan vervanging toe. Op zijn driewieler rijdt hij de hele omgeving door. Hij weet vaak van te voren niet waar hij heen fietst. Nic heeft door zijn fietstochten al heel wat mensen leren kennen. Sinds kort fietst zijn vrouw Maria ook vaker kleine afstanden met hem mee op haar elektrische fiets. Ook hun vier zonen, die allemaal in Broekhuizen wonen, spelen een belangrijke rol in het leven van het echtpaar. Nic en Maria hebben ondertussen tien klein kinderen die enkele malen per week op bezoek komen. Daar zijn opa en oma natuurlijk erg blij mee. Maria past ook nog regelmatig op de jongste twee kleinkinderen. Nic en Maria zijn erg blij met de zorg die Nic krijgt van Groene Kruis Zorg aan Huis. "Alle medewerkers zijn even aardig voor ons".

Peel en Maas | 2008 | | pagina 28