Gemeente Venray Zoeken naar krenten in de pap Q-koorts Kijk ook op www.venray.nl Waals opent wijkkantoor in Brukske Rijbewijs wordt duurder per 1 juli Infodagen over De Gouden Leeuw Infoavond toekomstplan St. Anna Hulpverleners gezocht bij hartstilstand College op bezoek in Castenray Gemeentehuis open op Dag van de Architectuur Blikje levert 50 euro op PEEL EN MAAS Gemeentehuis Openingstijden De prijs voor een rijbewijs (aanvraag, vernieuwing, omwisseling, uitbreiding) gaat per 1 juli 2008 omhoog van 32,30 naarC 38,20. Het nieuwe rijbewijs kost de gemeente meer tijd. De prijs voor een rijbewijs steeg ook bij de invoering van het creditcardmodel in oktober 2006. Een verhoging van het af te dragen rijksdeel werd toen meteen doorberekend in het legestarief. De gemeente ging er vanuit dat de tijdsbesteding ongeveer gelijk zou blijven. Uit onderzoek naar de werkelijke tijdsbesteding tijdens het vernieuwde werkproces is gebleken dat het creditcardmodel rijbewijs een extra tijdsinvestering van zeven minuten per document vergt. Dit komt doordat de aanvrager twee keer aan de balie komt in plaats van één keer. Het rijbewijs wordt eerst aangevraagd en binnen een week persoonlijk uitgereikt. Het extra werk wordt doorberekend omdat de gemeente kostendekkende tarieven hanteert. Interesse Interesse *V> Venray, focus op mensen Donderdag 19 juni 2008 - Pagina 19 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 25 Op maandag 23 juni opent burgemeester Jos Waals het gloednieuwe wijkkantoor in Brukske. Vanaf 15.30 uur zijn alle bewoners van Brukske van harte welkom bij het wijkkantoor aan de Kiosk 122, naast basisschool De Flierefiuit. De partijen die het Masterplan 'Brukske, mooi anders' uitvoeren, willen graag in de wijk aanwezig zijn. Ze willen ervoor zorgen dat bewoners hen makkelijk kunnen bereiken. Bewoners kunnen bij het wijkkantoor Brukske binnenlopen voor de laatste informatie, om vragen te stellen en suggesties te doen. Het wijkkantoor wordt dé ontmoetingsplek voor de uitvoering van het Masterplan. Openingstijden Het wijkkantoor is vanaf maandag 23 juni op vaste tijden geopend - maandag van 10.00 tot 12.00 uur - woensdag van 13.00 tot 16.00 uur - donderdag van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 16.00 uur -vrijdag van 9.00 tot 10.00 uur. Op deze tijden zijn bewoners van harte welkom om suggesties te doen of de laatste informatie te bekijken over het Masterplan 'Brukske, mooi anders'. Ook zijn er buiten de vaste openingstijden regelmatig medewer kers in het wijkkantoor te vinden. Inwijding pannakooi Om de opening van het wijkkantoor een extra feestelijk tintje te geven, wordt die dag ook de pannakooi officieel ingewijd met een demon stratie panna, een snelle vorm van voetbal. De aanschaf van deze pannakooi maakt deel uit van het Zomerprogramma Brukske. Het Zomerprogramma bestaat uit allerlei activiteiten om de leefbaar heid in Brukske op korte termijn te versterken. Wie op zoek is naar informatie over zijn voorouders of meer wil weten over de historie van een vereniging, is bij het gemeente archief van Venray aan het goede adres. In het archief bevinden zich onder andere stukken uit de archieven van kerkelijke instellingen. De oud ste stukken in het dorpsarchief gaan terug tot ongeveer 1600. Venraynaar en amateur-historicus Koos Swinkeis is regelmatig te vin den in het archief. Hij doet al verschillende jaren onderzoek naar de geschiedenis van de gilden in Venray, waaronder Schutterij 't Zand- akker Gilde St. Jan, dat op 22 juni een bondsschuttersfeest houdt. Gemiddeld een halve dag in de week slaat Koos Swinkeis de boeken in het Venrays archief open, op zoek naar informatie. Met de gegevens die hij dan boven water haalt, kan hij weer verder met zijn onderzoek naar het Venrays verenigingsleven. "Ik heb altijd al interesse gehad in de historie", vertelt hij. "Dat varieert van archeologie tot religieuze kunst. Verschillende verhalen zijn in de serie Venrays Verleden verschenen. Momenteel ben ik informatie aan het verzamelen over Venrayse vereni gingen die al voor 1800 bestonden. Ik heb er nu zo'n 35 weten te vinden, waarvan er tegenwoordig nog vijf bestaan. Schutterij 't Zandakker is er daar een van." Bronnen Typ je familienaam bij een wille keurige zoekmachine op internet in en gegarandeerd vind je informatie over je voorouders. Stamboom onderzoek is een geliefde hobby. Op 21 juni en 5 juli zijn er twee infodagen over De Gouden Leeuw. Tussen 11.00 en 15.00 uur kunt u zich op de bouwlocatie uitgebreid laten informeren over dit nieuwbouwproject. Elders in deze Peel en Maas en op www.ongekendwonen.nl leest u er meer over. Wethouder Lei Heidens is bestuurlijk verantwoordelijk voor het nieuwbouw project De Gouden Leeuw: "Het zal niemand ontgaan zijn dat in het centrum van ons prachtige Venray het nieuwbouwproject De Gouden Leeuw wordt gerealiseerd. In de herfst van 2009 is een nieuw herkenbaar punt verrezen voor de omgeving. Deze woontoren biedt samen met de twee vleugelgebou wen ruimte aan 41 nieuwe, trotse appartementeigenaren!" Metamorfose Het centrum van Venray ondergaat momenteel een ware metamorfose, om in 2010 het fraayste centrum van Noord-Limburg te zijn. Heidens: "Achter ons ligt een periode van bijeenkomsten, discussies en afstemmingen tussen verschillende partijen waarbij ook uw mening als inwoner van Venray van groot belang is geweest. En we blijven graag met u in gesprek. Immers, samen bouwen we aan dit ambitieuze plan met een goed doordachte invul ling van onder meer straatwerk, straatmeubilair, openbare verlichting en verkeersstromen, maar ook groen, verblijfgebieden en het inpassen van kunst. Tot die tijd volg ik deze ontwikkelingen graag samen met u en kijk ik uit naar de voltooiing." Gemeentearchivaris Jan Engels en amateur-historicus Koos Swinkeis "Veel van de bezoekers zijn inder daad op zoek naar informatie over hun familie", beaamt gemeente archivaris Jan Engels. "Mede door internet heeft dat een grote vlucht genomen. Daar kun je al vaak een boel informatie op vinden." Swinkeis gaat echter niet alleen af op wat er op internet te vinden is. "Bronnen moeten toch gecontroleerd worden. Je moet wel weten waar je het over hebt." Cryptogram Topstuk uit het Venrays archief is de aflaatbrief uit 1462. Daarin staat beschreven hoe de toenmalige pastoor Gijsbert van der Gaet toestemming van de paus kreeg om een nieuwe kerk in Venray te bouwen. Niet alle archieven van de gemeente zijn openbaar. De meest kwetsbare zaken worden in het depot bewaard. Zoals enkele Vanavond, donderdag 19 juni, is er een informatiebijeenkomst over het toekomstplan voor het terrein van St. Anna. GGZ Noord- en Midden-Limburg en de gemeente Venray organiseren deze informatiebijeenkomst voor belangstellende inwoners van Venray. De bijeenkomst duurt van 20.30 tot 22.00 uur en vindt plaats op Servaashof, in Le Tambourin, Stationsweg 46. jaargangen van Peel Maas. Deze zijn op microfiche gezet zodat de bronnen wel te raadplegen zijn. Wie voor de krenten in de pap gaat, moet goed zijn ogen open houden, weet Swinkeis. "Het handschrift op zich is dikwijls al een cryptogram, het ontcijferen daarvan is niet eenvoudig. Het interessantst zijn vaak de kwitanties van een vereniging. Daaruit is bijvoorbeeld te achterhalen hoeveel geld de gildes voor een feestmaaltijd of trommel uitgaven. Uit een van de stukken blijkt ook dat de brouwer klaagde dat hij maar zo weinig verkocht aan het gildehuis." Geen afspraak De studiezaal van het gemeente archief is gevestigd in het gemeente huis. Een afspraak maken is niet nodig. Wie gericht onderzoek doet, kan eerst bellen. Medewerkers kunnen dan nagaan of de gevraagde informatie ook daadwerkelijk terug te vinden is in het archief. Op de website van de gemeente, www.venray.nl, staat een aparte pagina voor het gemeentearchief. De EHBO-vereniging, het Rode Kruis, de Seniorenvereniging en de gemeente zijn samen met de Juniorkamer en de ambulancedienst een project gestart om in Venray AED's (Automatische Externe Defibrillatoren) te plaatsen. Met een AED kan in geval van een acute hartstilstand worden geprobeerd het leven van het slachtoffer te redden door middel van een elektrische schok. Deze AED's moeten echter ook worden gekoppeld aan een netwerk van vrijwillige hulpverleners. Vrijwilligers Zodra het aangekochte systeem in gebruik is, stuurt de ambulancedienst na een 112-melding niet alleen een ambulance naar de patiënt maar ook twee soorten sms'jes naar vrijwilligers die in de buurt wonen of werken. Eén groep vrijwilligers krijgt een tekstbericht om direct naar de patiënt te gaan en te beginnen met de basale reanimatie. De andere groep krijgt bericht om de nabije AED op te halen. Omdat een vrijwilliger niet altijd beschikbaar kan zijn, ontvangen meerdere mensen uit beide hulpgroepen tegelijkertijd een tekstbericht. De gemeente Venray is samen met haar partners op zoek naar vrijwilligers. Bent u in het bezit van een reanimatiediploma en/of een AED-diploma, of wilt u een dergelijk diploma halen om mee te kunnen doen aan deze vorm van vrijwillige hulpverlening? U kunt zich opgeven bij de stichting Hard voor Hart, kijk hiervoor op www.hardvoorhart.nl. Als u thuis of op het werk een AED heeft, kunt u op deze website ook aangeven dat u deze beschikbaar stelt voor het project. Op 26 juni vindt er vanaf 18.30 uur een bijeenkomst plaats in de Rabobank Venray waar iedereen met belangstelling voor dit project van harte welkom is. De Wis in Castenray is in 2007 geheel gerenoveerd. Burgemeester Waals en de wethouders Heidens, Van Dijck, Teunissen, Emonts en Van der Broeck wilden het resultaat graag eens met eigen ogen zien. Het college van B en W werd gastvrij ontvangen door het bestuur van de Stichting Jeugd- en Gemeenschapshuis De Wis en een aantal leden van de dorpsraad Castenray. Reportage Aan de hand van een professionele reportage werd het college meegenomen langs het hele traject van plannen maken, fondsen werven, vrijwilligers benaderen tot en met de verbouwing zelf. Een gigantische klus, die vooral door de inzet van zo'n 150 vrijwilligers in meer dan 7000 eigen uren is geklaard. Met een resultaat waar Castenray met recht trots op is: een multifunctioneel gemeenschapshuis dat een grote rol speelt in het maat schappelijke leven van het dorp. Saamhorigheid Na de presentatie werd het pand bezichtigd, waarbij het college getuige was van de vele gebruiksmogelijkheden van De Wis. Bezoekers waren bijvoor beeld druk aan het kruisjassen, biljarten en volksdansen. Naast de goede toegankelijkheid voor gehandicapten sprongen ook de uitgebreide technische faciliteiten in het oog. "Een zeer waardevol bezoek. De verbouwing van De Wis heeft Castenray niet alleen een nieuw gemeenschapshuis, maar ook een groot gevoel van saamhorigheid opgeleverd", concludeerde Mathieu Emonts. Ieder jaar organiseert de Bond van Nederlandse Architecten (BNA) de Dag van de Architectuur. Op zaterdag 21 juni is het thema Architectuur Politiek. Een goede reden om het gemeentehuis van Venray van 11.00 tot 14.00 uur open te stellen voor het publiek en u de gelegenheid te geven dit monument beter te leren kennen. Sinds 1979 is het gemeentehuis gevestigd in het oude klooster Jeruzalem, een markant gebouw in het centrum van Venray met talloze architectonische juweeltjes. Prachtig gemetselde bogen, een toneelzaal, bijzondere glas- in-lood ramen en markante trappen. Toen het gebouw in de jaren zeventig werd verbouwd tot gemeentehuis zijn veel van de architectonische details gespaard gebleven. Rondleiding Een rondleiding voert u langs de bijzonderheden van het gebouw en u krijgt daarbij deskundige toelichting. De gemeenteraad besloot vorig jaar het gebouw grondig te renoveren. In de rondleiding krijgt u diverse voorbeelden van de tekorten van het gebouw te zien. In de hal kunt u een tentoonstelling over het gemeentehuis bekijken. Nieuw leven Wethouder Elly van Dijck: "Ik nodig u van harte uit een kijkje te komen nemen in het huis van de politiek en maak kennis met de historie van het gebouw." De afgelopen weken is er een aanzienlijke toename van Q-koorts geconstateerd bij mensen in het gebied tussen Den Bosch en Nijmegen. De Q-koorts-bacterie gaat van dieren over naar mensen; mensen kunnen elkaar onderling niet besmetten. Het ziektebeeld kan variëren van griepachtige verschijn selen tot een longontsteking. Meer informatie over de Q-koorts staat op www.minlnv.nl en www.rivm.nl. De levensmiddelenbon ter waarde van 50 euro is bij de trekking van de VIP-loterij op dinsdag 17 juni gevallen op lotnummer 3026198 bij VIP Landweert (Plus). Op vertoon van het winnende lot kan de winnaar zijn prijs ophalen aan de publieksbalie van het gemeentehuis. De levensmiddelenbon kan worden ingewisseld bij deze Plus.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 19