Greet is verslaafd aan glas in lood Studie naar nieuw gemeenschapshuis in Wanssum INIGO koor treedt op in Tienray Gemeente in financieel zwaar weer Lagere school r t' Oude foto Service rubriek Boek bestellen? Drukwerk offerte? PEEL EN MAAS Donderdag 19 juni 2008 - Pagina 11 Greet Denissen (62) uit Meerlo gaf onlangs tijdens een dorpsmanifestatie in haar woonplaats een korte glas-in- looddemonstratie. De belang stelling voor haar hobby bleek groot. Er zijn steeds meer men sen die deze 'oubollige' versie ring in hun nieuwbouwhuis verwerken. En Greet Denis sen? Zij vindt het gewoon leuk. "Ik heb bijna alle soorten handwerken gedaan. Geduren de één jaar." Wat maakt glas in lood dan zo interessant? "Het is veelzijdig, ik kan er mijn creativiteit volledig in kwijt. Ik ben er gewoon verslaafd aan geraakt." Greet Denissen begon zes jaar geleden naar eigen zeggen met een wel zeer speciale hobby: glas in lood. "Ieder jaar had ik wel een andere hobby. Poppenmaken, kaar ten vouwen, twijgen in rieten man den vlechten, noem maar op. Maar ik raakte telkens snel op die hob by's uitgekeken. Op glas in lood echter niet. Ik liep over een markt en zag daar iemand bezig met glas in lood. Het fascineerde me en ik dacht 'dat kan ik ook'. Binnen no- time begon ik aan een cursus glas in lood, bij Art Nouveau in Horst, een hele goede leerschool. Eigen lijk met de intentie om het jaar daarna weer iets nieuws te gaan doen, maar ik ben nooit meer gestopt. Het is zo veelzijdig. Glas kun je in diverse kleuren kopen. Vormen en grootte bepaal je zelf. Je kunt afwisselen met een fijnere vorm, die Tiffany heet. Kortom, ik Greet Denissen:"Ik kan er mijn creativiteit volledig in kwijt en doe het met heel veel plezier" kan er mijn creativiteit volledig in kwijt en doe het met heel veel plezier. Eigenlijk ben ik er gewoon verslaafd aan geraakt." KUNST Glas in lood. Oubollige kunst? Greet Denissen ziet de ambach telijke vorm steeds vaker terugko men. "Kijk maar eens naar nieuwe huizen. Die worden steeds vaker gesierd door glas-in-loodramen of voorgevels. Toen mijn dochter een huis kocht, wilde ze graag alle bovenramen in glas in lood. Het was mijn eerste 'grote' klus. Met de wensen van mijn dochter ben ik aan het tekenen geslagen. Een tiental patronen was het resultaat. Juist abstracte vormen zijn heel populair. Of het echt kunst is? In Geijsteren zag ik iemand bezig met glas in lood. Hij maakte hele mooie abstracte vormen, dat vind ik kunst. Maar of je mijn werken kunst mag noemen? Ik weet het niet. Een beetje kunst zal het wel zijn", grinnikt Greet Denissen. KLEUREN Het is afhankelijk van haar agen da, maar Greet Denissen benut haast ieder vrij creatief moment. En dat kan soms wel een dag in beslag nemen. Nadat het patroon is getekend, gaat de kunstenares namelijk kleuren uitzoeken. "Het is het leukste, maar soms ook het meeste werk. De hoofdkleur en de combinatie van kleuren. Soms ben ik wel een hele middag zoet met het uitzoeken van kleuren. Ga ik rood in het midden zet ten? Of toch geel? En welke kleur geel? Hard geel of toch zacht geel? Veel opties maakt het lastig, maar het geeft ook veel meer moge lijkheden. Ik vind het niet erg. Het is mijn hobby, dus ik heb tijd genoeg." TIJD Tijd genoeg? Hoe lang is Greet Denissen gemiddeld bezig met een kunstwerk? "Dat is afhankelijk van wat ik maak. Een raamhanger of een rechttoe rechtaan kunst werkje heb ik gemiddeld in twee dagen klaar. Komt er een bloeme tje of een rond figuurtje aan te pas, dan duurt het iets langer. Het kan zelfs wéken in beslag nemen. Het is een hobby. Ik maak graag een werk voor een ander. Ieder een kan me vragen een ontwerp te maken of eens langskomen om te kijken wat ik al heb. Maar men moet me niet vragen om het vol gende week klaar te hebben. Dan begin ik er niet eens aan." De natuur is een mooie inspi ratiebron. Hooglanders, boerde rijdieren, kunstwerken... Greet Denissen haalt haar ideeën overal vandaan. Als haar iets integreert, gaat ze ermee aan de slag. "Laatst zag ik een kunstwerk met reusach tige vlinders. Dan maak ik direct een foto en borduur hierop verder. Het hoeft niet altijd van verre te komen, hoor. De kippenboer aan de overkant van de straat heeft zijn kippen en haan ook model laten staan. Het is een kunstwerk van 1 meter bij 75 centimeter geworden. Deze heb ik met Tiffa ny gedaan. Het is precisiewerk om iedere veer uit te snijden. En dan is lood van 6-8 mm te grof." TENTOONSTELLING In haar huis heeft Greet Denis sen een speciaal glas-in-loodka- mertje. Haar kinderen zijn de deur uit en die lege ruimte wordt zo nuttig gebruikt. De snijmachine neemt al ruim één vierkante meter in de beslag en ook de werktafel is prominent aanwezig. Niet alleen in deze kamer, maar in ieder ver trek zijn haar eigen kunstwerkjes te zien. Raamhangertjes, spiegels, lampen, schemerlampjes zorgen voor een kleine tentoonstelling in eigen huis. Paars en roze blij ken haar favoriete kleuren. "Ik houd niet van té bont, het moet wel een beetje christelijk blij ven", grapt ze. Greet Denissen gaf onlangs een demonstratie tijdens de dorpsmanifestatie in Meerlo. Over belangstelling had zij niet te klagen. De kerk zamelde die dag gelden in voor de renovatie van de glas-in-loodramen. Of zij zelf voor de kerk het glas in lood gaat verzorgen? Greet Denissen lacht. "Om dat voor elkaar te krijgen, zou ik de steigers op moeten. Dat zie ik niet zo zitten. En eerlijk is eerlijk, mijn hobby is een hobby en dat moet ook zo blijven. Er zijn veel professionele kunstenaars die hierin gespecialiseerd zijn. Laat hen deze opdracht doen, het is hun broodwinning." De kans bestaat dat gemeen- schapshuis De Zandhoek wordt gesloopt en dat Wans sum een nieuw gemeenschaps huis op een andere plek krijgt. Het huidige gebied in de kern van het dorp zou in dat geval een nieuwe bestemming krij gen. De gemeente Meerlo- Wanssum is dit plan momen teel samen met Wonen Venray verder aan het uitwerken. Zoals bekend kampt De Zand hoek al jaren met problemen. Het gemeenschapshuis, dat in 2002 fors werd verbouwd en uitgebreid, veroorzaakt ondanks tal van maat regelen nog altijd geluidsoverlast voor de omgeving. Daarnaast zijn er problemen met de interne kli- maatsbeheersing. Het gaat om forse overschrijdingen, die vooral optreden bij activiteiten in de soos en de grote zaal, waar de fanfare repeteert. Daarnaast zou het huidi ge pand ondanks alle renovaties in de afgelopen jaren in de toekomst nogmaals flink verbouwd moeten worden om aan alle wettelijke eisen op het gebied van geluid, klimaat en constructie te kunnen voldoen. Volgens de gemeente is uit onderzoek gebleken dat met name de gebruiksduur van het oudere gedeelte beperkt, minder functioneel en gebruiksonvriende- lijk is. Meerlo-Wanssum schat het bedrag dat nodig is om De Zand hoek weer helemaal up-to-date te maken op een bedrag van rond de 350.000 tot 400.000 euro. Wonen Venray, dat het stich tingsbestuur op verzoek van de gemeente sinds januari 2004 op bouwkundig gebied adviseert, maakte onlanes een ouick-scan waarin twee varianten werden bekeken: het huidige gemeen schapshuis opknappen of een nieuw gemeenschapshuis ont wikkelen op een nieuwe plek. Volgens Wonen Venray, het stich tingsbestuur en de gemeente Meerlo-Wanssum kwam deze laat ste variant'als meest kansrijk naar voren voor de kern Wanssum'Niet alleen vanwege de hoge kosten die gemoeid zijn met een nieuwe opknapbeurt voor het gemeen schapshuis, maar ook vanwege de financiële positie van de stichting. Het voortbestaan van de stichting, en als gevolg daarvan ook de toe komst van het gemeenschapshuis, zou in gevaar komen als de stich ting voor alle renovatiekosten zou moeten opdraaien. Dit maakt het volgens de gemeente risicovol om momenteel welk bedrag dan ook in het huidige gebouw te stoppen. Om die reden kiezen de gemeente, Wonen Venray en het stichtingsbestuur voor het verder uitwerken van variant twee: een nieuw gemeenschapshuis op een andere plek en het huidige gebied opnieuw ontwikkelen.Als de voor- en nadelen helemaal in beeld zijn, mag de politiek zich over dit plan uitspreken. www.vandenmunckhof.nl INIGO koor kleurt oranje Het INIGO koor, dat zater dagavond de Lourdesviering verzorgt in Tienray, past zich aan aan de wedstrijd die het Nederlands elftal 's avonds speelt. Normaal treden de koorle den op in zwarte kleding met gekleurde sjaaltjes, maar tijdens deze avond zijn ze in het oranje gehuld. Tevens bidden ze in de gebeden dat het voetbal mag ver broederen en dat de spelers hun talenten goed gebruiken. Ook voetballiefhebbers zijn dus van harte welkom tijdens de viering in de kerk, waarin ze natuurlijk ook kunnen bidden voor een goed resultaat. De supporters van Oranje zijn op tijd thuis voor de kwartfinalewedstrijd, want de Lourdesviering begint om 18.00 uur. Het INIGO koor verzorgt op zaterdag 21 juni vanaf 19.00 uur een optreden in de kerk in Tienray. Tijdens de thema tische eucharistieviering, met als voorganger Pastoor Ver heggen, brengt het INIGO koor Lourdesgezangen ten gehore. Het INIGO koor wordt gevormd door mensen van allerlei leeftij den, die uit het gehele land afkom stig zijn. Dit koor staat aan het begin van een reis naar het jubile umjaar 2008. Na negentien optre dens is Tienray de twintigste tus senstop. Het hoogtepunt van dit koornroiect list in 2008. Dit iaar is het 150 jaar geleden dat Maria aan Bernadette Soubirous ver scheen en bestaat de Vereniging Nationale Bedevaarten 125 jaar. Stichting Aquero wil deze bijzon dere gebeurtenissen herdenken van den munckhof bv www.vandenmunckhof.nl en vieren door in oktober 2008 met een groot koor de vieringen en evenementen in Lourdes op te luisteren. Tot die tijd verzorgt dit koor vieringen in Nederland met echte Lourdesgezangen. INIGO is, na musical De Ont moeting, een nieuw project van Stichting Aquero. Door het hou den van culturele evenementen probeert Stichting Aquero geld in te zamelen voor het Aquero- fonds. Met het geld uit dit fonds wordt een bedevaart naar Lourdes mogelijk gemaakt voor mensen die financieel minder draagkrach tig zijn. Voor meer informatie kan men terecht on www.auuero.nl. Bodem reservepot Meerlo-Wanssum in zicht Het heeft de gemeente Meer lo-Wanssum behoorlijk wat kopzorgen gekost om tot een sluitende begroting voor het jaar 2009 te komen. Alleen door een forse greep te doen in het reservepotje, diverse budgetten te schrappen en een aantal posten rechtstreeks uit de algemene reserve te bekos tigen, is Meerlo-Wanssum er met grote moeite in geslaagd om het aanvankelijke tekort van ruim 500.000 euro ten opzichte van de begroting van vorig jaar weg te poetsen. De gemeenten Venray en Horst aan de Maas hoeven er dan ook niet op te rekenen dat ze na de fusie een forse bruids schat ontvangen. De gemeente Meerlo-Wanssum staat het water op financieel gebied tot aan de lippen en er is geen geld om nieuwe projecten op te pakken. Zelfs de bodem van het reservepotje van de gemeente is in zicht. Dat Meerlo-Wanssum niet lan ger zelfstandig kon blijven, was al langer duidelijk. Maar dat het zo slecht gesteld is met het financiële huishoudboekje van de gemeente, dat had niemand verwacht. Ook de politiek niet, die maandagavond tijdens de raadsvergadering met stijgende verbazing luisterde naar onder meer de vele technische maatregelen die zijn uitgevoerd om de begroting sluitend te krij gen. Zich echt uitspreken over de voorjaarsnota deden de partijen nog niet. Dat doen ze pas in de raadsvergadering van maandag 30 juni, als er een definitief besluit moet worden genomen over de voorstellen en de fracties zich een goed beeld hebben kunnen vor men van alle cijfers die in de voor jaarsnota worden gepresenteerd. "Ik moet dit even laten bezinken", zei fractievoorzitter Rob van der Heijden van het CDA. "Ik heb de stukken pas gekregen en ga die eerst bekijken. Vervolgens ga ik met mijn fractie overleggen over de vraag wat we hiermee moeten. Wat hebben we aan alternatieven? Daar willen we de komende twee weken voor gebruiken." Ook de andere fracties gaan zich de komende twee weken over de voorjaarsnota buigen. Maar eerst wordt er donderdagavond een extra bijeenkomst gehouden waar de vele vragen die de partijen heb ben over de begroting door de afdeling Financiën van de gemeen te worden beantwoord. NIET RIJK Uit de begroting blijkt duide lijk dat de fusiepartners Venray en Horst aan de Maas zich niet rijk hoeven te rekenen. Want de gemeente Meerlo-Wanssum zit financieel in zwaar weer. Door de financiële situatie moet de gemeente haar ambities nog ver der bijstellen en kan ze al hele maal geen nieuwe zaken meer oppakken, zo verklaarde wethou der Leo Beterams (PK, Financiën). De enige grotere investering die wordt voorgesteld is het extra opzij leggen van 200.000 euro voor de realisatie van twee cen trale sportparken in de gemeente. Daar was al 1 miljoen euro voor gereserveerd, maar dat is met de aanvulling van 200.000 euro nog lang niet genoeg om de sportcom plexen in 'noord' en 'zuid' te kun nen bouwen. De gemeente gaat over dit tekort in gesprek met de fusiepartners Venray en Horst aan de Maas, die beide hebben beloofd dat de twee sportparken in de hui dige gemeente Meerlo-Wanssum er komen. "Een man een man, een woord een woord", zo stelde frac tievoorzitter Frans Kerstjens van GP'94. Ook wethouder Beterams kent het belang van de aanleg van de twee sportaccommodaties. "Dit is hét speerpunt van de raad. We gaan onze partners aanspreken op de toezeggingen die ze gedaan hebben." RESERVEPOT LEEG De reservepot van de gemeente Meerlo-Wanssum wordt leger en leger. Er blijft volgens de voor jaarsnota nog maar 800.000 euro over. Vorig jaar had de gemeente nog een reserve van 3,2 miljoen euro. "Als we de afname van de reserve zien, dan krijg je daar toch wel schrik van", stelde CDA- raadslid Ger Verstraelen. Hij ver woordde daarmee meteen ook de mening van de andere partijen, die beseffen dat de gemeente in haar laatste bestaansjaar wel erg weinig spek op de ribben heeft en grote moeite zal hebben om even tuele nieuwe financiële tegenval lers op te kunnen vangen. Want er zijn nog tal van onzekerheden, waarschuwde wethouder Leo Beterams. Nog niet alles blijkt in de voorjaarsnota doorgerekend te zijn. Zoals bijvoorbeeld uitgaven voor de woningaanpassingen in het kader van de WVC, de mate van looncompensatie voor het ambtenarenkorps en extra WMO- taken die de rijksoverheid wil overdragen aan gemeenten. Ook maakt zich Beterams zich zorgen over de mogelijke bezuiniging die het Rijk wil uitvoeren op de WMO-uitkering."En zo kan ik nog wel even doorgaan. Het kan dus allemaal nog erger uitvallen." BEZUINIGEN Om geld te besparen in 2009 en de begroting sluitend te krij gen, worden in de voorjaarsnota diverse maatregelen genomen. Als de fracties de lijn van het college volgen hoeven bijvoorbeeld de dorpsraden in 2009 niet te reke nen op een verhoging van het budget van 500 euro per dorps raad. Ook wordt in dat geval het geld dat was gereserveerd voor het realiseren van een gemeente lijk monumentenbeleid geschrapt, evenals het bedrag van 216.700 euro dat was bedoeld voor het verstevigen van de wegkanten van de Geijsterseweg tussen Wanssum en Geijsteren. Daarnaast worden diverse voorgenomen extra uitga ven voor de brandweer van tafel geveegd en openstaande vaca tures op het gemeentehuis niet meer structureel maar incidenteel ingevuld.Tevens wordt de website van de gemeente niet vernieuwd. Verder is er geen geld voor de aan leg van een rondweg in Tienray en is het mes gezet in de oplei- dingskosten voor personeel en het budget voor welzijnsorganisatie Synthese. Bovendien wordt een bedrag van 500.000 euro uit de algemene reserves gehaald, waar van 450.000 euro wordt gebruikt voor het inhuren van externen die de gaten in het personeelsbestand van de gemeente moeten invul len. Om geld te genereren is de stijging van de onroerendezaak- belasting (ozb) verhoogd naar 3 procent. BESTRIJDEN ONKRUID Voor nieuwe investeringen in de openbare ruimte is amper ruimte. Er worden in 2009 slechts enkele 'kleine' werkzaamheden uitgevoerd. Zo wordt bijvoor beeld, om het aanzien van wegen en trottoirs in de gemeente te ver beteren, voor het bestrijden van onkruid en het vegen van wegen 25.000 euro uitgetrokken, 11.000 euro meer dan in 2008. Ook is 10.000 euro nodig voor onder meer de uitbreiding van plant soenen in nieuwe wijken en de aankoop van beplanting. Tevens is voor het opknappen van het pleintje voor De Groene Lantaarn in Tienray 15.000 euro gereser veerd. Verder is 100.000 euro uit het algemeen werkfonds bestemd voor de toekomstige vervanging van speeltoestellen op diverse speelterreinen in de gemeente. In de voorjaarsnota is ook een bedrag van 750.000 euro opge nomen voor het oplossen van de problematiek van de gemeen schapshuizen in Wanssum en Swolgen en voor de dorpsontwik kelingsplannen (DOP's) is ruim 30.000 euro vanuit het algemeen werkfonds geoormerkt voor het realiseren van 'laaghangend fruit' (kleine projecten die snel en relatief eenvoudig gerealiseerd kunnen worden, red.). Een ander belangrijk project, het Leefplein in Meerlo, krijgt volgens Beterams 'zijn normale voortgang binnen de afgesproken kaders'."Daar staat een potentiële winst op die naar een van de fusiepartners gaat. Dat gegeven kan voor hen misschien als een soort dekking dienen voor een voorfinanciering in de sportaccommodaties. We gaan een beroep doen op onze fusiepart ners, maar moeten beseffen dat die ook hun lopende zaken heb ben en niet zomaar een greep uit de kas kunnen doen." De gemeenteraad moet zich op maandag 30 juni buigen over de voorjaarsnota. Dan zal duidelijk worden of de politiek de lijn van het college volgt of toch andere financiële keuzes wil maken. Een oud plaatje uit 1920 van de beide onderwijzers en de leer lingen van de openbare lagere school in Swoleen.Van boven naar beneden (achterste rij): Meester A. Fleuren, Bèr Achten, Sjaak Gie- len,Thijs Gielen, Bert Hoek, Hand van Bracht, meester K. Hoeken. Voorste rij (zittend): Piet Christi ans, Ser van Rijswick, Hay Chris tians, Toon Emonts (met lei), Jan Thijssen, Johan Naus, Harrie Naus. Tweede rij: Siena Keursten, Dries Janssen, Piet Janssen, Antoon Thijs sen, Hand Thijssen. Derde rij: Hay Derks, Jan Camps, Sjeng Achten, Ben Thijssen, Driek Hoek, Ger van Gerven, Herman Thijssen, Pietje van Dongen, Dorus Hoek, Hem van Gerven, Tinus van Gerven, Harrie Cox. Foto: archief Heemkundever- enieine Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BT Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V ri j willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2008 | | pagina 11