Indrukwekkende onthulling monument liks. 1 Sportpark 'noord' nog ver weg Jack Trend krijgt gesp van eigen parachute Klaanpop in Blitterswijck School Swolgen >ÜHHIiiiKlü§ü **v ivik> Oude foto Service rubriek »- y' *f^*V - 7 Ingezonden PEEL EN MAAS 3è£S V - /•..- - .- - f '4 .1 K - SV United en BVV'27: pas op de plaats De 86-jarige Engelsman Jack Trend, oud-radiotelegrafist van de Lancaster bommenwerper die op 13 juni 1944 in Meerlo neerstortte, is onder de indruk en dankbaar na de onthulling van het monument op de Hees in Meerlo. De besnorde, kwie ke, kleine man genoot zicht baar van alles wat hem zater dag in Meerlo overkwam. De ontvangst door burgemeester Joep Hahn en zijn echtgenote Riny in het gemeentehuis, de kennismaking met het Meerlo- se comité Lancastermonument en de ontmoetingen met de Engelse militairen van het 15e squadron van de RAF, waaron der ook Trend heeft gediend. Samen met Arnold Holl van het Meerlose comité nam Jack Trend plaats in de originele Engelse staf wagen. De burgemeester en ande re genodigden stapten vervolgens in de door de historische oorlogs- voertuigenvereniging Santa Fé beschikbaar gestelde historische voertuigen of in de door Taxi en Touringcar Geerets beschikbaar In de vitrine in de hal van het gemeentehuis van Meerlo- Wanssum heeft hobbyist en verzamelaar van spullen uit de luchtoorlog in de Tweede Wereldoorlog, Wies Peeters (74) uit Broekhuizen, een heel bijzondere expositie inge richt. Met name toont hij er restanten van het vliegtuig, de Lancaster LM465, LSU, die in de nacht van 12 op 13 juni 1944 op de Hees in Meerlo neerstortte toen hij op weg was van een geslaagde mis sie boven Gelsenkirchen naar Engeland. Ook heeft hij ges pen van de parachutes van de Engelse militairen, onder wie waaronder Jack Trend. Wies Peeters is al van kinds af aan geïnteresseerd in vliegtuigen en meer in het bijzonder in de luchtoorlog tijdens de Tweede Wereldoorlog.Als tienjarig jonge tje was hij er als de kippen bij als ergens in de buurt een vliegtuig neerstortte. In de jaren zestig is hij zich intensief gaan bezighouden gestelde touringcar. De aankomst bij het monument was zeer indrukwekkend. Voor fanfare Een dracht Meerlo liepen de militairen van het 15e squadron met hun vaandel, dat voor het eerst werd meegenomen naar het buitenland, gevolgd door de historische voer tuigen van Santa Fé. Op de plek van het monument stonden op dat moment al enke le honderden belangstellenden te wachten. "Wij hebben al veel herdenkingen meegemaakt, maar nooit eerder was het zo druk met burgers", aldus de leider van de Engelse delegatie. Petra Wensted, de ceremoniemeester tijdens deze bijzondere plechtigheid, sprak over de heilige grond waarop de bemanning van de LM465, LS- U op 13 juni 1944 om het leven kwam en waar sinds zaterdag een indrukwekkend monument staat. "Het is heilige grond door het bloed dat het ontvangen heeft van zes jonge mannen die om het leven kwamen: Carlton Ste ward Thompson (piloot), Rode- riek McMillan (navigator), Ronald George Lemky (bommenrichter), met het verzamelen van souvenirs van vliegtuigen. Vaak deed hij dat samen met luchtoorlogdeskun- dige Jan in het Zandt uit Venlo. Overal waar vliegtuigen zijn neer gekomen, heeft Wies Peeters met zijn metaaldetector gezocht naar restanten. "Hier in de regio zijn zeker vijftig vliegtuigen neergeko men." Hij ging op zoek naar spul len die de grond nog steeds ver borgen hield. Ook sprak hij met ooggetuigen. "Ik verzamelde hun verhalen en heb ook geprobeerd zoveel mogelijk verhalen te verza melen over de gesneuvelde pilo ten. Vanuit alle landen: Engeland, Duitsland en Amerika." Zo ook in Meerlo. Toen hij hoorde van het initiatief van een monument ter nagedachtenis aan de gesneu velde militairen uit de bommen werper die op de Hees was neer gestort, nam Wies Peeters contact op met het comité. Het resultaat is dat hij in de vitrine van het raad huis een kleine expositie heeft ingericht van de enorme grote verzameling die hij thuis heeft. "Ik heb thuis een privémuseum", Maurice Bernard Pelham (romp- koepelschutter),Thomas Edward Stubbs (rompkoepelschutter) en Richard Sydney Mobbs (staart- schutter). Deze zes jonge mannen zijn in cijfertjes maar een klein percentage van het totale offer in 1944. Hier in Meerlo, zoals op vele overige plaatsen in ons kleine land, zal dit monument een teken zijn van onze grote dankbaarheid aan hun kameraden die voor onze vrijheid stierven. Tegelijk is het monument een baken om ons te herinneren dat vrijheid bewaakt moet worden en, als het eropaan komt, de moeite waard is om er voor te vechten. Opdat wij het niet vergeten", aldus Wensted. Burgemeester Joep Hahn sprak vervolgens over de gevolgen van de oorlog voor veel jongeman nen en prees de initiatiefnemers dat ze dit monument gerealiseerd hebben. Jack Trend onthulde na alle toespraken 'zijn' monument door een gordijntje te openen. Hij zag toen de aluminiumplaat van zijn Lancaster waarop alle namen staan van de bemannings- zegt hij. Peeters heeft van vijf tig oorlogsvliegtuigen restanten verzameld en bijeengebracht op plankjes. Daarvan zijn er enkele te zien op de expositie in Meerlo. Zo heeft hij van de crash op de Hees enkele gespen van de parachute van onder andere de radiotelegra fist van de Lancaster, Jack Trend. Geconfronteerd met deze vondst was Jack zaterdag zeer gespannen. Toen Wies Peeters hem de gesp aanbood, was hij zeer dankbaar. De gespen zijn overigens nog te bezichtigen in het Meerlose raad huis en worden daarna naar Jack Trend verzonden. Overigens heeft Peeters de gesp die van Jack Trend afkomstig is gekregen van Guus Coenders uitTienray, die deze had gevonden. Op de Meerlose expo sitie zijn verder restanten te zien van onder meer de Engelse jager die op pinksterdag 29-05-1944 neerstortte op de Ham in Meerlo, de Engelse bommenwerper die op 21/22 mei 1941 neerkwam op de Keuter, de bommenwer pers die op 8-11-1941 naar bene den kwam in Blitterswijck aan de Jack Trend aan het woord tijdens de plechtigheid bij zijn monument in Meerlo. leden die tijdens de laatste fatale vlucht in de kist zaten. Zichtbaar emotioneel las hij de namen van zijn vrienden, maar ook zijn eigen naam. "Het deed me wel iets, die onthulling. Maar na 64 jaar komt de emotie niet zo snel weer terug", liet hij achteraf weten. Na de vaandelgroet en de Last Post, gespeeld door Eendracht- muzikant Piet Timmermans, wer den bij het monument kransen gelegd. En als bijzondere activiteit vloog een historische Fairchild spectaculair twee keer in de vorm van een kruisteken over het monu ment. "Dit vind ik een geweldige geste", aldus Trend. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om daarna het monument te bezichti gen. Volgens Nel en Frien van de Winkel-Vissers, bij wie in de tuin het monument is geplaatst, was het het hele weekend een komen en gaan van mensen die even stil bleven staan bij het monument aan de Heesweg. Wies Peeters met het plateautje van de Meerlose crash voor de vitrine met zijn verzameling van de luchtoorlog. Maas, de Manchester die op 13-3- 1942 neerkwam bij de grens van Melderslo enTienray en ten slotte de restanten van een Dakota die op 24-03-1945 een noodlanding moest maken in Oirlo. Op de expositie is tevens een kaart te zien waarop de crashen allemaal staan aangegeven met interessante gegevens erbij. Bij zonder is ook de laars van piloot William Huickson, die met zijn vliegtuig in de regio neerkwam op 22 juni 1943- Ook zilverpapier waarmee de Duitse zoekers wer den afgeleid en een overlevings pakket zijn te bezichtigen, alsme de een bijzonder zakdoek waarop de vluchtroutes staan aangegeven. De expositie is gedurende twee weken te bezichtigen tijdens kan tooruren van het gemeentehuis in Meerlo. Dagelijks van 9 00 tot 12.00 uur en donderdag ook van 17.00 tot 19.00 uur. SV United wil niet naar het sportpark in Blitterswijck, BW'2 7 peinst er niet over om naar de nieuwe locatie aan de Helling in Wanssum te verkas sen. De standpunten van beide sportverenigingenliggen zover uit elkaar, dat ze gezamenlijk tot de conclusie zijn geko men dat samenwerken om te komen tot één accommodatie in 'noord' op dit moment geen zin heeft. Om die reden heb ben beide clubs in overleg met de gemeente Meerlo-Wanssum besloten voorlopig pas op de plaats te maken. Volgens wethouder Dickie Min- ken (PvdA) hebben SV United en BW'27 binnen de werkgroep op positieve wijze invulling gegeven aan de samenwerking, vooral als het gaat over jeugdvoetbal. "Maar in gezamenlijk overleg hebben we geconstateerd dat er even pas op de plaats gemaakt moet worden. Inderdaad, omdat er nog steeds geen gemeenschappelijke keuze voor één accommodatie is gemaakt, maar ook omdat er vanuit de gemeente nog geen duidelijke financiële kaders zijn gesteld en wij hiervoor nu ook mede afhankelijk zijn van onze Jack Trend dankt Meerlo "Het was mijn droom om in Meerlo, op de plaats waar onze Lancaster bommenwerper op 13 juni 1944 neerstortte, en waar bij zes van mijn vrienden om het leven kwamen, een gedenkteken op te richten. Dit ter nagedachte nis aan deze zes mannen en de vele anderen die het leven lieten voor de vrijheid. Zaterdagmiddag ging mijn droom in vervulling.Wat ik die dag heb beleefd, gevoeld en ervaren is niet te beschrijven. Dit had ik niet voor mogelijk gehou den. Met gevoelens van grote dankbaarheid heb ik alles onder gaan. Er staat een prachtig monu ment in een mooie omgeving van de tuin van de familie Van de Winkel-Vissers. De honderden belangstellenden deden mij goed, evenals de aanwezigheid van uw fanfaregezelschap Eendracht, de historische vereniging Santa Fé, de delegatie van het 15e squa dron van de RAF met vaandel en familieleden en vrienden van mijn omgekomen vrienden. De groet met de historische Fairchild in de lucht was indrukwekkend. In het bijzonder ook dank aan de bur gemeester van Meerlo-Wanssum, mr. Joep Hahn en zijn echtgenote, voor de hartelijke ontvangst in het gemeentehuis en de medewerking bij de onthulling.Ten slotte dank ik het Lancastercomité Meerlo in de persoon van Arnold Holl en René Poels, die in korte tijd samen met historicus Ad van Zantvoort dit monument en deze plechtig heid mogelijk hebben gemaakt. Thank You. God Bles You!" Jack Trend Een oude foto uit 1922 van de beide onderwijzers en de leer lingen van de openbare lagere school in Swolgen.Van boven naar toekomstige fusiepartners (Venray en Horst aan de Maas, red.)." Na de zomervakantie wil het college van B en W een opiniërende discus sie houden met alle betrokkenen (gemeenteraad, sportverenigingen, stichtingsbesturen huidige accom modaties, andere gebruikers) over het sportpark in 'noord'. "Wij moeten de raad dit nog gaan voor stellen", aldus Minken. Zoals bekend wil SV United met spoed aan de slag. De fusie club zit al twee jaar met twee sportparken - De Broekberg in Wanssum en Bergsbos in Meerlo - 'opgescheept'. SV United wil zo snel mogelijk verhuizen naar een nieuw sportcomplex aan de Hel ling, tussen beide dorpen in, met of zonder BW. BW'27 wil de eigen thuishaven Hoogveld ech ter behouden en peinst er niet over te verkassen naar de Helling. Andersom is SV United van harte welkom op een gerenoveerd sportpark in Blitterswijck, maar daar is volgens SV United binnen de fusieclub weer geen draagvlak voor. De standpunten van beide clubs zijn in de afgelopen maan den niet veranderd en dat heeft geleid tot de impasse waarin de werkgroep nu is beland. beneden, eerste rij: meester Andre as Fleuren, Jan Camps, Eed Dietz, Jaak Kursten, Albert Nabben, Jeu van Rijswick, Mart Goemans, Bèr Clabbers, Leo Janssen, Frans Jans sen, meester Karei Hoeken. Twee de rij: Sjaak Gielen,Teng Rutten, Bèr Achten, Jan van Rijswick, Hand van Bracht, Handrie van Rijswick, In opdracht van de gemeente Meerlo-Wanssum bekeek advies bureau BRO vorig jaar de ruim telijke voor- en nadelen van alle accommodaties, waarbij Hoog veld als beste uit de bus kwam als onderkomen voor BW'27 én SV United. Die conclusie betekende een tegenvaller voor de fusieclub. Uit de studie blijkt dat het sport park in Blitterswijck geen belem meringen voor uitbreiding kent, terwijl de beoogde locatie aan de Helling vlak bij een aaneen gesloten natuurgebied (EHS) ligt. De aanleg van een sportcomplex op deze plek is niet zonder meer mogelijk, aldus BRO. Maar er wegen nog twee andere belang rijke zaken mee: het geld en het maatschappelijke aspect. Dit laatste moet nog onderzocht worden. Het gaat erom voor welke variant het meeste draagvlak is. De financiën zijn onderzocht door het bureau Oranjewoud. Het uit breiden en renoveren van Hoog veld kost 2,1 miljoen euro en een nieuw sportpark aan De Helling voor alleen SV United vergt een investering van 3 miljoen euro. Indien BW'27 zich bij SV United aansluit, dan kost het sportpark aan de Helling 500.000 euro meer. Jacob de Jong,Tinus Kerstjens, Handrie Naus, Frans de Swart. Derde rij: SjengAchten, Ger Kur sten, Lot Janssen, Thijs Gielenjan de Jong, Harrie Kleeven, BenThijs- sen, Martien Rutten, Hand Dings. Foto: archief Heemkundevereni- ging Meerlo-Wansum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel.0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V ri j willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Op zaterdag 21 juni wordt het jaarlijkse festival Klaan pop in Blitterswijck gehouden. Dit jaar treden staan de bands The Hummingbirds, Dookie, System Pilot en AC Dixie op de planken van het parochiehuis The Hummingbirds is een drie koppige band die rammelende bluespunk speelt. Eén drumkit, twee gitaren, drie stemmen, een flinke portie gedreven rauwe passie en een trio dat speelt als een stelletje losgelaten idioten. Het trio is al eerder beschreven als 'een onbarmhartige geseling voor de gehoororganen, zo kan de muziek van deze drie oude rotten met hun jonge-honden attitude wel getypeerd worden. Ramme lende, maar dynamische blues punk van een trio dat de vaart er lekker in weet te houden met vol vette gitaarpartijen, krankzinnige drums en uitstekende zang'. Dookie is een formatie uit Beringe. Deze vierkoppige band brengt een ode aan de grootste punkrockband aller tijden: Green Day! De muzikanten proberen niet alleen de muziek van Green Day zo goed mogelijk te evena ren, maar ook qua show trekken ze alles uit de kast om zoveel mogelijk op hun idolen te lijken. Ook maakte Dookie furore in 'The Dommelsch clash of the cover bands', waar de band het tot de regiofinales van Zuid-Nederland schopte en uiteindelijk een vijf tiende plaats bereikte. System Pilot uit Maasbracht laat op Klaanpop oude rocknummers uit de jaren '70 en '80 herleven. Onder andere Uriah Heep, White- snake, Deep Purple en Led Zep pelin staan bij deze band op de setlist. AC-DIXI uit de Achterhoek brengt onvervalste 'rock en lol' op de planken. De vijf bandle den zijn bezig met hun 'Kom us uut ow hol'- tour waarin ze hun eigen nummers en covers van onder meer Abba, Black Sabbath, The Kinks, Piere Cartner, Lenny Kravitz en Status Quo ten gehore brengen. De Flashpoint Disco show zorgt deze avond voor een flinke dosis dansbare discoclas sics. Compleet met 'roes-blouse' en grote bril, inclusief gitaar. Kortom: de dj's passen zich let terlijk en figuurlijk aan de muziek aan. De Ritz combineert uiterst dansbare muziek uit de jaren '70, '80 en '90 van de vorige eeuw op excentrieke wijze met elektroni sche invloeden. Disco, new wave, R&B en houseklassiekers worden met gevoel dansbaar aan elkaar gesmeed. Dit jaar heeft Klaanpop naast een vroegere starttijd (17.00 uur) ook een speciale aanbieding voor de vroege bezoekers: con sumpties voor 1 euro! Klaanpop vindt plaats in de zaal bij de kerk in Blitterswijck en de zaal is van 17.00 uur tot 02.30 uur geopend. De entreeprijs bedraagt in de voorverkoop 8,50 euro en aan de kassa 10 euro (minimale leeftijd 16 jaar). Voor meer infor matie en de voorverkoopadressen kun je terecht op www.klaanpop. nl of klaanpopfestival.hyves.nl. Donderdag 12 juni 2008 - Pagina 27 Meerlo-Wanssum *i&3£ i, >1 "f ^_- ffijK -!t --^qSTVu, - f Tt-l W' •3^rs - 5fe«ju.. V, ,v~ ■*•.-■».' V-?hv '4' -*; •-'"■^"'t r*" v' 1 rWw wÊm,j -.;. -;:■ v. 's-

Peel en Maas | 2008 | | pagina 27