'Expertisecampus droomwens van ieder kind' 'Mooi hoe mensen Forum en feest in teken van Ghana 4 Nieuwe parketafdeling Hofmans met elkaar omgaan' Diabetes Direct Fit bij Van Soest De mooiste baby's MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 5 juni 2008 - Pagina 9 De Droom van Venray uniek onderwijsconcept in Nederland Venray maakt zich op voor de realisatie van Expertise campus De Droom van Ven ray. Een uniek onderwijs concept, waarin leerlingen van regulier basisonderwijs en speciaal (basis)onderwijs, meerbegaafde jongens en meisjes, peuterspeelzalen en kinderopvang samenwerken en leren in één gebouw. De Expertisecampus biedt voor schoolse opvang en educatie, onderwijs en buitenschoolse opvang aan. Die samenhang maakt het mogelijk ouders en kinderen sluitende dagarran gementen te bieden. Het haal baarheidsonderzoek zal voor 1 juli worden afgerond. In het najaar neemt de gemeente Venray een besluit over de rea lisatie van de campus, die De Brabander als beoogde loca tie heeft. Medewerkers van de betrokken organisaties wer den dinsdagavond in hotel Asteria geïnformeerd over de plannen en de onderwijskan sen die 'De Droom van Ven ray' biedt. De Expertisecampus is een samenwerkingsverband van Stich ting Primair Onderwijs Venray (SPOVenray), Stichting Speciaal Onderwijs Noord- en Midden-Lim burg (SSONML), Stichting Speci aal Onderwijs Eindhoven (SSOE), Onderwijsstichting De Wijnberg, Stichting Peuterspeelzalen Venray (SPV), Samen Sterk in Kinderop vang (SSK), zorgaanbieder Dich terbij en Mutsaersstichting. In de Expertisecampus partici peren in ieder geval basisschool de Toverbal, de school voor spe ciaal basisonderwijs Focus, de scholen voor speciaal onderwijs 't Poortje en de Wijnberg (Cluster 4) en de Vijverhofschool (Cluster 3), de peuterspeelzaal en kinderop vang van 0-13 jaar. De Toverbal zal worden ver plaatst naar de Expertisecampus. De basisschoolleerlingen vormen het hart van de campus. Voor die leerlingen die extra zorg nodig hebben, is expertise aanwezig zodat een passend onderwijs- en zorgaanbod kan worden aangebo den. Nu moeten deze leerlingen nog naar scholen die veelal buiten Venray liggen. "Door samen te werken met één team in één organisatie in één gebouw, kunnen we een rij kere en krachtige leeromgeving creëren met meer mogelijkheden voor de kinderen dan het huidige systeem ze biedt", duidt Yvomie Raaijmakers, voorzitter College van Bestuur van SPOVenray, de meerwaarde van de Expertise campus. "We bieden onderwijs en opvang op maat aan, passend bij het ontwikkelingsperspectief van ieder kind. Daardoor zijn we in staat om het talent dat in elk kind zit, optimaal te benutten en te ont wikkelen en om nieuwe talenten te ontdekken. Dat is een droom wens van ieder kind, van iedere ouder, leerkracht en leidster. Van daar de werknaam: De Droom van Venray." NIEUWBOUW IN 2011 De Expertisecampus krijgt in Venray een nieuw en modern gebouw, waarin de talenten van de kinderen optimaal tot ontwikke ling kunnen komen. De planning is dat de nieuwbouw in de loop van 2011 klaar is. Yvonne Raaijma kers geeft aan dat het voor Neder land een uniek onderwijsconcept is. "In Venlo wordt de Talenten campus ontwikkeld, in Venray de Expertisecampus. Wij werken nauw samen en delen kennis, ervaring en expertise. Voor een deel zijn er ook dezelfde onder wijsorganisaties bij betrokken. De Talentencampus en Expertisecam pus zijn nieuwe en vernieuwende onderwijsconcepten in Neder land. Wij lopen daarmee voorop. We willen ook nadrukkelijk onze kennis en ervaring gaan delen met andere scholen in de regio. Het is niet de bedoeling dat de Experti secampus een gesloten bolwerk wordt. We zetten in op samenwer king met scholen uit de regio. Het kind moet uiteindelijk de grote winnaar worden. Niet alleen het kind dat op de Expertisecampus zit, ook kinderen van andere scho len uit de regio Venray moeten er voordeel bij kunnen hebben." Binnen de Expertisecampus werkt ieder kind vanuit zijn of haar eigen veranderend ontwikke lingsperspectief. "Dat wil zeggen zijn of haar eigen talenten en de daaraan gekoppelde doelen die binnen het bereik liggen", legt Jan Brouwer, staflid onderwijs van SPOVenray en voorzitter van de Ontwikkelgroep van de Expertise campus, uit. "Kinderen maken of krijgen keuzes uit een (didactisch) aanbod en bepalen of plannen voor een groter of kleiner deel hun eigen leerroute. In de loop van de 8 tot 12 jaar dat kinderen op de Expertisecampus vertoeven, willen we ze - indien mogelijk allemaal - in elk geval de kerndoe len van het onderwijs laten halen. Het ontwikkelingsperspectief van de kinderen is daarin leidend. Op die manier kunnen we optimaal recht doen aan de talentontwik keling van ieder kind, ongeacht niveau en competenties." DOORLOPENDE LEERLIJN De ontwikkeling van Experti secampus 'De Droom van Venray' past goed bij de wensen van het ministerie van OCW omtrent pas send onderwijs en bij trends die op dit moment zichtbaar zijn in en rond het primair onderwijs, zoals het centraal stellen van de ontwikkeling en het leren van kin deren, het streven naar een brede ontwikkeling van talenten en mogelijkheden van kinderen als individu en als actief burger, en de ontwikkeling van sluitende dagar rangementen. De Expertisecampus heeft zich twee hoofddoelen gesteld: het creëren van een rijkere en krach tige leeromgeving voor kinderen van 0 tot ongeveer 13 jaar, en een bijdrage leveren tot de sociale integratie van kinderen. Yvonne Raaijmakers: "Kinderen die met het oog op hun specifieke ontwik kelingsperspectief tot nu toe naar aparte scholen gingen, hoeven dat niet meer. Het wordt dicht bij huis. Kinderen hoeven niet meer naar scholen buiten Venray, maar kunnen in Venray zelf blijven. En omdat de instroom vanaf 0 jaar begint, kunnen kinderen als het ware opgroeien in dezelfde omge ving. Dat is veilig, dat is vertrouwd, en garandeert een naadloze, door lopende leerlijn. Het kind, en dus ook de ouders, wordt de grote winnaar in de Expertisecampus." De Expertisecampus biedt een meerwaarde voor kinderen, ouders, medewerkers en andere scholen. Jan Brouwer: "Die meer waarde is er nadrukkelijk voor alle kinderen: van de reguliere basis schoolleerling, het heel moeilijk lerend kind tot het hoogbegaafde kind. Kinderen die een goed, pas send onderwijsaanbod krijgen, zullen meer gemotiveerd zijn tot leren. Sommige ouders hoeven ook geen zwart-wit keuzes meer te maken: óf helemaal naar de ene schoolsoort óf helemaal naar de andere." Er komt ook meer deskundig heid voor scholen in de regio om op terug te vallen. Yvonne Raaijmakers:"De Expertisecampus is winst voor de gemeente Venray. Het krijgt een regionale en lan delijke uitstraling. Daar profiteert Venray ook van." Wethouder Mathieu Emonts onderstreept dat. "Venray staat vol ledig achter de plannen en visie van de Expertisecampus. Dit heeft een enorme meerwaarde. We zul len wel goed moeten kijken naar de financiële haalbaarheid. Maar het is ons wel wat waard om zo'n vernieuwend onderwijsconcept in Venray te krijgen." Meer informatie: www. dedroomvanvenray.nl Venrays Lourdescomité springlevend Zaterdag 7 juni in Holthees "Als je moeilijke zaken te bespreken hebt, dan is het ijs gemakkelijk te breken door eerst samen een feest te vieren!" Deze Ghanese wijsheid kwam uit de mond van de Veulense ontwikke lingswerker Wiljo Fleurkens toen hij vorig jaar begon met de orga nisatie van een Ghana-weekend. Totaal onverwacht overleed Fleur kens. Een aantal vrienden namen het initiatief over en houden op zaterdag 7 juni bij Hoeve De Knol in Holthees een eendaags evene ment waarin Fleurkens en hulp aan Ghana centraal staan. "Het is niet de bedoeling om een herdenkingsbijeenkomst te houden of om de persoon van Wiljo Fleurkens te verheerlijken. Dat zou hij zelf helemaal niet wil len! zegt medeorganisator Wilbert Jeuken. We willen zowel bij de forumdiscussie als het feest inste ken zoals Fleurkens dat bedoeld had; Hulp aan Noord-Ghana in een breder perspectief bespreken met het Nederlandse netwerk van mensen waarmee hij werkte. En daarna een feest met Afrikaanse muziek, hapjes en gelegenheid om kennis te maken, bij te kletsen of gewoon een potje bier te drinken, zoals Fleurkens dat ook altijd deed. Centrale vraag bij de forumdiscus sie die om 13-30 uur start, is of je men zich als westerling in Noord- Ghana als een gast moet gedragen om tot duurzame hulpverlening te komen. Dit was een van de stelre gels van Fleurkens; als je in Noord- Ghana iets wil bereiken dan moet je het initiatief vooral bij de lokale bevolking laten. De forumdiscus- sie wordt ingeleid door een aan tal interessante sprekers. Meest aansprekend is ongetwijfeld Hans Eenhoorn, voormalig topman van Unilever en tegenwoordig een van de kartrekkers van het school- voedselprogramma dat door de Verenigde Naties in Ghana wordt uitgevoerd. Eenhoorn is oprichter van SIGN, een Nederlands plat form met gerenommeerde bedrij ven en instellingen die het school- voedselprogramma ondersteunen. Hans Eenhoorn leerde Fleurkens kennen als gids en aanspreekpunt in het Noord-Ghanese gebied. Een oud dorps- en klasgenoot van Fleurkens is Guus Geurts. Hij is beleidsgericht milieukundige en publicist Milieu, Landbouw en Globalisering en vanuit die disci plines zal hij zijn visie op het toe komstperspectief van de Ghanese boeren uit de doeken doen. Laat ste inleider is Hans Reuters die via de restauratie van de Friedesse Molen in Neer, bij hulpprojecten in Ghana betrokken raakte. Reu ters gaat als particuliere initiatief nemer over zijn ervaringen vertel len. Na deze inleiders vindt onder deskundige leiding van Ben van Essen uit Sevenum een discussie plaats met een aantal stellingen. Uiteindelijk moet de discussie een communiqué opleveren dat aan de pers aangeboden wordt. Hans Ariëns, hoofdredacteur van het vakblad Internationale Samenwer king, zal ter afsluiting een column voordragen. Iedereen kan kosteloos deelne men aan deze forumdiscussie, die zich in hoofdzaak richt op men sen die betrokken zijn bij hulp verlening in Noord-Ghana. Vanaf 20.00 uur vindt er een Ghanees feest plaats in Hoeve De Knol in Holthees. De hoeve is dan in Afri kaanse sferen gehuld. Aanmelden voor zowel de forumdiscussie als het feest kan nog tot vrijdag 6 juni via info@hoevedeknol.nl. of via fax 0478-636612. Open huis dagen bij ArenaMobiel Venlo De activiteiten van de voor malige Seat-dealer in Venlo zijn per april overgenomen door ArenaMobiel. ArenaMobiel, Skoda- en Seat-dealer is onder deel van Auto Arena Groep BV, waaronder ook Auto Arena in Venray onder valt. Om de overname te vieren zijn er open huis dagen op vrijdag 6 en zaterdag 7 juni. Speciaal tij dens deze dagen maken bezoe kers kans op een flatscreen-tv en staat de nieuwe Seat Ibiza in de schijnwerpers. In de showroom kunnen bezoe kers het uitgebreide gamma van nieuwe en gebruikte Seat- en Skoda- modellen aanschouwen. Tevens presenteert ArenaMobiel tijdens deze dagen de nieuwe SEAT Ibiza, die enkele dagen gele den landelijk is geïntroduceerd. De nieuwe Seat Ibiza is op vele fronten geperfectioneerd, wat het rijden in dit sportief model nog leuker maakt. Naast diverse aanbiedingen die deze opening gelden, maken bezoekers kans op een Samsung flatscreen-tv. Benieuwd? Kom op vrijdag 6 juni of zaterdag 7 juni naar de open huis dagen vanArenaMobiel, Jan van Riebeeckweg 11 Venlo op industrieterrein Trade Port West. Openingstijden zijn op vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur en zater dag van 10 tot 17.00 uur. Verdere informatie is ook te vinden op www. arenamobielnl Spotprijsfinale bij Sport 2000 Deze week wordt bij Sport 2000 Venray een fantastische kortingsactie gehouden. De halfjaarlijkse Spotprijsfinale is weer in volle gang. Filiaalmanager Wouter Hoe- ijmakers van Sport 2000 Venray over de actie: "Maandagmorgen hebben honderden artikelen een zogenaamd Spotprijsfinalelabel gekregen. Alle artikelen met dit label zullen in de loop van deze week steeds goedkoper worden. Hoe dit werkt? Op maandag en dinsdag ontvangen alle klanten op deze artikelen 20% korting (van de adviesprijs), op woensdag en donderdag 30% korting en op vrij dag en zaterdag maar liefst 40% korting. Dus hoe langer je wacht, hoe hoger de korting, maar op op!" Volgens Wouter Hoeijmakers kan de actie de gemoederen van de klant flink bezighouden. "Het leuke is dat de klant twijfelt over de keuze: neem ik het artikel nu al mee of wacht ik tot later met het risico dat het straks is uitver kocht?" Zoals gezegd zijn vele arti kelen voorzien van dit label. Sport schoenen, rackets, skates, jacks, sweaters, T-shirts, shorts, badkle ding, accessoires, sportkleding, vrijetijdskleding en schoenen; uit bijna het gehele assortiment zijn producten in deze actie opgeno men. De Spotprijsflnale is slechts tweemaal per jaar en alleen deze week. Redenen genoeg dus om nu een bezoek te brengen aan Sport 2000 Venray aan de Grotestraat in Venray. Kijk op www.SPORT- 2000venray.nl voor nadere infor matie. Babyfotograaf Engelbert was onlangs te gast bij Little Kids in het Schoutenstraatje in Venray om mooie baby's op de gevoelige plaat vast te leggen. Uit de vele aanmeldingen werden vier prijs winnaars gekozen die een mooie foto op posterformaat ter waarde van 150,00 euro hebben gewon nen. Op de foto de mooiste baby's Job, Sem, Jordie en Lynn met hun trotse moeders. In september volgt er weer een nieuwe fotose ssie bij Little Kids. Vanaf 5 juni kunt u terecht in de geheel vernieuwde afde ling laminaat en parket bij Hofmans in Cuijk. U kunt daar kennismaken met de uitge breide collectie waarin enkele kwalitatief hoogstaande nieu we soorten zijn opgenomen zoals een grote collectie pvc houten vinylstroken. De overzichtelijke opstelling heeft een moderne uitstraling die voldoet aan de eisen die de klant tegenwoordig op prijs stelt. U vindt er meer dan 800 verschil lende soorten laminaat- en par ketvloeren in schitterende kleu ren en prachtige patronen. Alle bekende merken zijn er volledig vertegenwoordigd. De vloeren zijn geschikt voor iedere gebruiks situatie, dus óók voor kantoren en projectruimtes. Bovendien is er voor elke portemonnee een ruime keuze, van budgetvloer voor de starter tot het topsegment voor degene voor wie alleen het allerbeste goed genoeg is. Hof mans is er trots op dat hij alle producten uit de hele collectie uit voorraad kan leveren, zodat de klant op maat en op tijd bediend kan worden. Hofmans heeft voor iedereen die de komende week naar de feestelijke opening van de afdeling komt een aantrekkelijk aanbod in petto. Ook op zondag 8 juni kunt u bij Hofmans terecht voor deze aanbiedingen. Gratis autoruitreparatie Men heeft zaterdag 7 juni tus sen 10.00 tot 17.00 uur de moge lijkheid de voorruit van de auto te laten inspecteren op kleine beschadigingen bij sportcentrum zwembad De Sprank. Deze bescha digingen kunnen indien mogelijk ter plaatse worden gerepareerd. Een kleine beschadiging kan door allerlei invloeden van buitenaf gaan doorscheuren. Als een ruit eenmaal begint te scheuren is vervangen nog de enige mogelijk heid. Dit is een kostbare zaak en om dit te voorkomen is een repa ratie mogelijk. Een ruitreparatie is vanaf WA+ geheel gratis, dus geen eigen risico en geen aantasting van no-claim. Wel de groene kaart of polis meebrengen voor de juis te gegevens. De regeling geldt niet voor Centraal Beheer-verzekerden. Een afsnraak is niet nodiu. e-mail: "Je wordt er klein", zegt Wiel de Cock die amper twee weken terug is uit Lourdes. De Venraynaar zit nog boorde vol ervaringen over zijn eer ste bedevaart. Samen met zijn vrouw Henriëtte en nog 38 mensen uit Venray en omge ving toog hij half mei naar Zuid-Frankrijk. Verslaggever Jan Leijsten had een gesprek met enkele bedevaartgangers. Van Soest Fysiotherapie en Fitness in Ysselsteyn biedt vanaf september de mogelijkheid aan mensen met diabetes om een spe ciaal programma te volgen. Het programma heet Diabetes Direct Fit (DDF) en is gebouwd op drie pijlers: uitleg over de ziekte, een voedingsplan en een beweeg- programma. Twee medewerkers, Karin van Neerven en Mariëlle van Meijel, zijn gediplomeerde DDF-instructrices en begeleiden op verantwoorde wijze mensen met diabetes. Diabetes Direct Fit is een beweegprogramma van een jaar. Gedurende dit jaar worden de deelnemers intensief begeleid. De deelnemers trainen in groepsver band en krijgen uitgebreid uitleg over diabetes. De lessen worden gegeven door een podotherapeu- te, de praktijkondersteuner van de huisartsen Keijzer en Keijzer- Bors, een diëtiste en door de DDF instructrices. De eerste groep van zeven deelnemers is op 11 sep tember 2007 begonnen. De resul taten zijn erg goed en de deelne mers zijn zeer tevreden. Mevrouw Truus Huys uit Vrede- peel vertelt: "Ik ben in september met dit programma begonnen en ik heb nog geen enkele les gemist. We hebben een fijne groep en kunnen volop informatie uitwis selen. Ik wist al best veel van mijn ziekte maar in de lessen werd op een prettige manier wat dieper op de stof ingegaan. Ik heb er veel van geleerd. Doordat je meer van dia betes weet ga je bewuster met de ziekte om. En wat ik heb belang rijkste vind: door het programma en met name de fitness spuit ik nu bijna 2/3 minder insuline! Ik ben blij dat ik eraan begonnen ben en blijf, ook nadat het programma geëindigd is, gewoon doorgaan met mijn fitness. Ik ben zo enthou siast dat ik het iedereen wil aanra den." De nieuwe groep start medio september. Uitgebreide informatie over dit DDF-programma wordt gegeven op een informatieavond op een nader te bepalen datum in augustus. Men kan zich voor deze vrijblijvende avond aanmelden bij van Soest Fysiotherapie en Fitness via telefoon (0478)541622 of via www.vansoestfysiotherapieenfit- ness.nl.Aanmelden kan tot 10 juli. nog over mijn wangen." De stemming in de Venrayse groep was volgens de deelnemers geweldig. Ondanks dat vreugde en verdriet zo dicht bij elkaar liggen in Lourdes, wordt er ook veel gela chen. Toen de terugreis een dag langer duurde vanwege de trein stakingen in België, viel er ook geen onvertogen woord. Henriëtte: "Onze begeleiders Gerard Karis en Cristine Goumans moesten vaak alle zeilen bijzetten. Alle dagen zijn straks georgani seerd. 's Ochtends om zes uur is al de dagbespreking. We maakten ook de route Bernadette Soubi- rous waar de verschijning met Maria plaatsvond." Na het ontbijt tussen zeven en half negen was er de kerkdienst of een bezichtiging. Gevolgd door de lunch, rusten en excursies, 's Avonds een terrasje en dan om negen uur de licht processie. "Het is vooral mooi om vanaf de kant te kijken. Want als je meeloopt, zie je niet zoveel." De hulp en begeleiding van de deel nemers bestaat voor driekwart uit jeugd. In die week waren het vooral jongeren uit Ierland. Lourdes, dat in de zestiger jaren wat aan populariteit verloor, heeft dit allang weer teruggewonnen. Er komen jaarlijks zo'n acht miljoen bezoekers. Waarvan georganiseerd uit Nederland zo'n twaalfduizend alleen al via de VNB. "Lourdes is Niet dat hij naar eigen zeggen'de kerk plat loopt'. Ook niet hopend op een wonder dat zijn versleten knieën weer als nieuw zullen wor den. Via de landelijke organisatie VNB (Vereniging Nationale Bede vaart) ging de Venrayse groep op in de in totaal 1.350 Nederlandse pelgrims. De meesten gingen per trein, terwijl een enkeling zoals Wiel en Henriëtte per vliegtuig reisden. Zijn aanvankelijk scepsis liet de bewoner van de Vossestaart snel varen. "De openingsmis die werd bijgewoond door de gehele Nederlandse delegatie was een openbaring. Indrukwekkend om te zien hoe mensen op bedden en in rolstoelen het geloof en haar mysterie belijden. Toen zei ik al tegen mijn vrouw, we komen hier zeker nog eens terug." Overdag werd er met excursies en winkelen toeristisch genoten, 's Avonds was de lichtprocessie van de grot, waar Maria verscheen, naar het plein waar zich de hei ligdommen bevinden het hoogte punt. "Als 50.000 mensen met een kaars in de hand het Ave Maria zingen, dan doet je dat wel wat. Ja, in zekere zin bekeer je dan", zegt Wiel. Henriëtte was al eens eerder in Lourdes geweest. "Ik wist dus wat het was. Maar ik stond te kijken van mijn mans reactie." Helmy Pirlo is met meer dan vijf tien bedevaarten al een veteraan.. "Wonderen gebeuren er niet. Althans geen lichamelijke gene zingen, maar wel in geestelijke zin. De mensen putten er vooral kracht, wat weer moed geeft. Daar teren ze weer een tijdje op." Wiel: "In de ondergrondse kerk met duizenden en duizenden word je snel emotioneel geladen. Een half uur na afloop biggelden de tranen een rustpunt", zegt Helmy Pirlo. "Anderzijds zijn de indrukken die je er opdoet best zwaar." Wiel: "Je wordt er wel stil van. Vergelijk het maar met een retraite uit onze jeugd. Toen werd je ook met de neus op de feiten gedrukt." "De saamhorigheid alleen al zet je aan het denken", vindt Henri- ette. "En dan die hartverwarmen de steun. Vrijwilligers die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat helpen en dan ook nog de helft meebetalen om de prijs voor ons aanvaardbaar te houden." Overi gens staat het Venrayse Lourdes comité door het jaar heen ook niet stil. Rond de Vredeskerk en in Desselke wordt oud papier opge haald. Het Lourdeswerk Venray, zoals het officieel heet, blijft zich inzetten voor langdurig zieken in Venray. Op het eind van deze maand toont Cristine Goumans haar in Lourdes opgenomen film aan alle belangstellenden. Plaats en datum worden nog bekend gemaakt. redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 9