Meer subsidie voor Historisch Platform Venray Subsidie voor Ons Genoegen Bruidspaar op basisscholen MÉ Grote investeringen riolering Wethouder Van Dijck beëdigd MAATWERK GECOMRINEERD MET SERVICE 'Tv Thuiszorg nodig? thuiszorg noord-limburg PEEL EN MAAS Het Historisch Platform Venray kan rekenen op een verdubbeling van de gemeen telijke subsidie. Venray wil 25.000 euro subsidie gaan ver lenen aan het platform. Dat is althans het voorstel van B en W, dat nog goedkeuring behoeft van het platform en van de gemeenteraad. Tijdens de algemene leden vergadering van het Historisch Platform afgelopen maandag gaf Twan Janssen, gemeentelijk beleidsmedewerker, aan de aan gesloten organisaties toelichting op een nieuw in te stellen subsi dieverordening.Als uitvloeisel van het rekenkameronderzoek 'De subsidie de Baas' had de gemeente de subsidierelatie met instellingen en verenigingen opnieuw tegen het licht gehouden en aan alle organisaties een herziening van het subsidiebeleid voorgesteld. Een nieuwe verordening zou na goedkeuring op 1 januari 2009 in kunnen gaan. Het voorstel om de subsidie voor het Historisch Platform Ven ray te verdubbelen, heeft alles te maken met de explosieve groei die het platform sinds de oprich ting in 2000 heeft doorgemaakt. Begonnen met elf organisaties is het samenwerkingsverband op het gebied van streekgeschiedenis en volkscultuur inmiddels uitge groeid naar maar liefst dertig aan gesloten cultuurhistorische clubs. De gemeente stelde bij de start een subsidiebedrag van 25.000 gulden beschikbaar dat in 2002 bij de invoering van de euro werd omgezet in 11.572 euro. Door de jaarlijkse indexering kwam de subsidie voor dit jaar uit op 12.710,18 euro. Tijdens de ledenvergadering legde Platformpenningmeester Charles de Vilder uit waarom dit bedrag omhoog moet naar ten minste 20.000 euro. Dat bedrag is onder meer nodig voor reser veringen voor de exploitatie na 2011 van het Erfgoedhuis en het op halve kracht voortzetten van het Digilab, het digitaliseringpro ject ten behoeve van Rooynet. Verder wordt jaarlijks een bedrag gereserveerd voor de uitgave van Venrays Verleden, waarvan in 2009 deel vier uitkomt. Daarnaast komen er steeds meer financiële steunaanvragen van de vele aange sloten organisaties. Twan Janssen legde uit dat ook de gemeente uitgegaan was van een substantiële verhoging van de subsidie voor het Historisch Platform. Men had daarvoor een berekening gemaakt dat 27 orga nisaties gemiddeld 500 euro nodig zouden hebben voor projectsubsi die. Drie organisaties waren buiten beschouwing gelaten, omdat deze apart door de gemeente gesubsidi eerd worden. Daarbij gaat het om het Gemeentearchief en museum 't Freulekeshuus, waaronder bestuurlijk ook de Archeologische Werkgroep Venray valt. Naast de 13-500 euro voor projectsubsidie berekende de gemeente nog een bedrag van 11.500 euro voor andere zaken. In totaal 25.000 euro, waarin een bedrag van 5000 euro zit voor organisaties die al een structurele gemeentelijke subsidie ontvingen. De heer Janssen stelde dat de gemeente voor wat betreft de sub sidiëring voortaan naar één aan spreekpunt voor alle aangesloten cultuurhistorische organisaties wil. Dat bespaart veel ambtelijke uren en is de gemeente wat waard in de vorm van een drastische subsidie verhoging. Het is de verantwoor delijkheid van het bestuur van het Historisch Platform om in overleg met de aangesloten organisaties te komen tot een goede besteding van het subsidiebedrag. Daarbij dient rekening gehouden te wor den met organisaties die voor hun exploitatie al een structurele sub sidie ontvingen. Het platform legt jaarlijks verantwoording af aan de gemeente voor het gevoerde financiële beleid. Afgesproken is dat de aangesloten organisaties de subsidiematerie eerst bespreken met hun achterban. Het platform- bestuur zal daartoe op 12 juni schriftelijk een voorstel aan de leden doen. Dat voorstel zal in een extra ingelaste ledenvergadering op maandag 16 juni om 20.00 uur in De Kemphaan besproken wor den. Een delegatie van muziekver eniging Ons Genoegen uit Oirlo heeft van Stichting Wilhelmina Sangers Cultuurprijs in Venray een prijs in ontvangst genomen. De muziekvereniging ontving deze prijs, een subsidie van 2400 euro voor de inzet ten behoeve van de Oirlose gemeenschap gedurende een lange reeks van jaren door de opluistering van allerlei dorpsacti viteiten zoals carnaval, Sinterklaas en Kerstmis. Ook de aandacht voor de vele jonge leden hebben de Stichting tot dit besluit doen komen. Op jonge leeftijd komen de leden al in aanraking via de muziek met verschillende cultu rele activiteiten en dat is wat deze Stichting graag ziet. Stichting Wil helmina Sangers Cultuurprijs is een stichting die de Cultuurprijs uitreikt aan amateursorganisaties of amateurverenigingen uit de regio Noord-Limburg die zich op een speciale wijze inzetten voor culturele activiteiten. De vereni ging die dit jaar haar honderdja rig bestaan viert is blij met deze prijs die een bijdrage levert aan de financiering van de nieuwe uni formen en instrumenten. Op donderdag 29 mei (van daag) wordt om 10.00 uur een bruidspaar van de basisscholen De Flierefluit en De Foekepot met elkaar in de 'onecht' verbonden. Dit initiatief van de gemeente is opgezet om de jeugd kennis te laten maken met een van de leuk ste 'producten' van de gemeente. De kinderen hebben in de les sen op school allerlei activiteiten ondernomen om het huwelijk zo goed mogelijk voor te bereiden. Het bruidspaar en hun gasten komen 's ochtends op gepaste wijze aan bij het gemeentehuis waarna in de raadzaal het huwe lijk wordt voltrokken. Uiteraard onder begeleiding van de bijzon der ambtenaar van de burgerlijke stand en met aankleding van zelf uitgekozen muziek en dans. Alles is aanwezig om de huwelijksce remonie zo compleet en feeste lijk mogelijk te maken. Zo is er een heuse spekjes-bruidstaart en Huiselijk geweld Een 21-jarige man uit Venray is zaterdagavond aangehouden op verdenking van huiselijk geweld. De man zou zijn 18-jarige vriendin en haar 46-jarige moeder hebben opgesloten. Daarnaast zou hij zijn vriendin geslagen hebben en de keel hebben dichtgeknepen. Het was niet de eerste keer dat de Venraynaar over de schreef ging. De 18-jarige vrouw was al diver se keren mishandeld door haar vriend. De vrouw en haar moeder wisten dit keer te vluchten naar het politiebureau en werden daar bij achtervolgd door de man. Hij werd in het politiebureau aange houden en in verzekering gesteld voor nader onderzoek. zijn er echte trouwringen en een bruidsboeket. Uiteraard wordt het feest op de gevoelige plaat vastge legd door een fotograaf. Zodat ze het later allemaal nog eens kun nen beleven. De gemeente heeft deze activiteit georganiseerd voor leerlingen van De Flierefluit en De Foekepot. De keuze is op deze scholen gevallen omdat ze gaan fuseren. Komende zomer gaan deze scholen samen een verbond aan onder de nieuwe naam Esta fette. Een symbolisch huwelijk. De bruid en bruidegom zijn dan ook, geheel in stijl, afkomstig van beide scholen. Een educatief project met een feestelijk tintje. Jubileumboek avondvierdaagse In de schouwburg in Ven ray wordt op zaterdag 31 mei de eerste uitgave van het jubi leumboek van de Avondvier daagse Venray aangeboden aan Piet Clephas. Clephas nam in 1959 als bestuurslid van het Kindervakan tiewerk het initiatief om voor de oudere jeugd van Venray een wan delvierdaagse te organiseren. Nu vijftig jaar later is de avondvier daagse een niet meer weg te den ken evenement in Venray. Al met al stof genoeg om er een boek over te maken, vol herinneringen, foto's en verhalen. Na de presen tatie kan men het boek kopen in een speciaal ingerichte kraam in de schouwburg. Verder kan dit op zaterdag 31 mei, zondag 1 juni, maandag 2 juni en dinsdag 3 juni van 14.00 tot 18.00 uur. En op de wandeldagen 5, 6,7 en 8 juni van 14.00 tot 20.00 uur. Mm «$1 Lions Club Venray houdt op zaterdag 6 september het twee de ProminentenKunst Gala in discotheek Zenith te Venray. Iedere twee jaar laat Lions Club Venray twaalf prominen te Nederlanders een schilderij maken. Die kunstwerken wor den tijdens een groots opgezet gala met uitgeserveerd diner en entertainment geveild ten behoeve van kinderen die lij den aan spierdystrofie. In Peel en Maas de komende maanden een impressie van de voorbe reidingen, waarbij vele Neder landse prominenten de revue zullen passeren. Deze week Hans Böhm. "Hij doet het", had mijn broer gezegd toen hij me belde,"voor jul lie goede doel zal hij het penseel hanteren, je kunt een afspraak met hem maken." Uw gelegenheidsre dacteur Joop van der Meulen en Anne Haeyen (de Venrayse kunste nares, die de schilder in technisch opzicht zal bijstaan) gaan op weg naar Hilversum dus, daar waar de prominent woont. Van mij wordt verwacht dat ik hand- en span diensten verricht, niet meer dan dat. We rijden ruim op tijd weg, onder het motto; je weet maar nooit. Immers, voordat je het weet zit je in een file en kun je achter aansluiten. Maar dat gebeurt geluk kig niet, vandaag geen omgevallen vrachtwagens voor ons. Vlot door rijdend en gezellig keuvelend zijn we ruim op tijd op de plaats van bestemming. Óp de hoek van de van Hengellaan even nog het laat ste broodje naar binnen werken en dan bellen we klokslag 13.00 uur aan op nummer 9- Een sym pathiek ogende Hans Böhm opent de deur, verwelkomt ons en helpt ons met het naar binnen brengen van onze schilderspullen. De ezel krijgt een prominente plaats in de kamer, daar waar het buitenlicht op het doek valt. Ondertussen kijk ik wat rond in de kamer, die een lekker rom melig sfeertje uitstraalt. Niet te moeilijk allemaal, onconventio neel. De bewoners van dit huis hebben geen tijd voor onzin; hier pleegt men te denken! Kunst aan de muur, een aantal schilderijen met schaakborden erop, in aller lei kleuren en vormen, bijzondere schaakborden en - stukken in een vitrine. Dat hij 'iets met schaken heeft' is vanaf het begin duidelijk. Daarnaast veel souvenirs ook die herinneren aan de vele reizen die hij maakte gedurende zijn impo sante schaakcarrière. Internatio naal schaakmeester is hij, en dit al gedurende vele jaren. Maar hij is ook schrijver (samen met Jan Tim man schreef hij het boek Briljant schaken) en hij was een bekend tv-presentator (deed jarenlang mee met het programma Ook dat nog). Tegenwoordig begeeft hij zich op andere terreinen en geeft hij onder andere clinics aan ondernemers, waarin hij hen van advies dient en de kneepjes van het vak leert kennen. Wedstrijden speelt hij niet zoveel meer. Wel schaakt hij nog simultaan, dat doet hij het liefst. Over het schilderij dat hij van middag gaat schilderen heeft hij goed nagedacht. "De schaakwe reld is een mannenwereld", zegt hij. "Natuurlijk zijn er vrouwen die schaken en een aantal van hen doet dat op hoog niveau, maar toch hoor je er weinig over en zijn ze eigenlijk alleen bekend bij insiders. In mijn schilderij wil ik hier iets over zeggen. Vanmorgen heb ik twee foto's van mijn vrouw gemaakt toen zij aan tafel zat te ontbijten en op een ervan hield zij beide armen gekruist onder haar boezem die hiermee prominent aanwezig werd. Deze foto moet als voorbeeld dienen voor het schil derij dat ik vanmiddag maak. De vrouw, betrokken bij het schaken. Deze typisch vrouwelijke, boven in het doek aanwezige, scherp van elkaar gescheiden vormen, zul len een contrast vormen met het schaakbord dat het onderste deel van het doek moet vullen. Het schilderij krijgt de naam 'Inzicht', de rechtlijnigheid van de logica wordt afgeleid door ronde vor men." Met houtskool geeft Anne even later op het doek de contouren aan waarbinnen geschilderd zal worden. De sessie kan beginnen. En dan voltrekt zich in korte tijd iets bijzonders. Het doek onder gaat bij herhaling een metamor fose, waarbij eerder zichtbare kleuren als sneeuw voor de zon blijken te verdwijnen. Tussen de lijnen worden vakken ingekleurd, Internationaal schaakmeester Hans Böhm poseert samen met de Venrayse kunstenares Anne Haeyen bij zijn schilderij Inzicht rondingen geaccentueerd. Een streek verf hier, een toefje daar. De aanvankelijk ietwat nerveuze hand van de schilder wordt vas ter en krijgt grip op het geheel. Er openbaart zich een heus schaak bord en schaduwen strijken neer op de plaats waar deze behoren te zijn. Korte tijd later torent een zwar te koning boven het veld uit, even later gevolgd door een witte, fier aanwezige, koningin. De enige pion op het bord komt met enige moeite uit de verf. Boven in het doek staat tenslotte een nadrukke lijk aanwezige boezem te pronken met een bijna natuurlijke kleur van de huid. Perfectionist als de schil der is geeft hij de areola mammae nog de subtiele aandacht die deze verdient. Voor zover een schilderij ooit af kan zijn, na ruim een uur schilderen beslist Hans Böhm dat dit zo is. Het kunstwerk aandach tig beschouwend kunnen Anne en de verder in de kamer aan wezigen - met een heerlijk glas wijn in de hand - zijn visie slechts beamen. Op de terugreis naar huis komen we al in Hilversum in de file terecht, die - hoe is het moge lijk? - geen enkele kans krijgt om onze pret te drukken. Het bedrag dat het schilderij in de ogen van de nog prille schilder op zou moe ten brengen houden we voorlopig nog voor ons. ■BW» Sinds enkele maanden zijn leer lingen van het Venrayse Raayland College uit de leerjaren van vmbo 3 theoretische leerweg actief in de wijk Brukske. Zij zetten zich in voor de leefbaarheid van deze wijk. Dat doen zij door in kop pels of in kleine groepjes mee te helpen met de wijkbeheerder van Wonen Venray, de NLW de Voed- selbank en het voortuintjesproject van bewoonster Els Bloemen. De mentoren van vmbo T3 zochten naar een manier om de jaarlijkse kerstactie dichter bij huis vorm te geven. Het idee ontstond om de leerlingen te betrekken bij de verbetering van de leefbaarheid in hun eigen omgeving. De leerlingen zouden zich in de eigen omgeving verdienstelijk kunnen maken door direct mensen te helpen. Hiervoor zochten ze de samenwerking met project Kan wél!, Wonen Venray en enkele actieve wijkbewoners. Uit deze samenwerking zijn intus sen verschillende initiatieven ont staan. Zo hebben verschillende leerlingen de afgelopen maanden samen met de Voedselbank voed selpakketten samengesteld en uitgedeeld aan mensen met een minimuminkomen. Anderen knap ten in samenwerking met de NLW het openbaar groen op in de wijk of maakten kennis met het werk van de wijkbeheerder van Wonen Venray. Ze namen bijvoorbeeld voortuintjes onder handen van wijkbewoners die een steuntje in de rug wel kunnen gebruiken. De bewoners van Brukske zijn vol lof over de activiteiten van de leer lingen en steken hun waardering niet onder stoelen en banken. De leerlingen werken vrijwillig mee aan de verschillende projecten. Joey en Pim (beiden 15 jaar) heb ben al meegeholpen bij de Voed selbank en hebben de voortuin van een bewoonster uit Brukske opgeknapt. "Het was erg leuk om bij de Voedselbank de pakketten samen te stellen", aldus Pirn. Joey: "Toen ik van het project hoorde, heb ik me meteen aangemeld. Ik vind het goed dat ik hiermee men sen kan helpen, en het is nog leuk om te doen ook." Na de zomerva kantie bekijkt het Raayland Colle ge opnieuw hoe de leerlingen en bewoners en professionals uit de wijk Brukske samen kunnen wer ken aan een prettige samenleving. In de begroting van 2009 is ruim 1,1 miljoen euro uit getrokken voor investerin gen aan de riolering. Hiervan wordt zeven ton ingezet voor het vergroten van rioolbuizen, het aanleggen van extra lei dingen of het verbeteren van het rioolstelsel. De investering vloeit voort uit het gemeentelijk rioleringsplan 2005-2015. Door de klimaatsver andering komen er steeds vaker hevige regenbuien voor waarop het verouderde rioolstelsel niet is berekend. Het gevolg is dat er in Venray steeds meer wateroverlast ontstaat. Deze knelpunten moeten zijn opgelost wanneer het riole ringsplan in 2014 geheel is uitge voerd. De riolering is dan zodanig vergroot, dat het fikse regenbuien met de omvang van 'bui 8' aan kan. Dit jaar zijn rioolvergrotin gen gepland in de Engesteeg in Leunen, Merseloseweg en in vier straten in de wijk Brukske: Ouver turestraat, Etudestraat, Serenade straat en Aubadestraat. In 2009 wordt 155.000 euro uit gegeven voor vervanging en repa ratie van de riolering. Daarnaast is er 278.000 euro beschikbaar voor het afkoppelbudget. Dit geld wordt ingezet om bestaande verharde oppervlakten af te koppelen van het riool. Het schone regenwater verdwijnt dan rechtstreeks in de bodem zodat het niet meer via de riolering naar de waterzuiverings installatie hoeft. Bij het onderhoud van wegen worden infiltratievoor zieningen aangebracht. Indien het niet mogelijk is het water in de ondergrond te laten weglopen, dan wordt er een waterloop aan gelegd. Zoals ondanks bij de Vel- tumse kapel is gebeurd. Dit jaar zijn de straten Laurahof, Akelei en sporthal in Landweert afgekop peld van de riolering. In de Bren- nerlaan, Everestlaan en Etnalaan wordt het ook dit jaar nog uitge voerd. Evenals in de heringerichte Langstraat en de basisscholen Focus en De Hommel. Het doel is jaarlijks 2,6 hectare verharding af te koppelen. Alle investeringen aan de riole ring worden betaald uit de kosten dekkende rioolheffing waaraan burgers en bedrijven jaarlijks 5,5 procent meer betalen. Maandag tijdens de raadsver gadering is Elly van Dijck-Kersten (PvdA) uit Smakt beëdigd tot wet houder. Zij volgt haar partijgenoot Hassan Najja op die per 1 mei is vertrokken. Van Dijck kon niet rekenen op een unanieme raad- smeerderheid. Achttien raadsleden stemden voor en zes tegen, terwijl er een stem blanco was. PvdA-fractieleider Bert Linskens heeft gemengde gevoelens: "We zien haar niet graag uit de fractie vertrekken. Maar voor de wethou- dersploeg is ze een versterking." Andere partijen wensten de nieu we wethouder vooral succes toe. Alleen oppositieleider Ike Busser (Samenwerking) plaatste enkele kritische kanttekeningen. "Wij betreuren het dat het college de taken nu niet herverdeeld heeft." Elly van Dijck, ze is de vijfde vrouwelijke Venrayse wethouder ooit, staat te popelen om aan de slag te gaan. "Ik ga mijn uiterste best doen er iets goeds van te maken." Dinsdag heeft het college beslo ten dat Van Dijck de portefeuille bestuurlijke vernieuwing, commu nicatie en leefbaarheid van Najja in zijn geheel overneemt. Hieron der vallen ook de dorps- en wijk raden, het masterplan Brukske en de renovatie van het gemeente huis. De vrijgekomen raadszetel wordt ingenomen door Nick van Sinderen (37). Hij stond bij de verkiezingen van 2006 als achtste op de PvdA-lijst en hij komt nu als eerste in aanmerking voor een plek in de gemeenteraad. Van Sin- deren heeft een paar jaar zitting gehad in de commissie Middelen. Hij wordt in de raadsvergadering van 17 juni geïnstalleerd. Prijs voor kapel De Stichting Restauratie en Behoud van de St. Jozefkapel in Smakt ontving onlangs tijdens de jaarlijkse prijsuitreiking van de Wilhelmina Sangers Cultuur prijs een bedrag van 4.800 euro voor de restauratie van de kapel en de kunstschatten. Enkele jaren geleden zijn uit de kapel twee schilderijen gestolen. De stichting is momenteel aan het bekijken of het mogelijk is om van deze schilderijen reproducties te laten maken. Hiervoor ontbraken tot nu toe de financiële middelen. Op 5 mei is een begin gemaakt met de restauratie van de St. Jozefkapel van Smakt. Als alles volgens plan verloopt zal de restauratie van de kapel nog voor de bouwvakvakan tie klaar zijn. Marialof met hulpbisschop Op vrijdag 30 mei zal mgr. E. de Jong, hulpbisschop van Roermond, om 17.00 uur voorgaan in een pontificaal Marialof in Oostrum in het kader van meimaand Maria maand. Het Marialof wordt opge luisterd door het Gemengd Koor van Oostrum. Na het Marialof is de hulpbisschop te gast bij het Oostrums kerkbestuur. Vervol gens zal mgr. E. de Jong om 19.00 uur bij de Lourdesgrot in Venray voorgaan in het rozenkransgebed. Verdere info via www.Aostrum.nl of via kerkbestuurslid Tos de Beer tel. 0478 584031. Prijswinnaars De 100 jaar KNBLO jubileum- tocht in Merselo was eind april een groot succes. Ruim honderd vrijwilligers droegen zorg voor een prachtig wandelevenement. De winnaars van de puzzeltocht zijn: le prijs Carin Engelen uit Tegelen, 2e prijs Nicole Verstee- gen uit Merselo en 3e prijs de basisschool uit Merselo. Broodinzamelpunt Aan de Haammakerstraat in Vel- tum plaatst de gemeente Venray donderdag 29 mei een broodin zamelpunt. Daar kunnen omwo nenden oud brood inleveren. Bij het onderhoud van de wijk treft de gemeente vaak grote hoeveel heden brood aan in de openbare ruimte. In Brukske is het brood inzamelpunt al ruim een half jaar een groot succes. Daar consta teerde de gemeente vorig jaar het zelfde probleem: veel oud brood in de groenstroken. Overleg met bewoners van die wijk leerde dat het daarbij vaak gaat om religi euze tradities. Die schrijven voor dat brood niet bij het afval mag komen, maar terug de natuur in moet. Dit kan op termijn echter schadelijk zijn voor de volksge zondheid. De broodresten trekken namelijk ongedierte aan. Het oude brood voert de gemeente af naar een bedrijf dat is gespecialiseerd in de verwerking van het brood tot dierenvoedsel. Het komt dus niet bij het afval terecht. MGS Rolluiken - Frans Gommers, Ysselsteyn Bel (0478) 52 62 62 proteion Donderdag 29 mei 2008 - Pagina 7 Hans Böhm schildert voor ProminentenKunst -'■■rail, atolteu Leerlingen zetten zich in voor Brukske - Hamstra horramen en -deuren - Sereens - Garagedeuren - Reparaties alle merken - Binnenzonwering - American shutters - Aluminium overkappingen VENRAY/YSSELSTEYN I fe|; (0478) 569092 STEEGSE PEELWEG 100 E-MAIL: INFO@MGSROLLUIKEN.NL WEBSITE: WWW.MGSROLLUIKEN.NL huishoudelijke en persoonlijke verzorging verpleging gespec. thuisbegeleiding zorgboerderijen dagvoorzieningen zorg tv consultatie voor senioren zorgalarmering 'tijd voor mensen' www.thuiszorgnoordlimburg.nl tijd voor wensen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7